[ Gojko Vujovic @ 23.09.2002. 02:48 ] @
WHY 802.11b SHOULD STAY INDOORS

An Explanation of Problems Surrounding the Use of 802.11b Compliant Radio Products for Outdoor Point-to-Multipoint Communications and Metropolitan Area Networks

http://www.wavewireless.com/classroom/whitepapers/802problems.htm



Vrlo napadan tekst, voleo bih vaše komentare na ovo.

Moje mišljenje je da je ovo samo propaganda Wave (SPEEDCOM) i sličnih kompanija koje konkurišu 802.11b mrežama i uređajima, no još nisam imao prilike da zaista opteretim jednu 11Mbitnu mrežu sa nekoliko klijenata i vidim da li zaista ima interferencije o kojoj se u gornjem tekstu govori i koliki je stvaran pad performansi u takvim slučajevima.
[ B o j a n @ 24.09.2002. 00:27 ] @
Cuj, da je tako onda bi se *svuda* koristila optika i sta-ti-ja-znam pouzdani nacini prenosa.

[ nesha66 @ 24.09.2002. 01:44 ] @
Koliko sam ja primetio oni koriste apsolutno isti 'PHY layer' kao 802.11b, dakle DSSS. Sto se tice toga, sve je to isto, ostaju isti problemi/prednosti upotrebe spredovanja svejedno dal' 'indoor' ili 'outdoor'.

Ono sto su oni napravili je zapravo malo drugaciji protokol (koji naravno nije standardan), imaju hardver(router/bridge) koji sadrzi 'cache' pa je uz neko nepristrasno merenje verovatno prisutan neki dobitak u odnosu na standardni 802.11b u istom okruzenju.

Ja licno mislim da taj dobitak u protoku nije veliki koliko oni prikazuju da jeste, sve ocigledno zavisi od konkretne topologije mreze.



[ dijabolik @ 03.10.2002. 07:44 ] @
Kad sam vidio naslov pomislio sam da se radi o argumentima sigurnosnog tipa... No... Mislim da tekst ima dosta suplje price i da ima skrivene ciljeve. Moje licno misljenje je da 802.11b nije standard koji bih koristio za mission critical projekte, zato postoje mnogo ozbiljnije ali i skuplje stvari. Jedina stvar koja mi se dopala u tekstu jeste da je jedan od rijetkih koji navode da od 11Mbps deklarisane brzine korisno na portu moze biti do 4.6Mbps ( ja bih iz licnog iskustva rekao max 5.5Mbps). Svi prozivadjaci pokusavaju prevariti kupca pricajuci lazi o 11Mbps, a sto je najgore primjetio sam da ima dosta "kolega" koji ih i progutaju. Te stoga i ovaj "komad" istine koji je napisan u onom tekstu nije nista drugo nego pokrice da se plasira jos jedna marketinska fora i/ili laz.


vozdra
[ LaserLink @ 11.10.2002. 02:34 ] @
Pre par dana sam razgovarao ja jednim od najvecih Slovenackih privatnih ISP www.perftech.si koji pokrivaju skoro celu Sloveniju. Njihov direktor gospodin Hafner mi je rekao da su oni u pocetku koristili 2.4Ghz tehnologiju ali su morali da predju na 5.2Ghz zbog preslusavanja i interferncije izmedju linkova. Isti problemi su se pojavili na Zgradi Beogradjanke kada su domaci wireless ISP postavili svoje uredjaje na njoj.

Ovaj standard 2.4Ghz je ocito namenjen za "indoor" i za mali krug do 300 metara i resenje je za neku fabriku ili lokalnu ulicu.

LaserLink
[ dijabolik @ 11.12.2002. 14:22 ] @
Ma da na kraju ce svi koji iole hoce kvalitetnije da rade morati na licencirane dijelove spektra. Ja sam licno od pocetka bio protiv 802.11b jer se koristi DSSS tehnika modulacije. Iz licnog iskustva mislim da je bolje "gurati" manje brzine do 2-3M i to FHSSom. Veze su mnogo pouzdanije i FH je mnogo robusniji nego DS. Ne znam kako je u BGD ali u SA je ekspanzija 802.11b i dosta kolega iz ISP se zali na gubljnje sync-a , packet loss itd... A sto se tice indoor use ovih sistema, to mi se pravo gadi...bljak... Jedino ako budem imao ured u kakvoj pecini pa ne budem mogao/htio/smio postavljati pravu mrezu, onda cu se bezicno mreziti. :-))
[ misao @ 23.12.2002. 00:43 ] @
Citat:
LaserLink:


Ovaj standard 2.4Ghz je ocito namenjen za "indoor" i za mali krug do 300 metara i resenje je za neku fabriku ili lokalnu ulicu.

LaserLink


Ja imam 2.4 Ghz link koji baca oko 25km, konfigurisan na 1Mbit i za poslednjih 6 meseci nisam primetio vece probleme, osim kad me pandurska antena iz neposredne blizine "poklopi", ali to srecom kratko traje....
[ 10Mbps FreeSpaceOptics @ 23.12.2002. 08:08 ] @
Ovde je prica o wireless koji kostaju do EUR 200 a ne o tip na primer Alvarion sa kvalitetnim usmerenim antenama koji je prava sitnica od EUR 1800.

Ako uzmemo u obzir da te poklope panduri onda to potvrdjuje sto ja tvrdim da cim ima vise wireless u polju delovanja onda nastaju problemi.

FSO

[ misao @ 23.12.2002. 08:28 ] @
Izvini, ali nisam primetio cenovni razred o kome govoris...
Inace, kad panduri krenu u emitovanje, poklope i TV signal u precniku 500 m... Kad sam pored routera u vreme kad emituju, mogu da promenim frekvenciju i da nastavim da radim kao da oni i ne emituju, ali nisam uvek pored mashine, a i oni cesto (da ne kazem za svako emitovanje) menjaju frekvencije, nekada i u toku iste sesije...

Situacija sa Beogradjankom i generalno centrom je, kao sto sam rekao sto ima zaista puno emisija i elektro/radio zagadjenja raznih tipova, a jedna od proverenih stvari je da upravo tuda ide RTSov link, i da kada imas prenos iz skupstine ili sl. - nemas internet...