[ lord Vader @ 28.11.2005. 03:52 ] @
Ideja je da ovde pišemo o iskustvima iz ove škole kako bi možda mladim nadama bili od pomoći.

Evo da počnem.
Ja radim diplomski na elektronici i telekomunikacijama i mogu da kažem da sam redovno dao sve ispite i bio na budžetu. Sada odugovlačim sa diplomskim zbog komplikovane teme i naravno vojske.

Moj utisak je da je škola odlična, kada je uporedimo sa drugim u zemlji. Prilično su organizovani, većina profesora su normalni ljudi tako da sa te strane nema problema.

Vaše mišljenje?
[ popay_vp @ 29.11.2005. 20:52 ] @
II godina NRT, organizacija je za 8, profesori 9, asistenti 10, stud. služba 6 ... kakva komparacija. Ako želiš da naučiš stvari koje ćeš kasnije koristiti u poslu, bez previše matematike, elektrotehnike i ostalih suvoparnih predmeta koje nećete upotrebiti nikad u praksi...

Kada će proraditi forum na sajtu??
[ maric1 @ 30.11.2005. 20:49 ] @
evo i ja da se javim ali iz isturenog odeljenja iz pna EPO smer

pocetnici smo i mi i oni sa ovim ali malo organizacija skripi to je ocigledno i jos jedna stvar nije bas za pohvalu poceli su da nam naplacuju kolokvijume videcemo sta ce da bude do kraja ali moe misljenje da im to nije bas najbolje

inace sto se tice plana i programa mislim da je suprer bar kako sam cuo od kolega iz beograda da je sve ok tako da ja glasam za VTS

jedino ne znam koje diplome ce mo dobiti po novom posto sam cuo da ce i ETF ne znam koliko je tacno da traje 3 god

pozdrav
[ filo @ 30.11.2005. 23:29 ] @
Citat:
popay_vp: Kada će proraditi forum na sajtu??

nece skoro kako izgleda.
admin foruma vise ne radi u skoli a od ostatka ekipe niko nema volju da to preuzme na sebe.
a skola je....pa sluzi za uzimanje para i za vrlo lako zavrsavanje.
to sto uzimaju pare za kolokvijume je tek pocetak.
gomila predmeta/smerova koji se zvucno zovu a na kojima se nista konkretno ne radi(sa izuzetkom par kom) sto u principu i odgovara - zamazivanje ociju tati i mami da se kao nesto ozbiljno studira i polaze s visokim ocenama, a posle....cime su mnogo degradirali vets kao skolu i kasnije zvanje inz za hightech ovo i ono, sto cete nazalost osetiti kad zavrsite.
o skolarini da ne pricam jer su privatni fakulteti jeftiniji. jedino sto mozes da studiras i budzetske smerove al se s tim niko i ne zamlacuje. lakse je upisati nrt, met, avt ili epo sa -3 boda na prijemnom a posle placati 80000din skolarinu nego se malo potruditi i nauciti matematiku(pitanja iz opste sklonosti su izmisljena da se ne bi desavalo da ljudi imaju -3 boda na prijemnom al se i to desava)
e da. istureno odeljenje koje funkcionise od ove godine je takodje izmisljeno za uzimanje para. ministarstvo neda da se upise onoliko studenata koliko bi direktor hteo pa se pronalaze alternative. a gde ce se posle studenti smestiti, ko ce im obezbediti laboratorije....zato se i drze lab. vezbe subotom do 21h ili nedeljom.
a kad ce od vise skole prerasti u fakultet....kad skupe dovoljan broj profesora koji imaju titulu dr i kad prestanu da angazuju studente da drze nastavu drugim studentima.


[Ovu poruku je menjao filo dana 01.12.2005. u 00:44 GMT+1]
[ lord Vader @ 01.12.2005. 14:27 ] @
Citat:

jedino ne znam koje diplome ce mo dobiti po novom posto sam cuo da ce i ETF ne znam koliko je tacno da traje 3 god


ETF već traje 3 god. Ako nastaviš još 2 ti si magistar.

Ja sam malo pričao o tome sa ljudima na VETŠ-u i oni su mi objasnili da kada se sve to uskladi sa evropskim standardima neće moći da se prelazi sa viših na fakultete.
Naime više škole neće postojati nego će se zvati fakultet nekako, a sadašnji fakulteti fakultet nekako drugačije.
Razlika je u tome što će na tim fakultetima kao što je ETF biti okrenuti ka teoriji, i stvarati buduće dr nauka i profesore, a na ovim drugim kao što je VETŠ će biti okrenuti praksi i stvarati specijaliste za određene oblasi.

Tako da kada završiš ETF možeš da ideš jođ 2 god, postaješ magistar, onda odradiš doktorat i postaneš dr. nauka i posle akademik.

Na VETŠ-u posle 3 godine postaneš dipl. ing. i posle toga još 1-2 god. da bi postao specijalista za neku oblast, što je rang magistra i nema dalje!!! Znači NIKADA ne možeš biti dr. nauka!!!!

Zato ne može da se pređe na ETF. Pošto ovo nije još uvek standardizovano postoji mogućnost da se ode u NS jer tamo priznaju dosta ispita, ne znam koliko ako neko zna neka piše.

Znači jako je bitno da oni koji hoće da studiraju elektrotehniku ovo znaju da kasnije ne bi bilo iznenađenja.

Meni su rekli da za dipl. ing. treba da se radi verovatno još koji ispit i novi diplomski. Ali to tek kada ih akredituju što će biti otprilike za dve godine.

Eto to vam je tako. Ako neko zna još koju informaciju....zna šta mu je činiti.
[ lord Vader @ 01.12.2005. 14:33 ] @
Hajde malo komentarišite dobre i loše profesore odnosno predmete.

Evo ja ću prvi.

Predmet Montaža i servisiranje računara je po mom mišljenju jako dbar. Predavanja su odlična, priča se o zanimljivim i korisnim stvarima gde bih izdvojio laserske štampače. Znači za teorijska predavanja i usmene vežbe 10!!!! Jedino što me je STRAŠNO nerviralo su laboratorijske vežbe. To se ne može nazvati vežbama ni laboratorijom. Uzeli su par studenata koji POJMA nemaju da objašnjavaju šta kako radi. Jedino one grupe koje su imale sreću da im Dimitrije drži vežbe su mogle nešto da vide. Stvarno sramota da tako dobra predavanja pokvare tom neozbiljnošću!!!

Toliko za sada.
[ Slobodan Miskovic @ 01.12.2005. 14:59 ] @
Citat:
Na VETŠ-u posle 3 godine postaneš dipl. ing. i posle toga još 1-2 god. da bi postao specijalista za neku oblast, što je rang magistra i nema dalje!!! Znači NIKADA ne možeš biti dr. nauka!!!!

Zato ne može da se pređe na ETF. Pošto ovo nije još uvek standardizovano postoji mogućnost da se ode u NS jer tamo priznaju dosta ispita, ne znam koliko ako neko zna neka piše.



Ne širi dezinformacije, naravno da će moći do bude kako ti kažeš dr. nauka, samo treba da upiše doktorske studije. Po novom zakonu o visokom obrazovanju to ne da je moguće nego tako i ide. Znači posle završetka osnovnih studija (3-5 godina u zavisnosti od toga koja je visoko-skolska ustanova u pitanju) upisuju se specijalisticke studije a posle toga doktorske.
[ igors @ 01.12.2005. 15:03 ] @
Citat:
lord Vader: Hajde malo komentarišite dobre i loše profesore odnosno predmete.

Evo ja ću prvi.

Predmet Montaža i servisiranje računara je po mom mišljenju jako dbar.




Ja sam zavrsio VETS-NRT 2002. Meni je recimo servisiranje racunara bio jedan od glupljih i besmislenijih predmeta. Pre nego sto sam upisao Visu sam radio nekoliko godina kao serviser racunara, pa sam mogao da procenim koliko se tu stvarno uci nesto sto ce nekome da treba na pravom poslu. I uostalom - sto bi neko isao na visu skolu ako planira da bude serviser. Ja sam taj predmet uzeo jer sam mislio da cu ga lako poloziti jer sam imao prakticno znanje - i polozio sam ga doduse ne tako lako kao sto sam zamislio.

Ne znam ko sad sta predaje, ali od profesora obratite paznju na prof. Obradovica (baze podataka) - on je meni bio sef smera, sad cujem da vise nije. On je (iako tako ne izgleda) mozda i najveca faca tamo. Hadzibabic mislim da je drzao mikroracunare, on je isto faca.

Toliko - koga zanimaju jos neke pojedinosti - neka pita.
[ maric1 @ 01.12.2005. 20:18 ] @
filo znaci vets je losa skola

molio bih neko ko je zavrsio ili sl. neka kaze sta misli o ovome da znam da navreme odustanem ako je tako problematicno za posao
i da prakticno nista ne vredi kasnije meni licno nista ne znaci neka tamo titula kojoj mogusamo da se slikam (ako imam aparat)
da li moze se zaposliti sa njom negde i da li se nauci nesto tj moram sam da naucim da li mogu da racunam na pravu pomoc


a sto se tice ovoga za nastavak ja sam imao prilike da citam sluzbeni glasnik i procitao da sa zavrsenim 180 bodova dobija se dipl
e sad nisam razumeo koja nesto pise prvog stepena ako zelis da se usavrsavas jos 60 bodova za specijalistocke ako hoces dalje jos 180
za dr. bar ja tako mislim tj tako razumeo


pozdrav
[ igors @ 01.12.2005. 21:43 ] @
Citat:
maric1: filo znaci vets je losa skola


Zavisi sta ocekujes - Vets je sasvim solidna skola, gde ako zelis mozes dosta da naucis - a ako ne zelis nijedna skola ti nece pomoci. Da li ce ti pomoci za posao - to opet zavisi od tebe i tvojih interesovanja. Ako si spreman da radis samostalno i da se stalno nadogradjujes, onda ce ti znaciti. A ako ocekujes da ce tamo neko da ti sipa znanje u glavu - onda nemoj da upisujes. To je naravno moje misljenje - a ti nemoj da trazis da ti drugi govore sta da radis nego sam razmisli i odluci.

Citat:

a sto se tice ovoga za nastavak ja sam imao prilike da citam sluzbeni glasnik i procitao da sa zavrsenim 180 bodova dobija se dipl
e sad nisam razumeo koja nesto pise prvog stepena ako zelis da se usavrsavas jos 60 bodova za specijalistocke ako hoces dalje jos 180
za dr. bar ja tako mislim tj tako razumeo


Ajde probaj opet sa znakovima interpunkcije i velikim slovima.
[ maric1 @ 02.12.2005. 16:02 ] @
oket je
nisam ni mislio da mi neko drugi prica sta cu da radim
samo sam hteo da kazem tj. pitam zasto je toliko nacrni nista vise

[ filo @ 02.12.2005. 19:38 ] @
zato sto sam izbliza imao priliku da vidim sta i kako se radi
a usput sam se zajebao pa i zavrsio nekad pre 4god kad je bila truncicu ozbiljnija i malo teza nego sad(da me ne shvatite pogresno-bilo ko moze da zavrsi vets sa 15 dana ucenja godisnje).
ako si upisao epo to je tek za***. vidi samo nastavni plan ili jos bolje, vidi sefa smera
s tim niti ces sta nauciti niti ce te ko posle zaposliti. pa nece da te zaposle ni sa fakultetom koji nije etf/pmf/fon a tek sa vets....
cak su i na vets sutnuli dosta ljudi koji su kod njih zavrsili pa radili.
a zasto sam je ocrnio? pa zato sto to zasluzuje.
Par stvari koje su mi zapale za oko u vezi VETS, a vi izvlacite zakljucke kako hocete:
-visoka skolarina, visa nego na nekim privatnim fakultetima, a treba uzeti u obzir da je to visa skola. a kolarina se racuna za svakog posebno, s tim da se placaju i ispiti koji se prenose iz prethodne godine, sto nigde nema.
-zavlacenje studenata po pitanju nastavnih planova - vec 2 godine se udaraju u grudi i prozivaju Bolonsku deklaraciju a od toga nista niti ce uskoro biti.
-neorganizovanost u svakom pogledu sem kad treba uzeti pare.
-nastavni planovi - opsti predmeti su svedeni na smejuriju(matematika se radi u matlabu, oet zadaci su nivoa imas I i U nadji R) .ne kazem da treba sve znati al je ono tragicno.
-predmeti. postoje citavi predmeti na kojima se nista ne radi. primer: predmet u kom se citav semestar studiozno izucava word i excel, ili drugi sa autocadom 2000, ili treci sa frontpageom, ili cak 2 predmeta u kojima se radi dreamveawer+flash.a najjaci je jedan epo predmet na kom se uce IE i OE. necu da navodim nazive. svaka cast tim programima, ali ipak mislim da takvi kursevi nisu za jednu visokoskolsku ustanovu a i ako jesu ne moraju ceo smestar da se tupe. takodje, programiranja su svedena na prekucavanje iz praktikuma(sem lasla koji je i dalje u c++ 70tim godinama). tako se radi c, java, vb....najtezi predmet je otprilike ort2 a imao sam priliku da vidim kako ljudi ne znaju da rese problem tipa imas fajl od 300kb. koliko ti vremena treba da ga skines s neta, ako je tvoj modem brzine 56kbit/s.
-nedostatak strucnog kadra. prvenstveno profesora koji znaju o cemu pricaju. asistenti takoreci uopste i ne postoje(sem nekih "devojcica" koje su tu zaposlene po khmkhm osnovi i par "bitnih" momaka) pa se zbog toga angazuju studenti da predaju drugim studentima( i to ne po strucnosti vec po familijarnoj/prijateljskoj osnovi. tragicno je da covek koji niti zna da prica niti zna to sto mi drzi, drzi nastavu)
-nedostatak strucnog kadra 2. skola ima gomilu "divelopera" a prijavljivanje ispita i studentski servisi na sajtu ne rade. forum ne radi iako ima nekoliko "webmastera". cisco je akademija a jedini ccna je covek koji inace drzi vezbe iz jave(koji je pitao da li se ruteri medjusobno spajaju zutim ili plavim kablom). skola je microsoft skolski centar bez ijednog microsoft certified - nesto.
-prijemni je tragican i primaju se ljudi sa -3 poena na prijemnom.
-na 200+ racunara skola ima 512kbit/s internet link.
-serveri(web,mail,dc) su masine 300-800mhz.
-nedostatak laboratorija pa se nastava drzi subotom i nedeljom.
-ako zelis da nastavis studiranje mozes u cacku, zrenjaninu (npr. direktor vets nece u skoli da zaposli nikog ko je zavrsio tf u zrenjaninu sto dovoljno govori) u ns, ako ces da se selis tamo. na fon te upisuju u 2. godinu sa 4-5 priznatih ispita a na etf upadas direkto u 1. godinu bez priznatih ispita, ali sa polozenim prijemnim.
Ima skola i pozitivnih strana al o tome ce neko drugi.



[Ovu poruku je menjao filo dana 02.12.2005. u 22:02 GMT+1]
[ zion_trooper @ 03.12.2005. 14:13 ] @
škola je krajni prosek po organizaciji, možda čak i ispod.

