[ Milan Milovanovic @ 12.02.2006. 10:51 ] @
Da li neko zna, gde se mogu naci feritna jezgra u Beogradu ( osim u ITC-u koji ima samo 3 modela jezgra ) ?

Pozdrav.
[ buljko @ 12.02.2006. 11:08 ] @
Citat:
Milan Milovanovic: gde se mogu naci feritna jezgra

Za koje namene?
[ Milan Milovanovic @ 12.02.2006. 18:05 ] @
Izvinjavam se , pitanje je neprecizno.
Jezgra mi trebaju za SMPS - EE, EI, torusna, nije bitno.
[ guja011 @ 12.02.2006. 22:12 ] @
www.monselektronik.co.yu

i ne možeš ih naći,već naručiti.
[ guja011 @ 12.02.2006. 22:17 ] @
Citat:
Milan Milovanovic: Izvinjavam se , pitanje je neprecizno.
Jezgra mi trebaju za SMPS - EE, EI, torusna, nije bitno.


zanimljiv ti opis jezgara.
e, er, etd, ec, efd, rm, pm, u.. su tipovi a ne ovo tvoje. al ko što kažeš, nije bitno.
[ buljko @ 12.02.2006. 23:19 ] @
Citat:
Milan Milovanovic: Izvinjavam se , pitanje je neprecizno.
Jezgra mi trebaju za SMPS - EE, EI, torusna, nije bitno.


Takva "nije bitno" jezgra imas u comp. napajanjima, rashodovanim TV uredjajima i ko zna gde sve jos. Lakse ti je iskopati ih odatle nego ih naci na trzistu.
[ Milan Milovanovic @ 13.02.2006. 17:35 ] @
Citat:
guja011:
e, er, etd, ec, efd, rm, pm, u.. su tipovi ..


Nisu to tipovi vec nazivi koje im daje proizvodjac ( npr. e, er, etd su jezgra EE tipa ).
Moj opis jezgara je po obliku : EE, EI, torusna - to su tipovi jezgra.
[ guja011 @ 13.02.2006. 22:01 ] @
Citat:
Milan Milovanovic: Nisu to tipovi vec nazivi koje im daje proizvodjac ( npr. e, er, etd su jezgra EE tipa ).
Moj opis jezgara je po obliku : EE, EI, torusna - to su tipovi jezgra.


dobar ti opis. samo ti nastavi da tražiš po tom opisu tj obliku.
[ Milan Milovanovic @ 14.02.2006. 18:48 ] @
Ne vredi raspravljati oko necega za sta niko od nas nije dovoljno strucan. Kada sam postavljao thread hteo sam da preduhitrim pitanja tipa : Hoces li torusno, ee,... jezgro itd. Mozda je zato doslo do nekog ne razumevanja, ali to uopste nije bitno u ovoj prici.
Da sam rekao da mi treba odredjeno jezgro ( i naveo materijal , Al, Ae,... ) niko ne bi ni procitao ovaj thread.
Posto je ponuda jezgara kod nas ocajna zeleo sam da saznam gde se mogu nabaviti. A koje cu kupiti zavisi od parametara jezgra. Lakse je prilagoditi neko el. kolo jezgru, neko jezgro ostatku kola.

Nego, u ITC-u imaju jezgra, cini mi se firme Epcos. Samo jedno pitanje: Da li je Epcos = Siemens u ovom slucaju ?
[ guja011 @ 14.02.2006. 20:49 ] @
Citat:
Milan Milovanovic
1)Ne vredi raspravljati oko necega za sta niko od nas nije dovoljno strucan.
2)Kada sam postavljao thread hteo sam da preduhitrim pitanja tipa : Hoces li torusno, ee,... jezgro itd.
3)Mozda je zato doslo do nekog ne razumevanja, ali to uopste nije bitno u ovoj prici.
4)Da sam rekao da mi treba odredjeno jezgro ( i naveo materijal , Al, Ae,... ) niko ne bi ni procitao ovaj thread.
5)Posto je ponuda jezgara kod nas ocajna zeleo sam da saznam gde se mogu nabaviti.
6)A koje cu kupiti zavisi od parametara jezgra.
7)Lakse je prilagoditi neko el. kolo jezgru, neko jezgro ostatku kola.

