[ laki5 @ 05.10.2005. 12:44 ] @
Ok ljudi procitao sam na desetine tema u ovoj grupi, kao i u okviru kategorije poslovna primena ali nisam uspeo nista da nadjem o freelance poslovima i to iz oblasti masinstva (modeliranje, crtanje...). Znaci radim nekoliko godina u Caty, Autocad...

Dakle, zeleo bi da pronadjem po neki poslic iz pomenutih oblasti. Ono sto do sada znam je da postoje specijalizovani sajtovi za oglasavanje takvih poslova, jedan od njih je guru.com. Princip je da se registrujes sto ukljucuje i tvoj profil, odnosno radno iskustvo. Nakon toga mozes da pregledas aktuelne projekte i da konkutises za njih. Dobijes posao, odradis ga, poslodavac ti prebaci lovu na tvoj racun i to je to. Problem je u tome sto ne znam koliko je to sve sigurno, odnosno da li ces doci do para.

Pa ako ima nekog ko ima iskustva sa freelence poslovima u oblasti modeliranja, jos jednom ponavljam CATIA, Autocad.... molim te javi se i ispricaj nam svoje iskustvo. Ja cu biti veoma zahvalan a nadam se i jos po neko.

Pozdrav!!!

A da jedini razlog zasto sam ovu temu pokrenuo na ovom mestu je to sto predpostavljam da se ovde okuplja najveci broj masinaca.
[ cs_coyote @ 05.10.2005. 18:17 ] @
Svojevremeno sam ponudio otvaranje topica gde bi masinci i CAD&CAM specijalisti ukratko postovali svoje profesionalne generalije sa linkovima ka online rezimeima. Odziv je tada bio slab, tacnije nikakav - ali ponuda jos stoji, a i dalje zavisi od interesovanja publikuma.
[ ivicat13 @ 05.10.2005. 20:20 ] @
Moj prijatelj je odradio jedan posao za nekog amera u catii. Nije bilo nista veliko ali bolje i to. Koliko znam nije bilo nikakvih problema i prilicno su zadovoljni i on i poslodavac. Koliko znam, posle dobro obavljenog posla taj poslodavac ce traziti bas tebe ako je zadovoljan jer ne zeli da trazi nekog novog i da rizikuje sa njegovim (ne)znanjem. Cak mu je poslodavac i produzio rok, i posle ga nagradio za dobro obavljen posao. Reci cu mu da i sam napise komentar i prenese svoje utiske.

@cs_coyote

Ja sam za i podrzavam ovu ideju. Mislim da bi trebali da se malo vise "organizujemo". Sigurno da bi malo aktivnosti na tu temu donelo koristi.

Pozdrav
[ tex777 @ 05.10.2005. 20:57 ] @
@ laki5

Predlazem ti da budes veoma obazriv pri zapocinjanju bilo kakvog posla, narocito sa ovdasnjim privatnicima, a i sa na prvi pogled ozbiljnim strancima (narocito ako imaju neke veze sa ovom zemljom ili su slucajno odavde) jer lako mozes da budes prevaren.
[ laki5 @ 06.10.2005. 07:49 ] @
Citat:
cs_coyote: Svojevremeno sam ponudio otvaranje topica gde bi masinci i CAD&CAM specijalisti ukratko postovali svoje profesionalne generalije sa linkovima ka online rezimeima. Odziv je tada bio slab, tacnije nikakav - ali ponuda jos stoji, a i dalje zavisi od interesovanja publikuma.


U principu ideja je dobra, medjutim izgleda da na ovim prostorima jos uvek nije dovoljno razvijeno trziste odnosno internet komunikacija. Takodje svest ljudi o mogucnosti racunarske tehnologije je na veoma niskom nivou (u fazonu ne moze to bez kabla..., ili ko ce neko "tamo" da mi plati za neki posao a pri tom da me ne vidi...) tako da predpostavljam da je to u osnovi razlog zbog slabog odziva.

U svakom slucaju podrzavam ideju i spreman sam da ucestvujem u realizaciji, a dotle ja opet pitam ima li ikoga ko nalazi projekte preko freelance sajtova i pri tom ih uspesno naplacuje?

Citat:
ivicat13: Moj prijatelj je odradio jedan posao za nekog amera u catii.


Nadam se da ce tvoj prijatelj ispricati svoje iskustvo kao i to kako je dosao do posla.
Citat:
tex777
Predlazem ti da budes veoma obazriv pri zapocinjanju bilo kakvog posla, narocito sa ovdasnjim privatnicima...


Hvala ti na savetu, medjutim ja sam prvenstveno mislio na poslove koji se oblavljuju na inostranim specijalizovanim freelance sajtovima gde se, nadam se, ne pojavljuju ovdasnji "novi" privatnici.
[ salemfk @ 07.10.2005. 08:04 ] @
Citat:
ivicat13: Moj prijatelj je odradio jedan posao za nekog amera u catii. Nije bilo nista veliko ali bolje i to.


Evo i mene.
Pa ovako. Posao sam dobio preko www.rentacoder.com i na svoje iznenadjenje vrlo lako i brzo. Najbitnije od svega je dobra komunikacija, i naravno da izgradite dobar i profesionalan odnos sa poslodavcem.
Mada sam i na pocetku bio veoma sumnjiv da li ce sve to profunkcionisati, ali kako se na kraju ispostavilo dobio sam i produzen rok i dosta dobar bonus.
A sada, kao sto sam i mislio poslodavac me je opet kontaktirao i ponudio mi je nastavak saradnje koju naravno ne bih mogao da nastavim da nije bilo pomoci ivicet13.
Inace problem na koji moze da se naidje je da napomenutom sajtu ima dosta malo poslova vezanih za CAD i uz to dok novac dodje do tebe svi uzmu po malo.

U sustini to je to. A ako ima jos nekih pitanja rado cu vam odgovoriti.
Poz
[ laki5 @ 07.10.2005. 12:15 ] @
Sale super sto si se javio!

