[ borisha @ 11.10.2002. 19:49 ] @
ovako,
u biosu mi pise da cooler na procesoru ne radi (disconnect) i da je temperatura procesora (pentium II) 67 stepeni. kada sam otvorio kuciste vidio sam da cooler radi, a kada dodirnem neku od zica koje vode do coolera u biosu se promijeni stavka disconnect u broj obrtaja (nekih 3000 rpm) iako cooler ne prestaje sa radom. kada pustim zicu opet se pojavi stavka disconnect. sta je u pitanju? sada sam provjerio opet i vidim da je temperatura procesora 42 stepena, cooler je i dalje disconnect, a malo prije je temperatura bila 59 stepeni. da li da mijenjam cooler?
[ Miroslav Cvejić @ 11.10.2002. 23:24 ] @
Cooler je komad aluminijuma sa rebrima. To se na našem jeziku zove hladnjak.

Fan je ventilator.

Ventilator je povezan sa tri žice? 2 žice su napon a treća je za merenje broja obrtaja. Ako se tu gubi kontakt ploča "misli" da se ventilator ne vrti jer nema siglana kroz tu treću žicu pa ploča vidi 0 rpm.

Možeš promeniti ventilator samo ili ceo hladnjak sa ventilatorom. Ako ti taj prestane da se vrti nećeš znati :(
[ borisha @ 13.10.2002. 00:44 ] @
ok,
ali da li je prikaz temperature nezavisan od broja obrtaja ventilatora koje ploca vidi tj. ako ploca misli da se ventilator ne obrce da li ce i dalje da prikazuje realnu temperaturu procesora ili ce da je povecava?
i da li je potrebno da promijenim ovaj ventilator ili ne?
[ McKracken @ 13.10.2002. 01:04 ] @
Merenje se vrsi nezavisno od ventilatora (pomocu termo para ispod procesora).

U svakom slucaju je temperatura previsoka, pa bi bilo pozeljno da promenis kuler.
[ drdrksa @ 13.10.2002. 08:36 ] @
Da, temperatura se meri pomocu senzora na procesoru koji su ispod coolera .....
[ jc denton @ 13.10.2002. 12:44 ] @
Senzor na procesoru ?
[ drdrksa @ 13.10.2002. 13:47 ] @
Ne na procesoru nego na slotu za procesor, pogresno sam se izrazio, ili sam mozda pogresno procitao ???
[ pajaja @ 03.01.2005. 14:46 ] @
Ma riknula ti zica.
Konacno neko ko zna razliku izmedju FANa i COOLERa.
Pozdrav za Miroslava...

Citat:
Miroslav Cvejić: Cooler je komad aluminijuma sa rebrima. To se na našem jeziku zove hladnjak.

Fan je ventilator.