[ Dragan Varagic @ 11.10.2002. 08:05 ] @
22 - 25. oktobra 2002. Beograd, Hotel Hyatt Regency.

Dva Seminara u jednom
1. INTERNET POSLOVANJE: Nova Mera Vaše Uspešnosti
2. FINANSIJE, BEZBEDNOST I NOVE TEHNOLOGIJE NA INTERNETU

Predavači

Dr Dušan Starčević, Fakultet organizacionih nauka
Dr Viktor Pocajt, Tehnološko-metalurški fakultet
Dr Dejan Tošić, Elektrotehni?ki fakultet
Dr Vojkan Vasković, BK Akademija
Dr Milan Kukrika, Geografski fakultet
Dr Saša Bošnjak, Ekonomski fakultet u Subotici
mr Vladan Pantović, Energoprojekt InGraf
dipl.ing. Predrag Milićević, Mobtel
dipl.ing. Dragan Varagić, Pretraga.co.yu

Kome je ovaj Seminar namenjen?

Seminar je namenjen svima koji žele da unaprede svoje poslovanje i stručnost. Nikakva tehnička predznanja nisu Vam neophodna da biste izvukli maksimum iz znanja koja Vam nudimo. Ne morate biti stručnjak ni za računare, ni za Internet. A ako to jeste, moći ćete da čujete i razmenite iskustva o primenjenim rešenjima, novim tehnologijama i platformama.

Ako ste individualac ili preduzetnik
Sve zavisi od Vas! Internet je raj za bistre i preduzetne ljude. Izvanredna mogućnost za brze i fleksibilne, za one koji imaju šta da ponude: kvalitetnu robu, uslugu, softver, znanje, informacije ili bilo šta drugo. Nikada troškovi i rizici nisu bili manji, a potencijalna dobit veća.

Ako ste u srednjoj ili velikoj firmi
U firmama često postoji ogroman prazan prostor između ljudi koji poznaju tehniku i tehnologiju, sa jedne, i ljudi koji odlučuju ili predstavljaju firmu, sa druge strane. Premostite taj jaz i najbolji posao i za sebe i za svoju firmu. Na ovom seminaru saznaćete sve što Vam je potrebno za to.

Ako ste programer ili Web dizajner, tehničko lice, profesionalac u informatici
Uz primere tehnologija i platformi implementiranih u svetskim i domaćim projektima, imate jedinstvenu priliku da saznate o vitalnim konceptima Web poslovanja, marketinga i prodaje: tehnikama za izgradnju poverenja kupaca, strukturi Web sajta za podršku prodaji, ciljnim grupama i njihovom privlačenju, efikasnoj komunikaciji sa poslovnim partnerima. Tada ćete moći da kompetentno razgovarate sa svojim menadžerima i komercijalistima. Osim toga, mnoge od stvari koje budete čuli itekako će Vam koristiti u svakodnevnom životu.

Ako ste komercijalista ili prodavac
Mnoge kockice će Vam se složiti i moći ćete da suvereno razgovorate sa tehničkim licima i Web dizajnerima, da postavljate prave zahteve i izvučete maksimum od savremene Internet tehnologije. Marketinški i prodajni aspekti i dalje će Vam biti značajni. A otkrićete i kako se posao koji dobro znate radi u novim okolnostima i novim medijima.

Ako ste menadžer
Uočićete koje Vam mogućnosti nudi Internet za unapređenje Vašeg posla, sektora i firme. I ne samo to - Saznaćete šta je to što realno možete da očekujete od komercijalnih poslova preko Interneta, šta treba da preduzmete na početku, kako da procenite i okupite pravu ekipu. I da je kontrolišete!

Informacije o seminaru

INI Industrijski inženjering, Beograd
E-mail: [email protected]
Telefoni: 011/405-787, 30-45-256

[ Marko Bijelic @ 11.10.2002. 09:45 ] @
Bas citam ovih dana neke starije Yu i hrvatske comp casopise. Svake godine se odrzavaju brojni seminari (recimo ja gledam iz tih casopisa '99u pa nadalje) o tom famoznom elektronskom poslovanju u luksuznim hotelima, sa elitnim predavacima i na kraju nista.