Kazes da si preko rentacoder-a nasao poslic i da je problem to sto tamo nema dovoljno posla za masince. Upravo sam proveravao i tu si upravu trenutno nema ni jednog projekta za rad u Catii ili nekom drugom CAD programu.
Ono sto me jos interesuje je to kako si naplatio taj posao, koja je procedura za to? Kartica ili... A da koliko sam video tamo je potrebno da se registrujes, a to podrazumeva samo ostavljanje svog e-maila, ili mozda nisam u pravu?
Da li znate za jos neki sajt sa slicnom tematikom?
[ tex777 @ 07.10.2005. 13:40 ] @
Evo tri linka...nije nesto narocito, ali...

http://www.tenlinks.com/CAD/reference/JOBS/LISTING.HTM
http://www.cadclassified.com
http://www.workhomejobs.com/rt.cfm?p=1&subcatid=127
[ salemfk @ 07.10.2005. 14:28 ] @
Citat:
laki5
Ono sto me jos interesuje je to kako si naplatio taj posao, koja je procedura za to? Kartica ili... A da koliko sam video tamo je potrebno da se registrujes, a to podrazumeva samo ostavljanje svog e-maila, ili mozda nisam u pravu?

Posao sam naplatio preko Western Unioan-a. Ali uzimaju dosta velike provizije, tako da ti se ne isplati za slanje manjih suma. Najbolje je da cekas da se novac nakupi na jedno 200-300EUR. Tada su provizije znatno manje.
Inace preko Pay-Pala sam se plasio da mi ne blokiraju racun. A za cek je vec stvarno umetnost unovciti ga.

Za registraciju je jedino potreban e-mail, ali kasnije kada treba da ti posalju novac ti navedes tacne podatke. A na mail dobijes sve potrebne podatke o transveru.

I sto je btno ti ne pocinjes sa radom dok poslodavac ne uplati novac na racun sajta, ali ga naravno dobijas tek kada poslodavac odluci. A ako imas nekih problema tu je i arbitraza koja ce presuditi ko je bio u pravu.
A posle kada razvijete medjusobno poverenje onda mozes da i izbegnes placanja preko saja i Wester Uniona, krenes na direktno slanje novca.
Ali ako stignes do tog nivoa onda nema brige.
Poz
[ nikserer @ 07.10.2005. 16:49 ] @
Pozdrav!

Takođe se interesujem za ovakve poslove, i napokon je postavljena prava tema jer mislim da ima puno nas koji se interesuju za ovakve poslove a nemaju iskustva. Pomenuo si u mejl-u da si svoj posao naplatio preko Western Union-a, samo nisi napisao kako-da li preko računa(kojeg?), ili već kako??? Ja sam se registrovao na jednom od najpopularnijih sajtova za freelance poslove, i ima zaista puno ponuda iz svih oblasti a pogotovo iz CAD-a. Tamo pominju dva načina plaćanja:
1. Safe Pay Escrow, i
2. Safe Pay Invoicing.
O oba načina plaćanja ima i objašnjenja, ali je napisana čitava "nauka" oko toga. Molio bih te ako znaš nešto o tome da mi u par reči razjasniš.
Hteo sam još da te pitam kakav si posao odradio, i koliko si zaradio(ako nije tajna)
Ja inače radim u brodogradnji kao konstruktor u mašinskoj grupi, a od CAD koristim AutoCAD Mechanical(projektnu dokumentciju dobijamo u 2D), i kao glavni program koristim Autodesk Inventor(od verzije 5 pa do zadnje 10 Professional)(3d-uglavnom radionička dokumentacija i poneki manji projekat, cevovodi...)

[Ovu poruku je menjao nikserer dana 07.10.2005. u 17:50 GMT+1]
[ ivicat13 @ 07.10.2005. 19:45 ] @
@nikserer

Jeste da oni prave citavu nauku oko placanja i slicnih stvari ali bi bilo dobro da sve to procitas jer tu pise sta smes a sta ne, kao, zasto i sl... A to sve da bi se izbegle moguce komplikacije. Znaci za tvoje dobro. Manje-vise principi su isti na svim slicnim freelance sajtovima ali neke razlike postoje pa bi trebalo da budes upoznat sa "pravilnikom" (moje misljenje i preporuka). Da ne bude posle ja uradio a oni me zeznuli :-(...

Na kom sajtu si se registrovao za freelance poslove?

Pozdrav
[ nikserer @ 07.10.2005. 20:17 ] @
U pitanju je guru.com. Deluje mi kao ozbiljan sajt. Da li ti znaš koji je način tvoj kolega dobio isplatu od amera u banci, i koja je procedura. Možda ima šanse i da sarađujemo, inače u kojem CAD programu ti radiš?

[Ovu poruku je menjao nikserer dana 07.10.2005. u 21:18 GMT+1]
[ tex777 @ 07.10.2005. 21:11 ] @
Sta si stavio pod "Level of experience" pri registraciji?
[ ivicat13 @ 07.10.2005. 22:13 ] @
JA radim u Catii i AutoCAD-u. AutoCAD samo kada moram. Detalje oko placanja ce nam bolje objasniti Salemfk (ako bude imao vremena :D).
[ laki5 @ 10.10.2005. 08:10 ] @


Pogledao sam ove sajtove prva dva su, cini mi se, oglasi za stalni posao, dok na trecem moze da se nadje neki honorarni poslic.
[ tex777 @ 10.10.2005. 11:08 ] @
Napisao sam da nije nesto narocito...ali to su jedine adrese koje imam.


@nikserer

Molim te reci sta si stavio pod "Level of experience" pri registraciji na guru.com.
[ laki5 @ 10.10.2005. 21:24 ] @
Citat:
tex777: Napisao sam da nije nesto narocito...ali to su jedine adrese koje imam.
Molim te reci sta si stavio pod "Level of experience" pri registraciji na guru.com.


Ok tex777 nisam hteo da zvuci zlonamerno, samo sam hteo da kazem da sam pogledao sajtove. U svakom slucaju hvala ti za predlog.