Čto se samih profesora tiče, stvarno se mogu naći istaknuta imena u svojim oblastima.
Ne izostaju ni ljudi sa ex-jakih državnih instituta.

Oprema je savremena, i mislim da smo jedna od najbolje opremljenih škola, koje se makar i delimično finansiraju iz budžeta...

Asistenti su prvenstveno ljudi koji su se istakli tokom studija, tako da svako ima priliku da dobije mesto asistenta...

Ukratko, sve je krajnje pohvalno, sem organizacije i komunikacije između studenata i studentske službe....


Samo ukoliko bi se to malo ispravilo, mislim da bi viša elektrotehnćka škola ubrzo postala jedna od najboljih viših(visokih) obrazovnih institucija u gradu, ako ne i u zemlji.
[ S_Kid @ 03.12.2005. 19:57 ] @
Ja sam na smeru EPO i 80% napisanog stoji.
Ipak, Varagic a posebno profesor Dejan Tosic se trude da animiraju studente i da bar nesto bude od te cele price... Naravno, neko ko ima iole bilo kakvog iskustva od ranije ce se opet smoriti...

Ipak, koncepcija smera EPO je previse nedorecena, postoje predmeti koji su van svake pameti (van svake pameti). U skoli vlada dosta zakona koji potiru bilo kakav sistem logicnog razmisljanja tako da stvari treba uzimati iskljucivo zdravo za gotovo i ne nervirati se...

Ipak, ovo je najbolja visa skola u gradu, sto dosta govori i o drugim skolama...

[Ovu poruku je menjao S_Kid dana 04.12.2005. u 02:36 GMT+1]
[ Gorana Tomanovic @ 03.12.2005. 23:37 ] @
Ostala sam zapanjena pojedinim nepismenim i netacnim izjavama!

***Onaj ko kaze da ova skola nista ne verdi, da je u njoj rasulo i haos , da prof. nemaju titule, asistenti..., da se dolazi i uzima diploma, polazu ispiti kako ko hoce,... NIJE OBJEKTIVAN, a za SKOLARINE ako su na VETS-u vece zasto ih je placao, neka ide na neki korumpiranai privatni (cast izuzecima gde se moze nauciti) i uzme diplomu tamo! Imaju i najbolje opremljene laboratorije koje sam ja videla u poslednje dve godine!***


Ja sam student Ekonomskog fakulteta u Beogradu i student Vise elektrotehnicke skole u Beogradu.
Kao neko ko pohadja nastavu i na jednom i na drugom faxu, polze ispite ima mogucnost objektivnog sagledavanja situacije i na jednom i na drugom mestu, mogu reci sledece:

Upisala sam smer Elektronsko poslovanje da se strucno koliko toliko orjentisem na elektonsko bankarstvo i eposlovanje.
Znam sta hocu da radim!
Ni jednog trenutka se nisam pokajala!!! IMAM OD KOGA DA NUCIM, PRAKTICNO!!!

KADA SE UPOREDI:
Studenska sluzba - budite kulturni i uctivi pa ce i oni prema Vama biti OK!
Profesori - maksimalno korektni, sto na EKOF-u nema!!!
Asistenti - istina po neki su studenti ali iz opstih predmeta koji nikoga ne "bole",
ali ipak mozete nesto da naucite jer svako od njih pozaje tu materiju,
laboratorijske vezbe - jako dobre,ne odlicne, OSTALI SU STRUCNI I SA POTREBNIM TITULAMA, UGLAVNOM!

Organizacija na smeru EPO je odlicna, zanvaljujuci nasem shefu smera mr Predragu Staleticu!
Profesori imaju potrebne titule, tu su i poznata imena dr Dejan Tosic, red. prof ETF-a, Dragan Varagic, Miodrag Ivovic prof i na Oktland univerzitetu, i jos mnogi drugi...

Ljudi, a sto se ne zapitate:
"STA CE MENI NJIHOVA TITULA AKO ONI NEMAJU ZNANJE KOJE JE MENI POTREBNO SUTRA U POSLU?" ,
"NECU DA MI NEKO TUPI POLITIKU SOCIJALIZMA!",
"DANAS SE ZNANJE VREDNUJE!" (jako malo ljudi to shvata).

Meni licno , u poslednja tri meseca, su ponudjena dva posla kada sam rekla da studiram Eposlovanje na VETS-u! A EKOF nisam spomenula!
Naravno prvo studije, a posao me ceka!

RAZMISLITE!!!
Zavisi od Vas, a ne od VETS-a!
[ Gorana Tomanovic @ 03.12.2005. 23:43 ] @
A, forum?
Imacete tu cast da u skorije vreme vidite nestio novo na VETS-u.
Jedn forum ce uskoro biti pokrenut, u narednih desetak dana.

Posto vidim da ima zinteresovanih, bicete blagovremeno obavesteni o detaljima!

Ukoliko zelite da nam date neki predlog za teme na forumu...
Cekamo Vas predlog!

S postovanjem!
[ filo @ 04.12.2005. 00:31 ] @
Citat:
Gorana Tomanovic:  IMAM OD KOGA DA NUCIM, PRAKTICNO!!!

a sta? i od koga? od staleta? varagica? da oni znaju nesto da elektronski posluju ne bi dolazili na nastavu u farmerkama sa buvljaka i to gradskim saobracajem.
profesori ocigledno nisu dovoljno strucni jer bi skola do sad prosla akreditaciju i postava visoka skola. to sto pojedine studentkinje idu na "privatne casove" kod pojedinih asistenata, u cilju polaganja ispita, takodje ne komentarisem.
a asistenti....pa pola ih je sa visom skolom na prinudnom doskolovanju na jakom fakultetu iz zrenjanina,sto je takodje prilicno nedopustivo u jednoj visokoskolskoj ustanovi. ako izuzmemo da studenti predaju studentima. kao i to da neke stvari drze ljudi BEZ iskustva.
ispiti se polazu uglavnom sa par sati ucenja i to odgovorno tvrdim.
politiku socijalizma jedino direkor moze da tupi, jer je on ostatak osamdesetih u skoli...i jos par bliskih mu saradnika. ostatak ne. a to i nije bitno. bitno je da sutra neko iz ministarstva prosvete moze da dodje i da sve otera u neku stvar jer zapisnike potpisuju ljudi koji ne predaju predmete, a ispite drze oni koji izgleda mogu da rade i bez zvanja. onda mozemo da zaposlimo bilo koga da drzi bilo sta. npr. moj tata je knjigovodja, sa zavrsenom srednjom skolom, al ajde da ga zaposlimo da drzi neki ekonomski predmet jer ima 30 godina radnog iskustva. predlozi to na ekonomskom fakultetu pa ces da vidis kako ce da te odjebu.
skolarine jesu vece. evo ajde sama kao student epo i ekonomskog reci koliko je skolarina za epo a koliko najskuplja na ekonomskom. u kojoj skoli placas prenos ispita iz prethodne godine?
laboratorija ima al ne dovoljno u odnosu na broj studenata. to bi se moglo regulisati na bar dva nacina: opremanjem novih, sto trosi pare, ili upisom manjeg broja studenata, sto ne donosi pare. pa su zbog toga stisli dupe, jer im je jeftinije da plate studente-saradnike da se zajebavaju subotom i nedeljom nego da odvoje malo para. o avt studiju necu da pricam jer me bas zanima koliko ljudi (od studenata)godisnje moze nesto ozbiljno da uradi tamo.
profesori sa drugih fakulteta su posebna prica. nije tosic tu zato sto je dobar predavac/pedagog, vec zato sto dobija izuzetno visoke honorare. kao i profesori i sa fona i slicnih fakulteta. a o kriterijumu ne treba ni pricati. ako bi Tosic imao kriterijum kao na etfu o kolikoj prolaznosti bi pricali. stale se udara u grudi prolaznoscu 80%. mislim da to bas i nije zato sto su deca pametna. vidi samo profil onih koji se upisuju i prosecan uspeh u srednjoj skoli.
jos jedan primer je devedzic, koji na ispitu da 10 redova xml-a, a zadatak je pronaci stamparske greske. pa tuga. ispit iz multimedije sam vec spominjao sa modemom i fajlom od 300kb. ima toga jos al da ne prozivam ljude.
pazi. nije skola 100% kriva za ovo stanje. u ovom trenutku bitno im je da skola zaradjuje pare, da bi se mogli placati honorari za razne fiktivne projekte ili honorari za udzbenike u iznosima preko 100 000din. mora neko da plati i menjanje prozora Vujicima. mora neko da placa sluzbene mobilne i zajebancije po raznim skupovima po inostranstvu i kopaoniku. da plati i neke druge stvari nekim koji su iznad njih. a kako? upisom 750 studenata godisnje i spustanjem kriterijuma da bi sto vise ljudi proslo, i da ne bi sledece godine upisalo manje jer im je komsija rekao da je teska skola.
ja njih ne krivim. najvise sebe krivim sto sam bio dovoljno glup da upisem i zavrsim. doveli su me u situaciju da kad konkurisem za posao, sa visom skolom, budem totalno ignorisan. a ne bi se moglo reci da ne znam ovaj posao koji, eto pokusavam, da radim.
znam ja da nece niko da prizna da se zajebao, al vets i nije neki srecan izbor.
a to sto se sprema epo forum i nije tajna ili nova stvar
eto. dosta od mene, stvarno necu vise da pisem nista o toj sjajnoj skoli.


[Ovu poruku je menjao filo dana 04.12.2005. u 02:01 GMT+1]
[ Gorana Tomanovic @ 04.12.2005. 01:47 ] @
---------------------------------
Yahoo! Personals
Single? There's someone we'd like you to meet.
Lots of someones, actually. Try Yahoo! Personals
--0-1296531917-1133660655=:8033
Content-Type: text/html; charset=iso-8859-1
Content-Transfer-Encoding: 8bit