I dalje stojimo u mjestu :'((
[ Dragan Varagic @ 11.10.2002. 12:02 ] @
Sve je stvar obaveštenosti, pa tako i konstatacija da ovakvi seminari ne donose ništa novo na planu razvoja Interneta kod nas. Ilustrovaću to s nekoliko primera:

- Nadležne osobe iz Delta korporacije praktično od prvih seminara kod nas redovno prate sve ozbiljnije događaje na ovu temu. Rezultati se mogu videti na serijalu njihovih sajtova.

- Odgovorne osobe iz Sintelona Plus (uskoro će biti promocija novog sajta) i Fresh & Co. za pitanja marketinškog pozicioniranja svoje odluke o konkretnim načinima angažovanja konsultovali su upravo na ovakvim seminarima i srodnim obukama. Konkretno, g. Ćulum iz Sintelona Plus najverovatnije će presudno uticati na donošenje strateške odluke o jednom marketinškom modelu za čiju primenu se odlučio nakon jednog predavanja na simpozijumu "E-trgovina". O ovome ćemo detaljnije kada se ostvari (nadam se).

- Na konkretnom seminaru koji je tema ovog thread-a pojaviće se osoba koja je odgovorna za verovatno najveći projekat iz oblasti primene Interneta koji će uskoro krenuti kod nas. Nadam se da će javnost o ovome biti zvanično obaveštena na predstojećem Sajmu informatike u Novom Sadu. Predavanja na ovom seminaru trebalo bi da posluže kao provera, ili dodatna informacija o konkretnim potezima koji će rezultirati realizacijom spomenutog projekta.

Ne može se očekivati da svi prisutni na jednom seminaru odmah krenu u ozbiljnu implementaciju predstavljenih Internet rešenja. S druge strane, top seminari, kao što je ovaj, svakako doprinose razvoju Interneta kod nas, ali rezultati nisu odmah vidljivi.
[ Marko Bijelic @ 12.10.2002. 08:49 ] @
Ovako, mozda je izgledalo malo pregrubo ali cinjenica je da nas e-komerc gotovo stoji u mjestu. Protiv ovakvih seminara zaista nemam nista, podrzavam ih i stvarno da sam u blizini (i prilici) i ja bih mozda navratio. Moj stav je bio (i ostao) da stvarno imamo veliki broj ovakvih manifestacija ali ipak i dalje tapkamo u mjestu. Firme koje si ti naveo predstavljaju primjer novijih renomiranih firmi (kako sam bar ja cuo) sa podmladjenim menadzmentom koji je spreman na nova ulaganja i nova trzista, ali sta je sa ostalim.

Da li mozes da navedas kakva je posjecenost tih seminara. O kakvim je firmama rijec, koja djelatnost prednjaci, kakav je kadar i sl. Dalje da li su nasi ljudi spremni na ulaganje u NetPoslovanje.

Hvala na iscrpnom odgovoru.
[ Dragan Varagic @ 12.10.2002. 09:04 ] @
Veoma dobra pitanja :)

Seminari ovakvog tipa obično okupe 10-30 osoba, sem u slučaju veoma poznatih predavača, političara i sl. U privrednim komorama (BG) zna da na ovakve seminare dođe i više od 50 osoba, ali to nije opšti slučaj.

Od predstavnika firmi prednjače veće firme (državne i privatne), dolaze nadležne osobe i iz manjih firmi. U zavisnosti od konkretne tematike, na predavanja dolaze kadrovi bliski IT-u, marketingu, prodaji, PR-u, ali i generalni direktori, vlasnici, tj. predstavnici top managementa. Ipak, najviše dolaze predstavnici srednjeg managementa. Dobro si primetio da su to uglavnom mljađi ljudi.