A sto se tice druge stvari odnosno pri registraciji na guru.com "Level of experience" i ja sam tu razmisljao sta da stavim od ponudjenih, ipak izabrao sam "analist". Cini mi se da je to, ako nista drugo, a ono najmanje pogresno.
[ timotije @ 15.10.2005. 06:54 ] @
Juče mi je čovek doneo sliku u JPG formatu (plan neke bolnice u Nemačkoj ili Austriji, ne znam, uglavnom je nemački jezik na natpisima), nju treba ubaciti u AutoCad i vući linije preko postojećih linija, dobiti crtež u AutoCadu i to je to...Plaća na ruke 20 EUR, izgledalo je kao laka lova dok nisam pogledao sliku. Mislim da bi mi trebalo bar 8 sati rada a kako sam počeo od skoro da radim u jednoj firmi nemam vremena ni za ženu i dete a kamoli za crtanje. Potrebno mu je više ljudi kako bi mogao dnevno da šalje bar 5 crteža za Nemačku. Kako da okačim tu sliku pa ako je neko zainteresovan (mislim da je mala para za taj rad, ali bolje išta nego ništa) da uzmem broj telefona pa se dogovarajte. Pozdrav
[ laki5 @ 18.10.2005. 08:02 ] @
E pa Timotije ja sam svakako zainteresovan za posao koji si pomenuo. Detaljnije sam ti to objasnio u privatnoj poruci.
A sada sam video da u okviru nekih odgovora u donjem desnom uglu imas link "upload", e pomocu tog linka mozes da okacis fail. Da i dalje mi nije jasno zasto taj link ne postoji ispod svake poruke, vec samo ispod nekih. Ako neko drugi zna neka nam kaze. Mozda je prilika da se i moderator javi.
[ tex777 @ 18.10.2005. 16:50 ] @
Ubedjen sam da je stav "mislim da je mala para za taj rad, ali bolje išta nego ništa" veoma pogresan jer se na taj nacin degradira jedan inace veoma ozbiljan posao koji mora dobro da se plati (nisam mislio na konkretan primer).
[ timotije @ 19.10.2005. 06:36 ] @
""Ubedjen sam da je stav "mislim da je mala para za taj rad, ali bolje išta nego ništa" veoma pogresan jer se na taj nacin degradira jedan inace veoma ozbiljan posao koji mora dobro da se plati (nisam mislio na konkretan primer). ""

Nisam mislio nista loše, mada kako sam napisao može da se protumači na razne načine. Bolje išta nego ništa odnosilo se na one koji su trenutno nezaposleni, pa dok ne nađu nešto svaka zarada je dobrodošla. Meni se čini da je mala para jer su tom tipu u jednom projektnom birou u gradu tražili 180 EUR za jedan crtež (to je već preterano) i zato što sam zaposlen pa bih slobodno vreme unovčio ali za malo veće pare.
PS. Tex 777, ti si "kriv" što nemam slobodnog vremena. Žena psuje i catiu, i tebe, i dvd, i poštu...

Jel moguće da niko ne zna kako da okačim sliku?
[ laki5 @ 19.10.2005. 07:05 ] @
Citat:
timotije: Jel moguće da niko ne zna kako da okačim sliku?


Pa rekao sam ti da probas:
Citat:
laki5: A sada sam video da u okviru nekih odgovora u donjem desnom uglu imas link "upload", e pomocu tog linka mozes da okacis fail.


dakle ne ides na odgovor na temu vec odmah ta taj link. Ovo bi trebalo da ti zavrsi posao, ali i dalje ne znam zato taj link nije dostupan svim porukama.
[ tex777 @ 19.10.2005. 08:33 ] @
timotije rece:

"Nisam mislio nista loše, mada kako sam napisao može da se protumači na razne načine. Bolje išta nego ništa odnosilo se na one koji su trenutno nezaposleni, pa dok ne nađu nešto svaka zarada je dobrodošla. Meni se čini da je mala para jer su tom tipu u jednom projektnom birou u gradu tražili 180 EUR za jedan crtež (to je već preterano) i zato što sam zaposlen pa bih slobodno vreme unovčio ali za malo veće pare.
PS. Tex 777, ti si "kriv" što nemam slobodnog vremena. Žena psuje i catiu, i tebe, i dvd, i poštu..."


Znam da nisi mislio nista lose...a nisam ni ja. Jedini problem koji se tu stvara je sto se na taj nacin "navikavaju" razni privatnici i prevaranti da moze da se nadje jeftina radna snaga cak i kada se radi o ovakvim poslovima, sto nikako ne treba dozvoliti.

Sto se zene tice...bitno je da ne psuje tebe...a sto se mene i poste tice nema veze...samo nemoj da joj dajes moju adresu...:)

Dodavanje attachmenta...kada jednom vec posaljes poruku, ispod tvoje poruke, sa desne strane, nalaze se tri polja. Prvo desno je "Upload uz poruku". To iskoristi za attachment.

[Ovu poruku je menjao tex777 dana 19.10.2005. u 09:35 GMT+1]
[ laki5 @ 19.10.2005. 13:25 ] @
Citat:
tex777: "Dodavanje attachmenta...kada jednom vec posaljes poruku, ispod tvoje poruke, sa desne strane, nalaze se tri polja. Prvo desno je "Upload uz poruku". To iskoristi za attachment.
[Ovu poruku je menjao tex777 dana 19.10.2005. u 09:35 GMT+1]

Ok kaces kada vec jednom posaljes poruku: "Upload uz poruku". Ako je to tako zasto onda uz poruku koju sam citirao ne postoji dugme "Upload uz poruku". Pritom vidim da uz, na primer, moju poruku koja je odmah pre tvoje to postoji, ali zasto ne i uz tvoju?
[ laki5 @ 19.10.2005. 13:30 ] @
Izvinjavam se svima oko ove gluposti. Shvatio sam, mozes dodati attach samo uz svoju poruku.
Jos jednom izvinjenje svima kojima sam dosadjivao sa glupostima!
[ tex777 @ 19.10.2005. 20:54 ] @
Relax, man...:)
Ovo je stvarno cudan nacin za dodavanje attachmenta...do sada nisam naisao ni na jedan forum na kome se to tako radi (sto, naravno, ne znaci da ih nema).
[ timotije @ 20.10.2005. 06:52 ] @
Veličina JPG je nešto preko 3 mb, zipovano 2 mb, ne može da prođe kao attachment. Šta sad.....
[ laki5 @ 20.10.2005. 07:30 ] @
Citat:
timotije: Veličina JPG je nešto preko 3 mb, zipovano 2 mb, ne može da prođe kao attachment. Šta sad.....

