[ gazza @ 26.10.2005. 09:23 ] @
da li znate nesto viseo uljima za parket koja se koriste umesto laka
kakav efekat daju i da li toga ima kod nas i kakve su cene
[ pctel @ 26.10.2005. 09:38 ] @
Nije ni blizu toliko lepo kao lak, ali nije ni tako osetljivo na razne ogrebotine, udarce i slicne fizicke uticaje. Nanosi se cesce nego lak, ali mnogo lakse i brze. Mislim da kosta manje. Obicno se koristi po skolama, jer bi deca unistila lak za 2 dana.
[ djolep @ 08.11.2005. 23:01 ] @
Nadam se da nije kasno. Ulje ni slucajno. To je stara tehnika i za stanove vise nije preporucljiva. Ako prospes nesto i ne obrises smesta, ostace ti fleke na parketu. Takav parket ne mozes lako da odrzavas. Ne smes dodavati deterdzent, jer postoji opasnost od fleka. Samo obicna voda ili silikonske emulzije.
[ gazza @ 09.11.2005. 18:57 ] @
hvala, nije kasno. upravo sam se opredelio za konzervativnu trovacku metodu - dobar poliuretanski dvokomponentni lak. vodeni koji valja, bona, mi je preskup za 80kvm koje treba da uradim i nisam siguran kako bi ga podneo stari deo parketa kome treba nesto da ga stegne.
video sam neke uzorke ulja i nisam bas pao na dupe. to je sada ultra hit svuda u evropu, narocito tamo gde ekologija vlada - nemacka i skandinavija na prvom mestu (tamo su zabranjeni PU lakovi). izgleda prilicno nezavrseno pod uslovom da nemate drvo koje toliko do jaja izgleda da mu tretman lakom ne treba, a to je retko slucaj (tj nije moj). kad bih imao neki fenomenalan tresnjin ili orahov parket duzine recimo metar i po i sirine 20cm, mozda bih ga mazao uljem ali ovako, kad od parketa starog 67 godina treba da napravim nesto, thanx but no thanx.