[ broker @ 13.01.2006. 20:04 ] @
Dobio sam nezvanicnu informaciju da je Infoteam blizu zavrsetka nove rutabilne mape SiCG za Garmin uredjaje.

Putna mreza je uradjena kompletna, zajedno sa 20-tak gradova do nivoa ulica. Treba jos da dorade mape za Beograd i Novi Sad tako da ce konacna verzija sadrzavati i oznacene jednosmerne ulice i kucne brojeve. Vrlo je verovatno da ce mapa biti gotova do sredine marta i predstavljena na sajmu automobila i nautike.

Ovo nije mapa koja je sada raspoloziva, vec nova mapa koja ce biti u ponudi kao poseban proizvod.
[ petarta @ 21.01.2006. 10:46 ] @
Juce sam saznao da ce bas ta mapa (rutabina SCG) da se prvi put pojavi na sajmu nautike 13.03.2006. Nema jos mnogo pa da vidimo kako ce to izgledati. Jedina je mana sto ce raditi samo sa Garmin uredjajima. (ili BT10 antenom)
[ buljko @ 21.01.2006. 12:29 ] @
Ja takve najave slusam vec 2-3 godine unazad. Sin mi radi u
Admiralbooks bas na izradi >>Beograd bez tajni<< i kaze da
cak ni Rapajic koji je vlasnik i jedan od tvoraca takvog oznacavanja
karata nije upoznat sa time. Daj Boze da je to istina. Jos uvek smo
crna rupa...
[ petarta @ 21.01.2006. 20:48 ] @
Citat:
buljko: Ja takve najave slusam vec 2-3 godine unazad. Sin mi radi u
Admiralbooks bas na izradi >>Beograd bez tajni<< i kaze da
cak ni Rapajic koji je vlasnik i jedan od tvoraca takvog oznacavanja
karata nije upoznat sa time. Daj Boze da je to istina. Jos uvek smo
crna rupa...


Nikad nisam cuo za Admiralbooks ni ti za Rapajica, ali INFO tim koji i najavljuje novu kartu ima izdate vec dve verzije, pa tako da ne moraju nesto posebno ni da se predstavljaju. Ja koristim njihovu SCG roadmap ver. 2.0 i mogu reci da sem rutabilnosti uopste karta nije losa.
Inace u ovoj oblasti nema exkluzivnosti, tako da ko god hoce (ume i moze) moze da se okusa u ovome. Postoji vise uredjaja i platformi na kojoj se moze razviti takva karta. I hrvati imaju nekoliko karti!
[ broker @ 22.01.2006. 00:20 ] @
Rapajiceva plan Beograda je vrlo zanimljivo i korisno stivo i revolucionarno kada je u pitanju stampani plan Beograda. Medjutim, tesko da je on otkrio oznacavanje smerova ulica i brojeva.

Uostalom, za Beograd i Novi Sad, vec neko vreme postoje detaljne digitalizovane mape sa ucrtanim realnim stanjem svega i svacega pa i brojeva, smerova ulica i prolaza i, naravno, geografski orejentisano. To svakako nije svakome dostupno, odnosno, dostupno je, ali za velike pare.
[ bokiss @ 05.02.2006. 14:49 ] @
Ja to nikako nebi tvrdio. Hajde reci koja je to digitalizovana mapa sa ucrtanim realnim stanjem svega, a da je komercijalna?
[ broker @ 05.02.2006. 17:11 ] @
Te mape nisu za smrtnike, pre svega zbog cene.
Pogledaj recimo sta VGI ima u ponudi i koliko to kosta.
[ Snecer @ 05.02.2006. 22:01 ] @
Nije loše, nadam se da če biti to dobra karta.

Ni u Sloveniji karta Adriaroute nije bila dobra od početka, previše grešaka itd.

Sada od novembra 2005 stvar je bolja. Cena za Adriaroute (Slo,Cro,Bih) je kod nas 160 EUR, a koliko če biti za Scg?

Tako da niste puno za nami, samo par meseci i nadam se da ste nešto naučili, hrvati su lansirali od početka stvarno skup i neupotrebljiv program, bilo je puno žalbi, tako da su na internetnoj stranici skinuli forum :)

Tako da u Sloveniji za sad nemamo sami svog proizvadaca, sve se radi u hrvatskoj osim kartografije.
[ vectrav6 @ 08.02.2006. 10:50 ] @
Što se tiće Adriaroute u Hrvatskoj radi odlično. Bilo je nekih grešaka koje su popravljene i ima još sitnih za popraviti, ali važan je početak jer u autonavigaciji sumnjam da će ikada doći pa je od garmina više nego odlična (govorim za Hrvatsku,ne znam kakva je u Sloveniji i BiH)
[ Snecer @ 08.02.2006. 21:33 ] @
Nisi pratio hrvatsko foruma na stranici Naviga koji proizvodi AR.

I s hrvatske strani bilo je puno prepuno žalbi tako da su elegantno forum skinuli...

Tek nakon verzijo 1.30 (i po tome se vidi koliko je bilo updejta) stvar je upotrebljiva. Problem nisu bila velika mesta nego loša karakterizacija puteva (AR ne pravi razlike između makdama i autoputa, tako da te vodi ako mu zahoče po makadamu)

Za Slovenijo je bio problem prestara karta (par godina), no sada sa verzijom 1.30 stvar je mnogo bolja.

Doči če i drugi. Za Sloveniju sada ima jedna beta karta TomToma koja če biti do 2007 spremna za prodaju.
[ petarta @ 02.03.2006. 17:06 ] @
za Brokera: Da li u Infotimu ide sve po planu? Da li ce rutabilna SCG biti na sajmu?
[ broker @ 07.03.2006. 17:04 ] @

Dobio sam informaciju.

Beogradski sajam nautike se odrzava u Hali 14 Beogradskog sajma, istovremeno sa izložbom "BG Car Show" od 13. do 19. marta 2006. Garmmin ce biti na sajmu i prikazace beta verziju rutabilne karte Beograda.

Sadrzaj karte:

- Detaljna vektorska karta ulica za Beograd i prigradska naselja

- Mogucnost generisanja automatske rute do odredista, sa Turn-by-turn
glasovnim navodjenjem na GARMIN uredjajima koji podržavaju rutabilne karte

- Precizne informacije o jednosmernim ulicama

- Mogucnost pretrazivanja po nazivima ulica

- Mogucnost pretrazivanja POI baze tacaka (preko 1300 tacaka: hoteli,
restorani, pozorista, ambasade i sl.)

- Delimicna baza kucnih brojeva

E sad, lepa vest je da ce svako ko se pojavi na Garminovom standu sa GPS uredjajem, moci besplatno da ucita ovu mapu u svoj GPS.

Puna verzija rutabilne karte Srbije i Crne Gore je u planu da se pojavi na trzistu u aprilu ili maju ove godine.
[ genesys @ 13.03.2006. 22:16 ] @

I, jel probao neko ovu beta verziju u svom uredjaju?
[ petarta @ 14.03.2006. 11:57 ] @
S'obzirom da je sajam poceo juce mora da je neko dobio na standu tu verziju i probao. Dajte da cujemo utiske!
[ gbakoc @ 16.03.2006. 22:17 ] @
A da li neko zna precizno da kaze gde se nalazi stand INFOTEAM-a?
Ja sam danas bio i nisam naisao na njihov stand. Doduse nisam se zavukao bas u svaki cosak, ali...

Ako neko zna neka napise tacno gde im se nalazi stand?
[ DigitNBG @ 17.03.2006. 09:51 ] @
Na kraju hale 14 iza glisera i camaca..

Mapa beograda radi lepo na

Garmin c-320



[Ovu poruku je menjao DigitNBG dana 17.03.2006. u 10:51 GMT+1]
[ petarta @ 17.03.2006. 12:33 ] @
Citat:
DigitNBG: Mapa beograda radi lepo na
Garmin c-320]

I ja sam dobio na probu na C330 ali bilo koju ulicu da upisem sa brojem on mi kaze da ne postoje podatci??? Da li radi samo sa POI?
[ DigitNBG @ 20.03.2006. 09:24 ] @
U uredjaju koji je bio izlozen pretraga po ulicama i brojevima radi. Ali... u beti koju instaliraju ta funkcija je DISABLED do finalne verzije koja ce se naplacivati i biti vezana samo za jedan uredjaj..

Ali mozes ubosti tacku na koju hoces da ides i dati uredjaju da ti izrutira put do tamo sto radi lepo.
[ bracadj @ 20.03.2006. 21:29 ] @
Meni su takodje učitali beta verziju i mogu reći da sam impresioniran. Uređaj koji imam je Legend C a pretraga po broju radi donekle i to samo ako ne ubacim ime grada, već samo ulicu i broj.
Imao sam prilike malo da ga testiram i rezultati su sledeći:
U 50 % slučajeva bi me kaznili za skretanje gde to nije dozvoljeno ali što se tiče jednosmernih ulica to je uneto kako treba. U jednoj situaciji me je čak "terao" da pregazim pešačko ostrvo ali pretpostavljam da su sve to dečije bolesti koje će biti ispravljene u finalnoj verziji programa. Sve u svemu nešto do sad neviđeno kod nas i svakako za veliku pohvalu.
[ pbenka @ 22.03.2006. 15:42 ] @
Juče sam postavio pitanje, a moderator mi je obrisao poruku, jer se na ES ne dozvoljava propagovanje piratizovanja. Pitaću još jednom, uz objašnjenje. Da li ima negde da se skine ova karta, koju, koliko sam shvatio su promotivno delili na štandu infoteam-a.

