[ IcyImpact @ 11.10.2005. 08:33 ] @
Pa pisite...
[ Deda_Mraz @ 11.10.2005. 09:02 ] @
Hahaha pa ti pitaš kao da je to jeftina spravica i da svakom treba :)
Šta će ti GPS uredjaj u gradu? :)

Ove godine kada sam bio na praksi u Petnici, moja profesorka geologije je ima tu malu spravicu to za pozicioniranje lokacije preko nekih tri satelita. Znam da sam se zajebavao sa tim i zamalo da mi ispadne a posle mi je rekla da to čudo košta 400€ :) kukuuu

Inače ne znam koje je marke bio, samo znam da je novije proizvodnje super izgleda..... i veoma beskoristan u gradu :)
[ IcyImpact @ 11.10.2005. 09:52 ] @
Citat:
Hahaha pa ti pitaš kao da je to jeftina spravica i da svakom treba :)


Nije jeftin, niti treba svakome, ali ovo je GPS forum na kojemu ce prvenstveno dolaziti oni koji ga imaju ili planiraju kupiti - pa ce im valjda ova tema pomoci.

Citat:
Šta će ti GPS uredjaj u gradu? :)


Kojem gradu? Sta ako dodjes u neki nepoznati grad, tada te GPS moze odvesti gdje god pozelis, naravno, ako je kartografija kvalitetna. Ako ne poznajes dobro svoj grad i trebas do neke ulice ili broj - GPS ce te bez usmjeriti prema tamo. Nije GPS namjenjen samo za sume...

Citat:
Ove godine kada sam bio na praksi u Petnici, moja profesorka geologije je ima tu malu spravicu to za pozicioniranje lokacije preko nekih tri satelita. Znam da sam se zajebavao sa tim i zamalo da mi ispadne a posle mi je rekla da to čudo košta 400€ :) kukuuu


Tehnologija ima svoju cijenu.

Citat:
Inače ne znam koje je marke bio, samo znam da je novije proizvodnje super izgleda..... i veoma beskoristan u gradu :)


Super izgledaju da, ali ne razumijem ja tebe zasto bi bio beskoristan u gradu.
[ pbenka @ 11.10.2005. 11:58 ] @
Igrom slučaja firma kupila Etrex Vista C Garminov prijemnik, pa ga ja malo maltretiram. Nije loše, jedino što detaljna gradska karta ima samo za Beograd. Nisam provalio, ali čini mi se da ne mogu ja svoju kartu da ubacim. I rutiranje koje odradi prijemnik je loše, ako bi išao putem koji odredi prijemnik, bio bi to duži put.
[ Deda_Mraz @ 12.10.2005. 13:19 ] @
IcyImpact pa zar nije malo debilno da GPS koristiš u gradu? Mislim koliki ti tuntuz moraš biti (ne ti nego TI kao figurativno rečeno) da bi pomoću GPS-a morao da nadješ nešto u gradu. Po meni je to jako bespotrebno koristiti u gradu, jer zna se zašta u stvari služi ta spravica, zar ne?
[ pbenka @ 12.10.2005. 13:59 ] @
Deda-mraz, u svom gradu ga verovatno nećeš koristiti, odnosno nije baš neophodno. A šta kad odeš u drugi grad? Možda ćeš onda osetiti potrebu uključiti GPS i pogledati na karti gde se trenutno nalaziš i kuda treba da ideš?
[ lostv @ 12.10.2005. 15:37 ] @
A šta kad odeš u drugi grad?

Pitas nekog taksistu

A 400 evra gurnes u dzep ili kupis polovan notebook i boli te patka.


[Ovu poruku je menjao lostv dana 12.10.2005. u 16:41 GMT+1]
[ hecky @ 12.10.2005. 15:54 ] @
TomTom + Nokia 6680 + Bluetooth GPS...

Sjajna stvarcica, pogotovo u vecim gradovima. Ima glasovno navodjenje, tako da ne moras ni da gledas u telefon.

Lose je sto ima karte samo zapadne evrope.
[ IcyImpact @ 12.10.2005. 18:49 ] @
Karte su po meni glavna stvar kod kupnje GPS-a, jer je sa losom kartografijom taj uredjaj prilicno beskoristan.

Citat:
IcyImpact pa zar nije malo debilno da GPS koristiš u gradu? Mislim koliki ti tuntuz moraš biti (ne ti nego TI kao figurativno rečeno) da bi pomoću GPS-a morao da nadješ nešto u gradu. Po meni je to jako bespotrebno koristiti u gradu, jer zna se zašta u stvari služi ta spravica, zar ne?


Vec je receno, ali sta ces kad dodjes u drugi grad. Imam dojam da ti GPS-ovu korisnost vidis samo na mjestima gdje nema civilizacije. Ako puno ne putujes i stalno visis u Beogradu ili par puta godisnje na kratko negdje otputujes onda za tebe investicija u GPS nije isplativa, ali zamisli koliko muka (i para) neki covijek moze ustedjeti koji stalno putuje po raznim gradovima itd. GPS nije za svakog, nekome je potpuno beskoristan, a nekome ultra-potreban.
[ xtraya @ 13.10.2005. 06:33 ] @
motorola a925

sljaka ok,trosi bateriju dosta, mana je sto ne moze da uradi fix u zatvorenom prostoru, samo direktno na otvoreno, drugacije nece
[ broker @ 13.10.2005. 13:02 ] @
Imam Garmin eTrex Legend, odlicna stvar, kuio sam ga jer mnogo vremena provodim tumarajuci plannskim bespucima, ali je koristan i u civilizaciji. Skup je za igracku ali ako mu nadjee neku konkretnu primenu, nezamenljiv.

Inace opcija prikaza mape an GPS-u uopste nije neophodna, mada je neophodno da uz GPS znate da koristite i mape i da unapred upiseteorjentire i evenutalno trekove.
[ pbenka @ 13.10.2005. 13:21 ] @
He he, koji GPS radi u zatvorenom prostoru? Princip rada je takav da prijemnik prima slabašne signale frekvencije 1.4-1.6 GHz sa satelita koji je udaljen 20 000 km pa svaka prepreka smeta, dok krov, beton, itd ne propuštaju signal.
[ petarta @ 14.10.2005. 08:29 ] @
Pocket PC + TomTom 5 tehnolosko otkrovenje! Mislim za one koji dosta putuju. U avgustu sam obisao Italiju, Francusku, Nemacku ... uz pomoc ove sprave i moram reci da je to uredjaj koji definitivno trebas imati ako ides na put. Bez i jedne greske te vodi kako po auto putevima tako i u gradovima. Njegov spisak POI (point of interes) je odlican. Ne razmisljas gde ces da spavas, jedes, tocis gorivo.... sve on razmislja za tebe. Sto se tice TomTom-a on radi i na srpskom, glas koji te navodi je srpski.
I jos jedna neverovatno korisna opcija. Prego GPRS-a se konektuje sa nekim njihovim trafic centrom tako da na vreme imas informacije koji je put blokiran ili gde je udes....
Veruj te mi vredi svaku paru.

