[ kv66 @ 13.02.2006. 19:40 ] @
Pitanje je jednostavno,ali nikad nisam odgonetnuo sta znaci niz cifara u maticnom broju iz licne karte...Prvi deo jasno predstavlja datum rodjenja,ali ostale cifre ?Siguran sam da neko zna,hvala unapred!!
[ Horvat @ 13.02.2006. 20:01 ] @
prvih sedam - datum rodjenja (## dan ## mesec ### godina (bez prvog broja se upisuje))

sledeci broj je drzava ili pokrajina (znam da je 8 vojvodina ,mislim da je kec srbija, a 9 kosovo)

sledeci je broj grada(okruga) (on direktno zavisi od prethodnog broja npr. 2 je subotica)

sledeci je pol ( 0 m,5 z)

a ostalih 3 je koji si u gradu(oblasti) rodjen na taj dan

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 13.02.2006. u 21:17 GMT+1]
[ HoT_Steppa @ 13.02.2006. 20:06 ] @
Nije bas tako.
Poslednje 3 cifre su koji si rodjen u toj oblasti, a 4. cifra s desna je pol, 0 za musko, 5 za zensko.
[ Horvat @ 13.02.2006. 20:15 ] @
upravu si za pol to sam zaboravio

znaci 10. broj je pol (0 muzjak 5 zenka :) )
[ kv66 @ 13.02.2006. 20:16 ] @
Citat:
Poslednje 3 cifre su koji si rodjen u toj oblasti,

nisam siguran...primer:poslednje tri cifre su 005,osoba je rodjena u septembru,u poznatom beogradskom porodilistu
??
[ Horvat @ 13.02.2006. 20:23 ] @
pa sta ti tu nije jasno
bitno je u koliko je sati rodj.
[ ton_majstor @ 13.02.2006. 20:23 ] @
Pošto je JMBG javni broj, izneću moj na uvid...

1703965714205

Ok, rođen sam 17.Marta 1965. to su 1703965.

71 mi je tumačeno pre 30 godina kao "Srbija sa pokrajinama + muško", 72 valjda srpsko žensko..

Ne znam da li je još uvek tako?

@HoT_Steppa: "4. cifra s desna je pol, 0 za musko, 5 za zensko". Šta sam ja onda?
[ kv66 @ 13.02.2006. 20:39 ] @
Citat:
4. cifra s desna je pol, 0 za musko, 5 za zensko". Šta sam ja onda?

Pa..ne izgledas bas kao hermafrodit:-)Moguce je da su kriterijumi dodele brojeva bili pre razliciti od danasnjih?
Neko sigurno zna....
[ dinke @ 13.02.2006. 20:53 ] @
Citat:
ton_majstor: 71 mi je tumačeno pre 30 godina kao "Srbija sa pokrajinama + muško", 72 valjda srpsko žensko.. :)

Pa, izgleda da ti je pogresno protumaceno, jer sam ja rodjen samo 10-tak godina posle (Zemun/Srbija) a moj broj je 72 :)

Bice pre da je to neki regional code :)
[ fanfon @ 13.02.2006. 20:58 ] @
http://www.elitesecurity.org/tema/43081
http://www.elitesecurity.org/tema/151744
[ Horvat @ 13.02.2006. 21:00 ] @
71 je verovatno srbija (7) - beograd (1)

a 72 srbija (7) - zemun (2)
mada nisam siguran
[ kumkat @ 13.02.2006. 21:01 ] @
Poslednji broj u JMBG-u je kontrolni broj i dobija se formulom....za vise informacija videti temu

http://www.elitesecurity.org/tema/43081/0#283530

Pozdrav
[ sasa022 @ 13.02.2006. 21:01 ] @
www.privatizacija.co.yu/New/Download/Download.htm

Program JMBG
[ bkaradzic @ 13.02.2006. 22:44 ] @
Ima i na vikipediji... :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Jmbg

Citat:
The number is made up of 13 digits in a form "DD MM GGG RR BBB K" (whitespaces are for convenience; digits are written without separation) where:

DD – date of birth

MM – month of birth

GGG – last 3 digits of the year of birth

RR – political region of birth (for persons born before 1976, political region where they were first registered)

* 00-09 – foreign citizens obtaining (former) Yugoslav citizenship
* 10-19 – Bosnia and Herzegovina
* 20-29 – Montenegro
* 30-39 – Croatia

33 - Zagreb

* 40-49 – Macedonia
* 50-59 – Slovenia (only 50 is used)
* 60-69 – (not in use)
* 70-79 – Central Serbia