Objašnjenje: postoji li mogućnost da ovu kartu dobiju i oni koji iz nekih razloga nisu mogli biti na sajmu. Ni jednom reči nisam pomenuo da želim da "ukradem" kartu, samo sam se interesovao da legalno do nje dođem. Za informaciju, sa GPS prijemnikom imam kupljenu SCG road map, naravno legalno. Moderator, umesto brisanja je samo mogao da napiše da nema, i rešena stvar.
[ petarta @ 08.04.2006. 09:14 ] @
Sta se desi sa INFOTIMOM. Obecali su rutabilnu mapu do kraja marta. Sada odjednom nista. Nema nikakve informacije ni na njihovom sajtu!
[ broker @ 16.07.2006. 00:30 ] @
Iz Infoteam-a je stiglo obavestenje da je najzad, sa dvomesecnim zakasnjenjem, izasla prva verzija rutabilne karte SiCG. Kasnjenje je iskorisceno i da se ubaci vise podataka nego sto je plkanirano tako da je sada do nivoa ulic apokriva 32 umesto predvidjenih 24 grada.

Ova karta je zakljucana i kupac je moze korsititi samo sa jednim GPS uredjajem i ima pravo na dva besplatna update-a karte na novije verzije. Prvi sledeci update je planiran za jesen ove godine koji ce sadrzavati jos dopunjeniji plan Beograda do nivoa kucnih brojeva. Drugi update je planiran za pocetak 2007. sa prisirenjem za jos najmanje 5 planova gradova, i dopunu plana Novog sada do nivoa kucnih brojeva.

Detaljniji opis:

SCG Route je detaljna karta Srbije i Crne Gore namenjena učitavanju u GARMIN GPS uređaje. Podržava automatsko generisanje ruta kroz ulice, kao i navigaciju na svakom skretanju (Turn-by-turn) na računaru ili GARMIN GPS uređaju.

SCG Route sadrži sledeće podatke:

- Kompletna putnu mreža u Srbiji i Crnoj Gori, sa pravilno prikazanim petljama i raskrsnicama na međunarodnim i regionalnim putevima

- Sva naseljena mesta prikazana tačkom, veća mesta obeležena poligonom i prikazanim glavnim prolaznim pravcima.

- Detaljnu kartu ulica u 32 grada: Aranđelovac, Banja Koviljača, Batajnica, Beograd (sa prigradskim naseljima), Čačak, Futog, Golubac, Inđija, Kragujevac, Kruševac, Lajkovac, Lazarevac, Loznica, Mladenovac, Niš, Novi Pazar, Novi Sad, Paraćin, Petrovac na Mlavi, Podgorica, Požarevac, Prokuplje, Rumenka, Smederevo, Sremska Kamenica, Surčin, Valjevo, Veliko Gradište, Vrnjačka Banja, Žagubica, Zlatibor (kliknite na ime grada za sliku).

- Informaciju o jednosmernim ulicama i zabranama skretanja u Beogradu. Delimična baza kućnih brojeva Beograda je u ovoj verziji u fazi beta testiranja. Primer automatski generisane rute kroz Beogradske ulice možete pogledati ovde.

- Poligonima su prikazane vodene površine (reke, jezera, bare, močvare), zone naseljenih mesta, zone nacionalnih parkova...

- Na Dunavu i Savi je celom dužinom toka kroz Srbiju prikazana precizna linija obale i osovina plovnog puta. Na gornjem toku Dunava, od mađarske granice do pančevačkog mosta su prikazane i podvodne građevine.

Učitana u GARMIN GPS uređaj, SCG Route karta omogućava:

- Prikaz pozicije uređaja na karti u bilo kom trenutku

- Automatsko određivanje najkraće ili najbrže putanje do odredišta

- Pretraživanje karte po adresi, gradu, kućnom broju (test faza), ili POI bazi tačaka (hoteli, restorani, benzinske pumpe i sl.)

- Navođenje po zadataoj ruti sa glasovnim upozorenjima pre svakog skretanja (na kompatibilnim GARMIN uređajima)

- Automatsko prearčunavanje rute u slučaju promašenog skretanja

- Ažurnu i preciznu informaciju o udaljenosti od cilja i vremenu dolaska

- Računanje ruta kroz nekoliko tačaka
[ ivcha1976 @ 16.07.2006. 09:16 ] @
I jos jedno pitanje,da li je i dalje onako ruzno nacrtana kao da je dato nekom detetu da nacrta ulice koje se uvek seku pod pravim uglom?Imam utisak da su obdaniste angazovali da im crta mape!
[ broker @ 16.07.2006. 16:23 ] @
Ne znam, ja nemam zamerki. Mape mi izgledaju onako kako od te tehnologije ocekujem.
[ ivcha1976 @ 16.07.2006. 21:21 ] @
Ma ok je i dobro je sto ih ima,ali zar ne pozelis da izgledaju u najmanju ruku kao tomtom mape,da imaju malo lepse odradjene ulice,zato sto postoje toliko malih proizvodjaca koji imaju mnogo lepse mape od nasih!!
[ sudbonosan @ 21.07.2006. 20:10 ] @
I jel netko isprobavao koliko je precizna mapa i ima li grešaka - iskustva ?
I koja joj je cijena u eurima ?
[ broker @ 21.07.2006. 21:53 ] @
Preciznost karte se do sada mogla proveriti vise puta. Odavno je vec dostupan karta SiCG. Na sajmu je skoro moglo reklamno da se ucita ova nova karta ida se isproba.

Ovo je auto karta i preciznost joj je za te potrebe vise nego dovoljna. Unaprednjena se svode na uvodjenej vise detalja, ispravke gresaka i uskladjivanje sa izmenama na terenu koje su nastale. Najvise sto se dobija to su planovi gradova i autorutiranje.

Cena je oko 150 evra.

Lose vesti su da postojeca karta SiCG verovatno nece videti nikakav update iako je tako obecavano. Najavljena je SiCG outdoor karta koja ce biti namenjena planinarima, biciklistima i slicno...
[ ivcha1976 @ 21.07.2006. 22:25 ] @
Znaci,i dalje bez ozbiljne domace GPS mape....
[ broker @ 22.07.2006. 17:53 ] @
Zavisi sta smatras pod ozbiljnim.
[ ivcha1976 @ 22.07.2006. 18:00 ] @
Citat:
broker: Zavisi sta smatras pod ozbiljnim.


MIslim da je ovakav tip odgovora i uopste stava ono sto je dovelo ovu Srbiju tu gde jeste!Pa naravno da svi a i ti znamo sta se smatra ozbiljnim resenjem za GPS!Verujem da si imao prilike da vidis kako izgleda Route66 ili TomTom koji su zaista ozbiljni,pa uporedi sa nesrecnim mapama Srbije koje pravi Infoteam pa ce ti se samo reci sta se podrazumeva pod ozbiljno!
[ broker @ 22.07.2006. 18:25 ] @
Ne znam sta svi (pa i ja) znamo da je ozbiljna mapa. Svako ima neke svoje potrebe i od mape ocekuje ono sto je njemu potrebno.

Ako se ne varam ti imas primedbe na izgled? Ja na izgled ne polazem mnogo paznju, sve dok je funkcionalan. Bitno mi je da je mapa tacna, pregledna i da ima informacije koje su mi potrebne.

Ako se ne varam, sve Garmin mape na jednom uredjaju izgledaju isto. Sama mapa u digitalnom obliku ne sadrzi opis izgleda objekata, vec podatke o objektima, a za izgled se brinu uredjaji koji mapu prikazuju.

Bas me interesuej sta je to konkretno sto nedostaje Mapi SiCG pa je tei klasifikujes kao neozbiljnu.
[ ivcha1976 @ 22.07.2006. 19:52 ] @
Pa na primer,kako su reseni POI po Srbiji,ima li ih uopste i moze li se dodati npr.neka eksterna baza POI sa sadrzajem koji krajnjeg korisnika interesuje?
[ petarta @ 23.07.2006. 09:45 ] @
Definitivno smatram da je ova rasprava dobra, ako ni zbog cega, a ono da ljudi iz Infotima vide kakvi su problemi u koriscenju mape i da to ispravljaju. Mapu sam isprobao i moram reci da je ocito najvise paznje usmereno na Beograd (sto je predpostavljam najvaznije), ali zaista ima puno gresaka koje se moraju ispravljati hitno. Recimo da ako idete iz pravca Cacka i trazite da Vas odvede u Pozegu on ce Vas navoditi da skrenete u Lucane. Mislim da mapa koja promasi jedno mesto za desetak kilometara nije bas od onih pouzdanih. Naravno da niko od nas nece krenuti na put, a da ne zna gde je "Pozega" ili Kraljevo ili Lucane, ali za sta nam onda i treba ova karta i kome je namenjena? Mislim da bi njen zadatak bio da kada se nadjete u sitaaciji blokade saobracajnice (to je kod nas cesto) bez greske vas odvede najblizim putem ili zaobidje blokirano mesto. S'druge strane Beograd je (obzirom da je ovo prva rutabilna) uradjen sasvim solidno i ako je njen zadatak da ljudima koji ne poznaju grad nadje odredjenu lokaciju onda ce ova karta to solidno odraditi.
Moja najveca zamerka je na cenu. Mislim da je 13.653,00 dinara ili 150 e malo previse za ovu kartu. Kao primer vam navodim da iGo 2006 full pakovanje od 26 zemalja kosta (sve sa 1GB SD karticom) 250 e ili recimo da iGO 2006 Madjarska kosta (opet u kompletu sa 256 MB SD kartom) 95 e. TomTom zapadna evropa (18 zemalja) kosta 199 e.
[ ivcha1976 @ 23.07.2006. 13:02 ] @
Apsolutno se slazem sa Petrom,ali izgleda da je stil ljudi iz Infoteam-a da nas deru po svaku cenu!Pocevsi od opreme koja je van jeftinija visestruko za istu stvar pa preko poluprofi mapa koje mogu donekle da zavrse posao!
[ marko-pegaz @ 27.07.2006. 19:02 ] @
Ne znam što si tako ogorčen na Info Team. Prava stvar bi bila da postoji konkurencija. Ja im skidam kapu što su uleteli u celu stvar i zahvalan im na onome što rade. Kada neko uradi isto (slično ili bolje) onda ćemo moći da biramo. APSOLUTNO SE SLAŽEM DA JE CENA PREJAKA! Ljudi cene svoj rad. I tako to i treba. A naš posao je da pritiskamo da se za te pare taj posao odrađuje što bolje! Ili da se cena popusti bar za sada. Mada mislim da tu više kritiku treba usmeriti na Garmin... politika

