[ g00ku @ 09.10.2005. 15:48 ] @
Instalirao sam Linux Suse 9.3 i zanima me kako da podesim Internet, jer ovo mi je prvi put da radim na linuxu
[ Boe @ 09.10.2005. 23:46 ] @
--> YAST
zavisi kako hoces da pristupis interntu.
[ Duke_Vladimir @ 10.10.2005. 05:46 ] @
Odes u:

K Menu(Start dugme u windowsu) > System > YaST > Network Devices

Tamo podesi Modem i Network Card ako imas mreznu karticu ili wireless, ili ISDN i DSL... Pretpostavljam da ti treba Modem i Mrezna karta, s obzirom da ADSL USB modemi ne rade tek tako 'Out of the box' vec moras da dodajes podrsku sam (ne pitaj mene, ja sam odustao i doplatio za ADSL modem sa mreznim prikljuchcima).
U startu ti je vec pokrenut Kinternet program u System Trayu, ako nije bice posle podesavanja, ako ni tad nije pokreni ga:

K Menu > Internet > Dial-up > KInternet

On ne sluzi samo za modem vec i za mreznu i wireless, naravno, na linuxu ima veliki izbor programa za konektovanje, kako iz komandne linije, tako iz grafickog, ali mi se cini da je KInternet super, meni se sam podesio kada sam namestio hardver... verovatno je i tebi ali ne znas...

kada se povezes (pogledaj ikonicu u SysTrayu), pokreni neki program za web browsing...
E sad ne moram i ovo da ti objasnjavam... Uz suse ti dolazi firefox, konqueror, mozilla itd itd...
naravno neces samo surfovati, kao i na windowsu, mozes sve mrezne servise i programe da koristis, pa i brze i lakse...

Ja sam odusevljen na primer ovim Kontact PIM-om (Personal Information Manager) koji je slicna stvar Microsoft Outlook-u...

BTW, tek ces da se zajebavas sa podesavanjem celog linuxa da pocne da radi kako treba, na primer, prvo osposobi DMA i 32bit podrsku za hard diskove i DVD/CD... ubrzace ti sistem dosta
I citaj malo ovaj forum unazad...


DMA iz Yasta, 32 bit imas temu od pre dva dana koja to pominje...

Sve ovo sam objasnio naravno za KDE, iz GNOME su drugacije putanje do programa, a i GNOME ne koristi Kinternet koliko ja znam, a ne koristi ni Kontact vec Evolution...

To ti je to....
[ makajislavko @ 17.05.2013. 15:35 ] @
Molim za pomoc, ne znam da nastelujem da mi uopste proradi internet na Open Suse12.3 linux-u
Na svim ostalim koje sam probao, to proradi odmah kad ukljucim ADSL-ruter,
ali ovde to nije slucaj.
Ako neko ima link za uputstvo ili tako nesto. Hvala
[ boskela @ 17.05.2013. 20:41 ] @
daj


/sbin/route
cat /etc/resolv.conf
su ifconfig
ping -c 2 192.168.0.1 ili koja ti je vec adresa od rutera
ping -c 2 www.google.com
ping -c 2 8.8.8.8
[ makajislavko @ 18.05.2013. 18:17 ] @
Ne pomaze nista ovo u postu iznad ??

IZVINI posla 1-2 minuta je proradilo !!

Hvala
[ boskela @ 18.05.2013. 18:29 ] @
trebao si sve one komande da iskucas u konzoli pa da prosledis.. nije proradilo zbog toga ,proradilo je pukom srecom.. i pitanje je dokle ce.. :)
[ zoranix @ 20.05.2013. 07:54 ] @
Nemate potrbu za komandnom linijom u openSUSE-u @makajislavko!
Sigurno Vam je spisak komandi konfuzan, koji Vam je dao @bosala i traži od Vas uglavnom da proučite informacije koje će Vam se pojaviti na ekranu, što Vi, opet verujem, ne rezumete. Za sva "štelovanja" openSUSE-a koristite openSUSE-ov konfiguracioni program YAST. Na levoj polovini kliknite na "Network Devices", a zatim na desnoj strani izaberite "Network Settings". Trebalo bi da prepoznate tip mrežne kartice koja Vam se javlja u novo-otvorenom prozoru. Ako to nije slučaj, onda postoji neki problem sa drajverom. Ako postoji info o mrežnom adapteru, podesite na "Edit" da se IP adresa dodeljuje automatski (DHCP 4), a zatim kliknite na "OK" i najverovatnije da će sve biti u redu.

Ako i dalje imate problem morate se javiti nekome ko ima znanja da Vam reši problem, ili da se ozbiljnije pozabavite Linux-om, konkretnije sa openSUSE-om!
[ makajislavko @ 02.06.2013. 13:19 ] @
Radi internet,jos od prosli put, nesto sam kucao preko konzole, nesto preko Yast2,
i posto sistem ide preko Virtual-Box-a, prvi put sam mu pomogao browserom iz win-a
ali sada ide sam, iako pokazuje neku network karticu (Intel Corporation 82540EM Gigabit Ethernet Controller)
a to nije moja, ali to je zbog Virtual-Box-a.
Hvala
[ bozicg @ 06.08.2013. 18:30 ] @
Si probao sa sudo ifup eth0 ?
[ makajislavko @ 21.08.2013. 21:53 ] @
Sada idem sa DVD-a, i internet radi kao i kod ostalih distroa tj. bez ikakvog
namestanja.
Hvala jos jednom.