[ tiranin @ 05.01.2006. 13:44 ] @
Imam ponudu od jedne holandske firme za 4-mesecno angazovanje na Java projektu (puno radno vreme). Traze moju cenu. Koliko da trazim, nemam iskustva sa radom za strance.
Molim vas, hitan savet !
[ Davor Vlajkovic @ 05.01.2006. 13:58 ] @
Traži onoliko koliko smatraš da vredi tvoje vreme.

Niko ne može da ti kaže tačnu cifru osim tebe samog. A za metode pregovaranja sa klijentima upotrebi pretragu, govorilo se o tome ranije (čini mi se u okviru foruma Web razvoj, tema je 'kako naplatiti...').
[ tiranin @ 05.01.2006. 15:43 ] @
Znam ja za koje pare radim ovde, i znam kada radim ispode cene jer nisam pogodio vise, i znam kada uspem da pogodim super cenu, cak i vise od realnosti.
Ali, to ne znam sa strancima. Ako mi je sljaka hitno potrebna mogu da radim i za malo, ali tako cu nepotrebno da obaram cenu, a ne zelim da zviznem nesto visoko pa da otpadnem. Zato me zanima konkretna cifra koja se moze realno postici.
[ madamov @ 05.01.2006. 16:09 ] @
Nemam konkretnu brojku, ali sam ja svojevremeno primenjivao sledeći algoritam:

- saznaš prosečnu platu programera u ciljnoj zemlji za posao koji se traži od tebe da uradiš, tj. za alat u kojem se radi;

- podeliš to sa 22 (prosečan broj radnih dana u mesecu), pa sa 8 i tako dobiješ cenu za sat;

- najteži deo je ovaj, da smanjiš dovoljno cenu da prođe kod naručioca, ali da je ne smanjiš previše kako se ne bi potcenio i kako te naručilac ne bi smatrao neozbiljnim;

- daš naručiocu procenu koliko ti radnih sati treba da završiš naručeni projekat, pomnožiš to sa svojom cenom za sat.
[ ilija1 @ 05.01.2006. 20:05 ] @
Ima programera kolko hočeš.................
Normalno je da traže što bolju tj. jeftiniju uslugo...
Da skratim. Mislim da je 5 eura/sat prava cena.
[ Ivan Dimkovic @ 05.01.2006. 20:57 ] @
Obicno cifre od 25-33% (jedna cetvrtina-trecina) radi posao - dakle tvoj radni sat vredi 25-33% radnog sata za isti posao u ciljnoj zemlji ako radis iskljucivo outsourcing.

Dakle - uzecemo neke fiktivne cifre cisto radi primera, recimo ako je satnica programera kod tog coveka u proseku $30 (bruto) - tvoja bruto cena je $10 po satu - ovo mozes jos malo da oboris kako bi bio konkurentniji, naravno pricamo o bruto cifri - dakle, sa doprinosima, porezima i sl.. koje ti trebas da platis drzavi.

U principu to je jos manje od 33% za tog narucioca poslova, jer on mora da regulise jos dosta dodatnih doprinosa za radnike u njegovoj firmi.
[ tiranin @ 06.01.2006. 10:09 ] @
Racunajuci da je 4-mesecni posao u pitanju, trazio sam 150 evra nedeljno, i dobio sam. Ne znam da li sam mogao vise, ali sta je tu je, hitno mi je potrebna lova. Javljacu kako stvari idu.
[ smrz @ 06.01.2006. 11:26 ] @
Imaš li i koliko godina iskustva kao full-time zaposleni, ako nije tajna?
[ tiranin @ 06.01.2006. 18:24 ] @
Nije tajna, sto bi bila. Imao sam 2 godine staza, kada mi je firma pukla. Od tada radim kao free-lancer, i otprilike u zadnje 4 godine, nesto vise od 2 godine da sam imao angazman, a u ostalo vreme sam hakerisao, citao, ucio...
[ Buum @ 06.01.2006. 21:56 ] @
Sa 4 godine plaćenog radnog iskustva ti programiraš u Javi za 3,75 €/h ?!?!?

To je jako, jako malo. Toliko plaćaju programere početnike u domaćim firmama. Ja bih na tvom mestu tražio 15 €/h.

[Ovu poruku je menjao Buum dana 06.01.2006. u 22:57 GMT+1]
[ tiranin @ 07.01.2006. 09:57 ] @
Za posao od par dana i ja trazim vise. Ali za 4-mesecni posao mora i da se satnica spusti. Bar tako ja razmisljam. Ipak cu da dobijem oko 2500 evra. Da sam trazio vise mozda bih otpao, ko zna ?
I ne vidim da posla ima da se ljudi otimaju, ili ja ne umem da nadjem.

