[ speedy @ 06.01.2006. 18:21 ] @
Ukratko:

5700din (67$) - vrednost robe + US local shipping (UPS Ground)
2000din - E-ducan transport
500din - E-ducan provizija
3000din - Davidsped racun po prijemu posiljke (od cega 2230din na "carinske takse"?!?)
---------
11200din, duplo vise od vrednosti robe

za ove pare sam mogao da otvorim virtuon karticu, platim DHL ili slican delivery, a PDV i carina ne idu na roby < 100EU? :S grrrr.....


[Ovu poruku je menjao speedy dana 06.01.2006. u 22:19 GMT+1]
[ Samurai Jack @ 06.01.2006. 20:22 ] @
Salis se? Nemoguce...:(
Moracu jednom da odem do njih da se raspitam kakva je situacija kada je u pitanju kupovina na eBay-u...
U principu tu nema sta da komplikuju cena + shipping + njihova provizija = roba isporucena na moju adresu...sve je ispod 100e...al' opet sad kad sam procitao ovo verovatno su i tu nesto smislili...
[ speedy @ 06.01.2006. 20:43 ] @
Da razjasnim - ja sam porucio, platio i stigla mi je roba. Znaci nije
verovatno, nego upravo kao sto sam napisao. :(
[ Gojko Vujovic @ 06.01.2006. 20:56 ] @
Carina bi trebalo da ne ide na robu ispod $100, ne 100€, mada se opet ne uklapa. Poslednja stavka u računu mi nikako nije jasna.

Zovi ih i priupitaj o čemu je reč? Samo nemoj da se svađaš, nego smireno.
[ speedy @ 06.01.2006. 21:28 ] @
GV> Carina bi trebalo da ne ide na robu ispod $100, ne 100�, mada
GV> se opet ne uklapa. Poslednja stavka u racunu mi nikako nije jasna.

GV> Zovi ih i priupitaj o cemu je rec? Samo nemoj da se svada�, nego smireno.

Naravno. Meni je receno da cu morati da doplatim 1800din pri prijemu a
ako poskupi u medjuvremenu da ce doplata pri prijemu biti 3000din.
Izgleda da je poskupelo.

Tek kada sam procitao informacije sa foruma i sa sajta carine, shvatio
sam da su ti "cudni" troskovi mozda khm... "smisljeni".

Poenta koju sam hteo da potvrdim sa iskusnijim e-kupcima je da
se u praksi mnogo vise isplati kupovina u svom aranzmanu i da E-ducan
_dere_.
[ smfilip @ 06.01.2006. 21:36 ] @
e,ovako...to sa 100evra ili $ mozete da objesite macku o rep...za 3 moje posiljke(1 na adresu u Srbiji a 2 u CG) je naplacena carina.Vrijednosti su bile(sa uracunatim shippingom):55.20$,23.12$,78.60$,sto znaci da sve zavisi od raspolozenja carinika,mada je moguce i da je do sistema pakovanja.Naime,sve 3 posiljke su imale onu 'Customs declaration' nalijepljenu na sebe,ali su bile spakovane u tvrdu kockastu kutiju,pa su vjerovatno na carini otvarali da vide da nije nesto nedozvoljeno,a posto su vec otvorili-morali su da naplate carinu(i PDV ovde u CG)...
Sad,ne branim taj e-ducan,cak stavise,ne vjerujem da je tu kod njih sve OK,ali zelim da kazem da to sa minimalnom vrijednoscu zakonski mozda jeste tako,ali to tumaci svaki carinik na svoj nacin

[Ovu poruku je menjao smfilip dana 06.01.2006. u 23:03 GMT+1]
[ broker @ 06.01.2006. 22:30 ] @
Na sajtu uprave carina lepo pise da sve posiljke vrednsoti ispod 100 evra ne podlezu placanju carine. Ako su ti naplatili, zali se.
[ Samurai Jack @ 06.01.2006. 22:36 ] @
Sto se tice te carine, od 4 predmeta sa eBay-a 3 su stigla za 10-ak dana i nikakvih dodatnih troskova nisam imao....4. je stigao posle mesec i po dana i dodatni troskovi su bili 60 dinara! Koliko sam ja razumeo, predmet je otisao na carinjenje. Tih 60 troskova su neki valjda troskovi carinjenja....ali to nikako nije 2300 koliko su naznacili u e-ducan-u.
Nikad mi to nece biti jasno. Zaradjuju na tome sto ljudi ne znaju ili ne mogu da naruce nesto preko interneta! OK, oni to urade umesto njih i u redu je da se ugrade za neku zaradu (to bih i ja uradio da neko hoce da pozajmi moju Virtuon karticu) ali dvostruka cena od originalne....sto je mnogo, mnogo je! Bezobrazno cak!
[ crews_adder @ 07.01.2006. 10:24 ] @
Tih 60 dinara je iznos troska carinskog pregleda.

Sto se tice te magicne granice vrednosti od 100e, situacija kod nas je nazalost takva da je to ostavljeno slobodnom sudijskom, pardon, slobodnom carinskom uverenju na procenu, pa tako (iako su iskazani stvarna cena kostanja i troskovi postarine koji zajedno cine vrednost posiljke, tj. osnove za carinjenje) ako po obavljenom carinskom pregledu carinik proceni da to podleze carini i da stvarna vrednost (po kadiji) prelazi 100e (iako tako ne pise, tj. iako je zbir [stvarna vrednost cene kostanja]+[stvarni troskovi postarine] = <100e), tu nema mnogo pomoci.

No, pozivom na broj 064/732 od skoro se mogu prijavljivati carinici, odn. takvi i slicni slucajevi, prekrsaji, zloupotrebe, itd., pa ce se situacija MOZDA malo promeniti.

Sto se e-ducana tice, hm... ne znam, nisam koristio i nemam nameru, ali me ne bi iznenadilo da je situacija bas takva kakva je gore opisana.
[ boab @ 07.01.2006. 13:14 ] @
Evo sad i mog iskustva:
Narucio sam patike 01.08.2005. i stigle su 18.09.2005.
Racun:
Nabavna vrednost sa troskovima slanja do sabirnog centra u New York-u je bila 45USD+8USD za troskove slanja od Amerike do Srbije, sto je tada ukupno iznosilo tacno 3869din.Nadalje su mi naplatili:
provizuja:370,00din
Otkup tovarnog lista: 50,00din
Carinske takse:840,00din
Skladisnica na Aerodromu Beograd:125,00din
Dostava robe:300,00din
Spediterska usluga:200,00din
PDV:90,00din
------------------------------------
Ukupno dodatnih troskova:1.975,00din
Ukupna cena atika u BG:5844,00din
Cena patika u sabirnom centru:3285,00din

Znaci ukoliko narucite robu cija je vrednost do 100EUR (sa troskovima slanja do Srbije) sigurno necete platiti carinu.Sto se tice cene,treba dodati oko 60-ak% na cenu robe na sajtu sa postarinom do New York-a

E sad ja sam iz NS pa mi nisu hteli poslati robu u NS(pitao sam da mi posalju postexpes-om,ja bi naravno platio,ni da cuju) pa sam morao ici u Davidsped po robu(mada su mi naplatili 300,00din dostavu robe).Da su bili posteni ne bi mi naplatili 300din.Sto se tice carinske takse ona nije sigurno 840,00din nego je u to vreme bila 265,00din.Ja sam dobijao mobilne telefone iz inostranstva i toliko sam placo carinsku taksu(nikakvu mi carinu mi nisu naplatili,telefoni su bili polovni ali kao novi i realna cena im je bila oko 200eur).Znaci da su mnogo postali bezobrazni.2230din koliko su uzeli spedy-u je cist lopovluk i bezobrazluk.Cinjenica je i da lazu za iporuku.Rekli su 14 dana posle prispeca u new york,a meni je paket stigao posle 38dana od dana prispeca u new york.

Zakljucak:Ako te zlo ne natera ne koristi e-ducan jer deru.Varijanta sa virtuonkom nije losa ali je problem zato sto amerikanci nece da salju u evropu.

Citat:
smfilip: Naime,sve 3 posiljke su imale onu 'Customs declaration' nalijepljenu na sebe,ali su bile spakovane u tvrdu kockastu kutiju,pa su vjerovatno na carini otvarali da vide da nije nesto nedozvoljeno,a posto su vec otvorili-morali su da naplate carinu(i PDV ovde u CG)...

[Ovu poruku je menjao smfilip dana 06.01.2006. u 23:03 GMT+1]


Kutiju su ti otvarali da bi se uverili sta je unutra.Ako su ti naplatili carinu za vrednost od 55USD mogao si ladno da ih tuzis i dobio bi resenje njkasnije za 30dana(tako je po zakonu).Medjutim ako si narucio recimo 25dvd-a ili neceg slicnog carina moze proceniti da nije za licnu upotrebu pa ti naplatiti carinu.Napominjem carina se ne naplacuje za robu u vrednosti do 100eur i pod uslovom da je za licnu upotrebu.Takodje ima i carinska tarifa po kojoj se i procenjuje vrednost robe.Recimo po njima nov BMW kosata od 10-20k eur.Nemozes ti recimo pokazati fakturu od 500eur i reci naplatite mi carinu 100eur.Ako ti je faktura bila prava bez problema si se mogao zaliti i dobio bi sigurno.Samo jos da dodam.U Novom Sadu ima
http://www.net-market.co.yu/ isti je princip kao i e-ducan samo malo jeftiji i nemaju te partnerske sajtove pa je svuda provizija 10%.Ne uzimaju tolike troskove carine,spedicije itd.Nije reklama nego cisto za ljude koji su iz NS da znaju da ne moraju ici u BG kao ja dok nisam zano da postoje

[ Samurai Jack @ 07.01.2006. 13:15 ] @
E ne budem ja lenj i posaljem mejl e-ducanu. Pitao sam sledece: ''Poštovani,
interesuje me da li vršite kupovinu u ime fizičkih lica na www.eBay.com? Možete li mi
reći kolika je Vaša provizija na cenu sa ebay sajta? Na primer: cena proizvoda na
eBay-u je 20 dolara, shipping do SCG je 10 dolara. Kolika je Vaša provizija na ovih
konačnih 30 dolara i postoji li mogućnost da se kao shipping adress odmah navede moj
stan tj. da mi naruceni artikal stigne direktno na kucu?''


Prakticno sam ih pitao da li mogu da ih 'iskoristim' da oni plate robu umesto mene a da prodavac posalje istu pravo meni.

Odgovor mi nije bas najjasniji. Ovo je copy/paste.
''Preko e-ducana ste u mogucnosti da kupite bilo koji proizvod koji postoji na Internetu (online trgovina). Ako na sajtu www.ebay.com postoji mogucnost dostave direktno na Vasu adresu,mi smo u mogucnosti da kupovinu izvrsimo za vas ali nismo u mogucnosti da vam garantujemo da ce isti proizvod i stici na naznacenu adresu.Ova kombinacija jeste jeftinija od nase ustaljene procedure ali je ujedno i rizicnija.Stoga na Vama je da odlucite za koju ste varijantu kupovine vise zainteresovani. Na Vasem racunu mogu biti kombinovani proizvodi sa vise sajtova. Procedura direktne kupovine se vrsi u prostorijama e-ducana. Krajnja cena koju placate kod nas u dinarskoj protivvrednosti se formira na sledeci nacin: - Cena na sajtu- Provizija 20%- Transport do NY(sediste naseg speditera)- Transport do EV(5.00$ po kilogramu)- Manipulativni troskovi (8.50$ fiksni trosak) Kada poruceni proizvod (cija cena na sajtu i transport do NY iznose manje od 100evra)stigne na Vasu kucnu adresu imate dodatni trosak

u iznosu od 3000.00 dinara u koji je uracunato:

- carinska taksa
- aerodromska lezarina
- otkup tovarnog lista
- spediterski troskovi transporta

Predlog:
S' obzirom da postoje troskovi koji su fiksni (*Manipulativni troskovi,*transport do EV(5.00$ po kilogramu),*naknadni trosak od 3000.00dinara(kada proizvod ne podleze carini i pdv-u odnosno kada cena na sajtu ne prelazi 100 evra tacnije 115 dolara),predlazemo Vam da prosirite Vasu listu proizvoda kako bi Vam kupovina bila isplatljivija. Radi detaljnije informacije o konacnoj ceni proizvoda za koje ste zainteresovani,preporucujemo Vam da nam posaljete linkove istih ili sifre sa sajtova i mi cemo tada biti u mogucnosti da Vam prosledimo potpuniji odgovor. U slucaju kada zbir cena na sajtu i troskova transporta do NY (sediste naseg speditera) prelazi sumu od 100 evra:
- Naknadni troskovi prilikom preuzimanja narucenog paketa iznose troskove:
- Carinske tarife,
- PDV-a i 2000.00 dinara :- carinska taksa
- aerodromska lezarina
- otkup tovarnog lista
- spediterski troskovi transporta Nacin placanja : -Gotovinski-Kreditne kartice(Visa,Visa elektron,Master,Maestro,Dina,Yuba,Yuba na odlozeno)-Upalata na tekuci racun e-ducana Pozdravljamo Vas i nadamo se uspesnoj saradnji.''


E sad, ako sam ih dobro razumeo, ja mogu da zaobidjem 'redovnu proceduru' i da prodjem samo sa njihovom ugradnjom od 20% na osnovnu cenu. To i nije toliko strasno. Ostatak ne bih da komentarisem. 'Naknadni trosak od 3000 za proizvode jeftinije od 100e...'' Yeah right....
[ smfilip @ 07.01.2006. 13:23 ] @
Citat:
boab:


Kutiju su ti otvarali da bi se uverili sta je unutra.Ako su ti naplatili carinu za vrednost od 55USD mogao si ladno da ih tuzis i dobio bi resenje njkasnije za 30dana(tako je po zakonu).Medjutim ako si narucio recimo 25dvd-a ili neceg slicnog carina moze proceniti da nije za licnu upotrebu pa ti naplatiti carinu.Napominjem carina se ne naplacuje za robu u vrednosti do 100eur i pod uslovom da je za licnu upotrebu.Takodje ima i carinska tarifa po kojoj se i procenjuje vrednost robe.Recimo po njima nov BMW kosata od 10-20k eur.Nemozes ti recimo pokazati fakturu od 500eur i reci naplatite mi carinu 100eur.Ako ti je faktura bila prava bez problema si se mogao zaliti i dobio bi sigurno.


Znam sve sto se tice carinske tarife i svega u vezi toga,posto se bavim slicnim poslom.u 1. kutiji je bila dremel busilica,u 2. dodaci za istu,a u 3. set za dopunu tonera za kopir aparat. u sve tri kutije su bile fakture,sa pecatom i potpisom prodavaca. Nisam htio da se zalim,jer nema sanse da bih dobio povracaj,a u svakom slucaju bih dao vise za tu zalbu nego sto je iznosila carina. Ovo sam naveo,ne da se zalim,nego samo da vam kazem da se zakon kod nas tumaci na razlicite nacine.
poz
[ boab @ 07.01.2006. 17:46 ] @
Citat:
smfilip:  Nisam htio da se zalim,jer nema sanse da bih dobio povracaj,a u svakom slucaju bih dao vise za tu zalbu nego sto je iznosila carina. Ovo sam naveo,ne da se zalim,nego samo da vam kazem da se zakon kod nas tumaci na razlicite nacine.
poz


Bogami zakon funkcionise.Mozda u crnoj gori ne ali u Vojvodini da.Ja sam iz Novog Sada, zalio sam se i dobio oslobadjanje.Kad odes na postu(ili ako ti neki od kurira donese paket)carinu platis pri podizanju.Ja sam to odbio.Otisao na postu carinjenja,uzeo carinsku deklaraciju(fotokopiju),poneo fakturu(koju sam licno napravio),napisao zalbu od 5 recenica i predao carini Novi Sad.Posto nisam dobio uverenje posle 30 dana,otisao sam na carinu i dobio resenje o oslobadjanju.Na posti sam platio 99dinara lezarine(3din/dan) i digao paket.Hocu da kazem da zalba nista ne kosta, a da oduzme oko 2-3 sata.Ako ti nije hitno da podignes paket mislim da se nije lose zaliti.Inace kad potpises i platis carinu gotovo je,nema posle zalbe.Moras odbiti da platis i potpises,jedino se tad mozes zaliti.Inace ja sam cuo da crnogorci kao i ne proveravaju te postanske posiljke ali izgleda da ipak gledaju
[ smfilip @ 07.01.2006. 17:51 ] @
itekako gledaju...iscijepaju sve sto mogu,i posle oblijepe sa "Posta Carinjenja Podgorica",i priloze samo uplatnicu,ako neces da platis paket se vraca-makar tako su mi rekli u posti...
[ Turin Turambar @ 07.01.2006. 21:41 ] @
Pre nekog vremena, kada nisam pojma imao kako ide e-kupovina i carina (mislio sam da se na SVE placa carina i porez!!), hteo sam da narucim 2 CDa preko e-ducana. Ljubazna devojka mi je odgovorila sta sve ja moram platiti i napomenula mi da se to ne isplati, jer je porudzbina suvise mala u odnosu na troskove dostave.
Nego kao, kada ja budem uzimao vise stvari ili narucivao sa jos nekim - tada ce se isplatiti. Htela je reci, glupo je dati 5000dinara (karikiram) na nesto sto ima vrednost od 1000.
U svakom slucaju i tada mi je navela te fore oko carine za ta 2 diska... nije ni cudno sto sam se ja tada zesce istripovao.

Tek sam ovde, na Elite security-ju procitao kako ZAISTA stoje stvari i kako Amazon bez problema salje u SCG, kako se nista dodatno ne placa i kako nema carine do ispod 100e.
E, to mi nije rekao E-ducan. Ne kazem da su morali to da mi kazu - nisu, ali da sam ja pristao da dam tu ogromnu svotu na dva CDa, oni bi 'ladno to uradili bez problema, iako znaju kolika je zapravo realna cena!

Nadam se da se blizi dan kada nam nikakvi e-ducani nece biti potrebni. Bar ne za ovako jednostavne i trivijalne stvari. Takodje se nadam i da ce carinici navici da im roba sve vise dolazi narucena preko interneta, i da nije kradena (u septembru, kada sam bio u carinskom delu poste, video sam gomilu paketa sa amazon.com-a, i kada sam to naglas konstatovao, carinica je rekla "da, da, znamo mi sta vi mladi radite").
E, pa nadam se da nece vise samo "mladi" koristiti internet, a treba i ostalim carinicima poruciti da danas, kada neko kupi nesto preko interneta, ne znaci da je ukrao i platio laznom karticom, nego je 99% novac izvadio i dao iz svog dzepa!

so THERE!
[ e-ducan @ 09.01.2006. 14:49 ] @
Postovani,

ne zelimo da se pravdamo, ali samo da objasnimo neke stvari. Nama je u interesu da se e-commerce razvija i da su sporedni troskovi pri online kupovini zanemarljivi, ali nam to Drzava ne dozvoljava. e-ducan zaradjuje samo preko svoje provizije (znamo da vecina to nece poverovati). Povecanjem carinskih taksi na 2230 din stala nam je prodaja i sve sto smo postigli u poslednjih godinu dana.

Nase nezadovoljstvo i objasnjenje kako su krajnji kupci osteceni, objavili smo u poslednjem newletter-u na adresi http://www.e-ducan.com/popNewsletter.aspx?num=21 koji je bio poslat na 8000 adresa. Verujte da su svi na nasoj strani.

Svi koji misle da treba narucivati direktno preko sajtova, u pravu su, ali trebaju imati sledece na umu:
1) da li ce sajt prihvatiti karticu
2) da li hoce da isporuci u Srbiju i Crnu Goru
3) da li ce proci carinu i ne zagubiti se tamo
4) da li ce postar to isporuciti as-is, a ne zameniti sadrzaj posiljke (proverite statistike poste i carine u smislu kradje)

Krenucemo redom po postovima:

speedy: -------------------------------------------------

Cifra od 11200 din je verovatno tacna. Vrednost od oko 2000 din za transport, uzevsi u obzir tezinu Vaseg paketa, pomnozeno sa 5$/kg i dodatnih 8$ za manipulativne troskove, je trenutno najpovoljnija cena takve vrste transporta kod nas. e-ducan od tog transporta nema nista, cak, gledano u globalu, imamo i mali minus. Naime radi se o transportu avionom i roba dolazi na carinsku ispostavu Aerodrom Beograd.

