[ --ja-- @ 24.09.2002. 23:29 ] @
Nije mi jasno. Normalno zagasim kompjuter, i kasnije kad sam ga pokušao upalit windowsi se počnu startat i blebnu neku grešku da ne mogu pisat po disku. Inače, imam WinXP, Win98 i Linux Mandrake 8.1 (svaki na svojoj particiji). Ni XP ni 98 se nije htio pokrenut nego su samo izbacivali nekakve greške. Pokrenem linux, on radi, al kad sam ga isključivao i on me bombardirao nekim error porukama. Bootam kompjuter u real dos mode, probam napravit jedan običan folder na disku i on izbaci standardnu poruku da nemože ČITATI s diska i izbaci ono Abort/Rety/Fail, a zapravo ne može pisati po disku, dok komande kao DIR,CD itd koje ne mijenjaju sadržaj diska već ga samo čitaju rade. Probam format C: i on dođe do 100% i onda napiše da ne može mijenjati FAT. Pokrenem Norton Disk Doktor za DOS i uključim opciju trough (il tak nešto). Kad ga je iskenirao (oko 3,5 sati) izbaci mi poruku da je sve ok. Izađem iz njega, probam sad napravit neki folder na disku i sve radi. Resetiram kompjuter i windowsi se upale bez problema. Šta bi mogao biti uzrok ove neposlušnosti diska jer je očito da NDD nije zaslužan za ponovnu poslušnost? (Uzrok bi mogao biti što sam bio vratio datum na 2000 godinu iako ne vjerujem da je to.)
Jel ovo znači da će disk skoro riknut i da skupljam pare za novi ili šta?

[Ovu poruku je menjao jc denton dana 25.09.2002. u 06:03 GMT]

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 31.03.2004. u 22:53 GMT]
[ jc denton @ 25.09.2002. 06:02 ] @
Ne mora da znaci da ce da rikne potpuno, mada izgleda da je pri kraju svog bednog zivota. Pre svega uradi bekap, a posle se igraj sa diskom. Preporucujem formatiranje.

pozdrav
[ --ja-- @ 25.09.2002. 11:49 ] @
Pa nema mjesec dana otkad sam ga formatirao i sve snimao ponovo. Sad se sasvim normalno ponaša iako mi i dalje nije jasno šta mu je bilo.
[ McKracken @ 25.09.2002. 14:51 ] @

Proveri koju plocu imas i koji je northbrodge na njoj. Ako je VIA moze se desiti da imas felericnu verziju koja poremeti sadrzaj diska ako se kopiraju veliki fajlovi. Update biosa ovo lepo resava..
[ SrkoS @ 29.03.2004. 20:48 ] @
npr, koja to via serija ima te probleme ???

taman sam pomislio da mi je HDD crko - međutim posle ove poruke...
proverio sam kompletno sve i video da je u pitanju loše čitanje kako sa harda tako i sa cd-a (ok, ponekad i upis)

kada čitam isti fajl (primer test arhive) nekad pročita dobro, a nekad prijavi grešku u arhiviranju / posle određenog vremena (i) na drugom mestu...

međutim, imam asus a7v8x-mx (via km400), najnoviji bios - a problem je i dalje tu.

da nije problem što su mi i cd i hdd na istom ata133 kablu?

šta da se radi? dalje...

[ kUdtiHaEX @ 31.03.2004. 20:00 ] @
Nema tu sta da se mudruje.

Ako si promenio ploce, tj probao isti na 2 ploce kontroler otpada u startu.
Posto si skenirao 2.5 sata Nortonom (za koji nisam siguran koliko je pouzdan) po mom misljenju imas dve varijante:

1. Da odes na www.grc.com i skines SPINRITE i detaljno proveris disk (to moze potrajati i 24h a i krace, zavisi koliko duboko mu das da radi).
2. Da obrises sve particije i napravis ih ponovo. Ako opet pravi probleme, uradi lowlevel format i napravi ih opet.
2a. Pre svih ovih operacija promeni IDE kabl.