[ pirgos_madden @ 18.11.2005. 16:36 ] @
Spremam neko predavanje o ovom, pa me zanima ako neko moze da me uputi u to ko su oni bili, sta su radili i tako to .. ili da mi prosledi neki link!
[ Boba90 @ 18.11.2005. 19:09 ] @
Jako komplikovana tema... Za verziju sa njihove strane sajt http://www.mason.org.yu/
za verziju sa kontra strane dr R. Djuric Masonerija - zavera protiv Boga i coveka u proslosti i danas... Inace na sajtu vecernjih novosti (potrazi sajt na googlu, pa idi na feljtoni, i dole potrazi) ima feljton masoni u srpskoj politici, masonski belezi po beogradu i srpske masonske loze. Takodje prvih par brojeva tabloida Evropa je bilo posveceno masonima. Osim toga mozes pogledati sajt (takodje sa masonske strane gledista), ukucaj na guglu Aserb, sajt srpsko-americkih masona...
Sta jos... a da Z. Nenezic, napisao veliku enciklopediju o masoneriji, (on je inace sam mason, a po zanimanju novinar i istoricar). Dosta kontramasonskih argumenata mozes naci, u izdanju Srpske Prav Crkve, hriscanskih, ljoticevskih, antisemtistickih, antiglobalistih, imaju neke i levicarske, knjige...
Pogledaj i na raznim nacionalnim forumima - pogledi...
[ Noe @ 18.11.2005. 19:14 ] @
spremas predavanje o masonima a ne znas ni ko su bili ? ili ja nisam dobro procitao to sto si napisao ?
[ pirgos_madden @ 18.11.2005. 19:27 ] @
Pa eto, znam ko su bili otprilike, ali njima se skoro uopste nisam bavio, tako da ne znam nista vise od neceg osnovnog,...
[ ghetto superstar @ 18.11.2005. 19:37 ] @
gledam ovaj njihov sajt....
po njima, masoni su bili:
vladika nikolaj velimirovic
dositej obradovic
zivojin misic
petar II petrovic njegos
vuk stefanovic karadzic

ALOOO BREE!
jel postoji spisi koji to potvrdjuju????
[ bojan_bozovic @ 18.11.2005. 19:39 ] @
@ghetto superstar

Postoji samo naklapanje IMHO.
[ pirgos_madden @ 18.11.2005. 19:44 ] @
moze li mi neko reci svoje shvatanje ovog pokreta, u nekim opstim crtama ali koncizno tako da znam od cega pocinjem otprilike
[ Boba90 @ 18.11.2005. 22:37 ] @
Ja ti lepo rekoh, u knjizi Djurica, imas napisnu istoriju masonerije, koja je meni bliska, da je to jedan judeo-lihvarski pokret, za Velimirovica i Njegosa je laz, sa Vuka i Misica istina. Procitaj onaj feljton u novostima (skini sa sajta), tu imas lepo objasnjenje (mislim na belege po beogradu) o masonstvu Misica (on je jedan od retkhi izuzetaka, da ima patriota masona). Najveci srpski mason je ipak bio Vajfert. Vuk je inace, svojevrsna preteca komunizma, a dosta je unistio nas jezik, ali ne bih o tome sam... Nemoj ocekivati sve na tanjiru masonski sajt, sajt vecernjih novosti i Djuriceva knjiga su ti dobar pocetak.


http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=227&rubrika=Feljton
http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=749&rubrika=Feljton
http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=1108&rubrika=Feljton
http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=1584&rubrika=Feljton (o komitetu 300, jednom od masonskih ogranaka)
http://www.pogledi.co.yu/diskusije/viewtopic.php?t=1864
http://www.pogledi.co.yu/disku...iewtopic.php?t=348&start=0
http://www.pogledi.co.yu/disku...ewtopic.php?t=348&start=15
http://www.geocities.com/mzaneg/ill.html
http://www.exposingsatanism.org/signsymbols.htm
http://www.levity.com/alchemy/secret_s.html
http://thebiggestsecretpict.online.fr/nwo.htm
http://www.theforbiddenknowledge.com/greatseal/
http://www.jordanmaxwell.com/articles/british-israel.htm
http://www.jordanmaxwell.com/articles/masonic.html
http://www.pogledi.co.yu/disku...ewtopic.php?t=2092&start=0

[ felixfelix @ 19.11.2005. 12:53 ] @
Tragajuci o Masonima jedino sto ces sigurno naci je gomila oprecnih informacija o njima, njihovom organizovanju, inicijaciji u samu lozu, razlozima postojanja... Na web-u: sekte.paracin.co.yu ih opisuju kao sektu??? Takvo misljenje ima i SPC. Knjiga Z.Nenezica ti sigurno moze mnogo pomoci. Barem je lepo opsano njihovo nastajanje.
[ Ivan Dimkovic @ 19.11.2005. 13:07 ] @
http://en.wikipedia.org/wiki/Freemasonry

Prilicno neutralan opis, sa dosta fakata dovoljnih za to sto tebi treba. Ne znam koji je tvoj ugao gledanja i sta hoces da postignes - ali ako hoces najvise "naucno" predavanje savet ti je da sve to gledas sa neutralne tacke gledista.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 19.11.2005. u 14:12 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 02.01.2006. 17:39 ] @
Sa prilično olimpijske visine mojih godina javljam se povodom višenedeljnog Politikinog feljtona „Drevne tajne i misterije", a gde se obrađuje pitanje masonerije, njenog početka, njenih kobajagi misterija i njenog trajanja.

Mislim da sam dovoljno kompetentan da se pomalo i ja umešam u Vaše tekstove, jer sam čistom igrom slučaja! postao član tog uvaženog Bratstva još daleke 1945. godine, u novembru mesecu, te sada slavim šezdesetogodišnjicu neprekidnog pripadanja idejama tog Bratstva.

Naime, te daleke 1945. godine, u leto, učinio sam, potpuno neznajući, neke zaista velike usluge jednom krugu ljudi (preveo sam desetak ljudi iz okruženja đenerala Draže Mihailovića u Beograd tačnije do Senjaka, do kuće izvesnog Gašpara), i to na privatnu prijateljsku molbu Raška Dimitrijevića koga sam upoznao i sprijateljio se s njim za vreme okupacije kada sam kod njega učio francuski jezik. Moje veliko iznenađenje je nastalo tek u novembru te godine, kada me je Raško obavestio da me je Velika Loža Jugoslavije koja je bila zvanično ugašena još 1940. godine, a koja je radila i dalje ali kao Majstorska konferencija (a to je telo u Masoneriji koje jedino ima prava da nekoga primi u članstvo i da mu dodeljuje stepene) izabrala, kao znak zahvalnosti, u I stepen masonskog bratstva.

U martu 1946. godine sam napredovao u II stepen, da bi mi se na taj način pružila prilika da posećujem strane lože, jer masoni to mogu tek u tom stepenu. U III, majstorski, stepen sam bio primljen 1956. godine, u loži Memfis u mestu Dornah kraj Bazela u Švajcarskoj, i to u instituciji koja se zove Geteanum, ali je poznata i pod imenom Rudolfijanum (po Rudolfu Štajneru). U toj instituciji sam proveo sedam nedelja, tamo se podvrgao nekim vežbanjima, naučio mnogo štošta, i tamo sam tek naučio šta je to masonerija.

Da ne dužimo, masonerija ima u sebi dvojaki cilj jedan je okrenut unutra, prema članstvu, i drugi koji je okrenut ka spoljnom svetu, ali se ta dva cilja uzajamno dopunjuju, prožimaju, i, skoro bih rekao, uzajamno se tumače.

Šta je masonerija u stvari htela?
Htela je da ljudi shvate da je njihovo poreklo negde van moći poimanja jednog svakodnevnog čoveka, htela je, drugim rečima, da svaki njen član doživi to svoje lično prosvećenje. Pri tome se 'služila različitim tehnikaMa s jedne strane su to bili obični filosofski dokazi koji su dostupni svakom pismenom čoveku, ali su bila i vežbanja u tšl višim stepenima koja su dovodila čoveka u neposredno prisustvo nekih — nazovimo ih tako! viših sila, kao što su to bili svojevremeno gnostici ili pripadnici nekih drugih, recimo „eleuzinskih misterija", a sigurno je da su i egipatski sveštenici imali svoje tehnike i metode sa sličnim dejstvima.

Šta se, u stvari, postiže tim činom „ličnog prosvetljenja"?
Poništava se onaj primordijalni i svim ljudima imanentni strah od smrti, i to je ono što masonerija stremi kad su u pitanju njeni članovi. Cilj masonerije u njenom delovanju ka spoljnjem svetu sastoji se, vrlo jednostavno, u stvaranju jednog sveta koji će da bude najzad dobar, uljudan, socijalizovan i duboko karitativan, lišen oholosti i svireposti.

Stoga su masoni i stvorili instituciju Crvenog krsta, a njihova ideja je bila i ona poznata Ženevska konvencija o pravima u ratnom stanju, kao i još mnogo, mnogo drugih stvari koje ne treba ni pominjati (hajde, da pomenemo bar još jednu: to je dečija organizacija skauta, gde se deci još od najranijeg doba sugeriše da ne treba da prođe nijedan dan a da se ne učini bar jedno dobro delo, pa makar to dobro delo bilo samo to da neko prevede nekog starca ili nemoćnog čoveka preko ulice).

O astralnim izlascima iz tela se mnogo pisalo, i nema potrebe da ih ja ovde navodim a sve to služi baš onom poništavanju straha od smrti, tog najvećeg straha koji čovek poznaje!!!

Žao mi je što sam smatrao za potrebno da se oglasim, ali ja sam jedini još živi član predratne Velike lože Jugoslavije.

Dušan Kostić,
kompozitor, Beograd

p.s.
ES Srodne teme:
mason.org.yu
Preminuo Dragan Malešević Tapi
Masoni, iluminati , rotarijanci i svetske zavere..

Srodni linkovi:
Slobodno zidarstvo
Slobodno zidarstvo u Srbiji
Mason
Kategorija: Slobodno zidarstvo

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 21.12.2006. u 10:06 GMT+1]
[ InsurrectoR @ 05.01.2006. 20:12 ] @
Citat:
pirgos_madden:
moze li mi neko reci svoje shvatanje ovog pokreta, u nekim opstim crtama ali koncizno tako da znam od cega pocinjem otprilike

to ti je tradicionalni i univerzalni inicijaciski red zasnovan na bratsvu, ili ti institucija duhovne inicijacije putem simbola.

preoporucio bih ti knjigu koja se manje bavi istorijom i nastankom reda ...
njena tematika je vise filosofski nastrojena: Masonska Ideja - Anri Tor-Nuges


da li je P:. II P:. Nj:. bio mason ili ne ... ne znam!
ali kako onda objasnjavate onu njegovu: "Brat je mio, koje vere bio"
btw to je jedan od motoa masonerije

so, it makes me wonder ;-)
[ operacija @ 20.03.2006. 21:10 ] @
www.lscg.org/content/masoni-mafija-P-2.html
[ Aleksandar Marković @ 13.05.2006. 22:02 ] @
Članovi Vrhovnog Saveta Velikog Orijenta Francuske, masoni Bernar Moazi i Žak Orefis, izjavili su u intervjuu Tanjugu da će slobodno zidarstvo u skladu sa svojim načelima i zadacima na promociji univerzalnih vrednosti i načela humanizma doprinositi integraciji Srbije u Evropsku uniju."Srbi - slobodni zidari, kao i oni koji to nisu, odgovorni su za rešavanje svojih društvenih problema. Tako da uloga francuskih masona nikako nije u tome da se mešaju u unutrašnje odnose srpskih masona, a još manje i Srba uopšte", rekli su Moazi i Orefis.

