[ 2weird4u @ 07.01.2006. 03:54 ] @
Nekiliko stvari bi bilo dobro pojasniti.

Jasno je da se preko chip tuninga pristupa samom programu koji je zaduzen za upravljanje motorom. To znaci da programer ima pristup cemu god pozeli, zato je i bitno da su lica koja ovo rade strucna.
Posto nisam automobilski strucnjak, ja zamisljam ovaj tjuning na dva nacina, pa bih zeleo da razjasnim koji je od ta dva nacina tacan.
1. Menjaju se default vrednosti preko preporucenih - ostvaruje se proces ekvivalentan overclock-u.
2. Ubacuje noviji software koji ispravlja bug-ove i koji ima novih pogodnosti i uopste bolje izmenjen kod - ostvaruje se proces ekvivalentan ugrade-u firmware-a. zarsilic je vec napisao u nekoj od tema ovu varijantu, pa me zanima ako je tako da li su ti programi koji se ubacuju napisani od strane proizvodjaca kao sto je i slucaj sa firmware-om?

Ja to zamisljam na ovakav nacin, pa sam bio mozda i previse slikovit... :)
[ Zarko Silic @ 07.01.2006. 13:02 ] @
U nacelu je uglavnom tako kako ste zamislili osim overkloka. Ako se ne varam u jednom od prethodnih postova je neko napisao (mislim wintesla) da je kod savremenih komputerski upravljanih vozila, od strane proizvodjaca ostavljeno tridesetak posto mogucnosti radi korigovanja i experimentisanja kako proizvodjaca tako i softverskih kuca koja se bave pisanjem ovakvih programa.
Obzirom da se tehnologija vrlo brzo razvija i obzirom da se automobili proizvode u velikim serijama i sa velikim izmenama u kratkom vremenskom periodu, mnoga od takvih proizvoda bivaju „nedoradjena“. Drigim recima za finije korekcije, a iz trzisnih razloga, nema se vremena te se pojedine stvari doradjuju u „hodu“. Neki proizvodjaci vozila (da ne kazem vecina) se ne bave proizvodnjom upravljacke elektronike za svoja vozila vec to prepustaju drugima (DELCOu, BOSCHu, HITACHIu, i drugima), dok neki ili sami rade ili u okviru svoje kuce imaju ljude koji to obavljaju (FORD, TOYOTA,...).
Pored eminentnih proizvodjaca upravljacke elektronike i softvera postoje i „satelitski“ proizvodjaci (tuning kuce). Vrlo cesto postoji tesna saradnja izmedju jednih i drugijh (EVC-BOSCH, DIMsport-IAW,...) i nesumnivo bas ta saradnja i dovodi do danasnjih rezultata.
Pocetak ciptuninga se vezuje za pojavu vozila koja poseduju ECU a jedan od pionira u tom segmantu je svedski SAAB sa svojim ingenerskim timom (SiGiT) koji je osamdesetih godina sada vec proslog veka, vrlo ozbiljno uplovio u te vode. Jedan od dva vodeca inzenjera je danas posebna tuning kuca, koja po mom skromnom misljenju spada u najjace na svetu (mozda i najjaca) sa sedistem u Belgiji (http://www.chippoint.com)
Ali da se vratimo postavljenom pitanju mada sam i ovo prethodno morao napisati da bi se citava problematika bolje shvatila.
BOSCH ima svoje EVCove, EVCovi svoje dilere i tunere itd. Povratve informacije i iskustva dovode do rezultata koji se bez sumnje primenjuju u novoj proizvodnji. I sami smo svesni da nove generacije vozila sa manjim mehanickim promenama donose vise konja i ekonomicniji rad. I tako iz dana u dan.