Firme su spremne da ulažu u NET kada im se jasno objasni šta oni time dobijaju i koliko im je vremena potrebno da isplate investiciju. Ako postoji model koji im brzo vraća uložene pare (prvo dobiju, pa plate) - ništa nije problem.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2002. 09:21 ] @
Citat:

22 - 25. oktobra 2002. Beograd, Hotel Hyatt Regency.


Ne bih da zvucim pretenciozno - ali samo mesto (hotel koji drzi strana kompanija, i to najskuplji, a ne neki jeftiniji kongresni centar) govori o organizatorima i optimizaciji troskova - mislim... Ekonomija zemlje i GDP se najblaze mogu okarakterisati kao "srednje losi" a INTERNET POSLOVANJE je tek u povoju sa dvocifrenim brojem firmi koje ga uspesno implementiraju , ali zato semirari o pokretanju Internet poslovanja moraju biti odrzani u najelitnijem hotelu, gde ce i organizatorske pare otici Hyatt grupi... mislim... jesu te pare kikiriki, ali opet treba imati neko postovanje i razumevanje situacije.

Zasto najskuplji hotel? Da li na taj seminar dolaze level-1 executives fortune 500 kompanija pa da sve mora da bude sljastece i u najboljem hotelu u Beogradu?

Naravno, vidim da su clanovi grupe dosta drzavnih firmi, tako da trosak i nije neki - niti ce neko od radnika to da oseti (osetice poreski obveznici), ali mi se sve cini da je to arcenje para kada se broj ovakvih seminara pomnozi sa 50-100.

Uz duzno postovanje postovanim profesorima i organizatorima, ne bih voleo da se neko od njih nadje uvredjenim - ali stil trosenja novca na "troskove" je dovoljan indikator kako se stede resursi kako kompanija tako i drzave.

Disregard this, just my two cents :)



[ Dragan Varagic @ 12.10.2002. 09:36 ] @
Kao prvo, ovo je top seminar, jedan od retkih ovog tipa kod nas.

Kao drugo, i u ovoj državi postoje određeni broj osoba iz privatnog, ali i iz državnog sektora koji razmišljaju na taj način - ako se se ulaže dosta sredstava za sam ambijent seminara, promociju, materijale, itd. da ima razloga za to, tj. da je seminar kvalitetan.

Kao treće, ovaj seminar postoji već duže vremena, održava se 3-4 puta godišnje na različitim lokacijama u Srbiji i Vojvodini (Vrnjačka Banja, Kopaonik, i sl.), iz prostog razloga što kao i slični top seminari u svetu kombinuje radnu atmosferu i odmor.

Kao četvrto, organizatori se trude da okupe ekipu predavača koji imaju šta da kažu na zadate teme, seminari se nikada ne ponavljaju s istim temama, a primarna ciljna grupa su decision maker-i, jer se s njima na kraju i pravi posao. Oni koji rade i odlučuju o poslu u ovoj državi nisu siromašni. Ne zaboravite - ne živimo više u uranilovci. Akcenat je na RADU.

Kao peto - Ovo je klasična kvalitetna poslovna priča, a ko ne zna kako se prave poslovi na višem nivou - njegov problem.

Inače, što se tiče broja osoba, zaboravio sam da spomenem najveći događaj iz ove oblasti - E-trgovina, gde je ove godine na Paliću bilo oko 200 učesnika, iako je postojala kotizacija (doduše skromna).
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2002. 10:38 ] @
Dragane, u pravu si za vecinu tacaka, ali samo par stvari:

Citat:
Kao četvrto, organizatori se trude da okupe ekipu predavača koji imaju šta da kažu na zadate teme, seminari se nikada ne ponavljaju s istim temama, a primarna ciljna grupa su decision maker-i, jer se s njima na kraju i pravi posao. Oni koji rade i odlučuju o poslu u ovoj državi nisu siromašni. Ne zaboravite - ne živimo više u uranilovci. Akcenat je na RADU.