U visoko rangiranoj masonskoj delegaciji Velikog Orijenta Francuske, koja je u okviru posete Beogradu dala intervju nacionalnoj agenciji, pored Moazija i Orefisa, članova Vrhovnog Saveta Velikog Orijenta Francuske, bio je i Žan Stavrević, mason 31. stepena Velikog Orijenta Francuske, iz Pariza. Ugledni francuski masoni u Beogradu inače borave povodom osnivanja treće lože u Srbiji, koja se zove "Ujedinjenje". Prva loža Velikog Orijenta Francuske u Srbiji - "Zora" - osnovana je 1992, a deset godina kasnije i druga loža - "Vernost". Osnivanjem treće lože ispunjeni su formalni preduslovi da se osnuje i lokalna Obedijencija. Plan je da se osnivanje Velikog Orijenta Srbije organizuje u roku od dve godine.

Na pitanje kakav je danas odnos Velikog Orijenta Francuske i politike u Francuskoj i kod nas, uz podsećanje da svojevremeno podržao ideju formiranja Kraljevine Jugoslavije, oni su naglasili da se masoni, kojih u Francuskoj ima 45.000, unutar simboličnih loža i viših stepena bave, uglavnom, filozofsko-socijalno-društvenim pitanjima. "Politika uopšte nije tema kojom se bave slobodni zidari u okviru svojih radova. Ali, nismo pojedinačno isključeni iz (aktivnog) učešća u raznim društvenim događajima", naglasili su Moazi i Orefis.

Na opasku da masone ipak prati glas da uživaju određeni, ne mali, ugled i uticaj, Moazi je naznačio da je uloga slobodnog zidarstva da neguje jednakost, bratstvo i slobodu, vrednosti konstituisane tokom revolucije 1789. u Francuskoj. "Vrlo je važno znati da se slobodno zidarstvo ne bavi politikom, ali, kao što je moj 'brat' Orefis prethodno rekao, mi uopšte ne negiramo da se neki slobodni zidari bave i politikom", rekao je Moazi. On se saglasio sa opaskom da masonsko lobiranje itekako postoji i da nije nevažno, ali je insistirao na tome da je to biranje bazirano na davanju, tj. predstavljanju određenih vrednosti kod naših sagovornika i promociju ključnih vrednosti. Moazi i Orefis su naveli da u ložama Velikog Orijenta Francuske u Srbiji, u okviru tri postojeće lože, ima oko stotinu članova.

Žan Suiris, bivši Sekretar za spoljne odnose pri Velikom Orijentu Francuske, je pre tri godine tokom posete Srbiji rekao da ni jedan visoko rangirani srpski političar nije član Velikog Orijenta Francuske. Na pitanje da li se nešto od onda promenilo u Srbiji, Stavrević je odgovorio: "Mogu sa zadovoljstvom da Vam kažem da se situacija dosta promenila u odnosu na pre tri godine". Stavrević je takođe potvrdio da Veliki Orijent Francuske ima veoma dobre odnose sa Srpskom pravoslavnom crkvom, sa kojom su oduvek postojali odnosi tolerancije i uzajamnog poštovanja. "Međutim, želeo bih vrlo jasno da preciziram: nema visokih velikodostojnika srpske pravoslavne crkve u ložama Velikog orijenta Francuske u svetu i u Srbiji, ali ima njihovih savetnika ili bliskih saradnika", rekao je on.

Orefis je na pitanje da li su se u okviru posete Beogradu susreli sa "braćom koja su na visokim političkim funkcijama i da li su imali zvanične susrete sa našim državnicima" odgovorio: "Tokom ova dva dana sreli smo svu našu braću u okviru svih loža koje su regularno konstituisane u Srbiji".

On je, komentarišući hapšenje slikara i velikog komandera pri Velikoj Nacionalnoj Loži SCG Dragana Maleševića Tapija u okviru akcije "Sablja", precizirao da u Velikom Orijentu Francuske, ni 2003. godine, a ponajmanje danas, nemaju podatke da li su neka od braće iz Velike nacionalne lože SCG pritvarana ili kasnije osuđivana za bilo koje počinjeno i dokazano krivično delo ili zločin. "Sa sigurnošću potvrđujemo da nikada nijedan brat iz Velikog Orijenta Francuske u Srbiji nije bio pritvoren, niti uhapšen tokom gore pomenute akcije organa Republike Srbije". Moazi je istakao da je Veliki orijent Francuske inače veoma zadovoljan promocijom slobodnozidarskih vrednosti u Srbiji, za razliku od nekih drugih zemalja, u Rusiji, na primer. "U mnogo težim okolnostima, u Srbiji smo imali velikog uspeha u Duboko sam impresioniran vitalnošću koju pokazuju naša braća Srbi".

Orefis se složio sa opaskom da se s vremena na vreme dogode slučajevi, poput skandala s ložom P2 ili aktivnosti Opus Deia, posle kojih je jasno da su i masoni samo ljudi, i u pirlog tome naveo događaj s kraja devedesetih godina XX veka, uoči pada Berlinskog zida. "Dok sam bio zamenik Velikog majstora Velikog Orijenta Francuske, bili smo kontaktirani od strane određenih članova KGB-a, koji su tražili šansu da se kroz ulazak i alijansu sa Slobodnim zidarstvom konvertuju pred neposredni pad Berlinskog zida, te takvim jednim savezom - koji je bio predložen od strane KGB - osveže postojeće obaveštajne mreže u Sovjetskom savezu, koji se raspadao, i kojom bi se ponovo kontrolisala vlast u ŠSR odnosno Rusiji", naveo je Orefis. "Mi smo se odazvali pozivu i susreli se s njihovim predstavnicima u dva navrata - u Moskvi i Budimpešti. Ti susreti su nam veoma brzo ukazali na to da smo mi bili zloupotrebljeni, da je cilj bio da im mi poslužimo za političke svrhe u tada raspadajućem sistemu i njihovom pukom održavanju na vlasti", zaključio je Orefis.

(tanjug)




[img][att_url][/img]
S leva na desno: Bernar Moazi i Žak Orefis

Intervju sa na adresi: http://www.tanjug.co.yu/Dogadjaji/masoni/default.aspx

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 28.05.2006. u 21:53 GMT+1]
[ Apprentice... @ 17.05.2006. 22:09 ] @
Postovani,

Prvo da vas pozdravim, sve one koje ucestvuju u ovoj temi...
Procitao sam vase odgovore i odlucio da i ja doprinesem ovoj temi tako sto cu dati neki koristan podatak i potruditi se da ponesto pojasnim...

Veliki Orijent Francuske ne pripada regularnim masonima jer kao takab VO Francuske je odbacen jer se ogresio o neke bitne i izvorne masonske principe te kao takav deluje zasebno i nema veze sa regularnim masonima i ne pripada medjunarodnom sistemu slobodnih zidara.
U Srbiji postoje dve obedijencije ili velike loze koje deluju to je VNLSCG koju ste imali prilike da upoznate preko ovde navedenog sajta ili preko nekih samozvanih masona koji su se utrkivali kako bi se pojavljivali po medijima, a koji pripadaju ovoj obedijenciji. VNLSCG je ne priznata i neregularna obedijencija i ne pripada regularnim masonima dakle ne priznati su... Jedina VL koja deluje u Srbiji trenutno je RVLJ ili Regularna Velika Loza Jugoslavija... Ona je nastavila dugu tradiciju srpskog slobodnog zidarstva i kao takva je medjunarodno priznata.

Neko je pomenuo tj zacudio se ko je sve pripadao bratsvu i sumnjicavo prokomentarisao da li postoje dokazi za to... Naravno da postoje materijalni dokazi! Spisak poznatih srpskih masona je malo poduzi i time se necu baviti jer pored "poznatih" ne zelim da umanjim velicinu ostale brace za koje siroke mase recimo nisu cule a isto tako su veoma znacajni kako za masoneriju tako i za nas narod kome pripadamo...

* da li je P:. II P:. Nj:. bio mason ili ne ... ne znam!
ali kako onda objasnjavate onu njegovu: "Brat je mio, koje vere bio" *

Interesanto i tacno...

Knjiga koju pominjete autora Zorana Nenezica jeste jedna od poznatijih knjiga za koju su cule sire mase. Ona obiluje mnogim dokumentima i dosta toga govori profanom svetu tj ono sto je za mnoge "senzacionalno" medjutim i meni bi bilo lako da napisem takvu knjigu sa takvim materijalom koji se nalazi u autorovom posedu s obzirom da je do njih dosao na jedan volseban nacin medjutim necu se baviti time...

Da bi pojasnili ili dosli do tacne definicije sta je to masonstvo ili slobodno zidarstvo trebalo bi nam poprilicno mnogo vremena uzimajuci u obzir mnoge teze i stavove pa i oprecna misljenja kako bi dosli do necega sto opet ne bismo mogli nazvati "pravom" definicijom jer masonstvo je veoma siroko polje filosofija zivota, nacin zivljenja itd...


[ Apprentice... @ 18.05.2006. 22:47 ] @
Nazalost ne mogu da odgovaram na privatne poruke jer nemam jos uvek mogucnosti za to, s`obzirom da je potrebno biti ,minimum dve nedelje, registrovan korisnik ovog foruma kako bi mogao da saljem pvt poruke stoga ako nemas nista protiv mogu ti odgovoriti ovde javno,a ako ne zelis kontaktiraj me ponovo i posalji mi svoju mail adresu pa cu ti detaljno objasniti...

Pozdrav
[ Aleksandar Marković @ 19.05.2006. 20:54 ] @
Masoni u BiHU aprilu prošle godine uspostavljena je Velika loža Bosne i Hercegovine, pa je BiH nakon 60 godina zvanično ponovo ušla u svjetski masonski red l Iako je Velika loža uredno registrirana, identitet članova još uvijek se drži u strogoj tajnosti. Na zahtjev tri lože Lux Bosniae, Ivo Andrić i Veritas, 16. aprila prošle godine uspostavljena je Velika loža Bosne i Hercegovine! Tako je Bosna i Hercegovina nakon 60 godina zvanično ponovo ušla u svjetski masonski red. Povratak bh. masona desio se pod patronatom Velike lože Austrije. Još 1999. godine, uz njihovu pomoć i pomoć Velike lože Slovenije, uspostavljena je takozvana deputantska lože Lux Bosniae. Pet godina kasnije, iste lože uspostavile su masonsku ložu Ivo Andrić, a nekoliko mjeseci kasnije samo austrijska loža pomogla je formiranje masonske lože Veritas. Ove tri lože bile su nacionalnog karaktera - bošnjačka, hrvatska i srpska, da bi se ujedinjenjem pretvorile u državnu Veliku ložu BiH.

Postojanje bh. Velike lože nije tajna, bratstvo je izradilo i svoju web stranu, sa osnovnim informacijama. Kako su objasnili, odlučili su da skinu veo tajne sa svoje organizacije: - U dugom vremenskom periodu, Slobodno zidarstvo bilo je previše zatvoreno za javnost. Također, postojala je politika da se ne vode rasprave preko medija niti pak da se koriguju greške koje se u tim medijima pojavljuju. Kao rezultat, mnogi ljudi su stekli pogrešnu percepciju o tome šta je to Slobodno zidarstvo i čime se zapravo Slobodni zidari bave. Slobodni zidari zapada, posebno u Engleskoj, postali su ponovo otvoreni sa namjerom da uklone mitove koji su se godinama taložili. U ovo naše sadašnje vrijeme, Slobodni zidari se ohrabruju da govore o Slobodnom zidarstvu u krugu svoje obitelji, sa prijateljima i kolegama. Želeći da damo mali doprinos ovim naporima, i također, da bi se bolje shvatilo Slobodno zidarstvo općenito, Slobodni zidari Bosne i Hercegovine su odlučili da naprave ovaj svoj sajt na internetu.

