[ Ivan Dimkovic @ 04.01.2006. 13:54 ] @
Vas administrator se trenutno priblizava Atlantiku, na visini od oko 11500 metara, na putu ka USA u Luftnansinom komotnom Airbusu A340-600 koji je opremljen FlyNet tehnologijom, pa da vidimo kako to funkcionise ;)

Cela stvar ide vrlo glatko, i to me je bas prijatno iznenadilo - FlyNet koristi WLAN access pointe postavljene u gornjem delu celog aviona (u svim klasama), koji su povezani sa satelitskom antenom koja komunicira direktno sa Boeing Conexxion servisom implementiranim u vidu satelita - pokrivenost je vrlo dobra za ljude koji putuju po Aziji, Evropi i severnoj Americi - za one koji putuju izmedju Afrike i Juzne Amerike - servis je na zalost vrlo limitiran na par sati pokrivenosti.

Cim su se ugasili "fasten your seatbelts" znaci, nisam mogao a da ne probam ovaj servis ;) Evo kako on funkcionise...

- Instalacija

Instalacija je vrlo laka - sve sto je potrebno je da ukljucite vas notebook i njegov WLAN servis, i izaberete default ne-enkriptovanu mrezu "Connexion"

Sledeca stvar, cim otvorite browser i pokusate da pristupite nekom web sajtu, dobijate FlyNet portal koji vec ima vesti, a takodje i da pristupite odredjenom broju besplatnih sajtova.

- Prijavljivanje

Sledeca stvar koju treba uraditi je, naravno, log in - tj. registracija ako ste prvi put tu, i naravno placanje. Cena FlyNeta za ovaj let koji traje 9h 45 min je $29 - sto je vrlo atraktivna cena i za leisure travlere..

- Fun...

Posle uplate kreditnom karticom (cela procedura traje oko 2 min) - kao sto vidite, imate pun pristup internetu (web, e-mail, jabber i ostali messenger servisi)

Moj prvi utisak je - genijalna stvar, ovakav servis su cekali mnogi i verujem da ce dugotrajne letove uciniti mnogo prijatnijim a, u isto vreme, i obavljanje normalnih poslova konacno mogucim ;)

Sledeca stvar je naravno - duzi zivot baterija na notebooku... 10h je dosta vremena ;)

I na kraju, malo geeky informacija za znatizeljne ;)

Code:

C:\Documents and Settings\idimkovic>ping www.google.com

Pinging www.l.google.com [66.102.7.99] with 32 bytes of data:

Reply from 66.102.7.99: bytes=32 time=1071ms TTL=232
Reply from 66.102.7.99: bytes=32 time=818ms TTL=232
Reply from 66.102.7.99: bytes=32 time=1038ms TTL=232
Reply from 66.102.7.99: bytes=32 time=1330ms TTL=232

Ping statistics for 66.102.7.99:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 818ms, Maximum = 1330ms, Average = 1064ms

[ Ivan Dimkovic @ 04.01.2006. 13:59 ] @
Jos jedna vrlo pozitivna stvar - u manualu za FlyNet se ljudima preporucuje koriscenje VPN servisa za poslovnu komunikaciju do svojih firmi - vrlo lep potez za edukaciju ljudi oko WLAN nesigurnosti.
[ Buum @ 04.01.2006. 17:47 ] @
Ovo deluje moćno!
[ jablan @ 04.01.2006. 18:38 ] @
Eh, otkad to mi imamo u dvadesettrojci. Samo ispod Gazele kad prolazi malo oslabi ping...
[ Vladimir Petrovic @ 31.05.2006. 00:29 ] @
Ja sam vec par puta koristio Lufthansa FlyNet na letovima izmadju Evrope i Amerike i cini mi se da odziv nije uvek savrsen. Nisam proveravao pingom, ali je bilo primetno sporije. Druga zamerka je to sto FlyNet jos uvek nije dostupan bas na svim letovima, tako da mi se desilo prosle godine da tokom leta (nisam siguran da li sam isao prema Majamiju ili Portlandu) izvadim laptop, kako bi se konektovao, kad ono nema FlyNeta na tom letu :(

Osim ove dve zamerke, FlyNet je po meni odlicna stvar. Naravno cena uvek moze biti niza, mada ni ova nije strasna.

Jedino me zanima da li su svi portovi otvoreni, tj. da li bi mozda mogao da koristim VoIP? To bi bilo odlicno :)
[ ventura @ 31.05.2006. 07:29 ] @
Ja sam koristio taj FlyNet pre 20-tak dana na letu Frankfurt - Shanghai, ok je sve bilo, mada mi konekcija i nije bila tako dobra.. Cesto se desavalo da protok stane pa onda krene... I response time mi je bio dosta velik... Ali generalno idealan nacin da se ubije 2.5 sata leta :)
[ Vladimir Petrovic @ 31.05.2006. 23:07 ] @
Citat:
Cesto se desavalo da protok stane pa onda krene...


To mi najvise od svega i smeta. Cak i da su otvoreni svi portovi, preko te "stani-kreni" veze ne bi mogao da koristim VoIP :(
[ Vladimir Petrovic @ 25.10.2006. 13:12 ] @
Connexion by Boeing odustaje od FlyNeta, evo emaila koji mi je malopre stigao od Lufthanze:

October 2006


Lufthansa continues to back Internet on board

Dear Mr Petrovic,

You have already got to know, and, we hope, to appreciate FlyNet, our Internet broadband service on board Lufthansa. Boeing now intends to discontinue the operation of the FlyNet service provider, Connexion by Boeing (CBB). We very much regret this, especially as at the current time Connexion by Boeing is the only supplier for broadband Internet use in aircraft.

However, for the time being this discontinuation will have no immediate impact on you. Boeing has at least pledged to continue the Internet service until the end of the year.

In the interests of our passengers, we would like to offer you FlyNet in the future too and we are therefore holding intensive discussions with Boeing and other potential providers. Nevertheless, the service could be temporarily interrupted from January 2007 onwards.

With 62 long-range aircraft equipped with FlyNet, Lufthansa today has the largest Internet-enabled fleet. FlyNet is enjoying increasing popularity and has also proved to be technically very reliable. We will do everything possible to continue to make the FlyNet service available to you.

We look forward to welcoming you on board again soon.

Yours sincerely,

Dr. Andreas Bierwirth
Vice President Marketing
Lufthansa German Airlines


[ Ivan Dimkovic @ 25.10.2006. 13:23 ] @
Yep, FlyNet is no more po svemu sudeci, osim ako avio kompanije ne iskesiraju $$$$ da pokriju troskove :(

Steta, jedna od boljih ideja u poslednje vreme - jos ako avio industrija uspe da izdejstvuje da ne moze da se unosi nikakva elektronika u avion (a, kako je krenulo... ), putovanje avionom ce biti nevidjeni smor.