[ Nemanja @ 12.10.2002. 19:04 ] @
Na mojoj MB Soltek ZX zamenio sam kuler na procesoru, koji je pomoću "lopova" bio privezan na konektore za napajanje IDE uređaja,
novim koji se povezio na matičnu ploču.Pri takvom povezivanju, nisu
mogle raditi grafičke kartice koje imaju aktivno hlađenje, odnosno radile bi izvesno vreme, onda bi verovatno usled nedostatka potrebnog napona
se isključile i ne bi se više ulkučile do ubacivanje sledeće, probano
sa m64 i GForceom. Kada smo stavili novi kuler koji se takođe povezuje
za napajanje IDE uređaja, sve je proradilo. Problem je što je taj kuler
za Athlone od 2.4 Ghz(a imam celerona) bučnije od motorne pile, pa me interesuje kako je najbezdnije povezati normalan kuler za celerona
na IDE napajanje(ostao mi je "lopov" od straroga kulera). Ovaj čovek to nije hteo da mi uradi govoreći da se mogu spržiti svi IDE uređaji na toj grani u slučaju kratkog spoja.BTW, šta je to sa matičnom pločom kada
ne može izdržati napajanje kulera, ovaj tip mi je preporučio zamenu,
ali nije hteo da otkupi moju matičnu ploču.

Thanks,
Nemanja

[ jc denton @ 12.10.2002. 20:09 ] @
Hm, ne bi trebalo da bude tako kao sto pricas, posto ventilator vuce (trosi) svega 100-tinak mA sto je opet zanermarljivo malo u odnosu na ostale uredjaje u kompjuteru. Znaci, verovatno je problem bio u tom ventilatoru.

Svi ventilatori za procesor rade na 12V. Obicno iz ventilatora izlaze tri zice :
crvena +12V,
zuta - za kontrolu obrataja ventilatora,
crna - masa,

Ili, ako ih je samo dve, onda samo zuta ispada iz kombinacije.

Povezivanje je prosto, crvena od ventilatora ide na onu zutu sto izlazi iz napajanja, a crna od ventilatora na bilo koju crnu sto izlazi iz napajanja, i to je to.

Budi oprezan, da ne 'zavaris' nesto ;)

pozdrav