[ alex @ 16.09.2002. 21:00 ] @
Vec sam pominjao na ES forumu da se na Islandu pojavio provajder koji nudi broadband pristup Internetu kroz mrezu elektricne energije.

Well, dobio sam u prosli petak instalaciju na sedam dana besplatnog testiranja sto upravo i cinim. Kasnije cu napisati detaljan clanak o tome na ovom forumu kao i na svom websajtu.

Brzine se krecu od 768Kbit/s (minimalna) do 4.5Mbit/s, zavisno od elektricne instalacije. S obzirom da je el. instalacija u mom stanu nije bas zadovoljavajuceg kvaliteta, brzine se krecu od 128Kbit/s do 560Kbit/s, ali jos uvek sam u fazi testiranja.

Kao sto rekoh, detaljno cu opisati kako sve funkcionise, kao i svoje utiske.

Stay tuned for more!

Pozdrav,
alex.
[ Trunks @ 16.09.2002. 21:38 ] @
Perverzno.
Zanima me prvenstveno koliko sve to košta, a onda i na koji princip radi?

Javi se kad detaljnije istestiraš. ;)
[ ventura @ 16.09.2002. 21:39 ] @
Dje eVropa, a dje smo mi...
[ anon676 @ 16.09.2002. 23:20 ] @
jeli reci mi cenu uredjaja i situacije sa padom napona, gromovima, strujnim udarima itd...
[ -zombie- @ 16.09.2002. 23:55 ] @
Citat:
ventura:
Dje eVropa, a dje smo mi...


pa ovo uopste nije novo.. o ovome sam citao u nasim it casopisima josh pre 5-6 godina...

a trenutno jedan provajder iz Nisha (od dva, ne racunajuci ispostave euneta i ptt-a) isprobava upravo ovaj vid "pruzanja internet usluga"..

ne znam detalje, ali drugar koji radi u doticnom isp-u je skoro instalirao, i uziva u "test fazi" ove usluge.

mislim da je nacuo termin oko nove godine za lansiranje ove usluge javno.

kada budem imao vise detalja, pisacu...
[ broker @ 17.09.2002. 01:19 ] @
Decki takav sistem vec odavno koristi nasa Elektrodistribuciaj za internu komunikaciju po celoj zemlji... nije Internet ali radi :)



[ Milan Aksic @ 17.09.2002. 02:01 ] @
Citat:
zombie / DDG:
Citat:
ventura:
Dje eVropa, a dje smo mi...


pa ovo uopste nije novo.. o ovome sam citao u nasim it casopisima josh pre 5-6 godina...

a trenutno jedan provajder iz Nisha (od dva, ne racunajuci ispostave euneta i ptt-a) isprobava upravo ovaj vid "pruzanja internet usluga"..

ne znam detalje, ali drugar koji radi u doticnom isp-u je skoro instalirao, i uziva u "test fazi" ove usluge.

mislim da je nacuo termin oko nove godine za lansiranje ove usluge javno.

kada budem imao vise detalja, pisacu...


Da, tacno, ovo nije novo i ja sam nesto ranije pisao na ovu temu, ali me zaista cudi da se tek sada nesto ozbiljnije pokusava sa ovim, s obzirom na odnos kvalitet/cena/dogradnja. Koliko znam ovo je prvo najavila neka nemacka firma pre mozda godinu dana, ali se nakon toga nista znacajnije nije objavljivalo.

btw. Ako saznas bilo sta novo, u vezi sa ovim Nishkim provajderom i ovim sistemom u Nishu, obavezno nas (mene) obavesti ;o)
[ -zombie- @ 17.09.2002. 02:43 ] @
pa to je www.medianis.net (nisam hteo da reklamiram, ali ajde kad ste zapeli ;))

ako te bash toliko interesuje, pogledaj po njihovom sajtu (mozda ima nesto) ili ih pitaj mailom da li mozes i ti da ucestvujesh u test fazi...

pa onda ti nama da pises utiske ;))
[ alex @ 17.09.2002. 11:59 ] @
Posle nekoliko dana testiranja, mogu vam reci da jos uvek necu da menjam svoj ADSL.. Doduse, testiranje jos nije zavrseno, ima tu jos mnogo toga sto moze da se uradi na poboljsanju veze, ali ipak.

Dosadasnji testovi pokazuju brzine izmedju 128Kbit/s do cak 1Mb/s. Prosecna brzina je oko 500Kbit/s, ali mnogo varira, sto mi uopste ne odgovara.

Inace, oprema je Ascom a uredjaji se zovu PLC. Postoje 2 uredjaja, jedan centralni (master) uredjaj, koji se stavlja u razvodnu kutiju zgrade ili kuce i local uredjaj koji se stavlja u vas stan. Taj local uredjaj se ubode u zid s jedne strane, a s druge ima Rj45 ili USB konektore, pa kome se sta vise svidja.

Cena master uredjaja je oko 60 hiljada kruna (1EUR = 87kr), ali te uredjaje Raflinan (provajder) ne naplacuje vec ih stavlja po potrebi.

Local uredjaj kosta oko 19 hiljada kruna (tako nesto), mada su poceli da ga dele za dz. ukoliko se potpise ugovor o koriscenju na godinu dana.

Cena protoka je oko 6.900 kruna za 3Gb, sto je veoma povoljno i moze da se meri sa ADSL cenama.

Javicu se sa jos detalja..

Inace, bas sam se odusevio kada sam imao transfere do 100K/s, a onda se razocarao kada je taj transfer pao na 14K/s.. Danas bi trebalo da dodju serviseri da pogledaju instalaciju i ubacice mi neki filter sa feritnim jezgrom kako bi dodatno poboljsali liniju, pa cu vam se javiti sa detaljima.

Poz,
alex.
[ UroS @ 17.09.2002. 22:59 ] @
koliki je ping latency do provajdera i kolko je stabilan kao sto rece u slucaju pada napona, gromova i drugih nepogoda...

a s' obzirom da su nase telefonske centrale najgore u evropi ne bi me cudilo i da su elektricne instalacije takodje tako da mi u skorije vreme tesko da mozemo o ovome da razmisljamo
[ jc denton @ 06.01.2003. 16:11 ] @
Citat:
alex:
Inace, bas sam se odusevio kada sam imao transfere do 100K/s, a onda se razocarao kada je taj transfer pao na 14K/s.. Danas bi trebalo da dodju serviseri da pogledaju instalaciju i ubacice mi neki filter sa feritnim jezgrom kako bi dodatno poboljsali liniju, pa cu vam se javiti sa detaljima.

I sta bi na kraju?