8)Da li je Epcos = Siemens u ovom slucaju ?


1. otkud tebi to pravo da procenjuješ?
2. torusno ti niko ne bi nudio. ostala ako bi i neko nudio je znak dobre volje da ti se pomogne.
3. opet "nije bitno"?
4. videti pod 1.
5. ponuda jezgara nije očajna. ona jednostavno ne postoji u smislu lagera već se sem par "oprobanih tipova" (vezano za promet a opet u vezi pojedinih projekata po časopisima) ostalo isključivo naručuje. ko je lud da drži u radnji ferite ako imaju slabu prođu.
6. da si od potrebnih parametara počeo, ne bi bilo ove jalove priče.
7. to ne postoji. jezgro kao i prateća elektronika su ravnopravni elementi u projektu. da nije tako to bi bila improvizacija i budženje što se ne praktikuje nigde pa ni kod nas.
8. da ali obrnuto.
[ Patronus @ 14.02.2006. 22:52 ] @
imate sta o feritnim jezgrama i HV transformatorima , dobro bi mi doslo za seminar ?
[ Milan Milovanovic @ 15.02.2006. 18:52 ] @
Citat:
guja011: 1. otkud tebi to pravo da procenjuješ?
2. torusno ti niko ne bi nudio. ostala ako bi i neko nudio je znak dobre volje da ti se pomogne.
3. opet "nije bitno"?
4. videti pod 1.
5. ponuda jezgara nije očajna. ona jednostavno ne postoji u smislu lagera već se sem par "oprobanih tipova" (vezano za promet a opet u vezi pojedinih projekata po časopisima) ostalo isključivo naručuje. ko je lud da drži u radnji ferite ako imaju slabu prođu.
6. da si od potrebnih parametara počeo, ne bi bilo ove jalove priče.
7. to ne postoji. jezgro kao i prateća elektronika su ravnopravni elementi u projektu. da nije tako to bi bila improvizacija i budženje što se ne praktikuje nigde pa ni kod nas.
8. da ali obrnuto.


Ako si hteo da ispadnes pametan, trebao si svaku recenicu poceti velikim slovom.
Nervira me pametovanje ovog tipa ( bez uvrede ).

1) Ako si dovoljno strucan, ja Ti se izvinjavam.
2) Nisam spomenuo da zelim da mi neko pokloni jezgro.
3) Nije bitno.
4) Procenjujem po broju slicnih thread-ova na temu SMPS-a i broju odgovora u njemu.
5) Ako ITC ima nekoliko feritnih jezgara u ponudi, zasto ne bi imao i neko drugi ? Jezgra uopste nisu toliko skupa ( vidi se po cenama u inostranstvu ).
6) Zeleo sam da saznam kakva je ponuda kod nas. Sta vredi da navedem parametre ako takvog jezgra nema kod nas ( narucivanje iz inostranstva moze biti bolno skupo ).
7) Frekvenciju oscilatora, brzinu poluprovodnickih elemenata i sl. prilagodjavas jezgru, a ne obrnuto.
8) Da , skontao sam par minuta posle posta.

Sad' sam narucio knjigu " Prekidacka napajanja " iz Infoelektronike. Nadam se da ce mi biti korisna. Imam tonu materijala, o SMPS, sa net-a, ali se nadam da ce mi uz ovu knjigu biti dosta jasnije.
Mnogo mi je pomagao i http://www.diyaudio.com/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=67
[ guja011 @ 15.02.2006. 20:00 ] @


