[ RMAN @ 15.12.2005. 23:39 ] @
Da li bi neko mogao da mi objasni princip rada protocnih i akumulacionih hodroelektrana? I da li postoje REVERZIBILNE hidroelektrane? Ako postoje kako one rade???? Da li su iskoristive i gde se grade?
[ ventura @ 15.12.2005. 23:57 ] @
Koliko mi je poznato iz srednje skole, hidroelektrana Bajina Basta na Drini je upravo reverzibilna hidroelektrana...

Svaka hidroelektrana mora da ima akumulaciono jezero kako bi obezbedila konstantan dotok vode...

Reverzibilne hidroelektrane rade tako sto u normalnim uvetima proizvode struju kao bilo koja druga hidroelektrana, a kada struje ima vise nego dovoljno u sistemu, onda se generatori stavljaju pod napon, i oni pocinju da rade kao elektromotori terajuci vodu u suprotan smer, obicno iz postojeceg akumulacionog jezera, u akumilaciono jezero na visoj nadmorskoj visini, kako bi ta voda bila sacuvana za letnji period, kada zavladaju suse i osnovno akumulaciono jezero presusi, tada se opet sistemom cevi ta ista voda vraca i pokrece turbine, koje ovaj put proizvode struju...


U skoli sam gledao vrlo interesantne dokumentarce o konstrukciji hidroelektrane Bajina Basta i Djerdap, i bas bi voleo to da pogledam ako neko to mozda ima u divx formatu...
[ jungle @ 07.07.2008. 13:45 ] @
Djuko, imam sve sto ti je potrebno (bar se ja tako nadam). Javi se i poslacu ti preko msn ili mail-a.
[ Gildor @ 16.10.2008. 11:21 ] @
HE Bajina Bašta na Drini nije reverzibilna, već je to RHE u Zaovinama na Tari.
[ Skandy @ 16.10.2008. 11:57 ] @
Citat:
Gildor: HE Bajina Bašta na Drini nije reverzibilna, već je to RHE u Zaovinama na Tari.

HE Bajina Basta poseduje akumulaciono jezero u Perucu, a reverzibilno akumulaciono jezero u Zaovinama na Tari. Znaci ono gore je samo jezero, a ne i HE.
[ piliks76 @ 08.11.2008. 10:40 ] @
da li neko moze da mi posalje potrebnu dokumentaciju za izgradnju i proracunavanje mini hidroelektrane [email protected]
[ Majstor_Pućko @ 08.11.2008. 13:38 ] @
Citat:
Skandy: HE Bajina Basta poseduje akumulaciono jezero u Perucu, a reverzibilno akumulaciono jezero u Zaovinama na Tari. Znaci ono gore je samo jezero, a ne i HE.

Akumulacija Peruća je u Severnoj Dalmaciji, na reci Cetini. Ovo u Srbiji se zove Perućac.
[ ptak 13. @ 08.11.2008. 15:57 ] @
Ovde sam okacio literaturu na Srpskom jeziku o elektranama. Inace ja sam 3. godina elektrotehnicke skole u Zajcaru, smer elektrotehnicar energetike. I veruj te mi da ovo sto ima ovde je totalno sve o elektranama, sto bi trebalo da se zna, mislim ima tu i onoga sto je izostavljeno ali to sto je izostavljeno ne vredi uciti.
Postoje reverzibilne, akumulacione, termoakumulacione i jos dosta podela ! ! !
Download:
Velicina rar fajla je oko 2Mb, i nije potreban nikakav passford !
http://rapidshare.com/files/161848963/Desktop.rar.html
P.S. Literatura koju sam okacio, napisala ju je Dipl. Ing. Prof. Danijela Mladenovic iz Zajecara ! ! !

[Ovu poruku je menjao ptak 13. dana 08.11.2008. u 17:10 GMT+1]