ECU, kako radi i cemu sluzi:
Necu se zadrzati na detaljisanju ovog sklopa pa vas molim da mi, zbog grubih uopstavanja, oprostite.
To je u stvari jedna kutija (elektronski sklop) kome je zadatak da upravlja i kontrolise rad motora sa unutrasnjim sagorevanjem. Njegove funkcije su generalno podeljene u 3 segmenta:
1. Prikupljanje informacija (MAF, MAB, ...)
2. Upravljanje (grejaci, paljenje, dizne,...)
3. Monitoring.
Za tunovanje su bitne prve dve. Cilj je da se koriscenjem ulaznih parametara na sto efikasniji i bolji nacin, ikoristi upravljacki segment u okviru ECUa. Zbog toga se i vrse prepravke softvera. Drugim recima fabricki soft se tunuje. Ako se to uradi strucno onda ne postoje evetualne posledice pa je takav rad, kako ste i sami primetili, neophodan.
Sta znaci strucno?
To znaci promeniti odredjene parametre toliko koliko je proizvodjac predvideo da je to moguce a samim tim i dozvoljeno. Nikako vise, sto je u praksi kod benzinaca i dizelasa bez turbine izmedju 10 i 15%, kod motora sa turbinom izmedju 20 i 30%. Kod pojedinih vozila su dozvoljena i veca odstupanja tako da za njih ovi procenti nisu striktni. (Moram se pohvaliti da sam na VW BORA tdi 101PS 2003g. uspeo dobiti 45% vecu snagu merenu na DINOu u odnosu na prvobitnu bez negativnih posledica-auto “cepaju” vec vise od godinu, doduse sa nemackim gorivom i na njihovim putevima a po satu ide vise nego sto je ugravirano). Ali to nije slucaj sa svim autima. Ne retko su rezultati i manji od ocekivanih ali ih ima. Obicno se krecu u spomenutim procentualnim okvirima i obicno se max brzina ne dira ili beznacajno. Teziste problematike se svodi na povecanje obrtnog momenta u najcesce koriscenom rezimu voznje i ka smanjenju potrosnje goriva. Ako se tu postignu rezultati ucinak je delotvoran.
O tim rezultatima se obavestava mentor (tuning kuca sa kojom saradjujete), oni obaveste svog mentora i tako dalje te se na taj nacin stvara tkzv. povratna informacija koja se kasnije izmedju ostalih stvari, „ugradjuje“ u nova auta.
Za sada toliko o principu ciptunovanja.

Evo vam nekoliko primera delimicno ali lepo obradjenih podataka kod pojedinih modela.
Firma HS nije izvorna tunerska kuca ali spada u firme sa visokim rejtingom i sa veoma mnogo iskustva.
http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-d/vwgolf19tdi90ps.html
http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-d/vwgolf418turbo-01.html
http://www.hs-elektronik.com/d...t-d/vwpassat97-19tdi110ps.html
http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-d/vwgolfvr6.html
http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-d/audia418turbo.html
http://www.hs-elektronik.com/datenblatt-d/opelcalibraturbo.html



[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 07.01.2006. u 15:53 GMT+1]
[ 2weird4u @ 07.01.2006. 17:58 ] @
Citat:
Teziste problematike se svodi na povecanje obrtnog momenta u najcesce koriscenom rezimu voznje i ka smanjenju potrosnje goriva. Ako se tu postignu rezultati ucinak je delotvoran.
O tim rezultatima se obavestava mentor (tuning kuca sa kojom saradjujete), oni obaveste svog mentora i tako dalje te se na taj nacin stvara tkzv. povratna informacija koja se kasnije izmedju ostalih stvari, „ugradjuje“ u nova auta.


Koliko sam ja razumeo to se koriguju vrednosti u vec postojecem programu, koje se po najboljoj utvrdjenoj normi dalje koriguju od strane onih programera koji vrse chip tuning.
Ako je tako, onda to nije isto kao i upgrade firmware-a.
[ Zarko Silic @ 07.01.2006. 18:45 ] @
Nije kao firmware. Taj izraz sam ja koristio u drugom kontekstu da bi slikovito objasnio razliku izmedju prvobitnog i poslednjeg softa kojim se tunuje isto vozilo.
U biti to i jeste firmware, ali ne osnovnog vec tunovanog softa. Kao sto sam i onda napisao tokom eksploatacije je doslo do boljih resenja (nacin opisan u prethodnom postu) pa se pri tunovanju koristi poslednja verzija u koju je inplantirano sve ono sto je do tog trenutka poznato.
Vrlo cesto i sami proizvodjaci pribegavaju upgradeu svojih softova (BMW M65) ali to nisu tunovani softveri vec samo bolja resenja postojecih. Iskustvo oko tunovanih softova proizvodjaci primenjuju tek u narednoj generaciji vozila a ne u postojecim.
Pokusacu da objasnim hiearhiju tunera.
1. Tvorac osnovnog softa (BOSCH,DELCO,...)
2. Tvorac softa za tunovanje softvera (EVC, ALENTECH,....)
3. Tvorac tunovanog softa za vozilo (tuner)
4. Korisnik usluga prethodnog u izvodjac radova na vozilu i
5. Vlasnik vozila .

[ 2weird4u @ 08.01.2006. 02:01 ] @
Thanx na opsirnim odgovorima. Sad razumem kako se tuning ustvari ostvaruje.

Pa...jos jednom thanx!