daklem, u ovih par k postova nikada nisam pisao velikim slovom niti imam nameru. to nije nikakvo merilo osim ako možda to elite propiše. što se tiče stručnosti to je još manje bitno ali tvoj stav deluje malo ishitren. mene obiđi, govorim o ljudima koji ovde pišu a ima ih dosta, a nećeš verovati, ima i dobrih smps znalaca.
threadovi nisu merilo pogotovu što ih ima podosta obrisanih (u cilju oslobađanja prostora, izgleda da se elektronika slabo kotira na eliteu).
"trenutni" (2-3 godine) profil ljudi na ovom forumu je takav da ih proračun apsolutno ne zanima već samo sažvakana i gotova rešenja . nema nikakvog interesa za postiranjem ikakvog tutorijala pa ga zati i nemaaaa.
u vezi itc-a, on tek nije nikakvo merilo, imaju par jezgara a recimo nemaju kalemska tela za ista a ni španere. kad prodaješ jezgro , red je valjda da imaš i pribor za ista.
ako su se poboljšali asortimanom i priborom u recimo 2005-oj, fino, samo ja više ne kupujem od njih.
kod naručivanja iz inostranstva i bolne skupoće, ni tu nisi u pravu, u vreme postojanja domaćih, Ei-ferita, cena istih je bila bezobrazno veća od uvoznih sa svim dažbinama. kad je Ei puko, ostaju samo uvozna i ti to ne možeš da izbegneš.
slovence ne pominjem, za njih nemam pojma još od 1990-ih (a i onda nisu bili nešto naročito).
ono što ti je sledeće je da se snabdeš dovoljnom količinom papirnih ili pdf kataloga onog što je nabavljivo ovde pa ćeš lakše naručivati ono što ti treba.
znači: epkos, ferokskub, kaške, možda i tdk. naravno i malo web listanja po radnjama u de i uk odakle se to donosi. npr birklin, šuriht, farnel. može i komet ako ih variš.
[ sveznalica @ 15.02.2006. 23:21 ] @
sto se samih jezgara tice ima ih svugde.
ja sam koristio jezgra od visoko naponskih transformatora (TV)i uparivao sam ih da bix dobio jezgra za zeljenu snagu tj u mom slucaju je to bio elektronski trafo za pojacalo koristio sam jezgra od 4 vf trafoa i napravio jedan trafo koji gura pojacalo od 2 x 500W i pokazalo se uspesno sljaka vec po godine
[ Azzrael @ 15.02.2006. 23:45 ] @
E blago vama...
Nego treba mi 20-ak zavojnica 1-2mH za neke dimere. Ima li neko pametan savet sta da radim? Da motam? 1 kanal dimera ja max 6A...
Pozz
[ guja011 @ 16.02.2006. 01:53 ] @
Azz' vidi pp.
[ mtech @ 16.02.2006. 15:01 ] @
Posto vidim o cemu polemisete, nadam se da mi mozete pomoci. U pitanju su jezgra koja se mogu naci u ITC ( od N27 materijala ). Po datasheet-u ova jezgra se mogu koristiti za relativno niske frekvencije ( do 25 KHz ), sto se inace slaze sa opisom N27 materijala na inostranim forumima.
Problem je u tome sto se u aplikaciji AN-SMPS-1683X-1 ( Infineon Technologies ) koristi jezgro E32/16/9 ( N27 materijal ) na frekvenciji od 100KHz ( frekvencija oscilatora unutar kola tda16384, opisanog u aplikaciji, je fiksna - 200KHz ).
Da stvar bude jos cudnija, ja sam, u mom DC-DC pretvaracu, gore pomenuto jezgro, koristio na 55 KHz ( kontinualna izlazna snaga 150W, efikasnost ~90%, a jezgro se skoro i ne zagreva ).
Ovo me navodi ma pomisao da podatak iz datasheet-a nije tacan. Da li sam u pravu, ili ja pogresno tumacim datasheet ?
[ _str_ @ 16.02.2006. 17:05 ] @
Nije TDA16384 nego TDA16834 :). N27 jezgra idu od 1KHz do 100KHz. N27 je oznaka za siemens, preko toga od 100KHz-1MHz su M33, N58 i N47.
[ mtech @ 16.02.2006. 18:16 ] @
Citat:
_str_: N27 jezgra idu od 1KHz do 100KHz