[Ovu poruku je menjao petarta dana 14.10.2005. u 09:30 GMT+1]
[ Deda_Mraz @ 14.10.2005. 10:02 ] @
Hehehe pravo malo čudovište, još da vozi kola umesto tebe :) Milina
[ broker @ 14.10.2005. 10:12 ] @
Citat:
pbenka: He he, koji GPS radi u zatvorenom prostoru? Princip rada je takav da prijemnik prima slabašne signale frekvencije 1.4-1.6 GHz sa satelita koji je udaljen 20 000 km pa svaka prepreka smeta, dok krov, beton, itd ne propuštaju signal.


Probaj recimo Garmin eTrex Vista C. Iznenadices se gde sve hvata signal.
[ petarta @ 14.10.2005. 12:14 ] @
Citat:
broker: Probaj recimo Garmin eTrex Vista C. Iznenadices se gde sve hvata signal.


Upravo to! Ja sam proverio kod garmina 330 i locira se u zatvorenom prostoru!
[ Naks @ 18.10.2005. 15:54 ] @
Slažem se s tim da je koristan onome ko puno putuje ali ne na teritoriji Srbije.
Firma je nabavila GPSMAP75 koji ima našu kartu, korisna je samo za grubu orijentaciju jer ne pokazuje tačnu poziciju (voziš van puteva, sredinom reke...).
Priključen na računar sa drugom kartom veoma precizno daje lokaciju.
Pokušavao sam naći karte na internetu ali postoje samo za zapadnu Evropu i Ameriku koje idu do 1:25000 dok smo mi 'crna rupa'.
[ petarta @ 18.10.2005. 23:22 ] @
Citat:
Naks: Slažem se s tim da je koristan onome ko puno putuje ali ne na teritoriji Srbije. Firma je nabavila GPSMAP75 koji ima našu kartu, korisna je samo za grubu orijentaciju jer ne pokazuje tačnu poziciju (voziš van puteva, sredinom reke.

Na zalos mi nemamo ni jednu ozbiljnu kartu (izuzev SCG roadmap, a ni ona nije rutabilna) dok su hrvati izdali nkoliko takvih programa: Mireo viaGPS, AdriaRoute.... jos neki kojeg nemogu da se setim, a AdriaRoute je objedinjena karta (rutabilna)Bosne, Hrvatske i slovenije. Nije mi jasno da na nasem trzistu to ne moze da zazivi?
[ broker @ 18.10.2005. 23:31 ] @
Garminova mapa je sasvim dobra za korsicenje kao autokarte. Ako preteras sa zumom naravno da ces se "naci" pored puta. Karta je radjena na podlozi 1:300.000 sto ce reci, jedan milimetar na karti odgovara rastojanju od 300 m u prirodi, te ne moze da se koristi za merenja vece preciznosti. Drzi pristojan zum i ona ce dobro da radi svoj posao.

[Ovu poruku je menjao broker dana 19.10.2005. u 00:33 GMT+1]
[ Naks @ 19.10.2005. 14:31 ] @
Pa to sam i mislio, može da posluži za snalaženje tako da ne možeš da zalutaš (na nekim delovima je sasvim precizna). Ali u poređenju sa mapama koje postoje za druge teritorije je slaba, kako po razmri tako i po preciznosti.
To u stvari i nije toliko bitno jer po literaturi do koje sam mogao doći GPS prijemnik je samo pomočno sredstvo za orijentaciju uz kartu.
[ ja-faca @ 23.10.2005. 18:40 ] @
ja imam garminov pocket pc ique M5 sa gps-om i skroz sam zadovoljan s njime, jedini mi je problem što je glasovna navigacija na engleskom

se može kako staviti na glasovna navigacija na hrvatski?

hvala
[ petarta @ 25.10.2005. 09:25 ] @
Neverovatno da Garmin koji je najprisutniji na hrvatskom i Srpskom trzistu nema navigaciju na Sr. ili Hr. dok TomTom to ima!? Za TomTom 2005 instaliran na PocketPc skinuo sam sa njihovog sajta srpsku glasovnu navigaciju. Doduse neki muski glas, ali bolje ista nego nista!
[ ja-faca @ 25.10.2005. 18:34 ] @
pa neki garminovi proizvodi imaju hr glasovnu navigaciju, ali iqueM5 nema

mogu li ja ako skinem tomtom koristiti adria route kartu?
[ petarta @ 26.10.2005. 09:34 ] @
Citat:
ja-faca: mogu li ja ako skinem tomtom koristiti adria route kartu?


Na zalost ne moze! TomTom ima svoj hardver (samostalni uredjaj kao Garmin) i na njemu se moze izvrsavati samo TomTom software i ima nezavistan program za Pocket Pc-e i mobilne telefone sa Simb. operativnim sistemom.
[ ja-faca @ 26.10.2005. 18:15 ] @
ok, hvala

p.s. nadam se da će izaći podrška za hrvatski jezik
[ Schima @ 31.10.2005. 21:02 ] @
NAVMAN PiN PocketPC 300 Mhz processor, 64Mb RAM + SD 512, windows 2003, word excel, vrti MP3, filmice DivX, WMV, 320x240, bla,bla.... i sto je najbolje integriran GPS NMEA0183 sa antenom i vanjskom opciono, sa SmartST softverom za 16 zemalja Europe. Ja koristim dodatno kupljenu mapu za HR ViaGPS od firme MIREO i mislim da je u planu izrada kartografije za SiCG, SLO, BiH i Makedoniju. Radi savrseno. Reruting izvrstan, koordinate trenutne pozicije (pokusajte kombinaciju sa earth.google.com), .... Tko kaze da i u gradu ne pomaze, onda jos nije upoznao sve mogucnosti GPS-a (pola energije u velikom, pa i vlastitom gradu, se izgubi na snalazenjem, a tek jednosmjerne ulice...). To je to ukratko!
[ gewilon @ 10.11.2005. 16:53 ] @
Koristio sam 3 godine Garmin GPSMAP 76S prije svega u nauticke svrhe i tu stvarno nema premca.Preciznost mu je +- 3 metra, i 2002g. me vodio rutom Bar-Brindizi-Bar bez greske. Sto se pomorskih mapa tice, koristim Atlantic BlueChart i ima sve sto jednom nauticaru moze zatrebati pocev od detaljnog opisa luka (Split, Bar, Dubrovnik, Bari....sve luke na Jadranu) preko takodje detaljnog opisa zaliva, uvala, dubine mora na tim mjestima i sl.
Probao sam da ga koristim i na kopnu medjutim nije se bas najbolje pokazao (recimo put kojim idem po GPS-u je u stvarnosti nekih 2-3 km od mene...gradovi i putevi samo grubo prikazani.) tj. kopnene mape nisu jos uvijek dobro uradjene.