Pa probaj da promenis ekstenziju fajla, mada JPG ima prilicno dobru kompresiju, tako da ne znam koliko ces na taj nacin da smanjis velicinu fajla.
Ali zato mogao bi da iseces sliku na nekoliko delova, pa da okacis samo jedan deo. A eventualno ostale delove mozes okaciti uz jos nekoliko novih poruka.
[ Djomloun @ 20.10.2005. 11:04 ] @
Oko toga kako se koristi attachmet tagovi etc imate na forumu pa potrazite, a za free upload imasx http://www.rapidshare.de/ limit je 50MB.
[ nikserer @ 23.10.2005. 21:52 ] @
Pozdrav svim MCAD fanaticima!!!
Nije mi jasno da nikoga ne zanima ova tema. Valjda neko ima iskustva sa ovim načinom zarađivanja. Bilo je malo pomena od tipa koji je "radio sa nekim Amerima", i sem toga - ništa. Ne očekujem od nikoga da nam govori adrese sajtova gde su našli poslove, ali mogu bar par reči da napišu o svojim iskustvima, da li su uspeli naplatiti svoj rad i kako-na koji sistem. Ja redovno pratim na jednom sajtu ponudu CAD poslova i svaki dan ima nekih novih ponuda(unajviše za AutoCAD, ProE, Solid Works, Catia...),ali trenutno nemam vremena da se upuštam u nijedan projekat jer radim već dva posla(ugovorena ovde kod nas u Srbiji). Nije mi jasan način isplate koji oni nude, nešto sam malo razumeo ali mi je opet nejasan taj njihov:
1. Safe Pay Escrow
2. Safe Pay Invoicing
3. Getting paid outside of Safe Pay
Tip je bio pomenuo da je naplatio posao preko Western Union-a, ali nije rekao kako?
Ja inače radim u Autodeskovim programima AutoCad Mechanical 2006 & Inventor 10 Professional, čisto da se zna?!#$%
Pozdrav, i javljajte se šta ste se "stisli", nerazmišljajte o ptičijem gripu - to su opet neka medijski shitovi!!!
[ saleng_42 @ 25.10.2005. 20:49 ] @
@Nik..

Preko Western Union-a: pošalješ liku koji te plaća svoje ime, prezime i kućnu adresu, on tebi pošalje pare na tu adresu i 10-cifreni broj koji je neka vrsta sigurnosnog koda. U principu, što ti više odataka o sebi pošalje (ime, adresa...), to bolje. Posle par sati možeš da pokupiš lovu u najbližem predstavništvu WU.
[ Entoni @ 26.10.2005. 21:51 ] @
Uh, dobra tema, samo losa postavka.
Kao prvo, treba spoznati ko su potrazioci freelance poslova iz oblasti masinstva. Uglavnom ljudi koji imaju ideju za zapocinjanje nekog biznisa, pa da predstave svoje ideje i dobiju neku kintu ili kredu, ili pak male radionice sa po par zaposlenih radnika.
Daklem, nemojte se ni nadati da se moze dobti neki freelance poslic za iole ozbiljniju firmu. Zato ne treba ni preterivati sa cenom uporedjivajuci sa platama inzinjera u firmama, ali nikako se ne spustati na nivo cena koji daju “braca” kinezi.
Moja preporuka je da ne trazite nipokoju cenu posao preko saitova tipa www.freelancejob...... i tome slicno. Jos nikaoga nisam upoznao ko je preko tih saitova dobio posao.
Jedan kolega je nasao poslic preko saita …hmmm(nisam siguran, mislim da je www.elence.com ili www.elance.com .. nesto tako. Nisam ga ni pitao za isplatu, ali znam da je uzeo neku sitnu kintu (bilo za par tura pica i klopu)
Neko moje vidjenje stvari, pa ako gresim .. ispravite me
pozdrav
[ timotije @ 31.10.2005. 13:49 ] @
Firma u kojoj radim ima sledeći problem - pokvario nam se pantograf (za one koji ne znaju ili drugačije zovu to "čudo tehnike" to je brener i to NC upravljan). U pitanju je budžena mašina, ja nacrtam, odradim u MasterCamu, dam radniku disketu i on seče. Problem je sledeći: isti program svaki put drugačije se odradi tj. nijednom ne iseče iste komade, ne kreće se isto po x i y osi iako na monitoru pokazuje da je to ista brzina, nekad zakoči kada se kreće samo po x osi. Problem nismo primećivali dok smo sekli komade malih dužina, ali sada je potrebno da sečemo na dužinu od 6 metara.
Ko se razume u ove stvari neka se javi, mi smo u Valjevu, popravka nam je hitna.
Pozdrav
[ tact @ 15.11.2005. 13:37 ] @
Zdravo narode,
Zainteresovan sam za ovu temu i procitao sam sve odgovore do sada. Mislim da je Entoni u pravu. Ne treba se spustati sa cenom usluga isuvise nisko kao kinezi. Tada rad biva za dzabe. Cena bi trebalo da bude srednje visoka, ali da ponudite i neke druge stvari zbog kojih ce te biti izabrani (rokovi,sminkanja,tehnicki crtezi ukoliko su potrebni...). Mislim da jedino na taj nacin, podilazenjem pod kozu poslodavcu se moze uzeti vise poslova. Sto se tice www.elance.com na tom sajtu se mora platiti pretplata da bi dobio pristup aukcijama projekata.
Ja sam masinac, radim u solid works-u i imam 10 meseci iskustva u projektovanju i saradnji sa amerima.Gazda firme u kojoj radim je amer.
Ukoliko imate neke korisne informacije o ovoj temi javite.
[ mire_tz @ 23.12.2005. 19:13 ] @
ja sam iz Bosne i ja bih nešto radio u Catia V5R9 ako ima šta ili AutoCad
Htio bih samo da pozdravim ovu temu i da tražimo može li se šta uraditi , naravno iskustvo ako neko ima neka nam ispriča u kratkim crtama kako to sve radi
Unaprijed zahvaljujem
Emir dipl.ing.maš
[ Favorit91 @ 25.03.2006. 17:12 ] @
Hmmm, interesantna tema. Ja sam apsolvent i pri kraju sam faksa, tako da imam trenutno dosta slobodnog vremena. Moracu da potrazim nesto, od projektovanja i proracuna do crtanja i modeliranja (AutoCAD, Solid Works, ProE). Ako neko cuje da se traze honorarno radnici za navedene poslice, nek' javi ovde. U medjuvremenu cu da procunjam po nekim od linkova za freelance poslove.
[ mnicic @ 27.04.2006. 22:54 ] @
jedno pitanje za "salemfk" ako ne bezi bas od teme. Sta ti znaci "mfk" u nick-u - masinski fakultet kragujevac?
[ salemfk @ 16.05.2006. 21:01 ] @
Citat:
mnicic: jedno pitanje za "salemfk" ako ne bezi bas od teme. Sta ti znaci "mfk" u nick-u - masinski fakultet kragujevac?