Proverite kolike su cene kod DHL-a, FedEx-a i drugih, po kilogramu. I ne samo to, kod njih se placa uvek 30% na cenu jer imaju takve ugovore sa drzavom zbog placanja carine, tj da ne gube vreme u carinskom postupku, oni placaju max carinsku stopu od 30%.

Obracunavanje cene Vam je verovatno poznato. Nadamo se da Vam provizija od oko 500 din nije mnogo. Sto se tice naknadnih troskova tj troskova pri prijemu robe, pogledajte objasnjenje na http://www.e-ducan.com/help.aspx?pageID=6&helpID=1. Naime radi se o problematicnih 2995 din (paketi do 100eura - ne placa se carina i pdv).

Moramo da napomenemo da nam sve te troskove vodi nasa spedicija. Radi se o carinarnici Aerodrom Beograd i paketima do 100eura. Troskovi spedicije nisu menjani i iznose: 200 din usluga, 300 din prevoz i pdv na te usluge. Postoje jos i otkup tovarnog lista (1000din) i usluga aerodroma (oko 1700din) koji se dele sa brojem paketa. Sve u svemu, ovi troskovi su ostali isti i iznose 765 din.

Problem su carinske takse. Nekada su one bile 840 din (440+400 za adm.taksu i angazman carinika), to je ono sto boab spominje. Tada su krajnji troskovi bili 1605 din.

Napomena: Carina ne najavljuje poskupljenje taksi i one se ne mogu retroaktivno obracunavati. To, nazalost, trpe kupci.

Onda su preko noci poskupeli na 1040 din (440+600 za taksu i izlazak carinika na pregled) pa je za naplatu pri dostavi bilo 1805 din. To ste nazvali "cudni troskovi" i "smisljeni". Mi samo napominjemo, od koga su smisljeni ?!

A onda su, takodje preko noci uveli sledece:
- administrativna taksa 1020 din
- angazovanje carinika 600 din
- administrativna taksa 610 din
= 2230 din

Ta cena + ne promenjenih 765 din = 2995 din.

Samurai Jack: --------------------------------------------

Ne verujete za 2230 din. Pogledajte racunicu iznad. Mislimo da je nasa provizija korektna, nije bezobrazna. Ona je u gornjem slucaju, kako je speedy napomenuo, oko 500 din na celu posiljku, i to je sve sto e-ducan vidi.

crews_adder: --------------------------------------------

Citat:
crews_adder: Tih 60 dinara je iznos troska carinskog pregleda.

Sto se tice te magicne granice vrednosti od 100e, situacija kod nas je nazalost takva da je to ostavljeno slobodnom sudijskom, pardon, slobodnom carinskom uverenju na procenu, pa tako ...


Tacno. Jedini spas je "sposobnost" spedicije.

boab: -------------------------------------------

Uz svo duzno postovanje prema svim nasim kupcima, proverili smo podatke koje napominjete i nema ih u nasoj bazi podataka. Nasli smo nesto priblizno, ali zbog politike zastite podataka nasih kupaca, to ne mozemo da objavimo. Bili bismo Vam zahvalni ako nam putem foruma ili email-a date sifru narudzbine, kako bi istu proverili.

Ovo napominjemo jer nam se cini da cifre koje spominjete nisu tacne, iako racunica ne odudara mnogo od istine, a i spominjete firmu u NS koja pokusava da se bavi slicnim poslom. Samo zelimo da utvrdimo autenticnost Vaseg posta, s obzirom da se ukljucuje i druga firma koja je, blago receno, prekopirala nase tekstove i probala da prekopira i nas sistem, ali nije u tome uspela. Takodje ste nam Vi najvise stvari zamerili, pa to trazi objasnjenja.

Sto se tice transporta do NS-a, u tom trenutku to nismo imali kao opciju, a ipak garantujemo za robu do njene isporuke krajnjem korisniku. Sada isporucujemo i tamo. Naplacenih 300 din morate da regulisete sa transporterom tj spedicijom.

Ako se vec bavite slicnim poslom, trebalo bi da znate da je na carinarnici Aerodrom Beograd uvek postojala taksa i tada je iznosila zbirno 840 din (pogledajte objasnjenje dato speedy-u). Ranije, odredjene carinarnice nisu imale ove takse. Po novom zakonu, sve imaju, ali razlika je sto npr Posta ima, kao drzavna firma, odredjene beneficije i tzv skraceni carinski postupak.

Sto se tice isporuke, ona je 14 dana od kompletiranja Vase posiljke u sabirnom centru. To je na svim nasim uputstvima za kupovinu. Desavalo se da ti rokovi budu probijeni, ali samo zbog carine i njihovih procedura.

Samurai Jack: ------------------------------------------

U pravu ste da je u nekom delu ovaj email malo nejasan, tj recenice su nabacane. Za to su zaduzeni nasi savetnici i rade kako im je receno, ali ne ispada to uvek onako kako zelimo. Najbitnije je sledece, potpuno tacno i sve razjasnjava:

Ako na sajtu www.ebay.com postoji mogucnost dostave direktno na Vasu adresu,mi smo u mogucnosti da kupovinu izvrsimo za vas ali nismo u mogucnosti da vam garantujemo da ce isti proizvod i stici na naznacenu adresu.Ova kombinacija jeste jeftinija od nase ustaljene procedure ali je ujedno i rizicnija.Stoga na Vama je da odlucite za koju ste varijantu kupovine vise zainteresovani.

Turin Turambar: -----------------------------------------

Da Amazon "bez problema" salje u SCG i nije u potpunosti tacno. Zavisi od prodavca na Amazon-u, a vecina njih ne salje, a i to sto se salje su samo dvd i knjige. Po nasoj statistici, ne mozemo da kazemo da 1% njih salje u SCG.

Da se nista ne placa i nema carine, to je zbog Postine skracene procedure, na koju samo ona ima pravo. Uvek Vam ostaje problem kradje na carini i u posti.

Da se carina ponasa tako kako se ponasa, tu ste u potpunosti u pravu. A trebalo bi da vidite kako se inace ponasaju sa robom i kutijama koje stizu.

---------------------------------------------------

Nadamo se da smo objasnili vecinu sporednih stvari. Za sve dodatne informacije, tu smo da podelimo nase iskustvo sa Vama.
[ Turin Turambar @ 10.01.2006. 01:05 ] @
Sto se Amazona tice, on inace salje samo DVD, CD i knjige. Ja ostalo ni ne gledam, jer su stvari uglavnom lokalizovane za US podrucje ili zapadnu Evropu. Tako da mi to ne predstavlja problem. Ako i nestane roba (to mi se do sada nije desilo - stize mi cak 1-2 dana pre najranijeg roka isporuke), uvek postoji mogucnost da se ona ponovo posalje preko amazona o njihovom trosku, plus da se prijave prekrsaji.

Verujte, ako mi se samo jednom desi da ne budem dobio placenu stvar, ima da se borim na svim poljima koja su mi dostupna, da okrenem sve telefone i obidjem sve saltere. Jer SAMO tako se moze nesto promeniti u zemlji i drustvu.
Ako svi budemo cekali da nam stvar resi Zika, Pera ili komsija, a drzava uvek dezurni krivac za sve - onda se zaista nista i nikada nece sustinski promeniti! Od kukanja nema nista.

Ja se sa E-ducanom slazem sto se tice carinika i taksi, ali isto tako se nadam, da E-ducan, kao firma koja se bavi uvozom i nabavkom preko interneta, URGIRA na svim poljima da se nesto poboljsa, podnosi prijave protiv carinika, neregularnosti i sve ostale stvari. Prvi koraci su uvek teski, mogu biti trapavi ili smesni, ali nikada nisu bespotrebni i vode ka necemu.
Kamo srece kada bi se svako borio svim silama za ono sto mu zakonom pripada i kada ne bi cekao da njegove probleme neko drugi resava. Drustvo bi se promenilo istog trena!

[Ovu poruku je menjao Turin Turambar dana 10.01.2006. u 02:07 GMT+1]
[ Samurai Jack @ 10.01.2006. 14:03 ] @
Mislim da je krajnje korektno od strane e-ducana sto se javio i ovako detaljno odgovorio na nase, pa, ruku na srce ostre kritike. Za to im svaka cast.

OK, mislim da sam dobio odgovor. Znaci, moguce je zaobici carinske preglede i ostale troskove i takse koje su stalna procedura e-ducana ali na rizik kupca kada je www.ebay.com u pitanju! U tom slucaju postoji samo procenat koji ide e-ducanu koji, kao sto sam negde gore rekao, i nije toliko strasan. OK, sad su mi neke stvari malo jasnije.
[ Janmix @ 01.02.2006. 14:02 ] @
Pitanje za e-ducan:

Zasto,s obzirom da imate speditera u USA (NY koliko se secam) nije moguca kupovina sa sajtova koji vrse isporuku samo po USA?
Recimo,ja nadjem stvar koja mi treba na www.newegg.com, ja vama ovde platim u kešu i vas spediter to kupi umesto mene i posalje ovamo...
Mislim da bi vam ovo bio dobar potez,jer 90% ljudi na eBay salje samo po USA...
[ e-ducan @ 01.02.2006. 19:09 ] @
Janmix,

ne znam ko vam je rekao da to nije moguce. Pa mi to upravo i omogucujemo, kupovinu stvari namenjenih za americko trziste. Takodje vazi i za e-bay. Sa pomenutog sajta smo imali vise kupovina tako da ga smatramo proverenim.
[ glinka @ 02.02.2006. 15:47 ] @
Nisam sve citao, ali mi nije jasno kako to da se sada zalis ?
jer,
ja sam nameravao da kupujem preko njih i posto im kazes sta kupujes, oni ti detaljno iznesu sve dodatne troskove i tarife i dodatke, i kazu ti koliko cete kostati.

Meni bi artikal od 10$ kostao oko 70$ (ili vise ne secam se), preko educana, lepo sam rekao hvala, dovidjenja, oni ljubazni, ja ljubazan i nema problema.
[ e-ducan @ 03.02.2006. 09:31 ] @
glinka,

od kad nam je carina uvela te neslavne takse koje u zbiru iznose 2230 din, ukupni troskovi, za pakete do 100 eura koji su "oslobodjeni" carine, stvarno prevazilaze neke prihvatljive cifre.

Medjutim, ljudi kojima nesto stvarno treba i ne mogu to naci kod nas, ipak pristaju na ove troskove. Zato smo sada smislili nesto sto bi tim ljudima ipak pomoglo.

Naime, uveli smo liste cekanja tj ljudi se prijavljuju na odredjenu listu, gde je nosilac liste onaj koji je otvori i cilj je da se sto vise ljudi prijavi na jednu listu. Ali ograniceni smo time da lista ne sme da predje 100 eura zbog placanja carine. To bi konkretno znacilo da bi se oni dodatni troskovi (koji su sada oko 3000 din) delili na broj ljudi u listi pa bi time dobili i nize cifre od onih koje su nekada bile.
[ guru @ 15.02.2006. 22:37 ] @
e-ducan, samo mi nije jasna jedna stvar. Ako ovde ne moze da se naruchi sa ebaya, ako ne shalju u Srbiju, ako ne primaju nashe kartice, kako vi to uradite a da bude legalno ? Kako se vama isplati da vratite pare u sluchaju da roba nikad ne stigne, ako uopshte to radite ?

Ja bar jednom nedeljno kupujem robu sa Ebaya, preko paypala, domacom karticom, i nikada do sada nisam platio carinu/porez i na robu od 500 evra. Treba samo znati kako to sve radi i lepo sve zaobici. Evo ja cu da naruchujem ovde za ljude, i uzimacu im pola para koliko ih kod vas ispadne preko cene robe, i chekace duplo manje nego shto kod vas cheka.
[ e-ducan @ 16.02.2006. 11:44 ] @
guru, pa sami ste postavili pitanje i na njega odgovorili, sta onda nije jasno? Ako vi narucujete preko eBay-a, placate i stize u Srbiju, ko onda kaze da to ne moze?

Ali evo sta nase iskustvo kaze. U Srbiju prodavci hoce da salju, ali ako se s njima dogovorite. Mnogi nece jer svi, generalno, imaju lose iskustvo s nama. Ne znam da li ste culi za skorasnju kradju kartica na internetu, i mozete pretpostaviti gde su uhvatili da je prva iskorisnjena. E zbog toga cemo sa ove jadne sive, opet na crnu listu.

Dalje, ako neko i hoce da posalje onda dolazi do problema procesuiranja nasih kartica. Tu nista ne mozemo, to je do nasih banaka i do stranih procesora koji, ponekad, blokiraju nase kartice tj kartice izdate u nasoj zemlji. Ovde nisam uzeo u obzir PayPal.

Ako uspete da se registrujete na PayPal-u, jednim od nacina kako to nasi ljudi rade, posto nas jos nema na spisku podrzanih zemalja, dolazite u situaciju da MOZETE da platite. Onda je sve do prodavca i dogovora s njim. Nekad se desi da prodavac, kada vidi da treba da se salje u Srbiju, ne prihvati opciju PayPal-a. Kazem 'nekad' jer nam to iskustvo govori.

Sto se tice carine i poreza, to smo vec objasnili. Mi imamo nas nacin funkcionisanja, a to je tako sto se roba sakuplja u nasim kolektivnim centrima, pa odatle avionom (gde je cela posiljka osigurana) dolazi na aerodrom Beograd odakle prolazi sve standardne procedure (tj sve ispod 100 eura se ne carini) i ide na kucnu adresu.

Ako roba ne stigne, vracamo novac, tu ste u pravu. Takodje i garantujemo za robu.

Ovim nacinom postigli smo da transport bude 5$/kg. Vreme isporuke je podredjeno kvalitetu i ceni isporuke. Za razliku u ceni svako je pristao na duzi rok isporuke nego direktno seller-posta-kupac.

Sta cete vi uraditi za npr televizor od 30kg i cene oko 500 eura? Ili npr teleskop od 2500$? Probajte to na taj nacin da narucite. To sto preko poste prolazi i kako prolazi, nama je veoma dobro poznato i u to necemo uopste da ulazimo.

I poslednje ste spomenuli kako nam se isplati da vratimo pare ako roba ne stigne. Kao prvo, to se vrlo retko desava i kupac je uvek u toku sto se tice statusa svoje posiljke. Jednostavno je to sto smo mi firma sa imenom, adresom, telefonom i sto je najvaznije izgradili smo kredibilitet tako da nas prodavci drugacije gledaju. Mi npr imamo toliki promet na Amazonu i tako smo s njima organizovani da nam uvek izlaze u susret ako nesto nije u redu s robom. Takva je situacija svugde gde se pojavimo i prakticno vrsimo uslugu kupovine.

Ipak to mora nesto da kosta, a vec smo objasnili zasto su dodatni troskovi toliki i ko to uzima krajnjem kupcu. Za vasu informaciju, carina je nas zahtev da se sve te takse ukinu i da se krene sa predlogom zakona koji ce i vas i nas zastiti pri ovakvom nacinu kupovine, prihvatila i prosledila visoj instanci. Mislim da znate ko to sve mora da odobri.

Pozdrav
[ guru @ 20.02.2006. 15:01 ] @
Pitao sam kako vi to legalno radite, jer se preko paypala odavde nishta "legalno" ne moze kupiti, ja to radim tako shto budzim, radi, ali ja to koristim za sebe i to tako jedna "ozbiljna" firma nikako ne bi smela. Ako vi reklamirate kupovinu sa Ebaya, vi morate da placate putem paypala jer drugachije ne mozete platiti, pa opet pitam kako vi to legalno placate preko paypala ?

Shto se tiche trackinga paketa, apsolutno to ne postoji za robu naruchenu iz US. Kada roba iz US izadje, dok je ne vidite svojim ochima, nikako ne mozete da znate gde je, osim ako ne ide DHL-om, a na taj nachin sigurno roba ne stize preko vas jer znam primere gde su ljudi chekali po mesec i dva na vashu robu.
[ e-ducan @ 21.02.2006. 11:08 ] @
@guru,

veoma nam je drago sto ste postavili ovakvo pitanje. Kompanija e-ducan je bas osnovana zbog gradjana koji se isto kao i Vi dovijate i "budzite" svoje kupovine preko Interneta, a velika vecina u tome ne uspeva.

Ozbiljnost i legitimitet nase kompanije se ogleda u tome sto su pored domace kompanije, koja broji blizu 20 zaposlenih i koja je osnovana u Beogradu, postoje jos dve "cerke" kompanije koje su prisutne na dva razlicita kontinenta. Jedna od njih je e-ducan Inc. koja je osnovana u Americi i registrovana je na PayPal-u. Za njih je vrlo bitno da imate verifikovane adrese. Mislim da Vam je sada jasno kako legalno placamo PayPal-u i kako svim nasim kupcima nudimo besprekorno legalne kupovine.

Legitimitet i kako ste Vi rekli ozbiljnost nase kompanije se takodje ogleda u tome sto ocekujemo krajem nedelje prvu posetu vlasnika jednog od najvecih prodavaca lekova na Internetu, UniversalDrugStore-a. Dakle, u skorijoj buducnosti ce svi nasi gradjani po prvi put u istoriji nase farmacije moci da preko mirror sajta pomenute kompanije kupuju svetski priznate lekove za koje su samo mogli da cuju.

Sto se tice tracking-a, niste u pravu. To je ono sto klasican kupac vidi tj ne vidi. Naime, DHL, UPS, USPS ili bilo koji drugi prevoznik Vam uvek daje tracking code, medjutim mi imamo kolektivne centre u Americi i Evropi koji su prekriveni ovim sistemom pracenja. Za direktan transport je to malo teze ili nemoguce.

Jedno treba da je jasno, svi ovi prevoznici rade kao i bilo koji drugi freight forwarder-i i svako od njih ima sistem pracenja. To nije dostupno krajnjem kupcu. DHL je kao evropska kompanija ipak omogucila uvid u njihov sistem pracenja ali to je zato sto drze najveci deo evropskog trzista. Ne znam da li americki prevoznici nemaju jos interesa ili sta vec.
[ boab @ 25.02.2006. 01:52 ] @
Citat:
e-ducanglinka,

od kad nam je carina uvela te neslavne takse koje u zbiru iznose 2230 din, ukupni troskovi, za pakete do 100 eura koji su "oslobodjeni" carine, stvarno prevazilaze neke prihvatljive cifre.

Medjutim, ljudi kojima nesto stvarno treba i ne mogu to naci kod nas, ipak pristaju na ove troskove. Zato smo sada smislili nesto sto bi tim ljudima ipak pomoglo.

Naime, uveli smo liste cekanja tj ljudi se prijavljuju na odredjenu listu, gde je nosilac liste onaj koji je otvori i cilj je da se sto vise ljudi prijavi na jednu listu. Ali ograniceni smo time da lista ne sme da predje 100 eura zbog placanja carine. To bi konkretno znacilo da bi se oni dodatni troskovi (koji su sada oko 3000 din) delili na broj ljudi u listi pa bi time dobili i nize cifre od onih koje su nekada bile.


