[ psmokvic @ 08.02.2006. 10:34 ] @
Procitao sam citavu prepisku na temi "Montazne ili obicne kuce" i shvatio da bih se ipak upustio u avanturu izgradnje kuce klasicnom, cvrstom gradnjom. Nameravam da gradim prizemnu kucu od oko 100m2 i mnogo bih cenio ako bi neko ko je vec prosao kroz sve ovo nasao malo vremena i naveo okvirne cene pojedinih radova i materijala koji je potreban...Sve cega se setite bice od pomoci!
Hvala unapred!
[ deki77 @ 08.02.2006. 12:58 ] @
Okvirno!!(ne bi baš moglo da se izračuna)
Zavisi od toga koji materijal i šta i kako želiš(različite su cene materijal,ruke,transport)
Temelj,Krov,Šalovanje,Zidanje...ide po dnevnici(dobri majstori 20€),5€m2 ruke,ili najčešće dogovor...
Fasada(zavisi koja 2cm,5cm)11-13-15€ materijal+ruke
Struja...5€ sil. mesto ruke
Keramika 5-7€ ruke
Stolarija zavisi PVC,ALU,kombinacija PVC-ALU,Drvo(koliko komora,staklo,roletne)
Sanitarni Sis. 25-30€(zavisi šta)
Malterisanje 2.5€m2 ili dnevnica..
a,okvirno(???)







[ Srdjan Marinkov @ 01.04.2006. 10:36 ] @
Verovatno će mnogima izgledati neverovatno (i meni je izgledalo kada sam čuo), jedan ortak koji planira da zida kuću se posavetovao sa jednim zidarom i čovekom koji trenutno zida kuću i došli su do računice da je za prizemnu kuću od 100 m2, za materijal (blok, šljunak, cement, gvožđe, monta građa, crep), dakle bez stolarije, struje itd. potrebno 3500 EUR. Ako ima zainteresovanih, pitaću ga za detalje pa ću postovati!
[ dalibord5 @ 01.04.2006. 11:14 ] @
Ajde,kad zavrsi gradnju,pitaj ga koliko ga je izaslo.
NEMA SANSE.
3500 je premalo i za razmisljanje o gradnji kuce.
Meni izgleda premalo.

[ Joseph B. @ 01.04.2006. 11:33 ] @
Ima zainteresovanih! Ja sam malo racunao i sam temelj izadje oko 1000 pa materijal za zidanje oko 1000 gde je jos gradja, crep ( i za salonit treba oko 1000) , struja, voda , vrata prozori , malterisanje unutra-spolja, grejanje, plafon-ploca. Mislim da nema ni najmanje sanse, ali zelim da znam kakva je njegova racunica...
Pozdrav.
[ Srdjan Marinkov @ 01.04.2006. 12:33 ] @
OK. Raspitaću se pa ću postaviti!
[ pctel @ 01.04.2006. 16:22 ] @
Pa covek je lepo rekao:
Citat:
SrDJaNN: za materijal (blok, šljunak, cement, gvožđe, monta građa, crep)... potrebno 3500 EUR.

Dakle, nista prevoz, nista radnici. Ipak, to je malo, evo moje procene:
blokovi:
Kuca ima u idealnom slucaju 40m duznih spoljasnjih zidova i 20m unurasnjih zidova, znaci minimum 60m. Ako pretpostavimo da ce odstupanja od idealnog slucaja biti 10% i da ce se jos 10% polupati sto slucajno prilikom transporta i rukovanja, sto namerno da bi se uklopile dimenzije, dolazimo do oko 72m puta visina 2.8 je oko 200 kvadrata zidova. Za jedan kvadrat zida potrebno je oko 12-13 betonskih blokova, ili oko 16-17 crvenih cigla-blokova, sto znaci da treba ukupno nabaviti oko 2500 betetonskih ili 3500 tih cigla-blokova. U naj boljoj varijanti to ce kostati 1200 EUR-a.
sljunak:
Ako pretpostavimo da ce temelj biti ukopan i za spoljasnje i za unutrasnje zidove, to je ukupno oko 72 metra puta 1,2m dubine puta 0.5m sirine, to je oko 43 kubna metra betona. Za pod je potrebno 100 kvadrata puta 20 cm znaci oko 20 kubnih metara. Plafon moze da bude duplo tanji, pa jos 70% ce popuniti monta, dakle dovoljno je oko 3m3. Sve u svemu znaci oko 43+20+3=66, za sta je potrebno otprilike isto toliko sljunka/peska/kamena, jer kao sto znate iz fizike zapremina sljunka, vode i cementa se ne sabiraju, vec je ukupna zapremina nesto zanemarljivo malo veca od zapremine sljunka. Za zidanje je potrebno jos sitnog peska, da ne racunamo koliko vec da zaokruzimo na ukupno 70 kubika. To bi sa prevozom moglo kostati oko 1400 EUR-a.
cement:
Kolicinu cementa ne mozemo bas ovako lako izracunati pa cu pretpostaviti da ga je potrebno oko 2 dzaka po m3 betona, znaci 100 dzakova, sto je oko 400 EUR-a.
gvozdje:
Pretpostavimo da je jedan metar armature koja ce se koristiti oko 1kg. Verujem da je i malo manje, pa zato necu racunati onu zicu koja sluzi za spajanje armature. Pretpostavimo da ce ici uzduzno po 4 komada na svakih 4 metra zida/poda i da ce u temelju biti ukopane 2x4 komada vodoravno. Znaci, za temelj 2x4x72=576m, za stubove skroz od dna temelja do vrha gradnje je oko 4m. Svaki stub po 4 komada to je 16m armature po stubu. Stubova ima najmanje na svakom uglu po jedan, na sredini svakog zida jedan, i u kuci jos dva, znaci ukupno 10. Znaci za stubove ukupno 16*10=160. E, tu sad nisam uracunao ove parcice sto spajaju pomenute 4 armature, sto povecava kolicinu za 25%. Znaci, temelj i zidovi (576+160)*1.25=920. Sada plafon, na svakih 25 cm po dva komada, ako je temelj 10x10 imamo 40x10x2=800m. Ukupno 1720m sto pretpostavimo da je oko 1700 kg sto kosta oko 1000 EUR-a.
monta:
Nje treba koliki je i plafon znaci 100 kvadrata. Jedan kvadrat je oko 20 kom, znaci minimum 2000 kom. Treba kupiti 10% vise koje ce se razbiti slucajno pri transportu i radu ili namerno kako bi se uklopile dimenzije. Znaci, 2200, sto kosta oko 500 EUR.
gradja:
Treba 2 kvadrata po kvadratu temelja plus gredice i drzaci znaci minimum 3, imamo temelja 72m duzine puta 1.2m visine = 86m2. Za montiranje monti 100 kvadrata + nekih 25 za poprecne drzace = 125. Ukupno temelj + plafon oko 210 kvadrata daske debljine 3cm sto je 6.3m3, ali se zbog velike kolicine otpadnih parcica mora kupiti 8m3. Vertikalni stubici koji drze plafon dok se ne stvrdne, na svakih metar po jedan, znaci ukupno 100 kom. Svaki dimenzija 8x8 cm, duzine 2.8 m, sto je zapremina 100x0.08x0.08x2.8=1.79 m3. Ovde ako se nadje priblizna dimenzija nema toliko mnogo otpada pa se moze kupiti samo 2m3. Sada krov. Dve grede 0.12mx0.12mx10m=0.3m3 svaka. Sa nekoliko onih poprecnih drzaca da zaokruzimo na 1m3. Te grede ne postoje tolike duzine vec se moraju nastavljati ali to ne utice na racun. Rogovi na svakih metar 2 komada 0.1x0.1x8 metara. Krov je malo siri od kuce pa ih treba 12 parova. Ukupno za njih 2x0.1x0.1x8x12=1.92 m3. Ako se nadju skoro idealne dimenzije treba kupiti 2 m3 u suprotnom trebace vise. Letve, na svakih 20 cm krova po jedna, ukupna sirina krova po 8 metara sa obe strane, dimenzija 5x4cm, to iznosi 2x8x5x0.05x0.04x10=1.6m3, ako se ne dobija tacno po narucenim dimenzijama treba kupiti 2m3. Znaci, ukupno 8+2+1+2.5+2=15m3. To ce samo izaci oko 6000 EUR-a. Eksere za spajanje svega ovoga necemo racunati, mada ih treba preko 10kg. I na kraju...
crep:
Po kvadratu treba oko 20 kom crepa x 160 kvadrata krova = 3200. Iz vec nekoliko puta pomenutih razloga treba pripremiti 3500. To kosta oko 900 EUR.

I na kraju da saberemo:
1200 blokovi
1400 sljunak, pesak
400 cement
1000 gvozdje
500 monta
6000 gradja
900 crep
----
11.400 EUR-a ukupno. Znaci, zakljucak je kad dovedete majstora da vam proracuna troskove materijala ne dajte mu da popije vise od dva piva pre nego sto zavrsi proracun.



[Ovu poruku je menjao pctel dana 04.04.2006. u 13:19 GMT+1]
[ pctel @ 01.04.2006. 18:20 ] @
Kad sam vec poceo da pisem elaborat na ovu temu, da napisem i svoju procenu ostalih troskova, verujem da ce nekom biti koristan podsetnik, a eventualno i meni ako jednog dana budem resio da pravim kucu. Naravno, ako sam nesto zaboravio ili pogresno pretpostavio, ispravke ce dobro doci. Dakle, pre nego sto sve ovo pocnete trebace vam plac. Svaka opstina ima pravilo koliko minimalno plac mora biti, obicno se to krece izmedju 5 i 10 ari. Pretpostavimo da je neki prosek oko 7 i da plac na nekoj ne prosecnoj lokaciji kosta oko 2.000 EUR/ar. Znaci, za plac treba pripremiti u proseku 14.000 EUR-a. Gore su navedeni troskovi materijala za grube radove koji iznose 11.000 EUR-a, znaci to je do sada oko 25.000 EUR-a. Mnogo toga je izostavljeno, uracunato je samo naj osnovnije a sitnice kao sto su ekseri, kondor, bitumen nisu racunati. Ko zna sta sam sve jos zaboravio, mislim da takve sitnice koje spadaju u domen statisticke greske ali u zbiru mogu biti 1000 EUR-a, sto onda vec nije zanemarljivo.
Jos jedan problem koji treba naglasiti, ako gradite na praznom placu moracete da preduzmete nesto kako biste materijal i krupniji alat kolko-toliko zastitili od kradje. Verovatno cete prvo na brzinu sklepati neku malu pomocnu zgradicu gde cete drzati alat i materijal. Rad i materijal za najprostije zbudzenu pomocnu zgradu ce da kosta oko 1000 EUR-a, ako hocete da to bude lepo uradjeno tako da vam i kasnije koristi onda racunajte na 2.000. To je cist neplanirani trosak. Takodje, treba razmisljati o smestaju radnika ukoliko isti ne zive u blizini. Pretpostavimo da ce 5 ljudi raditi 50 dana, ako budete morali da im placate smestaj to ce biti minimum 250 nocenja, a to ce vec da kosta! Pretpostavljam da cete dogovoriti da radnici sami donose hranu, jer ako budete morali i hranu da im spremate, trebace vam 1-3 obroka dnevno puta minimum 50 dana, sto nije samo cena namirnica vec i rada kuvarice koja to sprema, ako kupujete gotovo onda jos gore. Kafa, pivo, sve to mora da se precizira. Ako odlaze i dolaze, treba precizirati da li to rade o svom trosku, znaci da li ih vi vozite kuci, da li sami dolaze svojim autom i ako dolaze da li oni placaju gorivo ili vi.
E, sada dnevnice radnika. Moja procena je da to 5 ljudi moze da zavrsi za radnih 50 dana. Moze i za manje, ali sve zavisi od toga sta podrazumevate pod radnim danom. Majstori obicno pod radnim danom podrazumevaju svaki dan kada su dosli na posao. Znaci, probude se ujutro, pogledaju kroz prozor, ako pada kisa vrate se u krevet i to vam ne racunaju, ako ne pada dodju na gradiliste, rade 5 minuta i ako tada pocne kisa to se vec racuna kao radni dan koji treba platiti, sto je donekle i opravdano jer ste ih obavezali da dodju i onemogucili im da taj dan drugacije organizuju. Ne znam kako se sada krecu dnevnice ali pretpostavimo da je neki prosek u zavisnosti od znanja i postignutih rezultata oko 30 EUR-a, znaci 50x5x30=7500 EUR-a dnevnice. Pretpostavimo da vas radnici na neki od pomenutih nacina dodatno kostaju jos 500 EUR-a to je onda oko 8000. To je OK ako sami nadgledate i organizujete posao, ali ako imate druge obaveze i taj posao poverite nekom drugom racunajte na jos 1000 EUR za njega, uostalom i vase vreme vredi otprilike toliko. Znaci, ukupno rad oko 9.000.
Sve u svemu, dodjosmo do 37.000 EUR-a. To bi bio dovojan novac da na svom placu ukrovite svoju prizemnu kucu od 100 kvadrata.
Ali, ubrzo cete pozeleti da kucu barem zastitite od pristupa skitnica, raznih zivotinja i atmosferskih uticaja, pa cete pozeleti da ugradite prozore i vrata. Sto jednih, sto drugih, trebace vam oko 15 komada, po prosecnoj ceni od 70 EUR-a, to je oko 1.000 EUR-a.
Struju i vodu smo zanemarili... Krenuo sam od pretpostavke da to pozajmljujete od komsije, ali u svakom slucaju bi trebalo coveku to da platite. Mesalica i ostali rucni elektricni alat ce potrositi minimum 100 EUR-a struje u toku grubih radova. Vode pretpostavljam isto toliko, sto prilikom gradnje, sto prilikom polivanja betona koje je potrebno raditi danima posle gradnje. Ipak, obicno ili je komsija daleko, ili nije raspolozen za takvu saradnju, pa morate pre same gradnje da uradite prikljucak vode i struje. Svako od toga ce kostati po 1000 EUR-a raznih taksi, zahteva, vremena, materijala i uredjaja za merenje potrosnje. Ako vec to imate, onda cete pozeleti da uradite vodovodne i elektricne instalacije u kuci. Za kucu od 100 kvadrata potrebno je oko 2.000 EUR-a za elektricne instalacije, za vodovodne bi bilo dovoljno i 1000 a ako resite da uz vodovodne instalacije odmah zavrsite i kupatilo trebace vam dodatnih 1000-2000 zavisno hocete li naj jeftinije sanitarije ili neke malko lepse. Sve u svemu do sada oko 42.000 EUR-a. Ako planirate da se uskoro uselite, treba da omalteriste zidove i uradite pod, parket, laminat, sta vec volite. Malterisanje ce vas kostati oko 4-5 EUR-a po kvadratu zidova, ako imate 350 kvadrata za malterisanje to je 1500 EUR-a. Mozda cete se odluciti za skuplji ali po izolacionim svojstvima bolji gips-karton, ali tada morate izdvojiti preko 4.000 EUR-a. Ako samo malterisete, spolja morate fasadu jer zimi nikako ne mozete zagrejati a leti rashladiti prostorije. Spolja fasada ce vas sa radom kostati oko 3000, a ako malterisete oko 1500, tako da u bilo kojoj varijanti minimum za te radove unutra i spolja je oko 5000 EUR. Za laminat/parket/patos treba od 2000 do 3000 za rad i materijal. Jos molerski radovi i mozete da se uselite sa utrosenih tacno 50.000 EUR-a. Jos ostaje da razmislite koji cete sistem grejanja koristiti, ali o tome vec postoji posebna tema. Posto ja nisam nikakav poznavalac gradjevinarstva, smatrajte da ovaj proracun moze odstupati za +/-20%, ali eto imate neki orjentir o redu velicine cena.

I, na kraju, da li se to sve isplati? Pa, ako nadjete plac na dobroj lokaciji isplati se. Naravno, onda ovih 50.000 ne bude 50.000 vec 70.000-80.000 ali se opet isplati. Ako zelite da se preselite negde daleko od gradske guzve, onda vam je isplativije da kupite kucu od nekog ko je svojevremeno sagradio misleci da ce mu trebati, a onda ga sudbina odvukla u gradsku guzvu, pa sad nastoji da izvuce makar pola para koje je ulozio u izgradnju. Oglasi su puni ponuda tipa:
Citat:
VELIKI Borak, u okolini Barajeva, 112m2, 13 ari, garaža 21m2, trofazna struja, dva bunara, hidrofor, 19.000 EUR. 065/218-4499
[ jorga @ 01.04.2006. 18:49 ] @
3500 evra je zaista malo. Sve vise se priva o montaznim kucama. Kazu da uz postavljanju kuce dobija se i eliktrika, slolarija i sve sto je potrebno (naravno bez namestaja i keramike) i da otprilike izlazi oko 10000 evro pa navise, u zavisnosti od velicine. U ukupnu treba dodati i razne dozvole (poznato mi je samo prikljucivanje struje oko 35000 din) koje su isto velike, jedino ako se ne planira izgradnja na "divlje".
[ dex @ 02.04.2006. 20:26 ] @
Covek jeste u pravu za 3500e moze se uraditi temelj za kucu povrsine 100m2 i nista vise.Imate tu post koji sam pisao pre par meseci kad sam radio montaznu kucu koliko je okvirno sve kostalo,cak mogu da i tacno sastavim cene kompletne gradnje, naravno cene dozvola, taksi, i ostalih placanja drzavi zavisi od opstine do opstine to nigde nije isto a to i nisam racunao jer me glava bolela, zadnje sto sam platio drzavi pre 10tak dana je tehnicki prijem kuce koji je kostao 30000din.
[ Jan Makan @ 02.04.2006. 21:22 ] @
"3 500 Eura" taj ko ti je to rekao verovatno je prolazio pored gradilišta ali sigurno nije bio na istom a kamoli da je gradio kuću.
Veruj mi da sam dobro upućen u problem jer samo prošle godine sam napravio tri malo veće i niz sličnih gradjavina a uz to završavam i kuću za sebe.Za 3500 eura možeš napraviti projekat,završiti dozvole i još će ti ostati taman da kupiš strujomer
i da platiš da ga priključe na mrežu a tek onda dolaze ozbiljni troškovi.A konačna cena je relativna stvar a najviše zavisi koliko
planiraš ( koliki ti je budžet ) da uložiš ali računaj da ti treba preko 20 000 Eura da kuća bude upotrebljiva a ne završena a
kralnja cena nema granica uvek se nadje gde možeš uložiti pare.
[ Jan Makan @ 02.04.2006. 21:32 ] @
Što se tiče "montažnih" kuća one su dosta jeftinije i brže se grade tako da su pre useljive i cena sa temeljima i instalacijama
je oko 200-300 Eura po M2 a sve zavisi od prohteva investitora.Jedini problem je što za montažnu kuću treba puno para
na gomili jer ona kad se počne graditi mora se pokriti i zaštititi zidove od atmosferskih uticaja (fasada) a kada se to uradi
ostaju samo molerski radovi.Ali takva kuća je dobro izolovana tako da se lako i jeftino zagreva a tako i preko leta rashladjuje.
[ Bhamby @ 02.04.2006. 23:17 ] @
Orijentaciono 300 € za kvadrat. Pogledaj pctel-ov elaborat, možda nešto već imaš pa ne treba da plaćaš.
Ovo je neki prosek. Obična kuća na običnom mestu.
[ Joseph B. @ 03.04.2006. 07:58 ] @
@pctel

Jeste OFF, ali ako bih imao kapu na glavi, skidao bih! Svaka cast!
[ TODORIC @ 04.04.2006. 11:12 ] @
Kao što reče Dex već smo pisali o tome, ali ne škodi da se preispitamo.Male ispravke za količinu materijala: standardni giter blok je dimenzija 20x20x25 cm ( 25 komada u m2 idealno složen ), standardna puna cigla je 6x12x25 cm ( oko 130 kom u m2 ), za 1 m3 betona potrebno je od 4-6 džakova cementa i oko 1,2 m3 šljunka , gvoždja za temelj od 100 m2 treba oko 600 kg što od 6 mm, 8 mm, 10mm ili 12mm , ravne ( vučene ili peglane ) ili rebraste( gornji temelj, venac, armaturna mreža za ploču ). Sve u svemu za 3500 evra se može uraditi ceo temelj sa pločom ( lično iskustvo ).Dnevnice majstora su od 20-30 evra.Za zidanje ovakve kuće dovoljna su dva majstora ( dobra ) + dva pomagača za svakog majstora= 6 ljudi. Kuća kolege sa posla od 180 m2 na dva sprata sa tri ploče ( zidano blokom ) koštala je za ruke 5800 evra, sa unutrašnjim malterisanjem prizemlja. Nadam se da ću i ja uskoro završiti kuću. Da li je neko pomenuo papirologiju tj. dozvole i saglasnosti ( oko 1000 evra zavisno u kom mestu živite,ma**** im j**** birokratsku ). Pozdrav i dalje na usluzi.