Prepiska sa Velikim Majstorom

Putem maila stupili smo u kontakt sa Velikim sekretarijatom Velike lože BiH. Naš naum bio je da napravimo intervju sa Velikim majstorom, ali dobili smo sljedeći odgovor: - Što se tiče intervjua sa nekim od članova Velike Lože BiH mislimo da će to u skoroj budućnosti biti moguće (ipak, anonimno). Sve ovo radimo u cilju što objektivnijeg pisanja o Slobodnim zidarima, jer neka sredstva informiranja pretenciozno pišu o toj temi, ne poznavajući osnovne postulate Slobodnog zidarstva. U ranijoj prepisci sa Velikim sekretarijatom rečeno nam je da se bh. masoni ne vole pokazivati u javnosti. - Želimo da Vam kažemo da mi iz Velike Lože BiH ne želimo da se javno prikazujemo kao neki malo agresivniji Masoni iz ilegalnih ili priznatih loža. Mi radimo na duhovnom razvoju svojih članova, a smatramo da smo jedna od najbosanskijih institucija društva, koje ima i nacionalnu i regionalnu ravnopravnu strukturu svojih članova. Bh. slobodni zidari su registrirani kao Velika loža BiH i djeluju kao udruženje građana na području cijele BiH. - Mi jesmo registrirano udruženje građana sa područja cijele BiH, iz svih regija i svih nacionalnosti, po predratnom ključu, 4;3;2, a i djelujemo na cijeloj teritoriji BiH. Poštujemo zakone svoje zemlje, širimo toleranciju ne samo riječima nego i djelima. Djelujemo i humanitarno, a jedan od ciljeva nam je duhovna izgradnja svakog slobodnog zidara - stoji u odgovoru Velikog sekretarijata BiH.

Masonska tetovaža

Dakle, iako tvrde da nisu tajno udruženje, i dalje kriju imena svojih članova. Zbog toga, sve što se može saznati o eventualnim pripadnicima članova Velike lože BiH je u sferi nagađanja, onih koji navodno dobro poznaju masone u našoj državi, ali i onih koji o tome pojma nemaju. Uglavnom, u domenu spekulacija pojavljuju se imena Jakoba Fincija, Mladena Ivanića, Adila Zulfikarpašića, pa čak i Nijaza Durakovića. Tu se spominju i direktori velikih preduzeća kao što je Mijo Brajković, Šefik Lojo, Edin Arslanagić, pa i predsjednik Helsinškog komiteta RS Branko Todorović. Ono što je činjenica jeste da masonima pripadaju uglavnom ljudi iz elitnijih profesija kao što su doktori, advokati, profesori, naučnici... Prvi masoni u Bosni i Hercegovini pojavili su se još u vremenu Austro-Ugarske monarhije (1870-1919) i djelovali su kao masonski krugovi šireg austrougarskog masonskog lanca. Nezvanična priča kaže da je Franz Jozef, nekadašnji austrougarski car bio mason. Samim tim, kad je BiH anektirana Habsburškoj monarhiji, u bosanskohercegovačke gradove ušli su masoni, iluminati i templari kao tajni predstavnici svojih udruga. Kad je Gavrilo Princip ubio Franju Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju, otkrilo se da je Ferdinand imao masonsku oznaku. Tokom obdukcije njihovih tijela, koja je vršena u vili Konak na Bistriku, vidjeli su izvjesnu tetovažu na Franzovom ramenu, koja je predstavljala masonski simbol višeg stepena.

S druge strane, jedna teorija zavjere tvrdi da je Prvi svjetski rat izazvan, pored ostalog, i zbog internih sukoba nekih masonskih frakcija iz različitih carstava. Teorija se dalje razvija u smjeru da je jedan od inicijatora Sarajevskog atentata, beogradski oficir Dragutin Dimitrijević Apis, i sam bio mason. On je, navodno, bio u nekom dogovoru sa austrijskim i mađarskim masonima, i mimo volje srbijanskih rojalista i Karađorđevića podupirao srpsko-terorističku organizaciju Crna ruka i njihove ogranke u Bosni, skupa sa Čabrinovićem, Žerajićem, Principom i Čubrilovićem kao članovima.Tako je izazivanje sukoba većih razmjera u to vrijeme odgovaralo ruskoj, austrijskoj i srpskoj masoneriji, iz samo njima poznatih razloga. I atentat je, u skladu s tim, bio, navodno, djelimično pripremljen sa dvije ili čak tri strane. U to vrijeme djelovala je, a i danas djeluje, i Rozen-Krojcer loža, najmističnija frakcija masonskih tajnih društava. Kažu da su oni najuticajniji od svih po organizaciji i u akcijama. Navodno su imali nekad svoje bazu u starim austrijskim zgradama kod ulice Kralja Tomislava. U nekim stanovima i haustorima mogu se još uvijek naći njihovi simboli - ruža i krst. Zanimljivo je da je Radovan Karadžić prije rata stanovao u jednom od takvih stanova u ulici Sutjeska.

Masonska banja u Mostaru

Austro-Ugarska monarhija je za 40 godina svog boravka u Bosni i Hercegovini izgradila građevina koliko Turci nisu za 400 godina. Još jedna teorija zavjere špekulira da se to uklapa u filozofiju slobodnog zidarstva u materijalnom smislu. S Austro-Ugarskom monarhijom masoni su došli i u Mostar. Njihov najpoznatiji simbol je gradsko kupatilo Banja na trgu Musala. Navodno, dva kipa lava koja čuvaju ulaz u banju jedan su od masonskih znakova, a masonski simbol nadzire i ulaz u bazen - lavlja usta iz kojih izbija voda, a iznad lava ucrtan je turban. Pričalo se po mostarskim mahalama i da je prvi gradonačelnik Mostara Mujaga Komadina bio mason. Možda je interesantno reći i da je jedna od prvih zgrada koje su rekonstruirane u Mostaru poslije rata bila kupatilo Banja. Masonske lože u BiH djelovale su i u okviru Velike lože Kraljevine Jugoslavije. U Drugom svjetskom ratu slobodno zidarstvo nije postojalo u Bosni i Hercegovini, jer su lože zabranjene. Zbog specifičnosti političkog režima socijalističke Jugoslavije, lože se nisu mogle uspostaviti, ali je slobodno zidarstvo postojalo. Kao napoznatiji bosanskohercegovački mason iz tog vremena spominjan je Ivo Andrić. Naravno i njegovo masonstvo je u sferi nagađanja.

Nakon rasturanja bivše Jugoslavije, masoni ponovo pokušavaju uspostaviti lože. Tako se oni u posljednje vrijeme žestoko promoviraju, pogotovo preko nekih internet foruma. Kao što je to slučaj i sa nekim drugim tajnim i polutajnim društvima, i kod masona postoji tendencija da u svoje članstvo posthumno uključuju velikane, koji su odavno mrtvi, te se ne mogu buniti protiv jedne takve časti. Naravno, sve je dozvoljeno kada se o promociji bratstva radi. Dokumentacije o tome, naravno, nema. Rekla-kazala je sasvim dovoljno kad to dolazi iz kredibilnih izvora.

Bilo kako bilo, masoni su i među nama.

StartBih

p.s.
Masoni u Bih Official website: http://glbih.org/

p.p.s.
Ko je Šegrt - Inicijacijom se postaje Slobodni zidar 1. stepena - Šegrt. Cela ceremonija traje oko sat vremena. Kandidatu se kroz simboliku predstavljaju moralne vrednosti kojih svaki Mason mora da se pridržava. U ovom, prvom stepenu se akcenat stavlja na moralne vrednosti i časno ponašanje.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 21.12.2006. u 10:08 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 06.06.2006. 12:15 ] @
Masonske lože sa teritorije Crne Gore osnovale su 3. juna Veliku ložu Crne Gore kao ekskluzivnu, suverenu i slobodnozidarsku organizaciju u državi Crnoj Gori. Postupak osnivanja Velike lože Crne Gore proveden je pod nadzorom Ujedinjenih velikih loža Nemačke, kao majke lože slobodnozidarskog bratstva u Srbiji i Crnoj Gori i uz snažnu podršku regularnih masonskih loža iz Evrope, navodi se u saopštenju Velike lože Crne Gore.

U saopštenju, koje je potpisao veliki majstor Novak Jauković, navodi se da je Velika loža Crne Gore formirana od tri postojeće - Montenegro, Zora i Luča mikrokozma.

Prva crnogorska masonska loža Montenegro osnovana je 1993. godine u italijanskom gradu Riminiju i sa druge dve lože radila je pod jurisdikcijom Regularne velike lože Jugoslavija. U saopštenju se dodaje da na teritoriji jedne međunarodno priznate države može da deluje samo jedna regularna velika masonska loža.




MASONSKE PODELE

Francuzi su 1912. godine osnovali prvo masonsko udruženje na našem prostoru, 1919. su se ujedinili masoni Srba, Hrvata i Slovenaca i formirali Veliku ložu Jugoslavija, da bi 1929. godine bila osnovana Velika loža Kraljevine Jugoslavije, podseća veliki komander Vrhovnog saveta Velike nacionalne lože Srbije i Crne Gore Dragutin Zagorac.

- Naša loža ima kontinuitet od 1912. godine. Reinstalacija masonerije u našoj novijoj istoriji započeta je 1990. godine u imenu Velike lože Jugoslavije, pošto je pred Drugi svetski rat 1. avgusta 1940. uspavana Velika masonska loža Kraljevine Jugoslavije. Podela na Veliku ložu Jugoslavije i Veliku regularenu ložu Jugoslavije desila se 1993. godine, a to što je jedan deo svom imenu dao predznak regularnosti ne znači da su oni manje ili više regularni i u odnosu na drugu. Upravo ta grupa koja je 1993. sebi kroz ime dala na značaju da su regularni objavili su ovo saopštenje o crnogorskoj loži. Svi mi pripadamo jednom prostoru, svi smo braća, ali to su dve organizacije sa dva različita imena - istakao je Zagorac.

Siniša Dedeić


[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 31.07.2006. u 15:36 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 17.06.2006. 21:17 ] @
Nestanak državne zajednice Srbija i Crna Gora odrazio se i na masone u dosadašnjim državama-članicama, koji sada imaju odvojene organizacije. Masoni u Srbiji održali su danas svečani skup povodom objedinjavanja u jednu ložu, u kojoj su članovi organizacija koje su postojale za vreme bivše Jugoslavije i donedavne SCG. Ujedinjenje masona Srbije obavljeno je 8. juna, a danas je održan svečani masonski skup, kojem je prisustvovao veliki broj članova velike lože "Jugoslavija", Regularne velike lože "Jugoslavija" i Velike nacionalne lože SCG, saopštila je Velika ujedinjena loža Srbije.

Ta organizacija navela je da je, na osnovu odluke srpskog parlamenta da je Srbija međunarodno-pravni sledbenik SCG, na godišnjoj skupštini Velike lože "Jugoslavija", usvojena Deklaracija o objedinjavanju masona u Srbiji. Time je utvrđeno da u Srbiji postoji samo jedna zakonito stvorena slobodnozidarska vlast - Velika ujedinjena loža Srbije, koja ima, kako je navedeno u saopštenju, isključivu jurisdikciju nad radom svih loža, sa kontinuitetom od 23. juna 1990. godine, kada je Velika loža "Jugoslavije" reaktivirana od Ujedinjenih velikih loža Nemačke. Velika ujedinjena loža Srbije ima istovetnu Konstituciju, Statut i Rituale tri simbolička stepena, koje je imala Velika loža "Jugoslavija" iz 1919. godine.

"Odluka o objedinjavanju proistekla je iz nepokolebljive želje članova da se celokupni masonski rad u Srbiji dovede u okvire zakonitog masonskog rada, uz neotuđivo pravo da isključivo Velika ujedinjena loža Srbije ima autoritet nad radom svih masonskih loža i njenih članova na teritoriji državne celine", navedeno je u saopštenju. Naglašeno je i da su masoni Srbije, ne izneveravajući kosmopolitski duh i visoke ideale čovekoljublja, tradicionalno bili odani otadžbini, štiteći njenu slobodu, celovitost, interese i ugled.