Meni samo nije jasno sta je ustvari educan,posrednik(pri uvozu) ili maloprodaja(koja je registrovana i za uvoz).Nije mi jasno(izgubio sam ugovor) sta mi u stvari potpisujemo pri kupovini.Da li ugovor u kome se obavezujemo da cemo narucenu robu pri preuzimanju u potpunosti ispaltiti ili je to ugovor o posredovanju pri kupovini.Cini mi se nazalost da je ovo drugo.Ovo je veoma bitno iz sledeceg razloga.Ako je educan posrednik onda imam razloga da poverujem u ove velike uvozne takse.Ako je pak uvoznik koji ima i maloprodaju nemoguce je da su ove takse toliko velike.Zato predlazem educana ako je posrednik da se preregistruje(to kosta 5000USD) i resi nas tih velikih taksi.Ovo za robu ispod 100eur nije podnosljivo,50% dodantih troskova na osnovnu cenu.Molim sada educan da stvarno ali bez izvlacenja (kao dajte mi link pa cemo vam reci koliko to kosta otprilike, a kad stigne roba reci cemo vam punu cenu)kaze punu cenu kostanja recimo za odecu cija je tezina 6kg i vrednost u sabirnom centru 300USD.Znaci evo kalkulacije a vi dopunite stavke brojevima:

nabavna vrednost u sabirnom centru NY:300USD
transport do BG-a(za odecu tezine 6kg):
svi ostali troskovi(carina,pdv,takse itd..):
---------------------------------------------------
Ukupna cena za kupca u Beogradu:

Ovo je najlaksi nacin da vidimo koliko u stvari treba dodati na cenu sa sajta i dati neke odrednice pri kupovini.Prema mojim pretpostavkama i ovde treba platiti jos 50-60% na osnovnu cenu(cenu sa sajta) ali ajde nek educan lepo odgovori(popuni kalkulaciju).

Hvala
























[ tdjokic @ 25.02.2006. 02:20 ] @
Evo ti konkretno, potpisano prekjuce:

- Cena na sajtu 39.94$
- Provizija 20% 7.99$
- Transport do NY FREE
- Transport do EV 45.00$
- Manipulativni troskovi 8.50$

UKUPNO 101.43$


Kada poruceni proizvod stigne na Vasu kucnu adresu imate dodatne troskove

u iznosu od 3000.00 dinara u kojih je uracunato:

- carinska taksa
- aerodromska lezarina
- otkup tovarnog lista
- spediterski troskovi transporta
Citat:
Ovo za robu ispod 100eur nije podnosljivo,50% dodantih troskova na osnovnu cenu.

Ovo ne razumem sasvim. Jeste da ima dosta troskova, ali se radi o pojedinacnoj porudzbini, o robi koju niko ziv nije hteo da mi donese otuda - ni dalji, ni blizi, ni najblizi rodjaci, prijatelji itd., a i njima bih morao da kupim nesto, da ih castim i da im budem zahvalan 100 godina. Konkretno se radi o robi teskoj oko 10 kg pa mi je najveca stavka prevoz do EV, ostalo je vise manje normalno. Nisam ni ekonomista, ni pravnik, ali sumnjam da je uvoz robe pojedinacnim porudzbinama, za pojedinacne kupce, nekakva maloprodaja i da ce to uticati na eventualnu promenu troskova. Kad bi E-Ducan uvezao 100 komada artikala kao ovaj moj, pa to stavili u radnju u maloprodaju, onda bi to bila prava maloprodaja, ali iz ranijih iskustava znam da ni tada cena nije mala. Nas osnovni problem je mala kupovna moc, kako se visokoucenim jezikom naziva siromastvo.

Evo primera firme za koju sam ubedjen da je uvoznik sa maloprodajom - porucio sam slicnu stvar preko Wobyhaus-a, iz "mnogo blize zemlje" (naravno - Nemacke) pa mi je cena dosla 100% dodatnih troskova na osnovnu cenu, a to je roba iz njihove redovne, maloprodajne ponude, ali je nemaju na lageru jer smatraju da je suvise skupa i da je niko ne bi kupovao. Dodatno, robu ne dovoze na kucnu adresu, jer su klasicna maloprodaja, bas kako si trazio.

Na poledjini racuna pise: e-ducan posreduje i vrsi usluge u klasicnim prodavnicama na raznim lokacijama u raznim zemljama. itd.

OFF-TOPIC: MOLIO BIH TEBE I SVE OSTALE KOJI PIŠU KAO TI, DA STAVLJAJU RAZMAK IZA TAČKE I ZAPETE. HVALA.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 25.02.2006. u 03:43 GMT+1]
[ boab @ 26.02.2006. 13:41 ] @
@tdjokic

"Nisam ni ekonomista, ni pravnik, ali sumnjam ..."

To ti je druze i najveca greska. Pametujes o stvarima o kojima nemas pojma. Ja sam konkretno sad na praksi u jednoj firmi koja radi uvoz(nisko-naponske sklopne tehnike) i ima veleprodaju kao i maloprodaju. Konkretno sam gledao uvoz robe vredne oko 10k USD i ukupne dazbine koje navodi educan(carinska taksa,
aerodromska lezarina, otkup tovarnog lista...) ne iznose vise od 2000din. Hocu da kazem kad bi educan poslovao kao pravi uvoznik i da pri tome ima i maloprodaju(kako bi mogao prodavati nama stvari) troskovi bi se visestruko smanjili. Recimo kod ove firme stigne 40-ak paketa sa otprilike 900 artikala. Zamislite sad kad bi recimo za svaki artikal spediter posebno pravio deklaraciju(sto radi educan ako ne lazu) a o drugim troskovima da i ne govorim.Spediter na tu robu uzme troskova oko 80USD. Pa eto sad racunice 80USD/900 + 2000din/900 i dobijete visestruko smanjenje troskova.Carinu i porez ne navodim zato sto nije kategorija za poredjenje. Kada takva roba stigne prebace je u maloprodaju po ceni kostanja(da bi izbegli pdv) i prodaju je nama po istoj. Problem je jer u educanu rade ne strucni ljudi. Nemogu reci da su ne ljubazni ali su stvarno ne strucni. Ja sam konkretno pitao da mi daju racun banke da im uplatim doznakom, a oni su mi rekli da neznaju da li to moze, pa onda zovu centralu itd...na kraju su ipak javili da moze. To je ortodoksno neznanje koje ce ih jednom kosati skupo(kad im upadne inspekcija a oni kazu da nemogu da prime uplatu doznakom ili slicno)

Citat tdjokic:
"Evo primera firme za koju sam ubedjen da je uvoznik sa maloprodajom - porucio sam slicnu stvar preko Wobyhaus-a, iz "mnogo blize zemlje" (naravno - Nemacke) pa mi je cena dosla 100% dodatnih troskova na osnovnu cenu, a to je roba iz njihove redovne, maloprodajne ponude, ali je nemaju na lageru jer smatraju da je suvise skupa i da je niko ne bi kupovao. Dodatno, robu ne dovoze na kucnu adresu, jer su klasicna maloprodaja, bas kako si trazio."


Drugo ako nisi primetio 3000din je oko 40USD, pa kad na to dodas 7.99USD+45USD+8.5USD dobijes 101.49 a to je oko 250% dodatnih troskova od cene na sajtu. Znaci da si malo bolje izracunao video bi da ti je pametnije bilo otici "Wobyhaus"(maloprodaju) i naruciti sa 100% dodatnih troskova i prosao bi jeftinije.Sta covek da radi, ima svakakvih cudaka.Nadalje i ta maloprodja je ne zaradjuje 10% odnosno 20% kao educan nego 25%-35% + marza uvoznika 20-ak%(ako prodavac vec nema svoj uvoz ali i da ima marza opet oko 50-ak%).Znaci tih 100% bi trebalo zaracunati na na 40% ili 30% manju cenu pa ti sad vidi kolika bi stvarno niza cena kad bi imali maloprodaju.U tom slucaju ne bi moralu nista ni da potpisujemo.


I zadnje za administratora:
Primetio sam da kada hocu da citiram puruku koja vec sadrzi neki citat opcija "citiraj ovu poruku" ne radi. To nije slucaj samo sa ovim topic-om vec mi se desavala i ranije, kako to prevazici?


[Ovu poruku je menjao boab dana 26.02.2006. u 15:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao boab dana 26.02.2006. u 18:22 GMT+1]
[ tdjokic @ 26.02.2006. 15:29 ] @
Polako covece, nisam ni ja od juce, mada nisam ni ekonomista, ni pravnik, ali i takvi moramo da zivimo.

Gledam na stvari prosto, da prostije ne moze da bude, dok skolovaniji i pametniji ne srede bolje. Kako mozes uporedjivati firmu koja uveze 40-tak paketa sa 900 artikala sa e-ducanom, koji uveze bog-te-pita koliko paketa sa po jednim ili dva artikla? Da sam ja to sto sam porucio kod njih mogao da kupim ovde, kupio bih ovde. Prema tome, oni nude uslugu koja je meni i nuzna i odgovara mi i to je sve. Ako neka firma uveze taj moj artikal - evo mene odmah u nasoj prodavnici, kao sto su nekad bile robne kuce "Beograd" i slicno.

Kakav izbor ja imam? Da budem bez robe ili da platim e-ducanu. Hajde ti uvezi, reci cu ti sta, platicu i tebi isto. Ali, ti ces reci "E, pa ne mogu toliko toga da uvezem, ko ce to da mi kupi?" Nista ja ne pametujem, ja sam samo obican kupac koji vidi da u nasim prodavnicama nema robe koja mi treba i jos me bezobrazni trgovci vredjaju "A sta ce ti to?", "A sto ne uzmed ovo, i ovo je dobro?" i slicno. Na mnogim mestima vlasnici privatnih prodavnica nikad culi za tehnicku robu koja egzistira po 20, 30 godina i vise, uzas!

Nisi dobro izracunao oko Wobyhausa, ali ne matematicki, nego asortimanski - oni nemaju to sto meni treba, vrlo jednostavno. Moze kod njih biti i dva put jeftinije, ne vredi ako doticnu stvar ne uvoze. Osim toga, naglasio sam da je taj artikal dosta tezak, pa je prevoz iz SAD do Evrope veci od same cene artikla. Da je to redovan uvoz, islo bi nekim brodom, cena prevoza bi bila zanemarljiva, ali ja sam hteo bas to. Ja sam bio spreman da platim DHL-u 300$ za prevoz tog artikla, ali nisam imao nikog da mi ga tamo kupi. Za jos jedan artikal koji sam narucio kod e-ducana, DHL nije hteo da ga doveze ni po koju cenu - 'TO UOPSTE NE RADIMO" a nije ni zabranjeno, ni eksploziv, ni hemikalije.

Ne volim ja mnogo da racunam. Ja volim da prodjem gradom, trgovine pune, cene izlozene, pogledas, izaberes, gotovo. Toga doduse ima sve vise ali jos uvek ima stvari koje su bas specificne i gde mi je trenutno e-ducan ili neka slicna firma od ogromne pomoci.

Jos jedan primer iz domacih prodavnica: u prodavnici br.1 kalorifer kucni 1050 dinara, u drugoj prodavnici, potpuno isti, 1800 dinara. Na primedbu kupca o ceni, nadobudni prodavac, koji ocigledno ne zna sta znaci skracenica P.R.C. na deklaraciji robe, tvrdi da je "njegov" nemacki a onaj tamo kineski!

Izvini, ali mi se cini da ti ipak ne razumes da je ovo kupovina totalno individualna, po posebnoj porudzbini, moze se nazvati i izivljavanju kupca, ne moze to funkcionisati kao masovni uvoz. Nedavno je Merkur otvorio svoju prodavnicu ovde, u njihovom katalogu na netu sam nasao nesto za sebe, to nisu imali u beogradskoj prodavnici i ubrzo su doneli, vrlo jeftino, kupis u radnji bez ikakvog porucivanja, dodatnih troskova itd. To je njihov redovan uvoz, nisu ga porucivali SAMO za mene, kao e-ducan. Jedino sto ga trenutno nisu imali u beogradskoj prodavnici i onda su doneli vise komada. Posto su tek bili poceli sa radom, i tamo sam naisao na "strucno" objasnjnje da ce to da bude strasno skupo ako se porucuje jedan komad - covek je malo zamesao pojmove - nece beogradski Merkur da "uvozi" iz svog magacina u Sloveniji, nego se to regulise kao i za svu ostalu robu, sto mene uopste ni ne zanima.

Citat:
Sta covek da radi, ima svakakvih cudaka

Kako da ne budem cudak kad Woby prodaje samo ono sto je on odredio da ce mi trebati? A meni trebaju jos neke stvari i onda moli i kumi rodjake i prijatelje, kojima je najcesce to uzasan problem i teret. Jedva smo se sporazumeli i za ono sto su mi doneli, ako su oni tamo strucniji od ovih u ducanu, onda svaka im cast.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 26.02.2006. u 16:36 GMT+1]
[ boab @ 26.02.2006. 17:21 ] @
Za tdjokic:

Nisi razumeo ni sustinu mog predloga, a cini mi se da ti nije jasno ni kako bas neke stvari funkcionisu. Kad nesto porucis preko educan-a to prvo stigne u sabirni centar u NY pa onda lepo cekas da se skupi dovoljno robe i tek onda sve to salju zajedno. Sad mozda nema 900 artikala ali sigurno ima dosta. Princip je isti kao kod prethodno naveden firme. Kad roba stigne u carinu BG dodje spediter,prethodno sacini deklaraciju pomocu faktura, najcesce i sve iztarifira, carina lupi pecat i gotov posao. Hocu da kazem da roba u tom slucaju stize zajedno i ne pravi se za svaki paket kompletna spedicija sa dodatnim troskovima. Ja sad ne znam bas tacne cene ali uslovno nije neka velika razlika carinska taksa,aerodromska lezarina,otkup tovarnog lista..itd za recimo paket od 3kg i paket 200kg.Za prvi je recimo 400din a za drugi oko 2000din.To i nije toliko puno s obziram da je razlika u tezini 70 puta a u ceni 5 puta.Inace 3000din kako educan tvrdi nije sigurno, to treba da se deli.Ovde stigne 500 kontaktora i svaki je u svojoj kutiji, sad zamisli da na svaki kontaktor plate 3000din carinska taksa,aerodromska lezarina,otkup tovarnog lista..itd plus carina i pdv. Inace je prodajna cena tog kontaktora je ovde 1800din zbog toga sto se stvari ne rade kako bar educan tvrdi da oni radi. E sad ja sam vec par puta narucivao mobilne iz inostranstva i nisam placao nikakvu carinu i porez samo carinski pregled koji je 275din.Inace kasnije su me provalili jer sam bas bahatio pa su mi zavrnuli carinu i od tada to vise ne radim. Inace kad ti kao fizicko lice kupis kao ja robu za licnu upotrebu(tu se radi o stvarima koje pre svega radi ducan a ne kola ili slicno) ciji je iznos veci od 100eur placas 30% na vrednost robe a u koju su ukljuceni i carina i porez + 595din takse. To je konacno i krajnje. To je ono sto educan prica da naplacuje dhl,tnt... jer kao imaju takav dogovor sa drzavom. Sad bih molio ljude iz educan-a da licno potpisu njihovog coveka koji je ovo napisao na ovom topic-u kako bi znali ko nas obmanjuje, imenom i prezimenom. Dogovor takve vrste draga Gospodo ne postoji. To se zove zakon i jednaki je za sve. Naravno da se to ne naplacuje uvek jer cesto progledaju kroz prste. Sad neverujem da bi kad ide preko educan-a progledali kroz prste medjutim hocu da kazm da educan laze. Ja sam spreman da ovde uz pomoc administratora posaljem moju "Uvozno postansku-carinsku deklaraciju za gradjane". Jasno se se vidi da je cena robe 17105din i svi ukupni trskovi carine,takse,pdv itd 5692din s tim da je carina i pdv 5097din a ostale carinske takse itd.. 395din, a ne 3000din kako tvrdi educan.Posto u NS (odakle sam ja) nema aerodrom, a posta je bila avionska i morala je proci Aerodrom BG molim da educan da objasni gde je tih 3000din za lezarinu itd. Mozda i ja imam neki dogovar sa drzavom kao dhl samo sada o ne placanju :) Inace mnogo toga mi nije jasno kod tog educana. Prvo ti traze kao da im potpises kao da imaju dokaz da je za licnu upotrebu zbog carine, a onda tu ubace nekog speditera i ko zna sta jos vec. Ako je za licnu upotrebu ne carini spediter vec posta carinjenja(imaju oni tu nekog carinika, on odmah preglada lupi carinu, znaci nije klasicna spdicija). Sta bi bilo recimo kad dodjes iz inostranstva
kupis foto aparat i dodjes na granicu. Zoves speditera (koji ima fisklanu) pa ides sa njim na carinu ili njemu ostavis foto aparat i pare pa dodjes za koji dan ili kako vec. Ljudi nemojte da vas buni to sto se nesto salje postom, a ne unosi se licno u zemlju. Procedura je ista. Tako da eto to je to. Ja sam iz NS i pazario sam nesto preko net-marketa(isti kao educan samo za podrucije NS) i svoje negativno iskustvo sam napisao u ovom forumu. Nemam nista protiv educan-a samo molim da nas ne lazu koliko sta kosta i ne zbunjuju ne upucene o stavkama kalkulacije. Nego na primer kad dodje tdjokic i kaze treba mi nesto sto americi kosta 40USD i tezi 10kg, kazu to ce te prika izaci 350% skuplje ili ti 140USD u BG a ne mi uzimamo 10% ima tu jos manipulativni troskovi i jos nesto malo da se plati. Konkretan primer sa sajta educan-a (link http://www.e-ducan.com/bestbuy.aspx?l=sr ) :

Računica je sledeća:

1. cena sa sajta (jakna) $49.99
cena sa sajta (majica) $17.99
transport do NY + 1.00
provizija e-dućana 20% + 13.58

2. cena sa sajta (patike) $39.99
transport do NY + 6.46
provizija e-dućana 20% + 7.98


Zbir: $136.99 ili €112.30
Transport do Beograda (3kg): $23.50 ili €19.30
Total: $160.49 ili €131.54

U e-dućanu platite za ova tri proizvoda $160.49 (136.99 + 23.50) ili €131.54 kešom ili kreditnom karticom koja ostaje u našem lokalnom bankovnom sistemu. Pošto mi ne primamo devize, treba da ostavite "čitavih" 11.444 dinara za jaknu, patike i majicu.

Lepo smo Vam rekli... najbolja kupovina!

Ovu priliku koristimo i da Vam objasnimo jedan "trik" pri kupovini preko Interneta. Sve kupovine napravljene od strane fizičkog lica a uz to da im ukupna vrednost ne prelazi 100 eura (carina računa cenu na sajtu i transport do NY) NE PODLEŽU CARINI, nego fiksnim troškovima koji su oko 3000 dinara, od kojih 2500 dinara idu u državnu kasu, 200 dinara špediteru za obavljeni posao na Aerodromu Beograd i 300 dinara transpoteru za dostavu pošiljke na naznačenu adresu bilo gde u Srbiji.

*NAPOMENA: Ovakve kupovine možete napraviti zajedno sa nekim iz porodice, sa nekim od prijatelja ili čak se prijaviti na našu Waiting List-u i tom prilikom podeliti Vaše troškove u zavisnosti od broja kupaca.

Želimo Vam srećno putovanje i da i Vi obavite najbolju kupovinu!!!

Ovo je primer cistog bezobrazluka educan-a. Molim sve da obrate paznju na Total. Pise total eur131.54 ( "treba da ostavite "čitavih" 11.444 dinara" ) samo sto fali carina,porez,troskovi spedicije,carinske takse i ko zna sta jos sve koje ce poduplati cenu. Ovako lako prevare ljude i i ubede da je nesto povoljno. Total se pise za ukupnu cenu, a ne cenu u carinskom skladistu(cenu bez osnovnih taksin). Inace ovde je opet doslo na videlo ne strucnost osoblja educan-a, molim obratite paznju na recenicu:
"Sve kupovine napravljene od strane fizičkog lica a uz to da im ukupna vrednost ne prelazi 100 eura (carina računa cenu na sajtu i transport do NY) NE PODLEŽU CARINI...." to jednostavno nije tacno. Carina se racuna na ukupnu vrednost robe na granici tako da tu ulazi i cena sa sajta+transport do srbije+provizija educan-a. To je po zakonu, a educan ako ima neki drugi zakon molim da ga prezentuju kako bi me razuverio. Ako ne veruju mozemo pozvati poresku da proverimo zakonitost njohovog poslovanja.
E sad imam i jednu pohvalu za educan jer su ljubazni i trude se da pomognu kad ima neki problem.Takodje imaju i tracking na njihovom sajtu koji malo kasni ali je ipak za pohvalu. Sve to se ne bi moglo reci za net-market. Zato ako ima neko iz NS i nesto mu treba iz USA bolje nek se potrudi da ode u BG i poruci nego da se pati sa net-marketom. Ja cu i sam naruiti najverovatnije uskoro preko educan-a njih jer nemam drugu alternativu.Ovo pismo sam napisao u cilju razotrkrivanja prevare educan-a.