Hvala. Sada sam to iskopao iz jednog PDF-a.
Zbunio me je ovaj podatak: Pv<1.10 ( 200mT, 25 Khz, 100C ).
[ vladd @ 17.02.2006. 01:09 ] @
Tj je podatak "relevantan" ako pravis rezonantne pretvarace.
Cudi me da se spominje "uparivanje" jezgara a niko ne spominje procep, ili se "radi" daleko ispod zasicenja jezgra?
Ili se procep stavlja samo za audio trafoe :).
[ sveznalica @ 17.02.2006. 02:43 ] @
jezgra od niskih televizora sam terao do te mere da sam na primaru dobijao po jednom navojku i do 15V obim navojka je bio oko 7cm
[ Blejd @ 17.02.2006. 07:31 ] @
Procep se ostavlja kod audio trafoa za SE pojacala, kao i kod prigusnica ako se koristi LC filter u napajanju.
Ako su cevi u pp spoju, paketi se slazu kao i za mrezni trafo (ako se radi o EI limovima)
[ vladd @ 17.02.2006. 09:59 ] @
Jeste, kako se Vi upustate u diskusiju...znate ko je pobedio u kupu kupova i procitali na netu par recenica...
Sva "energija" koja prolazi kroz trafo se "nalazi" u procepu.
:)

Da ne bi "poginuli" od Googlanja, pronadjite nekog studenta sa ETF- da vam pojasni, pa da nastavimo "pricu",,,,,,,,

Poz.
[ Blejd @ 17.02.2006. 11:42 ] @
Citat:
Sva "energija" koja prolazi kroz trafo se "nalazi" u procepu


Iz ranijih odgovora proizilazi da smo se slozili oko namene procepa - da spreci dovodjnje jezgra u zasicenje. Procep je "nuzno zlo".

Ja, nasuprot nekima, ne mislim da sam sveznalica i ne delim "packe" drugima. Ne uzimam sebi za pravo da ocenjujem necije znanje, vec samo da li se ukljucio u raspravu sa ciljem da pomogne ili da pametuje.
Ali, spreman sam da branim svoj stav ako je rasprava na bazi agumenata, ne vrsim zamenu teza i ne izbegavam odgovore na direktna pitanja.

Kad se u raspravu o tansformatorima ubaci i kup kupova kao argumet onda, sve postaje jasno.

I na netu se moze mnogo toga nauciti, sta ima u tome lose. To ne vazi za one koji vec sve znaju ili misle da sve znaju (mada bi i njima neki student ETF dobro dosao).
[ mtech @ 17.02.2006. 12:02 ] @
Tema procepa ima smisla u pretvaracima tipa Flyback. Procep jeste nuzno zlo ali je neophodan zbog principa rada ovog pretvaraca.
U ovoj topologiji transformator radi kao spregnuta prigusnica. U trenutku kada tranzistor provede jezgro uzima energiju ( koja se akumulise u procepu ), a kada se se tranzistor zakoci jezgro predaje akumulisanu energiju opterecenju.

Citat:
vladd:.. niko ne spominje procep, ili se "radi" daleko ispod zasicenja jezgra...


Svaki dobro projektovan transformator radi ispod granice zasicenja jezgra.
Ako dodje do zasicenja jezgra, taj pretvarac nebi bio pretvarac, vec dimna bomba ili sl.
[ Blejd @ 17.02.2006. 12:30 ] @
Citat:
Ili se procep stavlja samo za audio trafoe :).


Moja zapazanja su se odnosila samo na ovo retoricko pitanje, jer ni svi audio izlazni trafoi nemaju procep.


Citat:
Svaki dobro projektovan transformator radi ispod granice zasicenja jezgra.

To je tacno, ali nazalost cesto nije ekonomicno (bar sto se tice izlaznih transformatora).



