[ define @ 11.02.2006. 15:58 ] @
Mogu li ja nekako internacionalni domain vezati za sebe.
Mislim na nacin da nema sanse niko da ga ukrade, dok ga ja uplacujem. Konkretno interesuje me mogu li da se zastitim od moguceg hakovanja mojeg korisnickog acounta ili da neko dodje do moje sifre, pa mi preotme doman. Mogu li to da sprecim nekakvim proverama ili kako vec?
[ SmilieBG @ 12.02.2006. 13:55 ] @
U principu ako je domen na tvoje ime, nemas sta da se brines. Ako ti preotmu user i pass za control panel, jedino sto mozes jeste da se zalis tvom ISP-u gde si registrovao domen...

Jedina moguca provera je da sa vremena na vreme proveris whois i da pogledas jesu li svi podaci jos na tvoje ime :) Postoje i automatizovane skripte, ako ti treba...

Poz,
Sale
[ crews_adder @ 12.02.2006. 14:01 ] @
Naravno da postoji.

Prvo, pazi gde ga registrujes (tj. kome placas registraciju). Najbolje je da ga registrujes kod nekog poznatog i proverenog registrara (poput GoDaddy.com , Dotster.com , Directi.net , Namcheap.com , Joker.com , enom.com , opensrs.net , itd.), a ako zelis dodatnu sigurnost, onda Moniker.com . Naravno, ne daj nikome svoju sifru, ne odgovaraj na mejlove i ne klikci na linkove u kojima ti se nude kojekakve usluge koje se ticu konkretno tvog domena (tipa produzenje registracije, transfer domena, itd.) i blagovremeno produzavaj registraciju.

Jos ukoliko bi taj domen, odn. naziv mogao da registrujes kao trgovinsku marku, to bi ti bila i jedna od najboljih dodatnih mera zastite. Ali osloni se ipak na prvi pasus.
[ define @ 12.02.2006. 23:27 ] @
Registrovao sam kod namecheap.com i interesuje me kako bih konkretno da zastitim, osim robne marke ili ne davanja user ili pass-a nekom..
[ SmilieBG @ 13.02.2006. 16:39 ] @
Tucows / OpenSRS ima zastitu da se ne mogu promeniti DNS serveri dok je domen zakljucan. A moze se otkljucati, samo ako ti odgovoris na specifican mail za to... Verujem da namecheap.com ima isti / slican sistem, pa aktiviraj to za pocetak.

Druge neke zastite nema, osim ovoga sto smo ti rekli. Dakle, dokle god je domen na tvoje ime i imas digitalno ili na papiru potvrdu da si ti kupio taj domen i dokle god ga redovno produzavas nemas sta da se brines previse :)

Poz,
Sale