Ako isecemo sarkasticne komentare (uravnilovke) ostaje samo fakat da iako neko "nije siromasan" (i ovo je vrlo rastegljiv pojam, "nije siromasan" se moze odnositi na pojedinca, njegovu firmu ili na drzavu koja je vlasnik drzavne firme) ne znaci da troskovi treba da budu najskuplji i da kao takvi jos idu stranoj kompaniji (Hyatt Regency) kada to moze da se uradi na optimizovaniji nacin. To je i bila moja poenta, a ne da takvi skupovi (daleko bilo) ne treba da se odrzavaju ili da (jos gore) nemaju smisao.

Ako je ipak bolje da se takvi skupovi drze u najekskluzivnijim mestima, odlicno, jos bolje ako nisam u pravu - nadam se da ce i turnover tih kompanija investitorima dokazati da se sredstva ne trose preterano.

Citat:

Kao treće, ovaj seminar postoji već duže vremena, održava se 3-4 puta godišnje na različitim lokacijama u Srbiji i Vojvodini (Vrnjačka Banja, Kopaonik, i sl.), iz prostog razloga što kao i slični top seminari u svetu kombinuje radnu atmosferu i odmor


Nadajmo se da ce doneti i isti rast prihoda "kao i svi slicni top seminari u svetu" posto su penentracija internet tennogolija i prihodi privatnih preduzetnika malo nesrazmerni sa "top ekonomijama u svetu"

Citat:
Kao peto - Ovo je klasična kvalitetna poslovna priča, a ko ne zna kako se prave poslovi na višem nivou - njegov problem.


Naravno da je to mesto za sklapanje novih poslova ili poslovnih kontakata, ali uopste nije odgovor na ono sto sam ja napisao (ako se uopste i odnosilo na moj post, ako nije - izvinjavam se) tako da se opet moze shvatiti kao bezrazlozni sarkazam - bila su dovoljna i prva dva pasusa, gde je objasnjeno da su vecina organizatora za to da takvi seminari budu luksuzni.

Mislim da smo u svakom slucaju razmenili misljenja - moja poenta je bila da Hyatt i "troskovi na protokol" mozda nisu najsrecnije resenje, a Draganova da je tako ipak bolje po misljenju kljucnih ljudi iz privrede - to manje-vise sumira ovu nasu malu diskusiju, kako ne bi otisla u nedogled :)
[ Dragan Varagic @ 12.10.2002. 11:53 ] @
Izvinjavam se na mozda malo preoštrom odgovoru, koji nije u suštini bio direktno namenjen samo Ivanu. Radi se o tome da više godina radim na tome da stvarno neki veoma uticajni, stručni i slični pojedinci prate šta se dešava na Internetu, pa i na ovakvim diskusijama. Do sada mi se u više navrata desilo da određeni broj ljudi iz ovakve kategorije (koji su po pravilu ekstremno zauzeti) kažu ili napišu nešto u stilu pisma koje sam dobio nakon nekoliko odgovora na ovom thread-u:

"Ja moram priznati da uopste nemam zivaca i volje da diskutujem sa ovakvim tipovima, kojima je osnovno da nesto pljuju i kritikuju, i to najcesce kada nemaju blagog pojma o cemu se radi u nekoj prici

(...)

Inace, u par navrata sam primetio da ljudi u ovoj konferenciji imaju taj obicaj, pa je vise i ne pratim."

Po mom mišljenju veoma je loše kada neko ko bi definitivno trebalo da prati IT events temu, više ne želi to da radi, a takvih primera sam čuo i za Internodium, itd.

Znači, nikoga posebno ne prozivam, nego mi je krivo što se ovakve stvari dešavaju. Izvinjavam se još jednom ako sam nekoga uvredio svojim sarkastičnim komentarima.

[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2002. 12:19 ] @
Citat:

"Ja moram priznati da uopste nemam zivaca i volje da diskutujem sa ovakvim tipovima, kojima je osnovno da nesto pljuju i kritikuju, i to najcesce kada nemaju blagog pojma o cemu se radi u nekoj prici


Posto je moj post bio vrlo argumentavan i nije sadrzavao nikakvo pljuvanje, recimo da se ovo verovatno ne odnosi na mene :)

A sto se tice kritikovanja - ljudi koji ne mogu da uvaze konstruktivnu kritiku se ne mogu nazvati sposobnima IMHO.

