[ djricky @ 29.12.2005. 00:57 ] @
tekst:
http://www.pcpress.rs/arhiva/tekst.asp?broj=110&tekstID=5765
slika:




za one koje mrzi da citaju tekst:
slika 1. - NIJE ISPRAVNO
slika 2. - ISPRAVNO
slika 3. - ISPRAVNO





[Ovu poruku je menjao optix dana 04.04.2010. u 14:27 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao djricky dana 18.04.2015. u 20:36 GMT+1]
[ djricky @ 29.12.2005. 00:58 ] @
a ne bi bilo zgoreg da i postojeci korisnici provere svoje instalacije...
mozda neki rese svoje probleme
[ noviKorisnik @ 29.12.2005. 02:22 ] @
Bravo! Konačno jedna TOP tema tačno za mene :-D - a što me pišeš u množini ??? ... jeste, pomogao mi je baš taj tekst jer sam opremu slagao kao igračkicu iz Kinder-jajeta - ne volim da gledam u šemu već gledam kako može da se sklopi ... a ovo može na više načina (samo neki su pravi, uz ostale ima nekih dodatnih veselja :-)
[ Mister Big Time @ 02.01.2006. 05:40 ] @
Ne kapiram nikako sliku 2. Kako je razveden kabl do ostala dva telefona i faxa, bez splitera? Ja koristim instalaciju sa slike 3 i radi savrseno.

EDIT: Sada sam opet gledao, pade mi napamet: da nije to spliter sa vise RJ-12 izlaza? Pa se svi uredjaji kace na njega? Jedino ADSL ide "sa druge strane". Ako nije to onda je neki voodoo


[Ovu poruku je menjao Mister Big Time dana 02.01.2006. u 06:42 GMT+1]
[ Milan Andjelkovic @ 02.01.2006. 09:46 ] @
Spliter bi trebalo da uvek ima jedan ulaz i dva "podeljena" izlaza - jedan za adsl modem i drugi za telefon(e). Taj jedan izlaz za telefon(e) možeš dalje da povežeš na onaj razdelnik ili kako se već zove i da povežeš proizvoljan broj telefona ili srodnih uređaja.

U krajnjem slučaju, moguće je i da spliter ima više izlaza za telefone, ali ja do sada nisam video takav.
[ calexx @ 02.01.2006. 11:22 ] @
Citat:
Mister Big Time:
Ne kapiram nikako sliku 2. Kako je razveden kabl do ostala dva telefona i faxa, bez splitera? Ja koristim instalaciju sa slike 3 i radi savrseno.

Slika dva pokazuje osnovnu instalaciju, kabl ide do splitera a posle njega na jednu stranu ide modem a na drugu telefoni. Te telefone povezuješ onako kako bi ih povezao i bez ADSL splitera, važno je da obični tlf uređaji idu iza splitera a ne kako je pokazano na slici 1, koja je primer pogrešnog povezivanja, ispred. Instalacija sa slike 3 pokazuje da svaki telefon mora da ide iza splitera, mada ja nikako ne razumem kačenje više aparata na jednu liniju.

Citat:
Mister Big Time:
EDIT: Sada sam opet gledao, pade mi napamet: da nije to spliter sa vise RJ-12 izlaza?

Koji su to RJ-12 izlazi?
[ tdjokic @ 02.01.2006. 14:31 ] @
Citat:
calexx: mada ja nikako ne razumem kačenje više aparata na jednu liniju.

Kako ne razumes - jedan u spavacoj sobi, jedan u kujni, jedan u dnevnoj sobi recimo. Moja keva je stara i jedva hoda, njoj je to veliko olaksanje da ima telefon tamo gde se zatekne, dok "moje visocanstvo" tumba na ADSL-u
[ calexx @ 02.01.2006. 14:50 ] @
Mislio sam ne razumem kačenje više telefona paralelno, možda naprave smetnje i tako nešto. Svojevremeno sam pravio preklopnik, jedan ulaz na dva izlaza pa je uvek bio samo jedan telefon na liniji, uglavnom kod mene a kad moji hoće da telefoniraju ja prebacim kod njih. Još bolje rešenje su one automatske sklopke koje puste liniju onome ko prvi podigne slušalicu. Ili telefoni sa više slušalica, pa jednu keva nosi u džepu.
Pored smetnji, tu je i prisluškivanje.
Odavno sam rešio taj problem, na ISDN imam dve analogne linije pa se više ne mešamo po tom pitanju. Za svaki slučaj sam dovukao iz razvodne kutije još jednu paricu da, ako zatreba, tražim dodatni broj ali verovatno to neću da radim. Više ne koristim tlf liniju za Internet a i inače telefoniram retko.


[Ovu poruku je menjao calexx dana 02.01.2006. u 15:53 GMT+1]
[ virtualx @ 18.01.2006. 01:27 ] @
e ja bas sutra idem se prijaviti za adsl.
pa kad dodju majstori da postave bas cu gledati kako se postaviti.
[ farmer @ 26.01.2006. 09:17 ] @
hmm e jel ovo uredu?

2 utichnice u stanu:

iz prve ide kabel -> adsl modem -> pc

iz druge ide kabel -> spliter -> telefon

kontam da sve radi ok, ali sam tu na nekim shemam video svashta
[ djricky @ 26.01.2006. 09:28 ] @
nije?
[ farmer @ 26.01.2006. 09:52 ] @
pa koliko kapiram sve radi ok
[ djricky @ 26.01.2006. 12:10 ] @
ok, sta znaci "koliko kapiram"??

"mislim da ce raditi" ili "ja sam tako spojio i nemam problema" ??
[ farmer @ 26.01.2006. 13:23 ] @
da tako je spojeno vec mesec dana i radi, dve uticnice u dve sobe, na jednoj spliter -> tel na drugoj direkt -> modem -> pc
[ i-design @ 01.02.2006. 17:14 ] @
@Farmer:

Meni zvuci ok, tako i ja treba da povezem, samo sto umesto splitera mozes i samo mikrofilter da stavis.

@All:
Nikako se ne stavlja mikrofilter ispred ADSL modema, znaci kabl iz zida ide direktno u modem, pa na izlaz iz modema mikrofilter i onda telefon. To ako koristite samo jedan telefon, a za dva se vec komplikuje stvar, zavisi kakav je raspored samoh telefona, odnosno kablova i uticnica. Uglavnom, svaki telefon MORA da ima mikrofilter ispred sebe.

Microfilter = slicno sto i spliter, samo sto ima jedan ulaz i jedan izlaz. Spliter ima jedan ADSL izlaz, i jedan obican, za telefon
[ tdjokic @ 01.02.2006. 19:02 ] @
Kao i uvek, sve uradimo do pola. Na svim onim slikama nema ni jednog FILTERA. Filter je kao kad bi ste presekli onaj spliter uzduz, ima jedan ulaz i jedan izlaz. Koristi se iskljucivo za telefon. A tamo su svuda telefoni prikljceni pomocu splitera, sto je za ovakvo objasnjenje malo ruzno. Trebalo je nacrtati filter i reci "Ako ne mozete naci filter, moze i spliter, jer je na njemu jedan prikljucak filtriran i oznacen sa "Telefon"".

Mozda ljude zbunjuje sto se jednom kaze "Izmedju zida i modema NE treba stavljati filter" a drugi put se kaze "Prikljucite modem na spliter" a pritom se ne da napomena da je onaj prikljucak na spliteru oznacen sa "ADSL" ili "Modem" nefiltriran, isto kao da ste ga uboli u zid a koristi se jedino sto je tako prakticnije ako vam je telefon blizu modema. Ko ima obican telefonski razdeljivac i filter - prikazano na slici, spajanjem ta dva komada dobija isto sto i spliter.



Mislim da ce svako lako prepoznati filtere a ko nije video do sada obican telefonski razdeljivac, to je ono malo, desno, sa dve jednake rupe.

Za modeme koji imaju ugradjeni izlaz za telefon vam ne treba nista - ni spliter, ni filter. Onaj izlaz na modemu je garantovano filtriran.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 01.02.2006. u 20:08 GMT+1]
[ groovy @ 03.06.2006. 13:59 ] @
Ja imam dva racunara kod kuce koji nisu umrezeni? Da li postoji mogucnost da uvedem sebi ADSL prikljucak a tako da se internet moze koristiti sa oba racunara. Neki ADSL razdelnik ili slicno?
[ tdjokic @ 03.06.2006. 16:22 ] @
Citat:
groovy: Ja imam dva racunara kod kuce koji nisu umrezeni? Da li postoji mogucnost da uvedem sebi ADSL prikljucak a tako da se internet moze koristiti sa oba racunara. Neki ADSL razdelnik ili slicno?

Koliko sam ja primetio, o tome ima prilicno tema na ES. Pokusaj sa Pretragom. Ipak, da kazem i svoje misljenje. Mislim da to tako, direktno, ne ide, nekim obicnim razdelnikom. Nego imas uredjaje, rutere (primer D-Link DSL502T), koji su u stanju da povezu vise racunara na ADSL. Licno nemam sa tim nikakvih iskustava (imam 1 racunar i obican ADSL modem, Ethernet prikljucak) ali, to ti je neka smernica za tvoj slucaj, pa malo trazi.
[ papens @ 03.06.2006. 18:39 ] @
Citat:
groovy: Ja imam dva racunara kod kuce koji nisu umrezeni? Da li postoji mogucnost da uvedem sebi ADSL prikljucak a tako da se internet moze koristiti sa oba racunara. Neki ADSL razdelnik ili slicno?



Moze bez problema potrazi D-Link DSL504T npr. to je i modem i router i ima 4 eth izlaza na sebi. Ja sam kupio D-Link DSL502T + switch odvojeno i nema nikakvih problema
[ sr-ki @ 11.07.2006. 23:08 ] @
Citat:
i-design
@All:
Nikako se ne stavlja mikrofilter ispred ADSL modema, znaci kabl iz zida ide direktno u modem, pa na izlaz iz modema mikrofilter i onda telefon. To ako koristite samo jedan telefon, a za dva se vec komplikuje stvar, zavisi kakav je raspored samoh telefona, odnosno kablova i uticnica. Uglavnom, svaki telefon MORA da ima mikrofilter ispred sebe.

Microfilter = slicno sto i spliter, samo sto ima jedan ulaz i jedan izlaz. Spliter ima jedan ADSL izlaz, i jedan obican, za telefon


Ovo je malo zbunjujuce za nove korisnike adsl-a. U uvodnom postu na ovoj temi je objavljena slika na kojoj se vidi da spliter ide pre modema, odnosno telefona. Slicno je i na uputstvu za povezivanje na ptt sajtu, samo sto tamo govore o mikrofilteru, a ne spliteru:


http://www3.ptt.yu/usluge/index.php?id=adsl

I sad, ako nije previse, razresenje dileme - jel prvo idu spliter/mikrofilter pa modem, ili kabl direktno ide u modem?

Takodje, pitanje koje je neko postavio u vezi sa situacijom kada u stanu postoje dve uticnice u dve prostorije pa je iz jedne izvucen kabl do racunara, a na drugu nakacen telefon je, takodje, odlicno pitanje jer je to sigurno cesta situacija. Jel' tu definitivno moze jos jedan mikrofilter pre telefona ili to nije ispravno?
[ pisac @ 12.07.2006. 00:27 ] @
Spliter nije isto što i filter. Spliter u sebi ima (ili bi trebao da ima) 2 filtera, jedan za telefon jedan za modem.

U svakom slučaju, spliter ide pre bilo čega ostalog, a ako ne koristiš spliter onda filteri idu samo pre svakog telefona.
[ tdjokic @ 12.07.2006. 03:32 ] @
Citat:
pisac: Spliter nije isto što i filter. Spliter u sebi ima (ili bi trebao da ima) 2 filtera, jedan za telefon jedan za modem.

Netacno. Spliter samo fizicki razdvaja liniju - NEFILTRIRANA ide u ADSL modem i na tom prikljucku obicno jasno pise nesto kao ADSL ili modem, a prikljucak na kome je nacrtan telefon ili pise telefon JESTE filtriran. Ovo stoga sto ono sto je namenjeno ADSL modemu tom modemu ni ne smeta a moze da smeta telefonu u smislu nekog pistanja, cviljenja, sustanja. Postoje obicni razdeljivaci za telefon, pomocu njega bi mogao da prikljucis ADSL negde gde ti hoces, daleko ispred telefona, a tek pred telefon da stavis filter (ili spliter, u kom slucaju bi koristio samo prikljucak za telefon, onaj drugi, za ADSL ostaje prazan).

