[ Mixa @ 25.09.2005. 13:16 ] @
Ideja mi je da ubacim komp. u kola. Ocu da izbacim napajanje i da umesto njega dovedem sve sto je potrebno direktno(12V -12V 5V -5V...). Da li je 12V iz kola dovoljno stabilno da to napaja i koje mi resenje preporucujete za sve ove napone??
[ djordje @ 25.09.2005. 14:44 ] @
daleko od toga da je stabilno. Ne mozes to uraditi na taj nacin. Mozda, ali samo mozda, tomoze da se izvede uz neki ups koji ima bateriju od 12V

Ako uspes da napravis napajanje, treba da resis i problem vibracija u voznji jer mislim da za harddiskove nije bas preporucljivo da se treskaju

[Ovu poruku je menjao djordje dana 25.09.2005. u 15:54 GMT+1]
[ Mixa @ 25.09.2005. 15:52 ] @
Za vibracije vec imam ideju kako cu da sredim. Ali sto se tice resenja sa UPS-om nesvidja mi se zato sto onda imas velike gubitke: sa 12->220 pa onda napajanje sa 220->12.

Mislim da bi moglo nesto da se napravi bez napajanja, znaci da se dovede na plocu direktno +12 -12 itd., to jest sve sto daje ATX napajanje.
Mozda sa jednim kondenzatorom od 1F i nekim stabilizatorima (jer onih 12V u kolima je izmedju 12 i 14).

[Ovu poruku je menjao Mixa dana 25.09.2005. u 16:56 GMT+1]
[ djordje @ 25.09.2005. 16:38 ] @
Mislim da ti je potreban veci napon od toga sto daje automobil jer postoji i pad napona na stabilizatoru

[Ovu poruku je menjao djordje dana 25.09.2005. u 17:40 GMT+1]
[ mulaz @ 25.09.2005. 17:01 ] @
amm.. dali moze akumulator uopste da izdri ceo komp? ako ne.. znaci 15 minuta igrica.. parkiras.. kad hoces opet da upalis motor.. prazan akumulator :)
[ Mixa @ 26.09.2005. 11:18 ] @
Ne brinite sto se tice akumulatora i ostalog to cu sve ja da sredim, nego recite vi meni kako ja da sredim napajanje (koje stabilizatore, neka semica itd.)
[ vladd @ 26.09.2005. 13:27 ] @
Pronadji UPS koji ima u sebi akumulatore 12V, pa ga izvadi i prikljuci ups na recimo prikljucak za upaljac ili jos bolje uradi prikljucak sa jacim kablovima i osiguracem bar 25A
[ mipedja @ 26.09.2005. 13:44 ] @
Nisam baš neki strucnjak oko kola, ali mislim da ti je bez UPS-a problem što lako moze da ti se desi da ti povremeno pri paljenju uleti pokoji špic (i do stotinak volti) koji će mnogo pre nego neko treskanje da ti ubije diskove (a i ostalu elektroniku). Dosta stabilizatora ti to neće saseći.

Dalje, pošto će ti trebati i negativni naponi, evo ti par sajtova sa šemama, svi mogu inače da se nadju na [url]www.epanorama.net[/url]

[url]http://www.geofex.com/circuits/+9_to_-9.htm[/url]
[url]http://www.edn.com/archives/1997/080197/16di_06.htm[/url]

Imaj u vidu da većina ovih DC/DC konvertora nema preveliku izlaznu struju (mada ti neće ni trebati).

Cenim da će padovi napona na stabilizatoru biti dovoljno mali da nikom ne zasmeta, veća je briga što će ti se dešavati da napon na akumulatoru padne i na 7-8 volti - tu ti nema puno pomoći...

Pozdrav
[ djordje @ 26.09.2005. 13:49 ] @
Ima li ploca kojima ne treba negativni napon?

Na mojoj gigabyte 7vr u BIOS uopste nema izvestaja o negativnim naponima
[ Mixa @ 26.09.2005. 17:28 ] @
Ajde da zaobicemo akumulator, to cu da resim. Nego kako da stabilizujem napon.