Ove godine sam dobio GARMIN 178C koji je zaista fenomenalan (za probu ce da saceka prolece) i uz njega DETALJNU mapu Bgd-a. Stvarno mislim na detaljnu jer sa odredjenim zumom mogu da se vide bukvalno sve slijepe ulice i svaki cosak Beograda. Zao mi je sto nisu i drugi gradovi uradjeni tako ali i ovim sam zadovoljan...
[ vladojko @ 13.11.2005. 20:00 ] @
Sto se tice koriscenja GPS-a u gradovima... Milion puta sam se vozao i gubio po gradovima koje ne poznajem u Beneluxu (Antverpen, Utreht, Roterdam, Amsterdam, pa i Brisel gde zivim). Dovoljno je da promasis jednu ulicu, i da te jednosmerne ulice odvuku bogu iza tregera. Otkako sam nabavio IPAQ 2610 i BT GPS, uz Tomtom 5, to se vise nije dogodilo :-) U srbiji je sve to slabo korisno, ali ovde, radi ko singerica, i jedina mu je mana sto sad ne mogu da zivim bez toga. :)
[ pandra @ 16.11.2005. 22:53 ] @
Zdravo svima,

iz vrlo pouzdanih izvora znam da ce preciznost mapa za SCG biti povecana.
Podaci naravno vaze za GARMIN uredjaje.

Inace, nije posebno veliki problem napraviti "sam svoje mape" pod uslovom
da imas dobre osnove....

Vise o tome drugi put ukoliko ima zainteresovanih....
[ gewilon @ 20.11.2005. 18:40 ] @
Mozes li malo detaljnije da kazes nesto o tome, ne samo da ubacis spicu i ..tutanj :)))

Kako to mislis 'svoje mape' i sta ce konkretno biti preciznije uradjeno? Gradovi ili kopno SiCG???
[ broker @ 21.11.2005. 01:58 ] @
Bice svega preciznijeg i dopunjenijeg detaljima. Pre par nedelja smo cak isli na Taru da snimamo nove puteve kojih nema ni na jednim kartama, kako bi podaci bili sto priblizniji realnoj situaciji na terenu.

Bice nekoliko verzija karata razlicite preciznosti i sa razlicitim vrstama podataka, zavisno od namene. Ljudi iz Garmina ne zele da se sada izjasnjavaju o detaljima, jer rade na tome, a jos ih ceka ih ogroman posao.
[ Baluban_S @ 22.11.2005. 22:33 ] @
Garmin iQUE M5.

Odlican uredjaj. Za lutanje po prirodi koristim program OziExplorer CE sa skeniranim kartama. To radi odlicno i vise nego dovoljno precizno. Ako jos neko koristi OziExplorer CE uz bilo koji GPS uredjaj neka se javi da razmenimo iskustva.
[ 001 @ 11.12.2005. 10:58 ] @
IcyImpact pa zar nije malo debilno da GPS koristiš u gradu? Mislim koliki ti tuntuz moraš biti (ne ti nego TI kao figurativno rečeno) da bi pomoću GPS-a morao da nadješ nešto u gradu. Po meni je to jako bespotrebno koristiti u gradu, jer zna se zašta u stvari služi ta spravica, zar ne?
----------------------------------------------------

Nemoj se ljutiti ,ali veoma glupo pitanje i konstatovanje,kako sta ce mu u gradu,evo recimo ja imam privatnu firmu koja se bavi dostavom.

Dostava radi na principu sto brze to bolje,centrala salje na moj mobilni adresu dostave gde pise do koliko sati moras pokupiti ili dostaviti i ti moras sto brze otici pokupiti ili dostaviti pakete cim si zavrsio saljes njima nazad poruku da si uradio oni odma salju sledecu,znaci tebi je u interesu da sto vise dostava napravis jer si placen po turi,znaci GPS je vise nego potreban i to bas pogotovo u gradu jer kad ga nebi imao nikad nebi mogao toliko tura odvesti trazeci na karti ili pitajuci prolaznike gde je ta ulica.

Inace koristim Garmin streatpilot 320c.

[Ovu poruku je menjao 001 dana 11.12.2005. u 12:02 GMT+1]
[ bladeruner @ 04.02.2006. 12:19 ] @
Pojavila se mapa za istocnu evropu za tomtom velicine oko 170mb.
Valjalo bi ako neko ima symbian fon. + gps da isproba pa da javi utiske.

Evo foruma na kome se mapa nalazi:

hxxp://forum.gsmhosting.com/vbb/showpost.php?p=1523723&postcount=352

Pozdrav!
[ gewilon @ 12.02.2006. 01:03 ] @
Evo da ne otvaram novi thread:
Oznaka uredjaja je Nuvi 300, vidio sam u nekim novinama nasim. Cini mi se Digital! ili neki drugi.

Koristi se iskljucivo za navigaciju u kolima, ima touch screen....
http://www.e-bowl.co.uk/products/4809.html

Ja za ovo prvi put cujem i vidim i....svidja mi se na prvi pogled, sta vi mislite?
[ bladeruner @ 14.02.2006. 16:19 ] @
Dobra stvar ali mnogo skupa.
Isto imas i sa nokia telefonom + gps dodatak.
Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao bladeruner dana 14.02.2006. u 17:21 GMT+1]
[ dtd.kgs @ 26.02.2006. 21:36 ] @
Garminov GEKO 201 ima hrvatski meni,
[ dtd.kgs @ 26.02.2006. 21:48 ] @
Citat:
bladeruner: Dobra stvar ali mnogo skupa.
Isto imas i sa nokia telefonom + gps dodatak.
Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao bladeruner dana 14.02.2006. u 17:21 GMT+1]