Tu su moguce jos dve stvari - kad ugasis modem, telefon radi normalno, a mozes da imas i neki blesavi telefon, kao sto ga ja imam, "banana" iz SAD, star najmanje 15 godina i - radi bez filtera, jedva se cuje pistanje, toliko malo da mogu mirno da govorim. Ukljucen je paralelno sa modemom, dakle nema teorije da ga je eventualno nesto modem filtrirao.

Ko ima vise telefona, moze ispred svakog staviti filter, ako nadje da kupi, sto je elegantnije resenje - manji su fizicki. Ako nema filtera, moze i spliter - ubodes ga u zid, na telefonski prikljucak prikljucis telefon, a prikljucak za ADSL modem zvrji prazan i nikom nista.

Ovo sve vazi za obicnu tel.liniju. Kako je kod IDSN - ne znam.
[ Mrav @ 18.07.2006. 08:41 ] @
Koliko sam ja razumeo celu priču za moj slučaj potrebno je sledeće:

posto mi se telefonski kabal do računara vuče jedno 15m a na toj utičnici postoji telefon, trebao bi mi jedan filter za taj telefon (pošto je utičnica sa 2 ulaza, u jednoj telefon u drugoj kabal do računara) a kasnije spliter ili filter za računar (računar +telefon), filter je moguć pošto već imam tel. razdelnik, ma da ionako dobijam spliter uz adsl modem (a razmišljam da odmah uzmem router pošto imam jedno 4-5 računara u mreži).

Moje pitanje je, da li će mi trebati i filter za utičnicu koja se nalazi na drugom spratu kuće (da li je interferencija dovoljna da "dohvati" do te druge utičnice tj. niko nije odgovorio, da li ako je aktivan ADSL modem/router na jednom telefonskom broju, svi i to SVI telefoni na tom broju moraju da se nalaze iza filtera? ili je problem samo na jednoj utičnici?

i drugo (a možda i glupo pitanje) je, da li ADSL Router (i to bilo koji, kao recimo onaj koji mi nude kod provajdera), ima klasični uplink odvojen za povezivanje na drugi switch/router pošto već imam 8 portni switch na kome mi radi mreža? (podrazumeva se da ću napraviti cross kabl).
[ tdjokic @ 18.07.2006. 09:05 ] @
Citat:
Mrav: svi i to SVI telefoni na tom broju moraju da se nalaze iza filtera?

Da. Osim ako nemas neke sulude telefone, kakav se meni zadesio, neka stara "banana", uopste se ne obazire na ADSL :-)

Citat:
i drugo (a možda i glupo pitanje) je, da li ADSL Router...

Ovo ne znam.
[ Mrav @ 18.07.2006. 09:14 ] @
Znači tri filtera, ili dva filtera i spliter mi ne ginu :'( .
[ absonic @ 24.07.2006. 16:12 ] @
ja sam povezao ovako
kabl iz uticnice u modem (kabl je dugacak 10m, jel' to neki stvara neki problem?)
kabl iz telefona u mikrofilter pa u modem i i dalje ne radi!
[ Turin Turambar @ 09.08.2006. 13:12 ] @
Citat:
absonic: ja sam povezao ovako
kabl iz uticnice u modem (kabl je dugacak 10m, jel' to neki stvara neki problem?)
kabl iz telefona u mikrofilter pa u modem i i dalje ne radi!


Hm, a zar ne bi trebalo to ovako da ide:

Recimo da imas 4 razdeljena telefona u kuci na jednoj liniji i dial-up modem.

Dobijes ADSL i povezes ih ovako:



Tako sam ja bar razumeo?
To bi znacilo da tvoj adsl modem treba da ide u spliter, a spliter u liniju, dok drugi telefon ide od splitera ili mikrofiltera?!
[ janotka @ 16.08.2006. 15:43 ] @
Ovo vam je najjednostavnija varijanta





POZDRAV
[ Vole Domu @ 01.09.2006. 13:41 ] @
a niko od vas ne pominje obican modem(dialup)...
ja sam kod sebe povezao ovako
CENTRALA--------------splitter-------------------modem(dialup)------------telefon
.........................................|
.........................................|
.........................................|
.........................................|
.................................modem(ADSL)

i telefon i dialup rade normalno, ali jos mi nisu pustili ADSL signal... pa ne znam da li je to u redu?
[ NenaSoko @ 02.11.2006. 07:58 ] @
Koliko sam ja razumeo, ADSL modem i komp se povezuju preko usb-a, medjutim ja imam manjak usb-ova, pa me zanima, moze li se povezati preko LAN kartice?
[ tdjokic @ 02.11.2006. 08:13 ] @
Citat:
NenaSoko: Koliko sam ja razumeo, ADSL modem i komp se povezuju preko usb-a, medjutim ja imam manjak usb-ova, pa me zanima, moze li se povezati preko LAN kartice?
Postoje modemi koji imaju samo USB izlaz ka kompjuteru. Postoje modemi koji imaju i USB i Ethernet izlaz a ima i takvih koji imaju samo Ethernet izlaz(e). Prema tome, moze se povezati preko LAN porta, ali moras nabaviti modem koji ima odgovarajuci prikljucak. U skoro 100% slucajeva veza preko LAN je mnogo prostija za setup.
[ -AhmeT- @ 02.11.2006. 20:00 ] @
eh imam i ja jendo pitanje:


Znaci na tavanu kod mene je kablo, postansko... I sad ono je ono rebrasto, znaci ima 4 zice u sebi al su samo dvije za telefon i samo radi preko te dvije u kombinaciji. Znaci otac je uzeo drugo neko kablo, sa dvije zice i spojio na to na tavanu. I spojio je na crvenu i zutu a smedja i plava su ostale slobodne. I sad on je to dole sproveo i do uticnice. I na nju je spojio te dvije zice i ja sam sad u uticnicu ukljucio u jedan od ona dva "slota" (onaj "modularni ulaz" sto ima i na obicnom dial up modemu)dial up-modem a u drugi telefon. I ona dole "uticnica" (fakticni uticnica na uticnici) je ostala slododna.To je ona sa tri one rupise. I sad sve fercera sto se tice dial upa.

I sad sto se tice ADSLA. Znaci ja cu imat samo jedan telefon. I sad ja konam ovako: da ukljucim iz te home-made uticnice kablo u splitter i iz splittera cu jedno kablo u ADSL modem a jedno u telefon... I to bi terbalo radit...

Al ima jedan problem koji me zanima: Znaci jesul za taj ADSL potrebene sve 4 zice one?? pitam jer kao sto rekoh sproveo sam samo dvije zice koje su trebale telefonu. I sad rece mi prijatelj jedan da kod njega u tom kablu swto je spojio splitter i telefonsku liniju imaju 4 zice. A kod mene fakticki imaju samo dvije??? i sad hocul ja morat to sprovest, znaci ione dvije sto gore staje na tavanu :D, ili ce ADSL radit preko ove dvije, znaci preko kojih radi i tlefon???

eto mucim se sa ovim danima niko nezna konkretno da mi odgovori pa reko mozda ko od vas zna...
[ tdjokic @ 02.11.2006. 21:07 ] @
Citat:
-AhmeT-: Znaci jesul za taj ADSL potrebene sve 4 zice one?

Ne. ADSL prikljucis gde i obican telefon. Ako ti telefon radi sa dve, radice i ADSL. Samo stavis spliter, koji je i razdeljivac i filtrira onaj prikljucak namenjen telefonu, da ne skripi kad radi modem.
[ AleMar @ 27.11.2006. 23:36 ] @
Kako ide ADSL instalacija za ISDN korisnike? Da li uvođenje ADSL-a podrazumeva odricanje od ISDN-a i više brojeva? Meni je glavni vod iz centrale u mojoj sobi, pored kompa i tu ide u NetMod. Kako bi izgledala instalacija?
[ calexx @ 27.11.2006. 23:42 ] @
Valjda spliter ide ispred Netmoda pa kabl opet nastavi do njega a drugi ide u ADSL modem. ISDN ostaje kao što je i bio.
[ djricky @ 28.11.2006. 16:17 ] @
bas tako...
[ Zivija @ 03.12.2006. 11:53 ] @
Evo moja situacija je slicna kao kod AhmeT-a, samo napominjem da sam rucno povezao 2 zice i spustio ih kod mene u sobu sa jedno 10m telefonskog kabela. Dial-UP radi OK, 45.2 je konekcija, mada me cudi to, sto u drugoj sobi, u kojoj je zidni prikljucak, kad se povezem imam brzinu 49.2. Da li to znaci da ce i ADSL veza imati nekih gubitaka? Evo sheme:
[ Zivija @ 11.12.2006. 17:19 ] @
Evo sad sam konacno povezao sve, brzina downloada ide do 26 kb/s, medjutim kada sam na internetu, telefon susti, znaci radi, ali susti. Ima li neko ideju, u postu iznad sam okacio semu.

Hvala!!!
[ night-shift @ 11.12.2006. 18:30 ] @
Citat:
Zivija: Evo sad sam konacno povezao sve, brzina downloada ide do 26 kb/s, medjutim kada sam na internetu, telefon susti, znaci radi, ali susti. Ima li neko ideju, u postu iznad sam okacio semu.

Hvala!!!


Šušti i meni, ne jako, ali dovoljno da nervira.

Splitteri su u pitanju, treba otići i zameniti ih. Jako su lošeg kvaliteta.

Ja nikako da stignem da odem da zamenim, valjda ću sutra.
[ Zivija @ 12.12.2006. 09:44 ] @
Upravo sam proverio, kod mene nije splitter. Kada donesem telefon kod mene u sobu, i nakacim ga na "phone" izlaz na splitteru, radi OK, bez sustanja. Interesuje me da li neko ima iskustva, da ima vise prikljucaka u kuci na kojima je zakacen telefon, i da mu ADSL, tj. telefon radi kako treba....

Hvala!!!
[ night-shift @ 12.12.2006. 13:29 ] @
Citat:
Zivija: Upravo sam proverio, kod mene nije splitter. Kada donesem telefon kod mene u sobu, i nakacim ga na "phone" izlaz na splitteru, radi OK, bez sustanja. Interesuje me da li neko ima iskustva, da ima vise prikljucaka u kuci na kojima je zakacen telefon, i da mu ADSL, tj. telefon radi kako treba....

Hvala!!!


Čekaj, ti si kačio telefon na liniju bez splittera ranije??
[ tdjokic @ 12.12.2006. 16:08 ] @
Citat:
night-shift: Čekaj, ti si kačio telefon na liniju bez splittera ranije??
A sto se cudis, na njegovoj slici http://static.elitesecurity.org/uploads/1/3/1380985/Sema.jpg nigde nema splitera.

Citat:
Zivija: Upravo sam proverio, kod mene nije splitter. Kada donesem telefon kod mene u sobu, i nakacim ga na "phone" izlaz na splitteru, radi OK, bez sustanja. Interesuje me da li neko ima iskustva, da ima vise prikljucaka u kuci na kojima je zakacen telefon, i da mu ADSL, tj. telefon radi kako treba....
Ovo nekako ispada da ti mislis da spliter stiti telefone na istoj liniji unazad, retroaktivno? Ne. Telefon mora biti IZA splitera. Ako imas jedan spliter a vise telefona, onda sve telefone moras da prikljucis iza tog splitera, fizicki ih razdelis obicnim telefonskim razdeljivacem ili prostim vezivanjem vise zica zajedno, pa prvu u spliter. Mozes nabaviti i vise splitera, pa ispred svakog telefona staviti spliter. Za takav slucaj postoje i filteri, koji imaju samo prikljucak za telefon, ali ne znam da li se kod nas mogu nabaviti. Sve receno vazi za obicnu tel.liniju, za ISDN ne znam.
[ Zivija @ 12.12.2006. 16:22 ] @
Ma, onu semu sam crtao, pre nego sto sam dobio ADSL. Jasno mi je ovo sto se tice splitera, da telefoni moraju biti iza njega, procitao sam jutros onaj clanak iz PC Press-a. Danas sam se verao po tavanu, i namestio sam sve kako treba.