Znacenje nick-a sam ti poslao na PP.
Inace vidim da je ovde bilo pitanja za Wester Union. Ja sam novac dobijao preko ovog servisa jer je site na kome sam dobio posao omogucava takvu isplatu (ali je ja iskreno ne volim, jer ti dosta para zaplene, tako da je najbolje da sacekas da se novac nagomila na tvom racunu-provizija je onda procetualno manja)
Inace posle uspostavljanja poverenja sa poslodavcem, mozes da das broj tvog deviznog racuna na koji ce on uplacivati novac, i provizije su tada znacajno manje!

[ ivostar @ 08.06.2006. 19:47 ] @
problem dizajn alata za plastiku

dali neko ima iskustva u modeliranju ......I-DEAS



# small plastic injection molds. Duties include building small, simple or complex molds, fixtures #
.......Model Maker

-ako imate iskustva od minimum 2 god. u modeliranju sa I-DEAS (verzija nije bitna) treba pomoc

javite mi se na 064 3707017 Ivan
[ caleb @ 26.07.2006. 22:13 ] @

Cao Ivane,
Radim u I-deas10NX upravo alate za brizganje plastike tako da ukoliko jos uvek imas problema kontaktiraj me na [email protected]
[ milance74 @ 23.08.2006. 12:58 ] @
Poruka svima koji nameravaju da rade u CAD progamima za inostranstvo.
U inostranstvu se crtez formata A4 naplacuje od 50-70$ u zavisnosti od gustine crteza. I to u elektronskoj formi tipa "paper to CAD" bez stampanjna. A onaj koji hoce za nesto jeftinije da mu se obavi posao nek se prijavi na neki kurs, i neka vezba godinu dana da bi stekao rutinu i brzinu.

Cenite svoje znanje i naplatite ga dobro.

Pozdrav,
Milan
[ laki5 @ 23.08.2006. 13:09 ] @
>


__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
http://mail.yahoo.com
[ laki5 @ 23.08.2006. 13:37 ] @
Ok mozda si ti i upravu. Mozda je tacno da se u inostranstvu crtez formata A4 naplacuje 50-70$. Da bi bio sto ubedljiviji ostavi kontakt jednog poslodavca kojem si naplatio toliko i pri tom da ti je jedini kontakt sa poslodavcem bio putem interneta i iz Srbije. Mislim da ukoliko tvrdis da je moguce toliko naplatiti da je korektno da nam saopstis i prethodne podatke.
[ milance74 @ 19.09.2006. 11:57 ] @
Stvari stoje tako da su to cene formata koje sam video po sajtovima privatnih firmi u Americi koje se bave takvim stvarima. Malo googlujte pa cete naci. Znaci projektuju, dizajniraju, modeliraju, vrse konverziju sa skice na papiru u Auto Cad i slicno. Kad sam rekao kolike su cene, nisam bio iskljuciv da svi moraju da naplacuju toliko, nego da ljudi razmisle koliko treba da naplate svoj rad.
[ drac @ 20.09.2006. 03:40 ] @
da li neko zna za koju firmu u Beogradu bih mogao da radim?
znanje ACad-a i Catie

Ako ima nekog ko se bavi ovim poslom u Bg-u nek se javi na PP
[ ignos @ 01.01.2007. 20:19 ] @
pozdrav...
radim razlicite predmete u drvetu,javite se programeri - modelari da pokusamo da ostvarimo saradnju.
hvala!!!
[ blekiwajt @ 11.04.2007. 19:40 ] @
Pozdrav,
jos od srednje skole sam se takmicio u Pro/E od 2000i do wf3 a koristim i SolidWorks i student sam masinstva u bg
dobro bi mi dosli poneki poslici da popune studentski budzet :)

Sve najbolje,
Mile
[ laki5 @ 21.11.2007. 13:12 ] @
Da osvezim temu sa linkom:
http://www.elitesecurity.org/p1726234
po mom misljenu uvodni post je odlican i vredi ga procitati, a objasnjava princip rada i nalazenja posla preko interneta kao i nacin placanja, odnosno transfera novca uopste.
[ dados.p @ 12.02.2008. 22:41 ] @
Ja dajem glas za www.getafreelancer.com bio sam nesto kratko na elance ali slabi je islo...
[ MOHOK7 @ 27.02.2008. 18:21 ] @
Vidim da ne gledate berzu poslova pa da postavim i ovde:

Za kontinuirane poslove ugovorene od marta trazimo modelare za izradu 3D modela:
1) Arhitekture
Vas je zadatak da na osnovu predlozaka kupaca (uglavnom 2D CAD planovi) izradite low polygon 3D model objekta.
Radovi se predaju u originalnom formatu i prevedeni u 3D studio MAX.
Nije bitno u kom 3d programu za arhitekturu radite osnovno je da mozemo preuzeti vase radove za dalju obradu.
2) Industrijski dizajn (Prvenstveno INVENTOR do verzije 11 mada nije uvjet)
Vas je zadatak da na osnovu dostavljenog 3D skena objekta (Faro scanner +/- 2 mikrona) uradite 3D model koji u osnovnim detaljima opticki odgovara originalu. Uz 3D sken ce vam biti dostavljen i grubi 3D objekt sa gotovim teksturama kao exe datoteka (Wiever koji funkcionira iskljucivo na racunarima sa win sistemom)
3) Teksturiranje modela industrijskog dizajna
Vas je zadataka da na modele industrijskog dizajna u 3D studio max u rasporedite teksture.
Teksture ce biti dostavljene kao jpg uz 3D model u *.max formatu.
Suradnja bi zapocela na Freelance osnovi a u toku ove kalendarske godine suradnici iz Beograda i okoline dobiti ce priliku za stalni radni odnos.