Pazi ovako,
NOKIA 5140 sa crnom maskom u kojoj je integrisan GPS prijemnik, NE MOZE se zvati GPS-om, jer je totalno ne pouzdana, loš prijem signala, relativno veliko odstupanje u poziciji, mala autonomija i skromni podaci.
E sad, cak i jevtiniji modeli GARMINovih uredjaja imaju odlicne karakteristike. Obzirom da sam pomorac, od 1985 radim sa raznim GPS prijemnicima, od prvih skromnih koji su davali FIX na svaka 2-3 h, pa do danasnjih najmodernijih GPS plottera, sa integrisanim kartama. Takodje se bavim i planinarenjem pa za svoju licnu upotrebu koristim GEKO 201, uredjaj sasvim pristojnih karakteristika i odlicne preciznosti. Ko imalo barata ravnom trigonometrijom, uz pomoc karte, dva trougla i šestara može da odredi vrlo tačnu poziciju, ukoliko je ranije snimio bar jednu poznatu tačku. Čak ne mora da koristi karte u Mercatorovoj projekciji. Imaš masu podataka koje ti uređaj usput daje. Bespotrebno je bacati pare na skupe uređaje jer oni samo lepše izgledaju ili jer ti daju još bespotrebnih parametara.
[ bladeruner @ 27.02.2006. 12:52 ] @
Ko upste pominje nokiu 5140?
Pogledaj sliku.

[Ovu poruku je menjao bladeruner dana 27.02.2006. u 13:56 GMT+1]
[ kizo001 @ 12.03.2006. 19:31 ] @
Imam Nuvi 300 i radi mi dobro uzeo sam ga sa jednom regiom zap eu tj.austrija svicarska sj italia i juzna njemacka! Posebno sam kupio hr bih i slo i nisam bas odusevljen sa tom kartom dok za europu nemogu naci gresku! Nuvi ima jos dosta dodataka kao jezicni rjecnik, mp3, kalkulator i jos puno toga! Signal od satelita prima fantasticno i samo ga u tunelu mozete izgubiti! Ima hr glasovno navodjenje i jos puno toga! ako nekog nesta posebno zanima neka se javi! cjena mu je 4000 kn a 5700 dode sa komplet zap europom na dvd-u!
[ batalule @ 22.03.2006. 20:28 ] @
Citat:
IcyImpact pa zar nije malo debilno da GPS koristiš u gradu? Mislim koliki ti tuntuz moraš biti (ne ti nego TI kao figurativno rečeno) da bi pomoću GPS-a morao da nadješ nešto u gradu. Po meni je to jako bespotrebno koristiti u gradu, jer zna se zašta u stvari služi ta spravica, zar ne?


Wrong. Nisam video odakle si (lokacija) ali imas u Beogradu npr. ulicu Jurija Gagarina koja je dugacka jedno 5 km. Sa obe strane su stambene zgrade (manje vise) a trebas npr broj 223. Onaj ko je bio u Jurija Gagarina zna da su brojevi zgrada deljeni po logici bolesnog uma. Ali ako imas GPS i dobru kartu onda ti je pesma naci adresu. Plus informacije tipa koja ulica je jednosmerna na koju stranu. Sto se tice toga da li je potrebno koristiti GPS ili nije - jos malo pa ce GPS postati standard kao sto je to mobilni. Na zapadu prodaju ogrlice za kucne ljubimce (pas / macka) koje imaju GPS + radio/GPRS da bi mogao da ih nadjes kad zalutaju. Sve u svemu GPS je silna stvar a kako ces ga koristiti zavisi od potreba i mogucnosti. Za ovo poslednje masta ti je limitirajuci faktor obzirom da cena GPS uredjaja pada a podrska u smislu mapa i sadrzaja raste.
[ dtd.kgs @ 30.03.2006. 15:08 ] @
Sa GPS uredjajima sam počeo raditi od 1984 - prvo profesionalno, jer sam po struci pomorac, a danas ga koristim u svim mogućim prilikama. Kako sam prestao da plovim, često se nalazim sa posl.partnerima po Beogradu, Zagrebu, Rijeci i još nekim velikim gradovima, tako da kad me jednom neko odvede do određene lokacije, sledeći put do tamo odem sam, bez obzira koliko je komplikovano. Bavim se i planinarenjem, kada po kršu malo zastraniš i više niosi siguran kuda treba da ideš a i odakle si došao, GPS je od neprocenjive pomoći, da ne lutaš kao gluva kučka. Koristim Garmionov GEKO 201, jedan od najjednostavnijih modela, ali vrlo precizan, sa WAAS opcijom korigovanja. (Neupućeni će ti objašnjavati kako WAAS korektivni sistem radi samu u centralnom delu severne Amerike,(što je bilo tačno do pre neku godinu) ali ako malo pronjuškaš po netu, videt ćeš da su i evropljani uveli svoj sistem kompatibilan GPS-u (EGNOS), postavili korektivne predajnike na AOR satelite koji su još , dakako, u experimentalnoj fazi, ali odrađuju posao zadovoljavajuće, sa preciznim uređeajem komercijalne klase dobit ćeš poziciju sa eventualnom greškom od 3 metra (uz uključen WAAS). Ako imaš imalo smisla za navigaciju, potrebno je da na karti imaš jednu poznatu tačku, merilo karte, nautički trougao (ili običan uglomer, jedan običan trougao i šestar) pa da nađeš tačnu poziciju gde se nalaziš. (odnosi se na divljinu, obzirom da se kod nas karte u merkatorovoj projekciji na kojima se direktno čita latitude i longitude teško mogu nabaviti, ima ih vojska, ali seru kao neka vojna tajna, pa ih mogu nabaviti samo pravna lica (firme, udruženja, klubovi i sl.).
Da rezimiram, GEKO 201 sasvim uredan GPS, ali nije za idiote, traži da razmišljaš, a ako hoćeš da ne koristiš sivu masu, nego da sve dobiješ sažvakano, uzmeš neki skuplji model (garmin ih ima nekoliko) odaberi ih na www.garmin.co.yu
[ genesys @ 30.03.2006. 22:36 ] @
Ajde kad si vec pokrenuo temu - gde si nashao signal WAAS/EGNOS satelita i koji su i brojevi ?