[Ovu poruku je menjao TODORIC dana 04.04.2006. u 12:23 GMT+1]
[ pctel @ 04.04.2006. 12:41 ] @
OK, onda da u skladu sa novim podacima prepravim proracun, znaci nije vise
Citat:
1200 blokovi
1400 sljunak, pesak
400 cement
1000 gvozdje
500 monta
6000 gradja
900 crep
----
11.400 EUR-a ukupno

vec ce biti otprilike:
1500 blokovi
1600 sljunak, pesak
1000 cement
1000 gvozdje
500 monta
6000 gradja
900 crep
----
12.500 EUR-a ukupno. To je razlika od nesto preko 1000 EUR-a, medjutim TODORIC je dosao do zakljucka da za otprilike toliko mozete proci jeftinije na dnevnicama, pa je konacni zbir (materijal+rad) otprilike isti. Sve u svemu, sam se sebi divim zbog upotrebljivosti podataka koje sam izneo, s obzirom da su mi jedina iskustva u gradnji ta sto sam kao klinac pre 15-20 godina voleo da se muvam po gradilistu, gledam sta se radi i pomazem/smetam majstorima
[ TODORIC @ 05.04.2006. 07:19 ] @
Ajmo dalje.Za prizemnu kuću osnove 100 m2 visine 2,8 m i dužine zidova ~ 60 metara potrebno je 60m x 2,8m x 25 blokova = 4200 blokova ili 21840 cigli na ciglu širine( ne treba povećavati broj kvadrata za blokove zato što se oni povezuju betonskim stubovima po ivicama, sredinama,početcima i krajevima zidova kao što je prethodno već rečeno ) Zavisno od toga da li se pravi klasični krov ( tavan ) ili potkrovlje zavisi i količina dasaka ( colovnih-25 mm ).Ako se pravi potkrovlje potrebno je krov ‚‚ispatosirati" što za 160 m2 krova znači 5 m3 dasaka ( oko 35 m2 po kubiku daski), a te daske se prethodno koriste za šalovanje ploče ( ako se koriste monte ).Ako se gradi klasični tavan te daske se posle ne koriste što bi ispalo skupo zadovoljstvo samo zbog šalovanja ( 5 m3 x 15.000,00 = 75.000,00 ).Ali ako se koriste fert-gredice sa ispunom šalovanje sa daskama nije potrebno već se postavljaju gredice ( grede od krova 10x12 cm) kao nosači na rastojanju od 0.8 - 1 m. Za držanje greda koriste se metalni podupirači sa štelovanjem visine ( imaju ih svi zidari koji rade ozbiljno ) a ako se radi u sopstvenoj režiji iznajmljuju se na dan ( cenu ne znam jer ih nikada nisam iznajmljivao već sam ih pozajmljivao ). Ploča mora biti na podupiračima 21 dan minimum( toliko dugo ‚‚radi" beton a i ne treba se igrati sa pločom da ne bude skuplja dara nego mera ). Sve u svemu za krov kuće osnove od 100 m2 potrebno je oko 6 m3 gradje + 5 m3 dasaka ako se tavan ‚‚patosira". Toliko za sada na osnovu mog proračuna i skromnog pomaganja na dve kuće i početku zidanja moje kuće u prethodnih 6 godina.Sve u svemu, da ne tupim dalje , kuća sa podrumom i papirima do sada me je iznela oko 5000 evra ( papiri su od tada poskupeli ) a treba će mi još oko 20.000 evra da se u nju uselim ( znači da bude gotova spolja i iznutra ).Plac sam već imao. Sve je stvar materijala koji se koristi ( sendvič-zid , zid sa spoljnom izolacijom , zid od pune opeke , alu,pvc ili drveni prozori i vrata, parket ili laminat, keramičke, granitne ili druge pločice, itd.). Pozdrav

[Ovu poruku je menjao TODORIC dana 05.04.2006. u 08:35 GMT+1]
[ Valentino Rossi @ 08.04.2006. 23:52 ] @
Kad si već pomenuo SENDVIČ ZID ja se ovih dana dvoumim između sendvič zida i blokova sa DEMIT FASADOM. Ako neko zna neka mi navede prednosti i mane jednog i drugog. Šta je bolje kada se sve sabere?
Trenutno čekam papire za izgradnju i aktivno se bavim pronalskom majstora za izgradnju. Pričao sam do sada sa njih 8-10. Kuća je po projektu montažnih kuća ŠPIK Ivanjica samo malo prerađena. Isto je na dva nivoa kao ivanjičke, površine je 125m2 i garažni deo 57 m2.
Ponude (za grube radove) su do sada bile izuzetno različite:
UGLAVNOM OVAKO: Iskop temelja (ja treba da iskopam široki iskop za garažu), postavljanje temelja, temeljska ploča, zidanje od blokova na 25cm, postavljanje ploče i ukrovljenje, postavljanje hidro-izolacije oko zidova u zemlji (garaža) i na krov.
A CENE: najjeftinija ponuda 5.000 EUR do najskuplje čak 10.000 EUR.
Ako neko ima iskustva majstorima neka me malo posavetuje ili preporuči.
Što se tiče one gore pomenute cifre od 3.500 EUR to je bajka bar po onome što ja znam, a u poslednje vreme se baš puno raspitujem.
Imam osećaj da ću kada završim kuću imati znanje poput građ. inženjera :)


[ deki77 @ 09.04.2006. 11:56 ] @
Citat:
Imam osećaj da ću kada završim kuću imati znanje poput građ. inženjera

Neznam za dali ćeš imati znanje..ali iskustvo sa majstorima,materijalom...pihh!!

Evo ovako stoje stvari što se tiče rada+materijala+cene...bez da reklamiram firmu,mada sam pisao o ovome...a ako vas više zanima,čisto da ne lutate...PP!!!
Ovo važi za unutrašnje,završne radove u Građevinarstvu!!!
Gips-Karton Sistemi
-Spušteni Plafon sa Metalnom pod- konstrukcijom 11,5 - 12,5eur m2 (din prot.vrednost)
-Obloženi zid sa Metalnom pod- konstrukcijom TD-W61 10,5 - 12,5eur m2 (din prot.vrednost)
-Oblaganje Zida Lepljenje 7,5 - 8 eur m2 (din prot.vrednost)
-Pregradni Zid TIP 75/100 12,5 - 14,5eur m2
-Kaskade po dm 12eur
-PTK 11-13eur m2(din prot.vrednost)
u cene su uračunati Transport+Materijal+Ruke+Plan
Molersko-Farbarski radovi
-Krečenje,(Toniranje 4000 nijansi)(1x) Jupol,MaxPol,Zvezda Pol 0.8 eur (din prot.vrednost)
Benjamin Moore-Regal(USA),Caparol(GR),Kraft(DE)-Acryilic od 2eur m2 ruke...
-Gletovanje,Ispuna Sastava+Šmirglanje Knauf,Rigips,Lafarge,USG,Ljig (1x) 0.8 eur (din prot.vrednost)
-Farbanje Stolarije 10-20eur otvor (Zorka,Norveški GJOCO preko 50x boja)
Dekoracija Zidova,Ukrasne Lajsne....ostalo
-OIKOS(Interior Acryilic Paint,Coccio Antico,Coccio Cemento,Ottocento,Madre Perlato,Le Tappezzerie)(Tehnike-Nijansiranje-TonKarte)...od 5eur m2 ruke...uključujući Rabic+BauMit
-Ukrasne Lajsne,Rosete,Skrivači,Stubovi NMC(Belgija) od 1eur md ruke(din prot.vrednost)
Lajsne su od 70din-1400din (2m)..Katalog+Narudžbina...
Hidro Izolacija
Ravni Krovovi
Garaže
Podrumi
Terase
Bazeni...itd.
-Izomat,Izoflex 2x premaza+zaptivanje+prajmer+armaturna traka...7-8eur m2
-ALTO PU Coating (Premazi,Abrazivi) 2x premaza+prajmer 6.5-8 eur m2 (din prot.vrednost)
Transport+Materijal+Ruke...
tehnika bez sastava,spojeva,šavova
Sajtovi
http://www.nmc.be/
http://www.caparol.com/
http://www.benjaminmoore.com/
http://www.colorama.co.yu/
http://www.alto.gr/
http://www.colorland.co.yu/
http://www.oikos-paint.com/
http://www.gjoco.no/
http://www.isomat.net/
[ Jan Makan @ 09.04.2006. 22:01 ] @
Evo da ti ija dam neke cene kod nas
Ručni iskop temelja 9 euro M3
Betoniranje sa šalovanjem do potrebne visine 25 euro M3
Zidanje opekom D=25cm 24 euro M3
Zidanje opekom D=12,5 cm 6 euro M2
Zidanje sendvič D=25+5+12,5 28-30 euro M3
Izrada medjuspratne ploče od ferta 8-10 euro M2 (šalovanje,slaganje ferta i ispuna,armiranje i betoniranje)
Izrada krovne konstrukcije u zavisnosti od složenosti 7-12 euro M2 (računa se osnova krova)

To su ti neke osnovne cene pa ako imaš malo znanja a više volje možeš da računaš sam i da vidiš koliko je koja
ponuda realna.To su cene radova a tvoje je samo da pribaviš materijal ako se drugačije ne dogovoriš.
E ima još jedna napomena ako kojim slučajem budeš sam računao zidanje uračunaj i otvore (prozore i vrata)
jer to je od prilike zamena cene izrade nadprozornika i nadvratnika.

Ajde polako sakupljaj znanje pa ćeš se lakše dogovoriti sa izvodjačem.
[ RIM @ 10.04.2006. 10:31 ] @
Moje proslogodisnje iskustvo sa dogradnjom objekta velicine 75 kvadratnih metara. Izgradnja od temelja do krova sa malterisanjem iznutra, gradjevinskom stolarijom i uvodjenjem elektro instalacije = 8750 EUR To je cena sa gradjevinskim materijalom,majstorima, hranom i picem za majstore i mesalicom za beton. Preostalo mi je jos da odradim spoljnu izolaciju, podove i finisiranje iznutra, a pre pocetka radova racunao sam da cu se useliti za 8000 EUR, ali kako stoje stvari trebace mi najmanje jos 2000 EUR tako da ce izaci na 10500, ako ne racunam mesalicu za beton koja ide na prodaju kada sve zavrsim.
[ pctel @ 10.04.2006. 11:43 ] @
@RIM
Daj specifikaciju sta si kolko platio. Cisto da se zna da li je sve placeno ili je po uobicajenom balkanskom principu gradja od dede sa planine, tast zidar majstorisao, sljunak iskopan sa obliznje reke, a za temelj naravno lopatu u ruke, tako se izbegne placanje polovine realnih troskova.
[ RIM @ 10.04.2006. 12:35 ] @
Citat:
pctel
Daj specifikaciju sta si kolko platio. Cisto da se zna da li je sve placeno ili je po uobicajenom balkanskom principu gradja od dede sa planine, tast zidar majstorisao, sljunak iskopan sa obliznje reke, a za temelj naravno lopatu u ruke, tako se izbegne placanje polovine realnih troskova.

Naglasavam da se radi o dogradnji uz postojeci objekat koji je vec imao struju, vodu, kanalizaciju, sto znaci da je ovaj novi "prilepljen" uz postojeci, tako da jednu stranu objekta nisam zidao vec sam iskoristio postojecu od ranijeg objekta, sto naravno umanjuje ukupnu cenu.
a ovo za lopatu si u pravu, svo vreme gradnje sam ja bio jedan od fizickih radnika, i po starom srpskom obicaju sazivao mobe za krupnije (fizicke)radove npr.istovar blokova, nalivanje temelja, nalivanje jedne ploce, pa druge ploce..sto sve naravno isto tako umanjuje cenu. A specifikaciju imam i mogu je poslati posle radnog vremena.
[ Valentino Rossi @ 10.04.2006. 19:46 ] @
Danas sam saznao za medjuspratne konstrukcije od stiropora. Stavlja se umesto punioca, a ujedno sluzi i za termo izolaciju plafona. Da li neko zna nesto o tome? Jel’ valja to cemu?
Ja bih to stavio na tavansku plocu npr.
[ Jan Makan @ 10.04.2006. 21:56 ] @
Ja imam prezentacioni CD firme "Argisol" iz Nemačke gde je prikazano kako se to radi i to ne samo tavanica već ceo objekat
je od blokova od stiropora koji se pune betonom tako da ostaje 2-2,5cm.stiropora sa vanjske i unutrašnje strane.
Sve to izgleda lepo ali teško je to kod nas naći a još teže ubediti naš svet da to valja.Mada jedna lokalna televizija u Novom Sadu
je reklamirala ovakav tip gradnje pre otprilike dve godine ali ta kampanja se brzo završila i te blokove ja nisam nigde sreo.
p.s. poslao bi i slike ali nikako da skontam kako se to na ovom forumu radi
[ snajperista @ 02.06.2006. 16:30 ] @
Imam želju da se domognem stambene jedinice, a varijanta rođačko - drugarsko majstorsko - fizikalnog pomaganja otpada, razmišljao sam da angažujem građevinskog preduzimača po sistemu popularno nazvanog "ključ u ruke". Ima li neko iskustva u sličnom poduhvatu, kakve su cene, rokovi, profesionalnost? Da li postoji varijanta uzimanja kredita od banaka za ovakav poduhvat?
[ Cunami @ 04.06.2006. 21:21 ] @
Sistem "kljuc u ruke" je najbolji za investitora, ali najskuplji. Odredis kvalitetan nadzor i uzivas.
Osnovna stvar je da se prilikom ugovaranja do detalja moraju definisati sve stavke, kako bi se prilikom izvodjenja izbjegli nesporazumi. Predlazem ti da malo vise para das za projekat i da ti projektanti u okviru predmjera detaljno definisu sve stavke i za sve radove specificiraju proizvodjace i tacne prozivode. Npr. nije dovoljno da se navede da poludisperziona boja bude Jupol, jer JUB ima sirok spektar boja po kvalitetu i cijeni, nego mora da se tacno navede da to bude Jupol Gold ili neka druga boja. A da ne pominjem raspon cijena sanitarija, parketa, keramckih plocica i sl.
[ vojnic @ 04.06.2006. 21:43 ] @
Staro nepisano pravilo je da cena kuce iznosi,
1/4 temelj ,zidovi,krov
2/4 komplet adaptacija iznutra
1/4 majstori
e sad ko uspije nesto od toga da ustedi svaka cast
Pozdrav
[ snajperista @ 04.06.2006. 22:01 ] @
Hvala na upozorenjima, i čuo sam stvarno sve najgore. Otprilike da je najbolje bdeti nad izvođačima da bi sve bilo kako treba i od čega treba, interesuje me da li neko ima iskustva ili zna cene za koje preduzimači rade.
[ pctel @ 05.06.2006. 00:13 ] @
Poznajem jednog preduzimaca - covek gleda da uklopi da mu ostane oko 25-30 EUR-a dnevnica za sta on po ceo dan provodi na gradilistu, planira i kontrolise radove i pazi da radnici ne zabusavaju. Uglavnom svi rade tako, postignu da se posao radi brze, bolje i efikasnije a o nekakvom fuseraju nema govora, svi se oni trude da pokupe pozitivne preporuke kako bi eventualno dobili neki novi posao od tvojih prijatelja, rodjaka, komsija... Pre se moze desiti da ti majstori nesto isfusere ako sam nadgledas radove, jer ako se ne razumes lako ce te ubediti da tako treba, nego sto to moze da se desi kad je tu preduzimac - on poznaje posao do detalja i ne moze tu neko da mu prica neke price za malu decu. Ipak, treba biti obazriv sa ljudima - danas je sve vise onih kojima je jedini cilj da vam uzmu sto vise novca i uopste ih nije briga sto cete o njima pricati sve najgore, sledeci posao ce ionako traziti na drugoj lokaciji.
[ snajperista @ 05.06.2006. 04:34 ] @
Uz dužno poštovanje, a i lepo je čuti neko lepo iskustvo, stanujem u jednoj od nadzidanih zgrada na Karaburmi. Ekipu koja radi sačinjavaju Goranci i jedan Rumun. Rumun je jedini koji nešto zna a ovi ostali mučenici se vuku kao da rade na robiji a otprilike toliko znanja i imaju. Preduzimač je priča za sebe, ukrao bi sa krsta a kune se u poštenje na sva usta. Mog stanodavca je tako navukao da je to bilo za plakanje (bez obzira što mi se svakog meseca plače kad gore navedenom dajem kiriju :-(). Za postavljanje balkonskih vrata mu je uzeo blizu 100€ i to sve malo po malo, a prvo je probio zid... Čini mi se da preduzimač ima završenu psihologiju, ;-) inače bi ga neko do sada robijao u padinjaku...
[ snajperista @ 05.06.2006. 04:35 ] @
Uz dužno poštovanje, a i lepo je čuti neko lepo iskustvo, stanujem u jednoj od nadzidanih zgrada na Karaburmi. Ekipu koja radi sačinjavaju Goranci i jedan Rumun. Rumun je jedini koji nešto zna a ovi ostali mučenici se vuku kao da rade na robiji a otprilike toliko znanja i imaju. Preduzimač je priča za sebe, ukrao bi sa krsta a kune se u poštenje na sva usta. Mog stanodavca je tako navukao da je to bilo za plakanje (bez obzira što mi se svakog meseca plače kad gore navedenom dajem kiriju :-(). Za postavljanje balkonskih vrata mu je uzeo blizu 100€ i to sve malo po malo, a prvo je probio zid... Čini mi se da preduzimač ima završenu psihologiju, ;-) inače bi ga neko do sada robijao u padinjaku...
[ _djevojka_ @ 05.06.2006. 07:41 ] @
Iskustvo osobe X, jedne porodicne prijateljice:

Radnja se desava prosle godine (ljeto), u (tadasnjoj?) SiCG. Zivi u gradu DEF, a ima stan u gradu ABC koji treba da se kreci, i sva vrata/prozori da se ofarbaju. Posao dogovoren sa dvojicom majstora, svakodnevna isplata za nadnicu/rad, posao treba biti zavrsen u roku od sedmicu dana. Zove prvi dan, i pita kako ide: 'dobro, dobro'. Zove drugi dan i pita kako ide: 'evo, napredujemo'. Cetvrti dan se raspituje kako ide: 'pri kraju smo'. Ona dolazi sesti dan, da vidi kako ide i razmislja sta da im kupi da ih nagradi, kad ono samo jedna soba zavrsena, ostale - nista. Zove firmu, uzima tri dana godisnjeg. Dovlaci sto, stolicu i papirologiju iz firme, i dolazi u stan u gradu ABC. Sjedi i radi svoj posao tri dana od jutra do mraka. Oba majstora rade svoj posao takodje. Uporedo. Posao zavrsen za ta tri dana, sve u najboljem redu - jer su majstori radili. Rad majstora uredno placen, svaki dan. Ni rijeci im nije rekla, ali takodje ih nikad nije preporucila dalje. Ideja o nagradi bacena u korpu za smece. Posto su gradovi DEF i ABC relativno blizu, razmisljala je da im plati svakodnevni put/kilometrazu (+vrijeme) do drugog grada, da urade i drugi stan. To je bilo prije nego sto je sjedila tri dana. Posto nisu imali samodiscipline za sopstveni posao prvi put, sanse da se natjeraju da rade stan u gradu DEF su bile minimalne. Ona im nije dadilja, a rodjene majke ih nisu mogle vaspitati kad su bili mali. Kraj price.