[Ovu poruku je menjao boab dana 26.02.2006. u 23:36 GMT+1]
[ e-ducan @ 27.02.2006. 11:06 ] @
Puno je postavljenih pitanja i nepotrebno rasplamsalih strasti pa da krenemo i sa odgovorima. Prvo bi zamolili, kako @boab-a, tako i ostale koji se ukljucuju u diskusiju da pogledaju nase objasnjenje carinskih taksi i dodatnih troskova kod narucivanja preko e-ducan-a na prvoj strani ovog topic-a.

@tdjokic,

hvala za kratko i jasno objasnjenje o tome sta mi radimo: posredujemo i vrsimo usluge ... Mi nismo maloprodaja i nismo uvoznici. Za to ima mnogo razloga, a jedan od njih je i jednostavna racunica. Medjutim, necemo sada u to da ulazimo.

Iskoristili bi sada priliku da se obratimo celom forumu. Ukljucili smo se u razne diskusione grupe da bi pomogli ljudima, podelili nasa iskustva i naravno, od nekog i naucili nesto. Kada su ljudi culi da se trudimo da uradimo nesto i pomognemo drugima rekli su:

"sta cete tamo, pa tamo se samo seje zlo!"

Zasto to mora tako da bude? Mi mislimo da ne mora. Nismo ni mi srecni sto je naslov ovog topic-a takav kakav je, ali pravo je svakoga da kaze ono sto misli. Mi apelujemo samo na malo kulture u izrazavanju i ophodjenju. Nije u redu da @boab kaze @tdjokic-u da "nema pojma" (u medjuvremenu obavlja praksu) ili da izjavljuje da neko "laze", a istovremeno tvrdi da on sam nema dokaze.

Ali izgleda da je sve to normalno kod nas. Ideja nam je prvo bila da ovde pruzimo ljudima informacije, da jednostavno, svako moze da dodje na ovaj forum i sazna ako ga nesto interesuje. Uzmite samo sledeci primer: kada ljudima kazemo da ce im roba biti isporucena za 14 dana, a ona stigne za 12 dana, onda smo heroji, medjutim, kada u istoj situaciji roba stigne za 15 dana onda smo najveca djubrad i lopovi. Ali toga ima svuda u svetu, pa zasto bi mi bili izuzetak. Jedino sto toga kod nas ima 100% vise nego kod drugih.

Necemo vise o tome da ne ispadne da se nesto pravdamo. Gde ste jos videli da obicni ljudi, kupci, veruju nekoj firmi. Uostalom, svako moze doci kod nas u prodavnicu i videti transparentnost celog procesa, mi nista ne krijemo i ne zaradjujemo "sa strane" i na stetu kupca.

A sada, pre nego odgovorimo na postavljena pitanja, obratili bi se @boab-u.

@boab,

Vama smo prosli put pruzili sansu da dokazete to o cemu pricate. Evo, i pored svega sto ste o nama rekli, pruzamo Vam jos jednu sansu da nam, posto ste prosli put naveli sve cifre pri kupovini kod nas, date podatke kako bi to proverili, jos jednom, u nasem sistemu. Pri prvoj proveri ispalo je da ne govorite istinu jer se ti podaci ne nalaze u nasem sistemu. Sada, kao slucajno, napominjete u jednom postu "izgubio sam ugovor", sto ponovo baca sumnju na autenticnost Vasih tvrdnji.

Takodje, ponovo spominjete taj net-market u NS za koji moramo da ponovimo da je kopirao nase tekstove sa sajta, koristio termine koje samo mi koristimo, probao da iskoristi nazive nekih firmi od kojih je odmah dobio primerenu opomenu. Mi smo se spakovali i otisli direktno kod njih da bi zatekli samo ljusturu sistema koji je neophodan da bi se ovaj posao izveo. Pa ne moze se samo ukrasti ideja, otvoriti prostor i poceti sa radom, ima tu mnogo toga u pozadini. Prvo na sta se mora misliti su ljudi koji su vam ukazali poverenje pri ovakvom nacinu kupovine. Necemo se vise zamarati ovom tematikom.

Zbog svega navedenog necemo Vas udostojiti odgovora na neka Vasa pitanja jer smatramo da iza Vasih postova stoji neki interes. Ipak cemo na odredjena odgovoriti jer se ticu cele zajednice i mozda bi nekom pomogle.
[ boab @ 27.02.2006. 13:30 ] @
Za educan.

Molim da u sledecem postu citira moju poruku i decidno odgovori na svaku pojedinacnu stavku.

1.Ja sam objasnio zasto je jeftinije imati sopstveni uvoz nego obavljati posao kako vi tvrdite da radite. Zato sto kad nesto uvozite ne placate kao vi te ogromne drzavne takske za svaki paket nego se to deli sa brojem paketa(artikala). Detaljnije mozete videti u prethodnom postu, a vas molim da objasnite zasto je po vama to skuplje sa konkretnom kalkulacijom.

2.Izjavljujem jos jednom da varate jer je primer ocigledan.
( ili njihov link http://www.e-ducan.com/bestbuy.aspx?l=sr ) :


Računica je sledeća:

1. cena sa sajta (jakna) $49.99
cena sa sajta (majica) $17.99
transport do NY + 1.00
provizija e-dućana 20% + 13.58

2. cena sa sajta (patike) $39.99
transport do NY + 6.46
provizija e-dućana 20% + 7.98


Zbir: $136.99 ili €112.30
Transport do Beograda (3kg): $23.50 ili €19.30
Total: $160.49 ili €131.54

U e-dućanu platite za ova tri proizvoda $160.49 (136.99 + 23.50) ili €131.54 kešom ili kreditnom karticom koja ostaje u našem lokalnom bankovnom sistemu. Pošto mi ne primamo devize, treba da ostavite "čitavih" 11.444 dinara za jaknu, patike i majicu.

Lepo smo Vam rekli... najbolja kupovina!

Ovu priliku koristimo i da Vam objasnimo jedan "trik" pri kupovini preko Interneta. Sve kupovine napravljene od strane fizičkog lica a uz to da im ukupna vrednost ne prelazi 100 eura (carina računa cenu na sajtu i transport do NY) NE PODLEŽU CARINI, nego fiksnim troškovima koji su oko 3000 dinara, od kojih 2500 dinara idu u državnu kasu, 200 dinara špediteru za obavljeni posao na Aerodromu Beograd i 300 dinara transpoteru za dostavu pošiljke na naznačenu adresu bilo gde u Srbiji.

*NAPOMENA: Ovakve kupovine možete napraviti zajedno sa nekim iz porodice, sa nekim od prijatelja ili čak se prijaviti na našu Waiting List-u i tom prilikom podeliti Vaše troškove u zavisnosti od broja kupaca.

Želimo Vam srećno putovanje i da i Vi obavite najbolju kupovinu!!! "

Zasto ste napisali total €131.54 i jos pride "...treba da ostavite "čitavih" 11.444 dinara za jaknu, patike i majicu." kad znamo da se total pise samo za krajnju cenu, a ovde treba dodati jos ko zna koliko para.


3.Ja sam obaveze iz ugovora ispunio i bacio sam ga. Pa ne treba valda da cuvam ugovor kao amanet. Primedbe sam imao na rok isporuke(paket je kasnio oko 15dana) inace sam bio zadovoljan ljubaznosu osoblja.Drugo ja cu ovde poslati kao sto sam rekao "Uvozno postansku-carinsku deklaraciju za gradjane" koju cu skenirati samo mi je problem jer neznma kako da attach-ujem pa bih molio administratora da mi pomogne ili ako moze na neki sajt da se zakaci. Prema tome nemojte da izvrcete moje reci da nemam dokaza. Tu cemo konkretno videti koliko kostaju te famozne takse.


4."Proverite kolike su cene kod DHL-a, FedEx-a i drugih, po kilogramu. I ne samo to, kod njih se placa uvek 30% na cenu jer imaju takve ugovore sa drzavom zbog placanja carine, tj da ne gube vreme u carinskom postupku, oni placaju max carinsku stopu od 30%.". Drugi put molim da potpisete imenom i prezimenom osobu iz educana koja je ovo napisala kao i da ovo obrazlozi. Ugovor takve vrste ne postoji, to je zakon koji vazi za sve i odnosi se na robu preko 100eur. Takodje se retko primenjuje i za robu cije je vrednost i veca (npr. do 300eur). Drugo DHL isporucuje robu za 3 dana. Ljudi ako niste znali vreme je novac i obratno.


5."Sve kupovine napravljene od strane fizičkog lica a uz to da im ukupna vrednost ne prelazi 100 eura (carina računa cenu na sajtu i transport do NY) NE PODLEŽU CARINI...." to jednostavno nije tacno. Carina se racuna na ukupnu vrednost robe na granici tako da tu ulazi i cena sa sajta+transport do srbije+provizija educan-a. To je po zakonu, molim educan da prezentuje ako oni imaju neki drugi zakon i razuveri me.


6.Ja licno mozda naruciti neke stvari preko Vas pa molim da mi odgovorite da li je moguce da ljudi iz sabirnog centra robu posalju UPS-om (ili nekim drugim kurirom) na moju licnu adresu ili licnu adresu nekog od vasih zaposlenih?

7."Zbog svega navedenog necemo Vas udostojiti odgovora na neka Vasa pitanja jer smatramo da iza Vasih postova stoji neki interes. Ipak cemo na odredjena odgovoriti jer se ticu cele zajednice i mozda bi nekom pomogle.". Naravno da iza mojih postova stoje interesi. Ja sam ljudsko bice i kao i svi mi zivim gonjen razlicitim interesima i pozudama inace ne bih imao cilj da postojim. Moj osnovni i licni cilj je bio da postovima razotkrijem tajnu vaseg poslovanja kako bih znao da li varate ljude kad ispadne da je cena 350% (40usd=>140usd,primer tdjokic) veca nego cena sa sajta, a kazete "nasa zarada je 10-20%" ili se radi o nestrucnosti vaseg poslovanja.


Hocu jos jednom da kazem da nisam imao nista protiv educan-a dok nisu poceli da lazu. Ta laz se posebno odnosi na stavku 2. ovog teksta. Molim jos jednom educan da citira ovu moju poruku i decidno odgovori na svaku moju tacku kako ne bi bilo vise zabune. Ukoliko necete da me udostojite odgovora, ne morate, to je vase pravo ali ce to biti samo jos jedan dokaz da govorim istinu. U ostalom ima i drugih ljudi koji ce vam postaviti ista pitanja. Protiv istine se ne moze. Hiljadu puta izrecena laz je laz, nezaboravite. Takodje za "treba da ostavite čitavih" 11.444 dinara" postoji sluzba za zastitu interesa potrosaca pa ih mozemo pozvati ako se slazete da cujemo sta ce reci. Za "Sve kupovine napravljene od strane fizičkog lica a uz to da im ukupna vrednost ne prelazi 100 eura (carina računa cenu na sajtu i transport do NY) NE PODLEŽU CARINI" postoji carinska inspekcija pa mozemo i njih pozvati ako se slazete da oni promtumace. I na kraju molim administratora jos jednom da mi pomogne da okacim "Uvozno postansku-carinsku deklaraciju za gradjane" u jpg formatu da educan ne kaze kako nemam dokaze. Imam sve da potvrdim moje tvrdnje. Takodje ja molim osobu iz educan koja salje postove da ceo ovaj topic pokaze nekom visem rukovodiocu ili cak direktoru i on konkretno preuzme dalje pisanje odgovora jer cete ako i dalje ovako nastavit potpuno unistiti reputaciju firme(ako vec niste). Najposle, razlika izmedju prodajne i marketing orijentaije, je u tome, sto se u prodajnoj orijentaciji nastoje zadovoljiti interesi preduzeca, a u maketing poslovnoj orijentaciji u sredistu je teznja za zadovoljenjem potreba potrosaca i tek tim posrednim putem mogu i treba da se ostvare ekonomski interesi preduzeca. Nadam se da cete ovo shvati i usvojiti jer nisko evolutivne i petrificirane organizacije gube korak,zaostaju i propadaju (sto ste i sami potvrdili u postu od 09.0.2006.,pasus prvi, kada ste rekli da vam je promet naglo opao)


TAKODJE IZVINJAVAM SE I "TDJOKIC" STO SAM MU REKAO DA "NEMA POJMA",trebao sam reci da nezna ili da mozda nije bas najbolje upucen





[Ovu poruku je menjao boab dana 27.02.2006. u 14:31 GMT+1]
[ e-ducan @ 27.02.2006. 13:59 ] @
Pa da krenemo redom (izvinite sto ste u medjuvremenu postavili dodatna pitanja):

@boab,

vec smo objasnili da posredujemo i vrsimo usluge. Mi nismo uvoznici, a ni maloprodaja iz mnogo razloga npr. jednostavna racunica ako se uzme u obzir raznovrsnost i kolicina robe koja dolazi i nacin njenog carinjena i oporezivanja. Maloprodaja je odlican predlog u slucaju da imate vec razvijenu mrezu za 900 artikala za koje ste i dali primer. Drugi primer zasto mi nismo uvoznici bio bi taj sto kao firma imate gomilu stvari za koje je potrebna homologacija i dodatne slozene i dugotrajne uvozne procedure. U toj oblasti imamo veliko iskustvo tako da smo uvek spremni da firmu ili fizicko lice uputimo kako da nesto uveze.

Odmah zelimo da se ogradimo od svih procedura oko carinjenja jer imamo speditersku kucu koja sve to obavlja za nas.

Sto se tice racunice koju ste ponudili, @tdjokic je dao primer koji to objasnjava, a takodje smo to objasnjavali vise puta:

cena sa sajta + transport do sabirnog centra = 300 $ (napomena: bitno je koliki je transport a kolika cena proizvoda jer se provizija obracunava na cenu proizvoda)
transport do BG-a (6kg odece) = 6kg x 5 $/kg = 30 $
manipulativni troskovi (ovo nisu klasicni manipulativni troskovi, vec nesto sto je dobijeno cistom racunicom i to mozemo da objasnimo ako nekog interesuje) = 8.5 $
provizija e-ducan-a = 20% x 300$ = 60 $ (ako je proizvod 250$ onda je to 50$)
Ukupno za uplatu na licu mesta u "najgoroj" varijanti = 398.5 $

Odmah da napomenemo da e-ducan dobija samo svojih 20% tj 60$ u ovom slucaju. U proseku smo, sto se tice transporta, u malom minusu ali to smatramo kao investiciju u dalji razvoj posla.

Kada to stigne na carinu, preuzima spediter i zapocinje carinjenje na tzv. "deklaraciju". U ovom slucaju, posto je preko 100 eura, mora da ide na deklaraciju i placa se carina i porez, bilo da se radi o firmi ili fizickom licu.

Obracun dalje ide:
carina (jedna od najvecih stopa je na garderobu 22%) = 66$
pdv 18% = 65.88$
2000 din gde su uracunate takse i ostali troskovi na aerodromu i spedicija

dobijate dodatnih troskova oko 158$

(molimo da ovo proverite u prodavnici jer su oni uvek azurni sto se tice kursa)

@tdjokic,

dobra Vam je ta racunica, samo ako je roba bila 10kg onda je transport trebao da bude 50$ a ne 45$, ali nije problem, nasa greska :)

Sto se tice ovih 3000 din i stavki koje cine ovu cifru, molim Vas pogledajte post u kome smo to objasnili (2230 + 765 = 2995 din)

Sa Vama se u potpunosti slazemo oko toga da kada roba i dodje na veliko i udje u maloprodaju, opet dobijate visoku cenu. To je zato sto se nase firme enormno ugradjuju (to uopste ne zelimo da komentarisemo), a to je valjda zato sto im se moze, kako god Vam to zvucalo. Evo mi zelimo da damo primer kako se to moze drugacije: ako neko ima vremena moze pogledati na sajtu e-ducan-a online prodaju diskova gde su cene nize nego u nasoj maloprodaji.

@boab,

Citat:
ukupne dazbine koje navodi educan(carinska taksa,aerodromska lezarina, otkup tovarnog lista...) ne iznose vise od 2000din

tacno, pa to smo i mi rekli za slucaj kada uvozi firma da su ti troskovi oko 2000 din. To uvek kupcima i govorimo, za fizicka lica oko 3000din a za pravna oko 2000 din, s tim sto pravna idu na deklaraciju. A bitno je napomenuti da su u ovim ciframa uracunate stavke koje se dele sa brojem kupaca, ali ako jos jednom procitate post gde smo to objasnili videcete sta carina misli i radi po tom pitanju.

Citat:
pri tome ima i maloprodaju(kako bi mogao prodavati nama stvari) troskovi bi se visestruko smanjili

pa to nije tacno, ali to je vec stvar malo slozenije racunice i troskova procedure i nacina poslovanja na taj nacin. U svakom slucaju, nebi smanjilo troskove kupcu, a mnogo bi povecalo troskove e-ducan-u. Ipak, ni mi, a ni jedna druga firma nije socijalna ustanova.

Citat:
posebno pravio deklaraciju(sto radi educan ako ne lazu) a o drugim troskovima da i ne govorim.Spediter na tu robu uzme troskova oko 80USD

tacno, mi nikad ne lazemo, nezavisno od broja artikala pravi se deklaracija za firme uvek, a za fizicka lica ako roba prelazi 100 eura. Usluge naseg speditera uracunate su u cifre koje smo vec spomenuli i to je, ako delite sa 1 ili 2, a ne sa 900, daleko ispod 80 $.

Zamolili bi Vas jos jednom da analizirate ceo nas sistem, kao i sve opcije oko maloprodaje, izbegavanja pdv-a, obracuna transporta, provizije e-ducan-a, fiskalnih kasa i jos minimum 30 stavki koje uticu na sistem naseg funkcionisanja, pre nego ponovo izjavite da za nas rade “ne strucni” ljudi. To sto su Vam savetnici (u slobodnom prevodu – prodavci) u prodavnici rekli da ne znaju za doznake, pa nije valjda da ocekujete da i u obicnom butiku znaju uvek takve stvari? To Vam je obrazovanje u Srbiji.

@tdjokic,

Citat:
Ja volim da prodjem gradom, trgovine pune, cene izlozene, pogledas, izaberes, gotovo

zalosno je to sto i pored marze, % koji se ugradjuje na cenu cini te proizvode i dalje nedostupnim vecem delu populacije. Ne kazem da je trenutno najpovoljnije kupiti preko e-ducan-a ali mi ne zelimo da pljackamo ljude.

Pa zasto smo uveli LISTE CEKANJA ako ustvari zaradjujemo na pojedinacnim posiljkama i na situaciji da su ljudi prinudjeni da nesto plate ako im to treba. Upravo se dovijamo i smisljamo razne stvari kako bi umanjili te dodatne troskove i izasli kupcima u susret. Posto nam je % prodaja naglo opao posle uvodjenja taksi (3000 din) sa ovom idejom smo duplirali prethodni promet, a ljudima smanjili troskove na cifre nize nego pre ovih taksi (za tacne detalje molimo Vas pozovite sefa prodavnice).

@boab,

ne mozete coveku reci da je neupucen kada, na osnovu Vase izjave, zakljucujemo da ni Vi ne znate sve aspekte spoljno-trgovinskog poslovanja. Ne kazemo da smo mi eksperti, ali smo se prilagodili postojecim sistemima i uvideli sta je najpogodnije za nas. Znaci, nije tacno da se „samo napravi deklaracija i lupi pecat”.

