[ Aleksandar Marković @ 05.02.2006. 15:37 ] @
ZA­HVA­LjU­JU­ĆI zna­nju iz obla­sti vi­so­ke teh­no­lo­gi­je, tu­ži­o­ci, su­di­je i po­li­caj­ci ko­ji su ra­di­li na ot­kri­va­nju In­ter­net pe­do­fi­li­je, iza re­še­ta­ka su sme­sti­li Ju­go­sla­va Ste­fa­no­vi­ća. Re­zul­tat je ka­zna od 12 go­di­na za­tvo­ra, na ko­li­ko je osu­đen u be­o­grad­skom Okru­žnom su­du.

Ste­fa­no­vić je sni­mao sva­ki de­talj gnu­snog či­na ob­lju­be če­tr­na­e­sto­go­di­šnje de­voj­či­ce, a za­tim fo­to­gra­fi­je pre­ba­ci­vao na svoj kom­pju­ter i ču­vao. "Upa­dom" u nje­gov ra­ču­nar pro­na­đe­ne su i fo­to­gra­fi­je de­ča­ka i de­voj­či­ca od pet do de­vet go­di­na, ot­kri­ve­no je čak sek­su­al­no iži­vlja­va­nje nad be­ba­ma na na­ro­či­to svi­rep i po­ni­ža­va­ju­ći na­čin. Ko­ri­ste­ći na­lo­ge za pri­stup In­ter­ne­tu, fo­to­gra­fi­je je slao u Ame­ri­ku na raz­ne adre­se.

TRA­GOM FBI

PR­VI ko­rak u ot­kri­va­nju ovog kri­mi­nal­ca na­pra­vio je FBI, ko­ji je na­šem MUP dao osnov­ne po­dat­ke o slu­ča­ju. Deč­ja por­no­gra­fi­ja i uklju­či­va­nje naj­mla­đih u pro­sti­tu­ci­ju pre­ko In­ter­ne­ta po­sta­li su ra­ši­ren bi­znis u Ame­ri­ci. Po­zi­vi na igru, raz­go­vor i dru­že­nje za­vr­ša­va­ju se uvla­če­njem de­ce u sek­su­al­ne kon­tak­te, sni­ma­njem ma­te­ri­ja­la i di­stri­bu­i­ra­njem. U slu­ča­ju Ste­fa­no­vi­ća ne zna se da li su de­ca na snim­ci­ma iz nje­go­vog kom­pju­te­ra odav­de ili ne­gde iz ino­stran­stva.

- Hap­še­nje po­či­ni­o­ca kri­vič­nog de­la uz ko­ri­šće­nje kom­pju­te­ra je re­zul­tat mu­ko­trp­nog oba­ve­štaj­nog ra­da i pred­sta­vlja de­set od­sto po­sla - ka­že za "No­vo­sti" Jo­van Kr­stić, za­me­nik re­pu­blič­kog jav­nog tu­ži­o­ca. - To je mo­de­ran pri­stup is­tra­zi, a tu­ži­o­ci da­nas ni­su ni sve­sni ogrom­nog bro­ja fo­to­gra­fi­ja na­ge de­ce ko­je su ša­lju, sa te­ri­to­ri­je Sr­bi­je. Pre­ma me­đu­na­rod­noj Kon­ven­ci­ji o kom­pju­ter­skom kri­mi­na­lu, na­ci­o­nal­nim za­ko­no­dav­stvi­ma je pre­po­ru­če­no da sank­ci­o­ni­šu ne sa­mo ras­tu­ra­nje deč­je por­no­gra­fi­je, već i sa­mo po­se­do­va­nje tih fo­to­gra­fi­ja na kuć­nom kom­pju­te­ru.
Ras­tu­ra­nje deč­je por­no­gra­fi­je, sa­mo je je­dan od ob­li­ka kom­pju­ter­skog kri­mi­na­la. Oni­ma ko­ji po­se­du­ju so­lid­no zna­nje iz ove obla­sti pru­ža­ju se broj­ne mo­guć­no­sti za zlo­u­po­tre­be. Raz­voj mo­der­ne teh­no­lo­gi­je tre­ba da pra­ti i edu­ka­ci­ja po­seb­nih ka­dro­va ko­ji bi se bo­ri­li pro­tiv ove vr­ste kri­mi­na­la, ali kod nas je sve za sa­da sa­mo pa­pir­na­ta va­ri­jan­ta.