Srpska masonerija je na novoj prekretnici. Velika ujedinjena loža Srbije sinoć je održala svečani masonski skup u Beogradu na kojem je, na poseban način obeleženo ujedinjenje masona u našoj zemlji, obavljeno na Skupštini održanoj 8. juna ove godine. Ovom skupu prisustvovao je veliki broj članova Velike lože "Jugoslavija", Regularne velike lože "Jugoslavija" i Velike nacionalne lože SCG.

Žestok "zemljotres" tokom kojeg se raspala nekadašnja Jugoslavija ostavio je veliki trag i na ovu organizaciju. U Srbiji danas mnogi doživljavaju slobodne zidare kao "osobenjake" ili "zaverenike", za šta su masoni unekoliko i sami krivi. Nije sporno da imaju izuzetan uticaj na bitna događanja u Srbiji, a takođe je jasno da tako značajna grupa elitnih ljudi može mnogo da pomogne stabilizaciji države. Činjenica da se tako ne događa jasno govori i da među masonima postoje značajni sukobi i razmirice. Kako stoji u svaničnom saopštenju Velike Ujedinjene Lože Srbije (VULS) "na teritoriji naše zemlje postoji samo jedna zakonito stvorena velika slobodnozidarska vlast, koja ima isključivu jurisdikciju nad radom svih loža, sa neprekidnim kontinuitetom od 26. marta 1990. godine, koja se sada zove Velika Ujedinjena Loža Srbije". Njen kontinuitet temelji se na podatku da je Velika loža "Jugoslavija" zakonito i regularno reaktivirana od strane UVL Nemačke 23. juna 1990. godine, čime je postala jedina samostalna i velika masonska vlast na teritoriji svoje jurisdikcije, što je potvrđeno davanjem Povelje o reaktiviranju i pismom UVL Nemačke od 17. juna 1990. godine.

DELO MIHAILA PUPINA

PREDSTAVNICI ove lože podsećaju na "svetlu tradiciju srpske masonerije da masoni Srbije vole svoju otadžbinu i da su joj odani i verni. Oni smatraju svojom dužnošću da brane njenu slobodu, samostalnost i nepovredivost njene celine, sarađujući na podržavanju unutrašnjeg mira - rečju, pismom i delom. Ovako radeći u svojoj otadžbini masoni Srbije doprinose i blagostanju celog čovečanstva". Kako "Novosti" saznaju od ljudi iz samog vrha ove lože, Deklaraciji o ujedinjenju prethodio je upis u Registar Ministarstva za ljudska i manjinska prava, a rešenje je izdato 5.juna ove godine, gde je, kao udruženje građana ova loža upisana pod brojem 10863. Podsećamo, 1940. godine je "samouspavana" Velika Loža "Jugoslavija" zbog približavanja tadašnjih vlasti nacističkoj Nemačkoj, koja je masone, baš kao i Jevreje, komuniste, Slovene i Rome programski želela da istrebi. Posle pola veka, preživeli predratni članovi te lože, masoni koji su primljeni u inostranstvu, ali i Srbi - slobodni zidari iz dijaspore, obratili su se ujedinjenim Velikim Ložama Nemačke u nameri da se reaktiviraju masonski radovi u Jugoslaviji, odnosno rad samouspavane lože.

Tako su Ujedinjene Velike Lože Nemačke, 23. juna 1990. godine u Beogradu "unele svetlost" u Veliku ložu "Jugoslavija" i o tome izdale posebnu povelju čime je ta organizacija postala samostalna. Tog trenutka nastavljen je, kako kažu naši sagovornici, kontinuitet između predratnih i posleratnih velikana. U tom nizu ostali su, kao nastavljači predratne ideje, sada već pokojni dr Andrija Gams, dr Vojin Matić, veliki književnik Borisav Pekić... (Podsećamo, masoni nikada ne govore imena žive "braće". Njihov kodeks kaže da u svoje ime svako samostalno može da predoči svoju pripadnost ovom redu, ali nikada to ne sme da uradi u ime nekoga drugog). Kao dobar primer posvećenosti istoj, nacionalnoj ideji, ističe se primer Mihaila Pupina, masona koji je u najvećoj meri uticao na prisajedinjenje Banata tadašnjoj Jugoslaviji. Da nije bilo njegovog bliskog prijateljstva sa tadašnjim američkim predsednikom Vudro Vilsonom, Banat nikada ne bi bio u sastavu naše države.

"REČJU, PISMOM, DELOM"

RASKOL moderne srpske masonerije, prema mišljenju naših sagovornika, počeo je u Riminiju u Italiji. Skup tadašnjih sedam masona, koji su prethodno bili izopšteni iz lože kojoj su pripadali, proglasio se Skupštinom Velike Lože "Jugoslavija". To se odigralo 14. marta 1993. godine. Kako kažu naši izvori, takav proces se nikada ne odvija u inostranstvu, a za sada, prema podacima kojima raspolažemo, jedina loža na svetu koja radi pod takvim uslovima je Velika Loža Irana.
Posle stvaranja Regularne Velike Lože "Jugoslavija", formira se i Nacionalna loža, od dela Velike Lože "Jugoslavija", juna 1997. godine. Od tih vremena do danas formirane su i tri lože koje rade pod uticajem Velikog Orijenta Francuske.

- Trenutna situacija u masonskom pokretu u Srbiji veoma podseća na vreme od pre jednog veka, odnosno doba kada je Austrougarska anektirala Bosnu i Hercegovinu - pravi paralelu jedan od članova ove lože.- Istorija se ponavlja, zar ne? Aneksija je tada naterala dinastički zavađene i podeljene srpske masone da se ujedine, i tako je nastala prva Samostalna Velika Loža Srbije 10. maja 1912. godine. Zato je interesantan stav koji su u saopštenju izdali masoni Velike Ujedinjene Lože Srbije - oni smatraju "svojom dužnošću da brane slobodu, samostalnost i nepovredivost celine - rečju, pismom i delom". Vreme i dela će pokazati da li su slobodni zidari, pod ovako neugodnim okolnostima, u vreme konačnog rešavanja statusa Kosova i mnogih drugih, ni malo lakih problema, izvukli pouku, i da li su na tragu velikih predaka koje su nasledili.

USLOVI I ZA CRNOGORSKU
POSLE raspada SFRJ ključnu ulogu u stvaranju velikih loža u novonastalim državama imala je Velika Loža Austrije. Od tri lože - "Hrvatska vila", "Grof Ivan Drašković" i "Tri svijetla" 8. novembra 1997. godine stvorena je Velika Loža Hrvatske poveljom austrijske Velike Lože. Na isti način, od loža "Dialogus", "Žiga Cojs" i "Arkus", 16. oktobra 1999. godine formirala je Veliku Ložu Slovenije. Uz pomoć slovenačkih masona Velika Loža Austrije je napravila i Veliku Ložu Federacije BiH 16. aprila 2005. godine. Velika Loža BiH je sastavljena od loža "Luks Bosnie", "Ivo Andrić"i "Veritas". Zanimljivo je da je Veliku Ložu Makedonije, od njihove tri lože formirala Ujedinjena Velika Loža Engleske u septembru 2005. godine. Sada su stečeni uslovi za osamostaljenje i crnogorske Velike Lože. Biće interesantno videti ko će "uneti svetlo" u ovu, novonastalu ložu.

IME DO IMENA
GALERIJA znamenitih Srba masona gotovo je nepregledna, pa tako tamo nailazimo na imena Dositeja Obradovića, Njegoša, Sime Milutinovića Sarajlije, Laze Pačua, Đorđa Vajferta, Ive Andrića, Branislava Nušića, Živojina Mišića, kralja Petra Prvog Karađorđevića, njegovog sina Aleksandra... Na svetskom nivou istorijom su masoni dominirali u svim oblastima - od Džordža Vašingtona, Votera, preko Beddžamina Frenklina, Mocarta, Getea, Puškina, Garibaldija, Simona Bolivara, Bakunjina, Kerenskog, do Karla Gustava Junga, Hermana Hesea i skoro svih američkih predsednika. Masoni su bili čak i astronauti koji su se prvi spustili na Mesec.

TITO
FAMA o Titovom pripadništvu ovom redu nije utemeljena na srpskoj masonskoj tradiciji. Njegovo pripadništvo bilo je vezano za predratnu Simboličku Veliku Ložu "Libertas" u Zagrebu, koju je jedino priznavala Velika Loža Hamburga. Prvi veliki majstor te lože bio je kasniji maršal ustaške vojske Slavko Kvaternik.

Z.N.

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 18.06.2006. u 13:30 GMT+1]
[ Gwydion @ 23.07.2006. 12:34 ] @
Nisam mason, ali sticajem okolnosti znam neke masone. Ono sto mi sad nije jasno jeste to kako moze da se ujedine dve Velike loze, Nacionalna i Regularna, a da za to ni same ne znaju? Mislmi, kako su ujedinjene kad i dalje postoje kao odvojene Loze? Sta se to onda ujedinilo i ko se ujedinio ako je svei dalje ostalo isto, sem sto je napravljena i treca Loza? D al ije to ond aujedinjenje ili nova podela?
[ Apprentice... @ 24.07.2006. 11:08 ] @
RVLJ i VNLJ nisu se ujedinile taj tekst nema veze sa realnoscu... Prica vezano za taj dogadjaj ima malo drugaciju pozadinu...
[ Darko Mamula @ 24.07.2006. 13:24 ] @
Kao i sve što postoji kao ideja (politika,vera...) može imati svoje pozitivne i negativne strane. Drugim rečima, teško je nešto unapred generalizovati na osnovu pojedinačnih slučajeva i pojava. Sigurno da je masonerija, s obzirom na nedovoljnu informisanost , pogodno tlo za razne vrste špekulacija onih koji pokušavaju da daju negativan predznak. To se dobro uklapa u rado prihvaćene "teorije zavere" koje imaju pogodno tlo na ovim prostorima.
Imponuju altruistička načela masonerije u današnje vreme ličnog koristoljublja. Pojedinci iz naše istorije sa ovih prostora svojim radom i doprinosom najbolji su dokaz ovih opštih vrednosti na kojima se zasniva i razvija ljudsko društvo. Ko smo mi da takvim ljudima sudimo, tj. diskutujemo o ispravnosti njihovih opredeljenja.
S druge strane stoji opasnost da masonerija sama po sebi predstavlja pokriće za razne devijacije i zloupotrebe pojedinaca.
Radi se o sposobnosti i želji da se opšte dobro stavi ispred lične koristi. Da bi se u tome uspelo najvažnije je pobediti "sebe" , odnosno svoj ego. Mislim da se dobar deo učenja ne dobija na tacni , nego se svodi na dogutrajan proces ličnog preispitivanja.

[Ovu poruku je menjao Darko Mamula dana 25.07.2006. u 11:35 GMT+1]
[ Aleksandar Marković @ 31.07.2006. 14:20 ] @
Do restorana „Borik” na aerodromu „Nikola Tesla” u Beogradu, Klausa Hornefera, sedamdesetogodišnjeg penzionisanog profesora matematike sa Univerziteta u Bremenu, dovozi aerodromski džip sa upaljenim rotacionim svetlima. Veliki majstor Ujedinjene velike lože Nemačke ulazi u Srbiju inkognito. Pratnja obezbeđenja je tek nagoveštaj da dobroćudni profesor tihog glasa nije običan čovek na proputovanju do Crne Gore.

[img][att_url][/img]
Klaus Hornefer
Foto Zoran Anastasijević

Kada crnogorska državna televizija kao drugu vest u dnevniku objavi da je formirana masonska loža u Nikšiću, jasno je da zvanična Podgorica dobro zna da, osim novog državnog pečata zemlje brda i primorja, kojim se potvrđuje nezavisnost Montenegra, nedostaje još nekoliko znakova čija važnost možda nadilazi formalna obeležja. Simboli kojima je u poklonjena tolika pažnja su – masonski šestar, lenjir i svevideće oko.

