[ ducka @ 30.12.2005. 09:27 ] @
Interesuje me kojim programcicem (a da to nije neka alternativa iz ps-a) mogu izmeriti kolicinu boje na crtezu na osnovu koje bih mogao da odredim cenu plotovanja u boji.
[ Aquasco @ 21.01.2006. 00:02 ] @
Pazi,
Ne znam dali ima nesto nekomercijalno, ali takve stvari su uglavnom ugradjene u vecinu boljih RIP-ova (PosterShop, FlexiSign, Caldera), ali mislim da bi ti to svaki iole bolji programer mogao napraviti (ako imas nekog drugara...) Znam da mi je kum za svoj A3 laser u boji napravio nesto tako, mogu da te spojim sa njim ako hoces da se posavetujes?
[ ducka @ 22.01.2006. 12:15 ] @
problem je sto na ploteru nemam ugradjen rip. Moram nabaviti neki software koji mi kaze koliko boje ce biti utroseno u tom crtezu.
[ vladimirt @ 28.01.2006. 10:08 ] @
Kod Epsona 10000 imaš mogućnost da pokreneš test pre štampanja i posle toga, i tako vidiš koliko si boje potrošio -- znači mogućnost je već ugrađena u ploter, ali ti ne pomaže da unapred odrediš cenu.
[ HodaoSaDrvećem @ 09.02.2006. 11:10 ] @
Jedan od načina je da, u koliko se radi o bmp-i, jeste da u photoshopu scale-uješ tu sliku na 1x1 pix. Procenat boje tog pixela je približno procenat prosečne zasićenosti boje na papiru.
[ ducka @ 09.02.2006. 19:47 ] @
Citat:
Jedan od načina je da, u koliko se radi o bmp-i, jeste da u photoshopu scale-uješ tu sliku na 1x1 pix. Procenat boje tog pixela je približno procenat prosečne zasićenosti boje na papiru

Nadam se da nisi ozbiljan a ako jesi pojasni mi malo tu tvoju misao molim te.
Kakve veze ima jedan piksel sa ogromnim crtezom i kako bi uopste premerio kolicinu boje u pixelu i to jeeeednom pixelu?
[ HodaoSaDrvećem @ 10.02.2006. 10:02 ] @
Citat:
ducka: Nadam se da nisi ozbiljan a ako jesi pojasni mi malo tu tvoju misao molim te.
Kakve veze ima jedan piksel sa ogromnim crtezom i kako bi uopste premerio kolicinu boje u pixelu i to jeeeednom pixelu?


Smrtno ozbiljan.

Šta Photoshop radi pri povećanju ili smanjenju slike?
Ako smanjuješ sliku photoshop uzima srednji pixel i susedne pridružuje njemu praveći srednju vrednost, a ako povećavaš sliku prostor koji tada nastaje među pixelima nije beo nego photoshop dodaje/pravi novi pixel koji je srednja vrednost okolnih.

Znači Photoshop ne razvlači pixel, niti ga povećava/smanjuje nego pravi novi. Zbog toga slike sa velikim povećanjem/smanjenjem postanu na oštrim ivicama blurovane.

Napravi sliku 1x1 pixel, 100% black.
Koliko god da je povećavaš dobićeš 100% black.
Ali ako sliku 2x1 pixel, gde je jedan pixel crn, a drugi beo, povećaš recimo na 100x50 pixela dobićeš ferlauf, a ne 50 pixela crnih i 50 belih.
Kada tu sliku ponovo vratiš na 2x1 pixel nećeš ponovo dobiti jedan crni i jedan beli pixel. Pokušaj i videćeš.

Kao što rekoh, nije ovo precizno, ali može približno da ti da uvid u pokrivenost.

Potraži po netu više o bikubičnom povećanju/smanjenju slike.