[ Pex @ 16.11.2005. 23:16 ] @
Dobio sam na flopiju fajl, "text document", na kome se nalaze podaci za 1800 preduzetnika:
(52065216.........Delatnost i naziv firme......................IME VLANIKA..............Nazivulice........................22..........Grad.................................74202).
E sad, to je tako nesretno reseno, da se otvara u Note pad-u, i da je sve razdvojeno(vidi gore tackice) razmacima (verovatno jer su ga oni stampali na kompjuterskom ("beskonacni papir") papiru A3 formata.
To prouzrokuje veliku nepreglednost dokumenta jer se svaki podatak umesto u jednom redu ispisuje u 3 reda.
Ja sam ga otvorio u Excelu, medjutim tamo mi je ceo red smesten u jednu celiju, t.j. postoji samo jedna columna umesto 7.
KAKO da sve to sredim da bude u 7 kolona, da bih mogao da ubacim filtere.... i da koristim ostale mogucnosti azuriranja i pregleda, a da ne moram da radim red po red, jer ima 1800 redova.
Da li moze mozda da se to pre Exela sredi u Wordu (razmaci i to...), pa da onda kopiram deo po deo u kolone u Excelu...???

Molim za pomoc jer mi je hitno to potrebno u Excelu, u 7 kolona i 1800 redova!!!
Unapred hvalaaaa!

[Ovu poruku je menjao Pex dana 17.11.2005. u 00:20 GMT+1]
[ Brz_na_tastaturi @ 16.11.2005. 23:28 ] @
Ako postoji neka pravilnost u raspodeli podataka (npr uvek isti broj razmaka izmedju dva podatka o jednom preduzetniku) i ako je taj txt fajl po principu jedan red jedan preduzetnik trebalo bi da može da se ubaci u excel tako da razdeli podatke po ćelijama, a ako to nije slučaj sa tvojim fajlom možda postoji mogućnost da se to odradi uz pomoc makroa (VBA koda).
Ako možeš i hoceš zakači deo tog fajla (par redova) da vidim šta može da se uradi sa tim.
[ Pex @ 16.11.2005. 23:46 ] @
Evo probacu da upload-ujem deo fajla u originalu kako sam ga ja dobio.
Tu je 7 od 1772 podatka (preduzetnika)
[ Shadowed @ 17.11.2005. 06:49 ] @
Dva nacina:
1. Pomocu VBA (ili VB-a), razdelis to i poslazes u celije (tezi ali i pouzdaniji nacin)
2. U Notepad-u ides na Replace i sve duple razmake zamenis Tab-om. To ponavljas sve dok ima duplih razmaka. Onda sve duple tabove zamenjujes jednim tab-om i opet ponavljas dok ima duplih. Na kraju to snimis i uvezes kao tab delimited format. (smorniji, jednostavniji ali i nesigurniji nacin (ako imas duplih space-ova u samim podacima)).
[ Pex @ 17.11.2005. 07:15 ] @
Citat:
Shadowed: Dva nacina:

2. U Notepad-u ides na Replace i sve duple razmake zamenis Tab-om...



U replace prozoru, kako da u "Replace with" ukucam "tab"? Cim ga pritisnem on mi premesti kursor na polje Match case i dalje na cancel...
[ Shadowed @ 17.11.2005. 09:11 ] @
Otkucas u Notepad-u, pa uradis copy + paste.
[ Pexus022 @ 17.11.2005. 10:42 ] @
Hvala mnogo na savetima.
Uradio sam kako si rekao, ali posto mi je to sporo radio u notepadu, prebacio sam u word gde je na isti fazon sve mnogo brze zavrsio. Posle sam to uvezao u Excel i to je sad skoro gotovo.
Ostalo je jos par problema:
-Ponegde je bio neparan broj razmaka pa je sada u koloni ponegde 1 space ispred podatka pa mi jos uvek otezava sortiranje,
-U prvoj koloni je izmedju nekog broja (koji mi nista ne znaci) i imena firme bio samo 1 space kao i izmedju reci naziva, tako da ne znam kako taj broj da izbrisem iz svih redova.
U prilogu saljem par redica dokumenta te ce sve biti mnogo jasnije :)
Napominjem da u dokumentu imam 1772 reda!!!
[ savkov @ 17.11.2005. 14:29 ] @
upotrebi funkciju trim() pa onda copy paste special values
evo kao u tvom primeru sto sam ja uradio.
[ Pex @ 17.11.2005. 21:57 ] @
Hvala svima na savetima.
Jos moram mnogo da ucim, jer kada sam poslao problem(original u .txt formatu - vidi 2.odgovor od gore), jednom drugaru, on ga je prebacio u Access sredio za 3 min i vratio mi mail-om!
Evo kako sad to izgleda (+ jos 1762 reda :)) Sad vec sa tim mogu da radim sta hocu.
Bez obzira hvala svima, naucio sam jos korisnih stvarcica koje cu moci da koristim u buduce!
"Bez muke nema (potrosenog interneta i nespavanja do 04h po ponoci..) nauke!!"