[ drla stroga @ 07.02.2006. 10:29 ] @
Kako štampati bar kod koji nije standardan (recimo da pravim identifikacione karte za ulaz u neke prostorije) trebao bi da u bazi imam podatke o licu koje koristi tu kartu odnosno da ID lica bude u bar kodu. Čitanje ne bi trebalo biti problem, ali kad unesem lica u bazu, htio bi da sam access na osnovu ID "iscrta" kod na reportu, tj na karti. Svaka sugestija će mi dobro doći jerbo sam zaglavio.
[ drla stroga @ 07.02.2006. 11:28 ] @
Nesto sam uspio da provalim. Izgenerisati neki,recimo 10-cifreni broj od ID lica i njega stampati ali u barcode fontu. Sad treba samo da vidim kako ce se citac ponasati
[ Zidar @ 07.02.2006. 14:49 ] @
Bilo koji tekst string moze da se 'bar koduje'. Jedno od resenja je da se koristi neki od bar code fontova, kojih na webu imas milion. Problem sa fontovima je sto cesto daju jako siroke labele na izlazu i sto su proporcionalni. Da bi bar kod bio citljiv, treba da je bar 8 mm visok. Font od 8 mm visine je font size 24 isli slicno sto daje jako sirok ispis.

Elem, postoji i drugo resenja a to je da Access na reporty bukvalno crta linijice za bar kodove. Naravno, neko je sve to vec izmislio i odradio, samo treba naci. Da se ne mucis, pogledaj attachment i vozi. Veruj mi da pouzdanijeg resenja za Access nema. Poslednjih deset godina zivim od generisanja bar kodova upravo alatom koji ti saljem ;-)

Imas procedure za generisanje kodova tipa 3of9 i 128. 3of9 je najprostiji i absolutno svaki citac ga cita. Radi OK za do 15 karaktera i lepo se stampa na primer u sirini oko 5 cm i viisni 1.5 cm. Za vise od 18 karaktera, potreban je sirina od >5 cm i tu nastaju problemi, barem za neke citace. Ako imas vise od 15 karaktera, koristi 128. ja sam radio sa oko 25 karaktera u kodu 128 i to se lepo ispise na 5x1.5 cm labelama. Mozda mose i vise, ali u tom slucaju preispitaj startegiju generisanja brojeva - da li ti zaist treba ID koji je 25 karaktera dugacak?
Visinu mozes da podesavas po volji, bez uticaja na sirinu - posto je u pitanju crtanje linija a ne font, povecanje visine nece promeniti razmak i debljinu crtica u bar kodu.

Srecan rad.

:-)

[Ovu poruku je menjao Zidar dana 07.02.2006. u 16:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Zidar dana 07.02.2006. u 16:01 GMT+1]
[ drla stroga @ 07.02.2006. 15:15 ] @
Dobra stvar, nema sta. Trebace mi malo vremena da to sad integrisem u moj program.
[ Kiro @ 10.02.2006. 15:56 ] @
Nije baš vezano za temu ali me zanima vezano za Code 39 i code 128, da li su to kodovi koji se mogu koristiti za internu upotrebu u nekoj npr. firmi ili dr. za označavanje npr. količine cijene ili sl. Ono što znam o Bar Kodu to je EAN sistem koji je na Internacionalnom nivou i koji dodijeljuju članice međunarodnog sistema. Pa me to malo buni????? I ako ima neki link dobro bi došao jer na netu je more linkova pa se malo teško snaći!!!!
[ Zidar @ 10.02.2006. 16:20 ] @
Kodovi 39 i 128, kao i svaki drugi, dozvoljeni su za internu upotrebu, ne postoji zakon koji dozvoljava ili zabranjuje upotrebu. Sve pod uslovom da imas znanja i tehnologiju koja moze da na papiru ili nekom drugom medijumu odstampa crtice koje predstavljaju bar kod.

EAN definise kako treba konstruisati broj koji se kodira. Ako postujes EAN standard, onda ti oni odrede kod za drzavu, privrednu granu, vrstu proizvoda itd, Svrha toga je da kad se kod procita, da se onda rastavi na komponente ako je potrebno.