Ono što ja imam od informacija je da su bili zatrpani zahtevima da se ta karta pusti što pre. Zbog toga su i pustili prvo beta proizvod na testiranje i trudili se da isprave što više zamerki. Sledeći korak je ovo - komercijalna upotreba koja treba da dovede do još par revizija da bi sve bilo u najvećoj meri dovršeno. Postoje još dva koraka u najskorije vreme: update na jesen gde će biti osim postojećih 32 grada još bar sedam (a oni bi voleli i više) i na početku 2007. kompletna pokrivenost svih mesta.

Dalje ide ono što i svuda u svetu... POI POI POI POI i ispravke bug-ova primećenih u prethodnim verzijama. Kao i kod svakog softvera tako i ovde NIKADA neće biti konačne verzije i verzije bez grešaka!

Drugovi saborci volan u šake, GPS na vetrobran ili na tablu... pa kritikujte!

ajd...
[ ivcha1976 @ 27.07.2006. 22:21 ] @
Pa moze,al kad bi neko iz InfoTeama citao sve ovo pa da pozove ljude koji se bave GPS u Srbiji,pa svima koji su voljni da testiraju usluzno instalira GPS uredjaj i mape i nesto na cemu ce se beleziti greske,mozda bi i dobili mape koje su ok!Uz pomoc svih bilo bi lakse!Ovako......
[ broker @ 28.07.2006. 08:00 ] @
ivcha, Infoteam saradjuje sa ljudima koji su relevantni za taj posao.

Moras biti vise tolerantan, jer ovakv nacin diskutovanja koji je na ivici vredjanja nikome ne korisiti, a steti najvise tebi. Ako vec hoces da kritikujes onda to radi konstruktivno i argumentovano a pausalne licne ocene ostavi za uz kaficu ili ulicu. Ja sam te lepo pitao sta ti konkretno smeta, jer je to ono sto Infoteam-u treba da cuje da bi unapredjivali mapu, a ti umesto toga opet ispucavas neke prazne price.

Cena nove mape je pretarana, siguran sam da ce vam to reci i ljudi iz Infoteam-a. Problem je sto na cenu znacajno uticu faktori koje je tesko kontrolisati: pre svega Garmin, koji diktira cene licenci za mape, a onda i veoma malo trziste. Meni najvise smetta recimo to sto smo svi mo koji smo kupili staru mapu ispaljeni, jer update stare mape nje u planu i verovatno ga nece biti iako je obecano da cemo, kada kupimo mapu dobijati redovne update. Ja sam pukao lovu racunajuci da cu tako da pomognem da se mapa sredi ali je ispalo da je napraljena nova mapa koju sada moram ponovo da kupim. Doduse, rekli su da gledaju da bar obebede neki popust za vlasnike starih mapa, a mozda naprave i neki update ove stare mape, ali je to sve na dugom stapu.

Ako ti sve bas toliko smeta, uzmi pa sam nacrtaj mapu kakva ti odgovara, pa ces videti kakav je to posao, koliko zahteva znanja, i koliko zahteva vremena.

Ostaje nam samo da se nadamo da dolazi vreme kada ce GPS-ovi biti sve vise integrisani u PDA, i da ce neko napraviti softver koji ce biti otvoren tako da ce moci da se pojavi mnogo vise proizvodjaca mapa a da ce one biti lako upotrebjive na velikom broju uredjaja. Tada ce i cene biti mnogo nize.

Glavna kocnica je polako popustena, jer su se pojavili mali proizvodjaci GPS cipova koji po kvalitetu mogu dapariraju cipovima koje proizvodi Garmin i ostala dva-tri veliak proizvodjaca (koji drze visoke cene), tako da ce uskoro GPS biti svakodnevna stvar, ugradjena u svaki uredjaj u koji to ima smisla ugraditi.
[ petarta @ 28.07.2006. 11:58 ] @
Ama slazem se u potpunosti sa brokerom. Karta mozda ima sto mana ali je izasla i nalazi se u prodaji! Ja sam se zaista obradovao njenim pojavljivanjem i sacekacu bar par Updateova da je kupim i koristim u Qteku. Do sada sam je probao na uredjajima od prijatelja.
Inace ova tema bi trebalo da bude sto cesce koriscena i da svi korisnici karte iznose svoje primedbe i zapazanja jer ce tako uticati na sto brze ispravke.
[ ivcha1976 @ 29.07.2006. 00:33 ] @
brokeru,prijatelju,ti zaista ne citas pazljivo sta sam napisao!Ja sam izneo sta mi smeta i to sto sam rekao da mi se mape ne svidjaju zato sto su lose odradjene,sto cak i ne lice velikim proizvodjacima to je moja ocena i ne vidim sta je tu na ivici vredjanja!Mozda ono sto sam rekao da su angazovali obdaniste za osobe ostecenog vida da im crtaju mape?Ako je to nekoga uvredilo,zaista se izvinjavam,ali...Takodje sam ti napisao da ono sto mi nedostaje je mogucnost koriscenj POI koji se mogu koristiti na drugim mapama i skinuti besplatno sa neta!Znas,to je ona stara Komunisticka,partijska-kakve su takve su,nase su i najbolje su!Tudje necemo,svoje ljude deremo!Dokle tako?Ja jesam zadovoljan sto postoji inicijativa da se neko bavi GPS mapama Srbije,al taj neko to ne radi zato sto mu je lepo to da radi,nego zbog love.I ako nece ne mora!Ima ko oce-TomTom!Videces kad izadje njihova mapa zvanicna East Europe kako ce ova nasa da se zaboravi!Pa koliko ljudi sada u Srbiji koristi TomTom mape a koliko Garminove?Nije razlog sto su TT besplatne,nego su BOLJE!I bolje su iGO i sve ostale!
Raspisao sam se malo vise zato sto me nerviraju takvi komentari!I na kraju,nista lose nisam mislio,neka ljudi iz InfoTeam-a citaju ovo pa neka izvuku zakljucak!To je za njihovo dobro!Ako PlanPlus originalni disk mogu da prodaju 450din i budu zadovljni(i to je neko nacrtao i to je bolje od ITeam mapa),onda ostalo ne razumem?
I lepo je sto si rekao da radis za Garmin i InfoTeam,konacno!
Izvini ako sam te icim uvredio!
[ broker @ 29.07.2006. 09:45 ] @
Citat:
ivcha1976: brokeru,prijatelju,ti zaista ne citas pazljivo sta sam napisao!Ja sam izneo sta mi smeta i to sto sam rekao da mi se mape ne svidjaju zato sto su lose odradjene,sto cak i ne lice velikim proizvodjacima to je moja ocena i ne vidim sta je tu na ivici vredjanja!Mozda ono sto sam rekao da su angazovali obdaniste za osobe ostecenog vida da im crtaju mape?Ako je to nekoga uvredilo,zaista se izvinjavam,ali...


S ovakvim komentarima niko te nece ozbiljno shvatiti. Moras da napises sta je to konkretno sto zelis, a obrati paznju da ljudi iz Garmina dobro znaju sta radi konkurencija i da se oni sa mapama "igraju" isto koliko i ostali veliki igraci.

Citat:

Takodje sam ti napisao da ono sto mi nedostaje je mogucnost koriscenj POI


To je jedino sto si napisao konkretno ali si prevideo da su iz Garmina najavili da ce update imati i POI jer je ova mapa izbacena na trziste nedovrsena, zbog prevelike traznje.

Citat:

I ako nece ne mora!Ima ko oce-TomTom!Videces kad izadje njihova mapa zvanicna East Europe kako ce ova nasa da se zaboravi!Pa koliko ljudi sada u Srbiji koristi TomTom mape a koliko Garminove?Nije razlog sto su TT besplatne,nego su BOLJE!I bolje su iGO i sve ostale!


Pa super, postoji konkurencija, postoji izbor, svako moze da koristi ono sto mu odgovara, zar ne?

Citat:

Ako PlanPlus originalni disk mogu da prodaju 450din i budu zadovljni(i to je neko nacrtao i to je bolje od ITeam mapa),onda ostalo ne razumem?


