[ brkchey @ 02.02.2006. 11:45 ] @
Da li je neko primjetio probleme sa slusanjem VBR MP3-ca, tu mislim na preskakanje i na problem sa brojacem vremena. Imam recimo jedan slucaj gdje je ostecena pjesma, znaci bukvalno odsjeceno vise od pola fajla prilikom skidanja sa neta, pa sam je ponovo skinuo. E sad, odnos velicina ta dva fajla je 3,5:10 MB, a trajanje pjesama je isto, 5:50. Ovo izgleda totalno zbunjujuce. Da li postoji neki nacin da se rijese ovakve stvari i zasto uopste dolazi do toga
peace
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2006. 13:25 ] @
Problem je sto je u originalnoj specifikaciji MP3 formata bilo premalo informacija - recimo nije se mogla znati duzina fajla u sekundama, prvenstveno zbog nedostatka metadata informacije o broju frejmova u fajlu.

Ako je fajl CBR, znaci konstantnog bit-ratea, playeri mogu duzinu u sekundama izracunati prostom formulom:

duzina_u_sekundama = velicina_mp3_fajla/prosecan_bit_rate_u_sekundi ... i sa ovim ne moraju da parsiraju fajl i broje koliko frejmova ima.

Kod VBR-a to ne pali, osim ako na pocetku u nekakav header ne upises broj frejmova - medjutim, ako fajl nije kompletno skinut - informacija u tom headeru nije tacna, jer ti imas manje frejmova nego sto pise na pocetku.

I u tome je problem.
[ brkchey @ 02.02.2006. 16:08 ] @
Hvala na pojasnjenju, a znas li mozda da li postoji softver kojim bi se ovaj header mogao popraviti?
[ brkchey @ 02.02.2006. 16:31 ] @
Izvinjavam se sto idem malo offtopic, ali ako znas Ivane, da li mozes da mi kazes koliko bitrate utice na potrosnju struje, pitam zbog MP3 plejera.
Hvala
[ Ivan Dimkovic @ 02.02.2006. 17:31 ] @
Citat:

Hvala na pojasnjenju, a znas li mozda da li postoji softver kojim bi se ovaj header mogao popraviti?


Foobar2000 (www.foobar2000.org) ima "Fix VBR Header" funkciju ako me pamcenje dobro sluzi.

Citat:

Izvinjavam se sto idem malo offtopic, ali ako znas Ivane, da li mozes da mi kazes koliko bitrate utice na potrosnju struje, pitam zbog MP3 plejera.


Ako je HDD DAP (sa hard diskom) - moze uticati dosta, ako je memorijski, ne bi trebalo preterano ako je ostatak playera izveden kako treba.
[ brkchey @ 06.02.2006. 16:34 ] @
Ivane, ako nije problem da mi objasnis malo ovo oko Foobara2000, ako si radio sa programom.
Kada radim fix mp3 header - sta znaci ovo 'encoder delay - default 576 samples for LAME' a u sljedecem boxu 'Padding' - treba unijeti duzinu trake u samplovima ima i opcija - 'rebuild entire stream'. Ako sam dobro skontao kada 'popravim' header, fajl se povecava i ako sam dobro primjetio, fiksira se iz VBRa u CBR, mene zanima da li se mijenja kvalitet zvuka kada ovo uradim



[Ovu poruku je menjao brkchey dana 06.02.2006. u 17:35 GMT+1]