Za internu upotrebu, ti si taj koji odlucuje sta ce da bude tvoj bar kod. ti mozes da odlucis da kodiras sve artikle u radnji kako god ti hoces. Ako postoji zakon u Bih koji kaze da Jadro keks mora da se kodira kao '389 456 228' onda ti u tvojim knjigovodstvenim bazama podataka moras da ga kodiras tako. Bar kod je samo skraceni ispis onoga sto imas u bazi podataka. ti standarde i zakone pratis ili ne pratis u tvojoj bazi podataka, bar kod je samo ta ista informacija ispisana posebnim fontom.

Program koji sam zakacio je freeware. Startup forma jasno kaze da autor programa, izvesni J. Merchanti, daje pravo svima da ga koriste. Znaci, sve je legalno. Sto se tice znanja - eto ti programa, pa smo i to resili. Ostaje tehnologija, ato je PC sa instaliranim Accessom da bi se generisali bar kodovi. Onda treba PC sa laserskim stampacem i papir, na kome ces odstampati bar kodove. Za citanje treba ti citac. Kad citac procita bar kod, to je kao da si ukucao sa tatstature karaktere koji su kodirani. Ovo znaci da mogu bar kodovi da se ucitavaju u bilo koji sistem na koji se zakaci citac. Mozes da skeniras bar kodove u Excel, Word, u mainframe kompjuter, u PDA, u Blackberry, u telefon, u sta god hoces, ako to moze da se povese sa bar kod citacem.

I jos nesto, ne moraju samo cifre da se bar kodiraju. String karaktera "Zidar" moze se kodira na potpuno isti nacin kao i "1234SMKLJF90123CNJBRLJ890" ili "123 220456"

Ideja za biznis: video klub, ima postojeci software za pracenje kaseta/DVD, pisan u Clipperu, pre 10 godina, ali radi i ne zele da ga menjaju. Ali bi da zalepe bar kodove na diskove, zbog brzeg unosa. Sve sto im treba su bar kodovi, na malim samolepljivim labelicama. Eto Kiri posla. to sito mzoe i za biblioteke (mada one nemaju para da to plate). A moze i za privetno trgovinsku radnjicu, koja ne prati EAN, nego hoce interne kodove. Eto Kiri jos posla.

:-)

:-)
Samo sibaj.
[ CandyMan @ 09.06.2007. 20:16 ] @
Zdravo!

Eto ubih ceo dan pokusavajuci da upregnem neke bar kod fontove da rade... Potpuno gubljenje vremena. Hvala na rešenju!
[ Zidar @ 11.06.2007. 14:08 ] @
Kad si pomenue fontove, u medjuvremenu sam video jedno elegantno resenje bas sa fontovima.

Imas recimo font Fbarcode (izmislio sam ime). I recimo da taj font daje labelu zadovoljavajuce sirine u nekoj font size, ali je ispis veome nizak, necitljiv za skener. Ako povecas font size, labela postane presiroka, pa nismo nista dobili. Sta su ljudi uradili? Na Access report satvili labelu ili text box sa fontom Fbarcode u velicni koj im daje zadovoljavajucu sirinu. Onda iznd labele/text boxa, stavili istu takvu, tako da se dodiruju. Dodirivanje se ne postize rucnim podesavanjem, nego se upisu Top i Height properties. Za gornju kontrolu, Top treba da bude DonjaKontrola.Top + GornjaKontrola.Height. To izracunas, i upises u properties. Kad kontrole lepo sednu jedna na drugu, dobijes na stampi bar kod koji je citljiv za skener.

Ovo sam video svojim ocima i radi. Ja i dalje koristim Merchantijeve procedure jer sam tako navikao. Ali evo, neko se setio kako moze i pomocu fontova.