Plan plus se prodaje i na trfikama zato sto je njegovo trziste veliko. Za nejgovo koriscenje nije potrebno nista vise neko racunar. Video bi koliko bi kosta ako bi mu trziste bilo brojano u par stotina komada (ako je trziste za Garmin SiCG i toliko). PlanPlus mapa mora da izgleda bolje jer se prikazuje na racunaru a ne na nekom malom uredjaju koji ima crno-beli ekran par cm sa par cm, kome je procesorska snaga za nekoliko redova velicine manja a radi na dve male AA baterije.

Mislim, poredis babe i zabe...


Citat:

I lepo je sto si rekao da radis za Garmin i InfoTeam,konacno!


A kad sam ja to, molim te, rekao da radim za Garmin ili InfoTeam? Mislim da je sasvim normalno da ocekujem od tebe da u diskusiji ucestvujes na korektan nacin i konstruktivno. Same ovakve tvoje insinuacije su upravo nekorektne i nekonstruktivne.
[ ivcha1976 @ 29.07.2006. 10:44 ] @
Ko pravi flame ovde?Ko moderise moderatora foruma?
[ petarta @ 29.07.2006. 19:04 ] @
Ja (a siguran sam i ostali) zaista zelim da u ovoj temi citam o zapazanjima, problemima ili novostima "SCG Route" pa Vas molim da nam to i omogucite.
Primetio sam da su neki restorani upisani kao POI, a nekine. Da li je potrebno da se neko prijavi negde da bi bio zapisan kao POI.
[ ivcha1976 @ 29.07.2006. 20:28 ] @
Naravno da svi to zelimo,ali ocigledno da ako neko iznese nesto sto se dragom nam moderatoru ne svidja,narocito akoje to nesto sto se ne slaze sa Garmin pogledima na svet,nastaje problem!Ja zaista ne mislim nista lose i pisem o svojim zapazanjima onako kako ih ja percepiram kao neko ko voli GPS tehnologiju!To sto trpim prozivanja i sto drugi moraju da citju ono sto je licno meni upuceno,ja se izvinjavam!Mislim da cu preziveti.Samo zelim da ostanemo konstruktivni!
Bilo bi skroz interesantno da POI mogu da se naprave i da mi,koji dosta putujemo po Srbiji(prelazim 3000km mesecno minimum,takav mi je posao u Farmaceutskoj kuci),mozemo da pomognemo obogacivanju sadrzaja domacih mapa.
[ broker @ 29.07.2006. 21:56 ] @
Ljudi iz Infoteama su vise puta pozivali sve zainteresovane da im se jave sa sugestijama za mapu, pa i da im salju dopune ili ispravke.

Petre, uvek mozes da im posaljes tacne koordinate i opis tacke koju mislis da su izostavili (koordinate salji u WDS datumu). Na njima je da procene da li ce da tu tacku da ubace u mapu ili nece.


ivcha, ne zaboravi da si ti taj koji korsiti recnik koji je na ivici vredjanja i koji uz to iznosi lazne tvrdnje o mom statusu u odnosu na Garmin. Moje je da te opominjem da se drzis teme i da postujes pravila (a to izmedju ostalog znaci da ne vredjas i ne iznosis neistine). ako se ti zbog toga osecas ugrozen, onda imas cudan sistem vrednosti.

Niko tebi ovde ne brani da kritikujes Garmin mapu, samo to radi kulturno i sa konkretnim argumentima. Sto se men tice, disksuija na tu temu je zavrsena. Ubuduce cu ti prosto brisati opaske koje nisu konstruktivne za diskusiju. Ako iams problema sa mojim nacinom moderisanja, znas gde treba da se zalis, nisam te prvi put upucivao na to. Ovde nije mesto da se o tome diskutuje.
[ petarta @ 30.07.2006. 18:14 ] @
Citat:
broker: Petre, uvek mozes da im posaljes tacne koordinate i opis tacke koju mislis da su izostavili (koordinate salji u WDS datumu). Na njima je da procene da li ce da tu tacku da ubace u mapu ili nece.

To je dobro, jer prvenstveno mislim da treba u POI da se ubace sve pumpe, restorani, servisi, moteli...
Ne znam da li Garmin ima tu mogucnos, ali ne bi bilo na odmet da mogu da se kreiraju nezavisno POI od Garmina, jer ne bi bilo na odmet da imamo tacke sa najcesce postavljanim radarom... (Nesto slicno ima TomTom)
[ broker @ 30.07.2006. 19:14 ] @
SLazem se da mapa treba dabu de sto punija, ali je ipak nerealno ocekivati da mogu da ubace bas svaku pumpu i restoran. Ipak su to podaci kojih ima mnogo i cesto se menjaju.

Milsim da POI mora d abude sastavni deo mape. No, u svaki uredjaj mozes da ucitavasa orjentire (waypoint) koji sasvim lepo mogu da odrade i taj posao.
[ Snecer @ 06.08.2006. 16:26 ] @
Ja cu kupiti kartu Scg Roadmap jer mi kao strancu treba. U cetvrtak idem u Beo pa da kupim direktno kod info teama i pitam kako dalje.

Isti je to problem sa AR 1.3. Ako si domac onda ti neke rute smetaju, ali za stranca je bitno, da stigne na cilj, jer ionako ne poznaje terena.

Svaka cast Info teamu, da je izradio rutabilnu kartu za SCG, mi u Sloveniji jos nemamo vlastite, nego onu iz AR 1.3.

To je prva verzija i nadajmo se da ce info team srediti mapu u sledecim updejtima.

I cena nije prejaka ako je 150 eur, ista je to cena kao za AR kod nas. Vazno je, da je karta sada rutabilna i da je imate.

Pogledajte AR 1.3, ni danas nije perfektna, pa je vec godinu dana i vise vani ali je stalno bolja i bolja.ž

Konkurence za sad nema....
[ Snecer @ 06.08.2006. 16:47 ] @
Mislim, da ivchy ne poznaje Garmin uredaja.

Izgled mape je odvisan od aparata i softwera. Najadnije izgleda na starijim modelima kao ique 3200,3600, street pilot, a na novijim modelima kao Nuvi ista karta izgleda super, je 3d i boljeg izgleda nego u tomtomu.

Imam i stari i novi model. U modelu 3200 je stvarno samo 2d, ne izgleda bas vrhunsko ali je puno funkcionalna. Imam i Nuvi, koji ima nov softwer i perfektan izgled ali koristim 2d jer mi je bolje pregledan.

Ali je funkcionalnost na svim napravama ista i nema veze sa izgledom, koji i nije bitan u kolima gdje slusas glasovne upote.

Tomtom je katastrofa npr. za Sloveniju, ima katastrofalnu i losu mapu sa puno gresaka za razliku od AR 1.3 koja je jedina karta za Slo.

Ubaci scg roadmap ili route u garmin Navi i videces kako to izgleda.

I nemoj opet jaukati kakva da je Srbija i njezino stanje, imate kartu a mi Slovenci u EU je nemamo. I vasa karta je na nivoju Navteq-Garminov map (City Navigator Europe).
[ zorpetus @ 07.08.2006. 14:40 ] @
Citat:
Snecer: Mislim, da ivchy ne poznaje Garmin uredaja.

Izgled mape je odvisan od aparata i softwera. Najadnije izgleda na starijim modelima kao ique 3200,3600, street pilot, a na novijim modelima kao Nuvi ista karta izgleda super, je 3d i boljeg izgleda nego u tomtomu.
.


Da li mozda znas da mi kazes da li Garminov entry-level model "eTrex Legend" podrzava rutabilne mape?
Ili za njega mogu samo da koristim "Roadmap" (koji je zapravo samo karta, bez ruta).
[ broker @ 07.08.2006. 22:14 ] @
eTrex legend nema rutabilnost ali u njeg amozes ucitati rutabilnu mapu, samo sto ti ta funkcija nece raditi.
[ zorpetus @ 08.08.2006. 09:50 ] @
Citat:
broker: eTrex legend nema rutabilnost ali u njeg amozes ucitati rutabilnu mapu, samo sto ti ta funkcija nece raditi.


Hvala na odgovoru. Interesuje me samo koliko memorije oduzimaju te rutabilne mape, tj. da li se mozda sastoje iz dva dela : jedan koji je sama mapa ili drugi koji bi bio informacija o rutama ili je sve to objedinjeno u jedan fajl?

Pitam naravno zato jer bi zeleo da na svom eTrex Legendu imam najsvezije mape Srbije ali ovaj GPS ima samo 8 MB memorije. :(


[ broker @ 08.08.2006. 23:53 ] @
Koliko znam, sve je u jednoj datoteci.
[ Snecer @ 11.08.2006. 10:22 ] @
Sad sam nabavio Scg roadmap i moram da kazem, da radi solidno. Po Beogradu me lepo vozilo i sta je bitno, uvijek dovelo na cilj sto je najbitnije za stranca.

I po selima ume da dobro vodi.
[ petarta @ 12.08.2006. 11:08 ] @
Kada je ukljucena opcija da ti da najbrzu putanju uvek koristi "glavnije" ulice (Kneza Milosa, Bulevar KA...) bez obzira sto to tada nije najbrza ruta i licno mislim da treba koristiti opciju "najkraci put".
[ zorpetus @ 12.08.2006. 11:45 ] @
Citat:
Snecer: Sad sam nabavio Scg roadmap i moram da kazem, da radi solidno. Po Beogradu me lepo vozilo i sta je bitno, uvijek dovelo na cilj sto je najbitnije za stranca.

