[ zaraza @ 22.01.2006. 15:23 ] @
Brat je ukljucivao fotoaparat preko usb-a i tu je 'nesto pecnulo'...od tada komp vise nece da se upali, tacnije ni da bekne. Predpostavljam da je nesto na ploci izgorelo s obzirom da je spojio masu sa ostalim pinovima na usb konektoru, posto je to sve bilo uzasno labavo i uopste nije izgledalo kao konektor nego kao gomila metala...
Ono sto me zanima je to da li ovo podleze garanciji?
A da, u trenutku ukljucivanja kablla, na njegovom drugom kraju se aparat jos uvek nije nalazio....
[ sen @ 22.01.2006. 15:34 ] @

Koliko je meni poznato da to nepodleze nikakvoj garanciji ni po kom zakonu
a dim koji je nastao najverovatnije je neki od kondezatora "elektrolita" eksplodirao"
postoji mogucnost da je jos nesta riknulo a ne samo ploca tako da ti preostaje
samo da izvadis sto je preostalo kao na primer hdd cd/dvd room,eventualno
zadrzis kabinet i kupis sve iznova

Pozdrav
[ JOJO847 @ 22.01.2006. 19:30 ] @
čekaj, jel on to uključivao na usb koji je kao front panel na kučištu? tko je spajao taj front panel?
Ako se je zadimilo, teško da če što raditi i da će biti priznata garancija no nitko ti ne brani da se praviš blesav. No ako je to kupljeno kao gotova konfiguracija tada je to krivnja iskljucivo onoga tko je slgao komp u firmi!!! Mozes se zabavljati i taj front panel iskljuciti sa maticne i tada startati komp ali sumnjam da ces stogod napraviti.
imas fotic da uslikas taj konektor i plocu gdje je paljevina?



[Ovu poruku je menjao JOJO847 dana 22.01.2006. u 20:36 GMT+1]
[ buljko @ 22.01.2006. 19:49 ] @
Citat:
zaraza: ...posto je to sve bilo uzasno labavo i uopste nije izgledalo kao konektor nego kao gomila metala...

???
Citat:
JOJO847:  No ako je to kupljeno kao gotova konfiguracija tada je to krivnja iskljucivo onoga tko je slgao komp u firmi!!!


Taman i da je tako, kriv je onaj ko je takav komp preuzeo od prodavca!
Ovde ne postoji apsolutno nikakav osnov za garanciju.
Otvori i vidi sta je dimilo pa da vidimo dalje? Koja je to maticna ploca?
[ zaraza @ 22.01.2006. 19:52 ] @
da, front panel je u pitanju, i da, ceo racunar je sklapan u firmi.
Vec sam probao da ga iskljucim sa ploce, al, naravno, ne vredi. Drugo nista nisam ni dirao jer je svejedno pod garancijom, pa ga sutra nosi u servis.
Inace, sto se tice, slicice, nisam se toga juce setio, a kompjuter ce vec biti u servisu kada ga vidim sledeci put, tako da...
[ calexx @ 22.01.2006. 20:40 ] @
Skoro sam pomenuo sličan slučaj koji se meni desio kod drugara samo što je tada sve završilo samo sa izgorelom pločicom na kojoj je prednji USB konektor. Ne mora da znači da je pogrešno povezano pošto sam ja sigurno na toj makini koristio prednji USB (a i ja sam to sklopio pa ne može da bude neispravno), jednostavno na jeftinim kućištima nije baš pametno koristiti prednji USB. Ne mora da znači da je svaki opasan ali su šanse prilične.
[ JOJO847 @ 22.01.2006. 21:58 ] @
@buljko
hm da, slazem se donekle s tvojom opaskom. Ali opet,ovo nije ni kulturno ni profesionalno od onoga tko je povezao taj front panel ako je znao sto se moze desiti.
[ buljko @ 22.01.2006. 22:19 ] @
Citat:
JOJO847: @buljko
hm da, slazem se donekle s tvojom opaskom. Ali opet,ovo nije ni kulturno ni profesionalno od onoga tko je povezao taj front panel ako je znao sto se moze desiti.


