[ Sinissha @ 13.02.2006. 13:49 ] @
-Imam MAC 5400/180, a apsolutno nikakvo iskustvo sto se tice toga uopste, zanima me par stvari, koji OS mogu da poteram na toj masini(imam trenutno instaliran ali na nemackom :( .), negde sam video preporuku (requires System 7.5.1 through 9.1) i gde da nadjem uopste taj OS da je na cd-u .

- Da li tu moze da ide neki od win OS-a ili recimo neka linux distribucija, posto bi ta masina mogla da ima 2 varijante, prva kao mail-file server, a druga kao kucni multimedijalni PC, gde bi u prvoj kombinaciji neki drugi OS znacio, bar sto se tice mog snalazenja.

-Kakve su mogucnosti za upgrade istog, posto ovako na oko mislim da HDD odgovara ovim standardnim iz PC-a , a takodje i memorija na SD-ram, u svakom slucaju cu probati ali bi savet prilicno znacio.

- I na kraju, kolika je vrednost takvog racunara uopste

evo i specifikacije:
5400/120 introduced 1996.04.15, discontinued
5400/180 introduced 1996.10.01, discontinued
5400/200 introduced 1997.02.17, discontinued
requires System 7.5.1 through 9.1
CPU: 120, 180, or 200 MHz PPC 603e
bus: 40 MHz
performance: XXX (relative to SE)
RAM: 16 MB (120, 180 MHz) or 24 MB (200 MHz), expandable to 136 MB. 8 MB on motherboard. Accepts one or two 8, 16, 32, or 64 MB 70ns 168-pin DIMMs.
VRAM: not expandable
Video: 15" screen, thousands of colors at up to 800 x 600, 256 at 832 x 624
L2 cache: 256k
hard drive: IDE, 1.2 GB on 5400/180, 1.6 GB on 5400/120 and 200
CD-ROM: 4x or 8x
ADB port for keyboard and mouse
DIN-8 GeoPort on back of computer
DB-25 SCSI connector on back of computer
comm slot (used by ethernet port on 5400/200 )
bay for Apple TV/FM Radio System
video slot
one PCI slot

-unapred zahvaljujem, svaki savet je dobrodosao
[ MacOS @ 13.02.2006. 15:01 ] @
> ~Imam MAC 5400/180, a apsolutno nikakvo iskustvo sto se tice toga
> uopste, zanima me par stvari, koji OS mogu da poteram na toj masini

Max. 9.1 ali najbolje radi sa 8.6.
>

> ~Da li tu moze da ide neki od win OS-a ili recimo neka linux
> distribucija,

Moze Liinux
>
~Kakve su mogucnosti za upgrade istog, posto ovako na oko mislim da
HDD odgovara ovim standardnim iz PC-a , a takodje i memorija na SD-
ram, u svakom slucaju cu probati ali bi savet prilicno znacio.

Pa sad bas, i nisi rekao sta ti od nabrojanog imas. Kod nje je
problem memorija, grafika moze Voodoo3D 2000 (ima drajvere), i bilo
koji hard i CD snimac (uz malu pomoc HDT-a ako bas i nece da radi sa
sistemskim drajverima).

~ I na kraju, kolika je vrednost takvog racunara uopste

Hm, ako saznas reci i meni. :) Imam nesto slicno, 4400 na 200, 80Mb
memorije, 10Gb hard i 16x CDRW. Nije da bih da je prodajem (stvarno,
koliko to nekome vredi?) ali nije mi ni do toga da je bas bacim u
kontejner.
[ iMiki @ 13.02.2006. 15:02 ] @
Video sa Macintosh Performu 5500/225 i pogedao na netu i uporedio sa tvojom Performom i deluje slicno.


Ova Performa sto sam je video ima u sebi PC MMX 200 MHZ, 64 MB za PC (odvojena od Mac memorije).

Sve ostalo koriste zajedno Mac i PC.

Ima TV i FM tjuner.

Pogledaj koje konektore imas pozadi ili odsrafi par srafova sa zadnje strane i izvuci sve komplet napolje. Tako ces moci da stavis drugi hard disk (ne znam da li moze veci od 8GB) a i da vidis sta ima od hardvera (PC, TV, FM)

Da bi pokrenuo PC treba ti Orange PC softver i instalacioni Windows. Orange PC cine program i "boot" diskete (disk imidzi) za instalaciju Windowsa. Mozes instalirati Windows u fajl koji kreiras Orange PC-om i koji predstavlja PC hard disk ili na drugi fizicki disk.