I po selima ume da dobro vodi.



SCG Roadmap V2 ili SCG Route?
Po ovome sto si napisao cini mi se da pricas o SCG Route map?
[ Snecer @ 14.08.2006. 19:35 ] @
Da, SCG route 1.0. Slicna imena :)

Pre sam imao roadmap.
[ sksk @ 16.08.2006. 19:23 ] @


kako funkcionise na street pilot 310


J
[ marko-pegaz @ 16.08.2006. 20:27 ] @
Koliko sam ja probao u Novom Sadu i Beogradu, vi�e je nego �to sam o�ekivao.
Uz obe�ane update-ove bi�e to dobra kombinacija. Za nekih 37.000,00 Dinara
koliko se prodaje SP C 310 sa SCG Route-om ne treba mi ni�ta vi�e. Mada je
Nuvi interesantan zbog dimenzija i dodatnih funkcija...
[ petarta @ 16.08.2006. 21:51 ] @
Citat:
sksk:pa polako,sad sam putovao po Evropi pa I-go ima gresaka.

Pa igo verovatno ima, ali TomTom minimalno! Ma mislim da je u redu da bude gresaka koje ce se kasnije ispraviti.
Inace vodi se na Hrvatskom forumu velika rasprava oko novog Adria route update-a i njihov proizvodjac je na svom sajtu objavio obrazac za prijavu gresaka! Mogli bi i ljudi u INFO TIMU da razmisle o toj ideji.
[ broker @ 17.08.2006. 10:12 ] @
Ljudi, drzite se teme...
[ sksk @ 17.08.2006. 14:53 ] @
HI,
prve impresije su veoma dobre,istina malo mu treba vremena (Pilot 310c) da iskalkulise novu rutu (TomTom je tu za moj ukus najbrzi),ali s obzirom da u gradu nema bas uvek cisto nebo i da nije GPS III generacije,vise nego dobro.

meni smeta(a mozda i moze ali jos nisam provalio) da "skrolujem" kartu do recimo granice Srbije i Makedonije.Do sad sam uspeo samo da zum plus ili minus kartu.
Takodje ne znam da li je moguce da "skrolujes" kartu do neke tacke i da tu "udaris" pin da te irutuje do te tacke.
Ako ne,onda su to samo male sugestije Infotimu.
Takodje,ima li neka adresa gde covek moze da im da sugestije za adrese i brojeve,pa da isparev u sledecem izdanju

J
[ marko-pegaz @ 17.08.2006. 18:03 ] @
Kartu skrolujes tako sto odaberes KUDA IDEMO - PRETRAZI KARTU pa skrolujes
na strelice gde ti treba i ubodes strelicu na mesto gde hoces da ides. Moras
da vodis racuna da je to mesto na rutabilnoj liniji (ulica, put...).

U engleskoj varijanti menija naravno koristi prevod ;)

[mod: uklonjena reklama]

[Ovu poruku je menjao broker dana 17.08.2006. u 22:52 GMT+1]
[ sksk @ 17.08.2006. 18:22 ] @


Hvala,

sve je OK


Recimo Blok 44 treba da poboljsaju adrese i brojeve javicu im za neki dan..kad se malo vise provozam po gradu

J
[ petarta @ 17.08.2006. 20:12 ] @
Citat:
petarta:Inace vodi se na Hrvatskom forumu velika rasprava oko novog Adria route update-a i njihov proizvodjac je na svom sajtu objavio obrazac za prijavu gresaka! Mogli bi i ljudi u INFO TIMU da razmisle o toj ideji.


Mislim da im jos ne treba slati sve primedbe na mail jer koliko ja vidim oni to nisu ni trazili, ali mislim da bi trebali da porade na tome!
[ sksk @ 17.08.2006. 22:08 ] @
Mislom da treba slati,dok se oni sete,ovako da mi posaljemo i da imamo
inicijativu

j
[ broker @ 18.08.2006. 07:19 ] @
Ljudi iz Infoteam-a su ne jednom rekli da primedbe mozemo slobodno da im saljemo.
[ marko-pegaz @ 18.08.2006. 13:41 ] @
Slazem se... slobodno saljite sve sto imate! A kad ce stici da poprave sve
to... videcemo! Svima je u interesu da karte budu sto tacnije.
[ sksk @ 18.08.2006. 20:34 ] @


Zvao sam i pitao i evo adresa za mape i korekcije

[email protected]

Napomena,ne updejtujte Street Pilot 310c na 5.2 jer onda ne cita SCG kartu dobro,ja sam uradio pa sam morao na netu da jurim verziju 4.8 sa kojom karta radi veoma dobro.U Info-timu se nadaju da ce update 5.3 za ispravi sve greske


J
[ Too furious @ 18.08.2006. 23:50 ] @
Danas sam bio u Infohouse da bih se raspitao da li ce postojati mapa SCG za Garmin Mobile 20 i rekli su mi da ce rutabilna mapa koja vec postoji za SCG moci da se koristi i na mobilnim telefonima. Medjutim iako je Garmin Mobile 20 najavljen za treci kvartal ove godine jos uvek nemaju nikakvu zvanicnu informaciju kada ce poceti sa distribucijom. Kako su mi rekli u Infohouse-u ne ocekuju da ce bar do septembra bilo sta desavati na ovu temu, cak su i izrazili sumnju u ceo ovaj projekat. Ono sto me razocaralo je da se ova mapa moci koristiti samo sa Garmin GPS prijemnicima sto je po meni veoma lose. Jer ovo znaci da i oni koji vec imaju GPS prijemnike moraju da kupuju Garminove sto ce, po mom misljenju, znacajno umanjiti prodaju Garmin Mobile 20.

[Ovu poruku je menjao Too furious dana 19.08.2006. u 17:46 GMT+1]
[ petarta @ 19.08.2006. 17:49 ] @
Citat:
Too furious: Ono sto me razocaralo je da se ova mapa moci koristiti samo sa Garmin GPS prijemnicima sto je po meni veoma lose. Jer ovo znaci da i oni koji vec imaju GPS prijemnike moraju da kupuju Garminove sto ce, po mom misljenju, znacajno umanjiti prodaju Garmin Mobile 20.]

Pa ovo i nije bas tacno. Naime postoji mogucnost da koristis Garminove mape (recimo u Pocket PC-u) sa klasicnim GPS risiverom. Postoji program koji se startuje, preuzme signal sa prijemnika, a zatim simulira garminov protokol. Tek tada se startuje Garmin Que i to radi, a prakticno bez problema jer sam licno probao.
[ Too furious @ 19.08.2006. 18:00 ] @
Citat:
petarta: Pa ovo i nije bas tacno. Naime postoji mogucnost da koristis Garminove mape (recimo u Pocket PC-u) sa klasicnim GPS risiverom. Postoji program koji se startuje, preuzme signal sa prijemnika, a zatim simulira garminov protokol. Tek tada se startuje Garmin Que i to radi, a prakticno bez problema jer sam licno probao.


Neznam, ja sam preneo samo ono sto su meni rekli u Infohouse-u. Cak oni nisu imali zvanicne informacije da li ce mape za mobilne telefone raditi sa drugim GPS prijemnicima, vec su mi rekli da pretpostavljaju da ce tako da bude, jer navodno garminove mape instalirane na PDA uredjajima ne rade sa integrisanim GPS prijemnicima, vec moraju da se dodatno koriste garminovi. Ako ti kazes da moze onda nema razloga da ti ne verujem, mada mi je cudno da ovi u Infohouse-u nisu o tome bolje informisani.
[ broker @ 19.08.2006. 18:00 ] @
Cek, svaki GPs uredjaj ume da racunaru salje podatke U NMEA formatu, a svaki GPS program ume da prima podatke u tom formatu.

Garminove mape su zasticeni format. u princiu, mozes ih korsititi samo u Garminovom programu. Da li je on ugradjen u GPS, nalazi se na racunaru,. u Pocket PC-u ili na mobilnom telefonu, u principu ne bi trebalo da bude uopste bitno.

Garmin pravi mape za svoje uredjaje i njemu jeste u interesu da prodaje svoje uredjaje. Ne mozes ocekivati da naprave mapu i dozvole da ih ljudi koji imaju uredjaje konkurentnih firmi mogu ucitati u svoje GPS uredjaje.

Garminove mape su zakljucane, a otkljucavaju se kodom uredjaja (kada registrujes mapu, registrujes je za konkretan GPS uredjaj i ne mozes je koristiti cak ni na nekom drugom Garminovom uredjaju, ako mapu ne registrujes i za njega (a to znaci da platis jos jednu licencu). Svidjalo se to nama ili ne, oni moraju da zastite svoj interes. A dugorocno gledano, to i nama odgovara, jer su licence za SiCG routabilnu mabu skupe jer je malo trziste. Nama ce koristiti ako se te mape vise prodaju jer ce im pasti cena.