[ Vojin Jovanovic @ 08.09.2007. 19:32 ] @
Ko ima program za DVD Klub i Biblioteku i koliko je to para?
[ viss02 @ 09.09.2007. 13:57 ] @
Citat:
Vojin Jovanovic: Ko ima program za DVD Klub i Biblioteku i koliko je to para?


Našao si gde ćeš da pitaš :)

Pogledaj ovo www.adacco.com možda bude od pomoći
[ Ivan_Grunf @ 16.05.2008. 12:19 ] @
Da li ovo postoji negde i za standard EAN-13?

[ Zidar @ 16.05.2008. 13:36 ] @
des na Google i ukucas "EAN-13" i dobices na stotine linkova i bar neki od njih nude besplatne alate za generisanje EAN-13 barkodova :-)
[ Ivan_Grunf @ 16.05.2008. 14:34 ] @
Ok, imam vec neke primere, ali se nisu tako dobro pokazali u praksi kao ovaj tvoj, pa sam zato hteo da vidim da li tamo gde si ovo nasao, postoji i primer za EAN13.

Moj dodatni problem je sto ja stampam barkodove na matricnom stampacu, tako da mi je jako bitno kako se barkod odstampa, tj. kao bitmapa, vektor ili preko ugradjenih fontova za stampac. Ovo poslednje moze samo slanjem escape karaktera na stampac, a to mi nije poslo za rukom sa reporta da uradim :)

[ Gorostak @ 20.12.2017. 15:56 ] @
Pozdrav svima i hvala unapred na vasem vremenu sto nam pomazete da saznamo nesto novo i olaksate nam posao!

- znam kako cu da napraivm barkod ( pomocu fontova gore navedenih, vec sam pravio i ranije i stampao na obican laser stampac)
- znam kako cu da stampam (kupicu stampac za lepljive barkodove)
- uz stampac cu dobiti i free program za pravljenje bar kodova mada ima i besplatnih na netu.
Mene interesuje sledece:
- danas sam usao u konflkt sa dosta ljudi koji tvrde da barkod moras da platis da bi dobio svoj i da imas vlasnistvo na njemu i mozes da ga koristis.

Imam prodavnicu svastarije u kojoj 65% robe ima barkod, a ostatak nema
Ideja koja mi je sinula da stampam sam sifre za ostatak robe u obliku barkoda, koje bi dalje citao barkod citac i samim tim mi olaksao vodjenje stanja artikala kao i rad popisa i manje greski u radu sa istim artiklima.
Mislio sam da stampam cetvorocifrene brojeve u obliku barkoda citljive za barkodcitac.
Ovome predhodi da bi morao na svaki artikal da zalepim taj barkod-sifru koji bi stampao i ubacio u knjigovostveni program i kasu radi lakse evidencije.

E sad ako se nekad pojavi problem kod nekog artikla reklamacija ili nesto i neko naidje na to odkud "mom" proizvodu barkod , ili inspekcija utvrdi da taj proizvod nema barkod, i ja dodjem u probelm sa ovima sto izdaju, tj rentiraju barkodove ili sa inspekcijom i dodju i napisu mi kaznu ili jos gore, zatvori me... sad ne znam kako to ide i da li je iko ovo radio u praksi.

jer u video klubovima neko uzme film i posle ga vrati i to mu dodje kao interni barkod... a ovamo kad neko kupi primer akumlator i crkne mu i on vrati ja vratim na reklamaciju proizvoda , to ce vide proizvodjaci i mogu zovnu inspekicju ili uopste ne donese na reklamaciju samo me prijavi zato sto mu se ne svidaja proizvod koji je kupio i u proveri nadleznih organa oni vide barkod koji ne pripada tom proizvodu, tj nije prijavljen ili sta vec.. sta ce se desi dalje?
...

Nadam se da me razumete i moje pitanje.
[ Zidar @ 05.01.2018. 15:19 ] @
Pitanje je interesantno. Najbplji odgovor mogu da daju pravniciili neko ministarstvo koje se time bavi. Pretpostavljam da na forumu nema bas mnogo pravnika (koji se razumeju o ovu problematiku), pa stoga nema ni odgovora. :-(