Na Mac-u mozes da poteras sistem 8.1 ili 8.6 (8.1 sam video da radi) sistem 9.x zaboravi.

Ako planiras da dogradis memoriju na Mac-u moras da pazis, memorija lici na PC EDO memoriju ali koristi drugu voltazu, 5V Mac i 3.3V PC. Cak je i zarez na memoriji malo pomeren tako da nema sanse da uglavis neku drugu memoriju osim one predvidjene za Mac-a.

[ madamov @ 13.02.2006. 16:08 ] @
Citat:
Da bi pokrenuo PC treba ti Orange PC softver i instalacioni Windows. Orange PC cine program i "boot" diskete (disk imidzi) za instalaciju Windowsa. Mozes instalirati Windows u fajl koji kreiras Orange PC-om i koji predstavlja PC hard disk ili na drugi fizicki disk.


Orange PC je bila HARDVERSKA kartica koja je na sebi imala neki od Intelovih procesora, to nije softverski emulator poput Virtual PC-a ili SoftWindowsa. Mada, po snazi te mašine jedino što bi se dalo terati je stari, DOS only, SoftPC.

[ madamov @ 13.02.2006. 16:52 ] @
Citat:
Kakve su mogucnosti za upgrade istog, posto ovako na oko mislim da HDD odgovara ovim standardnim iz PC-a

Odgovara, ali pazi na veličinu, može da se desi da preko neke granice neće. Pretpostavljam da je ta granica možda oko 20 GB, ali nemam prave podatke.

Što se ostalog tiče, ni ja na njoj ne bih išao sa OS-om novijim od 8.6.
[ Sinissha @ 13.02.2006. 17:45 ] @
OK. sve, sad vec imam jasniju sliku, a inace masina ima TV tuner Philipsov *sad dali je TV i FM ili koje od ta dva to jos ne znam, ima dva mem modula 16 + 32mb i hdd od 1.6 koji je slican standardnim iz PC-a jedina razlika koju sam mogao da uocim je da napajanje na IDE kabelu ide na drugi kraj harda, tu cu probati neku 20ku ili 30ku da ubacim, a za memoriju mozda je bolje da ne experimentisem jer koliko vidim i ako nadjem odgovarajuci modul to je max da popravim za nekih 16mb. Vidim da ima PCI slot, dali to znaci da mogu dodati jos neku redovnu PCI kartu unutra.

Da li ovakva masina uopste moze da potera divX?
I naravno gde mogu da nadjem ver. sistema 8.6 i eventualno nesto propratnog softwera i kojeg...
[ madamov @ 13.02.2006. 19:19 ] @
Citat:
Da li ovakva masina uopste moze da potera divX?

Mislim da ne može.
[ iMiki @ 14.02.2006. 07:39 ] @
Jeste Orange PC hardverska kartica, ali joj treba i softver da bi Mac bio svestan da takva kartica postoji i da bi funkcionisala, posto ne postoji mogucnost butovanja direktno u PC mod.

Posto je hardver u pitanju, Intel MMX 200 MHz i 64 MB odvojene memrorije, Windows 98 radi sasvim lepo, a moguc je paralelan rad u Win i MacOS (tasterom se prelazi iz jednog u drugi).

Gledanje DivX-a na takvoj masini mozda je najizvodljivije iz Linux-a. Postoje Live verzije Linux-a koje imaju samo plejer za DivX i nista drugo, sto znaci da je procesor maksimalno rasterecen. Pitanje ja samo da li postoji za PPC.
[ madamov @ 14.02.2006. 13:22 ] @
Citat:
Jeste Orange PC hardverska kartica, ali joj treba i softver da bi Mac bio svestan da takva kartica postoji i da bi funkcionisala, posto ne postoji mogucnost butovanja direktno u PC mod.

Sve je to tačno, najobičnija ekstenzija, samo ne znam što sve to pominjemo kada je čovek u svojoj mašini nema, a teško da može negde da je kupi. Samo ga zbunjujemo. BTW, ne sećam se da je Apple ikada ugrađivao Orangeove kartice u one svoje DOS compatible Macove, već kako ih li je zvao.
[ MacOS @ 14.02.2006. 15:18 ] @
Citat:
Ima TV i FM tjuner.

Jel ima neko ovo da moze da potvrdi FM? Josipe!! Jeli si tu masinu bacio u kontejner? :<

Citat:
hdd od 1.6 koji je slican standardnim iz PC-a jedina razlika koju sam mogao da uocim je da napajanje na IDE kabelu ide na drugi kraj harda

Nista strasno, stari hard. IBM i Maxtor bi trebali da rade (i da se formatiraju) sistemski dok neki drugi moraju da se formatiraju iz HardDiskUtiliti-ja i da se koristi njegov drajver. Davno bilo, zaboravio sam.