Dok su se u Srbiji političari manje-više durili po objavljivanju rezultata referenduma u Crnoj Gori, tajni Beograd je u tišini bio domaćin samita masona iz čitavog sveta. Pripadnici iz Regularne velike lože Jugoslavije, koja je održavala redovnu godišnju skupštinu, dočekali su braću delegate iz najvažnijih planetarnih odredišta, objavljujući da je dala dozvolu i pružila svu bratsku pomoć ložama iz Crne Gore da, posle odluke na referendumu, osnuju svoju Veliku ložu.

Istovremeno, Regularna velika loža Jugoslavije promenila je ime u Regularna velika loža Srbije, koju predvodi veliki majstor Petar Kostić. Sličnu odluku je donela i Velika nacionalna loža Jugoslavije, koju vodi veliki majstor slikar Dragan Martinović. Stvorena je Velika nacionalna loža Srbije. Kao u svetu ovozemaljskom, srpski masoni su preuzeli kontinuitet jugoslovenske masonerije.

Veliki majstor Novak Jauković, dojučerašnji član i starešina Regularne velike lože Jugoslavije iz Beograda, postao je lider Velike lože Crne Gore formirane od tri postojeće – Montenegro, Zora i Luča mikrokozma.

Dr Petar Kostić, veliki majstor, kaže da je Regularna velika loža Srbije zapravo jedina regularna masonska vlast u zemlji, jer poseduje priznanja Ujedinjene lože Nemačke i Ujedinjene lože Engleske, majke svih loža.

Masonski svet tajni, mistike i nevidljivog uticaja za neke je nebitna organizacija koja samo održava famu o svojoj moći, dok je za druge bratstvo koje povlači konce iz senke i upravlja biznisom, finansijama i politikom vlada. U Srbiji danas ima više od 800 slobodnih zidara, dok ih u Crnoj Gori ima oko 90.

Srbi su masoneriju dobili od Engleza preko Grka početkom prošlog veka. Tako su po masonskim principu „unošenja svetla” Grci uz podršku Engleza 1912. godine osnovali prvo masonsko udruženje na našem prostoru Veliku ložu Srbije, koja se posle 1919. i ujedinjenja masona Srba, Hrvata i Slovenaca utopila u Veliku ložu Jugoslavije, odnosno Veliku masonsku ložu Kraljevine Jugoslavije. Pošto je pred Drugi svetski rat 1. avgusta 1940. Velika masonska loža Kraljevine Jugoslavije „uspavana”, pod uticajem Vatikana i nacista, glavnih protivnika masona, ona je oživela 1990. godine kao Velika loža Jugoslavije, čiji je prvi veliki majstor bio Zoran Nenezić. Iz ove lože su se, međutim, izdvojili novinar Dragorad Tanasić, profesor Novak Jauković i njegov kolega Srđan Stanković i formirali Regularnu veliku ložu Jugoslavije, koju je priznala Ujedinjena velika loža Nemačke. S desetak masona i u Riminiju 1993. formirali su Veliku regularnu ložu Jugoslavije. Kasnije je ta loža, koju danas vodi veliki majstor Petar Kostić, dobila podršku i masona Nemačke i Engleske.

Velika nacionalna loža Jugoslavije je, takođe, nastala odvajanjem većeg broja masona od Velike lože Jugoslavije 1997. godine. Dobila je masonsku podršku Francuza, Engleza i Škota. U ovoj drugoj loži bili su današnji veliki majstor Dragan Martinović i slikar Dragan Malešević Tapi, koji je pod misterioznim okolnostima preminuo prilikom policijskog isleđivanja, zatim i crnogorski liberal Miodrag Živković i biznismen Dragutin Zagorac.

I, konačno, tokom prošlog meseca, na razjedinjenoj slobodnozidarskoj sceni oglasila se Velika ujedinjena loža Srbije, koja pokušava da ujedini srpsku masoneriju, bazirajući pravo na povelji od 1990. godine.

Veliki majstor Petar Kostić, međutim, kaže da su srpski masoni već uveliko deo ujedinjene Evrope i demokratskog sveta, s čime se slaže Klaus Hornefer, jedan od najuticajnijih slobodnih zidara sveta, sa stažom u bratstvu dužim od 50 godina!

On se seća kako je pri kraju Miloševićevog režima bilo jako teško pomagati braći u Srbiji. Njegov prehodnik, s važećim pasošem i vizom, vraćen je uoči pada Miloševića, sa surčinskog aerodroma u Nemačku.

Priča se da je Miloševića, što se tiče masonskog pitanja, zanimalo da li je Tito bio „brat” i da li je njegova sahrana 1980. godine u Beogradu zaista bio jedan od najvećih masonskih skupova u svetu. Milošević masonima nije pridavao naročiti značaj, nije shvatao suptilni uticaj slobodnog zidarstva na duge staze i činjenicu da su Džordž Vašington i 13 drugih predsednika SAD, zatim osam potpredsednika i 42 sudije Vrhovnog suda Amerike, bila braća. Da su osnivači pruske države, zatim Gete, Hajdn, Mocart i svi nemački carevi bili takođe slobodni zidari.

Spisak srpskih masona kroz istoriju takođe je impozantan i on je zapravo hronološko nabrajanje mnogih moćnih stvaralaca srpske države i njene kulturne, naučne i duhovne elite. Od Vuka Karadžića i Dositeja Obradovića, do Njegoša, Karađorđa, Jovana Dučića, Ive Andrića, Miše Anastasijevića, Nušića, Mokranjca, Pupina, Živojina Mišića, kralja Petra Prvog i njegovog sina Aleksandra, do mnogih članova SANU, ispred čije zgrade u Knez Mihailovoj ulici, uostalom, dominira masonski simbol – piramida.

Aleksandar Apostolovski




Podgorica - Iako se i pri samom pomenu riječi masonerija pomisli da je to tajna centralizovana organizacija koja okuplja, u prvom redu bogate pojedince, koji upravljaju svijetom, to nije tačno. Masoni su slobodoumni ljudi, na dobrom glasu u svom okruženju, koji ličnim primjerom i svojim ukupnim angažmanom pomažu stvaranju ambijenta u kojem će, u duhovnom smislu, čovjek moći brže da se razvija i mijenja sebe - kaže za "Vijesti" prof. dr Novak Jauković, Veliki majstor Velike masonske lože Crne Gore.

Organizacija koja vjekovima zaokuplja ogromno interesovanje najšire javnosti, o kojoj su napisane hiljade knjiga i koja je, kako kaže profesor Jauković, jedna od najznačajnijih u savremenom svijetu, konstituisala je svoju Veliku ložu i u Crnoj Gori prvi put u istoriji, na dan zvaničnog proglašenja nezavisnosti 3. juna.

- Postavlja se pitanje zašto tek sada. Da bi se konstituisala velika loža, u jednoj državi, potrebni su društveni, politički i kulturni preduslovi. Preduslov su i masonska zrelost i organizacioni kapaciteti bratstva u toj sredini. Pošto je u Crnoj Gori sada došlo do saglasja ispunjenja tih preduslova od tri postojeće lože, “Montenegro” - Podgorica, “Zora”-Kotor i “Luča mikrokozma” - Cetinje, konstituisale se Veliku ložu Crne Gore. Najvjerovatnije na jesen predstoji simboličko unošenje svjetlosti, koje može da uradi samo neka druga regularna loža. Želimo da tom ritualu prisustvuje veći broj Velikih majstora iz Evrope i zbog toga treba vremena da se nađe slobodan termin. U međuvremenu, u Nikšiću će narednog mjeseca biti unijeta svjetlost u novoformiranu ložu “Garibaldi”.

Masonerija je izašla u javnost početkom 18. vijeka, kada se u Zapadnoj Evropi stvaralo slobodno građansko društvo. U takvim nepovoljnim okolnostima četiri lože u Engleskoj 1717. godine izlaze u javnost i osnivaju Veliku ložu Engleske, majku svih regularnih loža na svijetu. Skoro 60 godina prije toga u Londonu je osnovano Kraljevsko naučno društvo-Akademija nauka, čiji su skoro svi članovi, na čelu sa slavnim fizičarem Isakom Njutnom, bili masoni.

- Treba postaviti pitanje, ako su masoni bili potrebni krajem srednjeg vijeka, kada su se slobodoumne ideje o građanskom durštvu stvarale i razvijale u glavama pojedinaca-masona, jesu li oni neophodni danas u modernom društvu u kojem postoji građanski okvir. Neophodni su i u razvijenim, a posebno u nerazvijenim društvima. Nagli tehnološki razvoj stvara jaz između duhovne nadgradnje i kulture čovjeka i tehnološkog napretka, na drugoj strani. Duhovnost i kultura se mnogo sporije razvijaju od tehnologije i to dovodi do velikih društvenih problema, u prvom redu nemorala. Zbog toga je masonerija ponovo aktuelna da bi dala doprinos duhovnom razvoju pojednica u skladu sa modernim ambijentom, kao što je to činila i u burnim stoljećima koja su iza nas. Hese kaže da spasenje svijeta nije u tome da mi mijenjamo druge nego da sami sebe promijenimo koliko god možemo. Masonerija upravo stvara taj ambijent u kojem čovjek može brže da mijenja sebe, u duhovnom smislu - kaže Jauković.

U tom društvenom kontekstu, objašnjava on, masoni su i te kako potrebni Crnoj Gori u ovim tranzicionim vremenima.
- Kroz jednu ovakvu organizaciju može da se izvrši transfer znanja kako da se razvijemo kao što se druge duhovno naprednije zemlje razvijaju. U svakom slučaju u Crnoj Gori ima jako mnogo posla za sve masone čiji je isključivi cilj da prave ambijent za lično duhovno uzdizanje - tvrdi Jauković.

On kaže da je masonerija globalna organizacija koja je sebe učinila prihvatljivom za sve vjere.
- Tri velika simbola masonerije, tri svjetla: sveta knjiga, ugaonik i šestar govore o širini te organizacije. Sveta knjiga je svaka knjiga koju jedan čovjek uzme-prihvati, to može biti Kuran, Biblija ili neka druga i ona simbolizuje moral, šestar simbolizuje duhovnost, a ugaonik materijalno - objašnjava Jauković.


M. Babović

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 21.12.2006. u 09:58 GMT+1]
[ ton_majstor @ 31.07.2006. 20:10 ] @
Citat:
U Srbiji danas ima više od 800 slobodnih zidara, dok ih u Crnoj Gori ima oko 90


Idi bre, Aco... ja pomislio da tržište građevinskih radnika ima DEBAKL!

Paaa, i logično je. Takav je maltene i odnos u stanovništvu. Znači, 1 mason na oko 9000-10.000 stanovnika!

Pozdrav!
[ operacija @ 31.08.2006. 21:34 ] @
Mozda bi trebali da procitate knjigu Ralfa Epersona- Masonerija, zavera protiv hriscanstva (Ralph Epperson - Masonry-Conspirasy against Christianity)
[ djalfirevic @ 03.09.2006. 07:40 ] @
Ja predlažem knjigu od Dr Džona Kolmana "Komitet 300". Odlična je.
[ operacija @ 04.09.2006. 21:25 ] @
Da, dobra je. Te knjige, uz Nevidljivu ruku od R. Epersona, predstavljaju uvod u stvari o kojima novine i televizije ne izvestavaju.
[ ctpaba @ 05.09.2006. 16:22 ] @
ja bih svima preporucio da procitaju ovu klnjigu pa onda ostale za i protiv.
Nalazim da je jako dobra i tu sam nasao vecinu odgovora na moja pitanja

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0764597965?v=glance
[ plcb83 @ 06.09.2006. 19:39 ] @
mozda ti ovo pomogne

ja sam otvorio ovde slicnu temu pre nekog vremena

http://www.elitemadzone.org/t1...ati-rotarijanci-svetske-zavere
[ lord_NIKON @ 23.09.2006. 10:44 ] @
Sa sam imao knjigu iz '79 godine sa kompletnom istorijom masona u svetu i kod nas. Cak je imala spisak svih masona u to vreme u Srbiji. Knjigu sam poklonio drugu posto se on pali na te stvari :)

Provericu vam naslov i autora pa cu staviti na forum
[ ctpaba @ 23.09.2006. 12:40 ] @
79te godini kod nas nije funkionisala ni jedna masoska loza.