Citat:
Ja bih na tvom mestu tražio 15 €/h.

A, ko to u Beogradu placa 15*180 = 2700 evra bruto, ili 2700/1.75 = 1540 evra neto sa punim doprinosima ? Odmah prihvatam.


[Ovu poruku je menjao tiranin dana 07.01.2006. u 11:05 GMT+1]
[ srdjandakic @ 07.01.2006. 20:27 ] @
Citat:
tiranin

A, ko to u Beogradu placa 15*180 = 2700 evra bruto, ili 2700/1.75 = 1540 evra neto sa punim doprinosima ? Odmah prihvatam.



Ti radiš po konkretnom projektu, to se ne može porediti sa mesečnom platom.

Mislim da si tražio premalo.

NE padaj na njihove default priče tipa "eh, kriza je u IT", ...

Imaćeš možda posle problem kad budeš dogovarao cenu za sledeći projekat.

Ako si siguran u svoje znanje i ako dobro odradiš posao, pare nikada nisu problem, naročito zapadnjacima... (barem je to moje iskustvo).

/* svakako postoji i taj bitan momenat da ti trebaju pare što pre... */
[ Buum @ 07.01.2006. 23:50 ] @
@ tiranin

Nije mi bila namera da te nerviram i sekiram što si nisi uzeo više love nego što si mogao. Naveo sam podatke koje znam, što iz ličnog iskustva, što iz iskustva bliskih prijatelja koji se bave programiranjem u Javi i .Net-u.

Kao što moj prethodnik reče, nije isto raditi outsorcing projekat kao freelancer, sa vremenski ograničenim angažmanom, gde nemaš bruto prihode već samo keš na devizni račun i šljakati u domaćoj programerskoj firmi, biti zaposlen & prijavljen na neodređeno vreme, gde ti se pritom redovno uplaćuju zdravstvene i PIO prinadležnosti.


Citat:
tiranin: Za posao od par dana i ja trazim vise. Ali za 4-mesecni posao mora i da se satnica spusti. Bar tako ja razmisljam.

U principu logika je ok, ali ti si previše spustio cenu. Kapiram da ti je bila hića za lovu i da si po svaku cenu hteo da dobiješ ovaj posao. Sve je to razumljivo. Ipak, pokušaj neki naredni put da se malo bolje "prodaš".


Citat:
tiranin: Ipak cu da dobijem oko 2500 evra. Da sam trazio vise mozda bih otpao, ko zna ?
I ne vidim da posla ima da se ljudi otimaju, ili ja ne umem da nadjem.

Najbitnije je da si ti zadovoljan postignutim dogovorom. Ako misliš da je 2500 € fer nadoknada za četvoromesečni rad – ok. Treba biti realan u proceni svojih vrednosti i mogućnosti. Meni se učinilo da si se malo potcenio s obzirom na višegodišnje programersko iskustvo, ali, ko zna, možda i grešim.


Citat:
tiranin: A, ko to u Beogradu placa 15*180 = 2700 evra bruto, ili 2700/1.75 = 1540 evra neto sa punim doprinosima ? Odmah prihvatam.

Postoje firme koje toliko plaćaju iskusnije programere, lidere programerskih timova ili menadžere projekta. Doduše, da bi smanjili dažbine prema državi deo plate daju u vidu bonusa, ali i dalje su to prilično visoke zarade & davanja državi.


Za kraj, poručiću ti samo jedno – ako ti sam ne veruješ u sebe, onda te ni drugi neće ceniti.


Pozdrav i sve najbolje.
Buum
[ Pharos @ 13.01.2006. 21:55 ] @
Kasno videh poruku :(
Ne da si malo para uzeo, nego to je strašno.
Što Buum samajlijem reče užas.
Kao freelancer možeš uzimati $10/h jer ipak tu ljudi traže da im neko uradi posao za što manje para. Ovoj kompaniji si trebao tražiti bar 15€ ako ne i 18-20€/h (računajući tvoje iskustvo). Sumnjam da bi te sa tim iskustvom odbili da si tražio 15€/h.
Sledeći put malo bolje razmisli, ne radiš ovde za nekog bednika kome je mnogo i 150€ za neku ozbiljniju aplikaciju. Na zapadu su cene mnogo veće. Što bi svoje znanje i vreme prodavao za neku bedu od para (šaku dolara).
Mogao si uzeti 4x više bez bojazni da ćeš biti odbijen.

[Ovu poruku je menjao Pharos dana 13.01.2006. u 23:00 GMT+1]