[ Too furious @ 19.08.2006. 18:09 ] @
U Infohouse-u su mi rekli kako garminovi prijemnici navodno osim koordinata salju i indetifikacioni kod koji otkljucava mapu tako da mapa jedino moze da se otkljuca sa garminovim prijemnicima. Ovim kao zele da sprece pirateriju. Ovo je ono sto su mi rekli, ali isto moram da naglasim da su pre par meseci kada sam otisao kod njih da se raspitam za garminove prijemnike tvrdili kako Garmin GPS BT prijemnik 10 ne moze da radi sa mobilnim telefonima, tj. sa TomTom mapama, ali posto sam ja insistirao probali smo - i radilo je. Tako da, jeste da su mi u Infohouse-u sve ovo rekli, medjutim ipak treba sacekat pojavljivanje Garmin Mobile 20 na trzistu i onda videti sta sve moze, a sta ne moze.
[ Too furious @ 19.08.2006. 18:25 ] @
broker, ne bih se slozio sa tobom. Mislim da su ovom garminovom politikom pogodjeni potencijani kupci garminovog softvera. Zasto? Recimo ja vec imam GPS prijemnik, koristio sam mapu TomTom i zelim da sada koristim garminove mape. I ja bih morao da kupim ne samo garminov softver, vec i GPS modul koji vec imam i time prakticno bacim jos 150-200 evra. Pa o cemu se ovde radi? I TomTom u ponudi ima svoje GPS prijemnike, ali njihov softver moze bez problema da radi i sa drugim prijemnicima. Isti slucaj je i sa Route66. Garmin ovim potezom zeli da poveca prodaju svojih prijemnika, ali mislim da ce da postigne suprotan efekat, tj. da ce zbog ovoga vecina onih koji imaju PDA uredjaje ili GPS prijemnike radije opredelit za nekog drugog proizvodjaca i time sebe postedet bespotrebnog raspipanja novca.
[ broker @ 19.08.2006. 20:04 ] @
Sad mi nije ukljucen laptop na kome je Garmin MapSource, ali mogao bih da se kladim da MapSource pored Garmin formata, prihvata podatke iz GPS-a i u NMEA formatu, a NMEA format ne prenosi nikakve identifikacione brojeve a i da ih prenosi, to bi bilo svima dostupno, pa bi najmanji problem bio da se napravi program koji lazira taj podatak (mada i Garminov format je poznat tako da i to ne bi bilo tesko lazirati).

No svejedno, Garmin ima pravo da stiti svoje mape tako da ne moze da ih koristi niko ko nije njihov kupac. Akose ne varam MapSource se i ne moze kupiti odvojeno vec se dobija uz GPS uredjaj. Licenca za koriscenje mape je vezana za GPS uredjaj - ako nemas GArmin GPS, ne mozes da korsitis ni pamu.

Poredjenje sa TomTom i Route66 ne stoji, jer TomTom i Route66 su programi koji rade na raznim platformama i nisu vezani za odredjenog proizvodjaca GPS uredjaja, tako da im jeste u interesu da mapa bude siroko dostupna sto vecem broju kupaca. Garmin mape pravi samo za kupce svojih uredjaja a vlasnici uredjaja drugih proizvodjaca ih ne interesuju. Nisu njihova ciljna grupa.

Isto tako mozemo da kukamo sto Microsoft pravi programe koji rade samo pod Windows-om, a ne, recimo, pod Linuxom.

Mislis da se meni to svidja? Ako bih kupio rutabilnu mapu SiCG sada, a za par meseci promenio GPS uredjaj, morao bih da kupim novu licencu za mapu, jer bi stara licenca radila samo sa starim uredjajem. Ja bih pre to zamerio Garminu nego to sto mapa ne moze da se korsiti sa uredjajima drugih proizvodjaca.
[ genesys @ 19.08.2006. 20:07 ] @
@broker

Mislim da MapSource moze da radi samo u garminovom formatu, ne i u NMEA. Guglajuci nalazim na razlicite informacije: jedna da radi i jedna da ne radi, i jedna koja kaze da su ranije verzije MapSourca podrzavale rad sa NMEA, dok novije ne.

Treba da razlikujes sta je zakljucano... Sam Mapsource softver ponekad trazi serijski broj (napr. City Navigator Europe), a ponekad ne (napr. Metroguide North America). Serijski broj dobijas kupovinom softvera. Kad instaliras softver, mozes koristiti mape na racunaru, a ako zakacis GPS mozes koristiti onaj live view kada Mapsource prikaze tackom gde se nalazis na mapi.

Drugo "otkljucavanje" se odnosi na download mapa u sam GPS uredjaj, i to je ono otkljucavanje koje ti spominjes. Inace, garmin je ranije prodavao softver koji si mogao da otkljucas za dva razlicita uredjaja. Ne znam koja im je sad politika.

Ne verujem da ce pasti cena SCG route mapi. Pogledaj cene 3rd party proizvodjaca. Slovakia ROADS, NaviGuide HU, poljska mapa... sve su skuplje od Metroguide mapa .

p.s. ispravi opis ovog foruma (Navigacioni sistem razivjen...)

EDIT: bio si brzi od mene... Mapsource proizvode mozes kupiti odvojeno od uredjaja ...

@Too furious

Ako GPS radi u NMEA formatu, a ne podrzava garminov format, probaj koristiti GPSProxy. I nemoj puno da razmisljas o garminovoj politici :) Naravno da svaki proizvodjac ranga garmina forsira svoje uredjaje. Mali proizvodjaci moraju da se prilagode upotrebljivosti na razlicitim uredjajima, ali neko poput garmina i thalesa to moze si priustiti. Ako ti se ne svidja, nemoj da koristis njihov softver :-)
[ petarta @ 19.08.2006. 22:43 ] @
Malo se rasplamsala diskusija oko Garminovih mapa i Garminovih GPS prijemnika i ja se neslazem da Garmin stiti sebe sto prodaje programe samo za svoje uredjaje?! Uredu je da kupis recimo ADRIA ROUTE (uzecu taj primer da ne bi smo cesto pominjali domaceg proizvodjaca) i platis ga kao sto kosta i "iGO 2006". Zasto bi placao jos jednom tako sto moras da kupis Garminov GPS po ceni od 300 e, a ne neki obican za 100e??? Elem, to je moje misljenje ali to ljudima iz Garmina ne znaci mnogo. Licno mislim da je ekipa INFO TIMA napravila sjajan pionirski posao izdavajuci SCG Route i ja cu to nagraditi kupovinom iste, ALI vrlo brzo (6 meseci do godinu dana) Srbija ce se naci na popisu raznih proizvodjaca (iGO, Navigon 6, TomTom 6...), a onda ce se uvideti velika razlika u ceni proizvoda + Garmin prijemnik.
Zato su ljudi smislili program za PPC koji preuzima podatke od GPS prijemnika u NMEA 0183 formatu i konvertuje ga u Garminov protokol ujedno praveci virtuelni BT port. Tako da koristis lelalno kupljen softwer ali na klasicnom GPS prijemniku. Niko Vas ne pita kada kupujete ADRIA ROUTE (ili neki drugi) da li imate Garminovu antenu.
[ Too furious @ 19.08.2006. 23:54 ] @
broker, slazem se da Garmin treba da stiti svoj softver od piraterije, kao i da treba da gleda svoj interes. Ali cu zato isto tako i ja kao kupac da gledam svoj, a ne Garminov (ili bilo ciji drugi) interes. Ja uopste nisam pominjao mape za razne garminove uredjaje vec sam konkretno govorio o Garmin Mobile 20 i na to se odnosila moja zamerka. Garmin ne proizvodi mobilne telefone i jasno je da ce te mape da se instaliraju na uredjajima od drugih proizvodjaca. Problem je u tome sto Garmin nastoji da forsira svoj GPS prijemnik po svaku cenu tako sto ce "terati" kupce da kupuju njihove prijamnike ako zele da koriste njihov softver na mobilnim telefonima. Tvoje poredjenje sa Microsoftom uopste ne stoji. Stojalo bi kada bi Microsoft pravio softver koji moze da radi samo na racunarima koje pravi opet Microsoft. Ja kada sam Garmin uporedjivao sa TomTom-om i Route66 mislio sam na Garmin Mobile 20, jer je o njemu i bila rec. Neznam zasto si ti shvatio da pricam o drugim Garminovim programima. I Garmin Mobile 20 mozemo da uporedjeujemo jedino sa programima tipa TomTom, Route66.
Dakle, kada govorimo o Garminu Mobile 20 mozemo otvoreno reci da ukoliko ne bude mogli da se koriste i prijemnici od drugih proizvodjaca onda ce to biti cist promasaj za Garmin. Primer za to je da su mi u Infohouse-u rekli da je prodaja Garminovog softvera za PDA uredjaje (ne samo kod nas, nego uopste) slaba i da je to najverovatnije zbog ovakve politike firme. Ali opet kazem, neka rade onako kako oni misle da je najbolje, a moje je da koristim proizvode drugih proizvodjaca, jer mi se ne svidjaju pravila koja je Garmin postavio ;)
[ sksk @ 20.08.2006. 17:10 ] @


Da se umesam teoretski...pre izvesnog vremena morao sam da menjam PDA uredjaj,i kad sam dobio nov,morao sam Navigonu da posaljem racun od zvanicnog Del servisa da mio je zamenjen uredjaj,pa sam im poslao ID novog uredjaja,ID Navigon 5 softvera,pa su onda poslali ID za koriscenje Navigon 5 na novom PDA uredjaju.Takodje,svaku mapu koju sam uzeo za Navigon 5 sam morao posebno da otkljucavam.Jedina je razlika sto Navigon mozes da koristis ne samo na bilo kom PDA uredjaju,ali i GPS uredjaj moze da bude bilo koji,iako Navigon prozvodi svoje,a Garmin forsira svoj GSP.Ali sto se tice PNA uredjaja,svi forsiraju svoje,a eto i Garmin je poceo od modela Street pilot 551 da ugradjue SIRF cipove,a ne svoje..