Iskustvo osobe Y.

Radnja se desava u AU, prije cetiri mjeseca. Covjek je zidar, i gradi kuce - em sebi, em ljudima kod kojih radi. Gleda da zavrsi jednu kucu do kraja godine, i vidi da mu treba jos jedna osoba za zavrsi posao na vrijeme. Gradjevinska industrija prolazi kroz fazu naglog rasta, i nema dovoljno majstora za sve poslove. Ovaj zidar kontaktira cetiri razlicita radnika, i svi kazu da su najbolji u svom poslu. Sta je posao? Treba omalterisati nekih 200 kvadratnih metara. Jedan radnik kaze da je on stvarno najbolji, a zidar mu kaze - 'pa mozda jesi, ali si i najskuplji. Koliko ti treba vremena da zavrsis posao?'; ovaj ce njemu: 'Tri dana'. OK. Dogovor - placanje po zavrsetku posla. Inace ovaj zidar placa sve i jednog radnika na vrijeme.

Dolazi dan kad radnik treba da dodje, i vece prije, zove radnik zidara - izvini, necu moci sutra, imam nekih porodicnih obaveza; da li moze za sedmicu. Zidar konta da i sam ima porodicu - mozda mu je nesto iskrslo, ovo nije toliko hitno. Naravno da moze. Prolazi sedmica, radnik se ne javlja. Zove zidar radnika: 'Da li mozes doci sutra, kao sto si rekao?'
Odgovor je da moze doci tek sljedece sedmice, jer ta porodicna situacija valjda jos uvijek traje. Zove zidar radnika po drugi put (sedmicu dana kasnije), i kaze radnik da ce ipak moci doci sutra.

Dolazi radnik, i nalazi sve cisto. Zidar ga docekuje to jutro i pokazuje mu da ga cisto docekuje, i da ocekuje cisto na kraju posla. Ako treba sta da cisti - pokazuje mu kofe, krpe i sl. Ostavlja mu sve brojeve telefona, rucak ce ga cekati svaki dan u odredjeno vrijeme, a on samo da uradi kako je rekao da ce uraditi. 'Nema problema', kaze radnik.

Na kraju treceg dana, evo sta ga ceka:

- Smece na sve strane
- Prljav pod
- RUPE (neke manje, neke vece) po zidovima
- Objasnjenje da umjesto 200 kvadratnih metara ima nekih dvadesetak vise!??

Zidar je uzeo slike PRIJE posla, i slike POSLIJE posla, sa tacno obiljezenim datumima, mjestima i sl. Dogovor je bio da sve bude uredno, a ta gica se nije udostojila da pokupi iza sebe. Zid ravno omalterisan, ali sa rupama!? Radnik koji se malterisanjem bavi maltene profesionalno (samo to i radi), i koji se predstavlja da je najbolji u svom poslu ne ostavlja RUPE iza sebe. Zidar se ne sjeca da je uspio sagraditi jos koji zid, a dodatni metri dolaze od toga da je radnik racunao i povrsinu prozora kao povrsinu koju je 'uradio'. Kada ga je zidar pitao otkud to da ima jos posla, radnik mu je rekao da je mjerio kvadraturu citavog zida. Kada mu je zidar rekao da se prozori ne malterisu, i da se oduzimaju od ukupne povrsine zida, radnik ga je docekao sa odgovorom 'pa to svi rade - tj. da racunaju i prozore!?'. Radnik trazio cash/gotovinu, zidar ga je podsjetio da je placanje cekom, jer sve ide kroz knjige i placa se porez.

Radnik ostavlja rusvaj, i odlazi kuci. U medjuvremenu, zidara zove njegov prijatelj (takodje zidar), i razgovaraju o nekoj promjeni zakona, i usput, zidar saznaje da je radnik protekle dvije sedmice radio na kuci tog drugog zidara, pa sama prica o porodicnoj situaciji pocinje da...smrdi. Posto je to vece vec bilo kasno, zidar dolazi rano ujutro, i pocinje da krpi rupe koje je radnik ostavio. Zidar popravlja rupe dva i po dana, i trosi oko 15 kila maltera.

Radnik zove sedmicu dana kasnije i pita sto cheque (cek) nije u posti. Zidar ga obavjestava sta je saznao od prijatelja zidara, i govori mu sta je trebao da uradi da 'zakrpi' posao koji je radnik (ne)uspjesno obavio. Radnik se ljuti sto novac nije dosao, a zidar mu objasnjava da je posao ugovoren za uredno odradjen posao, bez rupa, i da smece bude ocisceno nakon posla. Radnik kaze da to 'ciscenje' nije njegov posao. Zidar kaze da mu je objasnio uslove posla, i da je radnik to jutro mogao da odustane, i nikom nista.

Zidar ceka tacno tri sedmice (da pokrije vrijeme koje je on sam cekao radnika, jalov posao i svoje vrijeme), i salje mu cek, gdje mu isplacuje 70% i salje kopiju slika (u boji) i istancanu reportazu o (neobavljenom) poslu. Radnik se vise ne javlja, valjda jer mu je dat dokaz o sopstvenoj (ne)sposobnosti.

U razgovoru sa osobom Z, kasnije, zidar sam kaze da mu je previse platio za taj posao, i da se ne isplati raditi posao sa osobom koja ne zna sta hoce, koja ne zna kako da ocijeni sopstvenu vrijednost svog posla, koja ne zna da uradi posao koji je rekla da ce uraditi, i koja ne zna sta znaci dogovor, i sa osobom koja nema 'obraza'. Zidar nije trac-deda, ali radnik nikad nikome nije kasnije preporucen, niti ce biti.

Sto sto sebi ljudi rade, covjek se stvarno pita. A pogotovo ako radnik mozda radi u nekom manjem mjestu.
[ Cunami @ 05.06.2006. 13:33 ] @
To: snajperista

Ne moze ti niko dati cijenu za objekat po sistemu "kljuc u ruke", ako ne zna koje materijale ce ugradjivati.
Mozda je dobra varijanta da sa firmom/preduzimacem ugovoris samo izvodjenje grubih gradjevinskih radova ( to je manje vise sve standardno ), a da za instalaterske i zanatske radove ti kupis materijale a sa firmom/majstorima pogodis samo ugradnju.
Ukoliko nisi dovoljno strucan predlazem ti da angazujes inzenjera koji ce za tebe da radi nadzor.
[ snajperista @ 05.06.2006. 14:49 ] @
Hvala na opsežnim odgovorima. Nekada sam se motao po gradilištu (srećne osamdesete i gradnja vikendica)

Nekada je važilo da se kvadratura prozora ne odbija ni u krečenju ni u malterisanju, jer se vreme gubi na futere pa mu dođe na isto, čistoća je nešto novo u majstorskom zanatu nekada su bili aljkavi ko prasci...
Ali ostali deo izlaganja je ono najgore što čoveka može da zadesi i što očekujem ako ja angažujem majstore.
E sad postavlja se pitanje da li je bolje raspitati se maksimalno i angažovati proverenu "firmu" koja će to da uradi ili uzeti tri meseca neplaćeno, i zaposliti se kao "Gonič robova na određeno vreme" ;-)
[ deki77 @ 05.06.2006. 16:34 ] @
Citat:
Nekada je važilo da se kvadratura prozora ne odbija ni u krečenju ni u malterisanju, jer se vreme gubi na futere pa mu dođe na isto, čistoća je nešto novo u majstorskom zanatu nekada su bili aljkavi ko prasci...

I danas je tako..više vremena ode na ugaone lajsne i obradu ivica neko da uradiš 30m2
Jedino ako je prozor ili balkonac celom ili većom površinom na zidu onda je moguće..
[ Jan Makan @ 06.06.2006. 20:18 ] @
Još uvek se otvori (prozori,vrata itd.) gde se obradjuju ivice ne odbijaju od površine
jedino ako je otvor veći od 4M2 i to se odbija samo površina koja prelazi 4 M2.
A što se čistoće tiče sve više se traži da svako počisti za sobom i to mogu da
kažem da nije loša stvar ali još ta vest nije stigla do instalatera pa su oni još uvek
(čast izuzetcima)najgori.
[ rzxa @ 23.06.2006. 23:18 ] @
@RIM
Kazi mi molim te koliko te je na kraju izasla kuca,da li mozes da mi posaljes neki predracun za materijal,projekte i sve ostalo,posto i moja kuca ima nekih 75 kvadrata?
Puno bi mi pomoglo,moj email je [email protected]

Hvala unapred na odgovoru!
[ rzxa @ 29.06.2006. 21:16 ] @
ima li novosti?
[ skijash @ 31.07.2006. 10:26 ] @
Moram da upadnem sa jednim pitanjem:
Kome se podnosi zahtev za tehnicki prijem kuce u Beogradu?
[ Lesli Eldridz @ 13.08.2006. 16:53 ] @
Vidim da ovde ima onih koji se razumeju, pa bih da pitam nesto. Da li moze za nekih 40,000 evra da se kupi neki plac u BG, nista veliko, jedno 2 - 3 ara, u nekom delu kao sto je Kumodraz ili Jajinci ili tako nesto (ovo samo kao orijentir jer u BG osim sireg centra samo to dobro znam od periferije) , i da se onda napravi kuca od jedno 100 - 110 kvadrata u osnovi, sa prizemljem, spratom i nadzidom za potkrovlje? Ono, klasicna gradnja - kostur od armiranog betona, ispuna suplji blokovi, ploce od fert gredica, PVC stolarija, suvo malterisanje gipsanim plocama itd, itd, sve najjeftinije, nista skupi materijali. Ja sam covek minimalista ;) U prizemlju bi bio klasican porodicni stan, jedna veca soba od jedno 40 kvadrata, hodnik, kupatilo sa WC - om i dve ili tri manje spavace sobe 3x3, na spratu do koga bi se dolazilo posebnim spoljnim stepenistem bi bile 4 da ih nazovem garsonjerice od po dvadesetak kvadrata, svaka sa malim hodnicicem, WC - om sa tus kadom i kuhinjicom u sklopu sobe, ovo za izdavanje studentima ili samcima po ceni od jedno 80 - 100 evra, a potkrovlje bi ostalo takvo kakvo je - samo krov, ali odignut nadzidom od 1,2 - 1,5 metara sa ciljem da se kasnije tu naprave jos cetiri takve "garsonjerice" kao sto su na spratu? Grube radove bi izvodili majstori, sto ce reci samo zidanje i stavljanje pod krov, a sve ostalo, osim mozda demit - fasade, bi radio ja sam, jer u tome imam iskustva, to jest sve sam to vec radio kad sam prepravljao dedinu kucu (skidao plocu od trske i stavljao betonsku i nov krov, nove instalacije, novi podovi itd) i kad sam pravio par montaznih lokala koje sam napravio skroz sam, od temelja pa do krova, cak i stolariju. Ja da to treba da gradim ovde gde sam, znam da je to moguce uraditi tim parama, i jos da ti nesto ostane, ali me zanima za BG. I ovo je vazno, kolika je cena ukupnih taksi i infrastrukture (struja, voda, kanalizacija) kad se takva kuca pravi na praznom placu u toj petoj zoni (valjda je peta) , naravno, sve sa dozvolama, nista na crno. Hvala unapred.
[ dalibord5 @ 13.08.2006. 18:50 ] @
Probaj i sa Starim i Novim Banovcima.
16 km od Zemuna,24 od centra grada,auto put pred nosem,cena ara placa oko 1000 evra...
[ cozmo_im @ 13.08.2006. 19:30 ] @
Ili Zemun Polje iza okretnice, gde se gradi novo naselje (prema Batajnici). Jeftini su placevi, neki prodaju sa strujom i vodom (legalizovano). Mislim da mozes da prodjes i sa vise nego duplo manje para od planiranih (sa infrastrukturom mislim). Samo placevi su nesto ultra jeftini. Sprovode struju, ulice ce biti asfaltirane a i kablovska (sa kablovskim netom) se rekonstruise u tom kraju pa ce i toga biti...
[ Lesli Eldridz @ 13.08.2006. 22:04 ] @
Pa dobro, za sad je ovo samo ideja koja kod mene "tinja" vec duze vreme, i za koju bi trebalo da prodam sve ovo ovde, ali ako je to tako, to je bas dobro. Onda bi tu sve te sobe - garsonjere mogle da se zavrse i opreme odmah, i ove u potkrovlju, pa bi mogla odmah da se ubaci i kotlarnica, kao i ISDN linija sa jednim kanalom za taj stan u prizemlju, a drugi kanal bi bio za ove sobe, preko centrale, sto bi bilo uracunato u cenu, normalno, sa mogucnoscu pozivanja samo lokalnih poziva, pa onda priključci za internet u sobama, preko servera koji bi bio dole u stanu i povezan na taj kablovski internet, pa onda prostorija sa ves masinom na svakom spratu, agregat normalno, ako nestane struje, kao i rezervoar za vodu sa hidroforom, ako nestane vode, pa bi uz malo vecu cenu mogla da se potencijalnim stanarima ponudi i hrana... Nesto kao mini studentski/samacki dom, za koji bi u pocetku gradnje bile trazene dozvole kao za privatnu kucu, za svaki slucaj, mozda to i ne ispadne sve kako je planirano, a kasnije (ako bas mora, he he, nasa posla) i registrovan kao privatni hostel ili nesto. Eto sta ti je internet, dzabe ideja koliko hoces ;) OK, hvala, samo me zanima da li neko otprilike (ili bar priblizno tacno) zna kolike su takse/komunalije za izgradnju tako necega? Ako plac i komunalije/takse ne prelaze 10,000 evra onda je tako nesto potpuno ostvarljivo.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 13.08.2006. u 23:18 GMT+1]
[ snajperista @ 14.08.2006. 06:06 ] @
Jajinci 4.000 +-500€/a Višnjica - Višnjička banja slično kao i Kumodraž
[ edobudim @ 17.10.2006. 08:12 ] @
Sto se tice placa... prijatelj je kupio u Visnjickoj Banji 1800EU po aru, prosle godine... s tim sto su mu odmah najavljivali da ce biti skuplje sledece godine, a dal jeste ili nije poskupelo ne znam. Plac je blizu glavnog puta, a i voda i struja se vuku od prvog komsije, koji je udalje 20ak metara.
[ khanate @ 14.01.2007. 00:57 ] @
Ja sam jos uvek pod utiskom prvog post-a na ovu temu pa me, iskreno, zanima sta je bilo prelomno kod osoba koje su ucestvovale (pratile) ovaj ili forum "montazne kuce vs cvrsta gardnja" da se odluce za blok, ciglu, siporeks e.t.c.
[ snajperista @ 14.01.2007. 06:09 ] @
Ja bih montažnu, ali kako sam "proleter" moram da se oslonim na kredit banke, a to nije moguće da ode na dve strane tako da mi ostaje solucija kupovine gotovog obekta (ups jekavica) objekta
[ khanate @ 16.01.2007. 13:32 ] @
Ja pak razmisljam o prodaji stana ali me brine onaj period "izmedju".
[ dr.nele @ 15.07.2007. 10:02 ] @
Pozdrav svima, drago mi je da bar na forumima mogu naci informacije koje mi trebaju. Naime ja imam kucu od 330 kvm u Borci, porodicna kuca koja je gradjena nekih 10 ak godina, klasicna gradnja. Obzirom da mi je ovo prevelika kvadratura hteo bih da sagradim takodje kucu (nemam naviku da zivim u stanu, sve me nervira) isto cca 100 kvm plus
eventualno garaze ali prizemnu, sto bi pojevtinilo cenu izgradnje a mene resilo penjanja stalno na sprat (crnogorski koreni).

Prvo, da kazem iskustvo sa trazenjem placeva, ja sam imao prilike da gledam placeve po mirijevu i zemunu. Obzirom da trazim lokaciju do 10 km od centra grada cene se krecu
verovali ili ne od 8 do 10.000 eu/ar, sto je jako jako puno, uz to vecina tih placeva ima dosta infrastrukturnih nedostataka ili neresene detalje oko samog vlasnistva....
Borca gde sada zivim je udaljena takodje 10 km od centra grada a savrseni placevi sa svom infrastrukturom kostaju 4-5000eu po aru, ali i dalje ostaje problem mosta,
interesuje me sta ce se desiti kada zakopaju temelj za drugi most ali to je posebna prica, zakljucak beograd je zbog manije investicion gradnje ostao bez kvalitetnih prostora
za individualnu stambenu gradnju a cene su mnogo mnogo preuvelicane....


Drugo, moje pitanje, vidim da vecina preduzimaca sada gradi i sa gas beton ili siporex nove generacije blokovima, njih ide mnogo manje nego klasicnih blokova
a po prici nekih inzenjera i arhitekata radi se o ekoloskom vidu gradnje koji nije nista losiji od klasicnih blokova. Cena je takodje tu negde a prednost je sto
su ovi blokovi veci po dimenziji i potpuno pravog oblika pa je sama gradnja nesto malo brza i laksa.
[ Marisav @ 10.09.2007. 19:24 ] @
Citat:
Deki77
Temelj,Krov,Šalovanje,Zidanje...ide po dnevnici(dobri majstori 20€),5€m2 ruke,ili najčešće dogovor...
Danas je retkost da investitor placa po dnevnici majstore i radnike, vec je pravilo da preduzimac prihvati sistem kljuc u ruke grubih gradjevinskih radova, predmjer.
Danas su cene radnika od 15 do 20 evra, a majstori 30. Poneki zidari mogu dobiti dnevnicu i 35 evra ako uzidaju kvalitetno i veci broj . Dakle ja placam radnike 20 evra, a majstore 30 evra (zidari, tesari), nemam profesionalne armirace, vec imam ljude sa iskustvom koji se odlicno nose sa poslom. Ukupno radno vreme je 10 sati.