Citat:

Znači, nikoga posebno ne prozivam, nego mi je krivo što se ovakve stvari dešavaju. Izvinjavam se još jednom ako sam nekoga uvredio svojim sarkastičnim komentarima.


Radi se o najobicnijoj politici raspodele troskova. Hyatt regency ima reputaciju da ima fiksne cene za sve svoje objekte u svetu, a plus je strana kompanija. Ako se neko od kolega menadzera nasao uvredjene sujete, to je samo njegov problem. Moja poenta je bila vrlo jasna, i necu je ponavljati pet puta. Nisam kompetentan u domenu internet marketinga, ali imam odredjeni (visok) stepen slobode donosenja odluka u mom polju koje opet ima dosta veze sa internetom i to u privatnoj (stranoj) kompaniji koja ima zavidan godisnji revenue, tako da ipak smatram da mogu da ucestvujem u raspravi. To je sve sto mogu da kazem, tako da ne zalim da me neko i prozove, to mi moze doci samo kao kompliment, posto sam ovde samo neupuceni (dobro.. blago upuceni) ucesnik rasprave sa nekim elementarnim vaspitanjem racionalnog i isplativog trosenja novca.

Ne vidim zasto bi se neko rezignirano napustio raspravu ako se postave sumnje u opravdanost odredjenih troskova i uopste o politici trosenja kompanijskih (investitorskih, a ne menadzerskih) para - to nije "pljuvanje" vec otvorena rasprava koja nema za cilj da nekog diskredituje, vec da mozda neobavestenim ili nedovoljno upucenim ljudima (kao, recimo, meni) skrene paznju na vaznost odredjenih poslovnih poteza, ILI (obrnuto) da menadzmentu ukaze da mozda politika trosenja nije dobra - da ako postane pattern izaziva enormne rashode bez opravdanja u prihodima, o tome koliko je politika trosenja dobra mogu suditi samo konkretni podaci o svakoj firmi ponaosob - nadam se da su jako dobri, posto, kako je kolega Varagic vec rekao je sve u RADU, a ne u prici.

Takve kritike (moj post cak nije bio ni kritika, vec sumnja - koja ocekuje argumentovan odgovor ako je pogresna!) se mogu opovrgnuti na vrlo elegantan (i poucan) nacin - a to je revenue i turnover, kao i % povecanja prihoda koji je doneo internet marketing, pa kao slag na torti kolicina novca potrosenog na uvodjenje e-tehnologija >I< kolicina novca potrosenog na rashode "decision makera" - posto slobodno mogu da kazem da neke od ovih podataka bi neki krili "kao zmija noge" (one koje zakonski mogu da iznesu) . Oduzimanjem poslednje dve velicine se lako dolazi do zakljucka da li je necija kritika na mestu ili ne. A odustajanjem i diskreditovanjem ucesnika u raspravi banalnim argumentima ("ja nemam zivaca da se raspravljam sa tipovima") se ne postize apsolutno nista, sto, nadam se, nikom nije cilj.


Kao slag na torti, samo da napomenem da jedna od kompanija ciji ljudi imaju radove na tom skupu i koja ima nagradu za "najbolji informacioni sistem" i dan danas (posle TOLIKO e-commerce seminara) nema naplatu preko kreditne kartice racuna za mobilni telefon, pa svaki mesec moram da saljem novac u YU iz inostranstva (preko 2 korespodentske banke) da uradim clearing za roaming racun - ne mogu da koristim svoju kreditnu karticu za placanje neceg sto ocigledno moze da se izvede elektronski, a u isto vreme ti ljudi drze seminar o internet tehnologijama... rezultati govore o brzini adaptiranja na nove tehnologije. (nove??? u svetu svaka prokleta trafika ima procesor za kreditne kartice).
[ Miloje Sekulic @ 12.10.2002. 16:09 ] @
Citat:
mungos:
Moj stav je bio (i ostao) da stvarno imamo veliki broj ovakvih manifestacija ali ipak i dalje tapkamo u mjestu.