71 - Belgrade
72 - Šumadija & Pomoravlje
73 - Niš
74 - južnomoravski region
75 - Zaječarska regija
76 - Podunavlje
77 - podrinjsko - kolubarski kraj
78 - Kraljevo
79 - Užice

* 80-89 – Serbian province of Vojvodina

80 - Novi Sad

* 90-99 – Serbian province of Kosovo

BBB – unique number

* 000-499 – male
* 500-999 – female

K - checksum

[ sasa022 @ 14.02.2006. 02:23 ] @
Citat:
Checksum calculation
The checksum is calculated from the mapping DDMMGGGRRBBBK =

abcdefghijklm, using the formula:

K = 11 –- (( 7*(a+g) + 6*(b+h) + 5*(c+i) + 4*(d+j) + 3*(e+k) + 2*(f+l) ) mod 11)


JMBG - Provera kontrolne cifre

Ako je JMBG napisan u formatu ABCDEFGHIJKLm onda se m računa na sledeći način:

(( 7*(A+G) + 6*(B+H) + 5*(C+I) + 4*(D+J) + 3*(E+K) + 2*(F+L) ) / 11 )

Navedeni zbir podeliti sa 11 i ostatak tog deljenja oduzeti od 11.

npr.
zbir je 195 , 195/11=17, 17x11=187 , 11- ( 195-187 )= 3 => m=3
zbir je 219, 219/11=19, 19x11=209 , 11- ( 219-209 )=1 => m=1


Ako dati JMBG zadovoljava formulu, onda je validan,ali to ne znači i da zaista
postoji.
[ KarakorukaJapan @ 14.02.2006. 02:45 ] @
A je l' se koristi nešto slično kao JMBG van bivše Juge???
Znam kad se jedan Italijan učlanjivao u jednu našu stranku, pa je pisao neka slova i brojeve tamo gde piše JMBG.
[ Horvat @ 14.02.2006. 09:07 ] @
znam da je u ameriki to social security number
ali kako se racuna ne znam

edit:
idi na http://en.wikipedia.org/wiki/C...ational_identification_numbers
tamo imas i druge

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 14.02.2006. u 10:18 GMT+1]
[ savanah @ 14.02.2006. 09:55 ] @
prvo ti ide datum rodjenja dan,mesec,godina(2+2+3 cifre), pa jos dve cifre oznaka za podrucje gde si rodjen-a,pa 0 ili 5 to je oznaka pola (0 za muski a 5 za zenski pol) pa onda redni broj upisa u maticnu knjigu rodjenih u nasoj drzavi
[ savanah @ 14.02.2006. 10:00 ] @
ovi podaci sa vikipedije su tacni i jmbg osim zadnjeg dela! uz to taj broj je strogo poverljiv, moguce su velike zloupotrebe sa tudjim maticnim brojem.
moje dve frendice zu ostale bez posla zbog toga
[ misk0 @ 14.02.2006. 10:18 ] @
Citat:
KarakorukaJapan: A je l' se koristi nešto slično kao JMBG van bivše Juge???
Znam kad se jedan Italijan učlanjivao u jednu našu stranku, pa je pisao neka slova i brojeve tamo gde piše JMBG.


Italijani imaju slicno USA - poreski broj, za koji se vezuje puno dokumenata.

[ Deep|Blue @ 14.02.2006. 10:58 ] @
Citat:
savanah: ovi podaci sa vikipedije su tacni i jmbg osim zadnjeg dela! uz to taj broj je strogo poverljiv, moguce su velike zloupotrebe sa tudjim maticnim brojem.
moje dve frendice zu ostale bez posla zbog toga

ovo je vec zesca glu...
to kao kad panduri tvrde da je broj predmeta sluzbena tajna

inace bilo je jos dobrih provala. moja omiljena jeste jos iz vremena komunizma, da se u maticni broj se sifrira dal si kaznjavan, dal si pravio politicke probleme, dal si u kpj...
prvi logicni problem jeste sto maticni dobijas po rodjenju
iz ceka sledi da su komunisti bili vidoviti i znali su po rodjenju ko ce da bude dobar komunista a ko ne
[ savanah @ 14.02.2006. 12:06 ] @
bivse republike sfrj- (znam za bosnu,makedoniju i hrvatsku jer sam imao uvid u njihove licne karte, pasose ) su zadrzali sistem jmbg-a iz bivse jugoslavije. npr. na bosanskoj licnoj karti pise samo maticni broj,ime i prezime, mesto rodjenja i datum.dakle uopste nema adrese i imena jednog od roditelja.naravno ima i maticni broj koji se isto kao nas sastoji od 13 cifara.
[ ton_majstor @ 14.02.2006. 12:30 ] @
Da ne idem u offtopic... JMBG nije ništa tajno i sveto. Lako se sazna i u normalnim okolnostima se ne da zloupotrebiti tako lako. Nije to jedini parametar nečijeg identiteta.