A drugo, zasto mislis da ce pri paljenju da da i do stostinak volti. Ja bas mislim obrnuto. Pri paljenju ce da padne napon samo tako, pa sam razmisljao o jedno kond-u od 1Farad.
[ mrax @ 26.09.2005. 21:46 ] @
Pri paljenju ti vidiš samo kada ti se radio gasi i kada lampe slabije svetle, ali ne vidiš promjenu pri trenutku paljenja kada regler ne može da izgladi špic. osciloskop to jako dobro vidi a i tvoj komp. Ideja sa ups-om od 12 v je dobra samo što ga treba otpojiti od akumulatora u trenutku paljenja, a dotle radi samostalno.
Dakle u UPS-u odvojiš sekundar koji dolazi na njegovu bateriju i direktno povežeš sa klemama akomulatora. Može i priključak upaljača ali barem 2,5 kvadrata žice.
[ Mixa @ 27.09.2005. 00:52 ] @
Ma ljudi necu varijantu sa UPS-om.

Ima li neko resenje da se stabilizuje napon na 12V????
[ guja011 @ 27.09.2005. 08:16 ] @
ima.
prvo se napon od 12 (moz bilosta od 8 do 15) volti skine stepdaunom na 5 i 3v3 a onda se sa tih stabilnih 5 volti digne stepapom na stabilnih 12 i obrne u potrebne negative.
bila je kacena shema ovde svojevremeno.
[ Tronic @ 28.09.2005. 22:49 ] @
Ubaci laptop s original adapterom. koristi 12V DC -> 220V AC.
Druga solucija za desktop PC kupi gotovo napajanje koje na ulaz dovedeš 12V DC s akumulatora, a na izlazu imaš ATX konektor.
ili 12V DC na 220V AC pa na original ATX napajanje.

nešto četvrto je teško izvedivo. Znam jer sam probao i zadržao sam se na prvom riješenju.
[ Mixa @ 29.09.2005. 19:54 ] @
Nije losa ideja da tamo gde napajanje dobija od trafoa 12DC da dovedes 12 sa akumulatora i pre toga ga malo stabilises, i onda ti napajanje da sve sto ti treba!!!
[ despotbg @ 29.09.2005. 23:19 ] @
Mislim da je najbolje da kupis UPS i da .....
[ kobac66 @ 30.09.2005. 07:24 ] @
Citat:
despotbg: Mislim da je najbolje da kupis UPS i da .....


Slazem se, pogotovo sto neki bez baterije ili sa losom baterijom mozes da kupis za sitne novce.

[ Mixa @ 02.10.2005. 16:45 ] @
Zamolio bih ljude koji odgovaraju da prethodno procitaju sve odgovore pa onda da nesto napisu!!!

REKAO SAM NECU VARIJANTU SA UPS-om!!!!!!
[ djordje @ 02.10.2005. 17:22 ] @
Onda bar reeci zasto neces UPs
[ zkaiser @ 02.10.2005. 17:32 ] @
a jel mogu ja da kazem ??
valjda je to sve 'preveliko' da covek stavi u auto jer koncept sa UPS-om prakticno ima dve napajacke: jedinice jednu (12/220) i drugu (220/atx (spec.)) tako da je verovatno to u pitanju, ali i sa strane naj obicnije logike, sto je manje delova u nekom sklopu to je manja sansa da se nesto i pokvari. Da ne govorimo o gubicima itd. . .

P.S.
mislim da sam na nekom sajtu video vec gotova resenja za kucnu izradu, ali nisam siguran da ces moci da nadjes odgovarajuce delove tako lako kod nas (SCG). Sajt je is'o nesto kao mp3car ili tako nesto to je bio neki forum, uglavnom posluzi se ti google-om jer ti ovde niko nece dati pravi odgovor, jer tako nesto iziskuje i da se konkretan uredjaj zaista i napravi . . . .
[ Mixa @ 03.10.2005. 21:58 ] @
Napisacu zasto necu, ali zar je bitno!!!

Taj komp ce se voziti na trkama na malom N-u. Na njemu imam vrlo slab altenator i akumulator, i zato varijanta sa upsom mi ne odgovara jer treba velika snaga(uostalom rasipa se snaga)!!! A i dodatna tezina ups-a, itd.

