[ psu43npv @ 05.02.2006. 22:35 ] @
Pozdrav svima

Vec nekoliko nedelja razmisljam o zastiti autorskih prava u Velikoj Britaniji. Radi se o tome da se svi patenti iz Srbije mogu registrovati u Velikoj Britaniji (graficki dizajn, web dizajn, muzicka izdanja)

Posle izvrsene registracije dobija se putem email broj pod kojim je nesto od toga registrovano, a posle dve nedelje koliko treba da se dostavi i sertifikat o registraciji.

Sta mislite da li to moze da prodje u Srbiji.

Hvala
[ Davor Vlajkovic @ 05.02.2006. 23:14 ] @
Interesantno zvuči mada mi ne deluje kao baš isplativ biznis u zemlji koja još uvek prećutno toleriše kršenje autorskih prava. Evo na primer šta bi mene interesovalo kada bi mi neko ponudio ovako nešto:

- šta tačno dobijam time?
- zašto da to radim baš preko vas?
- o kojim ciframa je reč?
- ...

Dakle, kako biste ubedili 'prosečnog Mileta' da mu se isplati da zaštiti svojih ruku delo...

I da, pogledaj ovo: http://www.elitesecurity.org/tema/141194

Premestiti u 'IT politika razvoja', ima tamo već nekoliko tema o autorskim pravima, patentima i sl.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 06.02.2006. u 00:36 GMT+1]
[ hecky @ 06.02.2006. 10:08 ] @
Patenti se prave za svaku zemlju posebno, plus na globalnom nivou (npr. Evropa).

Prvo trebas istraziti da li je neko to vec registrovao. S obzirom na broj patent offisova u svetu, ovo nije mali posao i najbolje je angazovati nekoga ko ima velikog iskustva u ovome, sto ce prilicno da te kosta. Da li je patent unikatan, proverice, naravno, komisija patent ofisa gde si izvrsio prijavu, ali njima ponekad promakne nesto, pa da ne bi dosao u situaciju da se posle tuzis sa nekime, najbolje prvo dobro istrazi.

Prvo ces dobiti potvrdu o prijavi za patent (to je ono "Patent pending <broj>"), a posle par meseci i potvrdu o registraciji patenta.

Moja je preporuka da registrujes patent i u nekoj drugoj zemlji, jer ako dodje do suda, imaces vise dokaza u svoju korist (a da ne pricamo sto je UK PO neuporedivo veci autoritet od SCG PO).
[ hecky @ 06.02.2006. 10:11 ] @
Naravno da se isplati registracija patenta, pogotovo ako ispostavi da neka veca firma koristi tvoj patent bez dozvole. Onda mozes da im na sudu pokazes kako musa dere jarca :).
[ psu43npv @ 06.02.2006. 19:09 ] @
Pozdrav

Uspeo sam da stupim u kontakt sa firmom u Velikoj Britaniji koja radi zastitu autorskih prava u UK stim da sam procitao da taj sertifikat vazi svugde u svetu. Inace ovo bi se svodilo mahom za pravna lica.

E sad takve usluge nisu nimalo jeftine koliko sam sve uspeo da nadjem o registraciji sve zavisno od zemlje do zemlje.

Jos cu dobro pogledati o svemu tome pre nego sto udjem u posao sa tim jer stvarno je obiman i veliki posao oko svega toga.

[ Vladimir Nikolic @ 17.02.2006. 10:09 ] @

Preproručujem Vam da odete na:

http://www.wipo.int/madrid/en/

To je Madridski Sporazum po kome trebate samo taj formular da ispunite i Vaša intelektualna svojina je zaštićena u tim zemljama (čini mi se da je više od 100 država potpisalo taj sporazum, među ostalim i SCG)

Sa poštovanjem


Nikolić Vladimir
[ salec @ 17.02.2006. 13:09 ] @
To je samo za robne marke (trademarks)...
[ Vladimir Nikolic @ 17.02.2006. 17:33 ] @

Moja greška.
Činilo mi se da traži i Trademarks (zbog grafičkog dizajna).

Sa poštovanjem


Nikolić Vladimir