Hvala u svakom slucaju.
[ panorama011 @ 18.12.2006. 13:06 ] @
Pre neki dan sam uzela adsl kod euneta, dali su mi kutiju u kojoj je bio modem, spliter, usb kabl za povezivanje modema i racunara i jos jedan kabl koji na jednoj strani ima ethernet prikljucak a na drugoj telefonski prikljucak. Ja sam instalirala ovako prema prilozenoj semi i sve radi, ali nigde nisam upotrebila ovaj kabl koji ima ethernet. Jel moze neko da mi kaze gde treba da ide taj kabl? Na modemu ne postoji ethernet port.

Hvala unapred.
[ ststeva @ 13.02.2007. 16:33 ] @
Kod mene telefon radi lepo, ne prekida vezu, i nema sustanja, iako se nalazi pre splitera u drugoj sobi.
U jednoj sobi je telefon, u drugoj moj komp, i razvucen tel kabal, tu sam stavio spliter, jedan kraj u adsl mode, a drugi u obican modem na kompu,(ako neki put zatreba).
Probao sam i da zovem i i da mene zovu i nema smetnji, zna li neko o cemu se radi.
Dobro je sto nema smetnji, ali me interesuje zasto??

PoZ
[ tdjokic @ 13.02.2007. 16:42 ] @
Izgleda da nekim telefonima ne smeta. Imam neku prastaru "bananu", donetu iz SAD pre 20-tak godina i taj telefon isto moze da se koristi bez splitera. Jedino sto bez splitera sad on smeta ruteru, pa doticni izgubi konekciju itd. Elektronika je cudna stvar
[ darc @ 30.03.2007. 08:43 ] @
Ja imam ADSL modem i odlicno radi, ali poblem nastaje kad hocu da prikacim ruter jer imam dva racunara, pa mi treba, sve je prikaceno kako treba takodje je i konfiguracija rutera uadjena i nece nikako pet dana pokusavam da prikljucim ruter ali ne ide sad ocekujem servisera iz sezama da dodje da vidim da li ce nesto uraditi. Ako ni on ne uspe ne znam kako da prikljucim dva racunara
[ tdjokic @ 30.03.2007. 10:37 ] @
Citat:
darc: Ja imam ADSL modem i odlicno radi, ali poblem nastaje kad hocu da prikacim ruter jer imam dva racunara, pa mi treba, sve je prikaceno kako treba takodje je i konfiguracija rutera uadjena i nece nikako pet dana pokusavam da prikljucim ruter ali ne ide sad ocekujem servisera iz sezama da dodje da vidim da li ce nesto uraditi. Ako ni on ne uspe ne znam kako da prikljucim dva racunara
Jeste da je naziv teme oko instalacije, ali mislim da se to odnosi prvenstveno na telefonske zice, spliter i slicne "spoljne" stvari. Tvoj problem moze izazvati 10-tak odgovora i tako se karakter teme menja.

Sad kad si vec tu, generalna primedba, koja vazi jos za neke koji se ovih dana javljaju: KOJI ruter imas - proizvodjac, model, tip i slicno, KAKO izgleda konfiguracija, bilo slikom, bilo opisno - sve to pomaze u trazenju resenja. Ovako ispada neprakticno i malo smesno - tvrdis da je sve prikaceno i konfigurisano kako treba - znaci: problema nema, a ne radi? Mozda ga nisi ukljucio u struju? Mozda nije za tvoju telefonsku liniju nego za onu drugu (klasicna prema ISDN), mozda jos nesto.
[ calexx @ 30.03.2007. 13:05 ] @
Citat:
darc: Ja imam ADSL modem i odlicno radi, ali poblem nastaje kad hocu da prikacim ruter jer imam dva racunara, pa mi treba, sve je prikaceno kako treba takodje je i konfiguracija rutera uadjena i nece nikako pet dana pokusavam da prikljucim ruter ali ne ide sad ocekujem servisera iz sezama da dodje da vidim da li ce nesto uraditi.
Koji modem imaš? Koliko znam, Sezam nema modeme sa UTP već samo sa USB pa nisam siguran kako si to povezao. Ili si nabavio poseban ADSL ruter i hoćeš da ga zakačiš umesto postojećeg modema?
[ zorpetus @ 01.04.2007. 14:25 ] @

Zna li neko gde se mogu dokupiti (detalji firme mogu i na private message, da ne bude reklama) dodatni mikrofilteri za dodatne telefone u stanu?
Instalacija mi je takva (paralelno razvedeni telefoni po sobama) da moram da dokupim po jedan mikrofilter za svaki telefon. Zvao sam svog provajdera i samo su mi rekli "jedan vam sleduje u kompletu, to ste i dobili, za ostalo se malo raspitajte, pa dokupite...".

[ tdjokic @ 01.04.2007. 14:48 ] @
Citat:
zorpetus: Zna li neko gde se mogu dokupiti
Ne znam tacno da ti kazem, ali sam vidjao da neke firme imaju to u ponudi, cega ranije nije bilo ni za lek. Pokusaj na pcberza.co.yu da trazis. Promenili su izgled i nacin rada i ja sad tamo ne mogu da nadjem a tamo sam vidjao.
[ Emil Ranc @ 01.04.2007. 23:55 ] @
Potraži, ima u jednoj top temi ovde na forumu ;)
[ milosh76 @ 08.04.2007. 10:45 ] @
Telefon direktno ubacen u uticnicu, jedno vreme nece da susti, a onda ce bez najave poceti da krci i zuji. Zato i postoji pravilno povezivanje - nijedan telefon ne sme biti ubacen direktno na uticnicu, nego mora ici preko splitera u PHONE ili preko filtera. Da li imate 1 ili 101 telefon to je vas problem, tako mora biti povezano. Ako radi... super, a kad pocne da susti, provajder ce biti kriv, garant, a ustvari lose povezivanje.
[ chuck78 @ 12.04.2007. 20:14 ] @
I ja imam problema sa šumom. Naime Uzeo sam ADSL od Telekoma i kolko sam primetio oni isporučuju
2 tipa rutera, Huaway i Sagem 1201 koji sam ja dobio. Ljudi koji imaju Huaway nemaju problema sa
šumom i bez upotrebe splitera. A sa Sageom se čak ni ne dobija spliter sa filterom, već običan razdelnik,
pa sam ja pozajmio jedan taj kineski spliter, ali i dalje imam šum u mom bežičnom Panasonicu. Šum startuje
čim se moj router sinhronizuje sa Telekomom :-( Ruter sam konfigurisao da radi u bridge režimu (PPPoE),
jer su mi tako rekli iz Telekom support-a, ali mislim da to nema uticaja na pojavu šuma. Šta da činim?
[ saleksand @ 13.06.2007. 18:59 ] @
spliter i mikrofilter= zabe i babe
Nisam neki strucnjak i mozda gresim, ali mislim da mnogi clanovi na ovom forumu mesaju ove dve vrlo razlicite stvari. Naime splitera (deliti/razdeliti) ima milion, ali pitanje je sta to oni tacno dele. Kada je u pitanju adsl od vaznosti su sledeca dva delitelja:
1. "Delitelj zice". ovo nije nista drugo do uredjaja koji od dve zice u zidu pravi 4 ili vise (paralelna veza). Dakle nezavisno od adsl modema ako hoces da imas vise telefona na jednoj liniji treba ti spliter.
2. "Delitelj frekvencije". E ovo je malo slozenija spravica koja deli ili bolje reci filtrira frekvenciju tako da se telefonu prosledjuje samo onaj opseg koji je njemu od interesa.
Dakle ako hoces adsl modem da prikljucis na liniju na kojoj nemas telefon, nikakav spliter/filter ti ne treba (jedan kraj zice u modem, drugi u zid), ako pak hoces na istoj liniji i telefon i modem: u zid ide spliter (1.) tako da dobijes dva izlaza jedan od ta dva izlaza direkno vezes za adsl modem, a drugi preko mikrofiltera(2.) za telefon.
Razlog zbog koga mnogi mesaju ova dva posve razlicita uredjaja osim sto oba nesto dele je i taj sto se oni cesto kombinuju u jedan uredjaj sa jednim ulazom (line) i dva izlaz (phone, modem) sitm sto se unutar samog uredjaja (unutar splitera) nalazi i mikrofilter.
Ako sam negde pogresio molim da me ispravite, u suprotnom bilo bi dobro da u daljem razmatranju ove teme, a da ne bi bilo zabune, pravite jasniju razliku izmedju splitera i mikrofiltera.
[ tdjokic @ 13.06.2007. 21:37 ] @
Citat:
saleksand: spliter i mikrofilter= zabe i babe

Spliter jeste generalno govoreci "delitelj". Ovde se misli na onaj spliter koji ima 3 prikljucka, od kojih je onaj za "u zid" obicno sa kablicem, ali recimo Telekom daje i na tom mestu rupu, pa moras sam da stavis kablic. Preostala 2 prikljucka, obicno "rupe" su oznacene jedna sa ADSL, druga sa telefon, bilo recima, bilo slikicama. To je to. E sad: unutra je onaj prikljucak za ADSL direktan a onaj za telefon ide kroz neku elektroniku, i to mi obicno zovemo filter, mikrofilter ili kako vec.

Problem se javio zato sto ljudi cesto imaju nezgodnu konfiguraciju telefonske mreze u stanovima, pa im 1 spliter, sto nasi vajni ISP najcesce daju, ne vrsi posao, nego im treba jos po 1 filter kod svakog telefona, a za filter opet skoro niko nije cuo. I tako se ljudi muce i snalaze, ali mislim da je svima jasno da obican spliter - "razdeljivac", malecka sprava, bez elektronike, ne resava ADSL probleme i mislim da retko ko to mesa. Mislim da ti je to jedina "greska", inace si u pravu. Znaju ljudi sta im treba, ali ne znaju "neljudi", oni koji bi to morali ili imati da ti prodadu koliko ti treba ili da ti kazu gde ima da se kupi.

Telekom ti recimo daje "komplet" - neki ruter + spliter, i to obavezno upisu u ugovor itd. SULUDO! Kao sto si rekao, mozda neces uopste da koristis telefon ili imas od ranije (moj slucaj, kupio sam ga ranije, jer sam bio kod ISP-a koji nije davao opremu). Kakav prisilni "komplet" bre, to kao da smo svi idioti pa nam oni dadu taj komplet i - gotovo. Kao u nekim prethodnim losim ekonomijama ili u losoj vojsci i slicno. Ako ti treba jos jedan filter - moze pojedinacno, moze ugradjen u spliter - oni ti kazu "Pa, kupite negde." To je problem, lako bi mi sa problemom mesanja pojmova - odes u radnju i kazes "Treba mi mikrofilter ili spliter za ADSL konekciju." a on kaze: "A?" i nema opasnosti da pomesas obican i frekventni spliter
[ saleksand @ 14.06.2007. 15:56 ] @
U principu problem je u tome sto razliciti provajderi daju razlicite komplete opreme. Meni je verat dao uz modem samo jedan filter bez splitera, ali taj "obican" spliter mozes da kupis u svakoj radnji el. opreme za sitne pare (mnogi ga vec imaju u vidu same uticnice u zidu koja uglavnom ima jedan klasicni ulaz i 2 zabice).
Ne znam da li je ovo ispravno ali mislim da se vise telefona moze vezati i na taj jedan filter i to na dva nacina (u zavisnosti od opreme koju si dobio):
1) ako si dobio filter bez splitera:
a) Ako u vidu gore pomenute uticnice vec nemas "obican" spliter onda, kupis takvu uticnicu i na jedan ulaz direktno vezes modem a na drugi filter (ulazi sa zabicama).
b) E sad na izlaz filtera vezes jos jedan "obican" spliter sa dva ili vise izlaza na koje vezujes telefone, tako su svi telefoni vezani preko tog jednog filtera.
2) Ako si dobio spliter koji u sebi ima ugradjen filter u daljem tekstu spliter+filter:
a) spliter+filter povezes sa uticnicom u zidu.
b) isto kao 1)b) samo sada dodatni "obican" spliter vezujes za phone izlaz spliter+filter-a.
Moram da priznam da ovo sam nisam isprobavao jer nemam dva telefona niti mi trebaju ali mislim da bi ovo trebalo da radi, u suprotnom neka me neko ko se bolje razume ispravi.
[ tdjokic @ 14.06.2007. 22:18 ] @
Citat:
saleksand:
Ne znam da li je ovo ispravno ali mislim da se vise telefona moze vezati i na taj jedan filter i to na dva nacina .
Radi to, ali mnogi ljudi imaju zice za telefone razvedene po kuci skriveno, kroz cevi / zid i onda im ovaj tvoj princip ne vrsi posao, jer bi taj filter morali ugraditi pre svih tih tel.uticnica, a to je negde na tavanu i slicno + sto bi onda morali sa tog mesta vuci dodatnu zicu za ADSL modem, nefiltiriranu. Zato je najlakse kod pojedinacnih telefona staviti fillter (ili spliter sa filterom, sta ima da se nabavi) i gotovo.
[ boki78 @ 28.06.2007. 09:48 ] @
Juce sam dobio opremu za ADSL i instalirao sve bez nekih vecih problema na moj kompjuter.Modem koji sam dobio od Telekoma je Huawei i on ima u sebi jedan ETH izlaz i jedan USB izlaz.Za svoj komp sam iskoristio ETH a za drugi (koji mi je trenutno u kvaru) planiram da koristim USB.Zanima me da li je ova moja ideja ostvarljiva i ako jeste kako funkcionise u praksi odnosno koje su mane u odnosu kada se sve to radi sa modemom koji ima ruter.Hvala unapred na odgovorima!
[ White @ 04.07.2007. 13:49 ] @
Koliko sam ja skontao kada sam otvorio taj spliter sto se dobije u paketu, on je u sustini filter za prikljucak za telefon sa PROLAZOM za modem. Znaci, nema nikakve filtracije signala sa linije koji ide ka modemu (direktno se prebacuje parica sa jednog na drugi konektor, bez dodira sa stampanom plocicom). Tako da bi to trebalo da znaci da bi adsl modem radio i sa direktno vezom bez tog splitera. Ali problem prave telefoni kod kojih mogu da se jave smetnje. Tako da bi resenje za one koji imaju vise telefona moglo biti da sprovedu direktnu vezu samo do racunara, a da na pocetnu tacku pre razdvajanja telefona stave taj spliter (kod koga veza ka modemu moze biti i otvorena (neiskoriscena)).