A sto se tice mapa,znam da nije popularno i populisticki,ali sam protiv piraterije,i ako ovaj pokusaj Info tima upropastimo u pocetku piraterijom onda ne moj da se zxalimo sto nema mapa,a kao drugo Garminov predstavnik u Hrvatskoj je potpisao ugovor sa Tele Atlasom i Tele Atlas ce uszimati njihove mape,pa sad treba uskoro ocekivati i da Tele Atlas uzem ne samo Adria route kartu vec i SCG ,pa ce tako i drugi prozvodjaci dobiti mape sa ovih prostora....a BTW mape su kod svih skupe.

J
[ broker @ 21.08.2006. 09:49 ] @
Citat:
petarta
Zato su ljudi smislili program za PPC koji preuzima podatke od GPS prijemnika u NMEA 0183 formatu i konvertuje ga u Garminov protokol ujedno praveci virtuelni BT port.


Koji je to program?

Citat:
Too furious
Dakle, kada govorimo o Garminu Mobile 20 mozemo otvoreno reci da ukoliko ne bude mogli da se koriste i prijemnici od drugih proizvodjaca onda ce to biti cist promasaj za Garmin.


Koliko nadjoh na netu Garmin Mobile ce se prodavati u kompletu sa bluetooth GPS prijemnikom. nisam nasao info da ce ga prodavati odvojeno.


[ petarta @ 21.08.2006. 15:44 ] @
Radi se o programu GPSProxy. U verziji 1.15 moze da radi samostalno, a starija verzija zahteva i GPSGate!
[ Lightspeed @ 26.08.2006. 05:58 ] @
Tacno je da neke Garmin mape ne zahtevaju unlock kod ali to je samo kod mapa koje nisu rutabilne, sve rutabline mape rade samo preko unlock koda. Nije mi jasna zalba na politiku cena, protokola i uredjaja. Garmin je najveci svetski proizvodjac uredjaja i mapa i jednostavno se trudi da zadrzi tu svoju poziciju. Pokrivenost delova sveta mapama je najveca recimo za Garmin uredjaje (probajte da nadjete bliski istok , Singapur itd za Tomtom).
[ sksk @ 03.09.2006. 13:51 ] @


Hi,

evo koristom vec vise od 20 dana,nije savrseno,ali sigurno ce biti bolje vremenom.Ima nekoliko stvari,Street pilot 310 je malo spor,uporedjujuci sa TomTom 5 kad treba da rerutuje ,treba mu oko 17 sekundi,a ponekad uopste ne reaguje.
Mozda je bolje sa novom generacijom Street pilot 510 (il ima neko pa da uporedimo),ja sam stavio da mapa bude sa najmanje detalja..takodje treba savet da se stavi normalno ili sa WASP-odnosno EGNOS GPS mode,nisam primetio neku razliku.
Takodje,bolji su mi rezultati ako ga stavim u centar sofersajbne,i to sto nise,valjda onda ima pregledniju poziciju sto se tice pronalazenja satelita.

Sto se tice ruta ponkad ima nekih nelogicnosti,kao na primer isao sam sa Novog Beograda u ulicu Prote Mateje pa mi je pokazao da kod Glavne poste udjem u Kneza Milosa pa onda u Krunsku,sto je nemoguce,jer tu kod Turske ambasade ne mogu da skrenem levo(bar je tako bilo)..


Nesto sto sam citao na netu mnogo zavisi od logaritma u kartama (tu je za sad I-go) najbrzi,pa verujem da ce nov update karte da ubrza malo...bilo bi dobro da cujemo neka jos iskustva..kako se mapa ponasa na novijim generacijama garmina,nuvi npr

jaksa
[ AHOPC @ 21.09.2006. 00:13 ] @
Da li te garminove mape mogu da se iskoriste u Siemens/VDO navi uredjaju ugradjenom u automobil?
[ sksk @ 21.09.2006. 07:42 ] @
>

Ne,garminove karte rade samo na Garmin uredjajima

Jaksa
[ sasmar @ 28.09.2006. 22:09 ] @
Ima li neko iskustva sa nasim SCG mapama na Garmin GPSmap 60CSx uredjaju. Imam ga od skoro, ucitao sam mu SCG Roadmap, i cini mi se da na autoputu cesto dosta odstupa od linije puta. Osim toga oko Novog sada nema ucitane neke vazne petlje (primer skretanje sa autoputa na put za Sombor). Da li su na rutabilnoj mapi SCG otklonjeni nedostatci sa ove "nerutabilne" i koristi li neko rutabilnu na 60CSx, kako radi?
Hvala
[ petarta @ 16.10.2006. 20:20 ] @
Da li iko zna kada treba da se pojavi update za ovu kartu. Pre par meseci su kupcima govorili da ce do kraja godine da se pojave bar dve nadogradnje (citaj ispravke) ali sada je neko zatisje. Cak je i ovaj forum prilicno uspavan!
[ sksk @ 20.10.2006. 13:11 ] @


Koliko cujem pocetkom novembra


jaksa
[ sksk @ 09.11.2006. 12:48 ] @

Hi,

Update SCG stize ovih dana ,poboljsan BGD plus jos 7 gradova


J
[ Snecer @ 09.11.2006. 16:02 ] @
Dobro, je li možda pokriven Šabac?
[ sksk @ 18.11.2006. 14:58 ] @


Update na Garmin.co.yu eto najzad je stigao


jaksa
[ Snecer @ 18.11.2006. 16:32 ] @
Primer karte:





A pokriven ja na novo Šabac:



I topo karta



[Ovu poruku je menjao Snecer dana 18.11.2006. u 18:15 GMT+1]
[ petarta @ 18.11.2006. 19:53 ] @
Ma dajte jeste li probali u Beogradu. Ima li vidljive razlike?
[ sksk @ 19.11.2006. 20:32 ] @
najveca razlika je u sredjenom Novom Beogradu,odnosno Blokovi 44,45,61..


J
[ broker @ 20.11.2006. 10:19 ] @
Lista ispravki u SCG Route verziji 1.1:

Ispravljeni putni pravci:
- Beograd-Zaječar-Knjaževac
- Beograd-Kruševac-Kopaonik-Kraljevo-Kragujevac
- Beograd-Šabac
- Beograd-Bajina Bašta-Perućac
- Kotor-Njeguši
- Šćepan Polje
- put kroz Boku Kotorsku, ucrtan trajekt Kamenari-Lepetani
- Tivat-Budva-Cetinje-Podgorica
- Podgorica-Nikšić-Jasenovo Polje
- Ucrtan Put Jasenovo Polje-Šavnik

U Novom Sadu: ucrtane Zmaj Jovina i Modene, ispravljeni spojevi pojedinih bulevara, ucrtan Subotički Bulevar, ispravljena geometrija nekih ulica
Ucrtana precizna linija obale Tise, podvodne gradjevine, osovina plovnog puta i km oznake
Ubačene KM oznake na gornji tok Dunava
Popravljen tok Drine kod Bajine Bašte
Ispravljena linija obale u Crnoj Gori
Ispravljeni neispravni spojevi puteva u nekim gradovima
Ispravljeni poštanski brojevi gradova u bazi
U Beogradu su zamenjeni kompletni podaci:
Obrađeni su prolazi između zgrada radi pravilnog unosa kućnih brojeva
Ispravljena je baza kućnih brojeva, obrađeno je preko 90% kućnih brojeva u Beogradu i prigradskim naseljima
Uneto preko 500 zabrana skretanja u Beogradu, ispravljena je baza jednosmernih ulica
U Beogradu moguće pretraživanje adresa po nazivu prigradskih naselja
Ucrtane zelene površine u Beogradu, ucrtane staze u parkovima i veliki broj atarskih puteva
Ucrtani su poligoni Hrama sv.Save i biblioteke.
Dodato 7 novh gradova, ukupan spisak obrađenih naseljenih mesta (39) izgleda ovako:
Arandjelovac; Banja Koviljaca; Batajnica; Beograd (BELI POTOK, BOLEC, BORCA, JAJINCI, KALUDJERICA, KRNJACA, KUMODRAZ, LESTANE, MALI MOKRI LUG, MELJAK, MIRIJEVO, NOVI BEOGRAD, OSTRUZNICA, OVCA, PECANI, PINOSAVA, RAKOVICA SELO, RESNIK, RITOPEK, RUCKA, RUSANJ, SLANCI, SREMCICA, UMKA, VELIKA MOSTANICA, VELIKI MOKRI LUG, VELIKO SELO, VINCA, VISNJICA, VRCIN, ZAKLOPACA, ZARKOVO, ZELEZNIK, ZEMUN, ZUCE); Cacak; Futog; Golubac; Indjija; Kovin; Kragujevac; Krusevac; Lajkovac; Lazarevac; Loznica; Mladenovac; Nis; Novi Pazar; Novi Sad; Obrenovac; Palic; Paracin; Petrovac (na Mlavi); Podgorica; Pozarevac; Prokuplje; Ruma; Rumenka; Sabac; Smederevo; Sremska Kamenica; Sremska Mitrovica; Subotica; Surcin; Valjevo; Veliko Gradiste; Vrnjacka Banja; Zagubica; Zajecar; Zlatibor
Ubačeni topografski lejer na planini Tari koji sadrži: Izohipse, ispravljenu hidrografiju (jezera, reke, potoci) ispravljenu putnu mrežu (asfalt i makadam), dopunjenu POI bazu (vrhovi, planinarski domovi, česme, izvori i sl.)
Posebno se zahvaljujemo na pomoći našim partnerima i korisnicima GARMIN GPS uređaja koji su nam informacijama sa terena pomogli da ispravimo uočene greške na karti: SAT Media Group, Pegaz MM, Dragan Mirić, Andrej Razboršek, Aleksandar Veljković...