Citat:
SrDJaNN
verovatno će mnogima izgledati neverovatno (i meni je izgledalo kada sam čuo), jedan ortak koji planira da zida kuću se posavetovao sa jednim zidarom i čovekom koji trenutno zida kuću i došli su do računice da je za prizemnu kuću od 100 m2, za materijal (blok, šljunak, cement, gvožđe, monta građa, crep), dakle bez stolarije, struje itd. potrebno 3500 EUR. Ako ima zainteresovanih, pitaću ga za detalje pa ću postovati!
Ovakvi kvazi-majstori obaraju cenu na trzistu i neretko se za njima izvrsavaju adaptacije, tacnije ruse se vec postojeci objekti. Recimo Jovan Jovic investitor zeli da radi kucu trospratnicu i primi jedno 6-7 ponuda i naravno da ce izabrati nekog sto udovoljava njegove kriterijume kvaliteta, ajos taj cemu jeftino uraditi za 3500 evrica.

Citat:
Cunami
Sistem "kljuc u ruke" je najbolji za investitora, ali najskuplji. Odredis kvalitetan nadzor i uzivas.
Osnovna stvar je da se prilikom ugovaranja do detalja moraju definisati sve stavke, kako bi se prilikom izvodjenja izbjegli nesporazumi.
Cunami, terorija je jedno a praksa je pokazala sasvim drukcije. Veoma je retko da se u detalje definisu stavke. Uvek su neke promene i naknadni radovi po steti, dzepu, preduzimaca. Sve je lepo kad investitor vidi skice i mape od projektanta, ali kada se objekat vec uzida, tada gospn. Gazda uvidi da mu se to ne svidja. Recimo zahteva da se taj i taj zid srusi. Ukoliko je gazda finansijer razuman covek moze na kraju uracunati naknadne radove, a terati imat njemu je danas veliki rizik. Jer kod njega je novac, a ja placam radnike. Dakle, moga radnika ne interusuje da li gazda isplatio mene preduzimaca, vec hoce svoju platu i to je trazi od mene razumljivo, jer sa ga ja uposlio.


Citat:
PcTEL
Poznajem jednog preduzimaca - covek gleda da uklopi da mu ostane oko 25-30 EUR-a dnevnica za sta on po ceo dan provodi na gradilistu, planira i kontrolise radove i pazi da radnici ne zabusavaju. Uglavnom svi rade tako, postignu da se posao radi brze, bolje i efikasnije a o nekakvom fuseraju nema govora, svi se oni trude da pokupe pozitivne preporuke kako bi eventualno dobili neki novi posao od tvojih prijatelja, rodjaka, komsija... Pre se moze desiti da ti majstori nesto isfusere ako sam nadgledas radove, jer ako se ne razumes lako ce te ubediti da tako treba, nego sto to moze da se desi kad je tu preduzimac - on poznaje posao do detalja i ne moze tu neko da mu prica neke price za malu decu. Ipak, treba biti obazriv sa ljudima - danas je sve vise onih kojima je jedini cilj da vam uzmu sto vise novca i uopste ih nije briga sto cete o njima pricati sve najgore, sledeci posao ce ionako traziti na drugoj lokaciji.

PCTEL, vidim da si veoma dobro upoznat sa situacijom. Preduzimac neretko radi istim tempom kao i svi majstori radnici. Ipak se mora znati ko vodi glavnu rec. Ja sam srecan ako mi majstor danas uzida 300 giter blokova.



[ Reggie @ 05.04.2008. 13:04 ] @
Mene interesuje,jer popstoji mogucnost da moji zidaju nesto u Borci,da li neko moze da donese zakon da se sve kuce u sivoj gradnji poruse?Mi bi smo to zidali na sivo,mozda cak to bude zajednicka kuca sa sestrom (od tetke) i zetom tako da bi smo podelili troskove i svako bi imao po sprat.
[ Monroe @ 04.09.2008. 04:55 ] @
Dobri ljudi, Hvala na dosadasnjim informacijama.
Zeleo bih da pitam, sa obzirom da je proslo malo vremena, kako se sada krecu cene izgradnje? Ako imam plac, dakle, koliko bi izaslo 100m kvadratnih prizemlje, plus 100m sprat i tavan, kao sredjen prostor (40-50 kvadrata)?
Ako je kvadrat za prizemlje otprilike 400eura, koliko dodje kvadrat za sprat (hocu reci kada se na to doda sprat, jeli...)?
Hvala unapred!!!! Izvinjavam se na neznanju...
[ ITguru @ 26.09.2008. 09:49 ] @
Da li neko upuceniji moze da mi kaze za dvospratnu kucu od 150 kvadrata koliko treba para izdvojiti za blok odnosno ciglu?
[ Bartman @ 25.10.2008. 00:05 ] @
@Monroe
Nisam čitao detaljno temu, več samo poslednju stranu, a pošto sam proletos pazario povoljno plac, raspitivao sam se o ceni zidanja kuće kod projektanata, izvođača i majstora, pa mislim da bi mogao da ti pomognem u vezi tvog pitanja.
Prema mojim informacijama gradnja kuće od 100 metara kvadratnih sa podrumom, garažom i prizemljem od giter blokova, pokrivene cerepom, sa PVC stolarijom, običnim parketom (bukva), Jubizol fasadom, i nekim normalnim uređenim kupatilom je negde 250-300 eura po metru kvadratnom. Ako malo prištediš na materijalu i ako nađeš jeftinije majstore možda spustiš na 220-230 eura po kvadratu. Sa Ytong-om, Tegola-om i Laminatom možda možeš da spustiš i do 200 evra po kvadratu, ali to je minimum i ispod toga ni ne pomišljaj na zidanje !!!
Na ove cene dodaj još najmanje 100 eura po metru kvadratnom za takse opštini, legalizaciju i sl.
Računaj i na osnovne troškove za struju i vodu od najmanje 1500 eura za 100 metara kvadratnih, plus eventualno za kanalizaciju, centralno grejanje, telefon, kablovsku TV ...
Takođe računaj i na troškove za grejnu instalaciju i klimatizaciju, koja zavisi od goriva na koje se greješ tj. hladiš. Oni mogu ići više hiljada evrića.
Što se tiče placeva, cene su otišle u nebo. Trenutno nema šanse da nađeš ispod 3000 eura po aru u krugu 10 km od Terazija (vazdušnom linijom), i to ako imaš sreće. Sledeće godine u ne računaj ispod 6000 eura po aru. Osnovni problem je nedostatak građevinskog zemljišta. Beogradu fali oko 100.000 stanova, a godišnja se pravi oko 10.000. Sve se proda pre nego što se napavi, tako da je mafija debelo uvućena u priču sa zidanjem jer su zarade enormne i mogu ići i do 2000 eura po kvadratnom metru kod najeksluzivnijih lokacija i to kada se odbiju svi troškovi. U centru je gotovo nemoguće kupiti plac čak i da imaš dovoljno para za takvu avanturu. Na periferiji je za sada malo bolja situacija, ali kada popune centar krenuće i ka njoj, jer već sada ima dosta njih koji zidaju za prodaju recimo na Čukarici. Sve u svemu da ne dužim, ako nisi kupio plac kupuj što pre !!!
Što se tiče isplativosti gradnje kuće to ne bi kometarisao, već bi dao samo jedan prost primer. Tako npr. za cenu garsonjere od 30 kvadrata recimo na Zvezdari, možeš u recimo Jajincima da kupiš plac od 3 ara i da sazidaš useljivu kuću od 100 metara kvadratnih sa podrumom i garažom, a da pritom platiš i sve dažbine državi.
[ Air Jordan @ 16.11.2008. 23:42 ] @
Zna li neko koliko je skuplja izrada ovakvog krova:




u odnosu na neki "standardan" krov. Ukoliko imate i neke okvirne cene, to bi bilo jos bolje. :)
[ bakara @ 16.11.2008. 23:45 ] @
Za ovakav krov su ti potrebni pre svega plan, arhitekta i pravi majstori (a ne priuceni)...kosta to dosta vise od obicnog krova.
[ Java Beograd @ 17.11.2008. 09:30 ] @
@Air Jordan
Ima tu dve razlike: oblik krova i vrsta krova.
Krov na slici je zaista lep i karakterističan, i rađen je Tegolom. Da je rađen crepom, bio bi još skuplji, jer da bi se crepom ovo postiglo, majstor treba baš da bude majstor !
E sad, drugo je pitanje pošto bi bilo da je krov urađen "na dve vode", prosto i jednostavno. (Bilo tegolom ili crepom)
[ Majstor_Pućko @ 17.11.2008. 12:10 ] @
Ta slika me podseca na US kuce. Samo ova hromirana ograda na terasi mi se nekako ne uklapa.
@Air Jordan: Jel to slikano u Srbiji?
[ Air Jordan @ 17.11.2008. 12:32 ] @
Da,ovde je slikano. Sve vise novih kuca koje vidjam su slicne ovoj.
[ kira @ 21.11.2008. 14:23 ] @
Evo mog iskustva iz prve ruke.
4.11 sam poceo da zidam kucu i do 19.11 sam zavrsio temelje i podnu plocu.
Majstor je pogodjen za 11 eur/m2, kuca ima prilicno veliku osnovu 15,6 x 11m
Iskustvo sa majstorom... nisam siguran da bih ga preporucio.
Uglavnom moja je greska sto smo usli u projekat a da pri tome nismo sve detaljno dogovorili.
Dnevnik radova je izgledao ovao
1. dan - razmeravanje i obelezavanje placa i temelja
2. dan - kopanje temeljnih stopa - 2,5 eur/duzni metar
3. dan - postavljanje armature 87 din/kg za isecenu i uvezanu armaturu (60 din/kg inace kosta na batajnickom putu ali nije uvezana) + postavljanje uzemljenja
4. dan - betoniranje (mikser + pumpa - 59eur/m3)
-----------------------------------------------
primeticete da do ovog trenutka nemozete da kazete da su se majstori nesto posebno angazovali
-----------------------------------------------
5. dan zidanje temeljnih pregrada betonskim blokom od 25cm
6. dan salovanje i izlivanje stubova
7. dan nabijanje zemlje i prljavog peska oko temelja
8. dan vodoistalater postavio podne instalacije vodovoda i kanalizacije
9. dan - postavljanje armature - mreze i serklazi
10. dan izlivanje serklaze i betosnke ploce.

Total 10.000 eura

Sada sam prekinuo izgradnju kako zbog loseg vremena, tako i zbog priprema i sakupljanja dodatnih ponuda za nastavak radova
[ Java Beograd @ 21.11.2008. 14:56 ] @
Citat:
kira: Evo mog iskustva iz prve ruke.
...
Uglavnom moja je greska sto smo usli u projekat a da pri tome nismo sve detaljno dogovorili.

Dobro je da si ovo shvatio u prvoj petini izgradnje kuće. Dobro je da u sledeće faze ulaziš mnogo mudriji !
[ Extradan @ 18.01.2009. 18:59 ] @
Nemojte da zaboravite i centralno usisavanje prašine.
I faza izvodjenje instalacija prilikom gradnje 2 eur/kvm
II faza po završetku svih radova, usisivač i pribor, još oko 6 eur/kvm

Nije mnogo para, al je višestruko korisno.
[ slavke76 @ 21.01.2009. 21:23 ] @
Ja sam u aprilu poceo gradnju kuce od 100 kvadrata, tj 80kvadrata stambenog prostora, samo izgradnja i materijal su kostali 23000eura, plus prozori i ulazna vrata PVC, vrata unutrasnja drvena, keramicke plocice u sve prostorije ( domace), strujni prikljucak, i molerisanje iznutra. Sa ovim sve ukupno ok 36000. Jos ostaje da moleri srede fasadu.
[ anon157690 @ 25.01.2009. 14:35 ] @
Pitanje za sve koji su u toku prošle godine (2008) ušli u poduhvat izgradnje kuće, ko vam je pravio projekat i koliko je to izašli, jeste li mogli nešto sami da nacrtate (raspored soba, okvirnu veličinu soba...) ili ste jednostavno našli negde na netu neki projekat i prilagodili ga? Koliko ste išli na centralizaciju, racimo već pomenuti centralnizovani sistem usisivaća, znatno bitnije centralizovano vazdušno grejanje/hlađenje (američki sistem).
Kakvu izolaciju (debljina i materijal) ste koristili?

Iskreno, cifra od nekih 25-35.000 eura za lepu malu (~70-80km2) "kućicu u cveću" mi izgleda prilično prihvatljiva s obzirom da je to dugotrajna investicija.

Pozdrav.

Zaboravih da dodam link za planove GlobalHousePlans
[ Horvat @ 25.01.2009. 17:57 ] @
glupo pitanje:sta vam dodje centralni sistem usisavanja??
[ anon157690 @ 25.01.2009. 18:44 ] @
Citat:
Horvat: glupo pitanje:sta vam dodje centralni sistem usisavanja??


Glupo pitanje je ono koje se postavi tek nakon što se zabrlja stvar :)
Centralni usisivač: imaš u jednoj sporednoj prostoriji (garaža, podrum, radionica...) veliki usisivač, prilikom izgradnje kuće u zidove ugradiš cevi i te cevi spojiš na usisivač, onda kad usisavaš ne vučeš usisivač sa sobom već spojiš samo cev na priključak u zidu i to je to.
Evo nekoliko snimaka koji lepo prikazuju sistem: VIDEO 1, VIDEO 2, VIDEO 3.

Pozdrav
[ Horvat @ 26.01.2009. 09:37 ] @
hvala puno na odgovoru,jako zanimljivo izgleda
taman sam hteo da pitam a sta ako se zaglavi nesto u cevi,i onda je u zadnjem video-u rekao da su zidne cevi sire

e sad,imam jos par pitanja vezana za ovo...
1.kako se ovo ukljucuje,odnosno da li 24h radi motor i samo izvuces/ustekas [bolji mi je prvi sistem,samo izvuces cev],ili ides do prostorije u kojoj je motor i pritisnes dugme
2. koliko je bucno [u prostoriji u kojoj je]

i sto me jako iznenadilo,sto nije ni skupo jako...jako zgodno kad se pravi nova kuca [kod napravljenih je vec nezgodno,moras unistavati zidove,pa uvlaciti cevi,pa zamazivati zidove,kreciti...preskupo...]

sto se tice tvog pitanja,nisam gradio kucu ove godine...tj prosle,ali mogu ti reci kako to [bi trebalo da] ide
nadjes arhitektu
kazes zelim kucu tih dimenzija
hteo bih ovako neki raspored soba

on nacrta i da ti predlog,ti kazes svidja ne svidja,sta bi da menjas...bla bla

a mozes i to sa neta,ali opet mora da arhitekta potpise! [u ovo sam uveren 89%,neka neko ko je imao nedavno iskustva kaze]
znaci ne mozes sam nacrtati i predati,po mom saznanju...nego moras platiti par stotina e arhitektu...
[ anon157690 @ 26.01.2009. 10:31 ] @
Citat:
Horvat: hvala puno na odgovoru,jako zanimljivo izgleda
taman sam hteo da pitam a sta ako se zaglavi nesto u cevi,i onda je u zadnjem video-u rekao da su zidne cevi sire

e sad,imam jos par pitanja vezana za ovo...
1.kako se ovo ukljucuje,odnosno da li 24h radi motor i samo izvuces/ustekas [bolji mi je prvi sistem,samo izvuces cev],ili ides do prostorije u kojoj je motor i pritisnes dugme
2. koliko je bucno [u prostoriji u kojoj je]


1. Pogledaj još neki video na youtube-tu, svaki priljučak za crevo na zicu ima i 2 ili 4 žičana kontakta a crevo koje nosiš po kući na ručici ima prekidač za paljenje/gašenje, uz svako crevo koje se postavi u zid ide i žica koja upravo služi za paljenje i gašenje.
2. Pa to sve zavisi od varijante koju nađeš ali predpostavka je da je prilično bučno jer taj usisivač mora da bude poprilično jak, bučniji od klasičnog usisivača ali ako uzmeš u obzir da je u garaži (auto se neće žaliti na buku :) onda i nije loše, u sobama kad usisavaš daleko je manja buka nego kad vučeš usisivač na metar iza sebe...

Citat:
Horvat:
znaci ne mozes sam nacrtati i predati,po mom saznanju...nego moras platiti par stotina e arhitektu...


Da znam da arhitekta mora da naplati svoj potpis (bez kojeg jelte plan nije "pravosnažan") čak i ako ja nacrtam sve planove isto kao što bi i on.

poz.
[ tetreb995 @ 26.01.2009. 11:02 ] @
O centralnom usisavanju imate ovde http://www.elitemadzone.org/t2...sisavanje-da-li-imate-iskustva

Arhitekta nije samo tu da "naplati" potpis. Cela kuca , bilo da se pravi nova ili rekonstruise postojeca , mora da zadovolji osnovne gradjevinske,bezbednosne i druge norme . Mora se izracunati statika , predvideti instalacije ....ima puno toga.
Ja sam u toku rekonstrukcije i nadgradje porodicne kuce i mogu samo da kazem da mi teze pada prikupljanje dokumenata nego rad na kuci .
Grubi radovi su kad izracunas najjeftiniji. Ono sto finansijski " ubija" su zavrsni radovi i namestaj :-)
[ Horvat @ 26.01.2009. 12:50 ] @
^^to jeste tacno ako ti nazvrljas "odokativno",ali ako ti sve to uradis,a nemas diplomu/licencu arhitekte,mozes samo da mu iskesiras da se potpise ;)
[ tetreb995 @ 26.01.2009. 15:06 ] @
Nije fora samo u crtanju ,nego i u masi proracuna i poznavanju gradj fizike,statike i sta sve ne jos. Crtanje je najlaksa stavka u celom projektu. I onako se crta u nekom od programa a ne pesaka...
[ anon157690 @ 26.01.2009. 15:17 ] @
A šta ako kupim recimo plan sa sajta koji sam pomenuo ili ni neko recimo da svoje planove, svidi mi se kuća on kaže evo ti, a ni proračun verovatno neide ručno :)
U svakom slučaju, naravno da je bitno da to odradi stručno lice samo što je nemam baš nešto poverenja u ove naše "arhitekte", ili nešto zbrljaju jeftino ili te oderu ko zeca :)))
[ Horvat @ 26.01.2009. 16:16 ] @
kao sto rekoh,kada sve sam odradis [nisam mislio samo crtanje...]
[ tetreb995 @ 26.01.2009. 18:27 ] @
Ako kupis plan ili ceo projekat preko neta opet mora da se odradi kod nasih . Prvo nistu isti standardi ,ne samo projekta po izgledu i sadrzaju koji mora da se ispostuje, vec i mnogi drugi.
Odakle to da vecina njih "zbrljaju" projekat ? Naravno da svuda i u svakoj struci ima dobrih i onih manje dobrih . Raspitaj se i iz iskustva drugih dodji do nekog ko zna svoj posao. Zatim odes pa vidis sta je radio na par mesta i da li su ti ljudi zadovoljni...
[ anon157690 @ 31.01.2009. 15:02 ] @
Vidiš, nije mi palo na pamet da proveravam tako što ću pogledati šta su radili i pričam sa prethodnim klijentima, dobar predlog, hvala.
P.S. Ko želi sam da experimentiše evo male pomoći
[ igorsd @ 05.03.2009. 00:01 ] @
Sjajna zbirka tekstova. Svaka cast i hvala svima na utrosenom vremenu i nesebicnosti. U fazi sam odlucivanja da li da se upustim u izgradnju vikendice pa bi molio da me ispravite gde gresim u mojim proracunima.