[Ovu poruku je menjao Blejd dana 17.02.2006. u 13:35 GMT+1]
[ vladd @ 17.02.2006. 18:03 ] @
Pohvala za mtech-a. Ne samo za strpljenje, vec i za "davanje smisla" diskusiji na forumu.
Posto je naslov takav kakav je, nabavka jezgara, u Bg ili bilo gde, trebala bi biti malo dopunjena sa malo detalja. Tipa, zelim flyback da pravim, push pull, polumost,....., pa malo snage, posto je neka "sitnija" jezgra sa N27 materijalom moguce lako naci, i u Radio klubu, Mikro-Princu, Comet-u.
Malo veca gvozdja, nesrazmerno skuplja, tesko da ima neko na lageru, ali bi se i tu moglo pomoci, par nas sa foruma ima nesto...
Lepo bi bilo da se "konstruktor" odluci za RM, ETD..., velicinu, sa ili bez kalemskog tela, tip materijala, ako je mozda N27 "slab" da "prokopamo" N65....

Poz.
[ mtech @ 18.02.2006. 12:05 ] @
Citat:
vladd:
Malo veca gvozdja, nesrazmerno skuplja, tesko da ima neko na lageru, ali bi se i tu moglo pomoci, par nas sa foruma ima nesto...


A sta vi to imate ?

Inace nije ni N27 tako los materijal. Moze da radi do 100KHz ( sto je i vise nego dovoljno za vecinu pretvaraca ). Jezgro E42 se moze koristiti za snage i preko 500W ( half-bridge i full-bridge topologija ). Kada se uzme u obzir da se moze nabaviti kod nas ispada da i nije tako los izbor ( N27 materijal ).
[ vladd @ 18.02.2006. 12:11 ] @
Ne kazem da je los, naprotiv, "pokriva" 99% potreba, ali vidim na forumu entuzijaste sa kilovatima u par kubnih decimetara...
[ mtech @ 18.02.2006. 12:35 ] @
Vladd, hvala ti ko bratu za informacije o firmi Comet. Odusevio sam se se kada sam video njihov izbor feritnih jezgara. Kod nas nema bolje. Samo me jedna stvar muci : da li artikle prodaju na komad, posto vidim da snabdevaju preduzeca i sl. Ako prodaju na kilo, dzaba sam se radovao.
[ _str_ @ 18.02.2006. 13:40 ] @
Ja sam porucio nekoliko TX-RX modula i nije bilo problema. A verovatno moze i na kilo .
[ mtech @ 18.02.2006. 16:23 ] @
A jel' svaki artikal moram da narucim i cekam, ili nesto vec i imaju u prodavnici ? Da ne odem u ponedeljak, i oni mi kazu da moram da cekam mesec dana.
[ mtech @ 20.02.2006. 14:56 ] @
Sad' sam bio u Comet-u ( bul. Arsenija Carnojevica, Beograd ) gde su mi rekli da maloprodaja pocinje sa radom za mesec dana. Ne mogu toliko da cekam.
Gde ste vi kupovali ? U Beogradu ( neka druga lokacija ), ili negde po Srbiji ?

[ guja011 @ 20.02.2006. 15:30 ] @
Citat:
mtech: Vladd, hvala ti ko bratu za informacije o firmi Comet. Odusevio sam se se kada sam video njihov izbor feritnih jezgara. Kod nas nema bolje. .


jesi ti to video u cometu fizički jezgra? ono kamare jezgara raznih oblika i veličina?
[ mtech @ 20.02.2006. 16:35 ] @
Prvo sam video u njihovom katalogu ( www.comet.co.yu ) - ne vidim razlog da lazu.
Danas sam bio kod njih, i u prvoj izlozbenoj vitrini na koji sam naisao bilo ih je dosta ( desetak razlicitih feritnih jezgara ). Jedno mi je upalo u oci ( zamalo da ih izbije ). Bilo je to jezgro U100 ili vece.
[ Majstor Duja @ 21.02.2006. 15:49 ] @
bakcem se sa SMPS projektima i u par navrata sam imao sledecu
situaciju: u istom pretvaracu od 40Khz "ITC" jezgra E42/N27 nisu mogla
da daju vise od 40-tak vati a recimo jezgra iz Samsungovih mreznih
stepena daju 100-110 vati bez problema (ctrl je sa MC44603P)...
[ vladd @ 21.02.2006. 19:45 ] @
Da li si merio induktivnost primara, u oba slucaja?
[ mtech @ 22.02.2006. 10:44 ] @
Citat:
Majstor Duja: .. "ITC" jezgra E42/N27 ...