U update-u su korišćeni kartografski podaci u vlasništvu: Vojno-geografski institut, OSA, Geokarta, Plovput, EIS Technology, Godex...
[ Snecer @ 08.02.2007. 21:24 ] @
Izašla ScgRoute 1.2

Samo tako dalje...

Download još nije dostupan, pogrešan link.

SCG Route 1.2 update
Autor: Petar Maksimović
Datum: 08 Feb 2007 22:08h
08.02.2007. objavljen je drugi besplatni update SCG Route karte. Update možete downloadovati ovde:
SCG ROUTE 1.2 UPDATE (38MB)
Po uspešnom downloadu, potrebno je pokrenuti SCGRv12.exe fajl, izvršiti instalaciju, zatim iz MapSource-a prebaciti svih 5 delova karte na uređaj. Obratite pažnju da je karta podeljena na 5 delova radi lakšeg korišćenja u uređajima sa limitiranom memorijom.
Sledi detaljan spisak izmena, ispravki i dopuna u odnosu na verziju 1.1

Ispravke i dopune zmene i iu SCG Route karti, verzija 1.2 (februar 2007):
Dodate km oznake na donji tok Dunava (reprojektovane pozicije sa Rumunske strane)
Dodate km oznake na ceo tok Save (samo oznake koje postoje na toku, Sava nije pravilno označena!)
Uneti novi vektorski podaci za Dunav od hrvatske granice do izlaska iz Srbije: Linija obale, ostrva. Na gornjem toku i plavne zone.
Potpuno promenjeni podaci na donjem toku Dunava. (Tačke 1-5: Plovput, Beograd)
Karta je podeljena na 5 delova radi lakšeg učitavanja u starije uređaje sa limitiranom memorijom:
1 - Srbija (R) - Teritorija Srbije koja obuhvata sve podatke na rekama i Vojvodinu
2 - Srbija (C) - Centralni deo Srbije bez plovnih reka
3 - Fruška Gora - Površina obrađena izohipsama na Fruškoj Gori
4 - Tara - Površina obrađena izohipsama na planini Tari
5 - Crna Gora - Crna Gora
Ispravljena greška u računanju parnosti na Novom Beogradu (blokovi)
Ispravljeni kućni brojevi na preko 100 segmenata ulica u Beogradu
Ispravljeni poštanski brojevi u POI bazi, više nemaju 4 decimalna mesta iz broja
Uneto nekoliko ispravki manjih ulica u Beogradu, prema instrukcijama korisnika
"Izrezana" ostrva na Jadranskom moru i Skadarskom jezeru da bi bila vidljiva
Ispravka putnih pravaca:
Herceg Novi - Grahovo - Nikšić
Nikšić - Šavnik
Kotor - Cetinje preko Lovćena
Cetinje - Rijeka Crnojevića - Virpazar
Virpazar - Ulcinj
Ulcinj - Bar
Virpazar - Petrovac na moru (i tunel Sozina)
Obrenovac - Valjevo (preko Uba)
Kragujevac - Topola
Paraćin - Grza
Jagodina - Ćuprija - Paraćin
Niš - Pirot
Svilajnac - Despotovac - Resavica
Majdanpek - Rudna glava - Mosna
Beograd - Smederevo (Smederevski put)
Ruma - Pećinci
Ruma - Novi Sad (preko Fruške Gore)
Odvajanje za Sefkerin sa zrenjaninskog puta
Subotica - Sombor
Sombor - Bezdan
Kruševica - Vreoci - Stepojevac
Kać - Titel - Perlez - Kovačica – Pančevo
Beograd – Mladenovac – Sopot (Avalski drum)
Ispravljene greške u putnoj mreži na planini Tari
Ispravljena putna mreža preko Fruške Gore
Ispravljena granica na moru kod rta Kobila
Ispravljena greška na ruti Bijelo Polje - Berane (Poda)
Ispravljena greška u računanju tranzitne rute kroz Valjevo
Ispravljeni magistralni prolazi kroz Požegu
Ispravljen spoj Avalskog druma sa autoputem preko Vrčina
Ispravljena petlja na autoputu ka Prokuplju
Ispravljeni magistralni prolazi kroz Jagodinu i Ćupriju
Ucrtana obilaznica oko Smedereva sa petljama
Ispravljena petlja Vodanj na autoputu
Unete informacije o jednosmernim ulicama, pešačkim zonama i 70 POI tačaka u Požarevcu (Marko Stevanić!)
Ucrtane petlje na obilaznici oko Požarevca
Ucrtan spoj Novosadskog puta i Marka Čelebonovića
Pravilno zatvoren izlaz sa autoputa pre hotela Nacional
Ispravljen stari novosadski put i okolna putna mreža
Ucrtana polupetlja na autoputu NS-BGD kod Maradika
Ispravljena petlja i prelaz preko autoputa kod Pećinaca
Pravilno kategorisani i ucrtani putevi Subotica - Horgoš i Subotica - Kelebija
Ispravljeni magistralni prolazi kroz Vrbas i Sombor
Ispravljena odvajanja za Kovilovo i Padinsku skelu sa Zrenjaninskog puta
Uneti putevi: Torda - Banatsko Karađorđevo, Kikinda - Rusko selo,
Ispravak Pančevačkog auto puta u smeru ka Beogradu
Ispravljene veze kod mosta u Sremskoj Kamenici
Ispravljena greška na putu Budva - Cetinje
Ispravljeni skraćeni nazivi ulica u Novom Sadu.
Ispravljena geometrija ulica i nekoliko raskrsnica u Novom Sadu
Unete oznake naselja (krajeva grada) u Novom Sadu i 30-ak POI tačaka
Vraćeni poznati nazivi rečnih ostrva na kartu
Ucrtana obilaznica oko Leskovca
Ucrtana druga traka auto-puta BGD - NS, i petlja kod Kovilja
Ispravljeni pogrešni smerovi ulica u Beogradu i greške u rutiranju koje su prijavili korisnici
Uneta renumeracija kućnih brojeva u Beogradu u ulicama Kraljice Marije i Knjeginje Ljubice
Dodate karte do nivoa ulica u 7 novih gradova:
Ćuprija,
Jagodina,
Svilajnac,
Despotovac,
Raška,
Kladovo,
Vršac
Ukupan broj obrađenih gradova 46: Aranđelovac, Banja Koviljača, Batajnica, Beograd (sa prigradskim naseljima: Beli Potok, Boleč, Borča, Jajinci, Kaluđerica, Krnjača, Kumodraž, Leštane, Mali Mokri Lug, Meljak, Mirijevo, Novi Beograd, Ostružnica, Ovča, Pećani, Pinosava, Rakovica selo, Resnik, Ritopek, Ručka, Rušanj, Slanci, Sremčica, Umka, Velika Moštanica, Veliki Mokri Lug, Veliko Selo, Vinča, Višnjica, Vrčin, Zaklopača, Žarkovo, Železnik, Zemun, Zuce), Čačak, Ćuprija, Despotovac, Futog, Golubac, Inđija, Jagodina, Kladovo, Kovin, Kragujevac, Kruševac, Lajkovac, Lazarevac, Loznica, Mladenovac, Niš, Novi Pazar, Novi Sad, Obrenovac, Palić, Paraćin, Petrovac na Mlavi, Podgorica, Požarevac, Prokuplje, Raška, Ruma, Rumenka, Smederevo, Sremska Kamenica, Sremska Mitrovica, Subotica, Surčin, Svilajnac, Šabac, Valjevo, Veliko Gradište, Vrnjačka Banja, Vršac, Zaječar, Zlatibor sa Čajetinom, Žagubica
Ispravljeni spojevi SCG Route i AdriaRoute karte (granica sa Hrvatskom i BiH), kao i spoj sa CityNavigator v9 kartom preko Hrvatske.

[ DigitNBG @ 09.02.2007. 07:49 ] @
Korektan link:
http://www.garmin.co.yu/files/SCGRv12.exe
[ Snecer @ 09.02.2007. 16:53 ] @
Na radarfalle.de ima jedan radar/kamera u Srbiji (Beo).

Da li je to tačno :)

Gledaj sliku dole.





[Ovu poruku je menjao Snecer dana 11.02.2007. u 21:33 GMT+1]
[ acabgd @ 25.06.2007. 13:09 ] @
Tu ima kamera ali ja do sada nisam skapirao da li ona uopste radi. U svako slucaju, postavljena je.
[ predrag78 @ 25.06.2007. 13:43 ] @
EDIT: Sutpotno http://www.elitesecurity.org/t...-materijalu-postovima-procitaj

[Ovu poruku je menjao DigitNBG dana 25.06.2007. u 15:18 GMT+1]
[ marko-pegaz @ 25.06.2007. 14:36 ] @
Možeš sa sajta www.garmin.co.yu. Za instalaciju ti je potreban 25 karakterni kod za tvoj uređaj. Naravno, taj kod imaš ako si već kupio SCG Route u nekoj prethodnoj verziji. Ako nisi, nema ti druge nego da kupiš. Ako postoji drugi način... voleo bih da znam ;)

BTW uskoro (jul) se očekuje SCG Route 1.3 sa ispravkama i dodacima...

Pozdrav svima