[ Mare_TS @ 14.10.2005. 23:51 ] @
Mislim strasno !! ..... Do pre dve nedelje sam narezivao dvd diskove na 4x. Narezivanje je teklo u savrsenom redu. Posle rezanja vratim dvd u drive i sve je OK! Medjutim posle par dana taj isti dvd disk ubacim u drajv i on ima problema sa citanjem?! Zabaguje mi ceo komp na nekih 20sec. a posle toga izbaci da je ubacen BLANCO DVD i ne prepoznaje nista na dvdu!!
OK! Mislio sam da je to do brzine rezanja (mozda je prebrzo 4x) pa od pre dve nedelje rezem diskove na 2x. Rekoh sporije reze, ali kvalitetnije mozda ce problem da nestane. ALI juce ubacim dvd sa kompilacijom software-a (koju sam mukotrpno skupljao i sredjivao) i on nece da procita!! Pobesneo sam. Malo je falilo da razbijem ceo komp. Opet je izbacio poruku da sam ubacio prazan dvd disk?! Mislim gde je tu logika?
Ne znam vise sta da radim. Svaka pomoc je dobrodosla. Bilo bi super ako bi neko imao neki predlog za dobar FirmWare (u slucaju da on nije u redu)!
[ Miroslav Strugarevic @ 15.10.2005. 00:16 ] @
Ili je DVD režač neispravan, ili su losi diskovi (ako si koristio diskove istog proizvođača), ili nisi "lepo" narezao.

Ja koristim najnoviji Firmware 3.05.

Update: Ispravka, ja koristim Nec 3520A.

[Ovu poruku je menjao Miroslav Strugarevic dana 15.10.2005. u 18:48 GMT+1]
[ zerocool_amx @ 15.10.2005. 00:24 ] @
Jesi li probao da ocistis laser?
[ Mare_TS @ 15.10.2005. 00:24 ] @
Koristio sam uvek iste diskove Princo DVD-R. Znam da nisu nekog kvaliteta, ali kod mojih ortaka rade savsreno. Bacio sam otprilike oko 30tak komada diskova, jer citac nije mogao da ih procita.
[ Miroslav Strugarevic @ 15.10.2005. 00:41 ] @
Onda ti lepo odnesi rezač na reklamaciju.

[Ovu poruku je menjao Miroslav Strugarevic dana 15.10.2005. u 01:43 GMT+1]
[ Mare_TS @ 15.10.2005. 00:48 ] @
Hmm.. Nisam probao sa ciscenjem lasera, ali se plasim da ako otvorim dvd rezac da ce garancija da se ponisti.
[ Dr.sima @ 15.10.2005. 11:43 ] @
Kupi verbatim + 16X pa probaj ... Ako ni oni ne rade kako treba... trzai garanciju, nemoj ga otvarti, mislim da laser ne moze da se toliko zaprlja da ne radi za recimo 6 meseci - godinu dana.
[ StORM48 @ 15.10.2005. 12:54 ] @
Ustvari, laser NIKADA i NIKAKO ne može, niti da se isprlja, niti da se očisti. Ako već savetujete, savetujte pravilno.

Pozdrav
[ Bojanc @ 15.10.2005. 14:47 ] @
Mare_TS ili je taj model NEC-a problematican ili je probirljiv sto se DVD medija tice.

Prekjuce sam narezao na PrimeDisc DVD-RW nekoliko DivX filomova na pomenutom rezacu i odneo kuci i moj Pioneer 108D ga je normalno procitao sa svim filmovima.Sledeceg dana sam narezao na Memorex DVD-RW opet nekoliko DiviX-a i Pioneer se mucio desetak sekundi i onda mi pokazao kao da je RW prazan?!?

Iz nekog skromnog iskustva mogu reci da su DVD rezaci cudljivi i da pouzdano znam da neki rezaci imaju problem sa pojedinim diskovima.

Dakle kao sto su i drugi preporucili,pokusaj sa drugim diskovima,ako je situacija ista nosi ga na reklamaciju.Naravno uvek mozes da se igras sa firmwerom,ali na sopstvenu odgovornost.

p0z


[Ovu poruku je menjao Bojanc dana 15.10.2005. u 15:52 GMT+1]
[ mleposavic_lepi @ 15.10.2005. 21:52 ] @
A sto ga ne doneses lepo na reklamaciju!!! Tako je najbolje, dobices nov ako se ispostavi od strane servisera da ne radi OK!!! A mozes i zameniti za drugi!!!

Pozdrav Mare!!!!
[ Mare_TS @ 15.10.2005. 23:11 ] @
poz Lepi!

