[ stani-pani @ 09.02.2006. 21:53 ] @
Uzeo sam polovni laptop. Baterija drzi oko sat i po. Do sada sam uvek koristio Pismo kaceci ga na struju, ali za par dana ga nosim u okruzenje gde ga necu uvek koristiti na struji. Voleo bih da maximalno zadrzim ovaj zivotni vek baterije kojim sada raspolaze, pa me zanimaju sledece situacije:

1. Laptop je na struji, i upaljen i ugasen. Koliko je to zdravo za bateriju?
2. Laptop je na bateriji, upaljen. Smeta li bateriji kad se ide do samog kraja?
3. Laptop je na bateriji, ali ugasen, stavljen u orman na vremenski neodredjen period. Treba li bateriju povremeno puniti, ako da, na koji vremenski period? Treba li baterija u toj situaciji da bude 100% puna, 50% puna, mozda prazna?

Znaci, zanimaju me cake kako bateriju sto duze "odrzati u najboljim godinama"

P.S. nadam se da moderatori nece puno zameriti naslovu teme :)
[ madamov @ 10.02.2006. 09:48 ] @
Caka je, iako će mnogi proizvođači baterija reći da je to sada nebitno, da kada puniš bateriju tako što je laptop prikačen na struju uvek je napuniš do kraja, a da kada koristiš laptop na bateriju da je uvek isprazniš do kraja.
Citat:
1. Laptop je na struji, i upaljen i ugasen. Koliko je to zdravo za bateriju?
2. Laptop je na bateriji, upaljen. Smeta li bateriji kad se ide do samog kraja?

U oba slučaja ne smeta bateriji.
Citat:
3. Laptop je na bateriji, ali ugasen, stavljen u orman na vremenski neodredjen period. Treba li bateriju povremeno puniti, ako da, na koji vremenski period? Treba li baterija u toj situaciji da bude 100% puna, 50% puna, mozda prazna?

Bez obzira na popunjenost baterije, izvadi je iz laptopa kada je nećeš koristiti duže vreme.

[Ovu poruku je menjao madamov dana 10.02.2006. u 10:49 GMT+1]
[ hulja @ 10.02.2006. 12:59 ] @
sto se tice poslednjeg dela pitanja savet kaze ako nije duzi period tipa do mesec napuni bateriju i ostavi u ormanu ali ako je duzi period mesec dva ili vise treba bateriju napuniti do 50 % i onda je ostaviti.
ja se slazem ako koristis na bateriji i ja je trosim do kraja i takodje kada je punim punim do kraja.
koristim maltene uvek na struju ali jednom u 2 nedelje treba izprazniti napuniti bateriju.
[ Darko Selakovic @ 11.02.2006. 02:19 ] @
Nema potrebe da se svaki put "cedi" do kraja, Apple preporučuje da se bar jednom mesečno isprazni dok laptop ne ode u sleep.
http://www.apple.com/batteries/notebooks.html

Možda je ipak bitnije paziti bateriju od većih temperatura (kad radiš na struju izvadi bateriju) i generalno je bolje kad stoji da bude što manje napunjena.
[ MacOS @ 11.02.2006. 15:20 ] @
> ~Nema potrebe da se svaki put "cedi" do kraja, Apple preporučuje da
> se bar jednom mesečno isprazni dok laptop ne ode u sleep.

Hm, bilo sta sa baterijom je neizvesno. Ja sam je imao punu, drzala
je 2 sata (DVD film od sat i cetrdeset i jos 38% posle toga) ali mi
je ladno crkla kad komp nisam palio mesec ipo dana. Ni jedna lampica
se ne pali. :((
[ hulja @ 12.02.2006. 09:13 ] @
dobro ali ajde da odvojima kvar od pravilnog punjenja praznjenja baterije.
ocigledno da si imao defektnu bateriju inace baterije ne crkavaju zato sto je nisi mesec i po dana koristio.
covek je samo pitao za savete da sacuva radni vek baterije.
[ vukk @ 12.02.2006. 10:27 ] @
Citat:
hulja: dobro ali ajde da odvojima kvar od pravilnog punjenja praznjenja baterije.
ocigledno da si imao defektnu bateriju inace baterije ne crkavaju zato sto je nisi mesec i po dana koristio.
covek je samo pitao za savete da sacuva radni vek baterije.


nije ocigledno da je baterija defektna, . . . to sto je Ljubisa opisao vrlo lako se desi sa starijim baterijama, . . . inace mislim da mu je Miki u prvom odgovoru rekao sve sto treba u vezi sa pravilnim koriscenjem . . . a sto se tice vadjenja iste dok radis na struju, to prvi put cujem . . .



poz.

[Ovu poruku je menjao vukk dana 12.02.2006. u 11:28 GMT+1]
[ MacOS @ 13.02.2006. 14:42 ] @
> ~ocigledno da si imao defektnu bateriju inace baterije ne crkavaju
> zato sto je nisi mesec i po dana koristio.

Da, defektna, pa je eto samo tako crkla posle 3 godine a dotle je
odlicno radila. UBR, samo samo rekao sta se meni desilo kad nisam
palio komp duze vreme.
[ madamov @ 13.02.2006. 16:20 ] @
Citat:
Da, defektna, pa je eto samo tako crkla posle 3 godine a dotle je
odlicno radila.

Tri godine? To je strava za vek baterije, mislim da to crkvanje možda i nije imalo veze sa tim što si odložio laptop na neko vreme. Hoću da kažem, to je možda posledica, a uzrok je upravo što je baterija završila karijeru.
[ Darko Selakovic @ 13.02.2006. 17:36 ] @
Jesi li siguran da je baterija, možda PowerBook odbija da je puni?