Sto iz licnog interesa, sto po "sluzbenoj duznosti" posetio sam neke od ovih seminara. Mlslim da je dobro da se organizuju i nadam se da ce ih biti vise. Kao i kod drugih stvari i ovde ce presuditi trziste. Kvalitetniji seminari ce opstati, oni manje kvalitetni se ugasiti.
Slazem se sa Ivanom da ce upravo povracaj novca datog za seminar (ali i za implementaciju naucenog) odluciti o tome ko ce opstati na trzistu. Mislim da ce tu presudnu ulogu odigrati preporuke zadovoljnih posetilaca seminara ili pokude onih koji onim sto su culi ne budu zadovoljni. Krugovi nasih privrednika nisu toliko siroki, ljudi se znaju a meni bi licno bilo veoma drago da medju poslovnim ljudima postane stvar prestiza prisustvovanje ovakvim obukama ili slanje svojih zaposlenih na njih.
U tom smislu razumem namere organizatora da skup organizuju u luksuznom (i udobnom), tehnicki za ovakve skupove opremljenom ambijentu.
Prisustvovao sam skupu za koji je prostor debelo placen, pored ostalog jer je postojao generator a bila je jesen i pocele su redukcije struje. U sred pozdravnog govora struje je zaista nestalo i uvodnicar nas je zamolio da se strpimo koji cas dok generator ne proradi. Naravno da nije proradio jer je neko izvadio naftu iz rezervoara. Faktor postojanja rezervne sijalice za projektor (kosta oko 500 evra) veoma je bitan ukoliko ocekujete da vam dodju i kurs plate vlasnici i direktori jakih firmi. Setite se panike na ES letu kad smo ostali bez Internet konekcije. Kad smo kod leta deo ljudi koji ovaj seminar drze ucestvovali su besplatno kao predavaci.

Smatram da obuke, seminari, informativna predavanja itd treba da se odrzavaju u razlicitim prostorima i da budu dostupni svim kategorijama
posetilaca. Za poslovne ljude veoma dobra varijanta je luksuzno odmaraliste (Kopaonik i sl.) jer je mogucnost aktivnog odmora dodatan mamac za njih.
Ukoliko je ciljna grupa neka druga racionalno je ici na minimizaciju troskova a omoguciti vecem broju zainteresovanih da prisustvuju. Sa NGO Prospectus iz Sapca radim na seriji predavanja koja treba da priblize mogucnosti Interneta mladima, nezaposlenima, sirem krugu zainteresovanih i da posluze kao podsticaj zvanicnim organima u lokalnoj zajednici da se zainteresuju i daju svoj doprinos.
Sredstva su obezbedjena donacijom iz inostranstva a na predavanja, prezentacije i diskusije za koja mislim da cemo obezbediti zaista kvalitetne predavace bice slobodan ulaz.

Citat:

O kakvim je firmama rijec, koja djelatnost prednjaci, kakav je kadar i sl. Dalje da li su nasi ljudi spremni na ulaganje u NetPoslovanje.


Ispricacu anegdotu sa jednog iz ove grupe seminara (ovaj put u Narodnoj biblioteci srbije) od pre dve godine. Kostur, ciljna grupa i vecina predavaca su isti kao i danas.
Pored ljudi iz banaka i vecih firmi seminaru su prisustvovala i dva sanera koji su radili parfeme. Platili su kotizaciju (koja ni tada nije bila zanemarljiva) i za devojku koja je sedela daleko u zadnjem redu i drzala njihove mobilne telefone. Ukoliko bi poziv bio od onih koji se ne odbijau sisla bi do gazda i davala im vezu. Potpuno neverovatni likovi.
Tipovi su mi bili intresantni pa sam na pauzi u pola prvog od dva dana usao u pricu sa njima. Rekli su mi da ih je privukla poruka da na seminaru mogu da nauce kako da iskoriste Internet da povecaju zaradu i pitali me da im preporucim nekog ko bi "sedeo kod njih i razvijao njihovo poslovanje na Internetu". Ljudi su ukapirali posle uvodnog seta predavanja!
Zao mi je sto nisam pratio kako se prica razvijala.