Uz njega ide broj LK, slika, potpis... wtf... jel vam piše JeBMliGa broj na kreditnoj kartici ili tako nečemu? Ne...
[ madamov @ 14.02.2006. 13:34 ] @
Citat:
Da ne idem u offtopic... JMBG nije ništa tajno i sveto.

Tačno, šta mislite zašto se kod podiznja neke robe uvek traži broj LK, a ne JMBG.

Inače, od republika ex-Yu, Slovenija je modifikovala oblik svog EMŠO (u prevodu JMBG), koliko se razlikuje od pređašnjeg, nije mi poznato.
[ johnnie @ 14.02.2006. 14:23 ] @
JMBG=ddmmyyyyABCDEF

ddmmyyy-prvih sedam brojeva, datum rodjenja
ABCDEF:
AB-region
CDE- 000-499 muska deca upisana u kjnigu tog dana
500-999 zenska deca upisana u kjnigu tog dana
F- chekcsum po modulu [11] za prethodnih 12 brojeva, posto je 11 prost broj,

nema nikakve tajne, ima u sluzbenom glasniku iz '70 i neke godine, potrazite.


Btw: ako je region 0, onda je sistemski upis (nije bio dostupan prilikom odredjivanja broja , znaci inostranstvo, bekstvo itd ili je u pitanju stari broj koji je ponisten i dodeljen novi broj kod npr. promene imena i prezimena)

To je to...

[Ovu poruku je menjao johnnie dana 14.02.2006. u 15:24 GMT+1]
[ cicika @ 14.02.2006. 14:31 ] @
Citat:
uvek traži broj LK


Zato što je kraći.
Ali ne zaboravi da pandur uvek proverava lice po matičnom broju.
[ reject @ 14.02.2006. 16:37 ] @
Citat:
ton_majstor:Uz njega ide broj LK, slika, potpis... wtf... jel vam piše JeBMliGa broj na kreditnoj kartici ili tako nečemu? Ne...

Da, zanimljivo je da ti je u Sloveniji bitniji onaj broj sto dobijes za porez i to ti traze
na svakom mestu gde bi da nesto cinis sa parama srednje i vece
kolicine, jmbg (emso kako oni kazu) ti niko nikad ne trazi.

[Ovu poruku je menjao reject dana 14.02.2006. u 17:37 GMT+1]
[ sasa022 @ 14.02.2006. 17:30 ] @
Zakon o JMBG u SFRJ je donet 1976-te.Onima koji su rodjeni pre 76-te su
za mesto ( region ) rodjenja upisivali broj regiona u kom su u trenutku upisa imali
prebivaliste.

Nas zakon o JMBG nisam nasao,a koliko sam saznao nije menjan od 1983.godine.

Hrvatska i BiH:
www.mup.hr/upravni/jmbg/jmbg1.html
Zakon o maticnom broju

www.cips.gov.ba/bos/zakoni/pr_jmb_b.pdf.
PRAVILNIK o obrascima, nacinu odredivanja, izdavanja, ponistavanja i zamjene
jedinstvenog maticnog broja
[ savanah @ 14.02.2006. 21:51 ] @
bas ste skeptici, lepo vam kazem maticni broj se vrlo lako i na razne nacine moze zloupotrebiti.u americi nije uopste lako doci do necijeg broja soc.osiguranja.veruj mi na rec to je strogo cuvana tajna, npr izmedju fizickog lica i npr. neke firme koja taj broj koristi u neke svrhe, npr. radi uplate novca.znam coveka koji se bavi spedicijom i redvno je u tranzitu madjarska-srbija-makedonija-grcka i sl.zacas on popuni pasos, otprilike posle 2-3 godine nema gde pecat da se lupi.kad je posledji put menjao pasos pogresili su u unosu maticnog broja i to kod desete cifre umesto da stave "0" oni stavili "5" sto znaci da je zenskog pola.to je otkrio kad je bio atentat na Kiru Gligorova pa su bile poostrene bezbednosne mere u makedoniji.morao je da se vrati u skoplje da mu izvrse prepravku u pasosu.

