[ dule 4 @ 02.02.2006. 19:58 ] @
Kako da snimim EPS file u Illustratoru tako da ostane u vektorima+fontovi i kad se taj EPS otvara u drugim programima, naprimjer u Freehand-u? Trebalo bi mi nesto slicno kao kada iz Freehand-a snimam Editable EPS datoteke koje onda Illustrator kuzi kao vektor.
Hvala
[ henrik @ 04.02.2006. 11:26 ] @
Save As - Illustrator EPS. U dialog boxu čekiraš da ti embeduje fontove. Ako je sadržaj .ai fajla vektorski, ostaće takav i ako ga snimiš kao eps.
[ dule 4 @ 06.02.2006. 09:34 ] @
To je u redu, i sam sam to vec pokusao, Illustrator ce taj *eps otvoriti ponovo u vektorima, ali freehand mx mi ne daje vektore vec *tiff preview (sliku), bilo da ga ukrcajem preko open ili import opcije. Meni bi trebalo da ga i freehand prepoznaje u vektorima sa fontovima.
[ henrik @ 07.02.2006. 22:19 ] @
Uff, fakin Freehand... imao sam sličnih problema daaavno, kad sam dobijao neke fajlove u njemu, ali se stvarno ne sećam kako je to išlo.

edit:

Evo, sad sam baš probao. Izgleda da definitivno dopušta samo preview u .fh fajlu, ali sam išao na Extract varijantu (u Freehandu), snimio ga kao .eps pod nekim drugim imenom i vratio u AI. I ostao je vektor, samo se - naravno - tekst menja, pošto su u pitanju FH MX i AI CS2. Znači, koliko mi se čini, nije baš za editovanje fajlova, ali izlaz na štampu će biti ok.

[Ovu poruku je menjao henrik dana 07.02.2006. u 23:31 GMT+1]
[ dule 4 @ 08.02.2006. 17:39 ] @
Znam da bi za stampu bio u redu, samo sam htio napraviti u Illustratoru .eps koji bi onda neko drugi mogao mijenjati u bilo kojem programu jer bi ga svi vektorski programi prepoznavali u vektorima.
[ SupaDucta @ 08.02.2006. 19:31 ] @
Snimi .ai u verziji 7 i riješio si i FreeHand i Corel.

[Ovu poruku je menjao SupaDucta dana 08.02.2006. u 20:35 GMT+1]
[ dule 4 @ 09.02.2006. 11:14 ] @
U Illustratoru CS koji koristim kod Export-a u Legacy eps podrzavani formati su mi ai 3, 8, 9 i 10. Posto nema sedmice isprobao sam sve i ai 8 daje najbolje rezultate, ali nisam bas zadovoljan nacinom na koji freehand interpretira text (embed font je ukljucen) naime jednu rijec mi pretvori u vise odvojenih text boxova. Da li je moguce u eps-u sacuvati transparencije i za druge programe osim samo za Illustrator .eps?