<DIV>U nekim stavrima se slazem sa tobom! Lova gde ide....? Skolarine AVT- preskupo, i sl. Asistenti, ima svasta! </DIV> <DIV>Bane Pavic, skidam kapu coveku, naucio me osnove VB.NET-a a ja ucim jos... Stale...Varagic, imas&nbsp; sta da naucis, ako nista drugo onda kako da prodas svoj nastup i nesto ynanja! </DIV> <DIV>Obradovic_ samo mi nemoj reci da imas nesto protiv njega!</DIV> <DIV>Tosicev kriterijum, izvini moj decko je dosao na nasa predavanja a sa ETF-a je , Tosic drzi isti nivio. Za kriterijum cu ti reci kad prodje kolokvijum! </DIV> <DIV>&nbsp;</DIV> <DIV>A da Varagic je radio konsalting&nbsp;u jednom timu, briljantan je, svi mu skidau kapu&nbsp;u PKSrbije! Znam licno a i posredno!</DIV> <DIV>LJUDI SE NE CENE PO ODECI!</DIV> <DIV>Farmerke&nbsp;sa buvljaka, pa sto onda ne vrednujemo ljude samo po odeci !</DIV> <DIV>Oko sebe imam ljude koji mesecno zarade od 5-100 hiljada evra, pa i oni se ne oblace nesto posebno! Cak mozda i sa buvljajka! </DIV> <DIV>Akreditacija,
puci ce pojedini smerovi, ali ne svi!</DIV> <DIV>&nbsp;</DIV> <DIV>Privatni casovi, ne znam kako je bilo u tvoje vreme, ali sada nema toga , ili bar ja to nevidim, mada sam cula!</DIV> <DIV>TITULE, pa malo su ih na epou nabacili, ja ne ynam ya druge smerove!</DIV> <DIV>Skolarine- epo oko 50000 a EKOF oko&nbsp;80000,BK 2500-4000 eura.,megatrenad&nbsp;oko1200, &nbsp;naravno ekof "ne placam - moj budzet ", a epo ovde sam dobila neku stipendiju.</DIV> <DIV>&nbsp;</DIV> <DIV>Ja sm svaki ispit kao i na EKOFu polozila na znanje!</DIV> <DIV>&nbsp;</DIV> <DIV><STRONG>Kda si ti zavrsio ovog Monstruma koga tako mrzis? </STRONG></DIV> <DIV>EEEEE&nbsp;da budes na ekonomskom samo jedan semestar, jedn ispitni rok, PA TI BI IH DIGAO U VAZDUH!!!</DIV> <DIV><STRONG>Pa kako mislis da neko ima pozitivan stav kad moyda cita nesto na ovom forumu i&nbsp; naravno kakav utisak moze da stekne! I na tome treba da se radi!</STRONG></DIV> <DIV><STRONG></STRONG>&nbsp;</DIV> <DIV><STRONG>Nemoj da si
ogorcen! I ja nesto mrzim, nekada zazmurim, napravim se da ne vidim , nasmejem se i idem dalje! Blati , pljuj VETS ali tebi ce biti gore, meni, drugima, ako neko cita ove postove!</STRONG></DIV> <DIV>U ovoj skoli verovatni ima korupcije, ali ti jos nista nisi video!!! Poslacu te na EKOF, pa tamo se vrte milioni evra, sve preko studenata! Ne daju nam nista, placas kolokvijum 500, prijavu ispit 1500, oktobar dva 2000, knjige... ne komentarisem , pisane pre 20 - 30 godina! Nastava - Jos gore!&nbsp; Nema stipendija, niko te na ispitu ne slusa, daje ti ocenu, kako mu je raspolozenje, nepregleda ti rad na ispitu(pismeni), pao si, zalis se, kaze ti asistent tako profa ocenio, a profa moze da pregleda 1867 radova za petak vece, subotu, nedelju, ponedeljak u tri rezultati. Koga lazu!!! MENE!!!, Zamaskirali ulay u faks, matrix, ma hajde! Jesi li ti svestan da je VETS beba u povoju u odnosu na druge! Pa po novinama moyes da procitas "KORUPCIJA NA EKONOMSKOM, MEDOJEVIC, SKARIC-JOVANOVIC,
JAKSIC, KOSANOVIC, RATKOVIC, ISPT 1000 EVRA, 1500" U STUDENTSKOJ SLUZBI SU MI YAGUBILI DOSIJE, A JA DOGURALA DO TRECE, KO DA NIKADA NISAM UPISALA FAX! </DIV> <DIV>OSVESTI SE!!! ZAO MI JE VETS SUPER! </DIV> <DIV>&nbsp;</DIV> <DIV>zNAS ZNAS sledi 10 &nbsp;, NEZNAS - PADAS, ASISTENT SU KOREKTNI I NE KAYE TI AJDE MALO SA MNOM..., EKOF PROF BEZ IMALO BLAMA MOJOJ NAJBOLJOJ DRUGARICI, A JA SAM TU KAZE, 6 AKO MI UCINIS JEDNU" POSEBNU USLUGU",&nbsp; SUD... OSTALE GLUPOSTI, JER JE PRISILJAVAO I MALTRETIRAO GDE GOD JE SRETNE!&nbsp;Nije odgovarao! Naravno! </DIV> <DIV>MIslis da negde imas klimu u kabinetu ili slusaonisi na nekom drugom faxu osim na VETS! Laboratorije su obnovljene u skorije vreme!</DIV> <DIV>&nbsp;</DIV> <DIV>A ZASTO&nbsp; NE PROBAS DA RADIS NESTO SAM? SMISLI NESTO!</DIV> <DIV>&nbsp;</DIV> <DIV>Ogorcenost i pljuvanje ti nece pomoci, radi nesto pametnije! </DIV> <div><U></U>&nbsp;</div> <div><U>Ako imas nekakav predlog kako to da resimo, ili barem da se nesto uradi da
bi se popravila situacija reci! posalji mi na mail, </U></div> <div><U></U>&nbsp;</div> <div><U>Lepo spavaj, i nasmej se barem nekad, zivot je saren, a na crn a ne bel!</U></div> <div><U></U>&nbsp;</div> <div><U>Da si prosao ono sto sam ja&nbsp; ti danas ne bi ovako pricao, vec bi se snalazio! Nikom nista nije palo s neba!</U></div> <div>&nbsp;</div> <div><B><I>filo &lt;[email protected]&gt;</I></B> wrote:</div> <BLOCKQUOTE class=replbq style="PADDING-LEFT: 5px; MARGIN-LEFT: 5px; BORDER-LEFT: #1010ff 2px solid">&gt; *Gorana Tomanovic*:&nbsp; IMAM OD KOGA DA NUCIM, PRAKTICNO!!!<BR>&gt; <BR>a sta? i od koga? od staleta? varagica? da oni znaju nesto da elektronski posluju ne bi dolazili na nastavu u farmerkama sa buvljaka i to gradskim saobracajem.<BR>profesori ocigledno nisu dovoljno strucni jer bi skola do sad prosla akreditaciju i postava visoka skola. to sto pojedine studentkinje idu na "privatne casove" kod pojedinih asistenata, u cilju polaganja ispita, takodje ne
komentarisem.<BR>a asistenti....pa pola ih je sa visom skolom na prinudnom doskolovanju na jakom fakultetu iz zrenjanina,sto je takodje prilicno nedopustivo u jednoj visokoskolskoj ustanovi. ako izuzmemo da studenti predaju studentima. kao i to da neke stvari drze ljudi BEZ iskustva.<BR>ispiti se polazu uglavnom sa par sati ucenja i to odgovorno tvrdim.<BR>politiku socijalizma jedino direkor moze da tupi, jer je on ostatak osamdesetih u skoli...i jos par bliskih mu saradnika. ostatak ne. a to i nije bitno. bitno je da sutra neko iz ministarstva prosvete moze da dodje i da sve otera u neku stvar jer zapisnike potpisuju ljudi koji ne predaju predmete, a ispite drze oni koji izgleda mogu da rade i bez zvanja. onda mozemo da zaposlimo bilo koga da drzi bilo sta. npr. moj tata je knjigovodja, sa zavrsenom srednjom skolom, al ajde da ga zaposlimo da drzi neki ekonomski predmet jer ima 30 godina radnog iskustva. predlozi to na ekonomskom fakultetu pa ces da vidis kako ce da te odjebu.
<BR>skolarine jesu vece. evo ajde sama kao student epo i ekonomskog reci koliko je skolarina za epo a koliko najskuplja na ekonomskom. u kojoj skoli placas prenos ispita iz prethodne godine?<BR>laboratorija ima al ne dovoljno u odnosu na broj studenata. to bi se moglo regulisati na bar dva nacina: opremanjem novih, sto trosi pare, ili upisom manjeg broja studenata, sto ne donosi pare. pa su zbog toga stisli dupe, jer im je jeftinije da plate studente-saradnike da se zajebavaju subotom i nedeljom nego da odvoje malo para. o avt studiju necu da pricam jer me bas zanima koliko ljudi (od studenata)godisnje moze nesto ozbiljno da uradi tamo.<BR>profesori sa drugih fakulteta su posebna prica. nije tosic tu zato sto je dobar predavac/pedagog, vec zato sto dobija izuzetno visoke honorare. kao i profesori i sa fona i slicnih fakulteta. a o kriterijumu ne treba ni pricati. ako bi Tosic imao kriterijum kao na etfu o kolikoj prolaznosti bi pricali. stale se udara u grudi prolaznoscu 80%. mislim
da to bas i nije zato sto su deca pametna. vidi samo profil onih koji se upisuju i prosecan uspeh u srednjoj skoli.<BR>jos jedan primer je devedzic, koji na ispitu da 10 redova xml-a, a zadatak je pronaci stamparske greske. pa tuga. ispit iz multimedije sam vec spominjao sa modemom i fajlom od 300kb. ima toga jos al da ne prozivam ljude.<BR>pazi. nije skola 100% kriva za ovo stanje. u ovom trenutku bitno im je da skola zaradjuje pare, da bi se mogli placati honorari za razne fiktivne projekte ili honorari za udzbenike u iznosima preko 100 000din. mora neko da plati i menjanje prozora Vujicima. mora neko da placa sluzbene mobilne i zajebancije po raznim skupovima po inostranstvu i kopaoniku. da plati i neke druge stvari nekim koji su iznad njih. a kako? upisom 750 studenata godisnje i spustanjem kriterijuma da bi sto vise ljudi proslo, i da ne bi sledece godine upisalo manje jer im je komsija rekao da je teska skola. <BR>ja njih ne krivim. najvise sebe krivim sto sam bio dovoljno
glup da upisem i zavrsim. doveli su me u situaciju da kad konkurisem za posao, sa visom skolom, budem totalno ignorisan. a ne bi se moglo reci da ne znam ovaj posao koji, eto pokusavam, da radim.<BR><BR>a to sto se sprema epo forum i nije tajna ili nova stvar ;)<BR><BR><BR><SUB>[*Ovu poruku je menjao filo dana 04.12.2005. u 01:39 GMT+1*]</SUB><BR><BR>--<BR>http://www.elitesecurity.org/p...R><BR>Prijave/odjave: http://www.elitesecurity.org/p...e#147494<BR><BR>Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<BR>esauth:147494:d92d6548ae360e1e679571cf34b24567<BR>
[ S_Kid @ 04.12.2005. 02:40 ] @
U cemu je problem da dobar predavac ima i dobar honorar? Kamo srece da su svi profesori kao Tosic...
U sustini, na smeru EPO veci je problem sto se program spusta na nivo ispod bazicnog nego sto je kadar los, vecina profesora korektno obavlja svoj posao ali gradivo je kvalitativno ispod onoga sto se od naslova nekog predmeta ocekuje. Isto tako, kao sto sam vec rekao, neki predmeti su tu a zaista im tu nije mesto, bar ne dok su gradivom tako formulisani.

Sve ovo studenta bez predznanja dovodi u konfuziju ili bar privid da se nesto ozbiljno radi cak i kada to nije slucaj. Konkretno, smer EPO je preporuka za nekoga ko je vise ekonomski nastrojen i sklon je uopstavanju, ako ste tehnicar/operativac necete se usreciti.

VETS je ekstremno popularna skola, i bas zbog toga ako je nesto lose to treba i nazvati pravim imenom, a sujeta jest' gadna stvar...
[ urkozamanje @ 04.12.2005. 10:43 ] @
zavrsna sam godina studija VETS-a i to smera EPO tako da eto, osetih potrebu da progovorim. mislim da definitivno u necemu nijedna skola ne moze pomoci... pogotovo ako su argumenti osnovani na tome ko kakve farmerke nosi???!!!! jao sta ja sve necu ovde procitati...

ne znam zasto si ti toliko ljut i na koga, ali je nemoguce da je to sto za tebe nema posla iskljucivo krivica drugih i da tvoje extraordinarne sposobnosti ne dolaze do izrazaja samo zato sto ti je titulu dala VETS.

naravno da si u pravu da je program skole na prvoj godini prilagodjen, kako ste to vec gore neukusno naveli "cobanima", mada ako cemo vec tako, ne bi bilo pravedno da se i ljudima bez ikakvog predznanja ne pruzi sansa da uhvate prikljucak.

ali ako si ti (kako odgovorno tvrdis) neke predmete kao sto su "racunarske mreze", "protokoli u rac. mrezama","baze podataka", "klijent-server sistemi", "programiranje 1 i 2" itd. polozio sa par sati ucenja bez predznanja, onda se ja stvarno divim tvom geniju. A sto se tice nekih drugih predmeta drugacije koncepcije tu vec nije stvar u klasicnih toliko i toliko sati ucenja. mislim (ali ne i odgovorno tvrdim) da je pre u pitanju usmeravanje i informisanje o raznim konceptima i varijacijama primene IT-a, principima modernog poslovanja itd. tj. ostavljanje prostora za izvlacenje sopstvenih zakljucaka i ideja. Tako da ipak dosta zavisi od tebe, tvoje kreativnosti i uopste zainteresovanosti za ono sto radis.

U svakom slucaju je uvek mnogo lakse pljuvati po svima oko sebe bez sagledavanja svojih mana i rada na sebi. Za slucaj da mislis da ih nemas ja cu ti navesti samo jednu:
-ako vec mislis da si "bacio" tri godine na VETS, blacenje onoga cega si i ti deo ti nikako nece pomoci pri sticanju bilo kakve afirmacije. Moras da shvatis da imidz jedne skole cine ljudi koji izlaze iz nje i njihova dostignuca a ne oni koji ostaju u njoj.
slazem se da mnoogo stvari ne stima ali VETS nisu samo profesori i organizacija, VETS cine studenti i ostvareni kontakti i spremnost za saradnju sa ljudima iz svoje profesije koji ce, nadam se, ciniti jedan dobar deo mehanizma buduce srpske IT industrije. Pretpostavljam da mnogi od njih nece biti odusevljeni time sto si, pa makar i indirektno omalovazavao njihov trud i zalaganje.

sto se mene tice, ova skola mi je pomogla. koliko i kako stvarno nije bitno, posto je to koliko vidim, individualna stvar.

srdacan pozdrav
[ lord Vader @ 04.12.2005. 10:53 ] @
Citat:

VETS je ekstremno popularna skola, i bas zbog toga ako je nesto lose to treba i nazvati pravim imenom, a sujeta jest' gadna stvar...


Potpuno se slažem da svako kaže svoje viđenje stvari.

Svi gledamo stvari iz svog ugla tako da bi objektivno stekao utisak treba čuti što više mišljenja.

Vidim da se najviše stvari odnosi na EPO smer. Ja o tome ne znam ništa ali evo što se tiče elektronike.

Kada sam se ja upisivao 2002. odlučio sam da se upišem na VETŠ jer ETF traje 5 godina i čuo sam da njega završi jako mai broj ljudi i većina odustane na 4. godini. Suviše teoretisanja, velika distanca profesora i studenata. U suštini, možeš da naučiš ono što se predaje, a ako te nešto sa strane interesuje to moraš sam.

Ako neko ima iskustva na ETF-u neka kaže jesam li bio u zabludi.

Ja sam završio i srednju na elektronika smeru i od malena se bavim elektronikom tako da sam imao i više nego dovoljno predznanja. Zato mogu da kažem da onaj ko nije završio srednju stručnu školu ima jako male šanse da ukapira o čemu se radi. Ovo mislim da je u redu jer je to viša škola, ne srednja i tu treba da se uče naprednije stvari, a ne da se uči sve iz osnova. Bez obzira na to, TVRDIM da SVAKI profesor hoće da vam objasni SVE što ga pitate. Tao da ako neko ima volje i želje da uči može to da uradi jer će svi da mu pruže pomoć.

Pričam o elektronici da ne bi bilo zabune.

Predmeti Analogna, Digitalna, Mikrokontroleri su najvažniji predmeti smera i njih drže Bošnjaković Petar i Hadžibabić Bora. Njih dvojica su super, kažem da bi njih razumeli i pratili neophodno je predznanje. Oni hoće da vam pomognu oko svega što vas zanima i nisu zakucani na predavanje koje treba danas da se održi već odgovaraju na sva pitanja tako da su predavanja zanimljivao, ponavljam onima koji slušaju.

Konkretno, Hadžibabić je profesor koji se trudi da predaje najmodernije stvari, tako recimo predaje najnoviju seriju Microchipovih uC-a PIC18Fxxx. Dok, moram da kažem, postoje u školi i predavanja Intel 8031 koji je smišljen pre 100 godina.

Što se tiče školarina to je tačno, posebno ono da se plaća prenos ispita što se NIGDE ne plaća.
[ Dragan Varagic @ 05.12.2005. 09:49 ] @
Drago mi je da očigledno svake godine sve više studenata na EPO smeru ipak dolaze na predavanja da nešto nauče, a ne da su upisali ovaj smer jer je najjeftiniji i pomogućnosti se lako završava...

To ne znači da ni ove godine nema onih koji npr. na mom predmetu (Internet marketing) nisu već krenuli da se odjavljuju, jer ne žele da upotrebljavaju svoju glavu za razmišljanje da bi završili projekat. Ispit ne mogu da prepišu, pa to onda znači - potrebno ga je i naučiti.

Takvih studenata će biti uvek, ali sve manje kada se završi akreditacija i kada se krene na visoke stručne škole i fakultete češće nego što se išlo u srednju školu (nadam se da ste shvatili da je to jedna od posledica novog zakona - brže završavanje uz veće obaveze).
[ bane84 @ 05.12.2005. 12:18 ] @
Draga gospodo ja imam par reci da kazem u vezi studiranja na visoj elektrotehnickoj skoli, preciznije na smeru EPO.

Sada sam trenutno druga godina i mogu reci da sam prezadovoljan.
Prvo, nastava i vezbe su organizovane tako da je moguce raditi i studirati bez vecih napora. ispiti i kolokvijumi su krajnje prosti i mogu da se poloze bez vecih problema,
izuzev nekih specijalnih, kao sto je "UOP" ili "Oralce".

Drugo, dobija se konkretno i osnovno znanje iz predmeta koji se odaberu. Ako oces samo da prodjes tu nema problema, TO SVAKO MOZE! To odgovorno tvrdim.
Ali opet ako ste tu da naucite nesto sto vas interesuje i ovladate tim znanjem, tu nema nikakvih problema. Koga kod profesora da sam pitao ili asistenta uvek sam dobijao trazeni odgovor.

Trece, odnos profesora i studenata je na veoma visokom nivou. Jednostavno vidite da su ljudu zadovoljni i da hoce da pomognu. Sto na 95% fakulteta i visih skola nije slucaj.
Problem postoji i to veliki izmedju komuniciranja zvanicnika skole sa smerom i studentima.
Takoreci igramo se gluvih telefona.
Ako vam zatrebaju neke informacije vezane za smer tu nema problema. Odnos smera i studenata je fantastican i mislim da koleginica Jelena treba da dobije sve pohvale za to.

Cetvrto, "slucajevi" koji su napisali da je smer los, da je skola losa, da se profesori lose oblace itd. Za njih imam samo jednu rec. POCNITE DA RAZMISLJATE I UPOTREBITE MOZAK, DA BISTE SHVATILI GDE SE NALAZITE.

Iznosite vase misljenje o skoli kakvo god hocete, ali NE MOJTE DA PRICATE GLUPOSTI ZA SMER EPO. Zavrsio sam jednu godinu, sada sam druga, tako da znam sta se desava. Licno mislim da je ovo najbolji smer na visoj elektrotehnickoj skoli.