Kao prvo, cini nam se da svoje misljenje bazirate na osnovu 2 ili 3 slucaja u kojima ste mozda ucestvovali. Verujte da je to jedan konglomerat razlicitih slucajeva gde jedan dan moze biti ovako a drugi onako. E posto mi necemo nikog da potplacujemo i da se bavimo nezakonitim radnjama, onda nam smisle te takse.

NAPOMENA:
Vrlo je naporno i destruktivno citati postove tj komentare neupucenih ljudi. @boab je toliko pogresnih izjava dao u samo jednom postu da je ljude, koji mozda zele da saznaju kako nesto mogu da urade, toliko odveo od teme u pogresnom pravcu da prosto glava zaboli.

@boab,

I pored svega, probacemo da pojasnimo ono sto ste Vi jako mnogo zakrivili:

Citat:
Inace 3000din kako educan tvrdi nije sigurno

da li hocete broj telefona carine ili spedicije?
Carina (trazite robno): 3117272, 601555 (carina-robno)
Spedicija (e-ducan): 3292412

Citat:
placas 30% na vrednost robe a u koju su ukljuceni i carina i porez + 595din takse

ovo ste tako nejasno nabacili da nije moguce ni pretpostaviti o cemu se radi. Moramo napomenuti da u postanskom saobracaju postoji drugi rezim ali o tome smo vise pisali u prethodnim postovima. Takodje i prevoznici tipa DHL, TNT i dr. Imaju slican sistem. Nemojte da zbunjujete ljude nepotpunim informacijama.

Citat:
Sad bih molio ljude iz educan-a da licno potpisu njihovog coveka koji je ovo napisao na ovom topic-u kako bi znali ko nas obmanjuje, imenom i prezimenom. Dogovor takve vrste draga Gospodo ne postoji.

Pa da li ste nam Vi na molbu da nam prosledite parametre kako bi proverili autenticnost Vase narudzbine, odgovorili pozitivno? Mislite li da posle svega sto ste rekli i posle formiranog misljenja o Vama, zasluzujete da znate ime bilo kog zaposlenog?

Ali jedno treba da znate. Mi smo, pre nego sto bilo sta izjavimo, ako nista drugo barem kontaktirali druge kompanije, raspitivali se i probali da saznamo na vise mesta, ukljucujuci i sam izvor, dosta o informaciji koja nas zanima. Cilj nam je da ne obmanjujemo ljude. Ranije su te kurirske sluzbe imale jedinstvenu tarifu pa su mogle da same carine i uvoze te kurirske pakete. Sada one daju opciju i spedicije tako da mogu da rade i klasicno carinjenje. Usluge carinjenja su im oko 3000 din.

A sada Vas lepo molimo da okrenete sledece telefone i proverite informacije o kojim pricate:

DHL: 3181844, 3105585
UPS: 601555 (lok 2112)
FedEx: 3149075, 2286385
TNT: 3332555, 2286395


Citat:
posaljem moju "Uvozno postansku-carinsku deklaraciju za gradjane"

procitajte prvo sta je sve receno za klasicnu postu, ako na to mislite, i koje su procedure njihovog carinjenja. Pa ljudima dolaze i pakete od 500 eura bez carinjenja.

Citat:
kao da im potpises kao da imaju dokaz da je za licnu upotrebu zbog carine

opet pozovite carinu, jer oni su nam to trazili – carina: 3117272, 601555 (carina-robno)

Citat:
Ljudi nemojte da vas buni to sto se nesto salje postom, a ne unosi se licno u zemlju. Procedura je ista.

pa kako mozete ovo da sad servirate kad je o tome toliko receno. Do skoro je bilo drugacije i od jedne do druge carinske ispostave, a ne u Posti. Pa pogledajte kako to radi Nekerman, tj sta im je Posta omogucila. Sada se pojavio i Quelle.

Citat:
to jednostavno nije tacno. Carina se racuna na ukupnu vrednost robe na granici tako da tu ulazi i cena sa sajta+transport do srbije+provizija educan-a

i tacno i netacno. Ali sto bi Vam mi otkrivali detalje zbog kojih smo procesljali gomilu zakona i pravila pri uvozu roba.


Nastavak sledi ...
[ e-ducan @ 27.02.2006. 15:28 ] @
@boab,

mi smo se ovde, kao sto smo vec rekli, ukljucili da ljudima pruzimo informacije ili barem pomognemo u pronalazenju odredjenih informacija. Uopste nam nije namera da sa bilo kim polemisemo. Vase je pravo da mislite i kazete sta mislite, i onako ste rekli da “vise puta izgovorena laz postaje istina”.

Ipak, odgovoricemo i ovaj put na Vasa pitanja. Vecina pitanja, ako ne i sva, su vec odgovorena u prethodnom postu, ali evo ukratko:

1. Mi jednostavno funkcionisemo na taj nacin. Dali smo Vam neke detalje zbog kojih je, iz naseg ugla gledano, bolje raditi na ovaj nacin. A konkretnu kalkulaciju, verujemo da bi Vam i biznis plan dobro dosao, ne mozete dobiti. Da li bi Vam bilo koja kompanija sa specificnim nacinom poslovanja objasnila kako to oni rade. To je stvarno neozbiljno i traziti.

2. Molimo Vas da obratite paznju na nesto sto tvrdite, nemojte biti povrsni. Ovde dolazimo u situaciju kao kod nekih nasih politicara koji masu praznim papirima i tvrde kako su to neoborivi dokazi za neke prevare.

Ako izuzmemo trenutni kurs, u tom tekstu lepo pise da se taj novac (total koji spominjete) treba „ostaviti” kod nas. Pa sta Vam je tu nejasno? To je total koji ostaje u e-ducan-u i tu je prica oko novca i nas zavrsena. Vama ocito smeta ovo „citavih”. Izvinite onda zbog toga.

3. Dobro, ali to znaci onda da nemate dokaz za ono sto ste tad napisali. A sto se tice ove deklaracije, ako administrator nece, evo mozete to postaviti na nas sajt u odeljku „pomoc pri kupovini”.

100 puta smo rekli da preko Poste to ide drugacije.

4. U prethodnom postu smo dali objasnjenje. I naravno, ako je nekom hitno nesto, on ne mari za cenu pa makar ona bila i 5-10 puta veca.

5. U prethodnom postu smo dali objasnjenje.

6. Moze, ali to povlaci odgovornost na Vasu stranu. O tome vam vise mogu reci savetnici iz prodavnice.

7. Pa kao sto ste videli, odgovorili smo Vam i vise nego sto ste trazili. I mislimo na totalno drugi interes. Ali tu zavrsavamo diskusiju na tu temu.

Sto se tice „tajne” poslovanja, pa uvek je bilo i bice ljudi koji sumnjaju u sve sto ih okruzuje. Mi necemo da ubedjujemo ljude da nam veruju, ali tu smo da, ako mozemo, pomognemo.

Nasa je greska sto ulazimo u polemiku sa ljudima kao sto ste Vi, umesto da se drzimo svoje prvobitne namere. U svakom slucaju, pozvani ste da, o nasem trosku, dodjete kod nas i uverite se u detalje naseg funkcionisanja, mi nista ne krijemo i otvoreni smo prema svakom gradjaninu. Tada se mozete upoznati i sa nasom prodajnom i marketinskom strategijom. Upiti koji nam stizu od ljudi koji nas prate na forumima i ankete koje vrsimo svakodnevno samo potvrdjuju da je zadovoljstvo nasih kupaca 98% i da je 50% kupilo vise od 2 puta. Toliko o reputaciji i marketingu.

Mi nista ne krijemo pa ni to da nam je, ali ponavljamo ZBOG CARINE, pao promet. To je dokaz kako drzava moze firme koje imaju specificno poslovanje, vrlo brzo unistiti. Gde je tu pomoc i razumevanje da se takvim kompanijama pomogne i eventualno lansira i neki srpski brend u svetu.

Inace nastavak recenice o kojoj pricate bio je da je prodaja duplo skocila od one pre uvodjenja carinskih taksi, a sve to na osnovu jedne ideje.

Ovim bi zavrsili ovu diskusiju s Vama i jos jednom Vas pozvali da dodjete u nasu centralu.

Pozdrav
[ boab @ 27.02.2006. 18:25 ] @
Za educan:

Ovo je odgovor na vase pismo poslato27.02.2006. u 14:59:

Za educan:

1.Citat:
"Vrlo je naporno i destruktivno citati postove tj komentare neupucenih ljudi. @boab je toliko pogresnih izjava dao u samo jednom postu da je ljude, koji mozda zele da saznaju kako nesto mogu da urade, toliko odveo od teme u pogresnom pravcu da prosto glava zaboli."

Vi unosite ovde konfuziju. Ja sam lepo u prethodnom postu naveo tacke i rekao da na svaku posebno citatom odgovorite. Ono sto vi radite jeste da izbegnete moj zadnji post i sada mesate izjave iz zadnjeg i predzadnjeg posta i zbunjujete ljude. Sve sto je pogresno slobodno citirajete, a nemojte da sa ogradjujete recenicom ima mnogo pogresnih izjava.


2.Citat
"ne mozete coveku reci da je neupucen kada, na osnovu Vase izjave, zakljucujemo da ni Vi ne znate sve aspekte spoljno-trgovinskog poslovanja. Ne kazemo da smo mi eksperti, ali smo se prilagodili postojecim sistemima i uvideli sta je najpogodnije za nas. Znaci, nije tacno da se „samo napravi deklaracija i lupi pecat"

Neznam sve aspekte spoljno-trgovinskog poslovanja bas najbolje ali o ovim o kojima pisem ovde poznajem odlicno i argumentovano stojim iza njih. Drugo, pre svega ja znam sta je pogodnije za vas. Zarada od 50% je veca i pogodnija nego skromnih 10% ali procitajte moj prethodni post i neku knjigu da naucite razilku izmedju marketingt koncepta i prodajnog koncepta. Poslovanja kako ugoditi samo sebi i kako ugoditi i sebi i kupcu. Sto se tice "samo napravi deklaracija i lupi pecat" to je bukvalno kada je dobar spediter ne ulazci bas u detalje(pokuca spediter kod carinika,ovaj mu otvari i kaz dobar dan,pa onda spediter odgovori i preda mu papire itd...)

Citat:
"tacno, pa to smo i mi rekli za slucaj kada uvozi firma da su ti troskovi oko 2000 din. To uvek kupcima i govorimo, za fizicka lica oko 3000din a za pravna oko 2000 din, s tim sto pravna idu na ..."
a onda molim sve nek procitaju nekoliko pasusa ispod
"procitajte prvo sta je sve receno za klasicnu postu, ako na to mislite, i koje su procedure njihovog carinjenja. Pa ljudima dolaze i pakete od 500 eura bez carinjenja."

Pa ovde sami sebi kontrirate. Ako educan uvozi za nas kao fizika lica onda je to ovaj drugi pasus i pitam se zasto onda naplacuje tih 3000din. Ako uvozi na sebe kao firmu zasto onda opet naplacuje 3000din umesto 2000din

Citat:
"placas 30% na vrednost robe a u koju su ukljuceni i carina i porez + 595din takse"moj citat pa njihov odgovor

"ovo ste tako nejasno nabacili da nije moguce ni pretpostaviti o cemu se radi. Moramo napomenuti da u postanskom saobracaju postoji drugi rezim ali o tome smo vise pisali u prethodnim postovima. Takodje i prevoznici tipa DHL, TNT i dr. Imaju slican sistem. Nemojte da zbunjujete ljude "

Nista nije nejasno, a krajnje je simplifikovano i tacno. Na ukupnu cenu se plati 30% troskova koja prdstavlja jedinstenu tarifu u koju su ukljuceni carina i porez + 595din koji su fiksni i odnose se na razne takse. Dalje sam naveo da sam sam kupio mobilni, a isto s odnosi i na druge tehnicke aparate, odecu i slicno za licnu ubotrebu.

citat:

"Citat:
"to jednostavno nije tacno. Carina se racuna na ukupnu vrednost robe na granici tako da tu ulazi i cena sa sajta+transport do srbije+provizija educan-a".ovo je citat iz mog posta,a onda odgovor educna

"i tacno i netacno. Ali sto bi Vam mi otkrivali detalje zbog kojih smo procesljali gomilu zakona i pravila pri uvozu roba."

Tipican njihov odgovor. Nemogu kao da otkriju poslovnu tajnu. Oni su kao procesljali pravila pri uvozu, a lepo i sami kazu da imaju speditera koji im sve to odradi.


Citat:
"...u prodavnici rekli da ne znaju za doznake, pa nije valjda da ocekujete da i u obicnom butiku znaju uvek takve stvari? To Vam je obrazovanje u Srbiji."

ja sam im rekao da im rade ne strucni ljudi a ovo je njihov odgovor. Pa tako ljudi odmah recite "sta da ocekujete da i u obicnom butiku znaju uvek takve stvari? To Vam je obrazovanje u Srbiji." Tacno da je to obrazovanje u educanu ali sam rekao da to treba promeniti.


I zadnje. Sta ste se uhvatili za moje ime. Kao ja necu da objavim ime pa sam zbog toga ne strucan. Necu da objavljujem ime zato sto necu da ga zloupotrebite. U svakom postu me napadate za ime. Da li je moje ime najvaznije za ovu temu ili je tema vase poslovanje?

NAPOMINJEM DA JA SVE OVO PISEM KAKO BIH RASVTLIO ISTINU. TO STO EDUCAN NECE DIREKTNO DA ODGOVORI NA PITANJA JE IZRAZ NJIHOVOG POSTENJA I BRIGE ZA KUPCA. STA JE SA STAVKOM 2 (KAO I DRUGIM) IZ MOG PRETHODNOG POSTA? EDUCAN NE SME DIREKTNO DA ODGOVORI KAO JA VEC MESA NAJBEZBOLNIJA PITANAJA MENE I TDJOKICA I TAKO POKUSAVA DA NAS OPET OBMANE STO IM NECE USPETI. ZBOG OVOGA CU MOZDA I KONTAKTIRATI NOVINE I AKO BUDU ZAINTERESOVANI TRAZITI DA OBJAVE CITAV OVAJ TOPIC DA VIDE STA PRODAVCI U SRBIJU U 21. VEKU RADE U SRBIJI I KAKO SE OPHODE PREMA MUSTERIJAMA I POTENCIJALNIM MUSTERIJAMA. PA I SAMI SU REKLI "To sto su Vam savetnici (u slobodnom prevodu – prodavci) u prodavnici rekli da ne znaju za doznake, pa nije valjda da ocekujete da i u obicnom butiku znaju uvek takve stvari? To Vam je obrazovanje u Srbiji." KO GARANTUJE DA OVO NE PISE ISTI TAJ STO JE REKAO ZA DOZANAKU ILI NJEMU SLICAN PA OBMANJUJE I NAS I SEBE ZBOG NEZNANJA. NEPOZNAVANJE ZAKONA NE OSLOBADJA KRIVICE NIKOG PA NI EDUCAN. INACE JA SE TRUDIM NAJVISE STO MOGU DA UPOZORIM A AKO JE NEKO U DILEMI MOLIM NEKA POGLEDA ZAKON I SLUZBENI GLASNIK PA NEK SAM PROCENI
[ Gojko Vujovic @ 27.02.2006. 19:20 ] @
Samo jedno pitanje... da li tebe neko primorava da koristiš usluge firme koja ti se ne dopada?

Kao prvo, uvek možeš da uvoziš sam, ako znaš kako i imaš način da platiš, ako želiš da se zezaš sa carinom, poštom, isporukom, i ostalima. Druga opcija je da platiš nešto više i koristiš usluge e-dućana ili nekog drugog, opet po izboru.

Ako usluga ima svoju publiku i ako neko voli da plati malo više i dobije proizvod direktno na kuću, koji bi inače teško ili nikako naručio iz inostranstva, ne vidim zašto to tebi lično smeta? Ovakvim komentarima ličiš na uplašenu konkurenciju, ili u najboljem slučaju na samoproklamovanog "borca za pravdu".

Na ovom sajtu smo stvarno puštali sve i svašta, bilo je tu borbi protiv raznih monopola i nepravdi u ovoj državi, na primer brojne diskusije o Telekomu Srbija A.D., ali ne zaboravi bitnu razliku - u slučaju npr. Telekoma, kod nas u tom trenutku NEMAŠ izbor, i ne možeš da promeniš provajdera telefonskih usluga ukoliko ti se ne sviđa. A u ovom slučaju je tržište slobodno i iskreno ne razumem čemu tolika drama i naslovi "ripoff company".
[ boab @ 27.02.2006. 19:38 ] @
za edcuna:
odgovor na pismo poslato 27.02.2006. u 16:28

Citat:
1. "Mi jednostavno funkcionisemo na taj nacin. Dali smo Vam neke detalje zbog kojih je, iz naseg ugla gledano, bolje raditi na ovaj nacin. A konkretnu kalkulaciju, verujemo da bi Vam i biznis plan dobro dosao, ne mozete dobiti. Da li bi Vam bilo koja kompanija sa specificnim nacinom poslovanja objasnila kako to oni rade. To je stvarno neozbiljno i traziti."

Vas biznis plan mi ne treba. Pod jedan pre svega i taj biznis plan niste vi sacinili nego ste nekom platili. Pod dva opet dolazi vasa ne strucnost na videlo. Biznis planom su obuhvaceni ciljevi i strategija, a kalkulacija spada u politiku cena samim tim i u taktiku pa mi on kao takav u izradi kalkulacij ne moze pomoci. Ja sam vama hteo da pomognem jer kao ste i sami rekli da medju vasim ljudima ima neobavstenih (koji ne znaju da li moze da se uplati doznakom) pa reko' ajd da kazem kako je jeftinije. Molim onog ko odgovara na ove postove da najvisem rukovodiocu prezentuju moj nacin uvoza. Znaci otvorite uvoz i klasicnu maloprodaju. Dodje covek kod vas poruci i plati. Kad se to desi procedura je ista. Ide u sabirni centar NY kad se skupi roba salje se u Srbiji. E tu nastaje razlika i to bas u vezi troskova oko kojih se sporimo, a koji su bitno manji u potonjem slucaju. To posle prebacite u maloprodaju po ceni kostanja izdate fiskalni racun i predate kupcu. Ovo je pojednostavljen proces ali je mnogo jeftiniji. Da sad ne duzim bicu rad na pm vam pomoci ako zatreba, samo pokazite nekom na visem nivou ko ce ovo razumeti.

2." 2. Molimo Vas da obratite paznju na nesto sto tvrdite, nemojte biti povrsni. Ovde dolazimo u situaciju kao kod nekih nasih politicara koji masu praznim papirima i tvrde kako su to neoborivi dokazi za neke prevare.

Ako izuzmemo trenutni kurs, u tom tekstu lepo pise da se taj novac (total koji spominjete) treba „ostaviti” kod nas. Pa sta Vam je tu nejasno? To je total koji ostaje u e-ducan-u i tu je prica oko novca i nas zavrsena. Vama ocito smeta ovo „citavih”. Izvinite onda zbog toga."

Nije problem cena niti mi smeta "citavih" nego je problem sto u tih "citavih" niste uracinali i one ostale "citave" troskove koje ce izaci jos 3000-4000din ili ko zna koliko jos(uvek je drugacije) pa tako da "citavi" i nisu bas citavi. Zato molim da objasnite to jos jednom. Znaci koliko da dodamo na tih "citavih" 11.444 dinara dodatnih troskova jer to ne spominjete. Ja uporno hocu da kazem da vi pomocu tih ne preciznih kalukulacija zavaravate ljude. Jer kad odem u delta sport i kupim nike duks oni kazu nama platite 20eur + 20% provizije, a onda kad im to dam oni kazu, sad idite kod Pere pa njemu dajte jos 20eur za carinu,takse,lezarinu itd i onda platite jos Paji za spediciju isto 20eur i dobicet duks. Ljudi to sto radite je kaznjivo. Total se iskazuje samo za krajnju cenu, pa uzmite fiskalni pa se uverite. Vi svesno obmanjujete kupca sto je kaznjivo zakonom. O tome ja pricam. Jer znate da je sada i kad napistete na izlog radnje 30% sniznje, a ispekcije udje i vidi da je snizenje recimo 20% odmah pise kaznu. Sto se tice politike i politicara, to je van ove teme


3.citat:
Dobro, ali to znaci onda da nemate dokaz za ono sto ste tad napisali. A sto se tice ove deklaracije, ako administrator nece, evo mozete to postaviti na nas sajt u odeljku „pomoc pri kupovini”.