linija
---------------------------------------------------- modem
|
|
spliter
|tel
|
svi telefoni


Jel dobro razmisljam?
[ tdjokic @ 04.07.2007. 16:16 ] @
Citat:
White: Koliko sam ja skontao kada sam otvorio taj spliter sto se dobije u paketu, on je u sustini filter za prikljucak za telefon sa PROLAZOM za modem.
Da, samo sto je to negde fizicki tesko izvesti (ne mislim na zamor pri radu, mada je i to moguca posledica, nego na raspored zica). Recimo, covek instalirao po kuci 5 uticnica za telefon, a zajednicka razvodna kutija boga pitaj gde je - na tavanu, u podrumu, iza ormana, i sad treba da se cimas da to trazis a cena jednog splitera je par stotina dinara, stavis po jedan kod svakog telefona i gotovo. Jos ako imas srece da nadjes onu lepsu varijantu - samo filteri, BEZ prikljucka za modem, milina.

Dodatna kvaka sa jednim zajednickim spliterom - ili moras da zrtvujes jedan postojeci prikljucak, da bude samo za modem, ili da povuces jos jednu dodatnu paricu za modem, ako ti onaj postojeci prikljucak bas tu treba.
[ White @ 04.07.2007. 16:39 ] @
Citat:
tdjokic: Da, samo sto je to negde fizicki tesko izvesti (ne mislim na zamor pri radu, mada je i to moguca posledica, nego na raspored zica). Recimo, covek instalirao po kuci 5 uticnica za telefon, a zajednicka razvodna kutija boga pitaj gde je - na tavanu, u podrumu, iza ormana, i sad treba da se cimas da to trazis a cena jednog splitera je par stotina dinara, stavis po jedan kod svakog telefona i gotovo. Jos ako imas srece da nadjes onu lepsu varijantu - samo filteri, BEZ prikljucka za modem, milina.

Dodatna kvaka sa jednim zajednickim spliterom - ili moras da zrtvujes jedan postojeci prikljucak, da bude samo za modem, ili da povuces jos jednu dodatnu paricu za modem, ako ti onaj postojeci prikljucak bas tu treba.


OK. Meni je instalacija upravo takva da ce mi nece trebati dodatni filteri. Jedini problem mi je bio da li mora da se koristi taj spliter ispred modema. Posto ne mora, lako cu namestiti na vertikali za telefone da ispred bude ovaj spliter (tj. filter) sto sam dobio. ADSL Modem ce imati direktnu liniju, koju cu usput iskoristiti tako da mogu i dial-up modem da koristim ako zatreba.
[ EviYan @ 11.10.2007. 16:02 ] @
Da li je doslo do prekida teme ili trenutnog zamora.................
[ nenosd @ 11.10.2007. 16:59 ] @
Nije nego Telekomu kasni isporuka opreme iz daleke nam i prijateljske Kine pa nema instalacija novih kapaciteta.
[ blekiwajt @ 17.11.2007. 11:17 ] @
Juce sam se prebacio na ADSL - bio na wirelessu - i sada imam problem jer mi susti telefon dok je modem upaljen...
Na istoj liniji imam 4 telefona u razlicirim prostorijama...
problem je sto traba da stavim spliter na glavni dovod linije ( npr sa bandere do krova).
kako da povezem spliter buduci da je telefonski prikljucak u kutiji na tavanu...
Kako, sta? :)
[ night-shift @ 17.11.2007. 14:54 ] @
Pa capneš paricu pre ili posle te kutije i ubaciš splitter (-->LINE | PHONE-->), trebaju ti samo dva RJ11 konektora, a ako nećeš sam da ih utiskuješ, preseci već gotov kablić na dva dela i spoji.
[ calexx @ 17.11.2007. 19:18 ] @
Ako ništa drugo, stavi filtere ispred svakog telefona. Kakva je to kutija i kako odatle idu kablovi prema tim telefonima? Tu je neki razdelnik?
[ blekiwajt @ 17.11.2007. 20:13 ] @
Probacu nesto od ovoga sutra pa nek je bog u pomoci...:))
[ tdjokic @ 18.11.2007. 01:43 ] @
Citat:
blekiwajt: problem je sto traba da stavim spliter na glavni dovod linije ( npr sa bandere do krova).
Ako sam te dobro razumeo, STRASNO GRESIS! Ako spliter postavis na glavnu liniju, telefon ti nece sustati ali ti nece raditi ni ADSL modem!

Spliter je spravica koja "nesto deli" ali taj konkretni spliter za ADSL istovremeno i filtrira telefonski izlaz od ADSL signala. Prema tome, nakon izlaza iz splitera, na telefonsku liniju mozes prikljuciti proizvoljan broj telefona, ali za ADSL modem moras voditi posebnu zicu, iz ADSL izlaza splitera (koji nije filtriran). Dakle, ili sa bandere ili iz kutije na tavanu, sto je verovatno tesko i neprakticno, ali ako su sve telefonske linije vodjene do te kutije na tavanu onda ti nema spasa - moras to da uradis.
[ blekiwajt @ 18.11.2007. 10:36 ] @
Od glavne linije sa tavana idu sve linije u kuci. Da stavljam spliter kod svakog telefona i sa gomilom kablova razvucenih po kuci malo mi je neprakticno, zato sam mislio da ima neko resenje da odradim na tavanu na glavnoj liniji kad vec ovi iz telekoma ne dolaze...Sada je pitanje kakve i koliko zica ima linija koja dolazi sa bandere. Jel isto kao i telefonski kabal? Da ne bude kad zasecem:"...ja tamo kad ono medjutim..."
[ Librabicboj @ 18.11.2007. 10:58 ] @
off topic


Uputstvo je dobro, ali slika govori drugacije......
Da li je jos neko primetio ovo?

[ tdjokic @ 18.11.2007. 12:38 ] @
Citat:
blekiwajt: Od glavne linije sa tavana idu sve linije u kuci. Da stavljam spliter kod svakog telefona i sa gomilom kablova razvucenih po kuci malo mi je neprakticno, zato sam mislio da ima neko resenje da odradim na tavanu na glavnoj liniji kad vec ovi iz telekoma ne dolaze...Sada je pitanje kakve i koliko zica ima linija koja dolazi sa bandere. Jel isto kao i telefonski kabal? Da ne bude kad zasecem:"...ja tamo kad ono medjutim..."
Izgleda da se jos uvek ne razumemo. OK, ti se popnes na tavan, tamo negde ulazi glavna zica "sa bandere", pa se posle opet deli na vise zica, koje idu do raznih prostorija po kuci. Ti stavis spliter na tu glavnu. Verovatno je isto kao i onaj kabl po kuci - 2 bakarne zice. Kako ces to fizicki izvesti je stvar snalazljivosti, ali snaci ces se vec. Ulaz "sa bandere" ulazi na jednu stranu splitera. Sa druge strane, zicu koja izlazi iz prikljucka za Phone vodis do one tvoje razdeljivacke kutije ili neceg slicnog, odakle se zice granaju po kuci.

Sta sa ADSL modemom? Imas 2 mogucnosti - da reskiras jedan par onih zica, koje idu po kuci, i da ga namenis samo ADSL-u, odnosno da na toj zici imas modem a za eventualni telefon na tom paru zica bi morao staviti jos jedan spliter - znaci, za celu kucu ukupno 2; druga mogucnost je da sa tavana vuces ekstra par zica za modem.
[ tdjokic @ 18.11.2007. 12:44 ] @
Citat:
Librabicboj: off topic


Uputstvo je dobro, ali slika govori drugacije......
Da li je jos neko primetio ovo?
Odakle je ovo uputstvo? Video sam telefon koji ima ulaz i izlaz, kao ono dial-up modemi - "Line" i "Ext", pa bi ovaj scenario bio moguc. Dolaznu zicu ubodes u "Line" a nastavljas drugom zicom iz "Ext" do splitera, pa iz njega na jos jedan telefon i ADSL modem.
[ Librabicboj @ 18.11.2007. 17:50 ] @
Citat:
tdjokic: Odakle je ovo uputstvo?


Telekom Srbija......
[ calexx @ 18.11.2007. 23:07 ] @
Ne vidim problem na slici. Ako sam dobro razumeo, tu je samo nacrtano da se na spliter povezuje praktično sve, dolazna linija, ADSL modem i telefon. Za tako nešto su i postavljena tri konektora na njemu.
Citat:
tdjokic: Ako sam te dobro razumeo, STRASNO GRESIS! Ako spliter postavis na glavnu liniju, telefon ti nece sustati ali ti nece raditi ni ADSL modem!
Spliter se i postavlja na glavnu liniju pa se onda nastavlja postojeća veza preko Phone konektora a u ADSL konektor ubaci kabl koji ide u modem. U jednoj od poruka si i napisao realno rešenje, da spliter postavi pre razdelnika pa produži opet do njega a kabl koji je išao prema prostoriji gde će da bude ADSL modem prebaci u skretnicu pa u modem. Eventualni telefon mora da ide preko još jedne skretnice.
Na početku teme je opisano kako se povezuje pa je bolje da se prvo to pročita a ne da svako postavlja konkretno pitanje prema svom rasporedu.
[ Librabicboj @ 19.11.2007. 15:18 ] @
Citat:
calexx: Ne vidim problem na slici. Ako sam dobro razumeo, tu je samo nacrtano da se na spliter povezuje praktično sve, dolazna linija, ADSL modem i telefon. Za tako nešto su i postavljena tri konektora na njemu.



Zica iz telefona ide u pogresan ulaz na slici.....
[ tdjokic @ 19.11.2007. 18:09 ] @
Citat:
calexx: Spliter se i postavlja na glavnu liniju pa se onda nastavlja postojeća veza preko Phone konektora a u ADSL konektor ubaci kabl koji ide u modem.
To sam i ja napisao. Ili mora da vodi dodatnu zicu, bas za modem ili da upotrebi jednu od onih postojecih, opet bas za modem. Naravno, i na tu zicu moze da stavi telefon, ali tu mora da stavi jos jedan spliter / filter, sto nije problem, ali je problem sto na taj nacin ima "cistu" ADSL liniju samo na tom jednom prikljucku. Ako mu se prohte da premesti racunar u drugu sobu - sipak - nema ADSL liniju, jer je filtrirao gore na tavanu.