Prvo to su Siemens-Epcos jezgra koja ITC prodaje.

Citat:
Majstor Duja: nisu mogla
da daju vise od 40-tak vati a recimo jezgra iz Samsungovih mreznih
stepena daju 100-110 vati bez problema (ctrl je sa MC44603P)...


Pa u mreznim stepenima Tv-a, monitora i sl. pretvaraci ( 99% njih ) rade u flyback rezimu. Kao sto sam ranije pomenuo, za rad u ovom rezimu, transformator mora imati zazor ( koji se proracunava iz formula ). Bez zazora transformator lako odlazi u zasicenje ( jer se ceo princip rada zasniva na postojanju zazora ). Broj navojaka takodje nije slucajan; i on se proracunava iz formula.
Koju semu koristis, da vidimo da li ona valja ?
Ako si vodio racuna o svemu pomenutom, ne znam gde bi mogao biti problem.

Kao ilustraciju pozivam se na ranije navedeni primer : kod mene jezgro E32/16/9 ( DC-DC push-pull ) daje 150W kontinualne izlazne snage bez ikakvih problema ( znaci u flyback pretvaracu moze se koristiti za snage ~50W, otprilike ). Jezgro E42/21/20 moze daleko vise od toga.
[ Majstor Duja @ 22.02.2006. 16:12 ] @
pa stavio sam "ITC" pod navodnike da bi insinuirao da se radi o retorickoj
konstataciji...znam da su siemens-epcos, procitao sam threat...
Kako koristim pomenuti kontroler, koji ima sensing zasicenja jezgra
nisam se puno igrao-racunao sa procepom ali je u oba slucaja 1mm,
namotaje sam kopirao sa orginalnog namotaja (60n CuLak 0.5mm) Samsung
jezgra ali siemens-epcos E42 (!!! ucim,a?) jezgra sam koristio paralelno i sa ETD41 istog N27 materijala u DC-DC push pull aplikaciji pa su se losije pokazala...
Cak sam napravio i LC metar za merenje nakon proracuna ali u NET literaturi
se nalazi prilicno oprecni podaci oko vrednosti induktiviteta...
...pravo da ti kazem interesuje me tih konstantnih 150W sa E32/16/9,
proracun i to, da li si voljan da me prosvetlis?
[ mtech @ 22.02.2006. 16:45 ] @
Citat:
Majstor Duja: pa stavio sam "ITC" pod navodnike da bi insinuirao da se radi o retorickoj konstataciji...znam da su siemens-epcos, procitao sam threat...


Mojne da se ljutis. Salio sam se.

Citat:
Majstor Duja:
...pravo da ti kazem interesuje me tih konstantnih 150W sa E32/16/9...


Moze i vise sigurno, ali mi ponestalo potrosaca i struje u izvoru za napajanje.
Cisto radi poredjena : Kolika je velicina trafoa u PC napajanju ? 150W iz E32 jezgra sada zvuci smesno, zar ne ?
Evo sta je rekao uvazeni clan, sa nick-om Eva, na diyaudio forumu :" For push-pull topologies, even the E34 core from a conventional 200W ATX psu can easily acomodate enough magnet wire for 500W output (I've done it). Also, currently I'm using E42/21/20 for 900W at 32Khz and the winding area is far from filled ".

Na http://schmidt-walter.fbe.fh-darmstadt.de/smps_e/smps_e.html imas online proracun izlaznih transformatora ( koji mnogi smatraju ne prikladnim jer savetuje mnogo veca jezgra, i do 50%, od stvarno potrebnih ). U half bridge topologiji ( snaga 120W, na 50KHz ) ovaj online program savetuje jezgro E32/16/9 !


Citat:
Majstor Duja:.. da li si voljan da me prosvetlis?