[Ovu poruku je menjao genesys dana 30.03.2006. u 23:40 GMT+1]
[ epli @ 31.03.2006. 19:34 ] @
Od nedavno sam vrlo zadovoljan korisnik Holux GPSlim 236 bluetoth uredjaja i imam puno hvale za njega u kombinaciji sa symbian telefonom SE P910, TomTom softverom i mapom istocne Evrope. Imao sam izdatak da dokupim vecu mem. karticu (170 mapa + 30 softver), ali isplatilo se...
GPS uredjaj je najnovije generacije sa SIRF III cipsetom i vrlo osetljivim tako da nije nikakvo cudo da hvata signal i u zatvorenom prostoru. Takodje ima podrsku za EGNOS korekciju, moze da prati do 20 satelita istovremeno, punjac Lion baterija ima USB prikljucak sa jedne strane a mini USB sa druge tako da bateriju koja ima autonomiju od 10 sati mozete puniti sa 110-240 v, 12v iz auta ili sa laptopa. Kada nadje poziciju a potom ga stavim u auto ni jednom nije gubio signal i vrlo tacno odredjuje brzinu kretanja (TomTom). Jedini problem je problem napajanja SE P910 koji sa pokrenutim TomTomom ima stalno ukljuceno svetlo i bluetoth tako da je napajanje sa upaljaca za SE najbolje resenje. Program se jako dobro snalazi sa rutama i ako ti pogresis ili namerno odaberes drugi put vrlo brzo (2-5 sec) prerutira ostatak do cilja sa nove pozicije. Sa obzirom da ima mape za celu jugoistocnu Evropu sto drugi uredjaji ili programi trenutno nemaju ovo je najbolji izbor koji sebi mozete priustiti (ko ima PocketPC moze i ta kombinacija).
[ dtd.kgs @ 03.04.2006. 12:44 ] @
Za Genesys-a:
WAAS/EGNOS (GPS)

What is it and how does it work?
Many GPS receivers are now labelled as being 'WAAS enabled'. WAAS is the acronym for the Wide Area Augmentation System, a system designed to increase the accuracy of civilian GPS position information in North American. Europe has it's own system known as EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service). Both systems work by using a network of base stations which continuously monitor their GPS position using the currently available GPS satellite signals. Knowing their own position very precisely, the base stations can compare their actual and GPS position, and therefore calculate the current error in the GPS signal, which they then transmit to compatible GPS receivers via a secondary system of geostationary satellites (WAAS - 2 over North America, EGNOS - 3 over Europe).

What are it’s benefits?

*

This 'error' information allows an approximate 5x increase in the accuracy of GPS position calculation. This means that 95% of the time, a WAAS/EGNOS enabled GPS receiver can calculate it's position to within 1-3m (as opposed to the normal 10-15m).
*

It's free.

What are it’s drawbacks?

*

Due to the relatively few satellites used to transmit the WAAS/EGNOS information, the signals are very easily subject to interference or complete blockage by surrounding terrain when used on land. The system was primarily designed for automatic navigation of aircraft and shipping - uses where signal blockage by mountains or buildings are not a problem.
*

Searching for WAAS/EGNOS signals requires increased time and power consumption from a GPS receiver - battery life is reduced and initial satellite acquisition time is increased.
*

Although the North American WAAS has been operational for some time, EGNOS is still currently in it's testing stages - it is not clear when it will be fully operational.
*

Due to the reduced chance of getting a WAAS/EGNOS signal on land (as opposed to air or sea use), the increased power consumption and slower satellite acquisition, many GPS receivers have their WAAS/EGNOS capability turned off by default. You need to remember to activate it if you think you will benefit from it.
[ genesys @ 03.04.2006. 15:16 ] @

@dtd.kgs

Znam sta je waas/egnos, ali rekao si :

Citat:
Neupućeni će ti objašnjavati kako WAAS korektivni sistem radi samu u centralnom delu severne Amerike,(što je bilo tačno do pre neku godinu


pa je moje pitanje bilo (tj. trebalo biti, zao mi je ako nisi razumeo) - ja za 2 godine od kada imam gps, nisam uhvatio signal ni jednog waas/egnos satelita, ni ovde (po Vojvodini, Kopaoniku, centralnoj Srbiji) ni u Nemackoj. Pitanje je - gde si ti nashao (mislim na mesto:Beograd, Novi Sad, planina neka i sl.) signale waas/egnos enabled satelita i koji su im brojevi.
[ dtd.kgs @ 06.04.2006. 11:27 ] @
Waas odnosno Egnos podrsku nemas cim uključiš GPS, trebaš malo sačekati i ostaviti GPS da miruje. Zavisi od tipa koji koristiš, ali kad uređaj nanjuši satelit koji šalje korekciju ispod oznake vidljivih satelita dobiješ znak da je signal korigovan. Ja ga imam u Somboru, na Durmitoru, i svuda gde ti je povećana tačnost,(ponekad), potrebna. Nema ti velike razlike između uključenog i isključenog korektivnog sistema, te za zezanje po planini waas ti i nije od neke pomoći, osim da eventualno dobiješ tačnu poziciju nekog vrha i korigovanu nadmorsku visinu-donekle tačnu. Ako ti treba velika preciznost imaš specijalne nekomercijalne uređaje od 20.000 eura pa naviše, i imaš poziciju u 5 cm (ako ti baš treba takva preciznost)
Eto ti brojevi satelita koji emituju korekciju:

Here is the PRN/Satellite ID information for WAAS and EGNOS
NOTE: The satellites IDs are the PRN numbers less 87.

The following PRNs have been allocated to the WAAS system:
Geostationary PRN NMEA Satellite ID

AOR-W (moving) 122 35@
Anik 125 38*
POR 134 47@
PanAm 135 48*

The following PRNs have been allocated to the EGNOS system:
AOR-E 120 33
Artemis 124 37
IOR-W 126 39
IOR-E 131 44

The following PRNs have been allocated to the MSAS system:
MTSAT-1 129 42
MTSAT-2 137 50

MSAS sistem ti je za JAPAN
[ davidbgd @ 13.04.2006. 14:09 ] @
Imam ASUS PDA A636, vrhunski uredjaj.

Ima u sebi SiRF Star III chip i karakteristike su mu sledece:

Hot Start < 6sec
Warm Start <37sec
Cold Start <42sec

A636 Ground plane 40*40mm
Antenna Gain: 2.5 dBi


Vrhunska masina, vrlo brzo radi, odlicno lociranje i uz dobru mapu vrunski se pokazao...
[ bocaboca @ 20.04.2006. 10:37 ] @
Garmin Geko 301, od skora. To mi je prvi uređaj ove vrste i za sada ga koristim samo u lokalu za šetnje. Pored njega sam ušao u svet GPS-a i vrlo sam zadovoljan izborom (to kažem na osnovu silnih tekstova i iskustava koje sam pročitao na NET-u). Sad je došlo vreme da ga probam i u funkcijama za koje sam ga i nabavio: šetanje po brdima i planinama zemlje Srbije :)).
Ugrađene funkcije kompasa i barometarskog altimetra lepo rade pod uslovom da znate mesta na kojima možete da kalibrišete funkciju merenja visine. Saq kompasom je mnogo lakše.
Što se tiče WAAS/EGNOS signala u Bgd sam uspeo da dobijem korekciju samo sa PRN 124 (#37). #39 i #49 se samo naziru.
[ ber2006 @ 08.05.2006. 07:42 ] @
garmin C320
[ Flying_man @ 08.05.2006. 17:56 ] @
Posto se bavim Paraglajdingom, lovom, snowboardom i cesto sam u prirodi, pre par godina kupio sam Garmin 72,(prvenstveno zbog paraglajdinga jer je obavezan na takmicenjima za verifikaciju rezultata). Interesuje me postoje li mogucnost ubacinvanja mape na taj model?
U januaru ove godine bio sam sa drugom na letenje na planini Rtanj. KAd smo stigli do mesta odakle treba da poletimo, spustio se oblak. Malo smo nesavesno poleteli i nasi se u pravom problemu. Posto je on pozurio sa poletanjem, ja pojurim da ga stignem i ne podesim rutu do sletista (on nije ni imao GPS). Posle par minuta drzeci se grebena, nasao sam se nekih 200 m iznad poletista u takvoj magli da ni paraglajder iznad moje glave nisam jasno video. Poceo sam jednom rukom da petljam po uredjaju a drugom sam trazio greben koji nisam video. Za tren sam skrenuo sa kursa i nasao se par kilometara unazad od mesta na koje sam trebao da sletim. Normalno uleteo sam u sumu i zakacio se na drvo. Mucio sam se da skinem opremu sa drveta sto mi ni posle par sati nije uspelo. Resio sam da ostavim opremu i da krenem kuci a da se sutradan vratim sa drugom i da skinemo opremu. Ista situacija se i njemu desila. Tek kada sam krenuo skontao sam gde se nalazim, tjs uz pomoc GPS-a koji sam ukljucio kad sam krenuo. Teren na kom mi se to desilo poznajem dosta dobro ali sam krenuo u kontra pravcu i da nije bilo uredjaja dosta bih se napatio da se vratim, a vec je i mrak padao a bilo je i pola metra snega.
Zahvaljujuci uredjaju vratio sam se do auta i sutra uz pomoc par drugara, sekire i motorne testere skinuli smo opremu.
[ djidji777 @ 09.05.2006. 02:55 ] @
U kolima imam fabricki ugradjenu Blaupunkt TravelPilot DX navigaciju koja radi SAVRSENO (naravno uz odgovarajuci CD) po svim putevima, gradovima itd zapadne Evrope. U zavisnosti koji CD se nalazi u uredjaju, moguce je uneti tacnu adresu (drzava, mesto, ulica i broj) i uredjaj Vas bez greske vodi, vodeci pri tome racuna o jednosmernim ulicama i svim ostalim bitnim stvarima. u voznji je moguce zatraziti informaciju i navodjenje do najblize benzinske pumpe, restorana, soping centra itd itd .... posto cesto putujem po inostranstvu kolima, stvarno mi je vise nezamislivo krenuti na put bez pomoci navigacije.... opusteno ukucam cilj i voziiiiiii miskoooo......

sto se tice rucnog gps uredjaja vec skoro godinu dana koristim garmin gpsmap76cs. za namenu zbog kojeg sam ga i kupio, zavrsava posao, ali ... naime, profesionalno se bavim telekomunikacijama, pa mi je potrebno da na terenu znam tacne podatke pojedinih lokacija (gografska duzina i sirina, nadmorska visina, azimut). do skoro sam ga koristio bez eksterne antene i na lokacijama mi je pokazivao tacnost u najboljem slucaju do +/- 3m pri cemu sam u proseku primao od 6 do 8 satelita. par puta sam poredio ocitavanja na rucnom uredjaju sa ocitavanjem gps uredjaja na kolima (koji moze da prima maksimalno 8 satelita) i primetio sam da se podaci razlikuju do 1'', sto mi je izazvalo sumnju u relevantnost podataka i pomalo zabrinulo jer razlika od 1'' u prirodi iznosi oko 30m sto je za moj posao totalno neprihvatljivo. zato sam pre oko mesec dana kupio eksternu garmin antenu GA25MCX. prvo koriscenje me je odmah uverilo da je to bila itekako opravdana investicija!! vozeci se po gradu stalno sam imao prijem od 6 do 10 satelita, sto pre nikad nije bio slucaj, a na lokacijama van grada primao sam od 11 do svih 12 satelita!! I sto je najvaznije uredjaj je pokazivao tacnost od +/- 1m i po prvi put su pozicije pojedinih satelita bile korigovane!

sto se tice koriscenja uredjaja sa Sicg mapom v2.0, to je smesno .... sto neko vec napisa, cas vozim po livadi, cas po reci, skretanje je nekad vec proslo a nekad sledeceg nigde nema itd itd ..... dosta puteva nema a neki uopste ne izgledaju tako kako su ucrtani ... o rutabilnosti necu ni da govorim ... naravno, necete se bas izgubiti ali pravo da vam kazem ni nevidim neku svrhu takve mape?! da ne pricam o tome da su na ovoj mapi ucrtane ulice samo u beogradu i to bez obelezja smerova tako da je opet beskorisna, a ostala mesta su bas crne rupe ....

[Ovu poruku je menjao djidji777 dana 09.05.2006. u 03:57 GMT+1]
[ broker @ 09.05.2006. 06:01 ] @
SCG mapa za Garmin je radjena na podlozi od 1:300000 te je treba tako i koristiti.
[ rakicd @ 18.05.2006. 12:50 ] @
Ja koristim Bluetooth LEADTEK LR9553,ima SiRF III,prijem do 20 satelita.mali je,brz,u pakovanju se dobija 2 baterije ,punjač itd,Košta oko 110 evra sa garancijom od godinu dana,i ima da se kupi kod nas.Ako treba info javi te se.

http://www.leadtek.com.tw/eng/...asp?lineid=8&pronameid=145
[ djidji777 @ 19.05.2006. 01:57 ] @
Dobih danas sluzbeni Garmin GPSMAP76CSx i prvi utisci su mi sledeci:
- drasticno brze ''hvata'' satelite, bukvalno za 10tak sekundi ulokuje i pokaze poziciju
- prijemnik je mnogo osetljiviji u odnosu na predhodni model, tako da na istom mestu u istom trenutku prima od 2-5 satelita vise
- na ekranu prikazuje mnogo jace signale sa satelita nego sto prikazuje drugi GPS uredjaj pored njega (koristio sam GPSMAP76CS istovremeno) cak mnogo
jace nego kad na drugi uredjaj povezem eksternu antenu


ostaje jos da probam kako ce se ponasati u jakom elektromagnetnom polju, jer GPSMAP76CS sa eksternom antenom bukvalno ''poludi'' u blizini baznih stanica, jakih TV i FM predajnika, te sam na takvim lokacijama prinudjen da ga koristim iskljucivo sa njegovom ugradjenom antenom. mislim da GPSMAP76CSx nece raditi na takvim lokacijama..... a mozda i gresim ....
[ berhan @ 19.05.2006. 09:31 ] @
Imam PalmOne Zire 31.