Ipak mislim da je prakticnije kod svakog telefona postaviti filter, iako to zvuci dosta nezgodno i skuplje.
[ calexx @ 19.11.2007. 19:40 ] @
Onda ode na tavan i prebaci tu žicu iz razdelne kutije na spliter. Mada, kakvu to razdelnu kutiju ima?
Citat:
Librabicboj: Zica iz telefona ide u pogresan ulaz na slici.....
Aha, to nisam video ... nisam ni mogao pošto je slika loša pa sam čitao samo tekst iznad.
[ fdafsd @ 20.11.2007. 01:08 ] @
Citat:
Zica iz telefona ide u pogresan ulaz na slici.....
Kako u pogrešan? Zašto u pogrešan?
[ tdjokic @ 20.11.2007. 05:05 ] @
Citat:
fdafsd: Kako u pogrešan? Zašto u pogrešan?
Zato sto je telefon ukljucen tamo gde se obicno ukljucuje zica iz centrale. Ono jeste da se nazivi ne vide, ali uobicajeni raspored je takav.
[ calexx @ 20.11.2007. 09:41 ] @
Na mom spliteru je konektor za phone sa jedne a za line i modem sa druge strane. Nije onaj što ga daje Telekom pa ne mora da znači ali opet nije ni obavezno da line bude sa jedna strane a ostali sa druge.
[ tdjokic @ 20.11.2007. 11:00 ] @
Citat:
calexx: Na mom spliteru je konektor za phone sa jedne a za line i modem sa druge strane. Nije onaj što ga daje Telekom pa ne mora da znači ali opet nije ni obavezno da line bude sa jedna strane a ostali sa druge.
Ovde je jedini "problem" sto se nazivi na slici ne vide jasno, onda bi bilo OK. Ja sam rekao onako, generalno, bez veze. Ranije sam kupio jedan spliter koji ima kablic, koji izlazi na jednoj kracoj strani, i ide "u zid" a na drugoj kracoj strani su Phone i ADSL. Od Telekoma sam dobio i spliter SpeedTouch, nema kabl, svi konektori su na jednoj duzoj strani - Line, Modem, POTS, tako pise. (Ako ona "teta" tamo zna sta je POTS, svaka joj cast )
[ Librabicboj @ 20.11.2007. 14:58 ] @
Evo tacne slike gde se vidi sta pise na ulazima




Pa uporedite

http://img218.imageshack.us/my.php?image=scan00031hj3.jpg
[ calexx @ 20.11.2007. 19:06 ] @
Ako ćemo detalje, daj bolju sliku sedmog koraka. Na onoj prethodnoj se ne vidi dobro ali se ipak vidi da je gore desno neki kraći naziv i rekao bih da je line pa se već to ne slaže sa ovim korakom. Liči i da gore levo piše modem i onda je slika OK.
Svejedno, tekst koji prati sliku dobro objašnjava pa je možda slika manje važna.
[ martinuci007 @ 22.11.2007. 15:51 ] @
Zdravo,
imam slichan problem otkako je postavljen spliter za ADSL, telefon mi shushti i je nemoguce koristiti se s njim. Poshto nisam iz Beograda, zamolio bih ako znate da mi kazhete gde mogu da nabavim filter koji bi postavio na telefonsku liniju.

Hvala
[ calexx @ 22.11.2007. 20:29 ] @
Ako je spliter ispravan i dobro povezan, telefon ne bi smeo da šušti. Najbolje da proveriš kod provajdera, pa da ti zameni spliter ako je neispravan ili eventualno da kupiš neki dodatni filter. Da li si dobro povezao?
[ martinuci007 @ 23.11.2007. 05:30 ] @
Odnecu da provere spliter, inace ono shto najvishe me nervira kad se obratish njima za informaciju, oni kazhu najverojatnije kablovi su u loshem stanju ili loshe povezani. A remont sam pravio pre godinu dana i nove kablove sam stavio.
Njihov spliter je veoma jednostavan, sa jedne strane je ulaz (Line In), a sa druge strane izlaz za ADSL i izlaz za Phone. Tako da tu nema bash neke filozofije, bar po meni. Ali probacu i sa spliterom od drugog provajdera za svaki sluchaj.
[ bojanv @ 15.01.2008. 23:46 ] @
Da li postoji razlika izmedju splitera za obicnu i ISDN liniju; upravo sam preuzeo od Verata TP Link-ov ruter 8811 i gore pomenuti spliter, ali kada povezem jack koji je nekada isao u mrezni zavrsetak tj. Intracom NetMod USB u prikljucak LINE na spliteru, a iz prikljucka PHONE na spliteru povezem prilozeni kabl na ulaz u NetMod analogni telefon na oba postojeca porta pokazuje zauzece; zvah podrsku, oni rekose da im nije legla uplata te da im posaljem kopiju uplatnice kako bi 'nesto' ukljucili, i da se to desava zbog toga. Medjutim, i posle tog ukljucenja, tj. posto sam im poslao kopiju uplatnice i zvao ih da "TO" ukljuce ovde kod mene sve isto radi, dakle, zauzece i dalje, tj. telefon ne moze da se koristi. Napominjem da modem, odn. ruter nije prikljucen ali probacu i to. U cemu je sada problem... ako kazu da su ukljucili, hm...
[ night-shift @ 16.01.2008. 05:21 ] @
Postoji razlika između ISDN i običnog splitera!
Proveri da li su ti dali dobar.
[ calexx @ 16.01.2008. 09:10 ] @
Da li si im rekao da imaš ISDN? Postoji razlika i između splitera i između rutera pa prvo to proveri. Da li ti na ruteru piše 8811 ili 8811B? Inače sam i ja mislio da imam problem, kada sam sve ovako povezao, telefoni nisu davali znake života ali je posle par minuta proradilo, valjda Netmod mora malo da se razmrda. Ne znam šta bi oni trebalo da uključuju, telefoni bi trebalo da rade u svakom slučaju a oni mogu da uključe samo internet.
[ bojanv @ 16.01.2008. 09:11 ] @
E pa ako postoji onda sam dobio potpuno pogresan komplet za moj slucaj, tj. dali su mi Anex A umesto Anex B 8811 TP-Link komplet, i da najverovatnije zbog toga telefon nece da mi radi, a covek iz njihove podrske koji je radio nocas mi je rekao da NEMA razlike; da li me nije cuo dobro ili je mehanicki odgovorio a ko zna, mozda nije bio njegov sektor pa ni on nije znao, tek cini mi se da se i u Veratu oseca pomalo duh birokratizacije posto sam dosta vremena izgubio da bih dobio ADSL upravo preko njih. Poz, hvala....
[ bojanv @ 19.01.2008. 08:15 ] @
Poslali su mi konacno drugi komplet, sa ovim spliterom i to marke LEAPCE 13BI-21 rev.0A i Sagem USB modem 840, ali ono sto me buni je sada (valjda) tel. kabl koji je dosao uz taj modem: na jednom kraju ima prikljucak kao za telefon (RJ-11), a na drugom kraju onaj siri kao za mreznu karticu (RJ-45), i sad posto taj siri nigde ne pasuje osim u mrezni zavrsetak na S izlaz ne razumem uopste gde da ga prikljucim; na spliteru su svi konektori tipa RJ-11, kao i na modemu, hm..., jel sad iz S-izlaza na NetMod-u da idem u modem izlaz na spliteru ili direktno u modem, mada je meni najlogicnije da taj kabal i ne koristim, vec da povezem modem i spliter standardnim telefonskim kablom (koji nazalost ovoga puta nisu dali, kao u prethodnom TP-Link-ovom kompletu). Sve u svemu, NetMod je sada povezan preko splitera i na svu srecu telefon dobro radi, jedino je ostalo jos ovo pa da valjda proradi i ADSL uhhh ... Pozdrav...

Ako neko vec ima ovakvu kombinaciju, ili slicnu ocekujem pomoc..., a ujedno hvala i na prethodnim odgovorima
[ calexx @ 21.01.2008. 22:38 ] @
Koliko mogu da vidim, taj Sagem ima RJ45 wan ulaz pa ubodi RJ11 u spliter a RJ45 u modem. Inače se sve povezuje kao i kod obične tlf linije, iz splitera ide taj kabl u modem pa iz modema ide USB kabl u komp a drugi deo si već povezao, telefonski kabl ide iz splitera u Netmod.
Nije valjda da nema nikakvog uputstva uz modem??
[ bojanv @ 23.01.2008. 01:52 ] @
Ma nema; kabl jeste za povezivanje modema i splitera ali izgleda da je spliter trebao da ima RJ-45 izlaz, inace modem ga nema, ne znam gde si video da je taj, posto je kod mene RJ-11, tako da sam uzeo obican telefonski kabl sa dve tzv Panasonic uticnice tako da je taj problem sada resen, ali... kod mene problemima nikad kraja hm: sada kada je sve instalirano i radi kako treba "jedini" problem je sto prilikom povezivanja, tj. kad dodje do tacke Veifying user name and password meni Windows (98 i ME, ostale jos nisam probao) zaglavi i to tako da jedino hard-reset pomaze, obicna Ctrl-Alt-Del kombinacije je bespomocna a ja evo vec nedelju dana kako sam dobio ADSL, i pritom to i uredno platio ne mogu da ga koristim... Dakle, USB je sada izgleda taj koji pravi probleme tako da HELPPPPPPPPP PLSSSSSS...
[ calexx @ 23.01.2008. 09:18 ] @
Da li ti na modemu piše da je baš 840? Evo detalja iz specifikacije:
Citat:
# WAN interface

* RJ-11 for SAGEM F@stTM 800
* RJ-45 for SAGEM F@stTM 840
[ bojanv @ 24.01.2008. 19:42 ] @
Da, na nalepnici sa bar kodom i serijskim brojem pise SAGEM F@ST TM 840 E4, ali je njegov prikljucak RJ-11, ali to sada vise nije bitno; problem je resen sa obicnim kablom, i evo pod XP-om radi solidno, mada bi verovatno kad bi imao neki sa mreznim prikljuckom to bilo znatno bolje; a sada pokusavam da nadjem da li postoji podrska za PPoE za Win98 i ME, mada ja nameravam da ga koristim pod Win2000 i nekim Linuxom, ali na zalost Mandrivu, Fedora Core i SuSe nemam, a za njih je objasnjena podrska za ovaj modem. Eto proradio i meni ADSL, a ti si koliko sam mogao da primetim ranije bio na Veratovom ADSL-u, a sad vidim da si na Sezam-ovom, jel ima neke razlike i u cemu?
[ batancev @ 24.01.2008. 22:11 ] @
i kako se pokazao taj veratov adsl?
razmisljem da ga uzmem ili mozda beocity
[ calexx @ 24.01.2008. 22:53 ] @
Loše si primetio, jedini ADSL koji sam koristio je Sezamov, tačno godinu dana kako ga trošim i nemam zamerke. Nisam čuo da se neko žali ni na Verat ADSL ali će detalje da napiše neko ko ga koristi.
[ deki40 @ 13.02.2008. 07:10 ] @
gde ima da se kupi u BG-u posebno filter za telefon?
verovatno mi je to prostija varijanta nego da trazim po tavanu dolazni kabl, nezgodan je pristup...

gledao sam cenovnike nekih firmi, ali nisam nista nasao....
[ bojanv @ 13.02.2008. 23:29 ] @
@batancev izvini sto ti nisam odgovorio jer kao novi korisnik nisam imao nikakva iskustva osim pocetnih problema; sto se tice beocity-ja nemoj nikako jer su oni kao sto si video za P2P protok obezbedili i posebne (skuplje) pakete, i ono sto sm citao ranije je da su su mnogi zalili, a takodje sam imao prilike da se uverim da im i na Dial-Up svako malo puca veza (na oko otprilike 5-10 min ). Ako jos nisi pazario, prijavi se kod Verata, ali kad bude doslo do momenta da si dobio ADSL i da treba da izvrsis uplatu nemoj da uplacujes ako ti ne kazu da ce da ti daju modem koji tebi odgovara. Meni su dali ovaj Sagem i sada nece da ga zamene, jedino ako se pokvari, tako da mi ostaje i dalje da ga istestiram hoce li i na Win 2000, i nateram na Win 98SE Me; na XP-u SP2 je instalacija bezbolna i veoma brza, i za sada radi bez problema i u duzem vremenskom periodu - citaj po 2 dana i vise uz neprekidan download torrenta i HTTP/FTTP. Sa protocima u pocetku bas i nisam mogao da se pohvalim, torrenti idu maksimalno oko 30 kB zasada, a speed test mi upload pokazuje maksimalno 50 kbs, dok na ISDN-u isto preko Verata imam 58 kb. Za dalje informacije molim te da za koji dan pogledas Verat ADSL forum koji je upravo otvoren na adresi 5404.rapidforum.com, i koji je planiran da bude expertskog tipa, mislim da ce biti i ljudi iz Veratove podrske koji ce se ukljuciti u rad. Izvinjavam se moderatorima ovog foruma ako sam prekrsio sada neko pravilo i nadam se da mi ovu uzgrednu informaciju nece uzeti za neko veliko zlo... - Hvala!