Ukoliko vas zanima suradnja ponude sa uobicajenim formalnostima na vasem materinjem jeziku molimo vas da posaljete na:
STUDIO MEDISON
Zellerstrasse 2/5
A-4400 Steyr
Tel: +43 676/93 06 330
Skype: medison_austria
+46(0)8-559 24 303
[email protected]
[ jaco01 @ 21.03.2008. 10:10 ] @
Tražim neki honorarni posao za rad kod kuće.

Znam ove software:

CATIA V5
Mastercam
ProE
AutoCAD
Solidworks
ArchiCAD



E-mail: [email protected]
[ dados.p @ 21.03.2008. 17:36 ] @
Probaj na www.getafreelancer.com

Ima zaista sve vrste posla, postoji cak i opcija da se kandidujes za posao tako sto ces postovati po forumima umesto njih....
Pogledaj ovaj citat sa nekog tutorijala sa elita...

Citat:
Ako se bavite bilo kojom vrstom grafike/webom/flashom/videom..."www.getafreelancer.com" (u nastavku GAF) vam je najbolje resenje za pocetak ali i na duze staze. Kao prvo, registracija je besplatna, za razliku od mnogih koji u startu traze clanarinu koja moze biti i veca od 50$. GAF vam na svaki sklopljeni deal uzima 10% proviziju. Placanjem clanarine od 10$ mesecno dobija se gold member status i ukidaju vam se sve ostale provizije. (osim za transfer novca) Pri registraciji posvetite vreme svom profilu. Ako niste sigurni u svoj engleski, procitajte
malo profile drugih korisnika i sklopite nesto sto mislite da je adekvatno.


Link ka sajtu www.getafreelancer.com
[ blekiwajt @ 11.04.2008. 10:55 ] @
Koliko se kod nas naplacuje crtanje u Auto CAD-u? 2D?
[ usranokorisnickoime @ 07.12.2008. 08:29 ] @
cao

ja nisam uspeo da se dogovorim sa Zdravkom (mislim da se tako zove) iz Studio Medisona, Austrija.

vi probajte

srecno

[Ovu poruku je menjao usranokorisnickoime dana 07.12.2008. u 09:46 GMT+1]
[ dados.p @ 07.12.2008. 09:13 ] @
Citat:
blekiwajt: Koliko se kod nas naplacuje crtanje u Auto CAD-u? 2D?


Pogledaj po ovim sajtovima to su freelance servisi...

getafreelancer.com
eufreelance.com
getacoder.com
[ tubok @ 01.01.2009. 20:23 ] @
da vas pitam. da li je neko od vas radio freelancer u catia-i i u kojem modu catia-e i koliko je dobijao para po modelu i kakva je slozenost modela bila?
poz
[ stefic_kg @ 30.03.2009. 13:44 ] @
Posto ova tema nije aktivna odavno, zeleo bih da je malo osvezimo novim informacijama i iskustvima!!!!

Koliko sam ukapirao citajuci prethodne odgovore, mislim da ranije ( 2005-06-07-2008 ) nije bilo bas freelance poslova u ovoj oblasti!

Interesuje me kakva je sada situcaija, da li se nesto promenilo??
Da li sada ima freelance poslova, tj da li ima ljudi koji nalaze takae poslove???
Kakva su sad iskustva ljudi koji su radili ili rade jos freelance poslove???
Da li ljudi koji su u prethodnim odgovorima rekli da su radili neke poslove, da li i dalje rade za iste poslodavce??
Kakva je sad situacija sto se tice isplate???

Dosta pitanja na jednom mestu.. ali mislim da na ova pitanja dosta ljudi zeli da zna bar neki odgovor ili isustva...

Koliko sam pogledao linkove za freelanc nema narocito ponuda??
Inace, mene ova tema jako zanima... ali koliko vidim kod nas nema "leba" od ove oblasti..

Toliko za sada od mene.. Pozz

[ dados.p @ 31.03.2009. 18:54 ] @
Citat:
stefic_kg: Posto ova tema nije aktivna odavno, zeleo bih da je malo osvezimo novim informacijama i iskustvima!!!!

Koliko sam ukapirao citajuci prethodne odgovore, mislim da ranije ( 2005-06-07-2008 ) nije bilo bas freelance poslova u ovoj oblasti!

Interesuje me kakva je sada situcaija, da li se nesto promenilo??
Da li sada ima freelance poslova, tj da li ima ljudi koji nalaze takae poslove???
Kakva su sad iskustva ljudi koji su radili ili rade jos freelance poslove???
Da li ljudi koji su u prethodnim odgovorima rekli da su radili neke poslove, da li i dalje rade za iste poslodavce??
Kakva je sad situacija sto se tice isplate???

Dosta pitanja na jednom mestu.. :) ali mislim da na ova pitanja dosta ljudi zeli da zna bar neki odgovor ili isustva...