Naravno zaboravio sam da kazem da mi treba i neki LCD koji radi na 12V ali da nije sa laptop-a!!!
[ djordje @ 03.10.2005. 22:04 ] @
Mislim da je cak na esu bila prica o tom mp3 u kolima
[ guja011 @ 03.10.2005. 22:08 ] @
Citat:
Mixa: Napisacu zasto necu, ali zar je bitno!!!

Taj komp ce se voziti na trkama na malom N-u. Na njemu imam vrlo slab altenator i akumulator, i zato varijanta sa upsom mi ne odgovara jer treba velika snaga(uostalom rasipa se snaga)!!! A i dodatna tezina ups-a, itd.

Naravno zaboravio sam da kazem da mi treba i neki LCD koji radi na 12V ali da nije sa laptop-a!!!



pretvarač 12v dc u potrebne napone za mbd i pripadajuće igračke je veličine odprilike 2 pakle cigara a podizač sa 12 na 19 volti za klasični lcd je odprilike veličine kutije šibica. tolko što se tiče dimenzija a potrošnju "kompa" i lcd-a ne možeš smanjiti. kolko vuku ,toliko imaš da im obezbediš i tačka. plus nešto gubitaka u pretvaračima.
[ Mixa @ 03.10.2005. 23:28 ] @
Ok, a sada jel moze neko da odgovori na ovo:
Citat:
Mixa: Nije losa ideja da tamo gde napajanje dobija od trafoa 12DC da dovedes 12 sa akumulatora i pre toga ga malo stabilises, i onda ti napajanje da sve sto ti treba!!!
[ guja011 @ 04.10.2005. 08:58 ] @
znas ako taj tvoj self-citat zvuci malo nebulozno pa ga preformulisi ili objasni malo sire. inace bi komentar bio "to nije jednostavno, ali je moguce"
[ djordje @ 04.10.2005. 09:10 ] @
Citat:
pre toga ga malo stabilises


Ovo je malo olako receno, zar ne?
[ Mixa @ 04.10.2005. 09:56 ] @
Ja se izvinjavam, objasnicu malo detaljnije:

ATX napajanje ima deo za 220V i deo za 12V. Koliko ja znam jedini most izmedju ta dva dela je trafo koji pretvara 220DC(koji je prethodno grecom sa AC ispeglan na DC) u 12DC. Moja ideja je da izvadim trafo i da dovedem 12V iz kola tamo gde je trafo davao 12V. Kako auto dok radi ima 13-14V stavio bih pre svega toga regulator napona i jedan kond od 1F.

Da li je to izvodljivo, i sta bi jos trebalo da se osigura normalan rad.
[ guja011 @ 04.10.2005. 10:55 ] @
Citat:
Mixa: Ja se izvinjavam, objasnicu malo detaljnije:

ATX napajanje ima deo za 220V i deo za 12V. Koliko ja znam jedini most izmedju ta dva dela je trafo koji pretvara 220DC(koji je prethodno grecom sa AC ispeglan na DC) u 12DC. Moja ideja je da izvadim trafo i da dovedem 12V iz kola tamo gde je trafo davao 12V. Kako auto dok radi ima 13-14V stavio bih pre svega toga regulator napona i jedan kond od 1F.

Da li je to izvodljivo, i sta bi jos trebalo da se osigura normalan rad.


e tako reci.
sad je konkretan odgovor: NE MOŽE.
1) napajanje ne pretvara 220dc već 300v dc putem dva tranzistora i jednog integralaca a preko FERITNOG transformatora pri FREKVENCIJI od 50kHz sve pc napone odjednom i to ispravlja sa po 2 diode.
znači 12 volti je samo jedan od dobijenih napona i dovođenjem sa akumulatora 12 volti , neće ti se pojaviti ostali naponi.
2) štagod misliš da koristiš od običnih stabilizatora, neće ti pomoći jer imaju na sebi pad napona i do 2,5 pa i 3 volta. čak ni low-drop stabilizator ti tu ne vredi jer napon u kolima ume da padne i ispod 12 volti.
[ Mixa @ 05.10.2005. 11:22 ] @
Dobro, onda ako mozes daj mi neko pametno resenje (ako moze malo detaljniji opis), naravno bez ups-a!!!!
[ kobac66 @ 06.10.2005. 11:45 ] @
Citat:
Mixa: Dobro, onda ako mozes daj mi neko pametno resenje (ako moze malo detaljniji opis), naravno bez ups-a!!!!