Nadam se da cu uspeti da ubacim sada ovaj link:



to su najsveziji rezultati, maksimalan download koliko se secam je bio 458 kbs, a min ping oko 111, na beocity-evom speedometru mi nikada nisu dali da vozim vise od 420 tako da mu bas i ne verujem nesto


[ cacafaca @ 16.06.2008. 12:56 ] @
Kod mene je bilo kao na SL.1 i znao sam daa ce da bude sustanja, ali sam mislio da ce da bude samo na jednom telefonu - onom sto je direktno spojen. Ali bilo je sustanja i na drugom - onom iza splitera. Onda sam ukapirao da je dolazilo do preslusavanja jer su telefoni primopredajnici. Kada sam prikljucio sve regularno nije bilo sustanja. Mada mi je pricao drug da je kod njega povezano kao na SL.1 i da na dir. tel. nema sustanja. Ali taj telefon je starinski i moguce je da ima NF filter do 3,4KHz.
[ bugsu @ 19.06.2008. 11:55 ] @
hahah smejem se i placem :D
iam nedelju dana telekom adsl i dobio onaj huawei hg510 ruter,i od kad imamon menja ip ,ja reko ok namesteno tako da menja na odredjeno vreme al mi bilo malo cudno kad zna u roku od 2-3 minute nekoliko ip adresa da promeni(da pukne link pa da dobijem novi ip) da je na svakih5-10-15-20minuta onda mi ne bi bilo sumljivo
i sad ja slusam streaming nesto radim na netu i treba da nazovem prodavnicu neku iz bgd-a ,uzmem bezicni sedim ispred pc-a slusam radio i zovem prodavnicu ,oni zauzeti odbije me (i dobijem onaj tutu signal) i meni stane streaming,pogledam puko mi ne ,ja reko menja mi ip ....vrati se streaming za nekoliko sekundi ja zovem prodavnicu opet ono ista prica ,sad meni postaje sumljivo...ja pogledam log kad ono u roku od 30sek meni pukla veza 3puta....ja ajd da vidim zovem ponovo kad ista prica....
znaci ovako
kad god ja zovem nekog ili mene zovu meni pukne adsl (dok razgovor traje net se vrati i radi ok) kontam da nesto nije dobro povezano,citam na es-u tamo spominju onaj spliter da se stavi i neke seme ima ,al kod mene je malo zagljuena sitvacija

u kuci imam 4 uticnice za telefon (tri telefona) ,i sad bi ja spliter trebao da stavim kod ulaznog kabla u kuco (pre razdvajanja na 4 uticnice) al fora je ta....
sto meni na tavanu
jedna dolazna zica i tu se spajaju ostale cetiri i pilaju dalje po kuci...kako ja to da izvedem?
Inace sve zice sto idu do uticnica (sa krova u kucu) neki levi kablovi koji nisu za krimpovanje....

[url="http://img177.imageshack.us/my.php?image=adslhx7.jpg"][/url]

^^ ovako to izgleda....da tutnem spliter tamo di sam nacrtao? (to crno) ,ajde ljudi quick help

EDIT: trenutno mi spliter nije prikljucen....dal je do mene il do centrale?
[ packypfc @ 19.06.2008. 13:08 ] @
Pa naravno, spliter uvek mora da ide ispred svih telefona i adsla, nakon splitera mozes da sapajas koliko hoces telefona. Kod mene je spliter na tavanu i dole imam dva telefona, spojeni jedan na drugi, posto jedan ima dva izlaza za mikrokonektor. Ako ti je to neizvodljivo kupis za svaki telefon po jedan filter i postavis pre telefona.
[ bugsu @ 19.06.2008. 13:17 ] @
ah to nisam znao ,mislio sam samo na isti prikljucak gde je telefon i modem....damn....videcu na tavanu nekako da kripujem one kablove....hvala
[ Srle90 @ 18.07.2008. 09:45 ] @
el zna neko neke radnjice prodavnice..gde se mogu kupiti mikrofilteri za telefon spliteri...a da to nije od mog provajdera jel oni to"kao ne prodaju"..brzo xitno je...molim vas da ostavite tel tix firmi..plz
[ calexx @ 18.07.2008. 18:37 ] @
Jesi li pogledao da li negde po ovom forumu piše o tome? Recimo http://www.elitesecurity.org/t...a-ADSL-opreme-Beograd-Novi-Sad
[ WOW @ 20.10.2008. 23:40 ] @
Ljudi moze pomoc...
Danas sam od SezamPro-a dobio ADSL paket u njemu
USB kabl
Modem
Jos jedan kabl
Spliter

Povezao sam ovako
USB u komp i modem
moj bivsi dial up kabl u modem i spliter
telefonski kabl u spliter
ovaj kabl sto sam dobio od SezamProa u spliter i zid

(pokusao sam i varijantu SezamProov kabl u modem i spliter a dial up kabl u spliter i zid)

Instalirani su drajveri ali nista se ne desava... Jel mi mozda treba nekakav drugaciji kabl a ne ovaj za dial up? Vidim da dial up kabl ima 4 zice a ovaj od SezamProa samo dve...

Isto jos jedno pitanje - Zasto moram da pokrecem povezivanje veze kao za dial up? Zar nije ADSL modem hardverski modem - tj cim se upali komp on je povezan?
[ tdjokic @ 21.10.2008. 03:07 ] @
Citat:
WOW
USB kabl
Modem
Jos jedan kabl
Spliter

Povezao sam ovako
USB u komp i modem

Sa USB kablom tesko da moze da se pogresi, pa cemo smatrati da si pravilno ukljucio.

Citat:
moj bivsi dial up kabl u modem i spliter

Pretpostavljam da je to onaj telefonski kablic, koji si ranije ukljucivao u modem i u "zid". U modem - u redu, "u spliter" - jesi li obratio paznju da ukljucis bas tamo gde pise ADSL ili modem ili slicno? Znam da zvuci jednostavno, ali sta ga znas.

Citat:
telefonski kabl u spliter

I ovde vazi pitanje kao gore - jesi li ga ukljucio tamo gde pise Telefon ili Phone ili je nacrtan telefonski aparat?

Citat:
ovaj kabl sto sam dobio od SezamProa u spliter i zid

Pretpostavljam da si taj kabl ukljucio tamo gde pise Line ili slicno.

Citat:
Instalirani su drajveri ali nista se ne desava...

Mozda ti jos nije pusten signal?

Citat:
Jel mi mozda treba nekakav drugaciji kabl a ne ovaj za dial up? Vidim da dial up kabl ima 4 zice a ovaj od SezamProa samo dve...
Obicna telefonska instalacija ima 2 zice. Ti kablovi sa 4 zice dolaze sa podrucja gde ima nekih razlika, ili mozes da vodis 2 linije nezavisno itd. Dobar ti je i taj kabl sa 2 zice.

Citat:
Zasto moram da pokrecem povezivanje veze kao za dial up? Zar nije ADSL modem hardverski modem - tj cim se upali komp on je povezan?
Ne znam tacno kakav modem, ali ako je samo USB onda to nije hardverski nego OS zavisan. Ovi hardverski, nezavisni, to su ruteri, i povezuju sa sa racunarima onim kablom s 8 zica - Ethernet kabl.
[ WOW @ 21.10.2008. 15:59 ] @
Eee danas sve radi kako treba... verovatno nisu bili pustili signal kao sto si rekao...