Kultura se stice vaspitanjem a profesionalac se postaje vremenom,
posle dugog rada i sticanja iskustava. U nasem slucaju, mozda je i
jedno i drugo izostalo.
[ lancia88 @ 22.01.2006. 22:29 ] @
POzdrav,

e pa ovo je ipak neka stara prica, nije vise aktuelna. Danas postoje funkcionalne inspekcije i normalan protokol prijava i zalbi i procedura kojom se apsolutno ostvaruju garancije u ovakvim slucajevima. Mislim cak da je dovoljno da se pomene inspektor i cinjenica da kuciste nije otvarano sa adekvatnim dokazima za to (ona nalepnica protiv koje se mnogi bune na jednoj temi) i da ce prodavac preuzeti sve obaveze po osnovu garancije. Sve ostalo je zaista tako i funkcionisalo ranije, danas samo kod nepismenih koji ne znaju da imaju kome da se pozale. Ponovo se sve vrti na placanje danka nepismenosti musterija, samo ovaj put neke opstije a ne kao ranije iskljucivo "strucne".
[ zaraza @ 23.01.2006. 00:04 ] @
@buljko
kada sam rekao gomila metala mislio sam na ovo....
deo koji razdvaja 2 usb porta, a koji je od metala, uopste nije bio fiksiran vec je slobodno landarao kako je hteo...nazalost, to smo ustanovili tek posle ove havarije...

@lancia88ili jos gore, mozda je izgledalo kao nesto sto je on sam polomio....
znas kad bih se ja setio da proverim dal mi usb port 'landara'...mislim verovatno bih primetio cim bih ukljucio, ili pokusao da ukljucim fotoaparat, ili nesto drugo, ali vec pomenuti brat, koji je pravi 'korisnik', ni ne zna da li je to normalno ili ne...tako da je njemu taj slobodan hod gorepomenutog metala izgledao sasvim normalan...

[Ovu poruku je menjao zaraza dana 23.01.2006. u 01:10 GMT+1]
[ buljko @ 23.01.2006. 00:36 ] @
To je vec objasnjenje koje drasticno menja situaciju, to nije gomila
metala. Kako si ti rekao, zakljucio sam da si probao na silu da ubacis
mozda i ostecen konektor i tada od USB porta ostane "gomila metala"
tj. iskrivljenih kontakata gde vise nista ne mozes ugurati. Ne znzm kakva
iskustva imas sa tvojim prodavcem ali, najbolje mu uz prisustvo jos nekoga
ukazi na to da je do greske doslo zbog mehanicke neispravnosti porta i
trazi da ti to otklone u garanciji. Ako ne, pravac trzisna.
Pre toga budi siguran da se to nije desilo iz gore navedenih razloga ili
nepazljivog rukovanja.
[ zaraza @ 23.01.2006. 02:02 ] @
kao sto rekoh, nisam ja imao to iskustvo, vec moj brat...
elem, ja komp nisma pipnuo osim sto sam iskljucio taj front panel iz ploce, ali smo dosli do jedne prilicno blesave stvari, a to je sledece...
Covek koji je preporucio tog prodavca bratu je na celu ovu pricu rekao sledece: "a, pa nisi smeo da prikljucujes usb uredjaj dok je komp ukljucen"....kablovi su potpuno ispravni, sve je kako treba, tako da cu ja sutra sa njim, cisto da ne bude vadjenje na onu recenicu od malopre....
[ buljko @ 23.01.2006. 02:33 ] @
Citat:
zaraza:  "a, pa nisi smeo da prikljucujes usb uredjaj dok je komp ukljucen"....


Taj nema pojma... A verovatno nema ni racunar.
[ lancia88 @ 23.01.2006. 11:21 ] @
POzdrav,

ma taj itekako ima pojma ali o onom delu koji sam ja opisao: varanje i prodavanje magle. Javi sta si uradio sa reklamacijom i ne sekiraj se da li si smeo da ukljucujes USB "na zivo".
[ zaraza @ 02.02.2006. 05:33 ] @
i na kraju, posle par dana u servisu, ploca je zamenjena, doduse kuciste nije, ali je zato dobio produzni USB kabl :)
eto, toliko :)
[ nikol@c @ 14.02.2006. 08:14 ] @
opste poznato je da sva ta elektronika zapravo, umjesto sa nekakvim tranzistorima, radi na plavo-bijelom dimu, jer kad jednom taj dim izadje iz uredjaja, on vise ne radi...

raspored zica front usb na motherboard ide vcc,-5,+5,GND
moguce je da je doslo do zamjene u rasporedu i to ti je uzrokovalo ono "puccc" i plavi dim...

[ buljko @ 14.02.2006. 10:13 ] @
Citat:
nikol@c:raspored zica front usb na motherboard ide vcc,-5,+5,GND
moguce je da je doslo do zamjene u rasporedu i to ti je uzrokovalo ono "puccc" i plavi dim...


Ako bude spajao po tvom pinoutu nece biti "puccc" nego booom! Gde li si samo skunuo taj pinout? Raspored je Vcc, D-, D+, GND pri cemu je Vcc napon od +5V, GND je masa
a vodovi D+ i D- su signalni vodovi! Znaci, ako Vam treba napajanje sa USB koriste se
pinovi 1 i 4 nikako 3 i 4!