Koliko sam pogledao linkove za freelanc nema narocito ponuda??
Inace, mene ova tema jako zanima... ali koliko vidim kod nas nema "leba" od ove oblasti.. :(

Toliko za sada od mene.. Pozz


Ja najvise mogu dati odgovor vezan za getafreelancer.com posto tu najvise i radim i sto se tice poslova za catia-u mogu reci da slabo to vidjam mozda vise posla ima za AutoCAD ... Sto se tice poslova iskreno meni je malo opalo za neki mali deo, jedan stalni klijent koji mi uplacivao za odrzavanje je takodje odustao od mojih usluga e sad da li je u pitanju kriza :-) ili nesto drugo, mozda moj rad :-) ne znam, ali eto mogu reci da je malo posao opao, ali jos uvek moze da se zaradi, jedino iskreno sto mogu reci da me ovi indijci pocinju jako jako nervirati...
[ stefic_kg @ 01.04.2009. 18:07 ] @
@dados.p, zasto su poceli Indijci da te nerviraju???

Citat:
dados.p: ...... jedan stalni klijent koji mi uplacivao za odrzavanje je takodje odustao od mojih usluga....


Kakvo odrzavanje?? Mozes li da objasnis malooo.. ako nije tajna...
[ dados.p @ 02.04.2009. 19:59 ] @
Citat:
stefic_kg: @dados.p, zasto su poceli Indijci da te nerviraju???


Poceli su da me nerviraju iz razloga sto mi se cini da ih ima vise sada pa samo ruse cenu. Ali su uveli neki novi sistem na GAF-u da se sada ne moze bidovati na poslove koje nisi postavio u svom profilu...

Citat:
Kakvo odrzavanje?? Mozes li da objasnis malooo.. ako nije tajna... :)


Odrzavanje sajta, jedan klijent iz Amerike je bio zadovoljan mojim radom tako da me neko vreme odnosno 4 meseca placao po 100$ da odrzavam sajt i da ubacujem neke izmene po njegovoj zelji... Ali je sada odustao, navodno nema vise para da placa a sajt je izmenio koliko je trebalo i sada stoji tako vec nekih mesec dana...
[ P53uD0-C0D3 @ 17.06.2009. 13:10 ] @
stefic_kg rentacoder.com odma' zaobiđi tamo nećeš ništa naći od CAD poslova, pre godinu dana sam našao tamo neki poslić lik je tražio da mu uradim prototip nekog Automobila koji se pokreće elektro-motorom i nudio je maximum 900$. Ja sam samo kliknuo na X!

Ova kriza nas ubija!
[ CAD_Guru @ 05.09.2009. 23:06 ] @
Pozdrav svima,

uključio sam se u priču kako bih malo podelio iskustva sa vama na polju Freelancing-a i to
u mašinskom projektovanju.
Ideja je potekla baš odavde i sada želim da vratim na forum ono što sam preuzeo kao ideju.

Pre dve godine sam se bacio intenzivno na potragu za e-poslovanjem i nabasao sam na ovaj topic
sa linkovima. Probao sam skoro sve kombinacije i najviše uspeha sam imao sa GAF-om!

Da se ne lažemo (što bi mnogi sigurno radili) nisam zaradio ne znam kakve pare, cca 4000 evra za taj
period, ali i radilo se dosta. Odradio sam tri - četiri projektića, i ma koliko se trudio da postignem dobru
cenu po satu, nisam uspevao zbog enormnog broja Pakistanaca i Indijaca. Mislim da mi je prosek bio oko
4-5 evra.
Ovo je lepa prilika da se rade nove i zanimljive stvari koje možda nikada ne imali prilike ovde da radite.

Trenutno, od marta na ovamo situacija je katastrofalna - ima poneki projekat, ali to već izgubilo svaki
smisao jer su sada potrebni samo ultra jeftini freelaceri, po mogućstvu sa cenom rada od 1 dolar na sat!

Verovatno, ova kriza utiče na sve, pa tako i na mašinstvo! Broj poslova je drastično opao, dok vidim u
drugimbranšama ide solidno, posebno programiranje. Verovatno da je i tu cena sada niža, ali daleko je
bolje nego u mašinstvu.
Elem, koristio sam od programa na ovim projektima sve ono što je klijent zahtevao (AutoCAD, Inventor,
Soliworks, Catia). Potrebna je konstantna posvećenost i prisutnost na netu da bi ovaj posao mogao
da se radi. Ako mislite ozbiljno da se bavite ovim poslom treba da nabavite solidan telefon sa Skypom
i email klijetom i da budete non-stop online na brzom internetu.
Vaša porodica i okruženje će da odlepe od takvog ponašanja, ali skapiraće vas oni koji razumeju o
čemu se radi.

Pazite se prevara, ja sam često odbijao poslove gde je naplata išla mimo Escrow sistema.
Tražite da se novac odmah uplati! Imam jedan posao nezavršen i nenaplaćen, zato što sam mislio da
posle početnih lepih iskustava u ovom svetu nema prevranata, ali oni vrebaju svugde!


Dobro procenite svoj sposobnosti jer je ključno da ispoštujete rokove, jer klijenat se najčešće obraća
na sajt kad mu gori pod nogama (ali to nikako ne utiče na cenu, ne zavaravaj te se.
Ne upuštaj te se ukoliko niste sposobni da radite pod pritiskom i pored redovnog posla, jer kada ističe rok,
radi se dan i noć!


Nastavite da održavate ovu temu živom, jer prostora ima za sve i ne bi bilo loše da se poveća broj Evropljana
na svim berzama freelance poslova, jer pogotovo sada u vreme krize, ovo sa Pakistancima, Kinezima,
Indijcima je smešno jer oni ne samo što obaraju cenu nego i brukaju celu branšu sa neznanjem,
površnošću i aljkavošću!

Inače, ta priča sa novim kompanijama koje projektuju elektro-mobile mi baš nije jasna, dva puta sam sarađivao
sa nekima od njih iz SAD-a i svi su netragom nestali?!
Ne bih da pominjem da mi je ličilo na ono, kao kad se ekonomista bavi mašinstvom! A inače na Eufreelancu su to
bili vrlo pompezne najave projekata! Redovno te kontaktiraju i nude enormne pare, a kad ih ispreskačeš sa
stručnim detaljima, obimom posla, tvojim zadacima u projektu, samo nestanu i zatvore projekat?!
Da li neko ima iskustva sa tim ?! Sumnjam da je to sve fake projekat, da navuku mlade dizajnere i projektante
da urade ponešto za džabe i da na taj način naprave profil problematike samo razvoja proizvoda, opet za dž!