PS. Naravno da sam spliter prikljucio kako treba - nisam bas toliko glup :P

Hvala svima na pomoci...
[ m4rk0 @ 03.03.2009. 20:24 ] @
Iz uticnice mi jedan kabal ide u line in splitera koji sam dobio od telekoma a odatle jedan ide u modem a drugi bih trebao da razdelim da idu na dva telefona. E sad pitanje: Cime da izvrsim deljenje na te dve telefonske linije - spliterom ili mikrofilterom, vise ne znam ni sam ? Da li mogu da nabavim isti onakav spliter koji daje telekom i da ga iskoristim za tu "podelu" ili treba nesto drugo ? Sutra idem u prodavnicu i samo me interesuje sta da trazim.
[ calexx @ 03.03.2009. 20:52 ] @
Nisam baš razumeo, drugi kabl ide iz utičnice ili iz splitera? Ako ide iz zida, onda stavi mikrofilter pa onda razdeli kako hoćeš a ako ide iz splitera, onda samo fizički razdeli.
[ m4rk0 @ 03.03.2009. 21:50 ] @
Taj drugi kabal ide iz splittera i njega zelim da razdvojim da bih mogao prikljuciti dva telefona. BTW: Sta podrazumevas pod "fizicki razdeli" ? Tj. koju vrstu "razdelnika" da uzmem ?
[ calexx @ 03.03.2009. 22:14 ] @
Fizički znači da ih samo vežeš paralelno bez nekog filtera i sličnog između. Najbolje je da nađeš neku utičnicu ili onaj produžni za više mada je sve to nepravilno povezivanje. Znači čist razdelnik bez ičeg drugog.
[ m4rk0 @ 04.03.2009. 14:32 ] @
Kupio razdelnik i resio problem.
Hvala calexx.
[ zekoue @ 08.07.2009. 23:47 ] @
ja sam povezo posle uticnice spliter za adsl a u uticnicu je utaknut onaj stari telefon sa brojcanikom i jos jedan bezicni odlicno radi a nema ni suma dali to steti necemu npr. povecava ping itd.
[ bojanv @ 11.07.2009. 04:11 ] @
Pa ovaj, ako si i telefone i spliter tretirao ravnoprevno onda ne znam uopše šta će ti spliter, ukoliko se dobro sećam, kad dobiješ ADSL u njega prvo uključiš spliter pa posle iz njega razvodiš na ADSL modem i na telefone, a da li si nešto pokvario i šta sa takvim načinom priključivanja bolje nek ti odgovore iz službe podrške tvog ADSL provajdera...
[ Zoran_KS @ 25.02.2010. 17:16 ] @
Ja imam problem sa rekonekcijom svaki put kad se podigne slusalica.
Sve je lepo povezano,Line u zid,adsl prema ruteru,phone u telefon al opet isto.To mi je jedina uticnica,znaci sa bandere ide pravo do nje,pa u spliter.Dolazili "strucnjaci"iz telekoma posto sam prijavio kvar,gledase,kazu da je sve ok tu,probali drugi ruter i spliter i isto se desava.
Kazu da je do linije.A "strucnjaci" iz ptt-a kazu da je linija ok i da je do centrale. :(
I dok oni prebacaju loptu sa jednih na druge meni se problem nije resio.Sta da radim?
Cak sam menjao i uticnicu telefonsku i kabli koji ide kroz zid,al nista time nisam dobio.
Ima li ko resenje?Ili savet.
[ zekoue @ 25.02.2010. 21:13 ] @
Znam da se to desava ako se poseduje onaj stari telefon sto ima brojcanik. Tj meni se desava ali meni je taj telefon, tako da nisam probo da stavim spliter ispred njega, a takodje bezicni telefon mi je isto ispred splitera i to se ne dogadja. Tako da ti je mozda do telefona.
[ Zoran_KS @ 26.02.2010. 11:23 ] @
Ne,nije taj telefon.Imam bezicni Panasonic,relativno nov.Probao sam i sa drugim telefonom,fiksnim,takodje Panasonic i ista prica.
[ zoranpr @ 26.02.2010. 19:04 ] @
@Zoran_KS
Probaj sa novom instalacijom od tavana do splitera. Na tavanu gde se spajaju
kabl sa bandere i postojeća instalacija otkači postojeću instalaciju i
izvuci bilo kuda dve nove žice do splitera pa ako je to rešenje onda sve to
lepo zapakuj.
[ Zoran_KS @ 26.02.2010. 22:49 ] @
To sam vec i uradio,napisao sam gore.
Danas sam dobio informaciju da ipak oni nisu lepo povezali u centrali , :( ,i da ce to kao biti do sutra ujutru biti popravljeno,ali za sad jos uvek nije.
Dal ce biti sutra otklonjeno videcemo.Znam samo da sam ja sto se mene i instalacija u mojoj kuci tice odradio sve po PSU. :)
[ Zoran_KS @ 01.03.2010. 20:20 ] @
Samo da javim da je problem otklonjen i da je problem bio do NJIH i njihovog povezivanja u centrali.
Znaci ja 15 dana nisam mogao da koristim lepo net zbog NJIH.
I za to vreme sam izgubio legalan RS nalog zbog NJIH !!! (koji sam na svu srecu uspeo da povratim saljuci Rapidshare-u logove rutera gde se vidi konstantni rekonekt).
[ ironman @ 28.04.2010. 21:31 ] @
Da li mogu da podesim ruter HG520 ako nije spojen kablom, znaci samo bezicno, prvi put ?
[ calexx @ 28.04.2010. 21:42 ] @
Ako je wireless uključen i bez zaštite, neće da bude nekih problema. Koliko znam, u poslednje vreme Telekom deli rutere sa isključenim.
[ ironman @ 28.04.2010. 22:24 ] @
Ja sam dobio ovaj najnoviji hg520s i ne vidi se nista ! Ovi njihovi kablici mi ne rade poso, imam jedan od 20+ metara, al sad ne mogu da ga nadjem!Moracu da pojurim nekoga sa laptopom.
Inace, kako da spojim 2 telefona i adsl ruter, imam onu zidnu uticnicu sa 2 izlaza, ako na jedan prikljucim prvi telefon, a na drugi spliter za adsl i drugi telefon, prvi ima sustanje, sto mi je jasno po uputstvu sa prve strane. Koje je resenje, neki spliter za vise telefona+adsl?
[ calexx @ 28.04.2010. 22:56 ] @
Možeš da staviš spliter pre te utičnice ili da nabaviš filter pa ga postaviš prema telefonu koji ne ide iza splitera.
[ m.igor87 @ 25.02.2011. 08:20 ] @
Može se spojiti ovako i radi normalno.
Poenta je u tome da svaki telefonski uređaj mora biti isfiltriran sa Spliterom ili Filterom.
ADSL spliter na sebi ima jedan ulaz koji se Zove LINE, i dva izlaza, Jedan je ADSL ili kod nekih DSL a drugi je PHONE ili telefon.
ADSL ruter ne sme biti filtriran i samim tim ako probate da na spliteru poveűete obrnuto stavite na utiénicu PHONE ADSL modem ili ruter neáete dobiti Liniju dok áe telefon raditi i u slučaju kada ga priključite na ADSL izlaz na spliteru.
Kada ne stavite filter na telefon može doći do šuštanja, krčanja i sličnih smetnji kada podignete slušalicu ili se može prekinuti internet u trenutku kada podignete slušalicu.
Kada je ne ispravan SPLITER ili FILTER može se desiti upravo gore navedene mada se u nekim slučajevima desilo da ljudi nemaju internet i kada podignu slušalicu dobiju internet.
Slika 2 pokazuje ispravno povezanu instalaciju ali ne zbog toga što SPLITER ima više izlaza već zato što se ili SPLITER postavio na ulazu telefonske linije u kućnu instalaciju (Obično na tavanu ko ima vazdušne vodove), ili se posle splitera stavio razdelnik za više telefona koji može da se nadje za male za neku siću.
Slika 3 je slučaj kada nije postavljen SPLITER na ulazu već kod samog ADSL modema, dok je na svaki od telefonskih aparata postavljen poseban spliter što je skuplja varijanta po meni.
Ako imate neka pitanja slobodno pitajte.
[ mtopic @ 26.02.2011. 20:33 ] @
Ja od pre par dana imam problem sa sustanjem telefona i rekonektovanjem ADSL rutera.
Sve je pocelo jedno vece kada se drasticno pogorsalo stanje u ruteru (SNR, Attenuation) i poceo net da se prekida.
Prvo sto sam uradio je da sam poiskljucivao sve telefone i ostavio samo ruter da radi ali je stanje ne promenjeno. Potom sam izvukao sve telefonske kablove sto su razvedeni do rutera i zamenio sa novim (puna parica), zamenio utikac u zidu, kablice sto idu od utikaca do splitera i od splitera do rutera i nista. Potom sam pokusao bez splitera da nakacim modem ali opet stanje isto, jako varira brzina u samom modemu i greske (CRC, HEC, FEC) su nenormalne. Takodje sam probavao da iskljucim ruter i nakacim telefon (Panasonic bezicni i neki stari iz nemacke centrale :) direktno bez splitera ali oni i dalje suste...
Na kraju pozvao Telekom i prijavio smetnje ali nista jos nisu uradili, jedino sto mi telefon nije radio jedan dan.

Interesuje me samo da li smeta telefonu kada se nakaci na paricu, gde je aktiviran ADSL, bez splitera tj. da li se javlja sustanje iako nije modem ustekan?
Kupio bih novi spliter, ali kontam da nije do njega cim telefon zeza i direktno uboden.

Da napomenem da koristim ADSL od Telekoma oko 4 godine i nikada nisam imao ovakvih problema. Ruter HG520C.

[ m.igor87 @ 26.02.2011. 22:54 ] @
Spliter će rešiti probleme jer iako nije modem nakačen ADSL u parici postoji. Ali problem sa lošim signalom neće. Trebaš da probaš da ga prikačiš na sam ulaz telefona u kuću samo njega i da proveriš signale. Kada budeš to radio ukoliko je moguće isključi kućnu mrežu tj otkači kabel koji ide od kutije dalje u kućnu instalaciju. Ukoliko je signal i dalje isti moraš nazvati telekom više puta dok ne dodju. Moguće je da je i modem oslabio ali je malo verovatno sobzirom da je Telekom u pitanju. Inače spliter nemoj kupovati to treba isto oni da ti zamene bez novčane nadoknade.
[ mtopic @ 26.02.2011. 23:11 ] @
Pokusavao sam i to, na sam ulaz kabla u kucu sam direktno kacio ADSL ruter i isto je stanje. Signal nije konstanto nizak nego varira sam od sebe, a kada koristim i adsl i telefon istovremeno onda tek opadne i greske rastu kao lude...
Lakse mi je da sam kupim spliter, ako je do njega, nego da zivkam Telekom jos 3 puta... Dobiti operatera je postala prava umetnost.
[ m.igor87 @ 26.02.2011. 23:57 ] @
Koje su vrednosti? Ako promenis spliter samo ces izbeci prekid ADSL-a kada pricas telefonom. ako je linija losa i dalje ces imati lose vrednosti
[ mtopic @ 27.02.2011. 01:29 ] @
Trenutno:

Max. Bandwidth Down/Up(kbps) 23296 / 1032
Bandwidth Down/Up(kbps) 6144 / 1023
SNR Margin Down/Up(dB) 28.3 / 9.5
Attenuation Down/Up(dB) 19.0 / 10.1
Power Down/Up(dBm) 20.3 / 12.3
CRC Down/Up 0 / 17
FEC Down/Up 3 / 0
HEC Down/Up 0 / 0

Skoro mi se resetovala konekcija pa je stanje solidno.

[ m.igor87 @ 27.02.2011. 13:19 ] @
Ovo su odlicne vrednosti. Moralo bi da radi savrseno u tom sliucaju samo zameni spliter i neces imati problema sa prekidom interneta prilikom podizanja slusalice telefona.
[ mtopic @ 28.02.2011. 16:15 ] @
Sredili su mi Telekomovci.
Danas dodjose dva vozila sa 7-8 ljudi i oko 3h su nesto merili, cackali dok nisu namestili da radi bez smetnji.
Tako da je ipak spliter dobar i nije do mene bilo, vec do telekomovih kablova u zemlji...
[ m.igor87 @ 28.02.2011. 22:21 ] @
To je djubrad nevidjena.
Ja u firmi prijavim smetnju da ne radi, i dobijemo odgovor da je sve u redu da smo mi nesto zeznuli a ljudima dodju i poprave i kao od jednom sve samo radi. Znaci jednom od 30 puta ispadne da je opravdano prijavljen kvar a ostalo kao nije.
[ mp3player @ 14.07.2011. 12:09 ] @
Pozdrav svima,

Ovako, imao sam problem sa ADSL vezom. Kad god bih se javio na telefon ili kada bih ja nekog zvao ADSL veza bi se prekinula. Posto imam telefonsku uticnicu sa 2 ulaza nisam koristio spliter. Onda sam citajuci ovu temu mislio da ce mi stavljanje splitera pomoci ali nije mi pomoglo ista stvar se desavala. Onda sam danas uradio sledece, kabl za ADSL sam ukljucio direktno u uticnicu, a kabl za telefon u spliter(onaj drugi prikljucak na spliteru koji je namanjen za modem je prazan) i evo sada radi, nista ne prekida. Pa me zanima, mozda je glupo pitanje ali ajde da budem siguran, da li je to ok tj. da li je uredu da se tako poveze? Bez nekih posledica? :-D

[ calexx @ 14.07.2011. 12:34 ] @
To bi trebalo da je isto, mada je čudno da ne radi ako modem zakačiš na spliter gde mu je mesto. Možda sam spliter nešto brlja. Ako nemaš neki treći telefon, onda bi trebalo da sve bude u redu.
[ mp3player @ 14.07.2011. 12:39 ] @
Ne, nemam to je jedini telefon na tom spratu... Hvala :-)
[ Slobodan Milivojevic @ 14.07.2011. 13:03 ] @
^ A na nekom drugom spratu? Na istoj tel. liniji?
[ mp3player @ 14.07.2011. 13:18 ] @
^ Imam tri sprata u kuci i sva tri su na istoj telefonskoj liniji. Jedino sto smo na trecem spratu iskljucili telefon jer nesto nije radio dobro(jos pre ADSL-a)..Ali opet na prvom imam jedan prikjlucen telefon i ovde na drugom gde mi je ADSL... Zbog cega pitas?



[Ovu poruku je menjao mp3player dana 14.07.2011. u 14:31 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 14.07.2011. 14:25 ] @
Taj telefon na prvom spratu ti pravi problem, moras da kupis jos jedan spliter ili mikro filter, i preko njega zakaci i taj telefon.

Jednostavno, SVI telefoni moraju da budu iza splitera ili mikro filtera.
[ mp3player @ 14.07.2011. 15:54 ] @
Ne, mislim da nisi lepo procitao moj prvi post..resio sam problem tako sto mi telefonski kabl ide iz splitera, a kabl za ADSL ide direktno iz uticnice..dakle sada radi kako treba, nema vise prekidanja veze... :-)


EDIT: Sad sam razumeo zbog cega si mi to rekao...govoris o tome zbog cega mi nije lepo radio ADSL kada sam ubacio kabl u spliter... Ok.. :-)
[ calexx @ 14.07.2011. 16:57 ] @
Verovatnije je da ti nisi razumeo princip rada. Ako ti je sada modem direktno vezan za liniju i telefon na prvom spratu direktno povezan, onda će opet da se javljaju problemi. Dok god postoji telefon koji nije iza filtera/splitera, problemi će da se javljaju. Ili postavi spliter tamo gde tlf linija ulazi u kuću pa da jedan kabl posle ide u modem a ostali u telefone ili poveži modem kako jesi a iza skretnice postavi razdelnik za sve telefone.
[ mp3player @ 14.07.2011. 17:02 ] @
Razumeo sam ja sve :-) ...nego kazem da mi sada telefon na drugom spratu ne pravi probleme...znam da ce mi taj na prvom i dalje praviti, ali on se retko koristi tako da je ok... Ali verovatno ce kupiti jos jedan spliter, cisto da i njega obezbedim...
[ Slobodan Milivojevic @ 14.07.2011. 19:20 ] @
Kolko god retko da se koristi, moze da se desi da ti pukne ADSL veza kad ti zazvoni telefon. Bolje uzmi jos jedan spliter - nije neka investicija i preko njega povezi telefon koji je sad direktno povezan.
[ mp3player @ 14.07.2011. 19:31 ] @
Pa da u pravu si... moze da pukne cak i kada samo zazvoni telefon... Kupicu jos jedan spliter tako da ce i to biti sredjeno...