Primar ima 2x5 navojaka u jednom redu ( 10x0.5mm bakarne zice ). Sekundar ima 2*14 navojaka ( 5x0.5mm ). Nema neke mudrosti kod push-pull pretvaraca.
[ Majstor Duja @ 22.02.2006. 18:05 ] @
hvala mtech na link-u, ce ga prostudiram...;-)
ma, ne ljutim se, samo filozofiram...he,he,he
Usput, koji su prim-sec naponi na E32?
Poz
[ mtech @ 22.02.2006. 18:49 ] @
To je pretvarac namenjen za automobil. Znaci na ulazu je 12V ( strucno gledano na primaru ima 24Vpp, jer su dva primara spojena na red ).

Citat:
mtech: ... Sekundar ima 2*14 navojaka ( 5x0.5mm )....


Ovde sam pogresio, mislim da sekundar ima 2*13 navojaka. Daje 2*30 V, regulisanih povratnom spregom. Ako ti treba neki drugi napon samo treba promeniti odnos navojaka.
PWM je SG3524, a naravno moze se koristiti i SG3525, TL494,...
[ Majstor Duja @ 25.02.2006. 10:17 ] @
mtech,
prostudirao sam kalkulator za SMPS ali tamo se ne navode podaci o zazoru
izmedju jezgara (a taj podatak je bitan) osim ako ona oznaka "Ident." ne
ukazuje na zazor u mm, pogledao sam u specifikacijama ferita ali se tamo
lepo navodi kao "air gap" u dijapazonu od 0,3 do 1,4mm. Da li znas nesto o
tome ?
[ Arnold Layne @ 25.02.2006. 11:01 ] @
Ja cu da se ubacim, samo da preporucim Epcos-ov software (besplatan) Ferrite Magnetic Design Tool. Ima ga ne epcosovom sajtu.

Ja se licno ne razumem nesto preterano u tematiku, ali sam procitao na gomili stranih foruma da ljudi koriste njega za sve proracune u vezi ferita.

Nadam se da pomaze

Pozdrav
[ vladd @ 25.02.2006. 16:46 ] @
Zazor je bitan za flyback konvertor, a za forvard, kod izlazne induktivnosti (obicno je na istom jezgru kao i "glavni" trafo).
U svakom slucaju, "igra" oko zazora se vodi zbog nagiba struje, uvodjenje trafoa u parcijalno zasicenje (pri malim "snagama" radi bez zazora, za veca opterecenja deo trafoa se "zasiti" i "funkcionise" procep).
No to je "predaleko" od "stavi u primar 2x toliko zavojaka"...

Poz.
[ mtech @ 25.02.2006. 18:16 ] @
Citat:
Majstor Duja: mtech,
prostudirao sam kalkulator za SMPS ali tamo se ne navode podaci o zazoru
izmedju jezgara (a taj podatak je bitan) osim ako ona oznaka "Ident." ne
ukazuje na zazor u mm...


Pa, verovatno je to zazor. Glupo je sto se on i ne pominje u Help fajlu. Posto je to nemacki sajt, mozda je "Ident" neka njihova oznaka ?

Citat:
Arnold Layne:.. samo da preporucim Epcos-ov software (besplatan) Ferrite Magnetic Design Tool...


Ovaj softver nije los, ali mogu da zivim i bez njega.. Pruza dosta informacija o odredjenom jezgru, ali nista o konkretnom transformatoru.

Citat:
vladd: Zazor je bitan za flyback konvertor, a za forvard, kod izlazne induktivnosti (obicno je na istom jezgru kao i "glavni" trafo)...


Ovo bas i nisam razumeo. Transformator za forvard konvertor nema zazor. Izlazni kalem se nalazi ( kao i kod svih drugih pretvaraca, osim flyback-a ) posle ispravljackih dioda - kako ga onda smestiti na kalemsko telo transformatora ? Ili pogresno tumacim tvoj post ?
[ vladd @ 25.02.2006. 23:41 ] @
Pograsno si protumacio "prigusnicu". Ona je iste velicine kao i trafo(isto jezgro i ima "svoje" kalemsko telo), i najcesce ima zazor, zbog debele zice (zbog struje) i potrebne induktivnosti ("podesava" se "zazorom", a i da jezgro ne bi uslo u zasicenje)
[ mtech @ 26.02.2006. 11:15 ] @
Sada je u redu, ali si prvo rekao :

Citat:
vladd:...kod izlazne induktivnosti (obicno je na istom jezgru kao i "glavni" trafo)...