Citat:
a za memoriju mozda je bolje da ne experimentisem jer koliko vidim i ako nadjem odgovarajuci modul to je max da popravim za nekih 16mb.

Ako nadjes, ubacuj. Ja imam 80Mb pa mi je malo da dignem IE, BBEdit i GoLive. :(

Citat:
Vidim da ima PCI slot, dali to znaci da mogu dodati jos neku redovnu PCI kartu unutra.

Drajveri i flesevi su problem. Od grafike moze Voodoo 2000 (ako odlucis ima jos jedan komad), AtiRage Orion, Nexus 128, XClaim3d a ja sam imao Matrox Millenium II pisi karticu. Za ethernet moze DLink, Kingston ili Allied Telesyn 2500TX.

Citat:
Da li ovakva masina uopste moze da potera divX?

Nikako. Cak se i G3 300 gusi.

Citat:
Samo ga zbunjujemo. BTW, ne sećam se da je Apple ikada ugrađivao Orangeove kartice u one svoje DOS compatible Macove, već kako ih li je zvao.

Mozda Apple i nije ali je npr. 4400 legalno mogla da se kupi sa karticom. Mactracker kaze: Cyrix PC166 6x86 (za verziju na 200MHz). Inace, VirtualPC v.4 sa Win95 radi solidno (crtao sam u FreeHand-u 7 i kucao u Wordu gomilu dokumentacije za firmu).

P.S. I da iskoristim priliku. Eto, dajem 4400 za Quadru 840AV. Treba mi nesto da mi zameni Atari. :)

[Ovu poruku je menjao madamov dana 15.06.2007. u 11:57 GMT+1]
[ Sinissha @ 14.02.2006. 16:43 ] @
Gde mogu da nadjem instalaciju OS 8.6 i ostatak softwera? Neko prodaje, ima , download s neta?
[ madamov @ 14.02.2006. 16:47 ] @
Citat:
Mozda Apple i nije ali je npr. 4400 legalno mogla da se kupi sa karticom.

Da, ali ne sa Orangeovom, već sa onom koju je Apple zvao DOS Compatible.
[ madamov @ 14.02.2006. 16:50 ] @
Citat:
Gde mogu da nadjem instalaciju OS 8.6 i ostatak softwera? Neko prodaje, ima , download s neta?

Ma koliko čudno zvučalo, Mac OS 8.6 nije besplatan, tako da nastavak diskusije na ovu temu prebacite u privatne poruke. Što će reći, nikakvih linkova moliću.
[ iMiki @ 17.02.2006. 11:25 ] @
OS je dzabe.

Ali onaj koji je isporucen sa masinom. Pa cak i da nemas diskove imas pravo da legalno instaliras OS koji je bio preinstaliran na tu masinu kada je izasla iz radnje (8.0 ili 8.1).
Zamisli da neko zagubi diskove od OS-a, da li to znaci da mora da deinstalira sistem.

Kako god da je Apple zvao PC kartice, totalno je nebitno, na njima radi Windows bez ikakvog Virtual PC-a i radi kao na najobicnijem PC-u, naravno koliko para toliko i muzike.

P.S. Do pre par meseci sam u firmi imao (u upotrebi) Performu 5500 na kojoj je paralelno radio MacOS i Windows98.
[ madamov @ 17.02.2006. 11:51 ] @
Citat:
OS je dzabe. Ali onaj koji je isporucen sa masinom.

Što će reći da nije, jer je uključen u cenu mašine. OS je bio džabe do Systema 7.1, kasnije je Apple postavio za besplatni download 7.5.3, ostali nisu džabe. Za ovo drugo si u pravu, imaš legalno rpavo da instaliraš verziju OS-a koja je originalno dolazila uz mašinu iako nemaš originalne diskove.

Citat:
ako god da je Apple zvao PC kartice, totalno je nebitno, na njima radi Windows bez ikakvog Virtual PC-a i radi kao na najobicnijem PC-u

Niko nije rekao da ne radi, samo da čovek nema mašinu sa takvom karticom, a kako mu je ovo praktično prvi susret sa Macom, stvarno ne vidim razlog da zbunjujemo. Pogotovo ne pogrešnim informacijama, Apple nikada nije ugrađivao PC kartice firme Orange, Orange je bio nezavisni proizvođač takvih kartica.