RET­KI ZNAL­CI

LjU­DI ko­ji se ba­ve su­zbi­ja­njem ove vr­ste kri­mi­na­la, mo­ra­ju bi­ti do­bri po­zna­va­o­ci vi­so­ke teh­no­lo­gi­je - da pre­po­zna­ju, iden­ti­fi­ku­ju i fik­si­ra­ju do­ka­ze od zna­ča­ja za utvr­đi­va­nje po­sto­ja­nja de­la i po­či­ni­o­ce. Sva­ki deo po­stup­ka mo­ra da bu­de bes­pre­ko­ran.
U Sr­bi­ji ne po­sto­je po­seb­ni ti­mo­vi ko­ji se ba­ve kom­pju­ter­skim kri­mi­na­lom. Iako je za­kon o or­ga­ni­za­ci­ji i nad­le­žno­sti dr­žav­nih or­ga­na za bor­bu pro­tiv vi­so­ko­teh­no­lo­škog kri­mi­na­la stu­pio na sna­gu u ju­lu pro­šle go­di­ne, ni­šta od pred­vi­đe­nog još ni­je ura­đe­no. Za­kon pred­vi­đa po­seb­nu slu­žbu unu­tar MUP, ali ka­ko ka­že Bran­ko Sta­men­ko­vić, za­me­nik dru­gog op­štin­skog jav­nog tu­ži­o­ca u Be­o­gra­du, sa­mo ne­ko­li­ko lju­di unu­tar UB­POK ra­di na ovim slu­ča­je­vi­ma.

- Za­kon je stu­pio na sna­gu pre se­dam me­se­ci, ali ne­ma­mo or­ga­ne ko­ji su nji­me pred­vi­đe­ni - na­po­mi­nje Sta­men­ko­vić. - Ma­lo je po­li­ca­ja­ca, su­di­ja i tu­ži­la­ca spe­ci­ja­li­zo­va­nih za ovu vr­stu kri­vič­nih de­la i ume­sto da sa­mo to ra­de, za­tr­pa­ni su i re­dov­nim pred­me­ti­ma. Po­sta­vlja se pi­ta­nje ka­ko da se dr­ža­va bo­ri sa ni­ma­lo na­iv­nim ne­pri­ja­te­ljem. Sta­men­ko­vić pod­se­ća da je pre iz­ve­snog vre­me­na, upor­no­šću i do­brim pro­gra­mom su­zbi­je­na pi­ra­te­ri­ja.

- U ok­to­bru 2004. go­di­ne, na­gla­ša­va Sta­men­ko­vić, za dva da­na smo, u sa­rad­nji sa OUP Ra­ko­vi­ca, za­ple­ni­li 24 hi­lja­de ma­ster di­sko­va sa pi­ra­te­rij­skim sa­dr­ža­jem. Ak­ci­ja se pro­ši­ri­la na ce­lu Sr­bi­ju. Za ta dva da­na od­u­ze­to je vi­še di­sko­va ne­go što je to po­li­ci­ja us­pe­la u pr­vih šest me­se­ci te go­di­ne. Raz­bi­li smo je­dan krak mre­že u Be­o­gra­du i svi ti slu­ča­je­vi su se za­vr­ši­li pred su­dom.

UHVA­ĆE­NA VI­JA­GRA

KO­RI­STE­ĆI ra­ču­nar, dvo­ji­ca Be­o­gra­đa­na su ukra­de­nom kre­dit­nom kar­ti­com pre­ko In­ter­net saj­to­va iz Špa­ni­je na­ru­či­va­li vi­ja­gru. Ta­ble­te su is­po­ru­če­ne, ali kad je vla­snik kar­ti­ce po­ni­štio is­pla­tu, Špan­ci su pre­sa­vi­li ta­bak i pre­ko In­ter­po­la po­sla­li kri­vič­nu pri­ja­vu be­o­grad­skom SUP. Po­či­ni­o­ci su ubr­zo ot­kri­ve­ni.

Nataša Bjelić