Moj savet: Ako te interesuju predmeti koje smer EPO nudi, upisi se bez razmisljanja!
Jer smer je stvarno jeftin za znanje koje prenosi.
Ako bude bilo jos nekog "nevernog tome" neka se obrati slobodno.
[ S_Kid @ 05.12.2005. 13:53 ] @
Citat:
bane84

Drugo, dobija se konkretno i osnovno znanje iz predmeta koji se odaberu.


To je po meni i najveci problem od koga EPO smer pati. Skola se zove VETS a ne OETS, dakle visa a ne osnovna, pa bi bilo dobro i gradivo prilagoditi tome...

Takodje, na EPO smeru nema O od Oraclea na koji se pozivas, cak je i predmet Klijent-server sistemi sklonjen sa liste osnovnih predmeta, valjda jer je prolaznost bila <50% umesto ocekivanih >80...

Kada u nekoj skoli koja nudi kurseve iz odredjenih oblasti placas upis i nastavu, biras osnovni, visi ili napredni kurs, u skladu sa svojim znanjem. Sigurno neces dati pare da bi slusao ono sto si vec radio u srednjoj ili osnovnoj. Zasto ne biti iskren i ne reci onome ko zeli da upise sta moze da ocekuje?

Slazem se da je komunikacija izmedju studenata i profesora iznad proseka...
[ bane84 @ 05.12.2005. 14:44 ] @
Dragi moj ja ne znam o cemu ti pricas!!!

Prvo kako mozes da se pozivas na osnovnu skolu?
Reci konkretno sta si mislio time. Na koje to predmete mislis. Pa cu ja lepo da ti odgovorim.

Drugo da li si siguran da nema "O" od Oracle?
Ja ne znam ko si i sta si, ali taj predmet je sklonjen sa liste iz ko zna kojih razloga, ali ti opet mozes da ga uzmes kad god hoces.
Imam mnogo prijatelja koji sada studiraju taj predmet i znam sta se radi nanjemu.

Ovo sto si napisao za kurseve, to samo govori da ne znas o cemu pricas. Lepo mi objasni sta sam to slusao u osnovnoj i srednjeoj skoli !?

[ S_Kid @ 05.12.2005. 15:27 ] @
Necu poimence navoditi predmete, ko zeli da upise i interesuje ga ima PM a i forum skole (i dalje ne radi) da se raspita... Time bi se samo rasplamsao flame... Podji od toga kojim predmetima bi promenio koncept i eto ti odgovora...

KSS mozes da uzmes ali kao predmet sa drugog smera, znas i sam koliko para treba za to zadovoljstvo... Ni ja ne znam razlog zasto je sklonjen ali slutim da je zbog male prolaznosti, prof. Cukalevski je prosle godine imao nekakav konflikt sa studentima EPO pa je mozda i to doprinelo...
To je ujedno i jedini predmet gde je bilo reci o Oraclu, dakle, nema Oracla...

6 predmeta sa prve godine su od A do Š po gradivu srednjih skola. Istina, kasnije se koncepcija menja i dolaze ozbiljniji predmeti ali za neke pristup ostaje isti. Kurs sam naveo kao primer jer upisnicima EPO se ne predocava realno sta ce nauciti i pratiti a najgore je kad te neko za svoje rodjene pare vozi kako nisi planirao...

Ovo je vise problem studenata nego skole. Ovaj smer se masovno upisuje a kad pitas ljude zasto su upisali ne znaju da kazu... Samim tim ne znaju ni sta bi trebalo da uce, ni da li je ono sto im se servira dobro niti koliko ima smisla i veze sa realnoscu. Onda zauzimaju intertan stav i mirna backa, skola uzela pare, svima lepo, onih 10-15% sto se nesto bune i dizu larmu ignorisati i spremiti se za sledecu generaciju. Ja znam zasto sam upisao, ako ne dobijam ono sto zelim kritikovacu.

Studenti i jesu tu da kritikuju, ostra i kako neko rece neukusna kritika koju je nekoliko ljudi iznelo nije uzrok vec posledica.

Over&out
[ bane84 @ 05.12.2005. 17:56 ] @
Pazi, upravo si naveo problem svih tako reci "visih ustanova za obrazovanje" !!!!!!

Stvarno bih voleo da mi navedes tih 6 predmeta koji se uce u srednjoj skoli.
Meni se samo poklopila mata, a zavrsio sam teslu.
Ja sam pregledao mnogo skole i fakultete, pa sam uporedio sa EPO-om. I on pruza mnogo, mnogo vise. Pa ne vidim pravi razlog sta ti smeta?
Jer ovakva skupina predmeta retko moze da se nadje na fakultetima za iste pare. A uz to jos dobijes i diplomu!

Uglavnom svako ima pravo na svoje misljenje!
Pozdrav!
[ introitus @ 07.12.2005. 10:08 ] @
@lord Vader

Kod kog profesora radis diplomski tj. jel radis sa PIC-om ili nesto kod Pere?
[ bane84 @ 07.12.2005. 10:27 ] @
Trenutno sam student druge godine, tako da jos ne radim diplimski.

Inace sa PIC-ovima i drugim programibilnim integralcima radim vec 6 godina i nadam da nisi mislio nista lose.
[ introitus @ 07.12.2005. 21:45 ] @
Citat:
bane84: Trenutno sam student druge godine, tako da jos ne radim diplimski.

Inace sa PIC-ovima i drugim programibilnim integralcima radim vec 6 godina i nadam da nisi mislio nista lose.

Poruka se nije odnosila na tebe vec na lord Vader-a i nisam mislio nista lose posto bi neko sa ELITE smera skontao sta sam hteo da pitam...
I sam planiram da radim diplomski sa PIC-om.

Pozdrav!
[ bane84 @ 07.12.2005. 22:11 ] @
Sorry, nisam obratio paznju.
Kad mi je stigao mejl samo sam odgovorio, ne obaziruci se na tekst i kome je namenjen.

Moja greska!
[ g@rfild @ 07.12.2005. 22:35 ] @
E ovako drugari
Pre nekih mesec dana sam diplomirao na Vets-u tj. spadam u grupu diplomaca prve generacije smera EPO. Do sada nas je diplomiralo sedmoro od 50 koliko nas je bilo u prvoj godini. Gradivo na ovom smeru je mozda malo lakse nego na ostalima ali je veoma zanimljivo i ima dosta toga da se nauci. Dobar pokazatelj je i to da je na nekim predmetima sa naseg smera bilo dosta studenata sa RT/NRT/ostalih. Meni su najkorisnija i predavanja bila EPO 1 i 2 kao i Internet Marketing i projekat koji sam radio iz tog predmeta koji mi sada sluzi kao referenca (za pocetak). Profesori su davali neke poslove studentima i pruzali im sansu da se pokazu i steknu iskustvo, nadam se da je to i dalje praksa. Sve u svemu meni Epo bio putokaz da prosirim spektar svoga interesovanja i znanja. Vidim ovih dana organizuju se veoma zanimljiva gostujuca predavanja iz IT aktuelnih tema a predavaci su veoma uspeni ljudi iz e-poslovanja. Takodje se organizuju i veoma zanimljive posete uspesnim preduzecima.
Znaci imate od koga da dobijete korisne savete i da naucite.
pozz

[ Gorana Tomanovic @ 08.12.2005. 00:14 ] @
Pozdarav.
Molim Vas da uvazite moje izvinjenje zato sto je post koji sam poslala kao odgovor "g-dinu filo" bio blago receno necitak, tj. ni sama nisam mogla da se strpim i desifrujem ga. DOGODILO SE CUDO!
G-dine filo, nemem komentar na velicinu Vase licnosti i poimanja stvari!
Pogled na "Farmerice sa buvljaka" su najbolji pokazatelj!

Odgovor ukratko:
Profesori: I dalje mislim da imam od koga i sta da naucim na VETS-u.
Asistenti i "posete" asistentima od strane studentkinja: Cula sam za to, ali nisam videla tako da ne mogu da tvrdim, ni bilo sta drugo kazem.
Ipak mislim da niste u pravu!
Ono placanje kolikvijuma! Pa VETS'u hvala za tih 100 din, a i skolarine nisu velike u odnosu na druge!
Evo zasto: EKOF Bg- oko 80000 din. sa korekcijom proporcionalno rastu cena na malo!
Prijava ispita Oktobar II je bila 1500 din.
Obican ispit za januarski rok ce biti isto toliko 1500 din, a naravno Okt.II u 2006 ce biti enormno veci u odnosu na 2005 pretpostavlja se oko 2500. Kolokvijum..., takse,-nema je ispod 1000..., obrasci slicno kao i na VETS-u...
Nesto kao obnavljaju, ali obnavlja se i lanac pranja novca, procitajte nvine!
Znaci, tamo je CISTO GULJENJE LOVE IZ STUDENTSKIH DZEPOVA BEZ PARDONA!
STIPENDIJE-nikada nisu postojele na EKOF-u i niti ce!
A ja na VETS-u dobih! A inace je skolarina na EPO-u oko 50000!
Svaki ispit sam i na EKOF-u i na VETS-u polozila na znanje!
Dakle, nema placanja 6 na VETS-u, ali se na nekim fakultetima zna da je sestica 1000 evra i sl...
Postujem oba moja izbora!
Saberite sami kolio malo plcate a koliko dobijte!

Ja samo mogu samo da zahvalim profesorima D.Varagicu i D.Tosicu i mnogim drugim koji se trude i svoje licne kontakte koriste da bi nam obezbedili predavanja ljudi koji su priznati u svojoj bransi da bismo lakse prosirili svoje vidike!
HVALA VETS-u koji mi je omogucio da imam takve predavace!

ONIMA KOJI GLEDAJU A NE VIDE,
ONIMA KOJI GLEDAJU SAMO TE NEKE "FARMERICE SA BUVLJAKA",sto samo pokazuja koliki su oni lljudi, PA NJIMA NI SAM BOG NE MOZE POMOCI AKO NE OCISTE PAUCINU IZ SVOG MOZGA!
NADAM SE DA IH IMA JAKO MALO! I oni ce shvatiti da grese kad tad!

Bivsem kolegi zalim mnogo uspeha u karijeri, prave vrednosti i znaje se prepoznaju!
Mislim da se to sa VETS-a moze poneti!


[ Gorana Tomanovic @ 08.12.2005. 00:18 ] @
Napomena:
"Nesto kao obnavljaju, a obnavlja se lanac pranja novca, procitajet novine...",
odnosi se na EKOF.
To je opste poznata stvar, jos iz davnih vremena!

Pozdrav.
[ filo @ 08.12.2005. 01:49 ] @
u vezi farmerica - ako mi covek prica o ozbiljnom zaradjivanju para ocu i da izgleda ozbiljno cisto da bi to sve bilo uverljivo. a covek koji mi prica o ozbiljnom zaradjivanju je imao predlog da napravi web portal za prodaju poezije, a ideja da se na web portalu koji prodaje muziku naplacuje download pojedinacne pesme, a ne clanarina, mu nije zvucala kao dobra !!?? kako to da shvatim? kad bi mi dosao npr. miodrag kostic, sa a8, vozacem i u boss odelu, i pricao kako se pare zaradjuju definitino bih ga ozbiljno shvatio. ovako....pa hvala vama ali zasto vi nesto ne uradite na taj nacin?
skolarina.... necu da kazem da kenjas napamet al evo

Ekonomski:
Samofinansirajući studenti na ime školarine uplaćuju na račun Fakulteta 840-1109666-73 poziv na broj 101, 72.000 dinara
VETS:
Školarina za smerove Automatika, Elektronika i telekomunikacije, Računarska tehnika i Energetika iznosi 42.000,00 dinara...

Školarina za smer Nove računarske tehnologije iznosi 77.000,00 ...

Školarina za smer Audio i video tehnologije iznosi 93.500,00 dinara ...

Školarina za smer Menadžment u elektrotehnici iznosi 55.000,00 dinara...

Školarina za smer Elektronsko poslovanje iznosi 49.500,00 dinara ...


a ti mi molim te izracunaj skolarinu za nekog ko upisuje 2. god epo, prenosi jedan predmet iz prve i uzima jedan predmet s drugog smera(a takvih je bar 80%).

Dalje - svi prozivate SAMO 2 profesora. a koliko predmeta epo ima?
Pranje novca? Sto skola ne radi 7 dana? Postavljanje prozora je gest dobre volje Vujica?
Upis?Korupcija? Ja licno znam devojku koja je 3. godinu upisala sa 26 bodova u 2.godini.Kako? A za sredjivanje predmeta....samo treba pokucati na prava vrata(na 5. su spratu) ili pozvati neke ljude u skoli al to nije problem - toga ima bilo gde, to me uopste ne nervira.
"posete" asistentima od strane studentkinja - necu da prozivam devojku jer je znas i sa tvog je smera. znam i nekoliko sa nrt.
posao - uvek mogu da nadjem posao u pekari, trafici ili perionici. al to nije poenta ovog svega. ako sam se skolovao za nesto i ulozio u sebe neke pare red je da se i zaposlim u struci. a to izgleda ne mogu. odavno nisam video konkurs za posao u kom pise da se trazi neko sa vets. privatne konkurse ne racunam.
Citat:
urkozamanje:  extraordinarne sposobnosti ne dolaze do izrazaja samo zato sto ti je titulu dala VETS

zamolio bih te da mi pokazes gde sam napisao da ja imam neke extraordinarne sposobnosti. mnogo volim kad mi recu tumace onako kako oni hoce. mislim da je srpski jezik kojim sam pisao bio krajnje jednostavan i bez komplikovanih stilskih figura. ako i dalje sumnjas mozes da mi posaljes privatnu poruku pa cu ti poslati dva linka koji bi trebalo da znace da ja ipak znam da radim taj posao.
Kriterijumi: neko spomenu protokole i mreze koji vaze za strasno teske predmete. pa ljudi...gde ima to da ti jedan jednosemestralni predmet mozes da polazes podeljen na 4 kolokvijuma, a pri tome bilo koji kolokvijum mozes da polazes koliko hoces puta? ima na vets, na strasno teskim mrezama i protokolima. kad je verica videla da je i to tesko uvela je test. test na kom dodje 60 pitanja od ukupno 120 koliko postoji i gde je prolaznost 90%, a pri tom niko nista nije naucio(sto je definitivno krivica profesora). ali ako je prolaznost 50% sledece godine manje ljudi uzima predmet i manje para dolazi skoli.
tosicev kriterijum je daleko od onog na etfu. dobijes 6 ako odgovoris sta je google. propast! uopste kriterijumi na fakultetima i visim skolama su maaaalo drugaciji, sto bi ti kao student ekonomije i vets trebala da znas.
a ova zahvalnica ti je blago receno spektakularna. nisam cuo takvu jos od poslednjeg dana mladosti, gde su se bas tako zahvaljivali drugu starom.
i da. potrudicu se da stvarno nikad ne budemo kolege.
Eto. sad je stvarno dosta od mene.
[ Gorana Tomanovic @ 08.12.2005. 02:48 ] @
Molim te posalji mi te linkove! Ako hoces na mail!
Mozda stvarno gresim! Verovatno nesto radis! Tu sam malo mozda prenaglila!
Umes dobro da isprovociras , tu ti odajem priznanje!