Da li neko može da mi kaže iz kog razloga nemogu da pokrenem tomtom 5 navigator i koji bi mi trebao uredjaj za GPS podršku?


PS.
Pozdrav za kaludjera i jelenicu
[ ivcha1976 @ 06.06.2006. 09:33 ] @
Koristim Nokia LD-3W bluetooth,ima SIRF 3 chip i FENOMENALAN JE!Baterija super drzi struju,hvata satelite u zatvorenom prostoru i kod nas kosta oko 120 eur!!!Preporuka!
[ nenad stefanovic @ 06.06.2006. 09:43 ] @
I ja koristim Nokia i sjajan je! Stvarno radi u zatvorenom prostoru!
[ TheBlackCat @ 12.06.2007. 12:20 ] @
Ljudi, ja imam problem. Ne razumem se mnogo u gps, pa ako mi neko mogao da mi pomogne bilo bi jako lepo.
Naime, dosao mi je covek iz Bosne koji kaze da ima Garnet GPS uredjaj u kolima i hoce da nabavi mapu Srbije i Crne Gore.
Kako da mu pomognem?

[ DigitNBG @ 12.06.2007. 13:16 ] @
@TheBlackCat - pogresna tema - postavi novu temu
[ PetarBEOGRAD @ 16.09.2007. 11:13 ] @
Ako posedujete telefon sa Symbian OSom ili PocketPC ili Palm uredjaj najjeftinije i najkvalitetnije resenje za navigaciju je kupovina gps bluetooth modula i ubacivanje mapa u uredjaj. Na njima bez problema. Ja koristim NOKIA N73 i Qteq 9100 i na njima TomTom i Igo mape sa ld - 3w modulom i prezadovoljan sam!
Radi savrseno a malo kosta!
[ ljubek05 @ 14.01.2008. 09:23 ] @
Posedujem Garmin Mobile 10x par dana i za moje zahteve je odličan. Koristim ga u kombinaciji sa Nokia E51 + tom tom.
Jedina "zamerka" se odnosi na mapu Srbije koja je ipak beta verzije.
[ LSergio @ 15.01.2008. 11:58 ] @
Dobar dan dobri ljudi!!!

Evo i mene na forumu a bavim se GPS uredjajima i tehnikom nekih desetak godina. Citam poruke i ne mogu da verujem sta papir/monitor mogu da istrpe.

Pre svega me je fasciniralo kako ljudi pricaju o cuvenom vec SIRFSTAR III cipsetu za GPS. Posebno kako hvale opciju da prima signal od 20 satelita istovremeno. Ovo bi bilo moguce proveriti ukoliko bi se vozili dovoljno brzim prevoznim sredstvom na sve strane sveta. Maksimum "vidljivih"satelita je, logicno 12. Nije bez veze izabran bas ovaj broj satelita na staririjim GPS uredjajima!?!?

A sada jos malo: Ja koristim Garminov GPS III uredjaj posledjnih 8 godina koji je sposoban da prihvati i D(ifferential)GPS signal sto je u novijim, komercijalnim uredjajima izostavljeno. Dobro, ovde ne postoji niko ko bi se poigrao i emitovao neki signal radi poboljsanja preciznosti uredjaja ali verovatno to malo kome i treba. Nedavno sam kupio i taj novi BlueTooth Garmin Mobile 10 i u poslednje vreme ga testiram na mojim starim kartama i preshodno u OziExplorer-u i SmartCom-u na mobilnom telefonu.

I nekako imam utisak da vise volim staru, dobru "trojku", da je i pored manje prikazanih "uhvacenih" satelita precizniji.

Ovo bi mogao da bude slagvort za raspravu!


Naravno, tu sada u igru ulaze i mnoge druge stvari, kompatibilnost starijih uredjaja sa, na primer, NRoute software-om za notebook racunare, ali dobro, nadam se da cu se izboriti sa svim tim, naravno, uz vasu pomoc koju molim na samom pocetku. Za uzvrat vam nudim pomenuto iskustvo, ukoliko je to danas ikom potrebno.


Pozdrav,

Srdjan
[ Predrag Supurovic @ 15.01.2008. 14:56 ] @
Citat:
LSergio:
Pre svega me je fasciniralo kako ljudi pricaju o cuvenom vec SIRFSTAR III cipsetu za GPS. Posebno kako hvale opciju da prima signal od 20 satelita istovremeno. Ovo bi bilo moguce proveriti ukoliko bi se vozili dovoljno brzim prevoznim sredstvom na sve strane sveta. Maksimum "vidljivih"satelita je, logicno 12. Nije bez veze izabran bas ovaj broj satelita na staririjim GPS uredjajima!?!?


Ljudima je u genima da se odusevljavaju novim stvarima pa i da malo preuvelicavaju stvari. :)

Citat:

A sada jos malo: Ja koristim Garminov GPS III uredjaj posledjnih 8 godina koji je sposoban da prihvati i D(ifferential)GPS signal sto je u novijim, komercijalnim uredjajima izostavljeno. Dobro, ovde ne postoji niko ko bi se poigrao i emitovao neki signal radi poboljsanja preciznosti uredjaja ali verovatno to malo kome i treba.


U stvari ima, ali ne za Garmin. Vec godinama geodeti u srbiji koriste usluge firme koja ima mrezu zemaljskih GPS farova i omogucava im vrloprecizno odredjivanje pozicije. Koliko znam koriste Trimble opremu.

Citat:

Nedavno sam kupio i taj novi BlueTooth Garmin Mobile 10 i u poslednje vreme ga testiram na mojim starim kartama i preshodno u OziExplorer-u i SmartCom-u na mobilnom telefonu.

I nekako imam utisak da vise volim staru, dobru "trojku", da je i pored manje prikazanih "uhvacenih" satelita precizniji.