Osnova bi bila 7x4m ili 6.5x5.5m. Ukopan podrum ispod cele gradjevine (polovicno), jedna etaza sa dnevnim boravkom, kuhinjom i trpezarijom ujedno i kupatilo. Bez predsoblja i bilo kakvog drugog pregradnog zida, sem za kupatilo, slazete se da bi bilo glupo drugacije
Iznad toga podzidano 60cm i potkrovlje.
Ove godine planiram da sve sazidam i postavim podrumska vrata.
specifikacija materijala:

Temelj (i ujedno zidovi podruma) porum korisne visine 2,2m
22m u obimu, visine 2,6m sa sve ukopanih 30cm, bez donje lezece ploce, debljine 0,2m je
22x2,6x0,2=11,4~12m3 betona = 600€
Prva ploca:
6,5x5,5x0,2=7,15m3~350€
Armatura za temelj i 4 vertikalna stuba sa po 4 sipke i uzengijama na 40cm:
180m~200kg=150-200€

Salovao bi OSB plocama koje bi kasnije iskoristio za podascavanje krova. Ploca je 2,44x1,22m=1100din.
18x1100din=210€
uz to ce mi trebati bar kubik razne druge gradje (letve za veze, "sprajcovanje" i sl.) 200€ Podupirace imam na 300m od placa u leskaru, gde moze da se sece bez sumara.

Armaturna mreza za plocu (8mm) 100€

SUMA:
600
350
200
210
200
1550€

Iskop, i radna snaga su "mufte", tast, brat, surak, ... (kostace me skuplje, kad-tad)

Prvi sprat:
22m zida (bez odbijenih prozora i vrata)x2,6m = 57m2x16 blokova = 915komada x 0,3€
= 275€
Cetri betonska stuba sa (recimo) 5m nadvrataka i nadprozornih greda su 15x0,2x0,2=0,6m3 betona i 60kg armature. ukupno oko 75€.
Ono sto ne znam je koliko mi peska i cementa treba za zidanje blokovima.

Ako nigde do sad nisam omanuo, za oko 2000€, ja dodjoh do druge ploce.
Ono sto nisam kalkulisao je putovanje jer je gradjevina kod Nove Varosi a ja sam iz Smedereva.
Ako neko zna kolike su tamo takse, bio bi zahvalan za info.
Takodje ne znam princip i cenu gradnje ploce sa fert gredicama ili montama, u mojoj kalkulaciji je puna, armirana betonska ploca sa eventualno jednom ili dve skrivene grede zbog nosivosti.
[ frenkijevac1 @ 05.03.2009. 23:42 ] @
Ja sam isto skoro računao nešto slično za vikendicu 6x6 sa galerijom i došao sam do slične računice..
U principu to je to oko 2000. Dodaj još krov, malterisanje, izolaciju, stolariju, struju, vodu, grejanje i doćićeš do cifre od oko 5000 eura što uopšte nije puno za jednu pristojnu vikendicu. Posle imaš podove, zidove, sanitarije, prilaze, terasu i dvorište što je još oko 2000e. i nameštaj..
U principu desetka da ne razmišljaš puno
[ byurke @ 17.03.2009. 18:13 ] @
Mislim da ovaj sto je racunao proracun kuce od 100m2,mozda nije popio 2 flase piva nego gajbu 6000€ gradja to je takva glupost da ja nemam reci primer:
Ako ima 15m/3 i ako svaki m/3 kosta recimo camovine 20000 dinara koja se iskljucivo uzima za krovnu konstrukciju ,za salovanje se koristi i topola koja je jeftinija koja kosta oko 12000-14000 din u zavisnosti od mesta ali neka i bude sve camovina kako kaze ovaj majstor gore to izadje ravno 300000dinara sto je 3100€ i jos kada bi neke stvari zamenili topolom dosli bi do cifre od 2500€ NIJE PUNO PROMASIO POZZZZ

PS:nemojte da slusate bas sve na ovom forumu vecina njih nije napravila ni kucicu za pse:)
[ mds0891 @ 26.03.2009. 10:59 ] @
kuc,kuc

tema je bas ono sto trazim
Zivim u AU i imam plac u zemun polju na kom bi ovog leta da previm kucu.
Zanima me cena ukupna cena matrijala i ruku za izgradnju grubih radova znaci temelj,zidanje,ploca,krov i prozori.
Plac je ravan,nece biti podruma zidace se betonskim blokom ili ciglom. kuca je povrsine 156m2 prizemlje i 156m2 podkrovlje.
trazi se kvalitetan posao s kvalitetnim materijalom pa bih molio nekog ko se bavi ovakvim poslom da mi kaze kolko ce to kostati i ako znate nekog postenog coveka koji ce sve to da napravi.

Unapred hvala
[ radovesna @ 01.04.2009. 15:29 ] @
Mozda ce ovo pitanje biti smesno ili dovoljno neprecizno jer nemam pojma o ovoj temi, ali bih molila za odgovor makar neki okvirni!!! Koliko bi kostali radovi na kuci od 120 kvadratnih metara, koja je samo sazidana! znaci krov, uvodjenje struje, i svi unutrasnji radovi, zidovi, parket, postavljanje plocica, prozori. Znaci sve ono sto bi unutar kuce trebalo da se odradi, bez fasade!!!

izvinjavam se na nepreciznom pitanju, ali bicu veoma zahvalna na svakom odgovoru !!!
[ legalos @ 11.04.2009. 19:00 ] @
Citat:
radovesna: Mozda ce ovo pitanje biti smesno ili dovoljno neprecizno jer nemam pojma o ovoj temi, ali bih molila za odgovor makar neki okvirni!!! Koliko bi kostali radovi na kuci od 120 kvadratnih metara, koja je samo sazidana! znaci krov, uvodjenje struje, i svi unutrasnji radovi, zidovi, parket, postavljanje plocica, prozori. Znaci sve ono sto bi unutar kuce trebalo da se odradi, bez fasade!!!

izvinjavam se na nepreciznom pitanju, ali bicu veoma zahvalna na svakom odgovoru !!!



Oko 3 evra po m2 je malterisanje, struja je 450 evra. Voda je 400-600 evra. Pvc imas od 100 evra pa na vise. Parket da kupis 10-40 evra u zavisnosti od klase...
E sad ovako, pod uslovom da nadjes korektne majstore da ti urade malterisanje i kosuljicu ili ravnajuci sloj, 120 m2 povrsine ima za malterisanje 470m2 da bas ne racunamo u m2. Ravnajuci sloj, u njega ide u prizemlju hidro izolacija+ termo izolacija+armaturna mreza, na spratu se radi bez hidro izolacije. Cena za ruke 1-3 evra po m2 samo da se postavi hidro izolacija, na primer kondor pa stiropor preko i armaturna mreza preko svega. Dzak kreca je oko 220 dinara, cemnt je nesto preko 500 dinara po dzaku. Kamion peska je ako se ne varam 120-150 evra, kamion od 10m3 pesak "1"

Pod predpostavkom da imas saglasnost elektro distribucije, uvodjenje struje sa bandere do sata ti kosta kod licencirane firme koja to radi od 60000 do 110000 din i to je cena sa matrijalom. Da se razvede struja po kuci to je 400-500 evra. predpostavljam da ce ti trebati oko 50m 3x2.5; 50m 3x1.5; 25m 5x2.5 i oko 15-20m 6x2.5 kabla za struju. Vodi racuna o ceni, moze da bude razlika i duplo. Buvljak tezga do tezge 70% razlika u ceni...

Opet predpostavka, ako imas vodu na placu, da se razvede po kuci 400-600 evra. Septicka jama ako nema kanalizacije kosta 400-800 evra. Ako ti radi jedan vodoinstalater onda nije skupo ni postavljanje sanitarija.

Plocice su ruke 5-12 evra kod solidnih majstora, ako odes na periferiju pre ces naci ove koji rade po 5-7 evra, u gradu su dosta skuplji a ni malo bolji.

Moleraj je oko 1.5 -3.0 evra po m2.

Ako imas garazna vrata ona su po m2 22-23 do 80 evra po m2 za ruke. Matrijal za njih kosta od 9000 do 15000 dinara

Nadam se da sam bio malo od koristi, ako ti rade na dnevnicu odrace te. Najvise se isplati uzeti preduzimaca.

[ legalos @ 15.04.2009. 22:56 ] @
I jos jedna dopuna


Cena postavljanja krova je 12-15 evra po m2, stim sto se kod krova racuna kvadratura krova a ne kvadratura nivoa na kom se postavlja. I u tom slucaju uvek ima vise kvadrata koji se racunaju ili rade, kako god...
E sad ima tu jos jedna zackoljica, po meni ko god ima uslova za potkrovlje trebalo bi da ga radi. Ali visoko potkrovlje, da se izvuce 7 redova blokova, i na to se stavi serklaz i sa tim se dobija visina od 160cm. Plus da se na stranama gde je dnevna soba urade prozori sa "Badzama" i sa tim se podigne visina tako da to izgleda kao normalna visina. I naravno finansijski deo je povoljniji kad se radi sa potkrovljem, nego bez njega.Krov svakako mora da ide a ovo se doda, brzo se izradi u grubim radovima.

Sad ako se neko pita zasto 7 redova, blokova to je zato sto zakon dozvoljava tu visinu i da potkrovlje tako racuna pri oporezivanju a kad predje 160cm onda se racuna kao puna visina. Medjutim ja bi se ogradio od te granice, zakon je u medjuvremenu menjan i doradjivan...
[ anon157690 @ 15.04.2009. 23:05 ] @
Citat:
legalos: Medjutim ja bi se ogradio od te granice, zakon je u medjuvremenu menjan i doradjivan...


Jeste, kako je krenulo još malo pa će 20 blokova ili 30 cigli računati kao stambenu jedinicu i prema tome oporezivom imovinom :)
[ jeftonikius @ 17.04.2009. 13:47 ] @
Divne li teme...
Elem, živim sa majkom i razvednim bratom i njegovom ćerkom u stanu koji je otprilike veličine 74kvm i koji vredi isto toliko hiljada evra +- par hiljada. Mi se generalno guramo celi život u tom stanu, a sada već polako postaje nepodnošljivo. Uz to, blizu stana imamo plac od 4 ara na kome ima neka trošna kućica, gde žive neki ljudi maltene džabe. Već dugo imamo plan nešto da rešavamo, bilo je raznih opcija, da se proda plac, kupi još jedan stan, bla bla... Uglavnom, neodlučni smo, a i valjda smo se nekako stopili u neaktivnosti a želimo rešenje. Drugim rečima, to tako stoji i ništa ne preduzimamo, a kukamo. Srbija.
Pričajući sa jednim drugom sinoć koji pravi kuću, bezveze dođosmo i do teme tog mog placa... i neverovatno koliko je rešenje ispred očiju. Koliko sam bio slep.
Znači, plac je 4 ara, ima asfalt, u širem je centru grada, ima sve priključke: voda, struja, kanalizacija, gas, parno grejanje... i što je najbolje, naš je. Prodajmo stana koji imamo, i koji je jedan od kvalitetnijih u gradu, vrlo brzo bismo došli do sume od oko 70.000E +- koja hiljada. Ništa više od toga nemamo. Eventualno koji kredit kasnije od po 10.000E...
Kako sam potpuni laik, želeo bih da postavim par pitanja iskusnijima, koje verujem, ima ovde podosta.
Moja ideja je da se napravi zajednička kuća. Kada kažem zajednička, mislim da brat i ja napravimo za sebe po 100 kvadrata, najverovatnije jednospratne ili eventualno jedan sprat. Ono tipa, dole dnevna soba, trpezarija i veliki trem ispred, a na spratu sobe za spavanje. I još jedno 40-50 kvadrata za majku, znači ono, neki boravak, soba za spavanje i kupatilo. Praktično, svi bi bili pod istim krovom, a istovremeno potpuno odvojeni jedni od drugih. Verujem da nam dvorišta neće biti velika, ali s'obzirom da živim u zgradi već 30 godina, i dvorište 5m sa 5m će biti i više nego dovoljno. Pa i sam trem da ostane. Time bismo rešili sve naše probleme. I živeli bi samostalno, a opet zajedno. Istovremeno i problem majke je rešen. Ne samo za kasnije, nego i njoj će biti lakše u kući, imaće dvorište, komšiluk, sinovi su tu itd itd... Pitanja:
Da li to može da se izgradi za taj fond para od 70.000E (plac imamo, kao i sve priključke)?
Da li je moguće ovo izvesti što sam ukratko izneo, napraviti tri stana u jednoj zgradi na 4 ara?! Uz to da dodam, da je plac na 'ćošku', tako da se može ući u njega sa dve ulice.
Hvala.
[ legalos @ 17.04.2009. 22:47 ] @
Oooo daaa, naravno da moze, prodate stan iznajmite drugi i sad ono glavno!

Sa 50000 hiljada imate trista m2 to je poprilicno sigurno, ali majstori, majstori… Da kazemo da ce ti 20000 evra trebati za ruke, a ostalo za matrijal. I to je poprilicno veliki fond za zidanje, tu dolaze one druge stvari na red: Hoces li dozvolu ili ne? Ako mozes da izboksujes dozvolu ti si resio mnogo problema, ako radis na crno vidi kakav je komsiluk, jel oni imaju dozvole ili je varijanta legalizacije.
Imas sve prikljucke, to znaci da u samom startu imas poprilicnu prednost u odnosu sam go plac koji je u stvari do juce bio obradivo zemljiste gde su seljaci gajili salatu i krompir. Usteda 35000 dinara na taksi za na primer 14-18 ampera struje, pa da ti gulikoze uvedu struju sa bandere 60000-110000, usteda na prikljucku za vodu, gas, grejanje, i jedna od najbitnijih stavki-kanalizacija!
Radis na primer 100m2 osnove sa dnevnim boravkom i tri spavace sobe. Stvar koju niti smes niti mozes da preskocis to je arhitekta! Kad ti napravis skicu kako to zelis da izgleda odes kod arhitekte i onda ti on postavi prave dimenzije bez kojih ne mozes da radis, izmedju ostalog da ti u napred predvidi kanalizaciju, struju, vodu, da ne lupas glavu da li moze ovako ili onako.
Veoma bitno je takodje da ti postavi kanalizaciju pre same gradnje, da u napred imas sve vodove za vodu kuda ide i na koji nacin. Ako se to ne uradi na taj nacin onda ti razbija temelj da prodje kanalizacija, razbija temelj da udje voda. Razbijaju se zidovi da se uvede struja. Za svim tim nema potrebe ako se u napred predvide mesta gde i na koji nacina da udje struja, voda, gas… Na primer za struju i telefon se postavi gibljivo crevo, posto bi bila tri stana vremenom bi dosla i tri sata za struju, odmah se izmeri orman i ostavi mesto za njega, napravi se greda iznad itd… A za sve to je potreban projekat, arhitekta i ne mora da ima licencu bitno je da radi posao, i da ti sve to isplanira.
Y-tong ima dobra resenja za dosta toga, a sem toga je dobar izolator i manja je potrosnja matrijala ako se gradi sa njim. Naravno nista nije problem ni da se ustemuje u zid, ali onda dolazimo na pitanje statike i sve price oko armatura, armaturnih mreza itd, ja licno ne vidim smisao armiranja da bi do iznemoglosti mogli da stemujemo zidove, i zato sam pristalica resenja u napred, to jest nema lakocemo da ustemujemo, nece nista da se vidi!
Stim sto bih ja napravio jednu izmenu u tim planovima, ako si vec ziveo u zgradi 30 godina, nastavi i dalje da zivis u njoj na sledeci nacin:


1. pravi kucu tako da se deli po spratovima.
2. svaki sprat da je zaseban.
3. prizemlje, sprat i potkrovlje.
4. stepeniste zajednicko kao i u svim stambenim zgradama.


Potkrovlje radis nisko, to jest kreces od nule zato sto ti krov izlazi na nekih 5 metara visine na sredini, drugim recima mozes jedno 45-60 m2 da napravis u potkorovlju, ali to ima manu zato sto bi majka isla u potkrovlje i penjala se na drugi sprat…

Ili sledece:
1. prizemlje je neki garazno-podrumski deo sa jednim manjim stanom za majku.
2. na spratu su dva stana podeljena po vertikali sa dnevnim boravkom, kupatilom, kuhinjom.
3. i sobe su u potkrovlju.


Neka moja iskustva su da m2 izlazi oko 150-200 evra, naravno to je neka srednja gradnja, nema eksluzivnosti, i podrazumeva termo izolaciju, armature u nosecim gredama i serklazima, u nultoj ploci armaturna mreza plus hidro i termo izolacija, na spratovima samo termo izolacija i fert gredice koje su opet pune armature, sa monta blokom. Klasicno malterisanje rucno a ne masinsko. Gletovanje i krecenje, keramika u prvoj klasi ali domaca ili uvozna jeftinija, sanitarije isto tako… Zidovi giter blok sa stiroporom i i nekim zavrsnim premazom bavalit ili neka kombinacija, ili y-tong blok… Stolarija pvc prozori jeftiniji, i vrata jeftinija od drveta. Jedino ulazna vrata na objekat da su malo kvalitetnija.
Od mene toliko za sad.
[ jeftonikius @ 18.04.2009. 13:10 ] @
Legalos, hvala na ovom postu. Imam neke ideje u glavi kako bi kuca trablo da izgleda. Naravno laičko skroz po mojim željama, a ako od svega toga uspe i 60% biću i više nego zadovoljan. Isto tako imao bih nekoliko pitanja da mi pojasniš neke stvari. Najbitnije je da je razgovor sa porodicom prošao u potpuno pozitivnoj inicijativi i da bi trebalo da ima sredstava. Pišem više sutra pošto idem na neki put. HVALA!
[ jeftonikius @ 21.04.2009. 18:31 ] @
Evo mene ukratko sa svežijim i ispravnijim informacijama... Probaću ukratko da ne davim... Totalni sam laik, pa koga ovo smara nemoj ni da čita, a kome se nađe zgodno da prokomentariše...

Kada si rekao 300kvm za te pare, mislio si na 50.000 ili na 70.000? Tj. dal su ti radnici u okviru 50.000 ili ne.

FOND Prva cifra je bila 70.000 (možda čak i više), ali ipak uzeću najnižu vrednost stana, a to je 60.000E. Tu je i 'joker', brat i ja, dva kredita po 10.000E.

PLAC je potpuno legalan. 15 metara gleda na ulicu, 20 metara je uvučen i jedan kraj gleda na drugu manju ulicu (slepo sokače).
Plac ima priključak na vodu i monofaznu struju. Dakle treba priključiti trofaznu struju i kanalizaciju, kao i tip grejanja za koji se još nisam opredelio. Hoće li mi neko objasniti kako to funkcioniše na tri dela?! Jedan priključak kanalizacije ili tri?! Struje... grejanja... (kablovske i interneta znam :D). Koliko je to otprilike novca?
Na placu trenutno postoji stara kuća (60kvm), koja će biti srušena, i čije će se stare punjene cigle iskoristiti za zidanje ograde, roštilja... Inače, divlje je sagrađena, pre urbanističkog plana.