100 puta smo rekli da preko Poste to ide drugacije"

Za sta "nemam dokaz sto sam tad napisao". Sutra cu skenirati i poslati vam da to lepo okacite. Sta ide drugacije preko poste? Ja odgovorno tvrdim da je isto uneo robu licno, preko poste ili na treci nacin. Zakon je decidan. U ostalom zasto onda tako ne radite kad je tako jeftinije. Jednog dana kad budem hteo da uvezem kola trazicu od inostranog prodavca da mi posalje postom jer je tako jeftinije :)

4. Citat:
"U prethodnom postu smo dali objasnjenje. I naravno, ako je nekom hitno nesto, on ne mari za cenu pa makar ona bila i 5-10 puta veca."

Pa naravno. Zato je dhl-om 0.5kg odavde do svih destinacija u Evropi 3400din i stigne za tri dana, a preko vas 1kg 4,5USD od NY do BG i stigne za 15-ak dana. Zato sam rekao da ne uporedjujet vasu dostavu i dhl-ovu.Narvno da je dhl skuplj ali je i brzi.

5.Citat:
"U prethodnom postu smo dali objasnjenje"

Objasnjenj je bilo "i tacno i netacno. Ali sto bi Vam mi otkrivali detalje zbog kojih smo procesljali gomilu zakona i pravila pri uvozu roba"

Pa sad ako neko objasnjava zakon sa "tako i onako" onda ne znam sta da kazem. Lopov i komunista. Citiram Druga Tita "Ne treba se drzati zakona ko' pijan plota" pa cu ovo onda i uzeti za objasnjenje.

6. Citat:
"Moze, ali to povlaci odgovornost na Vasu stranu. O tome vam vise mogu reci savetnici iz prodavnice"

Dobro, posto cu najverovatnije naruciti neke stvari. Spreman sam da odgovaram za svoje postupke. Trazicu posiljku preko UPS-a(ili drugog) kurira na moj ime. Ako platim carinu(jer ce vrednost biti veca od 100eur) nemam nikakvu odgovornost. Ako pak ne platim opet nemam od cega da strepim jer nisam ja kriv ako carinik proceni da roba ne podleze carini.

7.Citat:
Pa kao sto ste videli, odgovorili smo Vam i vise nego sto ste trazili. I mislimo na totalno drugi interes. Ali tu zavrsavamo diskusiju na tu temu."

Neznam koji je vas interes(sigurno da sto vise zaradite) ali moj je interes da sto manje platim. Zato sam hteo da pojasnim pogotovo onu vasu kalkulaciju sa "citavih"
11.444 dinara na koju treba dodati jos dosta novca pa kao sto rekoh i nisu bas "citavih". Drugo hteo sam i da pomognem da kazem kako jos moze i sta je jeftinije, a vi bolje proveriti i malo saslusajte i ljude sa strane i svoje kupce.






[Ovu poruku je menjao boab dana 28.02.2006. u 00:07 GMT+1]
[ boab @ 27.02.2006. 20:03 ] @
@Gojko

Gojko izgleda da bas nisi shvatio. Ovde se radi o sajtovima koji salju samo po teritoriji USA(a neki cak samo za kontinentalni deo USA i to bez Aljaske) Ja kao ni vecina nemamo nikog u Americi pa je zato ne izvodljivo da sam odradim posao.Za druge stvari iz evrope sam bez problema kupovao na ebay-u i nije bilo komplikacija.Nisam ni borac za pravdu, a jos manje konkurencija. Pokusam da shvatim zasto se educan tako ponasa i ukazem da se cena na prvi pogled moze uciniti primamljivom ali onda kad roba stigne I treba platiti jos recimo 3000din moze biti ne prijatno.Naslov “ripoff company” nisam ja postavio nego speedy. Opet cu ponoviti prvu recenicu da nisi izgleda bas u toku. Educan jedini radi posao o kome govorim pa samim tim imaju i monopol. Jedinog poznatog konkurenta sam vec spomenuo ali se on ne moze nazvati konkurencijom jer izgleda da ne funkcionisu. Koristiti uslug net-marketa-a bi bilo, nadovezacu se na opasku sa telekomom, kao da ja tebi kazem kupi 063 karticu ili bosansku karticu pa zameni Telekom AD i resi problem, a ako ti se ni to ne svidja nemoj da telefoniras i resena stvar.Gojko sta se desava ocu moci ja ovde nekako da stavim onu skeniranu deklaraciju da se ljudi uvere u moje tvrdnje

Pozdrav za Gojka legendu


[Ovu poruku je menjao boab dana 27.02.2006. u 21:06 GMT+1]
[ speedy @ 27.02.2006. 20:24 ] @
Ripoff == dranje, JA (koji sam postavio topic) nigde nisam napisao da
lazu. Zar je moguce da ne mogu da kukam na sav glas da me je neko
odrao, kakav je ovo forum?? Pozivam se na slobodu govora. Ako imas
neku prigodniju rec za istu stvar, slobodno zameni topic.

Ja licno, da sam bio informisan dobro, ne bih kupio od njih nego
direktno preko kreditne. Ali informacija == $$, educan je bio ljubazan
da mi objasni sve troskove ako idem preko njih i ja sam prihvatio.
Jedino (nadam se) lose u celoj prici je bilo sto JA nisam bio
informisan pa mogu da se "ljutim" samo na sebe a ne na njih.

Dalje, oni sami kazu, (barem ovde na forumu ;), da im je carina
povecala marzu / taksu i da je od tada veoma problematicna kupovina
jeftinijih stvari...

Inace na njihovom best buy linku _MENI_ nije bas sasvim ocigledno da
treba da se na 160EU plati i dodatnih 3000din marze na carinu. I nije
bas ocigledno da "trik" ne vazi kada narucujes licno. Stoga ima osnova
u onome sto pisu ljudi. Nije laz ali nije bas ni kompletna istina.

GV> Ako usluga ima svoju publiku i ako neko voli da plati malo više i
GV> dobije proizvod direktno na kucu, koji bi inace teško ili nikako
GV> narucio iz inostranstva, ne vidim zašto to tebi licno smeta?

Amin. Apsolutno podrzavam i mislim da ljudi koji unose previse emocija
u diskusiju oko modela poslovanja tudje firme?!? moraju da se naviknu
na principe slobodnog trzista. Ili nek otvore novu temu. Mislim da je
to sto je osoblje extra ljubazno, sasvim dovoljno da se plati nesto
vise a i stvar ti garantovano stize na kucu.
[ _djevojka_ @ 28.02.2006. 01:17 ] @
E-ducan:

Citat:
Legitimitet i kako ste Vi rekli ozbiljnost nase kompanije se takodje ogleda u tome sto ocekujemo krajem nedelje prvu posetu vlasnika jednog od najvecih prodavaca lekova na Internetu, UniversalDrugStore-a. Dakle, u skorijoj buducnosti ce svi nasi gradjani po prvi put u istoriji nase farmacije moci da preko mirror sajta pomenute kompanije kupuju svetski priznate lekove za koje su samo mogli da cuju.


Posto se neko iz E-ducana pokazao spreman da odgovara na pitanja, htjela bih da vidim da li i ova pitanja mogu da budu odgovorena:

1. Da li E-ducan saradjuje sa bilo kojim Ministarstvom u vezi uvozenja lijekova koji npr. nisu odobreni za koriscenje na teritoriji SiCG trenutno (ili jos uvijek)? Pojam E-farmacije na SiCG prostorima jos uvijek nije zakonski regulisan.

2. Da li E-ducan planira da vrati novac kupcima/gradjanima koji su narucili lijek, koji jos uvijek nije odobren za koriscenje u SiCG (iz raznih razloga npr.spora regulativa za odobrenje, carina ne pusta itd.)?

3. Kako E-ducan planira da transportuje lijekove, tj. pod kojim temperaturama? Ako se lijekovi uvoze iz Amerike, to podrazumijeva avionski transport. Temperature u tom transportu silaze i do -40 stepeni Celzijusa. Ako je u pitanju brodski prevoz, temperature mogu doci i do +40 Celzijusa.

4. Kako se kvalitet lijekova moze garantovati u gore navedenim uslovima? U slucaju reklamacija za lijekove, da li planira da ih uvazi? Npr. slijepljene tablete, sirupi koji nemaju pravu konsistenciju, gelovi/kreme/samponi koji takodje nemaju pravu konsistenciju, jer su bili izlozeni takvim varijacijama u temperaturi.

5. U slucaju da UniversalDrugStore dobije informacije da odredjene lijekove treba da vrati kompanijama koje su te lijekove napravili (DRUG RECALL) - razlozi: od problema u procesu pravljenja, do drugih problema, npr. za lijek se saznalo da ima opasne i teske nuspojave, da li oni planiraju da informisu osobe koje su narucile taj lijek u SiCG, i po kojoj osnovi (tj. koje informacije ce koristiti? Samo ime i prezime osobe, i naziv lijeka, ili ce biljeziti i dodatne informacije, tipa, expiry date i batch number).

6. Da li E-ducan planira da se bavi COLD CHAIN procesom, gdje se transportuju Vakcine iz npr. Amerike do SiCG?

7. U slucaju da kupac/gradjanin zeli da napravi reklamaciju u vezi svoje robe (lijeka, u ovom slucaju), da li ce to biti obezbjedjeno i pod kojim uslovima sa E-ducanom?

Iskreno se nadam da ovi odgovori nece biti propraceni komentarom: razmatra se, jer kao sto ste gore naveli, Vi ste vec neko vrijeme razmisljali o ovoj ideji (a i sami kazete da ocekujete posjetu odredjene osobe), pa bi bilo razumljivo da ste neka od ovih pitanja vec razmatrali i stavili na papir.

Unaprijed zahvalna,

_djevojka_


Napomena: Posto E-ducan nije rekao odakle bi dolazili lijekovi, ja samo pravim pretpostavku da mozda dolaze iz Amerike, mada je moguce da dolaze i iz Kanade, ili bilo kod drugog mjesta na planeti. Takodje, da li E-ducan planira da se bavi prevodjenjem farmaceutskih instrukcija za te lijekove? Mozda suludo pitanje, ali pojam e-farmacije u zemlji gdje ja zivim (Australija) podrazumjeva da farmaceut ukljuci dodatna objasnjenja, kako bi se pacijent informisao o lijeku i njegovom koriscenju. Da li E-ducan planira da isporuci bocicu/paketic lijeka, a da ne informise pacijenta o tome sta se predlaze - kako taj paketic/bocica da se koristi? Mozda nije najjasnije formulisano pitanje, ali sluzice svrsi.

[Ovu poruku je menjao _djevojka_ dana 28.02.2006. u 10:09 GMT+1]
[ tdjokic @ 28.02.2006. 01:37 ] @
"Educan jedini radi posao o kome govorim pa samim tim imaju i monopol."

Ovo nije tacno. Monopol je kad niko drugi NE MOZE da se bavi nekim poslom. Kao dete sam cuo izraz "on radi u monopolu" i kad sam saznao znacenje reci "monopol" cudio sam se kako neko moze da radi u "monopolu". Ustvari, radilo se o preradi duvana, na koju je valjda u Kraljevini Jugoslaviji drzava imala monopol. Isti je slucaj Telekoma, nema nacina da postavis konkurentsku firmu - to JESTE monopol, a sto se e-ducana tice, svako od nas moze, ako zeli i ima balls, da otvori jos deset takvih firmi, pa kom obojci, kom opanci.

U vezi cena prevoza do Evrope: e-ducan naplacuje 5US$ po kilogramu; naveo sam artikal tezine "oko" 10 kg, za koji mi je e-ducan zaracunao 45$ (mozda je na sajtu 19 lbs pa sam pogresno izracunao); za isti artikal mi je DHL, za 10 kg, trazio 300US$ (tri stotine). To da li ce stici za 3 dana ili tri meseca, za mene licno nije bitno. Osim toga, ne znam da li se oni uopste bave sredjivanjem papirologije na aerodromu ili je ovih 300$ iskljucivo za prevoz.

U slucaju drugog artikla, veoma kabastog: duzina oko 2 metra, sirina 60 cm, debljina oko 20 cm a relativno lakog - oko 6 kg, sto znaci da ce zauzeti mnogo mesta u avionu, DHL me je hladno otkacio recima "To ne radimo." sto je njihovo pravo, ali mi nije dao ni sugestiju kako da resim taj problem. Prijatelj moga brata se nedavno vratio iz SAD u Jugoslaviju. Da bi otuda dovezao svoj auto i jos neke stvari, uzeo je kontejner. Teoriski, ovaj moj kabasti artikal je doticna osoba mogla staviti u svoj kontejner. Prakticno, doticna osoba nije ni rekla mom bratu da je unajmila kontejner. U vreme njegovog povratka ja jos nisam znao za e-ducan. Kad sam saznao, vise iz shale sam pitao da li bi mogli da mi nabave tako "suludu" stvar i bio sam u pozitivnom shoku kad su prihvatili. Namerno necu da kazem o cemu se radi, da bih "podizao tenziju". Reci cu, kad artikal stigne. Doticni artikal ce mi veoma koristiti, ustedeti mi odredjeno vreme i sredstva, dakle, radi se o potrebi. Ipak, ima tu i par procenata inata i zelje da pokazem da mogu da uradim neke stvari i bez "prijatelja" i rodjaka.

GV> Ako usluga ima svoju publiku i ako neko voli da plati malo više i
GV> dobije proizvod direktno na kucu, koji bi inace teško ili nikako
GV> narucio iz inostranstva, ne vidim zašto to tebi licno smeta?

Dobro objasnjeno. Inace, mnoge stvari ce se kod nas pojaviti u maloprodaji, u obicnim radnjama, kroz 10 - 15 godina a mozda i kasnije. Zasto bi neko uvezao artikal za koji ni prodavci elektromaterijala nikad nisu culi, a doticni artikal postoji i upotrebljava se 30-tak godina? Zbog teske ekonomske situacije, u kombinaciji sa drzavno-monopolskom industrijom do pre 10-tak godina, ovde je i tehnicka informisanost velikog procenta stanovnistva veoma niska. Ako se tome doda i slaba kupovna moc, onda je jasno zasto ovde "nema trzista" za mnoge stvari. Cela bivsa Jugoslavija male, dzepne, kalkulatore zove "digitron" - po prvom i dugo jedinom modelu koji se ovde prodavao a proizvodila ga je fabrika "Digitron" iz Istre, gradic Buje!



[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 28.02.2006. u 03:00 GMT+1]
[ Mister Big Time @ 28.02.2006. 05:49 ] @
Ma ne znam ko normalan bi uzeo nesto putem tog educana. Veca dara nego mera.
[ tdjokic @ 28.02.2006. 08:39 ] @
Citat:
Mister Big Time: Ma ne znam ko normalan bi uzeo nesto putem tog educana. Veca dara nego mera.

Ne shvatas. Dva artikla kod e-ducana ce me kostati oko 11.000 dinara komad. Pre mesec dana sam kod Wobyhausa kupio skoro identican artikal, cena 10.943,03 dinara. Isto kao kod e-ducana, morali su specijalno da ga poruce za mene. Imaju oni artikal istog oblika i funkcije u radnji, mnogo jeftiniji, ali je kvalitet losiji i ne odgovara mi.

Druga je stvar ako ti svakoga ko kupuje kvalitetnu robu za neko podrucje svojih potreba nazivas nenormalnim. Ja se ne razumem recimo u odevne predmete ili cipele. Kad neko plati firmirano odelo xy eura, ja se cudim. Ali ga ne zovem nenormalnim. Ja opet kupujem firmiran alat i za njega sam spreman da platim mnogo. Da ga ima ovde, kupio bih ga ovde. Posto ga nema, trazim puteve i nacine da ga kupim tamo gde ga ima. Ne mogu ja da prihvatim da su neke alatke kvalitetne samo zato sto su ovde, u ovdasnjoj prodavnici! Na sajtu nekih proizvodjaca alata imas jasno podeljeno: hoby, srednje tezak rad, industriski rad, a kod nas u radnji svih artikala ima samo u dve verzije: "ima" i "nema". Znace li tebi marke Ridgid, Wilton, Heuer nesto? Verovatno ne i to nije nikakva sramota, ali nemoj ljude koji se time bave, iz potrebe ili zadovoljstva, nazivati nenormalnim.

Naravno, postoje i drugi nacini e-kupovine. Meni licno su oni iz raznih razloga nedostupni i za mene je e-ducan super - odes kod njih, uplatis, gotovo. Posle odredjenog vremena, roba stize na adresu.

Off topic: Ja recimo smatram nenormalnim, i cudim se svakom forumu gde je to dozvoljeno, da registrovani korisnici od svih licnih podataka ovde navedu samo korisnicko ime. Nekad to ima i tragikomicne posledice - covek pita za neke cene ili prodavnice gde bi mogao nesto da kupi pa navale recimo Beogradjani Zagrepcaninu da objasnjavaju gde moze to ovde da se kupi i tome slicno. Pogledas mu profil - nista nema.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 28.02.2006. u 09:46 GMT+1]
[ boab @ 28.02.2006. 10:36 ] @
@ tdjokic

"Educan jedini radi posao o kome govorim pa samim tim imaju i monopol."

Potpuno tacno. Tdjokicu kako si i sam rekao da se ne razumes u pravo i ekonomiju molim te onda da ne oponiras. Monopol moze nastati bilo administrativnim ili ekonomskim barijerama. Ove potonje mogu biti kada neko isuvise ojaca pa izbaci ostale, nepostajanje interesa za obavljanje delatnosti od strane drugih itd... Monopol ne mora postojati samo kad drzava npr. administrativnim merama zabrani konkurenciju nego moze postati i na slobodnom trzistu kad jedno preduzece dovoljno ojaca i potisne druge konkurente pa postane monopolista(to se pre par godina dogodilo sa microsoftom kad su poceli sa bahacnjem pa su im i sudili, kako se zavrsilo ne znam). Primer kod nas ti je sad delta (u oblasti trgovine hranom) koja je kupila maksi, zatim poseduje ogromna podrucija zemljista i prete da postanu monopolisti. Zato Velja i napada Miskovica. Znaci monopol tdjokicu najjednostavnije objasnjeno kako bi i ti razumeo je kad neko poseduju moc da upravlja trzistem, a ta moc moze biti bilo ekonomskla, administrativna ili obe zajedno. Kako je educan jedini koji obavlja ovaj posao u nasoj zemlji on drzi monopol. Ako mi ne verujes uzmi ekonomski leksikon pa proveri, a ne da pises nesto u sta se ne razumes.
[ boab @ 28.02.2006. 10:47 ] @
@ educan

Najbolje bi mozda bilo da educan kaze u kojem broju sluzbenog glasnika srbije je izaslo da je carina i svi ti troskovi carinjenja za gradjane(3000 din) ,sto oni navode, i prica ce biti zavrsena. Rekli ste da ste procesljali zakon, samim tim i glasnike, pa smatram da vam to nece biti problem





[Ovu poruku je menjao boab dana 28.02.2006. u 11:50 GMT+1]
[ tdjokic @ 28.02.2006. 11:51 ] @
Citat:
boab: @ tdjokic

"Educan jedini radi posao o kome govorim pa samim tim imaju i monopol."

Potpuno tacno.

Ne, nije.
Citat:
Tdjokicu kako si i sam rekao da se ne razumes u pravo i ekonomiju molim te onda da ne oponiras.