Poenta je da su ovakve stvari potrebne ali je potrebno i da se drzava konacno malo trgne i odradi par stvari neophodnih za razvoj E sektora kod nas. Na primeru ES leta (uz uvazavanje svih kritika) i iskustva sa Prospectusom vidim da mnogo moze da se uradi i ukoliko se ljudi sami lokalno organizuju i krenu u akciju. Mislim da j to narocito znacajno za one sredine koje se uobicajeno nazivaju "provincija".
[ ventura @ 12.10.2002. 22:47 ] @
Ivane, mislim da je sve to stvar licnog ukusa...

Recimo neko zaradjuje $5,000 mesecno. On moze da se oblaci na bazaru i da placa farmerke $10, ali isto tako moze da ode u Hugo Boss i Armani, i da plati kvalitetnije farmerke $200.

I opet se tu moze naci neko ko ce ga nazvati licimerom, ili sta vec, jer pored teske situacije on daje tolike pare za farmerke, a neke porodice zive mesec dana od tih para. Licno to nije njegov problem.

Tako je i sa organizovanjem seminara. Ljudi verovatno vole da odrade sve sa ukusom, i da to sto rade odise profesionalizmom i luksuzom, iako su recimo mogli da za duplo manje para da to sve organizuju u hotelu Mladost, koji je pristojan hotel, i koji bi tehnicki puzio sve sto pruza hajat, ali opet to ne bi bilo to.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2002. 23:06 ] @
Niko ovde nije pricao o pojedincima.

Sta ce pojedinac da radi od svoje $5000 mesecne plate to je stvar njega i njegovog ukusa (niti ga bilo ko moze nazvati licemerom ako je te pare zaradio - sta ce sa njima da radi je njegova licna stvar). A da li kompanije treba da placaju od investitorkih para ili obrtnih sredstava $150 nocenje u hotelu i $200 kotizaciju, pa jos puta, recimo, 5 ljudi puta tri dana, npr pravi znacajnu razliku ako se ide na dosta seminara, na primer. No ovo je vec off-topic.

Ti troskovi jesu u principu mali (i cela rasprava je malo skrenula sa puta), u najgorem (najskupljem) slucaju su 2 puta veci od prosecne dnevnice nekog executive-a, tako da i nije neki problem da firma posalje ljude i da uopste to ne oseti - ali od prosecne dnevnice u USA ili Nemackoj a ne u YU.

No, ako ljudi na to gledaju kao na isplativu investiciju - keep up the good work.

U svakom slucaju - troskovi za ovaj internet marketing seminar su za red velicine manji od nekog prosecnog poslovnog puta u inostranstvu, tako da sam i ja malo preterao, ali ipak rezultati izostaju kod nekih kljucnih firmi (recimo pomenuti Mobtel) i posle dosta odrzanih skupova, desetina radova, itd.. iako te firme imaju resurse da uvedu sve sto treba.












[ ventura @ 13.10.2002. 10:05 ] @
Ivane, zaboravljas da kod nas ako vozis auto skuplje od 10,000dem odmah te proglasavaju mafijasem, lopovom... Jer ko u ovoj zemlji legalno moze da kupi BMW 318... Ma hajde.. Samo mafijasi i lopovi...

Sto se tice firminih para, znas i sam da kod nas berza/trziste kapitala ne postoji... (tehnicki postoji, ali to je vise smejurija nego da sluzi necemu) Shodno tome sav kapital u firmu unosi pojedinac ili pojedinci. Ako su to samo njegove pare, i ako odluci da napravi/ide na seminar u hajatu, boze moj, a ako su 5 ludi vlasnici firme, i ako on jedan odluci da napravi/ide na seminar u hajatu, a ostali se ne slazu, ja verujem da bi mu zgulili kozu sa ledja...

Koliko sam video kotizacija za ovaj seminar je oko 11.000din, sto i nije zanemarljiva cifra... Vise od dve prosecne plate u ovoj drzavi, shodno tome, ako neko plati tu cifru, pored kvalitetnog predavanja, on ocekuje i kvalitetan smestaj.