Ovih dana sam razmisljao da pokrenem temu preciznosti. Naime, kao sto se recimo na fotoaparatima uzima kao "najvaznija" karakteristika rezolucija senzora, tako se kod GPS-ova uzima "preciznost". Ko god iole udje u teoriju preciznosti GPS-a shvata da je to veoma relativan pojam, ali stavimo to na stranu - mnog je vaznije pitanje kolika vam preciznost zaista treba. Sta kome znaci da li GPS u nekom momentu prikazuje da je preciznost merenja 3m ili 12 m? Ako je nekome bitno da moze da odredi da li se nalazi na ovoj ili onoj strani ulice i da to bude pouzdano, onda mora kupiti uredjaj koji je mnogo skuplji, a ne moze to ocekivati od uredjaja namenjen za opstu civilnu upotrebu - auto navigaciju, planinarenje i slicne aktivnosti.

Recimo, kada su se pojavile Garminove mape za Srbiju i Crnu Goru, nastupilo je opste razocarenje. Ljudi su ocekivali vise. Razocaralo ih je to sto kada zumiraju brzo ponestane detalja na mapi, a preciznost ucrtanih puteva je "slaba". Poneko od njih uspe da shvati da su te karte radjene kao auto karte na podlozi 1:300.000 i da njih nema smisla zumirati vise od toga da se pregledno vidi prostor koji je od interesa, a ako tu kartu upravo posmatras kao auto kartu preciznosti 1:300.000 onda je ona sasvim dobra.

Ljudi su jednostavno skloni tome da ocekuju mnogo vise nego sto je realno i nikada nece biti zadovoljni. Vec neko vreme radim na jednoj detaljnoj topografskoj karti za licnu upotrebu. Imam dobru podlogu, preciznosti 2.5m na 1 piksel (ili drugu 0.3m na piksel), rekao bi covek idealno - mnogo bolje nego ijedna topografska karta. Ma koliko se trudio da prenesem sto vise detalja, kada to ubacim u GPS uopste ne deluje detaljno. Ja znam da jeste detaljno, ali kada to pokazem nekome ko ne zna njemu to ne deluje tako. I inace, koliko znam, format pame je takav da se i ne moze ocekivati veca preciznost prikazavianja od 3-5m. Stvari tako stoje i oko toga se ne treba cimati. Ko moze da shvati moze, ko ne moze, on ne moze i nikada nece biti zadovoljan.

Meni SirfIII i MTK cipsetovi nisu interesantni zbog preciznosti. Odavno sam raskrstio sa tim kolika preciznost mene zaovoljava i to mi je radio i stari dobri eTrex Legend. Kada sam ga zamenio sa eTrex Vista Cx, najvise mi se svidelo to sto je zamenjena antena i prijem znacajno poboljsan, tako da je uredjaj hvatao signal i u uslovima u kojima Legend nije mogao. Sa SirfIII/MTK to se znacajno poboljsalo. A sve vreme mi uopste nje bitno kolika je preciznost merenja, sve dok uopste moze da se merenje izvrsi.

Topografske karte 1:25000 nisu preciznije od 50m, pa to nikome ne smeta (cak se smatra da je preciznsot ocitavanja pozicije uz pomoc topografske karte dobra ako je reda veclicine tacnosti 200m). Nikome ne smeta sto na digitalizovanm topografskim kartama, kada se koristi zvanicni datum VGI, preciznost ocitavanja pozicije je reda 40-60m. Nikome ne smeta što OziExplorer koristi pogrešan geoid za definiciju Hermanskogel datuma. A smeta ako GPS ne uhvati lock na 3-5m? Nije nego.

Imao sam prilike da istovremeno poredim razlicite generacije GPS prijemnika i uvek je glavna razlika bila u tome da li ce neki da izmeri signal ili nece, a sto se tice preciznosti, ako uhvate signal to je obicno sasvim dovoljno.

Ljudi stvarno treba da se odvikavaju od tog poriva zahtevanja vece i vece preciznosti. Ako oni ne umeju da se snadju gde su na osnovu tacnosti pokazivanja lokacije od 100m, nece im ni 1 cm pomoci. Njima GPS i ne treba. Ako im GPS treba za namenu gde je potrebna veca preciznsot, onda treba da nabave odgovarajucu opremu.


[Ovu poruku je menjao Predrag Supurovic dana 15.01.2008. u 16:29 GMT+1]
[ djalex77 @ 21.01.2008. 22:40 ] @
Mene bas zanima kombinacija GPS-a sa Nokiom E51 koju planiram da kupim sledeceg meseca. Ne znam koji bi bluetooth uredjaj najbolje 'pasovao' sa Nokiu E51.
ljubek05 : Koja su tvoja licna iskustva? Naravno da sam potpuno svestan mogucnosti koju imaju uredjaji povodom sofware za Srbiju i ne ocekujem neku preciznost ali ocekujem pouzdanost.
[ filipovic s @ 04.02.2008. 20:40 ] @
Koristim nokiu 330 i nikako nisam zadovoljan jer nemam instalirane karte istočne evrope.
[ ljubek05 @ 27.02.2008. 10:25 ] @
Malo sam se "modernizovao" tako da sam ubacio u E51 karticu od 2GB + SCGRoute 1.5 i baš sam zadovoljan. Za moje potrebe koje nisu preterane ova kombinacija je extra.
Što se tiče Garmin Mobile 10x meni takođe radi savršeno u ovoj kombinaciji, ali se ograđujem jer druge module nisam probao.
[ djricky @ 02.03.2008. 23:18 ] @
hardware:
nokia e61 + nokia ld-3w

software:
garmin mobile xt + scg1.5 mapa
tomtom 6.1 + eastern europe
nokia maps
[ Sizif @ 15.05.2008. 08:24 ] @
Koristim (koristio) ove uređaje:

1998-1999: Magellan GPS 2000 XL

2000-2003 - Garmin eMap

2003-2005 Trimble PathFinder Pocket senzor za laptop

2004-danas - Garmin Etrex vista (outdoor, tracking i flight)

2006-danas - HP iPAQ hw6515d sa iGO myway 2006 plus softwerom (za car navigation)

A onaj ko tvrdi da nije potreban u gradu, taj ne zna šta je GPS, ili ne vozi po gradu, ili taksira 20 godina pa mu ni jedna ulica nije tajna. Koliko samo puta moraš da odeš na neku opskurnu adresu, umesto nekoga da ti objašnjava "kod crvene tende 'vataš skroz levo, pa tri raskrsnice pravo, a ako udariš u ležeći znači da si omašio..."

Jedva čekam iGO 8.
[ Mobtel @ 15.05.2008. 10:13 ] @
acer n35 + I go
Prilicno zadovoljan ali mi u zadnje vreme uredjaj pocinje zezati sa prijemom signala tj hladnim startom
ponekad mu treba citava vecnost da nadje ta cetiri sastelita