A jel bi mogao neko ko ima FirmWare koji je 100% ispravan da mi posalje ili postuje link??
[ smashine @ 20.10.2005. 20:58 ] @
alo ljudi pomoc??
imam dvd rezac MSI DR16-B2 i nesto se cudno ponasa.
poceo je da prilikom stavljanja diska u njega sam otvara i zatvara vrata,kao i to da ne vidi disk kada je unutra.
rezac je star nekoliko meseci i do sada je radio dobro.
[ zerocool_amx @ 20.10.2005. 23:42 ] @
Ako je tako,onda ti lepo odnesi rezac na reklamaciju, mislim sto bi se cimao oko firemware ako je rezac jos uvek pod garancijom.
[ separator @ 21.10.2005. 00:18 ] @
Imam isti rezac kao Mare_TS i problem najverovatnije jeste sa
diskovima. Princo ima nekoliko serija istih (bukvalno) diskova koji
se ne razlikuju po izgledu, a jako se razlikuju po kvalitetu.
Ako znas da prepoznas koja je koja serija, nikad neces imati
problema sa Princo-m. Evo ti jedan savet. Ako su diskovi beli,
onda pogledaj onaj providni krug u sredini. Ako i na njemu ima
ostataka boje onda je velika verovatnoca da je to losa serija.
Povuci prstom preko ivice diska, ako su ivice ostre - losa serija,
ako su ivice glatke - dobra serija. Ovo ne mora da bude pravilo,
ali bar do sada se nisam ni jednom na ovaj nacin zajebao, i
sve diskove koje sam narezao (Princo) mi cita bez problema.
[ mrkidivx @ 21.10.2005. 00:37 ] @
@STORM48

Citat:
Ustvari, laser NIKADA i NIKAKO ne može, niti da se isprlja, niti da se očisti


Nadam se da ne misliš ozbiljno jer ja sam do sada mnogo puta čistio sočivo lasera i kod sebe i kod drugih počevši od običnog cd plejera pa do rezača i to bi u dosta slučajeva popravljalo stvar.
[ Miroslav Strugarevic @ 21.10.2005. 00:38 ] @
I ja u zadnje vreme imam problema sa Princom, i to baš sa tim koji su očigledno loša serija. Na ovim diskovima koje ja imam ima ostatka boje i to mi je u početku bilo sumljivo ali kad sam ih već kupio nisam hteo da se bace. Pre neki dan probam da prekopiram neku muziku sa njih kad ono neće. Ja obrišem disk , kad ono hoće na svu sreću, tako da ću to što pre da pokušam da prekopiram na disk, i onda lepo na Verbatim DVD-R 8x ili neke bolje.

p.s. Kojim materijalom je najbolje čistiti diskove?
[ separator @ 21.10.2005. 00:42 ] @
Da te ne razocaram, ali i ovaj Verbatim sto se kod nas prodaje nije
mnogo boljeg kvalita. Za ciscenje je najbolja jelenska kozica, ali moze
dobro da posluzi i mikrofiber.
[ Miroslav Strugarevic @ 21.10.2005. 00:48 ] @
Pretpostavljam da si upravu što se tiče Verbatima, ali šta da se radi.

Znam da brisanje diska sa papirnom maramicom nikako ne valja :-)
[ pctel @ 21.10.2005. 10:49 ] @
Citat:
Koristio sam uvek iste diskove Princo DVD-R.

I meni se isto desavalo. Od tada ne koristim nista na cemu pise "Princo" i nemam nikakvih problema. Zar je skupo dati 30-ak dinara za Verbatim?! Sa Verbatimom nikada nisam imao ni jedan los disk, a dok sam isprobavao Princo kanta za otpatke ih je uvek bila puna...
Citat:
Nisam probao sa ciscenjem lasera

I ne treba. Laser moze da se zaprlja posle godinu dana, ne posle mesec dana.
[ StORM48 @ 21.10.2005. 21:10 ] @
Citat:
mrkidivx: Nadam se da ne misliš ozbiljno jer ja sam do sada mnogo puta čistio sočivo lasera i kod sebe i kod drugih počevši od običnog cd plejera pa do rezača i to bi u dosta slučajeva popravljalo stvar.


Sasvim ozbiljno mislim i nisam siguran da si pažljivo i pročitao šta sam napisao. Jesi li siguran da si čistio laser? Naravno da nisi, jer si čistio (kako si i sam napisao) sočivo, a to je BITNO drukčije.

Forum je mesto gde se okupljaju i iskusniji i manje iskusni korisnici i red je da se, u to ime, terminima služimo pravilno i precizno.

Što će reći - vrlo dobro znam šta znači i čemu služi čišćenje. Čak sam pisao i "tutorijal", jer su neki korisnici tvrdili da se čišćenjem uništava uređaj. A sve zbog puke neobaveštenosti. Zato i insistiram da se sve uvek precizno navodi.

Pozdrav
[ lancia88 @ 21.10.2005. 23:05 ] @
Pozdrav,

eto, ja se uzdrzavah da Ti ne kvarim "poslasticu" oko nepazljivog citanja posta.....:)
[ mrkidivx @ 22.10.2005. 00:26 ] @
Eh sad, verujem da su ostali mislili na sočivo pa čisto u slengu rekli laser
No dobro...
[ separator @ 22.10.2005. 03:19 ] @
A ja u stvari i ne znam nikog ko kaze socivo.
[ StORM48 @ 22.10.2005. 20:57 ] @
Good for you :)
Eto ja znam, i šta ćemo sad?