Svako ima pravo na svoje misljenje!
Ja se ne slazem sa tvojim!
Ali da ti prolazis na EKOF-u ono sto ja i moje kolege prolaze ne bi ti to pricao! Skolarina - 72000+ 1500+1500+1500...=***** + knjige koje su skuplje=*****,
A da ne pricam o nervima koje gubimo!
Za nase smerove sam samo znala jos za ATV ili kako se vec zove!
A ZA OSTALE SU SVI REKLI DA SU JEFTINIJI!
Po nekad je tu i narodna kancelarija smerova da pomogne!

A zahvalnice..., ja bar imam neke koristi od prof. i tih predavanja!
Za koleginicu, ne znam! Nisam vidjela, NE MOGU DA TVRDIM NESTO STO SVOJIM OCIMA NISAM VIDJELA! Ako si to svojim ocima video onda..., ja ipak nisam!

E na ovo posebno!
A starom..., pa i kada je trebalo da se zahvaljuje znalo se ko sam i ko su svi moji!
Ja sam u potpunosti nastavila tradiciju!
Dok su se drugi klanjali drugu..., kod mene se gromoglasno slavilo i krstilo !!!
Hvala Bogu!

Zahvalicu se svakom ko je to zasluzio!

A da ti budem koleginica! Tesko, da to pozelim!
Ne znam ni ko si, a i ne zelim! Mozda se razocaram!

"VUJIC VALJEVO, PO NALOGU MINISTARSTVA PROSVETE!!!
DA NAM NE BI BILO HLADNO!!!
Meni je odlicno bice malo toplije!"

[ Dusannn @ 08.12.2005. 10:32 ] @
Kada bih poceo da taksativno navodim svaku glupost, neistinu,ad-hoc ocenu i poluineistinu koju je filo (& co.) ovde izneo, uz tendeciozno i izfrustrirano pljuvanje VETS-a, zauzeo bih celu stranu ovog thread-a.
Umesto toga, hocu da podelim svoje misljenje o visoj elektrotehnickoj skoli, zbog onih koji su jos tamo i zbog onih koji jos tu odluku nisu doneli.
VETS sam upisao 2002. godine, na smeru RT i sada spremam diplomski. Sve obaveze prema skoli sam do sada zavrsavao u roku i odrzao sam budzetski status do kraja skolovanja.
Dok sam citao postove na ovom topic-u nisam mogao da ne zamislim kako bi ovo izgledalo iz perspektive nekog ko razmislja da li da upise VETS ili ne. Zakljuci do kojih sam dosao su onespokojavajuci, prvenstveno zbog toga sto buduci student ne bi imao objektivne informacije (lisene gorcine,frustracije ili/i euforicnosti).
Prvo sto treba napomenuti, ovde se uglavnom radilo o smeru EPO. To je mlad smer, kao i ta sama IT oblast, napominjem da NE POSTOJE (VISE)DECENIJSKI AUTORITETI I ¨KAPITALNA DELA¨ - oblast se brzo razvija, evoluira i menja. Zato je i nastavni plan i program i dalje prilagodjen takvoj oblasti. Tvrdim i podvlacim da kriterijum nije nista slabiji od mnogih privatnih fakulteta koji imaju iste/slicne smerove.
Ali nisam na tom smeru i nije mi namera da dalje o njemu pisem.
Radi se o ostalim smerovima, koji su ovde nepravedno pali u senku. Na prvoj godini ¨obicnih¨ smerova se rade Matematika 1 i 2, OET 1 i 2. Kriterijumi za te predmete su nepromenljivi vec dugo i predstavljaju filter ka drugoj godini. Dalje, moja generacija je imala prilike da u prvoj godini slusha i Programiranje 1 i 2 (sada je to 2 i 3 semestar) sto je obezbedilo kontinuitet u sticanju znanja iz te specificne oblasti. Logican nastavak je bilo Objektno programiranje, nakon toga JAVA/JSP i Tehnike vizuelnog programiranja (C# i ADO.NET). Treba jos izdvojiti predmete iz trece godine kao sto su Operativni sistemi (koliko nedelja treba da se to spremi?), Sigurnost u racunarskim mrezama i Klijent-Server sistemi (SQL-nastavak na Baze Podataka+PL/SQL i detaljna arhitektura Oracle sistema). Ima ih josh i nema smisla da duzim. Svaki takav predmet sam ozbiljno shvatao, iz svakog predmeta sam pripremao najmanje jedan projekat za koji sam se svojski trudio da bude dobar. SVAKI profesor me je maksimalno podrzavao (da, samo zato sto mi je profesor), skretao paznju na eventualne greske, propuste, nedostatke i stranputice.
Upravo zbog takvog prilaza tri profesora su mi do sada ponudila posao, ja sada radim u privatnoj firmi na mestu DB admina i pogodi shta? Na konkursu me nisu pitali shta sam zavrshio, vec da li mogu da reshim tekuci problem koji imaju vec neko vreme. Bez preporuke.
U svakom slucaju, u CV-ju imam sve projekte koje sam do sada radio, preporuke profesora, imam ZDRAVU OSNOVU ZA KONTINUIRANO STICANJE NOVIH ZNANJA, kriticka sposobnost da se odvoje vazne informacije od nevaznih, cime se prepoznaje moda i hir od trenda koji ce definisati buducnost i na kraju, ono sto si ti ocigledno nekako propustio, a priznajem, ne uci se na VETS-u, a to je sposobnost da pozitivno delujes i budes deo resenja. Ne volim da ponavljam, ali ¨engineering¨ je upravo to - davanje adekvatnih, primenljivih resenja.
Sto se tice prituzbi da radimo C/C++ ¨iz sredine sedamdesetih", izlishno je reci da to nema razloga objasnjavati bilo kome ko se nije bavio programiranjem. Sama cinjenica da je koncept Objektno orjentisanog jezika zaziveo tek pocetkom 90-tih kroz par implementacija, govori za sebe. Ipak, zeleo bih da moje iskustvo, kao i iskustvo mnogih mojih kolega koji rade u struci, navedem kao argument da takva opaska ne stoji.
Trebao sam da brzo uradim prosirenje funkcionalnosti vec uradjenog programa u javi, zahtevalo je dodavanje novih ODBC source-va i jos nekoliko panela u postojecoj aplikaciji, sa podrazumevanim integrisanjem prosirenja u postojecu aplikaciju (u smislu interoperabilnosti sa ostatkom programa). Za 10 dana sam zavrsio sve sto je trebalo, a pre toga sam znao samo C/C++. Treba li da vam kazem za koliko se savladaju script-jezici kao sto je PHP? Hm... Ponekad optuzba vise govori o onome ko optuzuje nego o onom koga tuzi. Mislite o tome.
Priznajem - oduzio sam ..ali mislim da je vredelo i mog vremena i Vase paznje (na kojoj sam zahvalan).

[EDIT: Semantika, gramatika.. ]

[Ovu poruku je menjao Dusannn dana 08.12.2005. u 11:56 GMT+1]
[ Ilic Igor @ 08.12.2005. 16:10 ] @
Citat:
filo: u vezi farmerica - ako mi covek prica o ozbiljnom zaradjivanju para ocu i da izgleda ozbiljno cisto da bi to sve bilo uverljivo.


Po ovome bi trebalo Era Ojdanić da drži muzičko po tebi.

Veruj mi, znanje koje poseduje spomenutu profesor (ne mislin na Eru) je za poštovanje i hvala mu što to želi da podeli sa drugima.

Citat:
filo:

Dalje - svi prozivate SAMO 2 profesora. a koliko predmeta epo ima?


Spala knjiga na 2 slova.

[Ovu poruku je menjao Ilic Igor dana 08.12.2005. u 19:28 GMT+1]
[ urkozamanje @ 08.12.2005. 20:18 ] @
>
hm... nemam vremena da citam prethodne postove samo hocu da navedem jednu
zanimljivost:
naime na osnovu oglasa za posao
http://jobs.urbae.co.yu/?1=1&a...l_m=job_detail&idoferta518

gde se trazi
"Jedan inženjer računarske tehnike sa višom stručnom spremom (Viša
Elektrotehnička škola - smerovi Računarska tehnika, Nove računarske
tehnologije ili Elektronsko poslovanje), osposobljen za projektovanje i
realizaciju informacionih sistema, praktičnu primenu softverskih i
hardverskih računarskih tehnologija kao što su: računarske mreže, objektno i
Internet programiranje i multimedijalne tehnologije."
- u pitanju je firma ENERGOPROJEKT sa referencama kakve mozda imaju samo
dve tri kompanije na prostorima ovog dela Evrope. Toliko o tome sta znaci
titula VETS-a
- drugo: odem ja danas na razgovor tamo (koji je po svemu sudeci urodio
plodom) i gospodin koji je zaduzen za razgovor sa nama mi kaze " zamislite,
ove dve devojke koje su bile pre vas pri popunjavanju formulara me
pitaju -sta je to linux?? ". Inace devojke su diplomirale na FON-u ???.
Nisam pitao gospodina koji je smer u pitanju ali sudeci po tome sta se na
konkursu trazi: ---inzenjer racunarskih tehnologija--- sigurno nisu dipl.
famaceuti. toliko o drugim renomiranim i boljim skolama...

>
[ bane84 @ 08.12.2005. 23:47 ] @
Za "izgubljen slucaj" zvani F I L O ,

Covek, ja stvarno ne znam koji je tvoj problem.
Ti kao da si doziveo VETS, kao najidealniju skolu na zemaljskoj kugli. I kao da ne zivis ovde, nego u zemlji bajke!

Samo cu reci da nisu upravu!

Preterujes u vezi mnogo stvari!
A to sve mogu da zakljucim iz tvoje tako besmislene recenice:


"kad bi mi dosao npr. miodrag kostic, sa a8, vozacem i u boss odelu, i pricao kako se pare zaradjuju definitino bih ga ozbiljno shvatio. ovako....
skolarina.... necu da kazem da kenjas napamet al evo"

Ti si stvarno prost i adekvatno glup covek!
Svako ima pravo na svoje misljenje, ali ti stvarno preterujes.
[ filo @ 09.12.2005. 01:35 ] @
Bane84,
mislim da si upravo pokazao da ti je IQ jednak broju polozenih ispita na VETS.
[ Dusannn @ 09.12.2005. 09:01 ] @
S tom razlikom da on nije neko ko bi uvazavao i postovao jednog TAJKUNA kao sto je Kostic (a kamoli pomislio da moze da nauci neshto od njega). I sad mu ti govorish o IQ-u.

Btw. Ne beshe li on uz chedu, bebu i zileta ko se prvi gurao da nosi kovceg prerano nam nastradalog premirejera?
[ bane84 @ 09.12.2005. 12:44 ] @
Dragi "mister" Filo!

Ti si zaista specijalan slucaj na ovom forumu!
Obozavan kada sretnem likove kao sto si ti.

Reci mi samo, da li uopste znas sta znacu IQ?
Ili i to treba da dodje Anjstajn licno, helikopterom, u armani odelu i sa dokazom svoje inteligencije, da bi ti prihvatio njegovo znanje?

Shvati da preterujes!
[ Ilic Igor @ 09.12.2005. 13:02 ] @
Gospođe i gospođo (što bi rekao g.Šojić),
na private šaljite Iq i ostale stvari, a ovde kad napišete tekst pročitate naslov pa ako
ima veze tekst sa naslovom kliknite na POŠALJI ODGOVOR.
Inače ode tema pod katanac.
Hvala unapred.
[ filo @ 09.12.2005. 14:09 ] @
jadno je da se opet pojavljujes sa dokazom svoje neinteligencije i nepismenosti.
a Dusannne, mislim da skola definitivno ne moze normalno da funkcionse bez laznih moralista, kao sto si ti.
[ g@rfild @ 09.12.2005. 14:31 ] @
Citat:
Reci mi samo, da li uopste znas sta znacu IQ?

IQ=(uu/ku)x100
uu= umni uzrast
ku= kalendarski uzrast

Evo jednog zanimljivog predavanja
ponedeljak 12/12/05 17-00 ucionica 406
g.Miloje Sekulić (www.emagazin.co.yu) doćiće da održi
predavanje na temu "Primena odnosa sa medijima putem Interneta".


ps. Igore jer bi dosao
nismo se videli hiljadu god.

[Ovu poruku je menjao g@rfild dana 09.12.2005. u 15:51 GMT+1]
[ bane84 @ 09.12.2005. 15:34 ] @
Ja sam pokusao da objasnim moje vidjenje stvari u vezi VETS-a i EPO-a.
Medjutim jos uvek ima ljudi koji ne koriste svoj mozak i ne pomisljaju da ga koriste skoro!
To pre svega mislim na drskog i bezobraznog gospodina "filo".
Ne vidim svrhu diskutovanja, ako neko ima samo svoje misljenje i ne prihvata drugo. A uz to moze da vredja i proziva koga kod stigne.

Meni je VETS dosta pruzio i ja sam zahvalan na tome.
Za buduce studente mogu samo reci da dodju i licno se uvere u kvalitet predavanja, vezbi i znanja koja se prenose.

Toliko od mene na ovom forumu.
[ filo @ 09.12.2005. 17:45 ] @
Citat:
bane84 na pp: Ti si stvarno budala i maloumna osoba, a ja necu da rizikujem da zbog tebe budem iskljucen sa ovog foruma!
Sa ovim zavrsavam svaki kontakt sa tobom.
Porucujem ti da ako ikada budes bio na VETS-u, slobodno me potrazi. Imam nesto da ti kazem.
Sa ovim zavrsavam svaki kontakt sa tobom.

Krajnje pametno receno. Bravo. Svaka cast! I jos pretnje na kraju. Sjajan primer koji ilustruje ko studira VETS. Jos jednom bravo!


[Ovu poruku je menjao filo dana 09.12.2005. u 18:50 GMT+1]
[ S_Kid @ 09.12.2005. 18:04 ] @
PP stands for PRIVATNA poruka?
[ Dusannn @ 09.12.2005. 19:16 ] @
Objavljivanje Privatne Poruke na javnom forumu govori vishe o etickim i moralnim shvatanjima koje ta osoba ima (ili nema). Mislim da je sve relevantno do sada vec receno.
Inertni, deprimirajuce osrednji i polu-pismeni su nesrecno prosuli svoju gorcinu po ovom thread-u i rekli svoje, a najbolje argumente ce dati studenti VETS koji budu radili u svojim strukama kvalitetno i profesionalno.
Skola se od 2002 pa do sada promenila u mnogo cemu i bez svake sumnje - na bolje.
Licno, nove tehnologije iz moje oblasti interesovanja bez problema pratim, produktivan sam u svojoj profesiji i moj rad je konkurentan. Moze se reci da sam zadovoljan sobom, jer sam dobio upravo ono shto sam trazio kada sam upisao VETS. Ali istina je da pravila nema - pravila pravite Vi.
Uvek ce biti onih koji su ¨hvatali krivine¨ i ¨precice¨, a skolovanje shvatali kao neshto sto se mora ¨odrobijati¨ i ¨otaljati¨ da bi se doslo do ¨papira¨. Takvi ce uvek biti nezadovoljni, ma koju skolu da zavrse. Jer, takav stav se prenosi i na ceo zivot.
Ne, nisam lazni moralista, vec covek koji svaki dan zivi svoja ubedjenja i verovanja.
Ti si izabrao put gorcine i pakosti, a tamo rad ne daje plodove, vec samo novu gorcinu.
Ne zameram ti.
Samo mi je malo zao.