Nisam ekspert, ali se razumem u pravo i ekonomiju kao i svaki drugi prosecno obrazovan covek. Znam recimo da ne smem da prelazim ulicu na crveno svetlo na semaforu.
Citat:
Monopol moze nastati bilo administrativnim ili ekonomskim barijerama. Ove potonje mogu biti kada neko isuvise ojaca pa izbaci ostale,

Koga je to e-ducan "izbacio"?
Citat:
nepostajanje interesa za obavljanje delatnosti od strane drugih itd...

Aha, znaci postoji neka delatnosti u kojoj su slabi izgledi za napredovanje i zaradu i onaj ko se odluci da ipak proba to da radi za tebe nije avanturista, reskirant. hazarder, nego monopolista? Znaci u jednom selu zivi 11 devojaka. Deset se bavi "najstarijim zanatom", jedanaesta uci krojacki zanat, otvori krojacku radnju, zaradjuje 10 puta manje od svake od onih deset i sad je za tebe ova krojacica monopolista?
Citat:
Monopol ne mora postojati samo kad drzava npr. administrativnim merama zabrani konkurenciju nego moze postati i na slobodnom trzistu kad jedno preduzece dovoljno ojaca i potisne druge konkurente pa postane monopolista(to se pre par godina dogodilo sa microsoftom kad su poceli sa bahacnjem pa su im i sudili, kako se zavrsilo ne znam). Primer kod nas ti je sad delta (u oblasti trgovine hranom) koja je kupila maksi, zatim poseduje ogromna podrucija zemljista i prete da postanu monopolisti. Zato Velja i napada Miskovica.

Tako stvoren monopol nije monopol, nego kriminal.
Citat:
Znaci monopol tdjokicu najjednostavnije objasnjeno kako bi i ti razumeo je kad neko poseduju moc da upravlja trzistem, a ta moc moze biti bilo ekonomskla, administrativna ili obe zajedno.

Ko kaze da to nije tako?
Citat:
Kako je educan jedini koji obavlja ovaj posao u nasoj zemlji on drzi monopol.
Besmislica. U jednom gradu postoji 10 prodavaca automobila. Posao ide slabo, jedan po jedan zatvaraju radnju, ostao jos jedan, njemu takodje jedva ide. On zatvori radnju kroz 5 dana. Znaci - on je tih 5 dana monopolista koji je unistio sve ostale? BESMISLICA! Ne postoji nikakva prepreka ni za koga da se bavi istom delatnoscu kao e-ducan. Znaci, u Beogradu samo jedan pekar pece kukuruzni hleb svakog dana, recimo 10 hlebova, tek za one koji to posebno vole i trazili su mu, drugi nece sa tim da se petljaju, sad je tebi kriv onaj sto hoce da radi a ne oni koji NECE? On njih sprecava? Kako? Cime? Zamisli - cuju to ljudi i pocnu da dolaze kod tog pekara i on pocne da pece svakog dana ogromne kolicine - citavih 25 hlebova dnevno! Eto monopoliste! A sto su ostali lenstine, to nikome nista.
Citat:
Ako mi ne verujes uzmi ekonomski leksikon pa proveri, a ne da pises nesto u sta se ne razumes.

To moze tako da pise u leksikonu, ali ti to proizvoljno tumacis, ti "monopolisticki interpretiras" leksikon. Od 100-tinak poznanika koji su mogli da odu "malo napolje", niko nije otisao. Ja otisao i tamo radio i penziju zaradio. Sad sam ja po tvome monopolista jer kod ostalih nije postojala ni zelja, ni volja da odu. Od kad je tudja pasivnost krivica onoga koji je aktivan i vredan? Po tebi - ES je monopolista, jer je jedini forum tog tipa!
[ boab @ 28.02.2006. 18:08 ] @
@tdjokic

1.Citat
Nisam ekspert, ali se razumem u pravo i ekonomiju kao i svaki drugi prosecno obrazovan covek. Znam recimo da ne smem da prelazim ulicu na crveno svetlo na semaforu.

A da li mozes u isto vreme da hodas i pricas? :) Po ovome sto pises moram ti reci da lupetas, a ako meni ne verujes pitaj nekog ko zna i kome verujes

2.Citat
"Koga je to e-ducan "izbacio"?"

Nije nikoga izbacio nego sam generalno rekao da monopol moze nastati i u slobodnom trzisnom mehanizmu, a to je samo jedna od solucija(kad ojaca i izbaci druge konkurente).

3.Citat
"Aha, znaci postoji neka delatnosti u kojoj su slabi izgledi za napredovanje i zaradu i onaj ko se odluci da ipak proba to da radi za tebe nije avanturista, reskirant. hazarder, nego monopolista? Znaci u jednom selu zivi 11 devojaka. Deset se bavi "najstarijim zanatom", jedanaesta uci krojacki zanat, otvori krojacku radnju, zaradjuje 10 puta manje od svake od onih deset i sad je za tebe ova krojacica monopolista?"

Covece sta je sa tobom? Zar nisi procitao lekciju o seobi kapitala? Kad to procitas pa ako uspes da shvatis dobices odgovor na gore postavljeno. Sta se tebi motaju po glavi samo ti najstariji zanati i neke krojacice? Ako je do toga doslo promeni forum, ovde su uglavnom muskarci

4.Citat
"Tako stvoren monopol nije monopol, nego kriminal"

Jos jedna glupost.

5.Citat
"Besmislica. U jednom gradu postoji 10 prodavaca automobila. Posao ide slabo, jedan po jedan zatvaraju radnju, ostao jos jedan, njemu takodje jedva ide. On zatvori radnju kroz 5 dana. Znaci - on je tih 5 dana monopolista koji je unistio sve ostale? BESMISLICA! Ne postoji nikakva prepreka ni za koga da se bavi istom delatnoscu kao e-ducan. Znaci, u Beogradu samo jedan pekar pece kukuruzni hleb svakog dana, recimo 10 hlebova, tek za one koji to posebno vole i trazili su mu, drugi nece sa tim da se petljaju, sad je tebi kriv onaj sto hoce da radi a ne oni koji NECE? On njih sprecava? Kako? Cime? Zamisli - cuju to ljudi i pocnu da dolaze kod tog pekara i on pocne da pece svakog dana ogromne kolicine - citavih 25 hlebova dnevno! Eto monopoliste! A sto su ostali lenstine, to nikome nista."

Jos jedna glupost koja se nadovezuje na prethodne. Taj sto pece hleb jeste monopolista, on odredjuje cenu, koja predstavlja maksimum koji su kupci spremni da plate. Drugo on(kao ni educan) kao takav nikog ne sprecava ali postoje ulazno/izlane barijere o kojima izgleda nisi cuo, a o kojima me mrzi i necu da pisem(jer odskacu od generalne teme "ripof comapny")

6.Citat
"To moze tako da pise u leksikonu, ali ti to proizvoljno tumacis, ti "monopolisticki interpretiras" leksikon. Od 100-tinak poznanika koji su mogli da odu "malo napolje", niko nije otisao. Ja otisao i tamo radio i penziju zaradio. Sad sam ja po tvome monopolista jer kod ostalih nije postojala ni zelja, ni volja da odu. Od kad je tudja pasivnost krivica onoga koji je aktivan i vredan? Po tebi - ES je monopolista, jer je jedini forum tog tipa!"

Kakve tek to gasterbajstvo ima sa monopolom molio bih da objasnis. Da je bilo monopola ne bi ti otisao, a nisi ni jedini koji je otisao, mozda iz tvog okruzenja da ali je na hiljade ljudi otislo. Pa sta, nisi izmislio toplu vodu sto si otiso' trbuhom za kruhom. Postoji i monopol sindikata gde se pojavljuju "insider-i" i "outsider-i" (po Keyns-u) ali to ti ne bi mogao da shvatis.

Ako uspes da shvatis(a za to ce ti trebati puno knjiga i vremena) da u ekonomiji postoji ekvilibrijum oko koga cela ekonimija oscilira i tezi ali ga nikad ne dostize bice ti jasno sta je monopol( koji u principu nikad i nije potpuno cist jer postoje i trzisni nisari). Dotle ti idi kod ove tvoje krojacice i educan-a da jadni ne propadnu. U ovoj zemlji se izgleda svi razumu u fudbal i politiku( pa samim tim i u ekonomiju). Kad shvatis koliko je ekonomija komplikovana stvar onda ces i shvatiti zasto si otisao da radis u inostranstvo

Drugo ovde cu se zaustaviti posto odskace od prvobitne diskusije dranja musterija.Molim administratora da ovo ne brise jer stvarno odskace od teme ali sam morao da odgovori na ciste glupusti. Inace mislim da odslikava neznanje jednog coveka(tdjokic-a).














[Ovu poruku je menjao boab dana 28.02.2006. u 19:26 GMT+1]
[ Frederic Bastiat @ 28.02.2006. 19:16 ] @
Lep pozdrav!

Obzirom da vecina gradjana smatra postojanje poreza i carina, zabrana na
uvoz, ogranicenja uvoza itd neophodnim, savremenim i slicno, i ne moze
zamisliti savremeni svet i zivot bez toga, mislim da je ovo thread koji je
jako pogodan da se skrene paznja na stetnost i apsurdnost postojanja takvih
ustanova jer njihov paralisuci utjecaj na ekonomiju i zivot i njihova
apsurdnost ovde blista u punom sjaju...

Molim zapitajte se ko uopste moze imati interesa i koristi od postojanja
takvih institucija? Kome je stalo da gradjani skuplje nabavljaju robu koju
bi mogli dobiti jeftinije?

Poslusajte besmrtnu "Peticiju proizvodjaca svijeca i ostalih..." od sjajnog
ekonomiste Frederica Bastiata, koja neopisivo jasno raskrinkava zla i apsurd
protekcionizma....

http://www.freeaudio.org/fbastiat/candlemakerspetition.html



ili procitajte

http://bastiat.org/en/petition.html



Srdacno!

Zlatan
[ tdjokic @ 01.03.2006. 03:00 ] @
Citat:
Frederic Bastiat: Molim zapitajte se ko uopste moze imati interesa i koristi od postojanja takvih institucija?
Mi smo to imali u nasoj dragoj Jugoslaviji, dugo, dugo.

U preduzecu, u kome je bilo moje prvo zaposlenje, nije bilo moguce kupiti rucne makaze za lim, smesno niske cene, bez dozvola radnickog saveta i jos tamo nekih organa, jer se to smatralo investicijom i imalo je specijalan tretman. Znaci, zastita interesa preduzeca i zaposlenih, sto je dobro. Istovremeno, stare makaze si mogao zvanicno poslati u alatnicu, na ostrenje i alatnici platiti nekoliko skupih sati, sto je desetostruko prevazilazilo cenu novih makaza! To vise nije zastita, to se pretvorilo u selektivnu zastitu - proizvodjac makaza nije "nash", necemo da mu damo pare, alatnica je "nasha", njima moze da se plati i vise nego sto treba.

Iskustvo sa carine: godine 1975 donesem iz Italije u Jugoslaviju mali aparat za crtanje, ono klasicno, sa lenjirima i uglomerom i na granici isti prijavim, da platim carinu. E, ne moze! Kako "ne moze" da se plati carina? Nije problem carina, nego sto je doticni carinik tu spravicu okarakterisao kao "sredstvo za proizvodnju" kojim cu se ja obogatiti(!?) i NE DOZVOLJAVA da se doticna spravica uopste uveze! Pocne rasprava, skupljaju se oko nas njegove kolege carinici, vide da je covek totalno skrenuo, a sve u cilju zastite mile nam domovine i "tekovina borbe radnicke klase i postene inteligencije" i pocnu da ga ubedjuju da to ima svaki student tehnike, na sta on pobedonosno odgovori: "Da, ali on vise nije student!" kao da studentu neko brani da se "obogati crtanjem"! Jedva su ga ubedili da me pusti da to uvezem.

Postoje brojne strukture u drustvu koje imaju licnog interesa i koristi od raznih institucija i to ce uvek biti prisutno. Jedino je pitanje intenziteta i kontrole tih mehanizama. A to da se jedni "kolateralno" obogate a drugi se decenijama muce i pate, neki i celog zivota, ne docekavski promene, to je vec drugo pitanje.
[ tdjokic @ 01.03.2006. 03:39 ] @
Citat:
boab: Kad shvatis koliko je ekonomija komplikovana stvar onda ces i shvatiti zasto si otisao da radis u inostranstvo
Nisam radio u inostranstvu. Ekonomija je toliko komplikovana stvar, da je nekad dovoljno preci iz kancelarije u kancelariju, iz preduzeca u preduzece, iz grada u grad, iz republike u republiku, da bi covek poboljsao svoj zivot.
[ Buum @ 01.03.2006. 05:29 ] @
Mislim da bi moderatori trebalo ozbiljno da razmisle o brisanju većine boabovih poruka sa ove teme. To što on piše je uglavnom besmisleno, a ponekad i zlonamerno.

Kakav bre monopol e-dućana, kakvi bakrači...
[ Frederic Bastiat @ 01.03.2006. 06:33 ] @
Tdjokicu najlepsa hvala na parcetu istorije....

Srdacno!

Zlatan
[ _djevojka_ @ 04.03.2006. 07:53 ] @
Juce sam poslala PP korisniku pod psuedonimom 'E-ducan', jer pitanja koja sam mu postavila na ovoj temi nisu danima odgovorena.

Nadam se da ce se udostojiti da odgovori na pitanja, posto, kao sto je naveo u jednom ranijem odgovoru (isto na ovoj temi), cilj im je da se ukljuce na sto vise foruma, da bi uspjeli da odgovore na pitanja korisnika.



[Ovu poruku je menjao _djevojka_ dana 04.03.2006. u 11:17 GMT+1]
[ e-ducan @ 06.03.2006. 11:41 ] @
Izvinjavamo se zbog malog kasnjenja sa odgovorom, videli smo pitanja kada su i postavljena ali morate razumeti da mi nemamo specijalnu sluzbu koja prati forume i odgovara na pitanja. S druge strane bili smo i odsutni neko vreme, opravdano.

@_djevojka_, jos jednom izvinite, ali iz opravdanih razloga ispalo je ovako. U svakom slucaju odlicna su Vam pitanja. Kao prvo, ne mozemo Vam sada detaljno objasniti celu strategiju razvoja posla sa lekovima ali mozemo generalnu situaciju.

Ne znamo da li ce to biti ono sto zelite ili ne zelite tako da cujete ali postavili bi Vam samo jedno kratko pitanje. Mi od samog otvaranja, novembar 2004., imamo tu ideju oko lekova. Od tada imamo i partnerski odnos sa UniversalDrugStore-om. Takodje smo u ceo proces ukljucili i, neophodne, farmaceute. Na konkursu za farmaceute primili smo i gospodju koja je imala veze sa Australijom ali je ona, nazalost, odustala iz privatnih razloga. Ako ste to Vi, i ako ste sada u mogucnosti da radite, molimo Vas da nam se javite.

Sto se tice lekova... Vecina pitanja koja ste postavili vec su bila postavljena i resena jos na pocetku ove price. Naime, od starta smo stupili u kontakt, ili bolje receno da su nas kontaktirali, i sada zajedno saradjujemo sa Ministarstvom zdravlja i Gradskim zavodom za zastitu zdravlja. Verovatno znate da fizicka lica mogu uvesti prepisan lek u zemlju samo uz originalan recept. Za pocetak cemo se orjentisati na ono sto je obicnim ljudima najpotrebnije i odobreno je, a nije prisutno na nasem trzistu ili je velika razlika u ceni. Za vece kolicine, kao i za lekove koji se trebaju odobriti bicemo u stalnoj relaciji sa nadleznim ministarstvima i pridrzavati se propisanih pravila.

Kao sto ste mozda videli, UDS je napravio i mirror sajt za nase trziste serbia.universaldrugstore.com u cijoj pozadini funkcionise njihov sistem farmaceuta i lekara u sprezi sa nasim. Tu dolazi do neophodne kontrole pa se problemi neodobrenih lekova, obavestavanja vec registrovanih pacijenata i dr. resavaju na vreme.

Sto se tice transporta, reklamacija i dodatnih procesa, UDS je jedan od vodecih farmaceutskih kompanija. e-ducan ce se u potpunosti osloniti na njihova sufisticirana resenja i prilagoditi njihovim pravilima. Ipak je to u Americi i Kanadi dovedeno do savrsensva, necemo mi izmisljati toplu vodu.

Sto se tice Vase napomene, verujte da smo i o tome razmisljali. Videcemo samo da li ce nam ljudski resursi to dozvoliti. Inace je i poenta da nam se sistemi objedine u jedan, tako da ce to predstavljati i odlicnu bazu lekova gde ce moci da se primenjuju matrice po razlicitim osnovama.

Pozdrav
[ _djevojka_ @ 08.03.2006. 07:35 ] @
Hvala Vam na odgovorima.

Svrha mojih pitanja nija bila da cujem nesto sto zelim ili ne zelim, nego sam htjela da vidim da li ste (i do koje mjere) razmotrili neka od kljucnih pitanja. Npr. kako ce stranke (tj. ziva bica) koji zive na podrucju SiCG (a kojima kazete da cete prodavati lijekovi) biti usluzeni- jer ne prodajete klikere, nego (pre?)prodajete lijekove, a tu je bitna razlika.

U vezi odgovora na Vase pitanje, ja nisam ta osoba sa kojom ste kontaktirali. Pretpostavljam da imate njihove detalje, ako ste razmatrali raniju saradnju.

Zanimljivo je da ste naveli da saradjujete sa raznim organima/organizacijama/vlasti, a pri kraju spominjete da cete se u potpunosti 'osloniti na njihova sufisticirana resenja i prilagoditi njihovim pravilima'. To je jedna stvar sto npr. pravite odluku da se prilagodjavate kao biznis partner, ali ne vidim da ste odgovorili moje pitanje koje se odnosi na prevod instrukcija/informacija u vezi lijekova. Da izuzmemo ratne godine kada su lijekovi dolazili sa svih strana, i npr. grckih? spanskih? objasnjenja koja se dobiju uz lijek - to je nesto sto se tada desavalo, lijekovi su se maltene kupovali na divlje. Ocigledno da sada nema izgovora ako proizvodjac nije spreman da informacije o svom lijeku prevede na jezik zemlje gdje planira da osvoji trziste, i ako te informacije nisu provjerene itd. od strucnih organa/vlasti.

Bez ulazenja u bilo ciji licni izbor i odluke koje se prave ako je neko bolestan, meni (licno) je normalna pretpostavka da zelim da budem informisana o onome sto je predlozeno kao terapija/lijecenje. Ocigledno, jedan format informisanja se desava kroz razgovor sa farmaceutom, nesto i kod doktora, a nesto i kroz literaturu/brosure koje pacijent sam trazi/nadje, dok je cesto bitno da pacijent procita za sebe sta se nalazi u lijeku - na osnovu onoga sto farmaceutska kompanija stavi u taj informacioni letak.

Mislim da bi bilo bezveze da navodim primjere, ali samim tim sto neko kupi lijek sa (ili bez) recepta/om - to ne znaci da taj lijek 100% odgovarajuci, cak i kada se prodje normalna kontrola kod ljekara, kao i kod farmaceuta. Zato sam Vas pitala kakvu vrstu usluge planirate da pruzite. Ne vjerujem da je u pitanju izmisljanje tople vode, nego prilagodjavanje odredjenih procesa strankama koji zele da imaju obezbjedjen odredjen standard usluge, a koji podrazumijeva i logicno informisanje na njihovom jeziku.

Pozdrav.
[ amai @ 23.03.2006. 20:33 ] @
LJudi, ne znam da li sam na pravom mestu ali ovde se pominjalo o nekim novim carinskim nametima na robu do 100 eura koja je do sada bila oslobodjena carine, pa koliko shvatam i sada je ali se placaju nekakvi troskovi od 2230din,pa pitam da li je to tacno i o cemu se radi...mislim ako jeste onda stvarno nek se nose u .......POzdrav svima
[ ikac2000 @ 23.03.2006. 21:14 ] @
>
Stizale su mi neke knjige sa Amazona ispod 100 Eur, i jedino sam platio
u posti prilikom preuzimanja 65 din po paketu.