"...on se pali na te stvari..."
Mnogo tekstova je napisano o Masonima i raznim drugim organizacijama u smislu velike zavere protiv coveka, cilj ovakvih ideja je da sa nekih losih politicara spere krivicu i odgovornost kao i da sakriju nesposobnost. Nasa narodna poslovica kaze "Rdjavom q**u i dlaka smeta" a takva je isto srpska politika, dovedu zemlju u rasulo i na prosjacki stap i onda su im krivi masoni.
[ lord_NIKON @ 30.09.2006. 13:23 ] @
Citat:
ctpaba: 79te godini kod nas nije funkionisala ni jedna masoska loza.

"...on se pali na te stvari..."
Mnogo tekstova je napisano o Masonima i raznim drugim organizacijama u smislu velike zavere protiv coveka, cilj ovakvih ideja je da sa nekih losih politicara spere krivicu i odgovornost kao i da sakriju nesposobnost. Nasa narodna poslovica kaze "Rdjavom q**u i dlaka smeta" a takva je isto srpska politika, dovedu zemlju u rasulo i na prosjacki stap i onda su im krivi masoni.


Apsolutno nema nikakve veze sa zaverama.
[ dziber_one @ 29.01.2007. 14:08 ] @
koga interesuje malo vise ova tema postoji od skora otvoren forum koji se bavi bas tom problematikom.
Ima nekoliko ljudi koji pripadaju raznim masonskim lozama i koji su u nekim granicama sprenni da odgovore na neka od pitanja

lol posla ja bez linka
http://bagremovhlad.jconserv.net

hi hi kaze OS: Windows 98 :)
[ ctpaba @ 29.01.2007. 14:18 ] @
pobrko sam tvoj post Lorde sa ovima gore.

Inace apsurd je da je knjig aizdata 79te o nasoj Masoneriji i jos sa spiskom Masona jer tada ni jedna loza nije radila i u Jugoslaviji tada nije bilo aktivnih, Drugi apsurd je da je bio uopste spisak jer to se nigde ne pise i tesko da bilo kakav dokument sa spiskom procuri napolje.
[ ercegovac @ 09.11.2007. 15:59 ] @
ne znam da li uvodim zabunu ali evo na osnovu moje astroloske karte daju se zakljuciti neki stavovi ili znanja o masoneriji
21.decembar , ne 2012.e vec 1980.e , 16:30 Beograd ... koristite i progresije urana po principu 1 stepen 1 na godina

Film "Kraljevi magije"(3 mudraca , arapska tacka mudrosti pa njen dispozitor merkur na 23 stepena strelca,sunce na 29 stepeni i neptun na 22 stepena strelca kao oblakoder ili toranj) , knjiga Da Vincijev kod (crvena linija , Grinic, pominje se i paganski ili seljacki , seljak je 6 o polje , a jupiter ili strelac 3, venera je broj 6 , uran 7 , pa 666 i 777 Jack Pot, a procitao sam , i nisam znao da je putanja najsvetlije, uran je svetlost , planete na nebeskom svodu zapravo pentagram),Kralj Petar I Karadjordjevic , Aleksandar Slot Club(radna skela , merkur u strelcu na 23 stepena govori o imenu)prijatelj NJutna...petros je kamen , kupovina iz fotelje i kamena fotelja Ade Ciganlije , petro - hemija

moj san prelecem kod atomskog sklonista ,brda u bloku 70 A ((uran sekstil mars je prvi , prvorodjeni , prvih par brojeva lista 'Jevropa" , 16 vodolije je slovo J(Juda Jesus Jahve ,... 2 i dolazak venera po indijskoj ...) , merkur konjunkcija Neptun Evropa(list Evropa, prvih par brojeva o njima) , evropska ekonomska zajednica))u ulici Omladinskih Brigada , od broja 128 ako se dobro secam , preko puata na kome na sredini stoji ilki je postavljena sahovska tabla , pesak i konj(uran vladar 9 og i , mars pesadija ili pesacenje , zbog marsa na 22 stepena Jarca...stepen koji znaci ispred vremena , nema toliko veze simbolicke sa tumecenjem onoga sto zelim ovde napisati , ali mars u Jarcu daje snazne noge za pesacenje , pa po analogiji pesak ili trotoar)... dalje letim preko parkinga i pred ulazom Sve nesto mislim da nema veze sa masonima ali navodim i taj podatak da se tu ubistvo dogodilo...nailazim na zver , ali i nju prelecem preko zgrade i tu vidim svetlost sa duge strane zgrade i kraj sna , to je bio fles pred budjenje 7 sec mozda i manje

Mars 1 ili 10 kapiten fudbalski ili 11 stepena masonstva u Svedskoj ili 10 Bozijih , a ne 20 zapovesti , 11 Shoe Box Zoo...

Mars je zidar , a uran sa 27 stepeni skorpije(inace masonskog simbola , potrazite istinu o slobodnim zidarima na youtube u)slobodan , uran politicar , a opozicija govori da nisu "po profesiji" sto bi se reklo politicari . Na istom snimku iz 3 objavljena dela vide se "protesti" u Srbiji protiv masonerije na postanskin markama. Na osnovu tog stepena da se zakljuciti da je NJegos zaista bio mason.Ne garantujem da je istina ovo , moje blefiranje pre , jer nigde to nisam procitao , osim kod Dejana Lucica Mars je vuk , pa Vuk Stefanovic Karadzic(i Mladic , mlad covek ili uran, neko moje generacije i sl po astroloskom tumacenju)
venera je macka , a zaba(simboli masonski ima na yiou tube u),koja je i na SC reklama bila za film ili neki drugi festval , Zabac video klub , Zabice mesto u Hercegovini pa skorpije , otrov udovica koji se za Nemacku izvozi
Crtani filmovi By the power of Grayskulle , Malteski krst, super brzi mis (Miskovic , naziv na betonu mis na Ai Ciganlija u prolazu , kao i broj 13)koji juri zabca (ne Kermita !) i gavrana (naziv filma , postoje ljudi koji komuniciraju sa gavranovima , na google u otkucajte pa procitajte ) , mars kao dispozitor ovna (simbol za glavu)
Merkur je Mihajlo ili Saborna crkva , ne znam zasto se ne prikazuju na ikonama i drugi arhangeli(stadion JNA i crkva Sv Gavrila , ali ne Principa!...mesto rodjenja naseg Tesle je Granica ili uran , strelac Madjarska ili Jevrejin u Madjarskoj Soros i SBB kablovska TV , jupiter u vagi Austrija ili cak Kina , sve komponente se proizvode sada tamo )
zmija je simbol medicine , sluga boziji (6 o i neptun ili Bog)
13 tonova Majanske astrologije
Broj 13 , Zmijonosa , znak zavere , globalnog uvida , Radio Fokus(uran i merkur , koncentracija je osobina urana na 27 skorpije) , 47 broj po evropskom cipele patike (zbir je 11)
Knjiga Najveca tajna David Icke konjunkcija uran neptun ...

slikar Tapi (neptun je slikar , sekta i sektas su takodje tumacenja konjunkcija urana i neptuna u opoziciji sa mesecom)
inace Isusova religija je pocela kao sekta... mesec je falio na nebu , a Tapi je Rak ako ne gresim , evo sada pronadjose planetu kojoj dan traje 130 zemaljskih , a noc isto , te 1 krug obidje za 260 dana ...nalazi se u sazvezdju ili maglini (ne Orion po Egipat ili vaga)neptun je magla...

Neki likovi mi se javljaju , ima drugara kojima lice lici na NJegosevo , ima vidovnjaka sa licem koje se moze okarakterisati odokativno kao NJegosevo (uran i neptun opozicija mesec i konjunkcija venera merkur)

2 kule bliznakinje kod Usca , Dodge ili ovan ali ne za vrata , mars u vodoliji koji tetira sve isto ili svi jednaki pred Bogom,
Pentagon(merkur 5, neptun spijun) i autogol(vratar je hrvatski golman) daju mi prava za astrolosku sumnju da su sami sebe gadjali ali to je van teme.Uran i merkur ponavljanja , pesma hystory repeating , a Gedzo ili Ero ili Erceg ili Srbo je uvek ponavljanja u gradu belom...

jupiter na 8 stepeni vage dizajn , moda , trgovina (uran i neptun velika)... Delta Grad kod bloka 70 A

Cuo sam da su templari preteca masona.
Na dan rodjenja Presvete Bogorodica , zastitnice Beograda(bela boja 4 o polje, Uran ETF , pa gradonacelnik i njegova smrt , poznajem mu oca , Parkinsonovu bolest ima , mora stalno da seta) saznao sam o crkvi Ruzicinoj , koja je blizu crkve Marije Magdaline u Vase Carapica(procitah u zutim stranama), koja se pominje u "Kodu ,da Vinc." kao svetica , grob ispod piramide Luvra ,..., da je crkva ruzica dobila naziv po crvenoj cigli (Crveni "Santorini" kontinent) ruza je crvene boje isto , dok se zeleno patrijarh podpisuje , ispod je lavirint , tu su se srpski vojnici zakleli (mars je dispozitor tacaka arapskih kletve i brace , masoni sebe zovu medjusobno bracom)

venera je krug , u strelcu podeljen na 3 dela mercedes ili zgrada ili Omladinskih Brigada sediste

Jevreji koji su gradili Stari aerodrom , a sada i 26 blok kako citam ne znam da li imaju veze , samo sto sam video rabina
trougao je uran sekstil mars , po indijskoj venera je 2 , pa 2 trougla Davidova Zvezda

Terazije(jupiter dispozitor strelca u vagi) Moskva , Albanija (mars)hotel , obelisk nasuprot crno belih , ko za formulu 1 zastave , plocica ili poda preko puta kod Moskve hotela kada se predje na suprotnu stranu pa nastavi Ulicom Srpskih Vladara ili Kralja Milana sa desne strane , pre JAT a i raskrnice sa Kneza Milosa. hotel Prag , cesma Terazijska , piramida SANU , cemovaca STR kod instituta Fizickog u Zemunu islim da su simboli ...inace statua pobednika je trebala biti na Terazijama , francuski borici na Kalemegdanu , pod crno beli crkve Ruzica
Uran Kosovo , sunce i merkur 15 % teritorije...
uran je i Univerzijada , studentarija , ...

uran kao saturn po staroj tradicionalnoj astrologiji je preodredjeni , a kao takav verovatno ime Vuk nesto znaci (29 nstepenmi strelca podzemne vode) pa je moje nagadjanje jer kazem nisam procitao da je mason, a ni ne znam gde je gosp Lucic to pronasao

mozda neko dobije na lutriji ili bingu u utorak ili mars pa mozda brojevi budu 26 29 i 46 salim se naravno...

http://www.armbell.com/obrenov...php?t=255&mforum=obrenovic
http://www.armbell.com/obrenov...php?t=253&mforum=obrenovic