Urbanistički plan postoji. Koliko sam razumeo, do istog mogu doći u opštini. Prema preliminarnim podacima, 6m od glavne ulice ne sme da se zida. S druge strane može se izaći do sokačeta, iza do ivice placa, i levi komšija pola metra. To bi značilo da bi brat i ja ispred imali 6 metara dvorišta od ulice i po 7 ipo metara u širini. To nije loše.

Moja ideja kako bi kuća trebalo da izgleda. Naravno, ovo nema veze s vezom, to je čisto ideja u glavi. Dok se ne vidi stvarni urbanistički plan, mogućnosti bla bla bla...


http://img18.imageshack.us/img18/6346/placskica.jpg

Osnova bi bila 14m x 9m koji bi podelili brat i ja, tako da bi moj deo bio 7m x 9m. Imali bi posebna dvorišta ispred kuća veličine 7m x 6m. Majka bi iza imala 'jednosoban stan' veličine 45kvm (5m x 9m) sa izlazom na manju ulicu (sokače). Mala kapijica samo, pristojno dvorištance, dnevni boravak sa kuhinjom i trpezarijom, malo kupatilo i soba. Trenutno spava u stanu prostoriji kojoj to nije namena veličine 2m x 1,8m.
Dalja poenta jeste, da bi ispoštovali sve što građevina zahteva da kuća stoji, a naše polovine kuća bi uređivali po sopstvenim željama (koliko to dozvole instalacije ili šta već).
O bratovljevoj polovini dalje neću da govorim, to je njegova stvar.
Moja ideja:
Prizemlje ili prvi sprat, ne znam kako se viče. Uglavnom... Donji deo će biti dnevni boravak, trpezarija i kuhinja sa izlazom u dvorište (široka staklena vrata) gde bi u produžetku bio neki trem 2-3m travnjak do zidane ograde (ne 'šiptarski'), ali sa rastinjama, tako da će na kraju biti prirodno 'šiptarska'. Dve kapije. Jedna za kola i jedna za hjumane. U donjem delu će biti i malo kupatilo. Biće predviđen prostor za kasnije saunu i kamin. Taj prvi sprat, prizemlje ili šta li je već, imaće oko 60 kvadrata. To znači, kako sam ja još uvek neoženjen, gornji sprat se može zimi staviti pod 'katanac'. Donji deo će mi biti i više nego dovoljan. To automatski povlači da mi parno grejanje i neće biti baš najpametnije rešenje, da grejem toliku kućetinu džaba. Znači gas, za koji postoji mogućnost prikljulčenja. Uz kasniji kamin to bi moglo da se lepo iskombinuje. Prioritet svih prioriteta jeste kompletna izolacija. Kamin će biti radi 'gušta' samo nekad tamo...
Drugi sprat, ili onaj posle prizemlja, prvog... Znači iz te donje celine, stepenicama uza zid, penje se lagano celom dužinom zida na sprat. Tamo nisam razmišljao šta bih, ali eto, kupatilo i tri sobe. Da sve to bude kao jedan stan na dva sprata, ali opet nezavisni jedno od drugog. Na tom spratu, ostaviću mogućnost da se napravi poseban ulaz sastrane, jer praktično te dve celine bi mogle nezavisno da funkcionišu (kao dva stana od po 60 i nešto kvadrata). Ne zna se kakva će biti vremena...

Potkrovlje To bi bilo jedino mesto gde bi se brat i ja susretali - i to ako želimo. Ne bi ga sređivali ništa, ostavili samo dvoje vrata, i taj prostor bi bio za sport. Koliko sam razumeo, na sredini će biti 5m visine i da se može dobiti neki fin prostor. Dva krovna prozora zbog svetlosti, dvoje vrata, sto za stoni tenis, jedna do dve sprave i to je to. Ako nekada bude imalo više para... Stepenice koje vode do potkrovlja imaće naravno ključ. Sa bratom sam u odličnim odnosima, i obojica smo manje vise sportski tipovi, takva nam prostorija treba.

Garaža Tu se mnogo dvoumim, zato što sam prvi koji ne voli podrume i ukopavanja. Ali na ovakvu situaciju, to rešenje je neminovno. Meni je auto celoga života na nemilosti vremenu. Minimalno ukopana garaža, neka bude visine taman toliko koliko sam visok +10cm. Kad se već kopa, ajde i onda jedna prostorijica 3m x 3m za krš i lom koji ja inače ne skupljam... al ajd.. Za drva za taj tamo neki kamin, biciklu... To je sve zapravo podrum, ali minimalni mogući sa ulatom u kuću. Nadam se vratima od garaže i kapiji na daljinski nekada...

E to su bile želje i vizija. Kao što rekoh jednom, da ispadne i 60% kako sam zamislio, bio bih i više nego zadovoljan. Na celoživotnih 3m x 2.5m sve preko je premija.
[ kira @ 16.06.2009. 14:18 ] @
Ja bih se nadovezao sa sopstvenim iskustvom i cenom izgradnje kuce.

Kuca je uradjena pocetkom juna ove godine, a cene izgradnje grubih gradjevinskih radova su sledece.
Temelj
- Povrsina 165m2
- Materijal 7575 Eura
- Majstori 1830 Eura
Majstor placeni po m2, tj 11eur/m2

Prizemlje + Sprat
- Povrsina 210m2
- Materijal 10.700 Eura
- Majstori 3.275 Eura
Majstori placani na dnevnicu (glavni majstor 40, majstor 30, fizikalac 25)

Uglavnom kuca na sprat, bez krova, od 210m2, sa dve ploce, 23.500 eur, sto ispadne nesto vise od 100 evra po m2

Da li moze jeftinije?

Moze.
Prvo definitino mi se pokazalo kao jeftinije da se radi na dnevnicu a ne po kvadratnom metru, doduse to podrazumeva ili da ste svo vreme tu ili da imate nadzor. U principu ja i cale smo se smenjivali i pripomagali u radu i kontroli.

Cene materijala dosta varijaju od stovarista do stovarista i fabrike.

U principu sve sto mozete da odradite sami to je cista usteda jer nemorate da placate. Recimo ciscenje gradilista - bolje da vi to odradite a da zidari rade svih 10 sati na zidanju, a ne 9 sati da zidaju a sat vremena da ciste. Armatura, uzmite ispravljenu i isecenu na meru, a vezete je sami, realno 2 coveka (ja i cale) bez ranijeg iskustva smo povezali sve grede i serklaze za celu kucu za 4 dana. A razlika u ceni izmedju vezane i obradjene armature je znacajna.
Za blokove pregovarajte direktno sa proizvodjacima, sto manje posrednika bolja cena.
Beton - ja sam uzimao gotov beton u mikseru sa pumpom. Cene variraju od proizvodjaca do proizvodjaca i po nekoliko desetina eura po kubiku. Jos je jeftinije ako sami pravite beton, ali to je dogotrajniji i dosta tezi posao koji trazi veci broj ljudi.
Drvena gradja (grede, daske, letve) proverite halooglase i stovarista, ja sam ustedeo nekih 30eur po kubiku + gratis prevoz. Jos jedna stvar je znacajno uticala na smanjenje troskova, a to je raskivanje paleta na kojima je stizao gradjevinski materijal, jer time dobijate letvice, stafnice i druge sitnice neophodno za dalje salovanje.

Prema nekoj gruboj kalkulaciji, da bi zavrsio kompletno kucu treba ce mi jos 25.000 eura. Sto ce reci da ce kvadrat ispasti oko 250 eur. Tj za 50.000 eura kuca od 200m2, a za te pare sam mogao u Beogradu da kupim stan od 25m2 eventualno 50 u Zemun polju


[ svetionicar @ 13.07.2009. 12:22 ] @
ovo je jedna od najtrazenijih i verovatno najnezahvalnijih tema koja postoji :) ovih dana se prikljucujem onima koji po ceo dan pricaju sami sa sobom ("ako prica sam sa sobom, il je lud, ili pravi kutju" ;) ) i naravno, kao i mnogi pre mene, dozivljavam uzasne nedoumice oko toga, sta je stvarnost a sta ne kad su u pitanju cene izgradnje kutje.

moja zadatak je vrlo jednostavan ("jednostavan" ?), postojecoj kuci (tj vikendici na sprat) treba da prikljucim prostoriju 8.6x4m, na nju podignem jos jednu istih dimenzija (osim sto su bocni zidovi samo oko 1.7m visoki) i stavim pod krov. Ako uopste uspem da ovo zavrsim, mislim samo na grube radove (temelj, plocha, zidovi, druga ploca i krov, procenjena povrsina zida je oko 100 kvadratnih metara). nista malter, struja, voda, stolarija,... . sve ce to da saceka neka kasnija vremena (ili da se okrutni bogovi kladionice smiluju na mene).

citam vec neko vreme (par nedelja) sve forume i tekstove na vou temu, zivkam stovarista ali jos uvek nisam nacisto, koliko sve ovo moze da kosta? da li je iko imao iskustva u radu sa Ytong blokovima na objektu slicnih dimenzija? moze li mi neko reci koliko je neko realno vreme za izvodjenje ovog posla Ytongom (cca 4 coveka da rade)?
[ Niki Lauda @ 12.02.2010. 20:27 ] @
Da li ima neko jos slika od ove kuce http://img523.imageshack.us/img523/3624/krovna1.jpg sto je AirJordan postavio,mnogo mi se svidja
ova kuca i nesto slicno na taj nacin bih pravio pa ako neko moze da mi posalje jos koju sliku od te kuce bio bih vam puno zahvalan.Hvala u svakom slucaju,Milan.
[ Grandovac @ 22.03.2010. 21:12 ] @
žele bih da opet otvorimo ovu temu jer je jako zanimljiva , meni tenutno , jer sam se upustio u gradnju kuće ....
[ vlilis @ 23.03.2010. 10:39 ] @
Ja sam se uključio u sličnu temu (http://www.elitemadzone.org/t3...radnje-porodicne-kuce-pod-krov) sa željom da pomognem makar malo, obzirom da mi je to struka. Voljan sam da odgovorim na sva pitanja.
[ wwwbeograd @ 26.06.2010. 12:48 ] @
Pretpostavljam da je ovo tema koja je bila aktuelna hiljadama godina unazad....dakle evo i mojih sugestija...kada idete kod majstora koji treba da vam popravi automobil,uvek imate dva izbora,povoljan majstor koji radi u neprijavljenoj radnji a verovatno nema ni zavrsenu skolu za automehanicara vec je na primer bio autoelektricar ili cesto bravar a druga opcije je pravi servis i obavezno majstor sa diplomom ili cak i specijalizacijom za odredjeni tip automobila. Ova prica je zaista nepotrebna ako se radi o zemljama na primer evropske unije ali kada je u pitanju Srbija onda je zaista sve moguce.

Dakle moj predlog je da vam projekat uradi obavezno ovalsceni arhitekta sa licencom,ova usluga za privatne objekte kakve mozemo videti u delu gradskih i prigradskih opstina iznosi od 12 do 15 evra/m2 i odnosi se na bruto povrsinu objekta,dakle sa svim pripadajucim prostorijama,terasama,hodnicima,stepenistem,podrumima itd. Izracunate koliko ce kuca odprilike da ima kvadrata i to pomnozite sa 12 evra. ovaj projekat sadrzi idejni i izvodjacki projekat na osnovu koga cete traziti i gradjevinsku dozvolu. Gradjevinska dozvola podrazumeva da potpisete ugovor sa Direkcijom za gradsko gradjevinsko zemljiste i platite taksu za gradsko gradjevinsko zemljiste koju vam odredi gore pomenuta direkcija. Ova cena varira od lokacije gde vam se plac nalazi. Na Banovom brdu ova taksa iznosi oko 17 000 din/m2 dakle oko 160 evra a na primer u Sremcici je oko 30evra/m2.

Kada uradite projekat i dobijete gradjevinsku dozvolu,mozete konacno da krenete u avanturu gradjenja kuce.Ovo je odlicna tema da se napise jedna mala knjizica i cak mislim da bi i postigla neki komercijalan tiraz. Moj predlog je da vam i izvodjac i nadzor budu obavezno preduzeca sa izvodjackom licencom mada je upravo ovo i propisano zakonom a ljudi pokusavaju da izbegnu ove stavke angazovanjem ekipa zidara i pomocnih radnika u sopstvenoj reziji dok potpisuju fiktivne ugovore o gradnji i nadzoru sa preduzecima koja se nikada i ne pojave na gradilistu. Cinjenica je da se retko desava da dodje do greske u izvodjenju na objektima do 300m2 a ni greske nisu fatalne obzirom da ovi objekti nemaju vece staticke zahteve i samo izvodjenje nije preterano zahtevno, medjutim takav nacin izvodjenja vas na duze vreme uvodi u avanturu kojoj je krajnji ishod potpuno nepredvidiv. Kriticne tacke su vam izrada temelja,izrada izolacije oko temelja i podrumskih zidova,fundiranje i izrada dimnjaka,izrada stepenista i izrada i armiranje terasa i okapnica na terasama,izbegavanje hladnih mostova kod izolacije terasa i fasade,vertikale kanalizacije i ventilacije i instalacija struje. Smatram da su ovo najbolnije tacke kada objekat nije dobro izveden a naravnom da bi bilo dobro i da je objekat ozidan sa preciznim vertikalama i sa pravim uglovima kao i da se krov solidno i precizno obradi mada se sve to moze nekako zamaskirati ali ako pocne stepeniste da tone ili da vam se kruni beton na terasi ili imate problema sa uzemljenjem,onda su to veliki i teski problemi koji mogu izuzetno skupo da vas kostaju. Da bi izbegli ovakve situacije angazujte neko preduzece ili preduzetnika zidara da vam odradi grube radove uz obavezan nezavisni nadzor strucnog preduzeca koje ce da proverava u vase ime svaku poziciju i umesto vas da potpisuje i odredjuje sta treba da platite a sta treba da se izvede ponovo ili popravi.

Sama cena izgradnje objekta po trenutnim cenama i stanju na trzisru rada iznosi oko 160 do 180 evra/m za grube radove sa materijalom po bruto kvadratu kuce. Ova cena moze da bude manja u zavisnosti od uslova rada i prilaza objektu,visine objekta,broja stepenista i terasa itd.Ovde nije uracunat iskop,temelji,izolacija temelja i sama priprema gradilista za gradnju. Ova pozicija ima specificnu cenu za svaki objekat i zavisi od dubine kopanja temelja,pada terena,uslova podzidjivanja i odvoda povrsinke vode,izvodjenja prikljucaka za kanalizaciju,struju i vodovod,eventualne izrade gromobrana i uzemljenja elektricne intalacije. Dakle kada zavrsite sve iskope,nasipanja,temelje i dodjete na temeljnu plocu ili temelje,naravno sve to izolujete i pripremite vertikale i prikljucke,tada mozete da krenete u grubu gradnju koja ce vas sa materijalom kostati oko 180 2vra/m2 i ovo se meri po povrsini izvedenih ploca,stepenica i terasa. Krov se posebno obracunava i njegova cena zavisi od projekta i materijala koje cete koristiti za izolaciju i pokrivanje. Kada sve ovo platite i uradite dobicete objekat koji je precizno utemeljen i izolovan u temeljima, po propisima prikljucen na sve spoljne intalacije,a krov uradjen po projektu,izolovan i precizno izveden sa delimicno uradjenim limarskim radovima.

Posle ove faze ostalo vam je da odaberete po zelji stolariju,pvc,aluminijum ili eventualno najskuplju opciju laminirano drvo i zatvorite sve prozorske otvore i vrata na ulazu u kucu i na terasama. Kada ugradite stolariju potrebno je izvesti izolaciju i fasadu na celom objektu i posle fasade konacno zavrsiti sve limarske radove koji podrazumevaju vertikale za osvod vode sa krova i opsivanje svih potrebnih mesta na prozorima i terasama kao i na drugim spornim mestima gde je potrebno izvesti okapnice i spreciti prodor vode. Kada zavrsite sve spoljne radove na kuci mozete da krenete u zavrsne radove koji mogu da budu u standardu a naravno mogu da postignu i astronomsku cenu ako kucu obradjujete luksuznim i skupim materijalima. Treba postaviti kompletnu struju i cevi za vodu i kanalizaciju pa uraditi masinsko malterisanje vodeci racuna da se odrade slepi wstokovi koji ce odrediti precizne mere unutrasnjih vrata i drugih otvora u stanovima,hodnicima i podrumima.Ako ne postavite slepe stokove,sva vrata u kuci ce vam biti drugacije dimenzije sto ce napraviti velike probleme oko montaze stokove i vrata a samim tim doprinosi da enterijer izgleda povrsno uradjen i neskladan. kada uradite malter,treba da izvrsite obradu zidova,kada je standard u pitanju onda se to radi gletovanjem u vise tankih slojeva. paralelno sa gletovanjem mozete da radite i ostale unutrasnje radove,bravarija,vrata,keramika i podopolagacki radovi,montaza kada,tus kabina i kompletnih sanitarija. u ovoj fazi je potrebno da imate kontakt sa svim zanatlijama gde ce biti puno popravki zbog rada drugih zanatlija. Posle varenja bravarije i postavljanja na terase,obicno je potrebno ponovo zakrpiti rupe,izmalterisati,gletovati itd. Ovi radovi se zovu naknadni i posebno se placaju i ugovaraju a uglavnom se rade na dnevnicu. Zadnji finis zavrsnih radova su vam krecenje poludisperzivom ili disperzivnim bojama u tonu. Testiranje tonova za fasadu i unutrasnju dekoraciju je veoma bitna stavka jer je ispravka ovakvih gresaka veoma skupa i zahteva ceo postupak od samog pocetka.

Kada radite zavrsne zanatske radove u standardu po cenama rada i materijala u Srbiji,slobodno mozete prihvatiti da cena od 300 evra/m2 moze da pokrije sve ove radove sa materijalom. kvadratura je obracunata po m2 stanova,terasa,hodnika a podrumi bi mogli da se zanemare kao i samo potkrovlje ako nije predvidjeno za stanovanje. Dakle 300 evra po m2 za svaki kvadrat koji se koristi i gde imate izmalterisane zidove,struju eventualno vodu.

Po ovoj kalkulaciji mozete da racunate da ce vas objekat izveden do kraja (kljuc u ruke),kostati oko 480 evra/m2 plus projekat i gradsko gradjevinsko zemljiste.U ovu cenu nisu uracunate takse za elektrosaglasnost koja zavisi od broja brojila za struju koja su potrebna na vasem objektu. Nije uracunata cena pripreme gradilista iskop,nasipanje i izrada temelja odnosno temeljne ploce, sto sve treba posebno dodati na zavrsnu cenu, a tu su i cene prikljucka na vodovod i kanalizaciju,grejanje,gas,gradska sklonista i druge takse koje ovde nisam spomenuo. Evo recimo primer za objekat na lokaciji u Zarkovu: objekat cena 480evra/m2,zemljiste 100evra/m2 i projekat 12evra/m2 dakle cena kvadrata vas kosta 592 evra/m2 i ova cena podrazumeva da sada mozete da izvrsite tehnicku kontrolu i uknjizite objekat na vase ime,treba napomenuti i da je recimo trzisna cena kvadrata na ovoj lokaciji oko 1400 evra/m2 ali naravno za uknjizene kvadrate, a cesto moze da postigne i jacu cenu. Iz ovoga vidite da je sve sto ste uradili ispravno i da je cena onoga sto ste izveli daleko ekonomski veca od cene koju ste platili. Upamtite:



[reklamiranje je zabranjeno!]