ja bi tuzio svakog ko objavi maticni broj javno.ne mislim na njegov, licni vec na tudj.ne mislim da bi neko sa ES-a to radio al nikad se ne zna, sve je moguce.moje dve frendice su dobile otkaz i zabranu rada u drzavnim organima zbog zloupotrebe tudjeg maticnog broja
[ BobMarley @ 14.02.2006. 22:08 ] @
jmbg se ne moze "zesce" zloupotrebiti a zabranjen je (barem u HR) jer si iz njega mogao izvuci previse osobnih info o osobi koje ona mozda ne bi htjela da neko sazna.
[ xspeed @ 14.02.2006. 22:58 ] @
Ma gluposti svi imaju maticne brojeve iz mesta odakle su rodjeni recimo ja sam rodjen u HR a zivim sad u SRBIJI kao i mnogi i kako sad neko moze to da zloupotrebi ili vidi nesto po tome ...
[ maliradojca @ 15.02.2006. 02:28 ] @
Koliko mi se cini (a cini mi se ) da na racunu za telefon pise JMB vlasnika linije, a nije problem postaru ili kome god da uzme racun iz sanduceta..ili sledece: u svakom hotelu recepcioner gleda JMB...i jos gomila nebitnih likova u nasim zivotima moze da vidi JBM,i da organizuje nevidjenu prevaru do sada! Mislim da je mala verovatnoca da se zloupotrebi ovaj broj
[ madamov @ 15.02.2006. 11:18 ] @
Citat:
Ali ne zaboravi da pandur uvek proverava lice po matičnom broju.

Koji čita iz lične karte, pasoša ili nekog drugog dokumenta sa slikom koji priznaje za identifikacioni dokument.
[ BobMarley @ 15.02.2006. 11:27 ] @
e u HR vise ne provjerava tako :) ... nekako mi se cini da otkad su maknuli JMBGove da i panduri manje zaustavljaju :)
[ savanah @ 15.02.2006. 12:09 ] @
gde si video maticni broj na tel. racunu.ja dobijam na svoje ime 2 za fixni i za mobilni i ni na jednom nema mog maticnog broja. zanima me mozda sam prevideo. na cekovima za penziju pise jmbg, jadni penzosi

ako ne znate dovoljan je maticni broj pa da vam neko sluzbeno, ili ovlasceno lice pise prekrsajnu prijavu.ne mora cak ni da napise ni ime i prezime, jmbg je najbitniji.

ne znam dobio sam pre 3-4 meseca navodno kola u nagradnoj igri mladinske knjige. posalju vam kljuc sa brojem i sve se poklapa,u najuzem si krugu za opel astru pod uslovom da kupis neku knjigu....elem u pismu se nalazi i moj maticni broj.pitam se odakle im moj jmbg i ostali podaci. potom su poslali komsijama koji su nazalost preminuli pocetkom prosle godine. ludilo, neko ima pristup podacima i radi sa njima sta hoce

[Ovu poruku je menjao savanah dana 15.02.2006. u 13:26 GMT+1]
[ madamov @ 15.02.2006. 12:40 ] @
Citat:
ludilo, neko ima pristup podacima i radi sa njima sta hoce

Na primer, svaka politička stranka ima te podatke. Šta misliš, da stvarno skupe sve potpise za kandidature na raznim izborima tako što se građani potpisuju na ulici?
[ savanah @ 15.02.2006. 19:03 ] @
ma kazem imao sam dve frendice koje su radile kao kontrolori u gsp-u. u nekim novinama bese objavljen spisak akcionara kongrapa.elem sta je bilo: one su jadne bile radnici na "odredjeno vreme" a sefovi takve tamo gone da jure putnike bez karte kao manijaci preteci ima otkazima, i slicnim ucenama. one su naime citajuci te novine lepo pronasle komplet podatke tih osoba od jmbg-a pa do adrese sve lepo na izvolte, pa su tim osobama pisale prijave da su se vozili bez karte.otkrili su ih tako sto je jednom od akcionara stiglo resenje od sudije za prekrsaje.covek je lepo i lako dokazao da osim sto se ne vozi gradskim prevozom u to vreme kad su mu one pisale prijavu bio na godisnjem odmoru u grckoj.jedva su se izvukle da ih i ne tuzi
[ vlada.bgw @ 16.02.2006. 01:08 ] @
Malo offtopic :)

Eh kad bi saznali JMBG Kleopatre-Dragana :) da konacno saznamo kako piski :)
[ johnnie @ 16.02.2006. 09:01 ] @
http://www.birackispisak.sr.gov.yu/

ovde mozete proveriti da li ste u birackom spisku, ako znate JMBG
Pa kucajte, ako vas ne mrzi...
[ savanah @ 16.02.2006. 10:17 ] @
tvoj link ne radi nazalost.....taj u vezi birckog spiska
[ Deep|Blue @ 16.02.2006. 14:23 ] @
uffff
ajde prestanite da palite ljude.
JMBG ii jedinstveni maticni broj gradjanina, odnedavno prekrsten u MBR tj Maticni broj (pretpostavljam da bi se izbeglo povezivanje onog j sa jugoslavijom)
jeste identifikacioni podatak svakog drzavljanjina sfrj, srj, sr srbije, sr bih, sr hrvatske ......
sama rec jedinstveni govori da on predstavlja sifru pod kojom se gradjani medjusobno razlikuju (koliko poznajete jovanovic dragana ?)