Sve vreme se provlaci da taj zahvat nije uopste naivan a ti trazis jednostavno i jeftino resenje.
Uzmi otvori jedno napajanje od racunara i pogledaj koliko ima delova unutra, cak i u najvecem krsu gde su izbacili i sta treba i sta ne treba. Za ispravljac tebi potreban ne bi trebalo nista manje delova.

Da bi napravio dobar ispravljac koji bi u kolima davao stabilne napone pri vrilo varirajucem naponu je zahvat koji trazi odlicnog poznavaoca switching napajanja, a mali je broj ljudi ovde koji to jesu i koji bi znali to da naprave, a i cena tako necega bi bila daleko vislja od cene i nesto skupljeg UPS-a.
[ Mixa @ 06.10.2005. 14:12 ] @
Ja nisam trazio jednostavno i jeftino resenje!!!!

Trazim resenje!!!

Mislim da je za napone od 5V i 3.3V resenje jednostavno i jeftino.Ali za stabilnih 12V je dilema.

Ideja mi je sledeca:

za 5V max5066 - http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/4764/ln/
za 3.3V ima dosta razlicitih varijanti - svejedno
za 12V max8579 - http://www.maxim-ic.com/quick_view2.cfm/qv_pk/4409/ln/


[Ovu poruku je menjao Mixa dana 06.10.2005. u 15:19 GMT+1]
[ guja011 @ 06.10.2005. 15:06 ] @
tako odprilike, ali ispravi pretragu za 12 jer
"MAX8579 output voltages are adjustable from 0.6V to 0.9 x VIN at loads up to 15A."

i izbaci usklicnike, pliz.
[ nokialkatel @ 29.10.2005. 11:16 ] @
imas sve o tome na
www.mp3car.com


ako ti trerba vise pomoci javi se na mail


[email protected]
[ echelon @ 29.10.2005. 23:30 ] @
Jedan komentar: lik koristi maticnu gdje nema 3.3V...
ali kazes da imas rjesenje za to, pa...

http://schapenstal.homeip.net/alcas/index.php?2#Powersupply

nadam se da sam pomogao...sretno!
pozdrav!
[ ap61 @ 31.10.2005. 11:04 ] @
http://www.morexintl.com/product/psu_150w.php
[ manijac @ 31.10.2005. 16:11 ] @
Ima samo jedna mala sitnica : Mini-ITX ploca nema da se kupe kod nas, a internet kupovina vec znamo koliko dobro funkcionise.
[ ortak @ 17.11.2005. 11:56 ] @
http://www.qsl.net/ke5fx/cplayer.html
Nisam puno zagledao ali mislim da je ovo otprilike sta ti hoces.
[ guja011 @ 17.11.2005. 15:20 ] @
Citat:
manijac: Ima samo jedna mala sitnica : Mini-ITX ploca nema da se kupe kod nas, a internet kupovina vec znamo koliko dobro funkcionise.


ima. ako nema, ima za 10 dana (preko dobavljaca)
[ ssb @ 26.12.2005. 02:58 ] @
Mixa jer si napravio nesto?

Pogledaj ovde sta ja sprema da ubacim
http://www.southsideboyz.org/forum/index.php?showtopic=126

probao sam sa UPS-om i radi ok, ali se i meni vise svidja da ide direktno. Naso sam napajanja za auto znaci od 12v direktno za komp. ali mi je malo previse da dam 100-150e za napajanje.
[ Gorio @ 28.12.2005. 01:51 ] @
Citat:
Mixa: i jedan kond od 1F.
Pazi da te ne udari struja.
Gde ces naci pomenuti kon.!!!??? Pa toliki kapacitet ima samo zemljina kugla.
[ courage @ 28.12.2005. 07:56 ] @
Kapacitet Zemljine kugle je približno 0.7mF.
[ LPFM @ 07.01.2006. 18:13 ] @
Ajde neka neko malo detaljnije objasni ovu ideju sa upsom. Izgleda mi prihvatljivije od nekih jeftinih homemade napajanja. Kako bi to islo, neka blok sema.
[ ssb @ 19.06.2006. 23:31 ] @
Uzmes UPS skines bateriju povezes na akumulator i to je to. Prikljucis PC na UPS i sve radi bez problema.
[ Horvat I @ 20.06.2006. 06:47 ] @
Citat:
ssb: Uzmes UPS skines bateriju povezes na akumulator i to je to. Prikljucis PC na UPS i sve radi bez problema.