[Ovu poruku je menjao Dusannn dana 09.12.2005. u 21:05 GMT+1]
[ lord Vader @ 13.12.2005. 00:26 ] @
Ljudi da li je neko čuo da su doneli zakon ili odluku, šta već, da ko nevršava ove godine, posle februara ima 7 semestar, odnosno još par ispita i ozbiljniji diplomski i dobija dipl. ing. Ko je ranije završio do marta sledeće godine, on polaže tih par ispita i radi ponovo diplomski, ali malo ozbiljniji od onog na kome je diplomirao.

Jel' ovo istina?
[ g@rfild @ 13.12.2005. 17:15 ] @
pa ne bi me cudilo, i odrace nas kao majmune. Pazi prvo skola mora da dobije akreditaciju tako da se zna kakva ce ustanova biti Akademska ili Strukovna i kakve ce diplome izdavati po novom zakonu nisam nigde video da neka od ove dve ustanove nudi prvi stepen studiranja duzine 7 semestara (obicno 8 ili 6). Kad zakonski to budu regulisali onda cu razmisliti. I jos nesto novim zakonom ukida se titula dipl. tj. zamenjuje se Bachelor Degree

[Ovu poruku je menjao g@rfild dana 13.12.2005. u 18:21 GMT+1]
[ lord Vader @ 14.12.2005. 01:26 ] @
Danas sam pitao. Čeka se akreditacija, oni se nadaju da će biti do maja 2006. god. To bi onda stupilo na snagu od septembra 2006. god. Oni koji su završili 6 semestara, oni treba da polažu razliku ispita i rade još jedan diplomski.

Ništa se još ne zna ali tako su mi objasnili.
[ lesa3 @ 17.12.2005. 01:48 ] @
Moj komsija je zavrsio VETS smer elektronika,otisao za Australiju i sada tamo radi kao programer.A drugarica ETF (programiranje)-Nije imala veze sa programiranjem trebalo joj je tri godine od kako se zaposlila,a gore pomenuti komsija je u slobodno vreme ucio da programske jezike,tako da cim je otisao preko za dva meseca je poceo da radi.
Dakle nije bitno sta si zavrsio nego da li znas da radis.Prolazi vreme socijalizma trazi se znanje i rad.Sa FON-a ih znam dosta koji su zavrsili pa sada pohadjaju kurseve i placaju privatno casove(eto koliko znaju).Ja sam inace bio na ETF-u (ispiranje mozga) sada sam na VETS smer ELITE i zadovoljan sam.Inace ljudi ljudi lupaju gluposti na ovom forumu o stvarima koje ne poznaju.
[ popay_vp @ 22.12.2005. 22:55 ] @
Načuo sam da sutra škola promeniti naziv, neće biti Viša, nego nešto drugo, a šta videćemo sutra kada je dan škole.
Kada će proraditi forum?
[ lesa3 @ 23.12.2005. 22:19 ] @
verovatno visa u visoka
[ NeoBG @ 26.12.2005. 00:54 ] @
Za početak smirite strasti i vi što napadate i vi što baranite višu. I ja sam student pomenute škole i uopšte nisam oduševljen istom. Smerovi ATV, EPO, MET, NRT su izmišljeni samo da uzimaju pare ljudima. Jedini smer od gore pomenutih što iole vredi je NRT a napravljen je zbog velikog interesovanja za smer RT na kom je velika gužva pri upisu a i malo je olakšan za one koji nece da se pomuče. Inače je poznato da za tim zanimanjem vlada velika potraznja kod nas i u svetu, pa i veliki broj studenata upisuje pomenute smerove. Kad sam se ja upisivao na smeru NRT bilo je mesta za 180 studenata, kad su krenula predavanja bilo nas je oko 250 ako ne i više. Znači bitno je da se plati. Sad što oni nemogu da postignu da sve odrade sa tim studentima i što su pred studentskom službom redovi kao za ulje i mleko 1993 nema veze, važno je da su maznuli lovu koja i nije tako mala za naša primanja. Za primer, školovanje u mnogo razvijenim zemljama je jeftinije. Sta hoću da kažem...šta smo mi ustvari dobili za 1000eu. Dobili smo "čast" da se školujemo na najneozbiljnijoj školskoj ustanovi u zemlji, gde se plan menja svake godine, gde se plaćaju zaostali ispiti, gde se radi po šatro bolonjskom sistemu a dobijaju se diplome kao pre 10 god kad je trebalo da položiti upola manje ispita, studente za asistente itd. Indijanske smerove tipa EPO i ATV nevredi komentarisati jer im upošte i nije mesto na ELEKTROTEHNIČKOJ skoli. Smišljeno da se uzmu pare i to je to. Ja planiram da završim školu ali sam jako razočaran u istu. Sad radim kao administrator u jednoj firmi i tom poslu me nije naučila viša ni najmanje. Neozbiljni su komentari koji se čuju ovde tipa. "moj komšija završio višu i mlati pare u svetu a ortakinja ETF i nezna šta je PC". Koliko će ko uspeti u tom poslu nezavisi ni najmanje od škole koju je završio nego od upornosti i truda same osobe. Ovo je pogotovu važno za one koji planiraju svoju karujeru u inostranstvu jer su njima sve naše skole iste (na svakoj mogu relativno jeftino da se kupe ispiti). Ja lično znam čoveka koji je studirao na višoj poslovnoj i odustao a sad radi kao programer u SAD. Nema pravila, samo upornost i rad. Škola je tu da pruži osnovu a diploma kao diploma ne znači ništa u svetu bez znanja.
[ gonadarian @ 26.12.2005. 07:17 ] @
Da dodam po neki argument ovoj priči:
Citat:
NeoBG: Dobili smo "čast" da se školujemo na najneozbiljnijoj školskoj ustanovi u zemlji, gde se plan menja svake godine, gde se plaćaju zaostali ispiti, gde se radi po šatro bolonjskom sistemu a dobijaju se diplome kao pre 10 god kad je trebalo da položiti upola manje ispita, studente za asistente itd.

Plan se menja svake godine - tačno. Ali pogrešno ti je tumačenje. To je dobra, čak odlična stvar. U dinamičnim oblastima kao što je tehnika, i u zaostalim zemljama kao što je Srbija, neophodne su promene, pa čak i promene svake godine, jer svake godine se nešto novo primeti, pojavi se nova potreba, novi zahtevi... A to što škola izlazi u susret promenama je za pohvalu.
Naravno, da su se ikada za te promene kosultovali i studenti situacija bi bila sigurno bolja, ali ljudi koji razmišljaju ovako ne donose odluke na vetšu.

Stare diplome - tačno. ne možeš da dobiješ nove i drugačije bez zakona. Prva generacija koja će moći da dobije nove diplome je ova što sada završava, jer je zakon usvojen krajem leta. A što se tiče šatro bolonjskog sistema, to bi mogao da preciziraš, jer je ovde izbor predmeta najliberalniji koji postoji (naravno, to se plaća, ali je to druga tema), ponuda predmeta je solidna (mada treba odati još neke predmete obavezno.. da se pitamo), a mogu se uzimati i predmeti drugih smerova.

Studenti za asistente - tačno, ali delimično, jer nisu asistenti nego demonstratori (pomažu asistentima). Po novom zakonu ovo nije dozvoljeno, ali ja ne vidim problem zašto ne bi bilo. Mnogi su spominjali ovo, ali bez konkretnih argumenata. Da li ti demostratori nisu znali neophodne stvari? Da li nisu radili ono što im je bila obaveza? Ili si jednostavno ljubomoran što i tebe nisu odabrali za demonstratora?
[ NeoBG @ 26.12.2005. 11:34 ] @
Što se tiče promene plana, nisam ni mislio na uvodjenje novih oblasti nego sam govorio o promeni u smislu obaveza studenata prema školi. Naime, NP2002 nije podrazumevao plaćanje zaostalih ispita. To je uvedeno sa NP2003 i većina studenata ga je prihvatilo ali zato što je povećan broj bodava za pojedine predmete, pa su tako veliki broj studenata koji su došali da obnove godinu saznali da su ipak prošli i sa uzbudjenjem prihvatili taj plan. Nas nekoliko koji smo se bunili bili smo u manjini a onda nam je šef smera rekla u fazonu „bolje vam je da prihvatite, jer drugog izlaza nema“.

Što se tiče novih diploma to nema nikakve veze sa zakonom već je isključivo vezano za akreditaciju koju naša škola očekuje. Kako treba da izgelda bolonjski sistem kod nas ja ne znam, samo znam da npr u Francuskoj gde se takodje primenjuje nije ni sličan ovome što nama serviraju. Izbor predmeta je po meni i više nego liberalan, jer se omogućuje da se sa malo više para i mnogo manje učenja dobije zvanje „Inženjer za NRT“ (ko razume o čemu pričam, shvatiće). Znam likove koji su diplomirali a osim Proramiranja I koje je obavezno nisu videli ništa vezano za programiranje do kraja školovanja. Sve to degradira samu titulu. Ja nemam ništa protiv tih predmeta koji se uzimaju da bi se lakše projurilo kroz školu, samo kažem da se time izbegava suština tj. materija koja će kasnije biti neophodna u radu (naravno ko planira da radi kao inž za nrt).

Nemam ja ništa lično protiv studenata - asistenata i nisam ljubomoran na njih ni najmanje, samo sam hteo da kažem da njih uzimaju jer nemogu da sa sadašnjim kadrom postignu sve sa svim studentima. Zašto onda upisuju toliko studenata? Zbog love naravno. A studenti kao asistenti ili demonstratori na višoj ulivaju dozu neozbiljnosti.

Ipak stoji jedno, a to je da je VETŠ najbolja VIŠA škola u zemlji jer su druge očajne (znam lično jer mi je drug završio višu elektrotehničku u Nišu koja je možda i slabija od Tesle u BG).
[ bokacbl @ 26.12.2005. 15:14 ] @
Citat:
Danas sam pitao. Čeka se akreditacija, oni se nadaju da će biti do maja 2006. god. To bi onda stupilo na snagu od septembra 2006. god. Oni koji su završili 6 semestara, oni treba da polažu razliku ispita i rade još jedan diplomski.

Ništa se još ne zna ali tako su mi objasnili.


ok lordVader,

meni su ostala jos dva ispita koja kontam da polozim do aprila pa me interesuje znas li kakav ce biti njihov status??


takodj, ako budes imao jos kakve informacije oko akreditacije...
hvala

p.s. ja sam generacija 2002
[ lesa3 @ 26.12.2005. 22:55 ] @
Nema pravila, samo upornost i rad. Škola je tu da pruži osnovu a diploma kao diploma ne znači ništa u svetu bez znanja.

Upravo sam to i hteo da kazem.
[ gonadarian @ 27.12.2005. 10:49 ] @
Citat:
NeoBG: Naime, NP2002 nije podrazumevao plaćanje zaostalih ispita.

Nema to veze sa nastavnim planom, već sa odlukom poslovodstva, koje verovatno mora da izglasa nastvano veće. To je čista poslovna odluka, a ideja leži u bolonjskoj gde se obnavljaju ispiti, a ne godine. I shodno tome plaćaš sve predmete koje padneš umesto, kao do sada, godine koje padaš.
Naravno, cela ta priča o naplati je podložna diskusiji, ali ne pitamo se mnogo...
Citat:
NeoBG: Što se tiče novih diploma to nema nikakve veze sa zakonom već je isključivo vezano za akreditaciju koju naša škola očekuje. Kako treba da izgelda bolonjski sistem kod nas ja ne znam, samo znam da npr u Francuskoj gde se takodje primenjuje nije ni sličan ovome što nama serviraju.

Naravno da je vezano isključivo za akreditaciju. Ali problem je što je ona sama vezana za zakon. On propisuje koja tela donose akreditaciju, ko ih čini, kako se osnivaju, ... I tih tela ima više, a trenutno sumnjam da je osnovano ijedno telo po novom zakonu. (npr. rok za jedno telo je 3 meseca, pa da se odaberu ljudi još dva, pa da počnu da rade još jedan, pa da osnuju drugo telo tri, da ono proradi, 2 ,da .....) A sva ta tela su neophodna da bi se, npr, vetš akreditovao i tek tada pošeo sa davanjem diploma po novom.
Naravno, tu je i momenat u Srbiji kada, iako su osnovana sva tela, ništa ne funkcioniše, jer nema političke volje da se primenjuje doneti zakon. Šta reeeći...
Citat:
NeoBG: Znam likove koji su diplomirali a osim Proramiranja I koje je obavezno nisu videli ništa vezano za programiranje do kraja školovanja. Sve to degradira samu titulu.

To je njihov problem. Ako ne sad, biće kasnije. A naš problem biti neće (po teoriji), jer će se uz diplomu izdavati i dodatak diplomi (bolonjski dokument, ne naš izum) gde će pisati koje si predmete položio, s kojom ocenom i kod kog profesora, pa onda sa tim papirom na konkurs za posao...
Citat:
NeoBG: A studenti kao asistenti ili demonstratori na višoj ulivaju dozu neozbiljnosti.

Nije dobro rešenje, ali je rešenje. Zašto ne može bolje, treba pitati nadležne. Nemaju para, pa uzimaju jeftinije studente? (!?!) Nema kadra? Ljude je sramota da rade na višoj? Ili se uprava jednostavno ne razume u zapošljavanje ljudi...
[ gonadarian @ 27.12.2005. 11:08 ] @
Citat:
lord Vader: Čeka se akreditacija, oni se nadaju da će biti do maja 2006. god. To bi onda stupilo na snagu od septembra 2006. god.

Evo još malo podataka. Ovih dana vetš predaje dokumente za akreditaciju. Mali problem je što, kao što sam pisao u prošlom postu, tela koja treba da prime taj dokument nisu osnovana.

Drugi, malo veći problem, je taj što se studentima ne govori, ili se govori pogrešno, o tome za šta se akreditujemo! Između redova se konačno razaznalo da ćemo se akreditovati za strukovnu školu, a ime će biti nešto tipa "Visoka elektrotehnička škola strukovnih studija". Ovo bi bilo u redu. Ipak ne možemo baš da postanemo fakultet, ali to je ono što se priča!!! Ljudi sa položaja pričaju studentima već godinama da će vetš postati fakultet i da će dobiti dipl. ing. A na pitanje "kako fakultet, kada je u pitanju strukovna" odgovaraju da je to isto. To je sve jedno. Sve traje tri godine... Pa nije sve jedno!

Kao što sam pisao na blogu (Vetš, budućnost i kriza identiteta), nakon strukovnih osnovnih studija, mogu da se upišu isključivo strukove specijalističke, nakon čega nema dalje! Za razliku od fakulteta, jel...