[Ovu poruku je menjao bakara dana 28.06.2010. u 18:26 GMT+1]
[ snajder @ 10.11.2010. 13:55 ] @
Upozorenje:

Za sve one koji bi da grade samostalno.
prosao sam tu avanturu sa kucom u Kaludjerici. Potpuno je legalna sa dozvolom. Tada (1978) na Vozdovcu je trebalo obezbediti plac sa kucom za rusenje i doplatiti komunalije do nekih 100 kvm za oko 100.000 DM. Naravno bez novca za gradnju. Nakon toga sledi rusenje i gradnja. Ta kuca bi danas vredela bar 350.000 evra.
Opredelili smo se da gradimo u Kaludjerici, gde su se izdavale dozvole, naravno bez komunalija. Kuca je napravljena 4 puta veca nego sto je bilo kome trebalo. O ceni gradnje nemam komentar, kao ni o odrzavanju i grejanju. Prodata je 2008 za 130.000 evra. Ako nekome trebaju detalji neka zatrazi. Tada je plac u tom delu vredeo oko 50.000 evra bez komunalija.

Podsetnik za sve graditelje:

Ne zalecite se!!!!!!!!

Materijal na Dedinju i u Grmovcu ili Jajincima kosta potpuno isto. Majstori takodje. Jedina razlika kad prodajete kucu na pogresnoj lokaciji ne mozete da izvucete pare koje ste ulozili.
Razmislite o kvadraturi i eventualnoj daljoj prodaji. Na perifernim lokacijama prodajna cena kuce od 50 i 150 kvadrata je ista. Nemojte se zavaravati. Pitajte se zasto se mogu kupiti vikendice ili domacinstva na selima za bagatelu.
[ Ivana_983 @ 08.12.2010. 09:00 ] @
Da li je neko skoro racunao?

Koliko bi izasla gradnja manje porodicne kuce od 120-130 m2?

Da li se upustati u odiseju cvrste gradnje ili kupiti montaznu....ne zna se sta je gore.
[ abc @ 11.12.2010. 12:30 ] @
Da li je neko u Srbiji imao petlju da sagradi ovaj tip kuce-brvnare (sa klinastim celom) i da li je to uopste izvodljivo od nasih cetinara kao i koji je red velicine cene po kvadratu. Koliko sam mogao da procitam na netu ameri ovo rade od kedrovine koja na zalost kod nas ne raste. Ali sama brvnara je malo remek delo i sto je najvaznije neuporedivo zdravija za stanovanje od svih mogucih kuca. Evo nekih slika jednog od top modela:

http://www.flickr.com/search/?q=golden+eagle+log+cabin

[ Odin D. @ 11.12.2010. 19:46 ] @
Po cemu je to drvo natopljeno insekticidima protiv svih mogucih stetocina, lakovima i sredstvima protiv vlage, sunca i UV-zracenja, te farbano kojekakvim bojama i lakovima "neuporedivo zdravije za stanovanje od svih mogucih kuca"?
[ abc @ 12.12.2010. 18:15 ] @
Nisam neki ekspert za drvene kuce ali evo brosure jednog hrvatskog proizvodjaca gde navodi mali milion tvrdnji da su drvene kuce najzdravije za stanovanje. Pa sad vidite da li bas toliko sme da se laze:-)

http://www.zoom-nekretnine.hr/...d/Documents/KatalogBrvnara.pdf

[ Hattalasat @ 12.12.2010. 22:07 ] @
SME ! Trgovci nisu ljudi . :-)
[ Java Beograd @ 13.12.2010. 07:50 ] @
Citat:
Odin D.: Po cemu je to drvo natopljeno insekticidima protiv svih mogucih stetocina, lakovima i sredstvima protiv vlage, sunca i UV-zracenja, te farbano kojekakvim bojama i lakovima "neuporedivo zdravije za stanovanje od svih mogucih kuca"?
Ti si ga napisao kao da je pola svetskog hemijskog otpada uliveno u jednu brvnaru.
Jeste da drvo mora da se zaštiti, ali ta zaštita nije ni manje ni više štetna od farba koje se koriste za kućni nameštaj, za zidove i za bilo šta drugo. I krevet na kome spavaš, i posteljina i pidžama su ofarabane, zar ne ? Sad, ima boljih i lošijih farba i to je jasno, a takođe ima i štetnijih i manje štetnih farbi.
[ dusans @ 13.12.2010. 12:06 ] @
Naravno da drvene brvnare imaju neke prednosti...
Međutim, kada sam pročitao ovaj katalog, posebno deo "Da li znate?", vidi se da je u pitanju teška demagogija.
[ Java Beograd @ 13.12.2010. 12:47 ] @
Slika je slika. Čim sam video onu ogromnu brvnaru, pomislio sam koliko li je energije potrebno da se zagreje prostorija sa onolikim staklom, kad je napolju -10
[ abc @ 13.12.2010. 15:30 ] @
Evo sta jos procitah za zapadni crveni kedar:

* Odlikuju ga brojna specifična svojstva zbog kojih pruža velike mogućnosti primene, u enterijeru, i na otvorenom prostoru, koji je direktno izložen stalnim vremenskim i temperaturnim promenama:

* Bez smole, pravilne strukture, lak za obradu, prijatnog mirisa koji zadržava godinam po ugradnji, odlična izolaciona svojstva

* Otporan na vremenske promene - ne propada pod uticajem sunca i vlage, veoma stabilan, skoro da nema podužnog niti poprečnog skupljanja

* Otporan i na uticaj morske vode

* Apsolutno odbija sve insekte, alge i gljivice

[ Odin D. @ 15.12.2010. 20:50 ] @
Nisam ni rekao da je drvo posebno nezdravo, ali ta demagogija obicno ide u pravcu da je drvo zdravije od ostalih materijala, iako se nigdje ne navodi po cemu su to ostali materijali nezdravi.

Jos nigdje nisam nasao na neko medicinsko istrazivanje u kome je pokazano da se od stanovanja u zidanim kucama dobija rak, dijabetes, astma, ludilo ili kakva druga bolescina.

Uostalom, jos od kamenog doba - a to je skoro nekih 3 miliona godina - zive ljudi i u kamenim i u drvenim i raznim drugim gradjevinama, pa valjda bi za 3 miliona godina iskustva jasno bilo uoceno da su drvene kuce narocito bolje od svih ostalih oblika gradnje te danas nikakva druga gradnja ne bi ni postojala, jednako kao sto je iskustvom utvrdjeno da jedenje narocito sarenih pecuraka, insekata i zaba takodje nije najbolje za zdravlje, pa ih niko i ne jede.

Ima ptica koje zive na gnjezdima u drvetu, a neke u rupama u stijeni. Neke zivotinje kopaju rupe u zemlji, neke naguraju lisca u deblo drveta, a neke zive u pecinama.
Valjda bi evolucija dosad izdvojila neki materijal kao "the best of the best" kad bi tako nesto postojalo.

Marketing je jedno, a naucne cinjenice drugo.
Uostalom, pogledajte ovaj primjer:

[ frenkijevac1 @ 06.02.2011. 18:15 ] @
Druze, ako moze da mi kazes cenu neopora 8cm, ili 10, ili jos debljeg, ako ima kod nas.
I cenu stiropora 10cm, ili 20cm takodje ako ima kod nas.

Da li moze da se lepi npr. jedan sloj 10cm, pa onda preko jos jedan od 5, ili dva od 8 i sl... ako ne nadjem deblju izolaciju.

Kakva su iskustva sa kamenom vunom? Gore na plocu? Kojih debljina ima u ponudi i kakve su cene?

Hvala i pozdrav!



Sto ste obrisali ovome oglas, sad ispada da pricam sam sa sobom?

[Ovu poruku je menjao frenkijevac1 dana 07.02.2011. u 16:07 GMT+1]
[ laki10 @ 05.03.2011. 23:34 ] @
Malo se kasno ukljucujem u diskusiju ali bih da odgovorim na ovaj post o drvenoj kuci sa klinastim celom.Naravno da ima ko da ti odradi ovako nesto u Srbiji ali je pitanje ko ce to da plati jer cena kvadrata ide od 350 pa do 900 evra u zavisnosti koji se materijali upotrebljavaju tj.koje se drvo koristi.Kod nas bi ti preporucio iz Bosne prvoklasnu jelu ili smreku zato sto su ubedljivo najkvalitetniji materijali za ovu namenu na nasem podrucju.Svi konstruktivni elementi se rade od kvalitetnih camovih gredica .Izrezana gradja se podvrgava susenju u kondenzacionoj susari.Proces susenja traje dok se stepen vlaznosti grede nespusti ispod 12%.Po zavrsenom procesu susenja,gradja se podvrgava masinskoj obradi radi izrade potrebnih konstruktivnih elemenata.Takodje bih naglasio bor i aris ali ovaj drugi je iz uvoza i namenski za izgradnju kuca kosta poprilicno po m3 a uglavnom je iz Nemacke.Nadam se da sam koliko toliko pomogao.
[ dadoen @ 06.04.2011. 10:30 ] @
Kao i mnoge druge varijante gde covek razmislja "sam cu jeftinije je" ja bih ipak preporucio da se to radi po sistemu kljuc u ruke, samo je bitno da se pronadje korektna i kvalitetna firma koja se bavi izvodjenjem radova. Na primer nedavno je jedan drug radio adaptaciju kupatila i isto je hteo da uradi dosta toga samostalno, medjutim kad je sve stavio na papir izaslo je skuplje za nekih 20-30 % ne racunajuci njegovo utroseno vreme. Razlog je sto te firme to rade automatizovano plus ako se preko njih kupuju materijali i oni budu jeftiniji jer oni dobijaju rabate od dobavljaca. Ne znam da li moze da se preporucuje ovde , ali sigurno firma za preporuku je ************ , samo je pitanje da li mogu da prihvate posao zbog velikih obaveza. Naravno postoji problem investicije od jednom i to je najvazniji razlog zasto se odlucujemo za samostalnu gradnju.

Edit moderatora: ne možeš na ovaj način oglašavati na forumu.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 06.04.2011. u 12:27 GMT+1]
[ molder72 @ 27.06.2011. 11:46 ] @
Pozdrav svima,

Nedavno sam se upustio u adaptaciju podkrovlja na našoj porodičnoj kući koja je zidana pre 30 godina. Pošto je gradja poprilično uništena od strane štetočina jer je na gredama delimično ostalo kore kada je kuća gradjena, moram promeniti skoro celu gradju. E sada šta mene interesuje je cena koju majstori uzimaju po kvadratu krova. Našao sam preko preporuke ekipu koja mi traži 20eura/m2. Krov ima 140m2 + skidanje krova + dve badže ukupno 3400 eura. To je cena u kojoj ja nemam nikakve obaveze prema njima osim da im kažem kako želim da mi otvore badže. Takodje su mi dali rok završetka njihovih radova od deset dana. Interesuje me da li je to mnogo para jer nemam predstavu koliko se kreću takve majstorske akcije? Takodje me interesuje da li majstor naplaćuje po osnovi ili po površini krova? Naravno krov je do sada imao samo grede, letvu i crep a sada će biti uradjen kako treba tj. greda, osb ploča, paropropusna folija, kontra letva, letva, crep. Izolaciju ispod greda i ostalo ćemo mi raditi sami kasnije jer za sada para ima samo da se uradi krov... nažalost. :-(

Hvala svima unapred!
[ Banovci_022 @ 27.06.2011. 21:46 ] @
Zdravo svima,

videla sam da je ova tema stara oko cetiri godine. Procitala sam razna iskustva. Pokusacu da budem kratka. Mi smo sagradili, ozidali preogromnu porodicnu kucu. Koja nikad nije zarvsena iz razloga - s vremenom je se uvidelo da je totalno nefunkcionalna i prevelika. Odlucili smo se da je pretvorimo u stambeni objekat sa par stanova. Kuca se nalazi na placu od 18 ari, koji smo nasuli, uzvisili jer zelimo da napravimo park...Sad je potrebna nova ograda, sa temeljom, delimocno betonskim zidom... da neduzim.
Za svaki rad koji smo zapoceli morali smo da menjamo radnike/majstore.
Problem je da mi nismo ziveli u Srbiji. Tako da neki realni odnos prema srpskom nacinu rada i poslovanja nemamo bas. Sto je najtuznije, do sada nismo jos na nikoga naisli ko zaista zeli na pravi nacin da radi. Svi koji su radili - radili su pod parolom "danas sto uradim i zaradim! Sta ce biti sutra ne bitno!" Jos nismo nikoga sreli, ko je svesno dosao da radi sa svescu da tu ima jako puno posla i da moze sebi na duze vreme da obezbedi sigurno primanje.
Bila bih zaista zahvalna, ako bi mi mogli preporuciti majstore koji znaju da rade, koji se razumeju u gradnju, soji su savesni i posteni.

Zahvalna Banovcanka!
[ henk mudi @ 06.07.2011. 02:40 ] @
Pozdrav svima,

iako sam pregledao celu temu, nisam uspeo da pronađem informacije koje me interesuju.
Dakle, želeo bih da kupim plac negde na periferiji Beograda (Surčin, Batajnica....) i da izgradim montažnu kuću od cca 130m2.

Interesuje me, šta mi je sve potrebno za takav poduhvat. Sve papiri, dozvole, takse........
Ako iko zna da ovo taksativno nabroji, uz eventualno obrazloženje šta treba, kako i gde se može izvaditi bio bih vema zahvalan.

Dejan
[ 023 FACA @ 17.07.2011. 01:41 ] @
Evo ovako, imam prizemnu kucu sa potkrovljem i zelim da od tog potkrovlja napravim sprat. Potkrovlje je vise kao tavan i nije uopste uredjeno jedino sto je dobro jeste sto su voda, struja, telefon i kablovska sprovedene mislim da ce mi to umanjiti dosta troskova, interesuje me koliko ce me otprilike to izaci novca, taj sprat ce imati oko 45 m2, otprilike znam koliko bi me materijal izasao najvise me interesuje cena radnika koliko je postavljanje fasade, malterisanje, postavljanje plafona i ostali moguci radovi, ako bi mi neko odgovorio bio bih mu zahvalan?
[ frenkijevac1 @ 17.07.2011. 11:47 ] @
Sto se tice potkrovlja, najjednostavnije ti je da pozoves samo gipsare i trebace ti neko da ti uradi kosuljicu. To je sto se tice grubih radova.
Znaci poredjas stirporor peticu po podu (neki tvrdji) stavis najlon i zoves nekog da ti masinski (najbrze, najjednostavnije, mala razlika u ceni u odnosu na rucno) postavi kosuljicu po tome.. Ukoliko zelis da radis i centralno grejanje, najlakse i najeftinije ti je da razvuces cevi za radijatore po podu u kosuljici...
Kada se kosuljica osusi i kad se bude moglo hodati po njoj, nazoves gipsare da ti daju ponudu za sve sto zelis da uradis.. Pregradni zidovi, izolacija po krovu (krov mora biti podascan, inace nema smisla nista), plafoni i ostalo.. Kako oni budu radili zidove, tako nadjes elektricara i vodoinstalatera da razvuku svoje cevi i kablove po sobama... Kad oni zavrse ostaje ti samo moler da ogletuje i okreci, postavis laminat, vrata i rasvetu i unosis namestaj. Mesec dana posla plafon, ako se dobro organizjes. Poz

Gisparski radovi su ti od 10 do 16 eura po kvadratu sa materijalom.
Kosuljica je oko 6/7 ja mislim.
Ovo ostalo nemam pojma.. struja za ceo sprat mozda oko 200 e, voda isto toliko.. (samo ruke)
Gletovanje i krecenje oko 2/2,5 eura sa materijalom po kvadratu..
Laminat ti je od 5 do 20 e, postavljanje je 100/120 dinara po kvadratu..
parket je od 20 e pa na dalje
Prozori krovni su ti od 400/500 eura veluxovi.. prozore obavezno stavi, ako nemas svetla dzaba ti stan.
... i tako
[ Zloćka @ 19.08.2011. 21:01 ] @
Hej..

Iako sam vidjela nekoliko proračuna koji su obračunavani po kvadraturi, al' u svakom od njih je ponešto izostavljeno, ponešto dodato, mene zanima koliko bi koštala izgradnja "kućice" 6x5,5m? To bi bilo prizemlje sa potkrovljem, zidovi bez kosina u potkruvlju ne bi bili viši od 1m, a i prizemlje ne bi bilo više od 2,5m? Zanima me cijena od temelja do krova, odnosno koliko bi mi trebalo za temelj+ploče+zidove+krov+malterisanje iznutra i izvana+stolariju (1 ullazna vrata, 2 balkonska vrata, 6-7 jednokrilnih prozora)+krečenje+struju+vodu+prosječnu vanjsku izolaciju? U prizemlju i potkrovlju bila bi pregrađena samo kupatila, i to rigipsom. Takođe dobro bi mi došla informacija koliko košta uređenje kupatila 1,5x2m, koje obuhvata umivaonik, tuš kadu i wc šolju, uz lijepljenje pločica prosječne cijene?
Naravno, koliko me zanima cijena potrebnog materijala, toliko me zanima i cijena rada.
Ako je neko od Vas raspoložen da mi odgovori, bila bih Vam izuzetno zahvalna, posebno ako ima kakvu ideju da ta zbirna cijena ne pređe 15000 eura..:)
[ fanfon @ 19.08.2011. 21:11 ] @
Imas li plac ili i njega kupujes?
[ Zloćka @ 19.08.2011. 21:21 ] @
Ako je ovo pitanje o placu meni upućeno, riječ je o seoskom ruralnom području, tako da tim dijelom trenutno se ne želim zamarati (ako pitaš zbog cijene placa i sve potrebne papirologije prije gradnje).
[ anon157690 @ 20.09.2011. 16:39 ] @
Ako ste sam svoj preduzimač ovo vam se neće desiti :D

[ neupucena @ 10.07.2012. 23:25 ] @
Pozdrav za sve!Kao sto mozete da vidite,ja sam najsveziji vas clan,i sasvim slucajno sam pronasla ovaj forum koji mi je potreban da mi neko otkloni moje nedoumice.Ono sto me zanima je to,da li moze neko odprilike da mi kaze da bih napravila kucu na vec postojecem temelju,gde bi se rusili unutrasnji zidovi,gde bi se sve novo stavljalo,pocev od krova i sve sto uz njega ide,koliko bi mi z apocetak trebalo novca da kucu sredim,postavljanje armature,salovanje i izlivanje stubova,postavljanje armature,mreze i serklazi,podne i vodovodne instalacije,plocice,izlivanje betonske ploce i serklaze....blokovi,sljunak,pesak,cement.gvozdje,monta,gradja,crep i naravno sve to bez namestaja?Samo da napomenem da se ja ni u sta ne razumem,i da pitam ono sto sam cula iz price sta je sve potrebno da bi se napravila kucica od nekih 100m.hvala unapred i pozz!!!!!!!!!!
[ cika dacha @ 11.07.2012. 15:06 ] @
bilo koju cenu ili racunicu da dobijes za izgradnju kuce na konacan zbir dodaj jos 30% :-) tako sam ja prosao!
[ neupucena @ 11.07.2012. 15:11 ] @
Hvala u svakom slucaju,sto bi znacilo,da ne mozemo da prodjemo ispod 8000-9000 eura?
[ ventura @ 11.07.2012. 15:27 ] @
Citat:
neupucena: Hvala u svakom slucaju,sto bi znacilo,da ne mozemo da prodjemo ispod 8000-9000 eura?

