[ Dragan Varagic @ 16.11.2005. 08:22 ] @
Danas sam dobio informaciju o postojanju ovog sajta - http://www.skupstina-stanara.co.yu/. Mislim da je ovo veoma interesantan primer na koji se način može koristiti Internet u svakodnevnom životu.



[Ovu poruku je menjao Dragan Varagic dana 16.11.2005. u 09:25 GMT+1]
[ Dusannn @ 16.11.2005. 08:48 ] @
Slazem se sa tim, medjutim, profesore, ono sto mi odmah zasmetalo je sto je takav, opsti i zgodan domen zauzet i to prezentacijom samo jedne zgrade.
Mislim da bi sa minimalnim investicijama, sa modernim CMS-om, moglo da se, na nivou grada formira sajt koji ce hostovati sve prezentacije zgrada za koje stanari osete potrebu za internet prisustvom.
Mislim na strogo tipizirane sub-sajtove koji bi se generisali PHP/JSP/ASP kodom, podacima iz unifikovane baze, sa komentarima, vestima, i sl.
Takodje, gradske vlasti (koje bi vecinom ovaj projekat finansirale) mogle bi tako da obezbede jedinstven servis kojim bi informisale sugradjane o desavanjima vezanim za njihov kraj ( radovi na energetskim mrezama, nestanak vode, popravka puteva, manifestacije, akcije i sl.) i to na elenagtan nacin, ciljanom auditorijumu, bez suvisnih informacija.
Sa danasnjim tehnologijama, to ne samo da je izvodljivo, vec je i neophodno.
[ noviKorisnik @ 16.11.2005. 09:10 ] @
Takođe postoji i više gradova, ili grešim?
[ ducka @ 16.11.2005. 09:26 ] @
Meni je ovo totalna glupost. Domen je zauzet bzvz,prezentacija ne govori nesto mnogo a i ne vidim nesto svrhu svega toga kada pretpostavljam da su 40 % stanara penzosi koji su za rec internet chuli samo na tv-u a za rec sajt treba tek da chuju. Mislim zar skup kucnog saveta zgrade ne moze neke stvari licno izneti a i samim tim i resiti. Ideja "uchenika" hehe Dusanaaaa mi se svidela. Definitivno Dragane,mlada krv preuzima vodjstvo :D :D
Pozdrav
[ Noe @ 17.11.2005. 00:05 ] @
Samo jos da se izjasni Dusann na nivou kog grada ovo da se izvede ?ž
Tu je ostao nedorecen :)
[ Dusannn @ 17.11.2005. 07:17 ] @
Citat:
Noe: Samo jos da se izjasni Dusann na nivou kog grada ovo da se izvede ?ž
Tu je ostao nedorecen

Zivim u Beogradu, pa sam prvenstveno mislio na njega. Ali, u obzir dolaze svi gradovi za koje bi imalo smisla ovako nesto uopste pocinjati. Sto se tice racunara (citaj: sredstava), pogledajte servere za es forume - to su samo 2 racunara. Izuzev sporadicnih zlonamernih napada (ili, svima nam dragih "crkavanja napajanja na serveru") radili su nesmetano prilicno dugo. Treba li reci da oba rade na open source software-u (FreeBSD, Debian)?
A sto se tice tzv. ljudskih resursa, naravno da bi bilo bolje (racionalnije), ako se to vec radi, da se "core engine" uradi jednom i primenjuje na svim gradovima. Ako se takva inicijativa lepo medijski isprati (prilicno je dobar prilog za gomilu emisija - od eTV(B92) ..do "Srbija Danas"(, sve zajedno sa "Beogradskom hronikom") (RTS) ), ne vidim zasto to ne bi bio projekat IT odseka regionalnih tehnickih fakulteta - iznenadili bi se koliko bi bilo dobrovoljaca. Ali to je samo ideja...
E-community je buducnost...jedan od gradivnih elemenata e-society-ja, a takav koncept ima smisla samo ako obezbedjuje poboljsanje kvaliteta zivota clanova te zajednice.
Ima trenutaka kada se usudim da pomislim da je upravo to i razlog postojanja IT-a. A ne "povecanje obima i brzine protoka roba i ostalih dobara". "Trgovacki" ili "ljudski" princip... "nauka" ili "zanat".

Pozdrav.


[Ovu poruku je menjao Dusannn dana 17.11.2005. u 08:53 GMT+1]
[ Dragan Varagic @ 18.11.2005. 08:06 ] @
Kao što sam i napomenuo, pokrenuo sam ovu temu zbog toga što mislim da je ova ideja interesantna, i nisam ulazio u obrazloženje adrese ("ko pre devojci, njemu devojka"), niti ičeg drugog vezano za ovaj sajt.
[ bojan_bozovic @ 18.11.2005. 08:20 ] @
@Dusann

Ako je domen u necijem vlasnistvu samo on moze da odredjuje koji sadrzaj ide na sajt, ako je sadrzaj legalan i ne vredja nikoga ili ugrozava robnu marku, dakle, komotno bi to mogao da bude i sajt za odrasle ;) Vlasnik odredjuje.
[ Dusannn @ 18.11.2005. 12:00 ] @
@Dragan Varagic & bojan_bozovic

Naravno da ste u pravu, ali to sto sam napisao je bio samo dominantni osecaj kada sam posetio prezentaciju. Vlasnik sajta je bez problema mogao da odabere www.pariskekomune22.co.yu ili bilo koji drugi.
Iako sam svestan prakse da se potencijalno "lepa" ili "zgodna" imena domena kupuju za astronomske sume, verujem da to polako ostavljamo iza sebe (jos u doba pre dot-com bubble-burst-a).
Istakao bih, da je vlasnik sajta istovremeno i profesionalni web designer koji je takodje i vlasnik firme koja pruza usluge web dizajna-a. Sto takodje sugerise da je sajt mogao da bude uradjen daleko kvalitetnije, ako je vec hteo na taj nacin da se reklamira.
Ono sto sam hteo da kazem, a izgleda da nisam shvacen, je da gro ljudi nije usvojilo i primenilo na svoj nacin razmisljanja promene koje su donele dvehiljadite. Koncept "community-driven thinkig" je jedna od njih. Google i jos par sajtova su vise puta dokazani i jasni primeri toga da ta ista "community" moze da visestruko nagradi vizije koje su potekle iz takvog nacina razmisljanja.
Pozdrav svima,
Dusan.


[ bojan_bozovic @ 18.11.2005. 12:02 ] @
Citat:
Google i jos par sajtova su vise puta dokazani i jasni primeri toga da ta ista "community" moze da visestruko nagradi vizije koje su potekle iz takvog nacina razmisljanja.


Tu mislis na Firefox promociju sada i start page na google.com... Donosi to puno... Google akcionarima.