Da se samo bolje razumemo: kao što sam već napomenuo, ne insistiram na pravilnom izražavanju čisto iz obesti, već iz stvarne potrebe. Dosta puta je na forumu bilo raznih nesporazuma, posebno na relaciji napredni_korisnik<->početnik, a upravo iz razloga izražavanja "u slengu". Često početnici ne znaju razliku ni između "memorije" i "kapaciteta diska", već to jednim imenom nazivaju memorija. Neki čak ne razlikuju procesor od kućišta, a to je istovremeno i smešno i tužno.

Zato se nadam da se slažemo da početnicima ne treba dodatno zagorčavati ionako komplikovan život, koji su izabrali odlučivši se za najskuplji sport na svetu - trčanje u korak s tehnologijom.

Pozdrav
[ netman @ 25.10.2005. 23:24 ] @
A na šta sam ja naišao kod 3540a...
Recimo već dva puta se desilo sa DVD RW diskom da posle pokušaja čitanja i neuspeha, nekom magijom obriše ceo disk i to bez opcije Erase disk. Jednostavno, posle toga disk je "prazan" kada se čita i na drugim čitačima.
Da li je imao neko slično iskustvo?
[ zlatousti @ 26.10.2005. 11:41 ] @
Citat:
separator: Da te ne razocaram, ali i ovaj Verbatim sto se kod nas prodaje nije
mnogo boljeg kvalita.


Ovo kazes na osnovu nekog iskustva ili pricas onako otprilike?? Narezao sam bas dosta Verbatim DVD-ova i sa podacima i sa filmovima i NIJEDAN JEDINI nije bio neispravan!
Ako ti ne nareze dobro Verbatim disk znaj da ti ne valja rezac gotovo 99%.
Naravno ovo ne vazi ako neko kupi disk u kesici, pa ga stavi u torbu ili dzep, a disk se dok ne stigne do rezaca prilicno uglaca i izgrebe. Disk mora pre rezanja biti apsolutno netaknut, posle i moze malo da se igrebe, ali pre rezanja NIKAKO.
A kad su Princo diskovi u pitanju castim onog ko mi navede jedan razlog zasto koristiti te "diskove"! Kad se uracuna skart, oni izadju cak i skuplje od Verbatima, a gde je gubitak podataka? Pogotovo ljudi koji se ne bave piraterijom nego rezu diskove za kucne potrebe, usteda Princo vs. Verbatim je mizerna, a gubici mogu biti veliki.
Pogotovo NEC rezaci imaju problema sa Princo diskovima.

I pitam se koliko ima pameti onaj ko predlaze coveku (koji je po svemu sudeci neiskusan) da otvori NOV rezac i da mu cisti socivo??? Molim vas, nemojte pisati gluposti ovde.

@Miroslav Strugarevic
Zar ti nije jednostavnije da das par dinara vise i kupis zglavan disk umesto sto opipavas ivice i gledas boju diska?? ;)

Evo procitah ovaj topic i totalno sam se razocarao sta su ljudi u stanju da rade, savetuju i napisu...

Pozdrav.
[ Horvat I @ 28.10.2005. 20:09 ] @
rezac nakon narezivanja prvog cd_a prestao prepoznavati cd medije.Dvd je radio dobro.Izgleda da serija ima problema Diler mi je bez problema zamenio

[Ovu poruku je menjao Horvat I dana 28.10.2005. u 21:11 GMT+1]
[ Mic-K @ 30.10.2005. 11:56 ] @
Imam isti problem oko chitanja princo diskova... Od 10 diskova prochita 3! Sa Verbatimom nisam probao jer sam taze korisnik Nec 3540A modela... Ali nameravam...
Koristim Firmware 1.3,da li neko preporuchuje neki drugi?
Ili mislite da je u pitanju sam glupi princo disk?
Ne verujem da je u pitanju sam uredjaj,jer je otprilike sve to isto... Pioneer,Nec...

[Edit by StORM48: Pazi na rečnik!]

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 30.10.2005. u 14:59 GMT+1]
[ zlatousti @ 30.10.2005. 18:27 ] @
Veruj mi da bi ti te Prinico diskove Pionir 107D procitao, a da ni ne smanji brzinu citanja ni 0.1X na mestima gde novije serije NEC rezaca znaju da zakucaju.
Ipak, mislim da je o Princo diskovima dovoljno receno u ovom topicu, procitaj malo gore i sve ce ti biti jasno. NEC 3540A za smesnu cenu od 50tak eura nudi mnogo toga i ne moj ga terati da radi bas ono sto ne zna (a po meni i ne treba da zna), a to je citanje Princo diskova.
Pozdrav.