Sve u svemu, hvala forumu i onom video montažeru koji je prvi istupio i naučio ljude kako mogu da se zarade neke
parice radeći baš ono što voliš. A to je valjda i smisao cele priče!

Pa sretno novim freelancerima!
[ dados.p @ 11.09.2009. 15:21 ] @
Citat:


Sve u svemu, hvala forumu i onom video montažeru koji je prvi istupio i naučio ljude kako mogu da se zarade neke
parice radeći baš ono što voliš. A to je valjda i smisao cele priče!

Pa sretno novim freelancerima!


Koji to beše video montažer?
[ CAD_Guru @ 11.09.2009. 20:50 ] @
Ako budeš malo kopao po ES forumu na temu rada u Freelancinga, naići ćeš na jednu temu koja počinje sa nabrajanjem dosta linkova vezanih za Freelancing.
Tu je postovao jedan lik koji je tada radio video montažu, i hvalio se kako mu jako dobro ide video monaža na GAF-u.
Nisam zapamtio ime, ali mi je čovek sa njegovim postom ostao u lepom sećanju, jer je objasnio ceo koncept poslovanja preko GAF-a
i ohrabrio me da se upustim u to!
Do tada sam mislio da je takav koncept rada bezveze!

[ r_faruk @ 18.09.2012. 19:07 ] @
vidim proslo je mnogo vremena od zadnjeg post-a, interesuje me sljedece:

da li su vam softveri licencirani. jel moguce da se crta u piratskim verzijama.

pozdrav!
[ A.G.KG @ 17.07.2013. 00:05 ] @
moguce je ...
[ mensa @ 24.04.2014. 11:28 ] @
Zdravo svima,
Moce li neko da mi preporuci firme ili sajtove na kojima mogu da se rade freelance poslovi
[ nikserer @ 17.01.2016. 23:00 ] @
Ovo bi bilo dovoljno, a naravno zavisi od toga koja ti je struka - poznavanje software-a:

http://www.entrepreneur.com/article/245953

Bavim se freelance-om evo već 10 god. i izdržavam porodicu od toga. Aktivan sam na Upwork-u (bivši Elance i oDesk) i sad sam opet malo krenuo na Freelancer.com (bivši RentaCoder, vWorker, GetAFreelancer...). Usout sam stekao par dobrih stalnih klijenata (što je najbitnije) i radim sa njima godinama.
Treba biti uporan, dobro poznavanje Engleskog, iskustvo u software-u koji koristiš, dobro napravljen profil sa Portfolio-om...

Pozdrav
Nikola
[ bokisha @ 01.03.2018. 15:10 ] @
Pozdrav svima,

Evo da osvezim ovu temu posle duzeg vremena, pa da ponudim neki poslic ( posto sam vec objavio post ovde na forumu u temi PONUDE ZA POSAO ...)

Radim za firmu Echbergmanutech iz Danske, kao freeleancer, kao konstruktor i zbog povecanog obima posla trazimo jednog, eventualno dva masinska inzenjera na full-time.
Firma se bavi projektovanjem raznih paletajzera, tansportera, pakerica, masina za industrijska pranja
( ZA BOLNICE: masine za pranje kontejnera, masine za pranje i dezinfekciju posuda koje se koriste po bolnicama;
ZA FARME: masine za selekciju i pakovanje jaja, masine za pranje paleta i tacni za jaja ( uglavnom smo usredsredjeni na zivinarske farme ).
Sve masine koje smo projektovali izradjujemo kod kooperanskih firmi u Poljskoj ( direktor ima losa iskustva sa proizvodnjom ovde u srbiji ). Nase masine prodajemo u Evropi i Aziji.

Potrebne kvalifikacije i znanja koja se ocekuju od buducih kandidata su:
- zavrsen masinski fakultet
- znanje engleskog jezika
- znanje u 3d programima, mi koristimo Solid Edge, tako da bi bilo idealno ako kandidat ima iskustva u Solid Edge
- iskustvo u proizvodnji/radionici, jer radimo po principu sve sto se nacrta da to neko mora i da napravi i to treba da funkcionise
- spremnost na putovanja u inostranstvo ( za sada Poljska i Danska)

Jos jednom da napomenem software koji koristimo za projektovanje je SOLID EDGE ( 3d model, izrada crteza i izrada dxf fajlova). U obzir dolaze kandidati koji imaju iskustva
i u ostalim programima (SW,INVENTOR, CATIA,NX ...) i koji zele i hoce da se prebace na Solid Edge.
Kao sto rekoh, bilo bi pozeljno da buduci kandidat ima iskustva i u proizvodnji/radionici.
U pocetku,zadatak buduceg kandidata bi bio da radi na izradi tehnicke dokumentacije ( radionicki crtezi, sklopni crtezi, dxf fajlovi za secenje na laseru,pdf...) na osnovu 3D modela.
Vremenom, kandidat bi postao samostalan inzenjer-konstrukotor gde bi dobio svoj projekat i bio odgovoran za njega.

Ukratko to bi bilo to sto se tice opisa posla, sto se tice novaca ocekivana cena rada po satu bila bi negde oko 3-3.5e po satu ( za pocetnika),
tako da za nekih 170sati moze se ocekivati plata 500-600e NETO, mada prosecna mesecna satnica bi bila oko 200sati, tako da postoji mogucnost da se zaradi i vise.
Takodje, da napomenem, postoji mogucnost prijave tako da je buduci kandidat pokriven sto se tice zdravstvenog i penzionog osiguranja,a i ide mu radni staz :-). Troskove prijave snosi firma, tako da je zaradjena suma netaknuta :-)

Svoje CV-jeve i portfolio sa radovima saljite na [email protected]
Potrudicu se da svakom kandidatu odgovorim, ali ako ne odgovorim nemojte mi uzeti za zlo jer nemam bas puno vremena da svakom ponaosob objasnjavam svoje razloge koga sam odabrao
i zasto sam bas njega odabrao.
Bice kontakirani samo oni kandidati za koje se proceni da imaju potencijala.

S postovanjem,
Bojan Miljuš