Hvala na odgovorima.. Pozdrav :-)
[ corluka @ 27.02.2013. 18:48 ] @
Da li neko može da mi pomogne?
Kupio sam tašti Prestigio multipad (verujte mi, zaslužila je) i danas su joj pustili ADSL signal u utičnicu. Priključio sam modem (sve kulturno, preko splitera), dobila je signal. Onda sam modem povezao sa TP Linkom da napravim Access Point. Sve lampice su zasvetlile, na multipadu sam očitao tu bežičnu mrežu i povezao ga na nju. Dakle, naizgled je sve u redu. Međutim, na modemu, pored tri lampice koje su stalno upaljene (power, LAN i WLAN), lampica Internet je stalno crvena, a na multipadu nema neta. Pritom, multipad je dobio IP adresu od rutera.
Ranije sam na modem uvek priključivao računar i prvo je trebalo da se pokrenu drajveri koji se dobiju na CD-u. Međutim, ovde je situacija drugačija time što je na novodobijeni ruter išao samo TP Link i Multipad na kome ne mogu da instaliram drajvere. Da li je ovo problem i kako da ga rešim?
Unapred vam se zahvaljujem na odgovorima.
[ m.igor87 @ 27.02.2013. 19:54 ] @
Prvo
WLAN je Wireless (pretpostavljam da imas telekom)

Drugo taj TP link koji si ubacio da bude AP verovatno na sebi ima ukljucen DHCP pa dobijas od njega adresu. Vecina TP link routera je na adresi 192.168.1.1 kao i telekom routeri.

Najbolje iskljuci taj TP link i uloguj se u telekom router sa telekom, telekom ili vec nekom admin lozinkom u zavisnosti koji je router.

Ako treba jos nesto pisi
[ corluka @ 27.02.2013. 20:33 ] @
U pitanju je Beotel i nisam dobio ni username ni password za logovanje na ruter.
Pod pretpostavkom da uspem da se ulogujem, šta treba da uradim?
[ m.igor87 @ 27.02.2013. 22:42 ] @
Vidi naj verovatnije je admin/admin mozda pass ili 1234.

Bukvalno samo udjes u njega i vidis gde mu je WLAN ili Wireless podesavanje. Posto kazes da svetli WLAN znaci da je sigurno ukljucen.

Samo securiti stavi izaberi WPA/WPA2 (PSK) zavisi kako gde ima.

Generalno trebalo bi da radi. Tamo mozes eventualno videti da li je nakacen ali je komplikovano da ti objasnim kako, jedino da mi kazes tacan model routera koji si dobio pa da probam sa slikom
[ milosbeo @ 27.02.2013. 23:17 ] @
CRVENA lampica Internet na TP Link ruteru ne postoji.
[ m.igor87 @ 28.02.2013. 10:39 ] @
Vidi uredjaj koji si dobio od Beotelnet-a. Koje lampice postoje na njemu?

Ako postoji Wlan lampica, onda ti je to wireless.

Znaci ne treba ti drugi uredjaj sve imas na uredjaju koji si dobio od njih.

Obicno su lampice ADSL i internet vezane za samu vezu sa internetom, ADSL je link ka telefonskoj liniji a lampica internet je sama konekcija na internet PPPoE.

ADSL lampica mora konstantno da sve tli dok lampica internet moze da trepne po nekad ne da trepce kao migavac na autu. :D

Ako hoces posalji mi sliku uredjaja koji si dobio od njih mozes i na mail. [email protected] pa cu ti reci tacno sta ti treba.
[ corluka @ 14.03.2013. 14:58 ] @
Ostao sam dužan odgovor...
Problem je bio u tome što je modem koji sam dobio od Beotela bio loše podešen. Nakon njegovog resetovanja i ponovnog podešavanja, sve je proradilo.
Hvala na ponuđenoj pomoći, uvek mnogo znači kad znaš da ima ko da ti pomogne i reši problem.
Pozdrav!
[ Pajica Ristic @ 06.10.2013. 21:34 ] @
malo sam crtao po paintu da bih vam pojasnio situaciju... na slici cete videti kako mi je sve povezano. veza sa internetom se na kratko prekine kada zazvoni telefon. predpostaljam da je problem u total receiveru jer je spojen bez splitera. da li bi ubacivanje splitera na mestu koje je oznaceno plavim kvadratom trebalo da resi problem ?



[ m.igor87 @ 07.10.2013. 19:43 ] @
Ne vec pored adsl router ili modem ide direktno a svi uradjaji se filtriraju. ne mozes dva puta da ih filtriras.
Evo i slika
[ pisac @ 09.10.2013. 03:14 ] @
Možda glupo pitanje pošto nemam primerak dotičnog, ali ne kapiram šta radi taj total risiver na telefonskoj liniji?

Inače, da li je do njega ili nije ćeš lako utvrditi tako što ga jednostavno otkačiš i nazoveš svoj broj. Da se ne mučiš sa kabliranjem ako nije do njega.
[ m.igor87 @ 09.10.2013. 08:26 ] @
Dobro postavljeno.
Ali ukoliko je ipak vezan za telefon morace onako da uveze.
[ niceness @ 09.10.2013. 18:54 ] @
Pročitajte temu od početka, pogotovo prvu poruku kao i ovu od tdjokic-a: http://www.elitesecurity.org/t152462-0#1033602
Znači, Pajice, samo stavi spliter/filter ispred totaltv resivera. E, sad možda je nešto drugo u pitanju i nije do toga, ali to ćeš već videti kad probaš.

Inače kod mene u stanu su paraleno spojene tri zidne utičnice. Na jednoj je adsl modem bez ičega, a na druge dve su telefoni sa filterima (oni kao sa tdjokic-eve slike).
[ Pajica Ristic @ 09.10.2013. 19:47 ] @
total tv mora da bude povezan na fix ako se koristi total tv kuca tj vise od jednog resivera. koristi se valjda neki call back da bi mogli utvrditi da su resiveri na istoj adresi.. pokusacu to sto predlazete. malo mi je nezgodno da menjam polozaj kablova, ali isplaniracu nesto.
[ niceness @ 09.10.2013. 19:53 ] @
Da, taj totaltv resiver ima dialup modem za callback.
Ne moraš ništa menjati u instalaciji. Zanemari što je m.igor87 napisao.
Samo stavi filter (spliter) ispred totaltv resivera, kao što si inicijalno zamislio (plavi kvadrat na slici).
Znači ista stvar kao i u prvoj kući gde je samo telefon.
[ m.igor87 @ 10.10.2013. 08:09 ] @
Zasto bi dva puta filtrirao kad moze da resi sa jednim filtriranjem?
ADSL linija moze da ide direktno bez filtera ili splitera, dok ostali uredjaji moraju da budu filtrirani. Moze da stavi spliter ali nema potrebe lakse je i brze onako.
[ niceness @ 10.10.2013. 16:32 ] @
Zato što se linija možda deli u zidu ili je komplikovano ponovo kablirati?
[ Pajica Ristic @ 16.10.2013. 14:17 ] @
Citat:
m.igor87:
Ne vec pored adsl router ili modem ide direktno a svi uradjaji se filtriraju. ne mozes dva puta da ih filtriras.
Evo i slika



uspeo sam da spojim ovako. imam jos neke uredjaje po kuci, i jos jedan ruter koji su na netu, a da bih ovako spojio morao sam to malo da rotiram, ali i dalje je sve povezano kako treba. sada se ne prekida u toku poziva na fix
izmereno dok je zvonio fix na telekomovom paketu od 20mbps. inace brzina varira od 15 do 17,5 bez obzira na koriscenje fixnog

[ No_LiMiT.ss @ 23.09.2014. 23:51 ] @
Da ne pravim novi topic pitat ću ovdje. Nedavno sam se preselio, imam jednu utičnicu u hodniku koja je stara sa 3 rupe. U njoj je kabal koji ide u 2 sobe, jedan u kuhinju gdje je napravljena nova utičnica i radi tel probao sam a drugi je u dnevnu koji mi je danas prijatelj majstor razdvojio i spojio sa novom utičnicom koja ima ulaze za žabice ili kako se vec zove kabal što ide u spliter. Ja sam sve spojio kako treba ali ruter samo trepće na ADSL i nestane na par sekundi i sve tako u krug. Prijavio sam telekomu oni će provjeriti ali imam osjećaj da dok mi posalju nekog ja ću umrijeti, pogotovo jer sam bez neta već deset dana. Da li mozda nekon zna što bi mogao biti problem i šta da probam da riješim ovo?


[Ovu poruku je menjao No_LiMiT.ss dana 24.09.2014. u 01:05 GMT+1]
[ m.igor87 @ 24.09.2014. 05:54 ] @
Ne bi da te razocaram ali moraces sacekati Lelekom.

I nemoj da te smaraju onim kucna instalacija i bla bla bla.

Nije dobro spojeno u centrali (desava se). Meni je skoro bio cika iz telekoma i kaze kucna instalaciju na slusalici zuji a pre toga ubacio njegov router cim njega iskljuci odma se necuje pa je jadan morao da donosi merac signala i da proverava sva cvorna mesta do centrale. Na kraju se posle pola sata vratio i kaze malo korodirali kontakti u centrali.

Tako da prica kucna instalacija ne pije vode bez provere.
[ No_LiMiT.ss @ 24.09.2014. 06:27 ] @
Ok hvala, trazit ću da dodje opet neko kad zovnem danas, koliko se čeka otprilike?
[ Zeleni zub @ 24.09.2014. 11:30 ] @
Mene je to mucilo oko 15 dana u avgustu. U telefonu je sustalo, ADSL se gubio po x puta dnevno.
Pentrali su se po tavanu, donosili rutere, menjali, ja ih zvao, kvar se javljao i nestajao na par sati pa opet u krug... Dijagnoza - nesto po kuci/tavanu ne valja.
Onda sam ja otisao na tavan i direktno na kabli od bandere spojio jedan fiksni telefon - on susti.
Kad je konacno posle ravno 15 dana neki lik dosao i popeo se na banderu i ovom dole u autu rekao da pozovu "Mikicu" u centrali pa je "Mikica" nesto tamo cackao i oni su posle 2 minuta rekli "E sad ne brini sve je sredjeno".
I stvarno sredili, kaze "Mikica zamenio špaletnu u centrali jer je korodirala".
Ne znam sta je špaletna ali kontam da su moju skinuli i namestili nekom drugom, pa verujemd a kontaju "ako se taj zali - zali, ako ne - nek mu susti linija jer mozda ni nema ADSL da mu prekida"

PS
Ulozio sam prigovor na avgustovski racun za BOX paket, uvazili su mi i umesto oko 3000 placam oko 1800 din.

[Ovu poruku je menjao Zeleni zub dana 24.09.2014. u 14:54 GMT+1]
[ calexx @ 24.09.2014. 11:46 ] @
Citat:
No_LiMiT.ss: Ja sam sve spojio kako treba ali ruter samo trepće na ADSL i nestane na par sekundi i sve tako u krug.
Kao prvo, otkači sve ostale uređaje tj telefone pa probaj. Najbolje bi bilo da povežeš ruter direkt na prvu priključnicu i sve ostalo otkačiš (ili vežeš posle splitera) pa ako i dalje trepće ADSL, onda zovi čike iz Telekoma.
Kućna instalacija jeste važna ali nije uvek u njoj krivac. Kako god, sve dok se pravilno ne poveže, besmisleno je da se zove neko da to rešava. Kada se instalacija sredi pa ne radi, onda se zove dalje.
[ No_LiMiT.ss @ 24.09.2014. 15:31 ] @
Pokušavam noćas to sa utičnicom a telefon nemam uopšte.
[ No_LiMiT.ss @ 24.09.2014. 20:27 ] @
Napravio, promijenio prvu utičnicu i kabal od telefona sproveo do splitera dje je bliži ruteru i radi. Imam 15 i nešto malo iznad od 20 al ok za sad. Hvala na pomoći dobri ljudi.