Na Palicu je kotizacija bila 1500din mislim, mozda cak i manje, ne secam se tacno, ali je tu bilo preko 200 ljudi u sobi, i pola vremena je otislo na reklamiranje sponzorskih kompanija (cemu onda sluzi kotizacija). Ako ce 11,000 kotizacija, znaciti 10-20 kvalitetnih ucesnika koji ce izvuci maksimum iz toga, sto da ne.

Ja licno necu prisustvovati tom seminaru jer smatram da nemam nista novo da naucim o e-businessu, jer sam vec sve to prosao, a materijal koji se obradjuje je na pocetnickom nivou. Ali boze moj, opet neko ko ima lanac parfimerija, pa bi hteo da prosiri posao i online, oni ce sigurno doci, ako nista da vidi kako to sve ozgleda...

[ Ivan Dimkovic @ 13.10.2002. 10:40 ] @
Sve je to korektno, ali rezultati bi mogli, ako se vec ide na luksuz, da budu znatno bolji - kada resursi mogu da se izdvoje za skupe seminare, mogli bi i da se izdvoje i za implementaciju tog e-poslovanja i interneta - pitam se jos koliko godina cu slusati predavace iz, recimo, Mobtela a placati racune preko goluba pismonose.

Uopste, za nesto sto je u svetu uhodana procedura i sasvim normalna svakodnevna stvar, za sta se angazuje partner koja odradi implementaciju e-commerce-a za tri meseca max, plati se i krene se u biznis, kod nas se prave magistarske i Ph.D. teze i pise 1000 radova, obilazi se masa domacih i stranih seminara, a konkretno, radi se... u najboljem slucaju - MALO.

Tacno je da je trziste koje bi to iskoristilo relativno malo, ali, u konkretnom slucaju te mobilne kompanije ja licno znam bar 10 ljudi koji bi koristile elektronsko placanje, na primer. Znaci da ih ima bar 500 puta toliko.

Postoji i izreka "Think big, start small" - i to je ono sto, bojim se, diferencira domacu ekonomiju i manire od zapadnih, kojima ljudi tako teze...



[ ventura @ 13.10.2002. 11:29 ] @
Slazem se da je to problem.

Moje misljenje je da su ljudi kod nas navikli mnogo da teoretisu, svi iznose nekakve tabele, analize, statistike, izvestaje kako se to radi na zapadu, a niko u stvari nema petlju da kaze 'ok, idemo u e-business, ja snosim odgovornost da to ispadne najbolje moguce'. Mislim da je glavni razlog toga sto na svim tim seminarima nije dosao niko i rekao "Hej, mi smo to uradili, postigli smo to i to, a odradili smo tako i tako."

[ torbica @ 13.10.2002. 12:53 ] @
@ljudi koji su napustili pracenje ovih foruma. Pa o tome se i radi da je ES jedno kriticko mesto gde svaka ideja i projekat bude detaljno analiziran. nema ljutis!

@hyatt odlicno mesto za modne revije!

@seminari glavna zamerka takvih seminara je sto u ljudi ustogljeni i interakcija je svedena na minimum ali to nije do predavaca nego je ljude "blam" da pitaju da ne ispadnu glupi u drustvu ;) sto se IT seminara tice tu zaista retko dodju top manageri, nije im atraktivno (imam utisak da je Varaga pokupio sve pametne ljude i firme(kompliment)) ostali i dalje zavrsavaju burazerskim varijantama poslove...
[ Miloje Sekulic @ 13.10.2002. 13:02 ] @
Ventura ovde si zesce pogresi, verovatno jer nisi bio prisutan na seminaru koji je povod za ovu diskusiju.

INI je i pokrenuo receni seminar posto je iskusio cari poslovanja na Internetu, konkretno prodaje online baze podataka o celicima.
Veci deo seminara, bar kad sam ga ja slusao pre dve godine, odnosio se upravo na studiju slucaja http://www.key-to-steel.com/