[Ovu poruku je menjao ercegovac dana 09.11.2007. u 17:57 GMT+1]
[ marko jankovic @ 28.10.2008. 22:37 ] @
postovanje,
slobodni zidari ili free masons nisu od juce neka organizacija nego postoje iz vremena faraona !
znacajno je napomenuti da je ucenje njihovo temeljeno na cinjenicama prirodnim i naucnim.
mojsije se uzima kao pocetak masonskoga izucavanja pa dalje do joshu ,kralj david kralj solomon ,isus nazarevic .
isus hrist koji je olicenje ljudske dobrote bozije moci, ali takodje josh jedan dokaz kako ljudi zloupotrebe i uniste sve scim nemogu da ovladaju.
tako bijase u vreme mocnoga (njegov najblizi naj intelegentniji odanik majstor mason bijase mucki ubijen ne odajuci tajne pohlepnima pakosnima i zlonamernima ljudima) i mudroga kralja solomona koji je trazio i nasao spoj sa kreatorom galaksije i svega zivoga.tj intelektualni smisao zivota civiliziranoga racionalnoga coveka,
od tad se ustanovilo bratstvo koje mi znamo kao free masoni(koji su se ukljucili u javni rad u 17tom veku u londonu)te tajne je kralj solomon oplemenio kodirao i prenose se od koljena na koljeno s postovanjem kodeksa casti i osnova ljudske prirode.
masoni ne gledaju coveka na osnovu njegove boje koze famelijarnoga porijekla ,kapitala, religije ili spiritualnih opredeljenja.
masoni gledaju u coveku njegov karakter cistocu duse zdrav razum,dokazanu sposobnost za civiliziran opstanak rad ucenje borbu za istinu pravdu po biblijskim principima veru u boga ljubav prema nauci prirodi i coveku .
zakletva odanosti se daje na svetoj kljizi ( obicno biblija staro i novo pismo) isto sto je daju sudije advokati generali doktori ministri itd.

svaka masonska loza je odata zakonu drzave u kojoj je aktivna tj masoni su cuvari reda mira prosperetiteta te drzave drustva a komuniciranjem sa drugim lozama doprinose boljitku svoje maticne loze tj drzave.

rad u lozi je baziran na kodexu casti respekta i diplomatke komunkacije .
zabranjeno je pricati o politici religiji sovinizmu nacionalizmu mrznji te o sexu zenama pederima ili biti dekocentrisan izamenipulisan te istim (zato zene nemogu biti u regularnoj lodge) razmisljanjem .


tajne medjusobnoga komuniciranja ne moze da zna svako ali niti da razume svako kao sto ne moze da razume svako pitagorevu teoremu , pravi (mislim na majstora masona)mason iz regularne loze nikad ih nece odati ni po cenu zivota a kamoli izdati brata.uvek postoje tzv lazne loze ili lazni masoni (kao sto postoji originalan levis jeans i kopija levis jeans na marketu) koji po najvise mrze istinu pravdu i ljudskost, a zar tako nije bilo u vreme mojsija ,davida ,joshua, isisa hrista (lako je manipulisati dezirfomacijam vlascu te ubiti casnoga pravednoga coveka a zatim se kriti iza paravan lazi i ziveti u svetu mrznje)templara u francuskoj,matije gubeca u hrvatskoj i nekih plemenitih ljudi u novijoj istoriji. kao sto svako ne moze biti doktor general pilot ali svako ima sansu da pokusa to biti.
takodje free masoni slobodni zidari nisu partija niti religiozna organizacija niti klub te dabi se mogli izmeniti ili izmanipulisati provokacijam laika.
slobodni zidari a.f & a.m free masons ;to je filozofsko intelektualna organizacija naucnoga humanitarnoga karaketra sa kodexima moralne casti i visoko civiliziranim nacinom diplomatskoga do bratskoga ophodjenja izmedju legitimnih punopravnih clanova.
takodje free masoni ce potojati sve dok je sunca meseca zvezda u galeksiji te casnih ljudi tj vitezova istine pravde u sluzbi sve visnjega boga i zdravoga ljudskoga uma te coveka dobroga karaktera!

planeta zemlja bi bila mnogo bolje mesto za zivet civiliziranih ljudi kad bi se masonska ucenja u istini primenila.
mir boziji volite se vise ,respektujte ljude i prirodu,vredno radite te manje se nagadjanjima bavite !
m.j

[ radlovacki @ 10.05.2009. 13:14 ] @
Još jedan nov forum sa tom tematikom:

http://freemasonry.in.rs/
[ Maputo @ 27.05.2009. 02:18 ] @
Evo jednog serijala koji istrazuje ko su stvarno masoni i koliki je zapravo njihov uticaj...

http://www.youtube.com/watch?v=_bRnsbdCF5s
[ ridller83 @ 25.06.2009. 18:19 ] @
Postovani,
Molim vas, da se nesto pajasni. Koja je zapravo loza u Srbiji regularna?
Loza VNLSCG (koja se pojavljuje u medijima) ili Regularna Velika Loza Jugoslavije?
Molim vas ako je moguce iznesite argumente, zasto su zapravo razdvojene, kako deluje jedna a kako druga loza. Da li su i jedna i druga medjunarodno priznate, ako nisu ZASTO?
Ili sad i jedna i druga deluju zajedno na ovim prostorima?
[ ctpaba @ 25.06.2009. 22:34 ] @
Regularne su obadve, takodje su obadve i priznate :)

e sad sta znaci regularno i od koga priznato:

Regularne su one Loze koje priznaju postojanje Velikog Arhitekte Svemira, postuju i rade po Andersonovoj Konstituciji i postuju "Old Charges".
Ima tu jos par sitnica oko regularnostiali u velikim crtama bi ovo bilo glavno.

RVLS je priznata od UVLE iz Londona, a VNLS (nekada VNLSCG i VNLJ) od VLF iz Pariza.

E sad sta to sve znaci?
Znaci da ako su Pera, Djura, Mika i Zika zainteresovani za borilacke vestine i svako od njih ode na posebno mesto u Japan i uci po svim pravilima borilackih vestina. Posle 10 godina svi se vrate i za sebe kazu da su Nindze, a zamisljamo da su svi otprilike prosli istu obuku.
E sad Pera i Zika se slazu jedan za drugoga da su Nindze a za Djuru i Miku kazu da nisu i ne priznaju ih, a Djura i Mika se opet medjusobno priznaju i tvrde za onu prvu dvojicu da se oni lazno predstavljaju. Isto je i ovo, Rat izmedju Francuza i Engleza je trajao 100 godina i dan danas se osecaju posledice i razmimoilazenja a RVLS i VNLS su samo kolateralna steta :)
[ ridller83 @ 26.06.2009. 19:15 ] @
Postovani,
Hvala na informacijama!
Ono sto mene jos zanima je:
Kako ostale loze u svetu gledaju na to?
Recimo loze iz Amerike, i da li postoji ili da li se oseca takav razdor-sukob tamo u Americi? Ili je to samo u zemljama EU?
Da li su clanovi RVLS i VNLS, isto prihvaceni od brace u Americi?
[ ctpaba @ 26.06.2009. 22:46 ] @
Ma pazi ovo sto sam pomenuo je samo 1% raskola, inace ima toga gomila kako kod nas tako i u evropi i svetu.

Amerika je opet nesto sasvim deseto tamo je Masonerija igrarija, uclanis se skoro ko u biblioteku.

ne bih da reklamiram ali imas forum na www.bagremov-hlad.net gde se vec godinama oko svega toga lome koplja.
[ galac1968 @ 27.09.2009. 23:07 ] @
Sveti Gral,Sionis prioratus, jagnjad,svirale,templari,kamenje,sestari,uglomeri i ostala cudesa...Da nije istina slatko bi se smejao ali ovo privlaci masu ljudi bas zato sto je tajno i sto daje privid moci.A istina je da je to samo jedna piramidalna organizacija gde se vlast i novac i moc koncetrisu u onom otrgnutom delu piramide koji sebe nazivaju Ilumiati(svevidec oko luciferovo) a svi ostali su budaletine koje rade za njih. Da nije djavolje delo koje sada radi na tome da se zacari antihrist mozda bi bilo suvislo i komentarisat ali ovako prazne pricei. A svi vi koji nezate a zelite o tome da pricate,za pocetak u nedelju na liturgiju,pa postite,pa se ispovedite,pa se pricestite,a onda cete znati sta se desava i da li je ovo oko masonerije samo 'teorija zavere'. Bog vam pomogao ,braco draga
[ denebclimber @ 18.12.2009. 01:35 ] @
trebas pogladati film zeitgeist, ima sada i drugi deo adendum, tu se pominju masoni izmedju ostalog, i svet u kome zivimo i zasto ga zivimo... tj kako su napravili robove od svih nas koji rade za bednu platu... mozes naci drugi deo na you tubu sa prevodom a prvi deo nisam siguran odavno sam gledao. pozz
[ galac1968 @ 18.12.2009. 11:01 ] @
Dragi Brate,o masonima netreba mnogo trositi glavu,tebi hvala za film,a toplo ti preporucujem da procitas nesto o istoriji Srba od Jovana Deretica ako nenadjes imam ja pa cu ti poslati. Znaj jos nesto Nas najveci neprijatelj nisu zapadnjaci vec oni sto stoje iza njih i koji se stalno busaju u grudi da ih genocidiraju,da ti sto ih "ubijaju" oni koriste taktiku zavadi-pa vladaj i napad je najbolja odbrana. Pogledni malo na anticke pisce i Asirsku kulturu. Asirska istorija jr prepisana od strane "bozijeg naroda" i kao najstarija nametnuta nama Hriscanima za koje se u njihovim svetim knjigama izricito navodi da na kraju sveta pored njih "bozijeg naroda " mogu ostati jos neki narodi kao njihove sluge ali ,ali,ali Hriscani moraju biti unisteni i to pdo poslednjeg jer oni nisu ni stoka. Sve sto ti bude potrebno istinoljublja radi spreman sam pomoci. Propipaj malo i po genetickoj karti Evrope,i nju kriju ko zmija noge jer oslikava istinu. Spremam slavu Svetog Nikolu pa nemam bas puno vremena.S BOgom ostajte
[ aywar @ 08.01.2010. 11:36 ] @
Preporučujem ti da pogledaš knjigu Džona Robinsona, ozbiljno istraživanje bez senzacionalizma i mambo-džambo teorija:
Rođeni u krvi - izgubljene tajne masonerije
[ galac1968 @ 08.01.2010. 12:11 ] @
Dragi brate,vrlo rado cu je pogledati kada je pronadjem u biblioteci,jer nemam novaca da kupujem knjige.A Vama i svim Srbima stavljam na uvid Knjigu 'Anicka Srbija" od Jovana Deretica
Evo linka
http://go2.wordpress.com/?id=7...van-Deretic-Anticka-Srbija.pdf
[ Miroslav Jeftić @ 08.01.2010. 12:14 ] @
Jel to ona gde je pisao da su Srbi stari par stotina hiljada godina (ili koliko već) i da su po svoj prilici svi narodi na ovom svetu Srbi?
[ galac1968 @ 08.01.2010. 12:24 ] @
Nije,mi jesmo stari narod ali su Asirci,kinezi,Crnci daleko stariji od nas,ovo se tice istine gde ikako smo ziveli i od kada do kada. Nije to nesto zbog cega se treba gorditi vec je to na saznanje naesumu bicu. Dragi brate Srbin sam i toga se ne stidim i sme to svugde reci.Mene mogu zlotvori ubiti ali Srpski narod nemogu nikada ubiti ako Srbi znaju ko su.A ako zive u neznanju oni i nisu Srbi vec neznalice i oprosteno im je.Evo Vam ukazujem na istinu i greh je sada na Vama jer neizvrsiste Boziju promisao.Bog sa vama brate mili. Srbi smo i srpski govorimo da nas ceo svet razume.
[ Miroslav Jeftić @ 08.01.2010. 12:36 ] @
Ma kao da mi je ostalo u sećanju da je lupetao nešto kako su faraoni bili Srbi, kao i A. Makednoski i ne znam koga još sve tu nije uključio.
[ galac1968 @ 08.01.2010. 12:41 ] @
GOSPOD GOVORI ČOVEKU
blaženi jeroshimonah Serafim (Viricki)



GOSPOD GOVORI ČOVEKU



Da li si kadgod razmišljao, sine, da sve što se dotiče tebe, dotiče se jednovremeno i Mene, jer sve što se tebe dotiče, dotiče se zenice oka Moga.