... sto se tumaci kao da su na jednom jezgru i trafo i prigusnica.
Precizno je : Izlazna induktivnost se realizuje od istog jezgra kao i glavni trafo - mada u vecini slucajeva nije tako, jer bi se postavilo pitanje ekonomicnosti za vece snage.
Nisam hteo da budem "pametan" vec samo da preduhitrim neka pitanja ljudi koji su manje upoznati sa ovom tematikom.
[ vladd @ 26.02.2006. 15:41 ] @
Izvinjavam se, i ako negde propustim zarez. :).
Mislio sam na istom TIPU, vrsti i velicini, racunajuci da je neko "video" forward konvertor, kada vec debatujemo, pa sam mislio da ne treb da objasnjavam da je peti tocak-rezervni, uglavnom isti kao i ostala cetiri.

U svakom slucaju, omaska..sorry
[ Majstor Duja @ 27.02.2006. 09:17 ] @
Pa citajuci odgovore i opaske opet se vracamo na ono da na netu
ima X programa za kalkulaciju sa X resenja za iste ulazne parametre,
pa ti korisnice, uzmi pa se igraj dok ne utvrdis koji je odgovarajuci za tebe...

Vladd - "No to je "predaleko" od "stavi u primar 2x toliko zavojaka"..."

naravno da niko ne trazi da mu se uradi domaci ali zavisnost induktivnosti
od zazora postoji a tu je i Imax i naravno da postoji neka formulica za to...
...ali ja je ne znam...( ono sto videh je neupotrebljivo jer su toliko zahtevne
i koriste parametre u koje verovatno samo onaj inzenjer koji je projektovao
jezgro ima uvid :-(()

[ Blejd @ 27.02.2006. 12:39 ] @
etd jezgra
[ mtech @ 27.02.2006. 15:25 ] @
Citat:
Majstor Duja:..na netu ima X programa za kalkulaciju sa X resenja za iste ulazne parametre,
pa ti korisnice, uzmi pa se igraj dok ne utvrdis koji je odgovarajuci za tebe...


Mozda ima X programa, ali resenje mora biti jedinstveno ( jer su formule jedinstvene ), za iste promenljive.
Jeste, ima razlike u krajnjim resenjima programa, ali ona zavise od ulaznih parametara ( max ulazni napon, Bmax, faktor ispune,...). Neki programi su konzervativniji, a neki ne.
[ vladd @ 27.02.2006. 17:04 ] @
Formule su OK, ali si "usmeravajuce", nisu "finalne" i "svemoguce". NPR, na konstruktoru je da li ce "gubitke" (grejanje), da "drzi" u bakru ili gvozdju, nagib i brzinu rasta struje...gde ce konvertor ulaziti u diskontinualni rezim.
Proracuni su za "efiksan", inzenjerski trafo, iz koga se izvlaci maksimum. Za "po kuci" se moze uzeti i nesto vece jezgro za pretvarac (nego po proracunu).
U tom slucaju, neophodne su bar dve stvari, strujna sonda i podatak o induktivnosti primara, bar (da ne dodajem induktivnost primara pri kratkospojenim sekundarom, i induktivnost sekundara). Osciloskop se valjda podrazumeva (ali da ga ipak spomenem).

Poz.
[ Patronus @ 11.03.2006. 14:35 ] @
Vidim da sve znate , ajde oce mi ko reci gdje mogu pronaci vise informacija o ovom transformatoru sa feritnom jezgrom :)


[Ovu poruku je menjao Patronus dana 11.03.2006. u 15:36 GMT+1]
[ Patronus @ 12.03.2006. 11:45 ] @
Nije valjda da sad ovo neznate ?