Većina je predviđena da radi 10ak min pregreju se.Iz alternatora izvuci izmenični napon,trafo,izpravljač,napajanje
[ misaa @ 20.06.2006. 12:54 ] @
Ako se na UPS-u greju izlazni tranzistori mozes da dodas mali ventilator

Pozz!
[ ssb @ 20.06.2006. 13:11 ] @
Meni komp. radi skoro mesec dana sa Mustek 800 UPS-om. Sad sam uzeo APC 300 pa cu da vidim kako ce da se ponasa.
[ vsi @ 03.10.2006. 19:46 ] @
I sta se desava?Ima li ista od ovog projekta.
[ ssb @ 04.11.2006. 13:22 ] @
Do skoro sam imao u kolima komp. i fino je radio al jbg prodao sam auto :) Sad je stigo drugi auto pa ce uskoro i drugi CarPC.

Komp. je bio AMD 650mhz sa 256MB ram, 60gb hdd, DVD i GF4 64mb TV-out
Monitor sam imao TFT 8" obican koji je bio povezan preko Tv izlaza na grafickoj.
Sistem je radio preko UPS-a Mustek 800 koji je radio bez problema 5-6 meseci. Vidim da su neki imali problema sa UPS-om. Meni je sistem radio najvise 6-7 sati bez gasenja. Kad palim i gasim auto komp. (UPS) radi bez problema. Uzeo sam i APC BackUps 300 da probam ali snjim nisam imao srece, on nece da se upali na 12v. Sto se kucista tice napravio sam neko od medijapana ali nije bilo zavrseno skroz pa nema ni slike.
Sto se tice slike na TFT-u nije bila bas nesto a nije ni toliko losa.
Komp. sam kontrolisao preko dzojstika ali je bolje resenje daljinski.
Od programa sam probao sve sto postoji :) i najbolje mi se pokazao MediaEngine on se najbolje kontrolise dzojstikom (daljinskim ili tastaturom). Ima i boljih programa ali su oni vise za TouchScreen monitor. Napravio sam i neki program koji sam jos vise prilagodio sebi ali je ostao sa dosta bagova i nije dovrsen :(.
HDD-u sam napravio neki drzac od lima i njega postavio na sundjer. Radio je bez problema i nije se pojavio nijedan bad sektor.

Evo i neka slicica kako je to izgledalo http://www.southsideboyz.org/kick/carputer/index.html
To je bio sistem koji sam imao a sad malo o sistemu koji planiram da ubacim u bmw.

Probacu da nabavim neko napajanje koje radi na 12v. Ima ih puno po netu cene su im od 40-60e. Ako ne dodjem do njega ponovo cu sa UPS-om. Monitore sam gledao skoro u Nisu. Naso sam TFT TV 7" za 125e i TFT TV 9" za 150e. Ima i u bugarskoj TFT TV 7" za 70ak evra. Komp. cu kontrolisati preko daljinskog a softver cu verovatno MediaEngine. Umesto HDD-a cu verovatno da stavim CF karticu koja ide preko adaptera na IDE a imacu i neki externi HDD. To je to zasad :)
[ fibra @ 07.11.2006. 11:26 ] @
Evo da se javim i ja potaknut najvise za i protiv UPS pricom. :) Naravno da je bezveze pretvarati napon na 220 pa ga spustati na tih 12/5/3.3V, ali verovatno su svi shvatili da je to jedino zgodno i jednostavno resenje za auto PC. Svojevremeno sam u aluminijumski kofer za alat ubacio neki dell bookshellf PC koji je bio idealan. Vec nakon podizanja bocne haube koja ostaje u tom polozaju! :) shvatio sam veliku razliku u odnosu na racunare sa istoka kakve sam do tada vidjao. Evo slike racunara