Poseban problem jesu te strukovne specijalističke studije. Njih nema. Ni na vetšu, kamoli drugde. A u akreditaciji koja se podnosi, predaje se 8 osnovnih strukovnih studijskih programa, i samo 1 strukovni specijalistički program! I sada bi svi studenti vetša, od automatike, preko rta do epoa trebalo da imaju mogućnost pohađanja jednog, jedinog kursa?

Ovo definitivno zahteva dodatno razjašnjenje. U stvari ne dodatno - bilo kakvo razjašnjenje od zvaničnih lica vetša...
[ lord Vader @ 28.12.2005. 01:50 ] @
Pa ja sam to rekao na početku, to da nema dalje i neko mi reče da nisam u pravu da možeš da budeš doktor nauka. Meni su rekli da ne može baš kako si ti sada napisao.
[ Jesenjin @ 12.01.2006. 19:21 ] @
Ko bude zeleo da ide dalje, nastavice na faxu :) I nece biti ni prvi ni poslednji koji je tako uradio.
A zaista bi bilo hrabro da neko teorijski potkovan samo na VETS krene u pohod na doktorsku disertaciju ili na magistraturu :)
Ko bude zeleo, naucice.. Ima vremena.

To vam kaze bivsi VETS-ovac (Elektronika, ELITE).
Pozdr :)
[ Ivic@ @ 12.01.2006. 23:20 ] @
Vidim da se dosta razglabalo o VETS-u na ovom forumu pa rekoh da se i ja ukljucim sa svojim misljenjem. Prema ovome sto sam do sada procitao ocigledno je dosta onih koji misle da je skola jako dobra a isto tako i onih koji se sa tim ne slazu, cak je na neki nacin i preziru. Svako ima pravo na svoje misljenje i ja to zaista cenim. Ja sam inace student 2. godine smera Nove racunarske tehnologije na istoj. Bilo je par postova u kojima je "pljuvano" po planu i programu samofinansirajucih smerova tipa NRT, MET, AVT. Sa tim bih se donekle slozio, mislim da na papiru to izgleda mnogo lepse nego sto se u praksi pokazalo. Elem, mislim da su budzetski smerovi dosta ozbiljniji sto se tice samog rada u okviru skole i oni su osmisljeni za ljude koji koji zele da pored malo ucenja takodje i "lade jaja" na racun ove nase ,malo vise, klimave drzavne zajednice. Svi samofinansirajuci smerovi su jako dobri samo za zaposlene ljude, ponavljam, Z A P O S L E N E L J U D E, odnosno ljude koji vec imaju posao ili se pak poluprofesionalno bave informacionim tehnologijama i ovo im dodje kao jedan od nacina da svoje znanje dopune i prosire i ujedno na ne tako tezak nacin dodju do jedne od diploma koje VETS nudi. Ne zelim da me neko pogresno shvati ali mislim da ne postoji bolje resenje za uporedno studiranje i rad od VETS. Ovo govorim iz licnog iskustva. Naime zaposlen sam kao system administrator u jednoj od najboljih projektantskih firmi na nasim prostorima i znam koliko mi je prethodnih 18 meseci studiranja pomoglo u strucnom usavrsavanju, mozda ne toliko kroz predavanja ali definitivno kada su u pitanju konsultacije sa profesorima i asistentima + lab vezbe. Ljudi su jako raspolozeni za saradnju i davanje saveta i sto je i najbitnije "kipe" od znanja i radnog iskustva. Vecina njih je radila u "Vinci" ili institutu "Mihajlo Pupin". Jedan od profesora na predmetu Montaza i servisiranje racunara je godinama radio za enterprize kompanije na odrzavanju storage servera(jedna od njih je i Telekom), od njega sam uspeo da izvucem jako puno korisnih saveta + profani koji dolaze na "honorarni rad" sa FON-a i ETF-a, prof Obradovic kralj SQL-a, cuveni Laslo Kraus(mislim da o njemu ne treba puno govoriti, oni koji su studirali ili studiraju ETF ga jako dobro znaju) +... Sve u svemu moja je preporuka neki od SAF smerova za one koji zele da rade i studiraju paralelno a za one koji vole matematiku1 i 2 idite na budzet, diplomirajte pa jurite prakticno znanje. Sve u svemu sa moje strane sve preporuke za VETS. Verovatno ima onih koji se sa mnom nece sloziti, ali zato su izmislili demokratiju :-))
[ Gunslinger @ 15.03.2006. 16:21 ] @
Citat:
Dobili smo "čast" da se školujemo na najneozbiljnijoj školskoj ustanovi u zemlji, gde se plan menja svake godine, gde se plaćaju zaostali ispiti, gde se radi po šatro bolonjskom sistemu a dobijaju se diplome kao pre 10 god kad je trebalo da položiti upola manje ispita, studente za asistente itd.


Samo par reči.
1. Pre deset godina je bilo daleko teže završiti VETŠ. Ispita nije bilo upola manje, već skoro isto, tačnije bilo je potrebno položiti 21 ispit. Od toga je barem 70% bilo dvosemestralnih ispita koji su sada razbijeni na dva ispita. Nije bilo moguće izbegavati pojedine ispite, a ni profesore. Kada se izvrši priznavanje ispita dođe se do cifre od oko 240 bodova po novom planu i programu. Ne znam odakle ti informacija da je pre 10 godina bilo duplo manje ispita.

2. Treba shvatiti da "Bolonja" nema nikakve veze sa akreditacijom. Akreditaciju vrši ministarstvo, i škola je podnela zahtev o akreditaciji pre par meseci, tako da je sada sve na ministarstvu. Što se bolonje tice škola odavno radi po istoj.

3. Ne postoje u školi, a ni na fakultetu samo profesori i asistenti.
- Profesor - doktorat
- Viši predavač - magistratura
- Predavač - magistratura
Gore navedeni su zaduženi za celokupan predmet.
- Asistent - dipl. ing. - može držati računske i laboratorijske vežbe, a ne može držati predavanja.
- Laborant - ing. (6.stepen, tj. Viša škola) - zadužen za laboratoriju i držanje laboratorijskih vežbi (inače ih ima i na ETF-u ko nije sa tim upoznat).
- Demonstrator - student završne godine, koji samo pomaže pri izvođenju vežbi. Ovo je praksa u svim zapadnim zemljama, tako da tu ne vidim problem.

A sto se tice skole, po meni je najbolje oslikavaju diplomski radovi, barem na smeru Elektronika i telekomunikacije. Neki od njih su i van standarda ETF, sto priznaje i njihov Dekan. Mozete ih pogledati na sledecoj adresi :
http://hal9000.vets.edu.yu/elektronika/projekti/diplomski.htm

[Ovu poruku je menjao Gunslinger dana 15.03.2006. u 17:32 GMT+1]
[ Tigerheart @ 13.05.2006. 23:02 ] @
Citat:
Ivic@: Jedan od profesora na predmetu Montaza i servisiranje racunara je godinama radio za enterprize kompanije na odrzavanju storage servera(jedna od njih je i Telekom), od njega sam uspeo da izvucem jako puno korisnih saveta + profani koji dolaze na "honorarni rad" sa FON-a i ETF-a, prof Obradovic kralj SQL-a, cuveni Laslo Kraus(mislim da o njemu ne treba puno govoriti, oni koji su studirali ili studiraju ETF ga jako dobro znaju)


Doticni profesor iz Montaze i servisiranja je inace glavni Manager u firmi S&T Yugoslavia (http://www.snt.co.yu, od njenog osnivanja 1996 godine), i tacno je da je radio (i dalje radi) projektovanje, implementaciju i odrzavanje (kljuc u ruke sto se kaze) servera, storage sistema i drugih it resenja za velike firme kao sto su Telekom, Mobtel, Narodna Banka Srbije ... vise informacija o klijentima mozete naci na lokaciji http://www.snt.co.yu/Content.Node/company/4565.yu.php.

Takodje treba pomenuti i prof. Boru Djordjevica (ne nije u pitanju Bora Riblja Corba :) ) profu iz Operativnih sistema, kao i prof. Dragana Pleskonjica iz Sigurnosti u racunarskim mrezama, koji su majstori svog zanata i od njih mozete dosta nauciti, a i napisali su odlicnu literaturu za te predmete. O Laslu da ne govorim ... njegova reputacija je siroko poznata i cenjena .. :)
[ DjoleReject @ 18.05.2006. 20:00 ] @
Ja sam na RT, pa da dodam koju...

Razlozi ZA studiranje na VETS:
Obradovic- koga zanima, neka obidje njegovu stranicu u okviru skolskog sajta. Covek je u karijeri imao takve projekte da se uplasis (meni najinteresantnije projektovanje ziroskopa za vojno vozilo - koje je stvarno i koristeno:). Sto je najbolje, ja sam ga na svakom predavanju jebavao maksimalno i nikad nisam docekao situaciju da on ne zna da odgovori. A ako nesto ne razumes, cimace se s tobom pola sata, ali ces na kraju skontati. Mada mi je dao losiju ocenu nego sto sam ocekivao, moram reci da je za mene ostao AUTORITET

Kraus- Igrom slucaja kum mi studira na ETF-u, pa imam uvid i u tamosnja Laslova predavanja (drzanje vezbi) i mogu reci da mada je tamo asistent, a na visoj profesor, razlike u kriterijumu nema. Jos da dodam da ja njemu drzim "dodatnu nastavu" iz OOP-a. Niko za Krausa nije rekao da je "lak" profesor - treba sva paznja sveta da se izgura njegov dvocas, ali nakon tog C++a mislim da si izuzetno potkovan da picis dalje. Svako, ponavljam SVAKO ko je polozio taj predmet zna da napravi dobru klasu, mnogo o nasledjivanju i rukovanju izuzecima, a to nije malo. Posle je sve lakse... Javu kod njega tek treba da polazem, ali unapred znam da nece biti gubljenje vremena.

Bane Pavic- More informacija vezanih za neverovatan spektar oblasti. Genije asemblera, ponekad ce vam reci "nisam siguran kako optimizovati ovaj kod, ali videcemo se..." a onda te navata na hodniku nedelju dana kasnije i da ti malo umetnicko delo (kakvo znaju da cene samo oni koji vole asembler:). Pored toga, kad ti treba nesto iz VB-a (ne mora za skolu - kazes, gazda mi dao neki zadatak ili bilo sta) odgovor dobijas iz cuga. Posebno me odusevljava sto mu ljudi kojima je to deo struke daju neke probleme s kojima se susrecu u normalnom poslu, a nikad nisam cuo da je reakcija bila slabija od odusevljenja.

Verica Vasiljevic- Nije bas neki predavac, ali je uradila jednu izvanrednu stvar: Uzela je Tanenbaumovu knjigu i izvukla najvaznije, pa je to postavila na sajt u pdfu. Procitao sam Tanenbaumove Mreze i mogu reci da je literatura dobijena njenom intervencijom izvanredan izvor informacija ako zelite uci u sustinu mreza. Naravno, za one najozbiljnije preporucujem original, ali mislim da gradivo zasnovano na ovom autoritetu ne moze biti lose.

Dalje dobre osobine skole - mogucnost biranja ogromne vecine predmeta (mozes zavrsiti RT sa samo dva predmeta vezana za programiranje, ali isto tako mozes ih poloziti i desetak), mogucnost uzimanja bilo kog predmeta sa drugih smerova, mogucnost da radis paralelno sa skolom (ovo je stvarno istina i retka osobina nasih skola)...

Razlozi PROTIV upisivanja VETS-a:

-Studentska sluzba! Svako u ovoj skoli mora biti spreman na cekanja u redovima, namrgodjenost, smaranje sa rokovima kad to skoli odgovara (ako je potreban raspored polaganja ispita, obavezno ce kasniti, ali ako nisi prijavio ispit na vreme - placaj kaznu). Postoje nacini na koji se ovo moze izbeci, ali generalno su sluzbenici ocajni. Samo da dodam da na ETF-u nije bilo puno bolje dok sam ja bio tamo, cujem da su se popravili.

-Mogucnost landaranja. Ogromnu vecinu predmeta je moguce proci na neke fore i `vatanje krivina. Nisam siguran da li je ovo lose ili dobro iz ugla nekoga ko se tek upisuje, jer ima ljudi kojima samo treba papir, a ovo je dobar izbor za takve. S druge strane, ako hoces - imas i sta i od koga da naucis!

-Cene. Sve je skupo, svaka dodatna ili stvar koju si zajebao ces platiti i to lepo. Mozda je moj budzet ogranicen. pa tako rezonujem, ali smatram da je stvarno preterano.

Ima toga jos, ali nadam se da sam obuhvatio najvaznije pro i contra, pa vi ako mislite da sam nesto izostavio (ili ne daj boze slagao:) ispravite.



[ Dragan Varagic @ 27.05.2006. 18:08 ] @
Neverovatno je koliko studenti ne znaju šta ih čeka po novom Zakonu o visokom školstvu.

To što ste čuli svojevremeno da će VETŠ biti fakultet je samo loša interpretacija onoga što već imate po novom Zakonu (imate već, verovali ili ne, jer se akredituju studenti nego institucija) - "Osnovne studije su TROGODIŠNJE i četvorogodišnje studije". VETŠ može da se akredituje samo na strukovne studije, a posle njih mogu da idu jednogodišnje poslediplomske strukovne studije (specijalističke) i dvogodišnje strukovne poslediplomske studije (MBA - Master of Business Administration). Ako se čitali Zakon, u njemu se spominju samo tzv. Master studije, a one mogu a budu akademske (Msc) i strukovne (MBA).

Za vašu informaciju, na www.iimeuro.ns.ac.yu (Univerzitet u Novom Sadu, deo www.ftn.ns.ac.yu) već nekoliko studenata koji su završili VETŠ direktno je upisalo i krenulo na Specijalističke poslediplomske studije (znači, one studije što idu posle fakulteta) iz E-poslovanja. Znači, već sada može direktno da se ne upisuje četvrta godina nekih studija, već direktan upis na strukovne poslediplomske studije, posle kojih može da se upiše MBA (u slučaju pomenutih studija, pet predmeta Specijalističkih studija, priznaju se ako se na istoj državnoj instituciji upišu MBA studije).

[ DjoleReject @ 31.05.2006. 16:04 ] @
Ako si upoznat sa problematikom, daj reci kako su organizovane te poslediplomske studije? Vidim iz tvog posta da moze E-poslovanje (pretpostavljam za one sa smera u VETS koji se time bavi), ali ima li mogucnosti za nesto "strucnije"? Ko to organizuje (koji jos fakulteti), kako se placa (koliko, kome...) i o cemu se radi...
[ bokacbl @ 22.09.2006. 13:10 ] @
Poz,

Posto vidim da se dosta pisalo o prelasku sa VETS-a na FTN, interesuje me ima li neko ko je to uradio da mi da malo vise detalja o tome. sta se priznaje od ispita na kojoj godini, koliko kosta itd..
Takodje ima li neko da se sa VETS-a prebacio na FON?
Odnosno ima li bilo ko da se prebacio sa VETS-a negdje, konkretno me interesuje za smjer NRT ali ako ima neko sa nekog drugog smjera da podjeli iskustva.