Ti si drag u očima Mojim, bescen, i ja sam te zavoleo, pa je zato za Mene naročito zadovoljstvo da te vaspitavam.



Kad te iskušenja skole i neprijatelj navali kao reka, znaj da to od Mene dolazi, da tvoja nemoć oseća potrebu za Mojom silom, i da spojmiš da si siguran samo kad se Ja borim za tebe.



Ako se nalaziš u teškim prilikama, među ljudima koji te ne razumeju, koji ne vode računa o tome šta ti je prijatno, koji te odbacuju – to od Mene dolazi.



Ja sam – Bog, Koji upravlja prilikama. Ti se nisi slučajno našao na svome mestu; to je baš ono mesto koje sam ti Ja odredio !



Molio si Me da te naučim smirenosti, pa, evo, vidi: stavio sam te u onu sredinu, u onu školu, gde se ta lekcija uči.



Ako se nalaziš u novčanoj oskudici, teško vezuješ kraj sa krajem – to od Mene dolazi, jer Ja raspolažem materijalnim sredstvima. Ja hoću da mi se ti obraćaš i da zavisiš od Mene. Moje rezerve su neiscrpne. Ja hoću da se uveriš u revnost Moju i istinitost Mojih obećanja. Da se ne dogodi da ti mogu reći u tvojoj nevolji: «Vi niste vjerovali Gospodu Bogu vašem» (5.Mojs 8, 12-13.)



Ako preživljavaš noć bola, ako si odvojen od svojih bliskih – to od Mene dolazi. Ja sam Utešitelj i Iscelitelj bolesti, Ja sam to dopustio, da bi Mi se ti obratio i da bi u Meni našao večnu utehu.



Ako si se razočarao u svome prijatelju, u nekome kome si otkrio svoje srce, - to od mene dolazi . Ja sam dopustio da se razočaraš, da bih pokazao da je Gospod tvoj najbolji prijatelj.



Ja hoću da Mi ti sve prinosiš i da Mi se poveravaš.



Neko te je oklevetao. Prepusti tu stvar Meni i prikloni se Meni, pribežištu Svome, da bi se izbavio od zloga jezika. Ja ću izneti tvoju istinu na svetlost dana i dokazaću tvoju nevinost.



Ako su se tvoji planovi srušili, ako si klonuo dušom i telom – to od Mene dolazi . Ti si pravio planove i iznosio si ih Meni, da ih Ja blagoslovim. Ali Ja hoću da Mi ti prepustiš da raspolažem prilikama tvog života. Tada će odgovornost za sve pasti na Mene, jer je ona za tebe suviše teška i ti sam ne možeš izići na kraj sa njom.

Ako su te neočekivano snašle životne nevolje i ako ti je tuga ispunila srce, znaj – to od Mene dolazi. Ja hoću da tvoje srce i tvoja duša bugu uvek vatreni pred očima Mojim i da imenom Mojim pobeđuješ svaku malodušnost.



Ako već dugo ne dobijaš vesti od onih koje voliš, pa po svojoj malodušnosti padaš u očajanje i ropćeš, - to od Mene dolazi. Kroz patnju tvoje duše Ja ispitujem jačinu tvoje vere u Moja obećanja i silu i snagu tvoje molitve za bližnje. Jer, ti njih nisi preporučio Pokrovu Moje Prečiste Majke, niti si prepustio brigu o njima Mojoj Očinskoj ljubavi.



Ako te je snašla teška bolest – prolazna, ili neizlečiva, pa si prikovan za postelju, znaj da to od Mene dolazi. Ja hoću da Me ti u svojoj telesnoj nemoći još dublje upoznaš. Hoću da ne ropćeš što ti je poslato iskušenje i da ne ispituješ Moje nepronicljive planove za spasenje ljudskih duša, nego da se sa poverenjem prepustiš Meni i da dođeš pod Moje okrilje.



Ako si maštao da učiniš neko naročito delo radi Mene, a umesto toga pao si u bolesničku postelju i onemoćao, znaj – to od Mene dolazi. Kad si bio zdrav, bio si prezauzet svojim poslovima i tvoje misli su bile daleko od Mene. Seti se da su neki od Mojih najboljih saradnika udaljeni od svetskih poslova, da bi u miru naučili da se neprestano mole.



Ako si neočekivano pozvan da zauzmeš neki težak i odgovoran položaj, idi, prihvati se i osloni se na Mene. Ja ti poveravam taj zadatak, jer te je zato blagoslovio Gospod Bog u svim delima tvojim, u svemu što budeš radio svojim rukama.

Danas ti dajem ovaj sasud svetog jeleja (ulja). Koristi se njime slobodno, dete Moje. Svaku teškoću koja iskrsne, svaku uvredljivu reč koju primiš, svaku smetnju u tvom radu koja bi mogla da te ožalosti i obeshrabri, svaku svoju nemoć i nesposobnost – pomaži ovim jelejem. Sećaj se da je svaka nevolja – Božja poruka, prilika da se nečemu naučiš. Svaka oštrina će otupeti da se ti ne pozlediš. Stoga usadi u srce svoje reči koje sam ti danas objavio: to od Mene dolazi. Jer, ovo za tebe nije samo reč, no je to – život tvoj».



A što meni nedostojnom preostaje da kažem na sve to ? Preostaje mi samo da ponovim reči apostola Pavla: «Jer je sve iz Njega, Njime i u Njemu», kome neka je slava u vekove – Amin.



O STRADANjIMA HRISTOVIM



Neki sveti starac stalno je razmišljao o stradanjima Hristovim, i pri tom je gorko plakao. Jednom, javi mu se sam Hristos i podrobno mu ispriča šta je sve pretrpeo i koliko je krvi prolio za spasenje čovečanstva. Od Velikog Četvrtka uveče, reče, pa do pogreba ispustio je 109 srdačnih uzdaha. Iz Tela Mojega isteklo je 225 hiljada kapi krvi. Oružanih vojnika bilo je 118, a a k njima se pridružilo i 230 nevaljalih ljudi, svega dakle 348.

Tri su me vojnika vodili na raspeće i činili su mi razne pakosti. Trzali su me za bradu i kosu, i vukli su me. 77 puta spoticao sam se i padao na zemlju, počevši od vrta pa do doma Ane arhijereja. Sedam puta udarili su me po ustima, a po obrazima 105 puta; 20 udara pesnicom u lice pretrpeo sam; ćuški i trzanja od početka i kraja podneo sam 707, a jakih udaraca svega 1199. Kad su mi položili trnov venac na glavu udarili su me svom snagom štapovima i palicama 40 puta. Od ovih udaraca 5 trnova iz venca probodoše mi lobanju do mozga, od njih se tri zalomiše i ostadoše u glavi Mojoj, te sa time bih i pogreben. Od uboda trnja po glavi isteče 3000 kaplji krvi, a rana od trnja po glavi beše 1000, jer venac trnov 8 puta spadaše mi sa glave. Kada sam vođen od Pretora na Golgotu noseći krst pao sam na zemlju 5 puta, primio sam tada smrtnih udaraca 21, dižući me od zemlje povukli su me za kosu i bradu 23 puta. Ležao sam na zemlji (na Golgoti) dok me nisu digli na krst. Pljuvotina na lice primio sam 73, udaraca po vratu 25, a po licu i po ustima još 5. Od ovih udaraca isteče mi mnogo krvi iz usta i nosa. Tada mi i dva zuba izbiše, među oči me udariše 3 puta pesnicom. Za nos me povukoše 20 puta, za uši 30 puta. Velikih rana zadadoše mi 72, a velikih udaraca u prsi i u glavu 38. No, tri mi behu najveće muke za vreme mog stradanja, i to :

•Što ne videh nikoga da se kaje, te se moja krv kao zaludu prolivaše;
•Gledajući žalost Moje majke, koja kod krsta stajaše i gorko plakaše;
•I kada raspinjući me na krst ukovaše eksere u Moje ruke i noge (po reči proročkoj: «Izbrojaše sve kosti moje»...)
•prepisao arhimandrit Kirik iz jedne stare knjige «Veliko ogledalo» -


*********



Na jednoj od peščanih flandrijskih dina nalazi se veliki drveni krst sa likom Spasitelja. Na samom krstu urezane su ove reči, koje još uvek odolevaju vremenu:



JA – SVETLOST, A VI NE VIDITE MENE

JA – PUT, A VI NE SLEDITE MENE

JA – ISTINA, A VI NE VERUJETE MENI

JA – ŽIVOT, A VI NE TRAŽITE MENE

JA – UČITELj, A VI NE SLUŠATE MENE

JA – GOSPOD, A VI SE NE POKORAVATE MENI

JA – VAŠ BOG, A VI SE NE MOLITE MENI

JA – VAŠ NAJBOLjI DRUG, A VI NE LjUBITE MENE.

AKO STE NESREĆNI, ONDA NE KRIVITE MENE.

[ galac1968 @ 08.01.2010. 12:46 ] @
Uf,uf,uf tek sad vidim da ste vi moderator ovog foruma. Izvinjavam se sto sam vam povredio fazon foruma. Ako niste bili voljni da uvidite sami da nije lupetanje od Deretica vec od antickih pisaca i njihovih istrazivacima,evo vam ja ukazujem na to. Nemorate nista znati ako nezelite.Necu pisati na vasem forumu vise da nebih izazivao negativne komentare
[ Miroslav Jeftić @ 08.01.2010. 13:17 ] @
Ne, ja nisam moderator ovog dela foruma, već običan učesnik, kao i vi. Ako pogledate početnu stranicu, videćete da piše ko je moderator ([ Uređuje: Slobodan Miskovic ]).
A Deretića bi trebalo da je sramota koliko se naizmišljao u tim svojim knjigama. Ali hartija sve trpi što se kaže.
[ daksi990 @ 25.09.2011. 06:08 ] @
Znam da je tema stara ali dali neko moze ukratko da kaze sta su oni? Slobodni zidari meni to deluje kao neki samostalni gradjevinci :) Naravno salim se ali ovde nisam mogao da procitam jednostavan odgovor sta su oni.Posto je vecina njih na velikim funkcijama predpostavljam da oni i upravljaju svetom? A sto je tice BOGA ja imam samo jedno prosto pitanje ko je stvorio BOG-a? Jako prosto pitanje a isto toliko tesko kao i rec SVEMIR oni kazu da je sve nastalo od velikog praska ali odakle te materije pa tako sve u krug :)
[ galac1968 @ 25.09.2011. 11:28 ] @
ja sam već odgovorio na to pitanje u ranijim postovim,malo potraži naćićeš ko su masoni.
Pitanja tipa šta je starije kokoš ili jaje su evoucionistička i kao takva nemaju veze sa Bogom.Onaj koji veruje u postojanje Boga ne postavlja takvo pitanje a onaj koji neveruje on i ne potrebuje odgovor jer zna da nema odgovora.

[ galac1968 @ 25.09.2011. 11:30 ] @
Za sve one koji žele malo aktivniju temu probajte ovde

http://forum.vidovdan.org/view...mp;t=9783&p=238726#p238726
[ yolja624 @ 25.09.2011. 12:57 ] @
koliko gluposti ovaj NET moze da istrpi prije svog kraha?
[ daksi990 @ 25.09.2011. 18:20 ] @
Ja sam na tom sajtu video samo popovska da ne kazem sta,ja u to ne verujem jer su ljudi i pre hrista normalno ziveli.Pa se i u srednjem veku na silu primoravali ljude da veruju.Ja sam trazio normano objasnjenje ko su oni a ne crkvena pripovedanja .