Maticna ploca, napajanje, HDD suspendovan gumicama i klasican kombo DVD zajedno sa viskom kablova i napajanjem za TFT uspeo je da stane u donju polovinu kofera za alat, dok je za poklopac pricvrscen 15" TFT. Na panelu koji pokriva donji deo kofera nalazili su se USB prikljuchci, Cincevi za audio izlaz, LEDovi, tasteri za paljenje i reset, Vacom tablet sa olovkom umesto tastature i misa, i klasicni, veliki DVD combo koji se pomocu opruga spustao/izdizao iz nivoa ploce kako bi se poklopac sa monitorom mogao zatvoriti. Ovo je bila moja varijanta seljackog laptop (tacnije prenosnog) racunara kojeg sam pravio stricu. Racunar nikad nije posluzio kao auto PC jer ga je sestra, odusevljena njime, zaplenila i od tada sluzi kao kucni racunar. Videcu da nabavim neku fotku ako nekog zanima. UPS je radio OK ali nikad nije testiran na duze staze.
[ lajbek @ 07.11.2006. 12:27 ] @
Ja sam prije nekih 2 god stavio komp u auto i to prvo preko ups-a a poslje preko invertora kojeg sam napravio!
Problem kod ups-a je bio to sto je imao tzv. GreenMode koji ga je automatski iskljucivao nakon 5min bez obzira na stanje bateriuje (to je vrsta zastite njegove orginalne baterije jer se ona ne smije isprazniti ispod odredene granice), tako da ako se ide na varijantu ups-a treba paziti na to, treba paziti i da ups ima opciju tzv. Cold Start jer se inace ne moze startat bez napona mreze. Kada sam napravio invertor vise nije bilo problema. Cijelo vrijeme dok je komp bio u autu (nekih godinu dana) nikad mi se nije desilo da je hard preskocio. Posto sam imo komp od 200MHz naso sam mp3 player za dos koji se zove MPX i to je super radilo!
[ lajbek @ 07.11.2006. 12:33 ] @
E da i nisam imao nikakve filtre, mislim da to nije potrebni jer mi je komp sa 200W napajenjem "vuko" 4.5-5.5A.
[ manijac @ 07.11.2006. 15:20 ] @
Koliko te je kostalo pravljenje invertora i dali imas semu da ga i mi odradimo ako moze ?
[ Mesecar @ 07.11.2006. 16:01 ] @
At napajanje:

http://www.kodrat.co.yu/keforum/viewtopic.php?t=33

ima i neko atx, mada, mislim da po netu ima boljih.
Cini mi se da sam na predhodnoj strani video link za lepo atx napajanje.
[ ssb @ 07.11.2006. 23:26 ] @
Naleteo sam puno puta na ATX napajanje za kola ali su uvek bile problem komponente koje ne mogu da se nadju kod nas. Posalo sam drugaru mail koji radi sa elektronikom pa da vidim sta ce da mi kaze za ovu varijantu da li ima delova.
[ Foki @ 07.11.2006. 23:48 ] @
Mislim da je http://store.mp3car.com/ProductDetails.asp?ProductCode=PWR%2D015 najbolje resenje za pc u kolima.
Ima sve sto i ups, automatsko ukljucivanje i iskljucivanje i jos dosta gotivnih stvari i pri svemu tome kosta 80$, sto je cena prosecnog ups-a.
[ ssb @ 08.11.2006. 00:59 ] @
Pa to si u pravu. Na kraju cu izgleda da uzmem to napajanje.
[ lajbek @ 08.11.2006. 17:37 ] @
Citat:
manijac: Koliko te je kostalo pravljenje invertora i dali imas semu da ga i mi odradimo ako moze ?


Nije me kostalo gotovo nista, imao sam trafo od starog ups-a, on na primarnoj strani ima srednji izvod tako da sa 2 jaca MOSFET-a mozes jednostavno napravit solidan invertor. Ta dva tranzistora sam upravljao sa pic mikrokontrolerom i bez ikakve regulacije i zastite je radilo solidno! To mi se cinilo najjednostavnijim rjesenjem a izrada je trajala oko 2 sata i kostala oko 10kn!