Pročitaj dobro prvu stranicu ove teme, a pogotovo pctel-ove poruke.

Nema šanse da prođete bez 25.000 evra za to što hoćete!

[ anon157690 @ 11.07.2012. 15:36 ] @
Niko ne može da ti da čak ni približnu cifru, jednostavno ima previše varijabli u računici, koji materijal bi koristila, gde bi ga nabavila tj. po kojoj ceni bi ga dobila, koliko materijala bi bilo potrebno što nije moguće proračunati bez tačnog dizajna/projekta kuće, koliko bi koštali majstori... Znači morala bi unapred da znaš koliko bi koštali pesak, šljunak, cement, cigle, armatura, fert gredice, punjenje, i količina za sve to i mnogo toga još pride, nemoguće izračunati, zapravo nije nemoguće ali ti treba iskusan arhitekta da sve to izračuna...

Citat:
neupucena:
Hvala u svakom slucaju,sto bi znacilo,da ne mozemo da prodjemo ispod 8000-9000 eura?


kuća od 100m2 za 8-9k€ nema šanse, ja sam računao oko 30.000-40.000€ za kuću od oko 120-150m2 od nule do komplet omalterisane kuće uključujući i komplet prozore ali ništa više osim toga.
Za apsolutno kompletno gotovu kuću, sve full sa nameštajem, tehnikom, kuhinja, kupatilo sve-sve-sve moja računica: ~65-70k€
[ fanfon @ 12.07.2012. 06:39 ] @
To je ta cena. Moj poznanik je pravio komplet novu kucu na sprat sa osnovom 12m i kad je zavrsio i stavio troskove na papir iznos je presao 80K€
[ neupucena @ 12.07.2012. 19:46 ] @
Majstore ne bih racunala njih imamo,sto znaci da bi tu ustedeli jedan dobar deo novca,mozda se nisam dobro izrazila,nisam mislila na pravljenje kuce od pocetka do kraja,vec da se poruse neki pregradni zidovi i da se stavi novi krov i sta uz njega ide,da bi dobili na sto vecem prostoru,i naravno terasice da se naprave i jos neke sitnice,pa sam zato pitala sve vas pribliznu cenu materijala?

[Ovu poruku je menjao neupucena dana 12.07.2012. u 21:50 GMT+1]
[ anon157690 @ 12.07.2012. 20:17 ] @
Citat:
neupucena:
Majstore ne bih racunala njih imamo,sto znaci da bi tu ustedeli jedan dobar deo novca,

Netačno, majstori su, gledano u ukupnom planu, maltene najmanja stavka...
Citat:
neupucena:...nisam mislila na pravljenje kuce od pocetka do kraja,vec da se poruse neki pregradni zidovi i da se stavi novi krov i sta uz njega ide,da bi dobili na sto vecem prostoru,i naravno terasice da se naprave i jos neke sitnice,pa sam zato pitala sve vas pribliznu cenu materijala?

Ok, očigledno ne shvatate kompleksnost svog pitanja, varijanta da sa na postojećem temelju izgradi sve do krova je vrlo teška za tačan proračun ali izvodljiva, ova nova varijanta sa rušenjem NEKIH pregradnih zidova je nemoguća za proračun, niko od nas ovde nije vidovit da bi znao sve detalje postojećeg projekta tj. kuće i šta je sve potrebno da se uradi da bi se krov ne bi srušio (figurativno rečeno). Pogoditi tu cifru je kao pogoditi centar mete pikadom sa udaljenosti od 10 metara + sa povezom na očima + leđima okrenut meti, nije nemoguće ali....
Može da košta od 10k€ pa do 50k€...
Bez tačnog projekta postojećeg prostora, budućeg zamišljenog prostova, materijala koji nameravate da koristite i još gomilu informacija svako nagađanje troškova je čisto lupanje na slepo...
[ neupucena @ 12.07.2012. 20:50 ] @
Ok,u svakom slucaju hvala Vama i na strpljenju,pozdrav!!!!!!!!!
[ pexpex @ 12.07.2012. 22:42 ] @
poz N

Preporucujem ti da detaljno procitas ficin blog http://ficha007.blogspot.com

On veoma revnosno i do najsitnijih detalja iznosi iskustva i cene u gradjenju sopstvene kuce od pocetka a sad je vec pri samom kraju...

Videces koliko je placao majstore ,materijal etc.. ..Ovo bi trebalo da ti da neki jasniji uvid o sumi koja ti je potrebna za gradnju kuce..

Ukoliko imas majstore mislim da je realno ocekivati da suma bude 17 000 -20 000 eura...

[ mrbakero @ 13.02.2013. 17:06 ] @
treba da zidam kucu oko 60 kvadrata pa me interesuju vasa misljenja koliko bi me izaslo grubi radovi pod krov,sa krovom znaci,fizikaliju cemo dosta toga sami da radimo,da ne placam dundjere,dakle uzeo bih samo jednog majstora da komanduje,sa cime zidati obican blok ili ytong,iskustva
hvala
[ anon157690 @ 13.02.2013. 17:33 ] @
ja sam tako malo razmišljao i mislim da bi ytong bio prilično bolje rešenje ne samo zbog svojstava materijala nego što
oni (ytongovci) pružaju tehničku podršku, odneseš im nacrt kuće i oni kažu šta treba da kupiš i koliko a verovatno
možeš kod njih da unajmiš njihovog majstora koji će da diriguje izgradnjom, mislim da ne bi bilo loše i još 2-3 njihovih
radnika uzeti, ipak su stručniji, znaju već šta i kako ide napamet tako da će ići brže nego sam to da radiš a mogu i da
predvide neke zavrzlame i izbegnu to, ti bi mogao da im pomažeš i da budeš tu više kao "policajac" da ne bi zabušavali
ali ne bi morao da se grbačiš baš toliko.
60 kvadrata može da bude hala od kuće, sa 4 zida a može da ima i 50 zidova, nemoguće je dati procenu, to je kao
igrati pikado zavezanih očiju i još da te zavrte a ti pogodi barem zid na kojem je tabla ako možeš... zato predložih
ytongovce, to bi definitivno bio moj izbor, mogu da ti naprave kuću za nedelju dana opuštenog rada...
[ mrbakero @ 13.02.2013. 17:40 ] @
kuca bi imala dnevnu sa kuhinjom,dve spavace,i toalet,koliko bi me orijentaciono ako neko zna izaslo zidanje takve kuce pod krov grubi radovi,dakle sa krovom i temeljom
Montažne Armirano Betonske kuće nasao sam na internetu pa me interesuju vasa iskustva ako ih neko ima kakva je gradnja ,kvalitet i ostalo vezano za ovaj tip gradnje
nasao sam i na netu neke firme evo jedne pa ako moze vasa misljenja
http://www.gikont.com/index.ph...p;view=featured&Itemid=101

[Ovu poruku je menjao mrbakero dana 13.02.2013. u 22:42 GMT+1]
[ Matrix-neos @ 27.02.2013. 19:57 ] @
Pozdrav svima,

u dogledno vreme planiram gradnju kuce na ravnom placu, na kom postoji vec objekat koji je za rusenje. Vec nekoliko dana pokusavam napraviti proracun izgradnje kuce ( ugrubo naravno), ali posto sam potpuni laik ne ide mi bas od ruke. dacu neke podatke kojima raspolazem, svaka korisna info je dobro dosla.

U pitanju je kuca bez podruma sa potkrovlje i krovom na 2 vode. Osnova 7.14mx8.94m. Prizemlje povrsine 49m2 i PTK 28.2m2.

Korisna površina/neto 77,2 m² / 94,7 m²

Zazidana površina 63,9 m²

Kubatura 296 m³

Visina 7,14 m

Nagib krova 40°

Površina krova 97,3 m²

Za koliko novaca je moguce zavrsiti prizemlje? Ptk samo staviti prozore i zatvoriti, ostaviti u grubim radovima. Unapred hvala .


[ Java Beograd @ 28.02.2013. 07:10 ] @
Pa, jesi li pročitao ovu temu ?
[ mrbakero @ 03.03.2013. 22:02 ] @
covek pita za pomoc pa bi moglo i da se odgovori bez obzira na prethodne postove
[ Java Beograd @ 04.03.2013. 10:28 ] @
Citat:
mrbakero: covek pita za pomoc pa bi moglo i da se odgovori bez obzira na prethodne postove
Poenta je da konkretnog odgovora nema. Nije to DA / NE odgovor, već zavisi od mnogo faktora. O tim faktorima se diskutovalo na 7 strana. Najmanje šta može da uradi je da se upozna sa prethodnom diskusijom.
[ Matrix-neos @ 05.03.2013. 07:19 ] @
Citat:
Java Beograd:
Pa, jesi li pročitao ovu temu ?


Pa / NE -pa ... netacan odgovor...
Potreban mi je odgovor nekog ko zna o cemu pricam/ pitam, a ne moderatora ???!!! Ne znam ko ti drma kavez?! Temu nisam promasila. Pitam ljude koji znaju nesto.

Pozdrav svim ljudima dobre volje
[ anon157690 @ 05.03.2013. 07:23 ] @
"Lezi lebe da te jedem"...
[ Java Beograd @ 05.03.2013. 08:27 ] @
@Matrix-neos

- Kao prvo, ja znam o čemu pričam, jer sam i ja gradio svoju kuću. A na forumu već godinama iskazujem dobru volju i pomažem iskustvenim savetima.

- Kao drugo, uljudno i normalno sam te pitao da li si pročitala temu, jer tu je već dosta toga rečeno, pa ćeš možda već naći neke odgvore, a ako nema onoga šta tebe zanima, kaži, pa ćemo da nastavimo diskusiju. Mogla si da odgovriš: jesam / nisam / mrzi me / pročitaću / bilo šta.

- "Ne znam ko ti drma kavez?!" Ne kapiram čemu ovakve uvrede, uljudan sam prema tebi, i sigurno sam stariji. Ovakavo pisanje se ne toleriše na ovom forumu, bez obzira da li se obraćaš moderatoru ili bilo kom drugom forumašu. Uljudnost i elementi dobrog kućnog vaspitanja su neki minimum koji se očekuje.



Da bi ti iko rekao za koliko je moguće završti prizemlje, morao bi da zna:

- Da li ćeš da zidaš ciglom, giter blokom, betonskim blokom, ili Ytongom ?
- Da li ćeš da unajmiš preduzimača, ili ćeš da tražiš radnike sama ?
- Da li ćeš da kupiš gotov beton ili će da se meša u mešalici ?
- Da li ćeš Alu - PVC ili drvenu stolariju ?
- Da li ćeš jedno kupatilo ili dva ili tri ?
- Da li ćeš spoljnu ili unutrašnju izolaciju i koliku ?
- Da li ćeš podnu izolaciju ili nećeš ?
- Da li ćeš podno grejanje ili nećeš ?
- Kakve ćeš podne obloge - skup parket ili jeftin laminat ?
-
-
- (ima bar još dvesta pitanja)

Ako si očekivala konkretan odgovor, na primer 25.000,00 € onda si pogrešila. Kao što je i mrbakero pogrešio misleći da postoji "tačan odgovor", ali moderator neće da kaže. I svako ko ti da bilo kakav odgovor ne znajući odgovore na "dvesta pitanja" - i on je pogrešio. Projektant bi trebalo da ti sračuna, pa kad on sračuna, ti dodaj još trećinu.




Ili, najlakše pomnoži kvadraturu sa 400 € i to je to. Najtačniji odgovor.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 05.03.2013. u 09:53 GMT+1]
[ Hattalasat @ 05.03.2013. 20:11 ] @
Razumem da svi mi povremeno zatrebamo kakvu pomoc ili savet i zato naidjemo na forum... ili citamo cisto da se informisemo o svemu i svacemu.

Ali stvarno ne razumem kada neko ovako slozenu i ozbiljnu temu ,kao sto je izgradnja kuce i slicno , iznese na forum i ocekuje iole relevantne odgovore a da pre toga ne postavi 1001. informaciju o predmetu gradnje...

Za ovakve stvari se angazuje arhitekta ili slicno STRUCNO lice i time se sa potrebnom ozbiljnoscu pridje problemu. Ne kudim nikoga,samo iznosim svoj stav...jer sam i sam prosao ceo proces i to 2 puta u poslednjih 5 god.
[ Java Beograd @ 06.03.2013. 06:41 ] @
Citat:
Hattalasat: Ne kudim nikoga,samo iznosim svoj stav...jer sam i sam prosao ceo proces i to 2 puta u poslednjih 5 god.
Upravo onaj ko je to prošao može znati. Ko nije prošao - ne zna.

Mala digresija: ja u kući imam 12 sobnih vrata, jedna ulazna i dvoja vrata za pomoćne prostorije. Saberi samo koliko koštaju brave, kvake i šildovi ! I pri tome ne mislim na vrhunski kvalitet i vrhunski dizajn, već na standardan kvalitet i prosečan dizajn. A ko na to računa u momentu gradnje kuće ?
[ Hattalasat @ 06.03.2013. 07:21 ] @
Tacno tako. Ja sam i pored projekta i predracuna,dodao jos 30 % vise novca u racunicu,za nepredvidjene i skrivene troskove . Medjutim.... ti "skriveni" troskovi su narasli tako da kad uskoro budem sveo racun precizno,iznosice verovatno oko 60-70 % !!
Kako ? Pa mogao bih da nabrajam taksativno jedno 100 + stavki ali evo najsvezijih :

- na osnovu projekta, preracunam podne,zidne plocice,sanitarija,osvetljenje u kupatilu,hidroizolacija,lepak..itd,itd. I sta bude ? Morao jos jedan sloj hidroizolacije SIKA-50 eur , dokupio plocice 180 eur ( u trenutku predracuna ne moze se znati koliki ce otpad majstor da napravi , nije puno kvm ali ako su plocice skuupeee... ) , posto je granit morale su neke aluminijumske ukrasne lajsne pa izadjose 100 eur umesto planiranih 30 ,masinski obradjena cokla nedostala pa i tu ode jos 50 eur ,potrosnja lepka CM16 se povecala sa planiranih 16 dzakova na 21 i to je jos 60 eur ...i jos par sitnica i racun ode za skoro 450 nepredvidjenih eura !!!

- Dulux boja narucena ,molerisanje skoro zavrseno... zeni se ne svidja boja u dnevnoj , ne izgleda kao na plaeti u katalogu, narucuj drugu...100 eura :-) ...

Tako da je moja preporuka svima koji se upustaju u gradnju / renoviranje za svoje licne potrebe , angazujte arhitektu ! Naravno , to ne znaci da cete tako imati punu kontrolu nad troskovima i da cete moci da u dinar izracunate sve...ali je puno bolja polazna osnova od opstih pitanja na forumu.

Forum je odlican da se sazna o tome kakvo osvetljenje je u trendu ili koje se preporucuje za ovo ili ono, kakvih plocice sve ima i razlike, kakva su iskustva ljudi sa materijalima raznim....
[ Java Beograd @ 06.03.2013. 07:48 ] @
Predviđenih 3-5 kg lepka za pločice po m2 su smejurija. To može da važi ako se lepe pločica na idealno ravan omalterisan zid. Najčešće ode na 6 - 8 kg / m2
[ veljkoE @ 06.03.2013. 18:13 ] @
Citat:
Matrix-neos:
Pozdrav svima,

u dogledno vreme planiram gradnju kuce na ravnom placu, na kom postoji vec objekat koji je za rusenje. Vec nekoliko dana pokusavam napraviti proracun izgradnje kuce ( ugrubo naravno), ali posto sam potpuni laik ne ide mi bas od ruke. dacu neke podatke kojima raspolazem, svaka korisna info je dobro dosla.

U pitanju je kuca bez podruma sa potkrovlje i krovom na 2 vode. Osnova 7.14mx8.94m. Prizemlje povrsine 49m2 i PTK 28.2m2.

Korisna površina/neto 77,2 m² / 94,7 m²

Zazidana površina 63,9 m²

Kubatura 296 m³

Visina 7,14 m

Nagib krova 40°

Površina krova 97,3 m²

Za koliko novaca je moguce zavrsiti prizemlje? Ptk samo staviti prozore i zatvoriti, ostaviti u grubim radovima. Unapred hvala .



treba ti 45.000€
moze i za 30.000€
a koliko para imas
[ GoranRapaic @ 22.03.2013. 18:03 ] @
Hteo ba pocnem sa razvodjenjem struje po kucama. Imam 25 godina iskustva i elektricar sam po struci ali nikad nisam tako nesto radio. Interesuje me da li moram da imam neku dozvolu za uvodjenje struje u kuce jer sam cuo da bi prikljucili kucu na banderu morate da imate dozvolu. Da li moze neko da mi pomogne ili da me uputi na neki sajt. Hvala vam puno.
[ bakara @ 22.03.2013. 18:14 ] @
Ma kakva dozvola, razvodi tu struju i uzivaj, i onako je distribucija duzna da pregleda instalaciju pre pustanja prikljucka.
[ mrbakero @ 28.05.2013. 20:48 ] @
zna li neko koliko bi izaslo zidanje kuce od 60 kvadrata,dakle cena temelja i grubih radova,kao i postavljanje krova,treba mi i izvodjac
hvala
[ Java Beograd @ 29.05.2013. 07:28 ] @
20.000 €
Veliku ponudu izvođača radova imaš u oglasnicima.
[ botr @ 30.05.2013. 10:37 ] @
Moji rodjaci su zavrsili nesto manji posao (55m2) za 10.000 sa majstorima. Uglavnom u pitanju su grubi radovi, bez malterisanja, stolarije, itd. sa krovom.

Mnogo toga zavisi i od lokacije. Primera radi, na jednom mestu je kubik peska 500 dinara, a na drugom 100-tinak km dalje, 2,500 dinara.
[ mrbakero @ 30.05.2013. 16:11 ] @
gde su vasi rodjaci zidali imate li neke kontakte mozda
[ Java Beograd @ 30.05.2013. 18:37 ] @
Citat:
botr:... na jednom mestu je kubik peska 500 dinara ...
Gde je to kubik peska 500 din ?!
[ botr @ 30.05.2013. 21:12 ] @
Jagodina i okolina, jbg blizu je Morava, oko 800-1000 je na neku manju kolicinu, a na veliko 500 dinara.
[ KrkaCiC @ 31.05.2013. 00:20 ] @
U mom kraju se dosta kopa,potez Varvarin-Cicevac. Cenu ne znam,ali znam da vecinu musterija cine pazarci
Pa kad oni mogu iz pazara da dodju po pesak verovatno je dobra cena
[ AstralPro @ 23.06.2013. 12:07 ] @
Pozdrav, koliko bi kostalo zidanje prizemlja i da se uradi prva ploca? 90 kvadrata je osnova tj mrtva ploca. Samo grubi radovi.
[ Java Beograd @ 23.06.2013. 16:57 ] @
8.000,00 - 10.000,00 €