Pozdrav...
[ tdjokic @ 23.03.2006. 21:30 ] @
Citat:
amai: LJudi, ne znam da li sam na pravom mestu ali ovde se pominjalo o nekim novim carinskim nametima na robu do 100 eura koja je do sada bila oslobodjena carine, pa koliko shvatam i sada je ali se placaju nekakvi troskovi od 2230din,pa pitam da li je to tacno i o cemu se radi...mislim ako jeste onda stvarno nek se nose u .......POzdrav svima

Oko toga je pola ove teme. Pogledaj malo unazad. Jedan ucesnik je tvrdio da je to neka nepravilnost u radu e-ducana, ali su ljudi otuda postovali brojeve telefona carine i jos nekih organa gde se svaki gradjanin moze informisati o tome. E-ducan je rekao da to ni na koji nacin nije u njihovu korist, odnosno da im prodaja zbog toga pada, pa im ja verujem da je to drzava nametnula a ni slucajno e-ducan.

Danas oko 14:00h su mi stigle merdevine iz SAD, koje sam hteo da imam iz inata, a neke firme koje se inace bave prevozom robe, nisu htele ni da cuju o tome. Merdevine su stigle preko e-ducana. U Beogradu su bile vec pre nedelju dana, ali su carinici uzeli sebi nedelju dana da ih ocarine i danas mi je ljubazni sluzbenik e-ducana merdevine dovezao na kucnu adresu.

Citat:
ikac2000: >
Stizale su mi neke knjige sa Amazona ispod 100 Eur, i jedino sam platio
u posti prilikom preuzimanja 65 din po paketu.

Pozdrav...
Kad je to bilo? E-ducan je navodio neke rokove, ne secam se trenutno, od kad je celo s...e pocelo sa tim. Jeste bilo tako ranije.



[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 23.03.2006. u 22:51 GMT+1]
[ ikac2000 @ 23.03.2006. 21:41 ] @
> Knjige su stigle pre nepunih nedelju dana....
[ tdjokic @ 23.03.2006. 22:29 ] @
Moja posiljka se sastojala od jedne alatke, teske 9 kg, i merdevina, teskih 6 kg, i sve je islo preko aerodroma, ne preko poste. Svaka pojedinacno je bila preko 100 eura, tako da u konkretnom slucaju ne mogu nista da kazem.

U mom slucaju pise na obracunu carinskog duga:

carina 625
naknada zaproc. obradu 300
taksa prema masi robe 190
naknada stvarnih troskova carinskog organa 600
ukupno 1715
PDV 1839

svega 3554

tome je dodato jos i:

otkup tovarnog lista 50
carinske takse 200
skladisnina na aerodromu 125
dostava robe 300
spediterska usluga 500

PDV 18% 144

sto u totalu iznosi 4873 dinara

Verovatno je za knjige malo drugacije, zbog manje tezine i slicnih stvari, ali ja ovde vidim niz troskova, za koje pretpostavljam da su uobicajeni.
[ amai @ 24.03.2006. 14:41 ] @

Citat:
ikac2000: > Knjige su stigle pre nepunih nedelju dana....


malo sam razgledao sajt carinskatarifa.com i tamo nema ni reci o bilo kakvim promenama u odnosu na posiljke do 100e.Ne znam koji telefon da okrenem ili sajt za eventualne informacije o ovih spornih 2230din nameta .Ako nista, ocekujem posiljku iz Nemacke, kupljeno na eBay,vrednost pedesetak eura pa cu videti....
[ amai @ 03.04.2006. 15:41 ] @
E pa ovako, mozda vise i nije aktuelno da se ovde pise ali sam obecao pa da napisem : danas sam dobio paketic iz Nemacke,kupljeno na eBay.de vrednost 41e+10e postarina,sto sam platio ovde preko komercijalne -uzeli su mi 200din -ostaje da se vidi koliko ce uzeti nemacka banka i to je sve,paketic mi je stigao na vrata,doneo postar i nista nisam doplatio ,nikakvih 2230din ili bilo sta slicno.Pozdrav ko cita.
[ tdjokic @ 03.04.2006. 21:48 ] @
Zao mi je sto se ne javi jos neko ko je kupovao tesku i kabastu robu, kao ja, da uporedimo. Ja sam naveo specifikaciju troskova, otvoreno i tacno (koliko sam mogao, ne iskljucujem mogucnost neke manje greske) i tamo se vidi stavka po stavka zasta je sta otislo. Pitam se - da li bi ti postar doneo merdevine od oko 2 metra, na kucnu adresu, bez dodatnih troskova?

Jeste bila spomenuta cifra od nekih 2000 dinara i jos nesto, ali se iz specifikacije vidi od cega je sastavljena. Takodje, za amai - e-ducan je ranije ovde naveo brojeve telefona na koje se moze pitati oko toga, ima u temi, u ranijim postovima.

Kakav dokument si amai dobio uz tu posiljku? Neki racun, specifikacija, sta? Ja sam dobio

- fakturu / invoice
- jedinstvenu carinsku ispravu
- fakturu / invoice za dodatne troskove i
- obracun carinskog duga

[ e-ducan @ 04.04.2006. 11:36 ] @
@amai,

Molimo Vas da procitate sve postove u ovoj temi. Ne mogu se porediti postanske posiljke i ove koje avio prevozom stizu na aerodrom. Cak se i kurirske posiljke drugacije tretiraju. Posta je drzavna ustanova i nema te takse, a provereno znamo da i ono sto ima ne naplacuje tj placa. Carinski postupak im je uvek skracen. Inace postanske posiljke imaju isto toliko i mana koliko i prednosti, ako ne i vise.

Pozdrav
[ amai @ 08.04.2006. 14:02 ] @
zaista od pocetka nemam nameru da polemisem o nacnu poslovanja e-ducan,cak sam i rekao u svom prvom postu da nisam siguran da sam na pravom mestu,ali je bilo nekoliko postova o spornih 2230din , i ja samo odgovorno i iz svog iskustva kazem da i dalje paketi koji stizu postom i cija sadrzina ne prelazi 100e (ne racunajuci postarinu) nisu optereceni nikakvim novim nametima,tipa 2230din ili bilo sta sl.Opet , nemam iskustva sa kabastom robom ali smatram da vaze isti principi,dakle ako bidujem merdevine sa zavrsnom cenom ispod 100e i ako seller hoce da ih posalje u scg on ce reci koliko jos plus za troskove postarine i to je to ,merdevine bi stigle na vrata... pitanje sigurnosti ,kradje ,nestanka usput, je drugo pitanje i na to svako mora sam da odluci.Ja cu definitivni i dalje bidovati na eBay za stvari od50-80,90e i to bez posrednika,kao do sada -paketici.Za 200 i vise eura,gde dolazi i carina, bih verovatno uradio drugacije.
[ e-ducan @ 13.04.2006. 10:47 ] @
@amai,

niste nas razumeli. Nije u pitanju to da li je kabasta roba ili ne, niti da li je osigurana ili ne, vec sam nacin slanja robe. Jednostavno receno, imate 3 osnovna nacina slanja: postanske posiljke, kurirske posiljke i, ako ih tako mozemo nazvati, kargo-spediterske posiljke (klasicne).

Postanske posiljke sa pocetne tacke krecu i ulaze sa sve (postanskom) dokumentacijom u postanski sistem koji objedinjuje drzavne (ili privatne) poste u svetu, a koje su pristupile tom sistemu. Tu je i nasa posta. Takve posiljke imaju poseban rezim koji je definisan njihovim sistemom, i svuda se primenjuju npr skraceni carinski postupci. Za ostale drzave ne znamo ali pretpostavljamo da ne postoje dodatne takse i troskovi kao za ostale tipove posiljki.

Kurirske posiljke su u svetu vrlo povoljne ali za manje pakete i sigurnije su za razliku od postanskih. Medjutim, kod nas su te posiljke posebno definisane zakonom i od kurirskih sluzbi se naplacuju odredjene takse. Nedostatak nasih kurirskih sluzbi je sto su preskupi po kilazi i sto im je sama (spediterska) usluga skupa. Nama nije u interesu da postanemo kurir da bi smanjili troskove, jer to povlaci za sobom druge probleme i troskove.

Mi koristimo ovaj poslednji nacin trasporta iz vise razloga: zato sto imamo neuporedivo bolju cenu po kilogramu, zato sto imamo svoj sistem pracenja robe od pocetne do krajnje destinacije i, naravno, zato sto imamo sistem provere i pakovanja paketa u svojim sabirnim centrima. Ovakav nacin transporta je svuda u svetu najpovoljniji (jer i sami kuriri rade isto to, samo koristeci svoja sredstva), osim kod nas. Nasa drzava i carina je uvela te takse i to po paketu tj fizickom ili pravnom licu koje uvozi.

Jedini nacin kojim se borimo protiv ovih taksi jesu nase liste cekanja. Time se ovi troskovi mogu smanjiti.

Pozdrav
[ beogradjanka76 @ 16.09.2008. 10:08 ] @
Moze li pomoc nekog ko zna

Patike narucne iz Amerike i placene su 180$ + postarina 40$= 220$.... Kada je stiglo u Srbiju, iz poste mi stize 6 890 din. da platim troskove.

Odem u postu kod zeleznice stanice, zena carinik otvori moj predmet i kaze da je skinula stiker sa kutuje 370$ + neke postarine 60$= i da je carinila na 430$, ja donesm izvode sa kartica i sa paypala sa interneta da je sve ukupno placeno 220$

Kaze sacekajte dacu nalaog da se patike vrate na Aerdorom beograd, da se pono napravi ulaz i carinjenje bice to sve ok. Posle 3 nedelje vidim ja nista se nedesava, nazovem je i ona kaze...e pa morate da podnesete zalbu, uplatite adm. taksu od 590 din. pa cemo onda videti. Bice Vam pare vracene, ali ne znam kada.

Tako da sam ja odlucila da podignem svoje patike, platim posti pa se onda zalim, jer ce ih krajem ove nedelje vratiti za Amerku.

Samo sada ne znam kome da podnesem zalbu i dokumentaciju kao dokaz/
[ kozbi @ 25.09.2008. 19:38 ] @
Koliko ima povratnih kupaca na e-ducan?

HVala.
[ tdjokic @ 25.09.2008. 22:35 ] @
Citat:
kozbi: Koliko ima povratnih kupaca na e-ducan?
Kako to mislis? Recimo kupio sam jednom, pa da li sam kupio opet? Ako je tako, ja znam za sebe, druge kupce ne poznajem licno ali ih ima, sudeci po listi koju nosi sa sobom onaj sluzbenik sto razvozi robu.
[ Janmix @ 26.09.2008. 23:32 ] @
Citat:
beogradjanka76: Moze li pomoc nekog ko zna

Patike narucne iz Amerike i placene su 180$ + postarina 40$= 220$.... Kada je stiglo u Srbiju, iz poste mi stize 6 890 din. da platim troskove.

Odem u postu kod zeleznice stanice, zena carinik otvori moj predmet i kaze da je skinula stiker sa kutuje 370$ + neke postarine 60$= i da je carinila na 430$, ja donesm izvode sa kartica i sa paypala sa interneta da je sve ukupno placeno 220$

Kaze sacekajte dacu nalaog da se patike vrate na Aerdorom beograd, da se pono napravi ulaz i carinjenje bice to sve ok. Posle 3 nedelje vidim ja nista se nedesava, nazovem je i ona kaze...e pa morate da podnesete zalbu, uplatite adm. taksu od 590 din. pa cemo onda videti. Bice Vam pare vracene, ali ne znam kada.

Tako da sam ja odlucila da podignem svoje patike, platim posti pa se onda zalim, jer ce ih krajem ove nedelje vratiti za Amerku.

Samo sada ne znam kome da podnesem zalbu i dokumentaciju kao dokaz/



Ne verujem da vise mozes da se zalis... Ja sam tako hteo da se zalim, ali sam progutao knedlu, platio drzavi zulum i otisao sa baterijom koja vredi 3$ kuci... A inace sam na nju platio 600 dinara carinskih troskova. A drugi slucaj je jos mizerniji, na 2 adaptera za AMIGU ukupne vrednosti, prema carini od 52 dinara sam morao da platim 700 dinara za carinu.

Najpametnije ti je bilo da odstampas lazni invoice sa paypala, stavi da su patike koriscene u item description, i stavis vrednost od 30-ak dolara... odneses to i dovidjenja...
[ snake_master @ 29.09.2008. 09:13 ] @
Pošto vidim ovde neke postove gde se navodi da je carina dosta veća nego stvarna vrednost robe, mene najviše interesuje kako carina vrši procenu vrednosti neke robe koja je poručena iz inostranstva? Da li se to radi po unapred utvrđenoj tablici (kao npr: za uvoz automobila) ili carinik može proizvoljno proceni stvarnu vrednost te robe???
Interesuje me da li se paketi sa robom poručeni preko neta otvaraju na carini?
[ Janmix @ 29.09.2008. 10:35 ] @
Carina moze da za stvari porucene sa neta pogleda fakturu tj invoice iz koverte ako je prilozena, a ako nije, onda na deklaraciji na samoj koverti pise vrednost stvari... Ako hocete da se zezate sa carinom, mozete odstampati placanje sa paypala i zameniti par cifara, napisati da vam je item broken ili pokvaren i tako se resiti carine za neke tehnicke stvari...
[ snake_master @ 29.09.2008. 14:00 ] @
Citat:
Janmix: Carina moze da za stvari porucene sa neta pogleda fakturu tj invoice iz koverte ako je prilozena, a ako nije, onda na deklaraciji na samoj koverti pise vrednost stvari... Ako hocete da se zezate sa carinom, mozete odstampati placanje sa paypala i zameniti par cifara, napisati da vam je item broken ili pokvaren i tako se resiti carine za neke tehnicke stvari...


Ako se carina striktno pridržava invoice i deklaracije onda bi za stvari koje naručim naglasio da u invoice napišu manju sumu od onoga što sam platio... Naručio bi neke stvari sa Amazona, da ne prelazi 100e sa shippingom, pa i neka mi ocarine to ne bunim se... samo da bude OK, a ne neka cena...

A koliko izađe DHL sve ukupno? Može li shipping i DHL do kuće ili do (mog grada svejedno) da izađe više od 50e??? Shipping je za našu zemlju, ako se ne varam oko 50$?
[ tdjokic @ 29.09.2008. 14:28 ] @
Citat:
snake_master:  Naručio bi neke stvari sa Amazona...
Sta ces to da narucis da bude manje od 100$? I zasto ta granica? Vrednost ko vrednost, carina i ostale stvari idu u procentima.

Posiljke se salju iz SAD konkretno na 3 nacina:

- obicnom postom (Unajte Stejts Postal Servis = USPS) sto je verovatno najjednostavnije, ali nemas nikakve garancije da ce ti stici, nema pracenja itd. Osim toga, to treba da ti neko posalje. Neke firme salju, ako porucis preko njih, za amazon.com vazi da salje samo CD i knjige a NE salje patike, majice, alat itd. Ovo kroz carinu prolazi najcesce najlakse i dazbine su najmanje, u principu.

- kurirskom postom (DHL) i slicni. Zbog propisanog postupka administriranja, tu su troskovi veliki. Da li ce biti 50$ ili manje ili vise, zavisi od vrednosti, tezine i drugih osobina posiljke. Ljudi uglavnom kukaju na to, jer zaista izadje mnogo, ali je problem sto kad gledas specifikaciju troskova, tamo ima 10-tak stavki, da malo karikiram: "pregled posiljke" pa odmah zatim "PDV na vrednost pregleda posiljke" i sve tako nesto. Ovaj nacin ti garantuje da ces robu dobiti i to u besprekornom stanju

- kargo, teretnim avionom. Ovo je najjeftinije, a u zavisnosti od toga preko koga kupujes, opet na kraju izadju relativno veliki troskovi, slicno kao kod kurirske posiljke, mnogo je sporije, i desava se da je roba ostecena. Jedino sto je jeftinije je sam prevoz, a ostali troskovi se opet komponuju kao kod kurirske posiljke

To je priblizna sema, nemoj sada neko da me pita "A kolika ce biti carina ako kupim 1 patike + 1 majicu". Sto se tice otvaranaja posiljke na carini, naravno da otvaraju, kako da oceni, proceni i fizicki vidi sta je unutra ako ne otvori? Onda ti napise carinsku deklaraciju, tacno po zvanicnim nazivima, sto samo po sebi i ne izadje mnogo, ali opet posle % za ovo, pa za ono, pa PDV i na kraju ti ispadne skoro isto kao u zvanicnoj prodavnici u Srbiji, a jos nemas garanciju - kako bi slao neki tehnicki predmet u servis u SAD recimo, kostao bi te prevoz i administracija djavo ipo. Tamo se "isplati" kupovati samo ono sto ti neminovno treba, a ovde se u prodavnicama ne moze naci. Ostalo je lutrija da li ces i kako proci jeftinije, nista drugo.
[ snake_master @ 29.09.2008. 14:48 ] @
@tdjokic

Napisao sam 100e jer sam negde pročitao da odskora, vrednost robe koja ne prelazi 100e, ne podleže carini. Zbog toga sam naveo tu cenu kao primer... Ne znam koliko je to tačno...
Kupio bih naravno za više novca.

Citat:
Janmix: Carina moze da za stvari porucene sa neta pogleda fakturu tj invoice iz koverte ako je prilozena, a ako nije, onda na deklaraciji na samoj koverti pise vrednost stvari... Ako hocete da se zezate sa carinom, mozete odstampati placanje sa paypala i zameniti par cifara, napisati da vam je item broken ili pokvaren i tako se resiti carine za neke tehnicke stvari...


A pitao sam da li otvaraju na carini paket, jer mi je malo nelogično delovalo da neko samo na osnovu deklaracije i Invoice određuje carinu. (Npr, kupim neki Apple proizvod i kažem da navedu da je vrednost 50$??? totalno ne logično)

Zato sam i pitao na osnovu čega se određuje prava vrednost robe koja ti stigne, na osnovu koje carina obračunava troškove carine.
[ Janmix @ 29.09.2008. 17:56 ] @
Mozes recimo da kazes, tj napises na paypal izvodu od placanja da je uredjaj pokvaren, da si ga kupio za delove za tvoj uredjaj itd. Oni ga ne smeju paliti i koristiti, vec samo POGLEDATI i proceniti vrednost na osnovu fakture, tj invoice-a.
[ snake_master @ 29.09.2008. 18:16 ] @
Citat:
Janmix: Mozes recimo da kazes, tj napises na paypal izvodu od placanja da je uredjaj pokvaren, da si ga kupio za delove za tvoj uredjaj itd. Oni ga ne smeju paliti i koristiti, vec samo POGLEDATI i proceniti vrednost na osnovu fakture, tj invoice-a.


a ako ne plaćam preko paypala (ispravi me ako grešim ali ne prihvataju kartice iz Srbije) već karticom, šta bih onda trebao da dostavim na uvid?
[ Janmix @ 29.09.2008. 21:00 ] @
Mozes recimo odstampati izvod iz banke, gde se vidi da ti online procesor skida odredjenu sumu... Prepravis kako ti odgovara i to je to.
[ tdjokic @ 29.09.2008. 21:09 ] @
Pardon, ja sam za otvaranje rekao na osnovu svoje situacije, jer kupujem nekoliko raznih stvari, cesto po nekoliko komada. Tu je tesko reci da je nesto pokvareno, narocito ako su neke konzerve a i to sam kupovao.
[ djole001 @ 21.05.2010. 13:43 ] @
pokusavam da porucim robu sa sajta koji ima obezbedjeno dostavljanje DHLom za Srbiju.. mozete li da verujete da me toliko zavlace "mogucnostima transporta" da proizvod vise nije dostupan u velicini koja mi treba???
Plus, uopste mi nisu odgovorili koji su uslovi da se roba ne carini (ispod 100 eura), kako je najbolje da organizujem kupovinu itd itd.. UZAS!!