Bojan
[ maric1 @ 24.09.2006. 20:49 ] @
mogu ti samo reci sto ja znam drug otisao na Singidunum
[ verb @ 17.08.2008. 22:01 ] @
Iako je tema odavno zamrla, nisam mogao a da ne dam svoj licni stav o VETS-u.
Student sam vets-a, smer elektronika(ELITE), boze zdravlja na jesen u III godinu!
Kada saberem sve utiske, dodjem do toga da je mnoooogo vise negativnih nego pozitivnih stvari u ovoj skoli.
Najvise sto mi smeta je studentska sluzba, u kojoj sede 3 matore babe koje do podne mrze sebe, posle podne ceo svet! Imao sam vise neprijatnih situacija na salteru(citaj svadja), a vrhunac je bio kada nisu hteli da mi obrade promenu predmeta jer po njihovom misljenju nisam platio dovoljno, iako sam uplatio koliko mi je direktor rekao i potpisao(3500 din).
Druga stvar je to sto je skola ogromna masina za obrtanje para koje zavrsavaju na ko zna kom mestu, i dzepu(WC se renovira po 5 puta godisnje za astronomske cifre). Preneti ispiti se placaju, bez obzira sto si na budzetu, ili placas skolarinu sto NEMA NIGDE NA BG UNIVERZITETU !!! Racunaj ako si preneo 2 ispita platices oko 20 000 zavisi od broja bodova, a da ne pominjem placanje kolokvijuma i ispita, koji su normalna procedura!
Treca stvar je poprilican broj totalno bezveznih predmeta, i jos vecih bezveznjakovica koji ih drze, i asistenata koji su se 'usavrsili' u Zrenjaninu!
Ruku na srce ima par profesora koji su stvarno ljudi za postovanje (Bosnjakovic, Hadzibabic...), i par izkompleksiranih budala, koji ocigledno zale sto su zaglavili kao predavaci na vets (Z. Miskovic koji naziva studente majmunima i budalama).
Prica da je vets vise orijentisan na praksu, a ne na smaracku teoriju kod mene ne pije vodu, jer sam do sada video prakse koliko i u srednjoj (mislim na moj smer, za ostale ne znam)!
Da ne bude sve crno u ovom mom izlaganju navescu kao pozitivnu stranu da postoje predmeti koji se mogu poloziti na prepisivanje (al' koja je poenta toga), ili sa par dana ucenja a ambiciozniji mogu produziti na FTN na samofinansiranju i sa malim brojem priznatih predmeta!
Da se ne lazemo, vets, bar smer ELITE nije lak, iako ljudima koji nisu u prici samo pominjanje visa ... budi asocijaciju na visu uzaludnu, ili neku lokanu visu skolu, pa prokomentarisu nesto tipa 'e boli te k....' ipak ces morati da zapnes i malo se potrudis, dok za smerove EPO i MET licno smatram da su sprdnja (znam ljude sa tih smerova-smesno).

Sve u svemu odluka da upisem VETS mi je do sada najveci za*** u zivotu, iako sam bio solidan u srednjoj (vr.dr-odlican u tehnickoj), i na prijemnom za ETF sam bio na samofinansiranju. Imam drugara koji studira FTN u NS, i po njegovoj prici, i po prici par ljudi koji su nastavili na ftn posle vets, razlika u kriterijumu nije velika (ali je ipak FTN ozbiljniji), i sa obzirom da na FTN vlada parola 'plati pa sve moze' brzo se aklimatizujes, i ukljucis u tokove.

Moj savet za sve ljude koji se razmisljalju da upisu VETS, a da su sa pristojnim prosekom iz srednje, je da je zaobidju. Pogotovo za ljude iz unutrasnjosti (npr. kao ja), jer u svakom slucaju ce biti odvojeni od porodice, placace stanarinu i hraniti se u menzi i na kraju nece biti adekvatno nagradjeni sa diplomom VETS, tj 'inzenjer elektrotehnike za ...'
Jos jednom napominjem da uglavnom govorim o smerovima elektronika i automatika, dok RT i NRT donekle imaju perspektivu, ali ni oni nisu puno odmakli!

Zakljucak je da je bolje produziti malo na sever (NS) gde ces znati sta si i na cemu si sa diplomom, nego se cimati po VETS pa se posle cesati po glavi sa parcetom papira !!!
[ verb @ 17.08.2008. 22:18 ] @
A ako nekoga zanima prebacivanje sa VETS-a na FTN, moze da se raspita u njihovoj studentskoj sluzbi.
Koliko ja znam iz prica par ljudi koji su se prebacili na FTN procedura je sledeca:
- platis vets-u potvrdu o polozenim predmetim
- pokupis sve nastavne planove predmeta koje si polozio i juris profesore po FTN da ti kazu sta priznaju a sta ne, jer ne postoji jedinstven obrazac (stvar veoma individualna od 10 pa do 3 priznata predmeta)
- platis papirologiju na FTN
- platis skolarinu za godinu koju si upisao (II ili III, zavisi od broja priznatih predmeta)
- zagrejes stolicu, i kada das uslov prelazis na budzet

Ovako je isla procedura do ove godine, nadam se da nece nista menjati, jer planiram sledece jeseni da palim za NS

ps. Moze se otici na forum FTN, ima cak i tema o prebacivanju sa vetsa na ftn i tu moze da se nadje par ljudi koji mogu da pomognu sa njihovim savetima i iskustvom!
[ zoran2008 @ 05.05.2009. 13:56 ] @
Pozdrav svima!
Moze li mi neko reci da li je pokusao sa diplomom VETS da ode negde u inostranstvo?
Zanima me odlazak negde pa ako neko ima iskustva neka napise koju pametnu.
Poz.
[ Dragan Varagic @ 13.05.2009. 21:01 ] @
Moderatori bi trebalo da povedu računa o brisanju uvreda koje se pojavljuju na forumu!

@VujaBG - U vašem obraćanju na ovom forumu na temu pojedinaca i same Škole koja je tema ovog posta postoji nekoliko elemenata za veći broj tužbi, obzirom da ste na javno dostupnom mestu izneli dosta teške optužbe. Ujedno ste i javno povredili dostojanstvo određenih osoba.

Obzirom da radim u ovoj Školi, preporučujem da zainteresovani za studiranje pitaju za mišljenje same studente (pročitajte komentare na ovom forumu, ili se raspitajte na adekvatnoj FB grupi). Studenti mogu sasvim adekvatno da iskažu svoje mišljenje i o programima škole, ali i mišljenje o pojedinim profesorima.
[ Ilic Igor @ 13.05.2009. 23:11 ] @
Citat:

@VujaBG - U vašem obraćanju na ovom forumu na temu pojedinaca i same Škole koja je tema ovog posta postoji nekoliko elemenata za veći broj tužbi, obzirom da ste na javno dostupnom mestu izneli dosta teške optužbe. Ujedno ste i javno povredili dostojanstvo određenih osoba.


Slazem se sa g. Draganom i iskreno se nadam da covek gresi.


[Ovu poruku je menjao Ilic Igor dana 14.05.2009. u 00:27 GMT+1]
[ Slobodan Miskovic @ 14.05.2009. 08:09 ] @
@VujaBG

Ako imate nesto protiv osoba koje pominjete u poruci trebalo bi da to raspravite sa njima a ne na forumu gde te osobe nemaju mogucnost odgovora na vase optuzbe. Poruka u kojoj ste vredjali i optuzivali ljude za dela za koja nisu niti tuzena niti osudjena je obrisana. Norme kvaliteta ovof foruma su takve da poruke koje ostavljate ovde nisu u skladu sa tim pa bih vas pre sledeceg postovanja savetovao da ih prilagodite kulturnom i akademskom nivou.
[ introitus @ 14.05.2009. 08:34 ] @
>

Ne vidim zasto je pitanje smesno?

Koliko ja znam dok nije pocela prica sa Bolonjom i novim planovima i
nastavnim programima ljudi su mogli da nostrifikuju diplomu (ili kako se
vec to zove). Trenutno ne znam kakva je prica.

Sto se tice same skole, moze da se nauci svasta ali to najvise zavisi od
samog studenta i njegovog pristupa i volje da juri profesore.
[ jelenagavrilovic @ 14.05.2009. 10:25 ] @
postoje studenti koji su nastavili skolovanje u inostranstvu
Italija-Trst-master
Austrija Bec-Master
Ceska -Prag-Master
Ima ih jos par u Grckoj i Australiji ali ne znam da li su otisli na master ili su na osnovnim studija tamo
samo da napomenem da su ovi ljudi vec 2 godine tamo i da zavrsavaju...
Strani fakulteti uglavnom gledaju broj semstara koje je student odslusao.
[ Struja01 @ 23.05.2009. 14:34 ] @
Student prve godine Visoke skole smer Automatika i sistemi za upravljanje vozilima.

Dobre strane skole:
Moze se upisati sa zavrsenim trecim stepenom.
Stalna konsultacija sa profesorima koji su skoro uvek spremni da pomognu i objasne ono sto nije jasno.
Mogucnost biranja predmeta sa drugih smjerova.
Moze se nauciti mnogo toga, ali to sve zavisi od studenta!

Lose strane skole:
Moze se zavrsiti, a da se ne zna npr. sta je to transformator (jedan student 3 godine automatike ne zna sta je transformator!) ... I posle takav diplomac ode na razgovor za posao i kada poslodavci vide njegovo znanje pocinju da placu i smeju se u isto vrijeme... To samo doprinosi losem ugledu skoli a i manjoj vrednosti diplome ove skole ...
Skolarina.

Po skoli kruzi glas da ko polozi matematiku 1 i matematiku 2 da je takoreci zavrsio skolu ...

Ova prica o prelasku u inostranstvo mozda je istinita, ali za to sigurno treba bruka novca.

Takodje smatram da je glupo prelaziti na druge fakultete posle diplome Visoke skole, jer je to uzaludno trosenje novca, gubljenje vremena. Bolje se je okrenuti ka prakticnom znanju ili dobijanju nekog sertifikata ...

[ somikg @ 26.05.2009. 14:13 ] @
Kakav je to zakon da se Visoka skola moze upisati sa 3. stepenom strucne spreme.Ko li ga je pisao,bas me zanima...
[ jelenagavrilovic @ 27.05.2009. 15:04 ] @
"U prvu godinu studija na višim školama mogu se upisati lica koja imaju odgovarajuće srednje trogodišnje ili četvorogodišnje obrazovanje, što takođe propisuje škola svojim unutrašnjim aktima."

Orginalna sadržina je na linku
http://www.mps.sr.gov.yu/code/navigate.php?Id=297
[ somikg @ 27.05.2009. 17:09 ] @
Citat:
"U prvu godinu studija na višim školama mogu se upisati lica koja imaju odgovarajuće srednje trogodišnje ili četvorogodišnje obrazovanje, što takođe propisuje škola svojim unutrašnjim aktima."

Znam da je to propisano zakonom,ali mi nije bas najjasnije kako izjednacavaju ucenike sa zavrsenim 4. stepenom,i ucenike sa zavrsenim 3. stepenom? Svaka cast svakome,ali ne znam koliko je to dobro...
[ Struja01 @ 27.05.2009. 17:56 ] @
Citat:
somikg: Znam da je to propisano zakonom,ali mi nije bas najjasnije kako izjednacavaju ucenike sa zavrsenim 4. stepenom,i ucenike sa zavrsenim 3. stepenom? Svaka cast svakome,ali ne znam koliko je to dobro...


A po cemu smatrate da to nije dobro!?
[ somikg @ 29.05.2009. 17:41 ] @
Pa nije isto zavrsiti 3. stepen,i zavrsiti 4.stepen.Nije mi jasno kako se to moze izjednacavati? Meni licno ne smeta to,ali upisati Visoku skolu posle zavrsenog zanata??? Nemoj neko pogresno da me protumaci,nemam nista protiv ljudi koji su zavrsili trogodisnju skolu,i upisali Visoku...
[ Struja01 @ 30.05.2009. 14:36 ] @
Pa evo ja sam cist primer, zavrsio sam trogodisnju skolu (ZANAT). Ovde sam polozio sve iz prvog semestra u roku, a i iz drugog semestra cu da polozim isto sve u roku, a uzeo sam poteske predmete. Prvo ja sam iz Bosne gde su srednje skole dosta losije, a ovi sto su zavrsili 4 stepen u "Tesli" u Beogradu i dosli ovde da studiraju ne mogu da poloze obicnu matematiku ili elektrotehniku, takodje ne znaju zasta sluzi tranzistor i da ne pricam tako neke sitnice, a dosli su ovde da studiraju. Koliko sam primetio ovde se znatno ne primecuje razlika izmedju 3 i 4 stepena.
[ somikg @ 30.05.2009. 18:34 ] @
Iskreno receno,i ja sam zavrsio 4.stepen,ali moje znanje iz srednje skole je =0.Tako da sam i ja sve iz pocetka krenuo. Kod nas se primecuje razlika,posebno kod ljudi koji su zavrsili gimnaziju.Oni su stekli radnu naviku jos iz srednje,tako da nemaju problema. To je sve do karaktera i samog studenta,kako shvati svoje obaveze. Velika vecina je upisala samo da bi uzeli diplomu,i dosta se prepisuje,sto na kolokvijumima,sto na ispitima.Koliko ja znam ,samo se kod bodovanja za upis u visoku skolu sabira prosek iz srednj,pa se mnozi sa 2,i to je jedina razlika kod 3. i 4. stepena pri upisu.
[ Struja01 @ 31.05.2009. 14:30 ] @
Citat:
somikg: Iskreno receno,i ja sam zavrsio 4.stepen,ali moje znanje iz srednje skole je =0.Tako da sam i ja sve iz pocetka krenuo. Kod nas se primecuje razlika,posebno kod ljudi koji su zavrsili gimnaziju.Oni su stekli radnu naviku jos iz srednje,tako da nemaju problema. To je sve do karaktera i samog studenta,kako shvati svoje obaveze. Velika vecina je upisala samo da bi uzeli diplomu,i dosta se prepisuje,sto na kolokvijumima,sto na ispitima.Koliko ja znam ,samo se kod bodovanja za upis u visoku skolu sabira prosek iz srednj,pa se mnozi sa 2,i to je jedina razlika kod 3. i 4. stepena pri upisu.


U potpunosti se slazem sa ovim tekstom ... :)
[ miki_ja @ 16.07.2009. 14:21 ] @
[/quote]
Citat:
jelenagavrilovic: postoje studenti koji su nastavili skolovanje u inostranstvu
Italija-Trst-master
Austrija Bec-Master
Ceska -Prag-Master
Ima ih jos par u Grckoj i Australiji ali ne znam da li su otisli na master ili su na osnovnim studija tamo
samo da napomenem da su ovi ljudi vec 2 godine tamo i da zavrsavaju...
Strani fakulteti uglavnom gledaju broj semstara koje je student odslusao.


Ali bitno je da VISER ne priznaje broj semestara pa cak i kada su zavrseni na njoj!
[ aleksa20.07 @ 05.05.2015. 21:36 ] @
Kakva su iskustva sa smerom Elektronika i telekomunikacije?