on ne sluzi da bi se u njemu cuvale strogo poverljive tajne tipa zatvorske kazne, rod u vojsci, sluzenja u ratu ... jer za pocetak dobijas ga prilikom upisa u !!! maticne knjige !!! (pazi to maticna knjiga - maticni broj, mora da je neka urota)

podatke koje mozes da saznas iz njega su iskljucivo:
-datum rodjenja
-drzavu i grad (podrucje) rodjenja
-pol
-zbog postojanja kontrolnog broja mozete i da proverite dal je broj ispravan


proglasavati jmbg za tajnu je jednako smisleno kao i proglasavanje prezimena osobe za tajnu

*******
u nekoj aplikaciji koju smo razvijali, krenuli da iskoristimo jmb za sifru klijenta (logicno, posto su svi klijenti fizicka lica, a jmbg je zgodno jedinstven)
ali ....
pri pokusaju implementacije doslo je do par malih problema

-ljudi ne nose identifikacije sa sobom
-odredjen procenat ljudi ima pogresno unesene mbr, pa ih provera ne prihvata
-najgluplji - ljudi ne zele da daju maticni broj, plase se, tvrde da je to tajna, misle da ce ih neko zatvoriti ....


usred ovog poslednjeg problema morali smo da pravimo nove sifre, na zalost. Usred ljudske neinformisanosti, straha i manjka razmisljanja. ovo je jedena od razloga zbog kojeg sve ovo mozda izgleda malo burnije

U ovoj drzavi, usred neinformisanosti naroda, postoje mnoge legende. nekke od njih bi bash idu na zivce, al sta ces...

@Savanah: molim te pre nego izbacujes ovakve price malo se informisi, upravo zbog prica kao sto su tvoja, mnogi ljudi upadaju u probleme pri svakodnevnom radu sa ljudima.

prica o devojkama koje su zloupotrebile jmb i dobile otkaz je ok, al pogresno predstavljas razlog zasto su dobile otkaz. Nisu dobili otkaz u drzavnoj firmi jer su upotrebljavale maticne brojeve, vec zato sto su pravile lazne zapisnike i kazne. a laz je dovoljno dobar razlog za otkaz.

maticni brojevi gradjana su lako dostupna informacija, imas ih u svakoj bolnici, domu zdravlja, vrticu, skoli, fakultetu, opstini, banci, komunalnim firmama, elektrodistribuciji, posti, svakoj firmi gde otvaras racun ,akrticu, nesto kupujes, maltene mozes da ga nadjes na svakoj trafici. Svaka peticija mora da ima maticne brojeve da bi se identifikovali ljudi koji je potpisuju (pri tom da napomenem da svrha provere nije da bi ti se panduri sutradan pojavili na vratima, vec da se proveri da nije dragan jovanovic potpisao jednu peticiju 55 puta)


Licno imam pristup nekih 50-60 k maticnih brojeva.
Isto tako mogu sam da smislim jos 50-60k maticnih brojeva po obrascu, pa ako pogodi neki - pogodi.
Ali zloupotreba nekog maticnog broja je ista kao i zloupotreba imena i prezimena
ukoliko smatrate da je maticni broj tajna, onda slobodno nemojte davati drugim ljudima i institucijama vase ime i prezime. da biste ispunili vasu paranoju do kraja hvala na razumevanju


A sad oce li ne'ko ovo da zakljuca?


[ savanah @ 16.02.2006. 15:13 ] @
ljudi se dele na osnovu mnogih principa,a izmedju ostalih na dobre i lose, tj. da ne prejudiciram na one sa dobrim i losim namerama.naravno neciji mbg dnevno moze da prodje kroz mnoge ruke al dovoljno je da dopadne jednom losem pa da ispadne svasta.....seti se samo manipulacije sa birackim spiskom.kad su glasali pokojnici, ljudi koji su imigrirali na zapad i sl.to ti je sve zlupotreba. ja samo licno hocu da se zastitim ....eto vec par puta dobijam ponude tipa osvojili ste letovanje u spaniji, pa opel astru, pa stan i u svakoj toj posiljci stoji moj maticni broj.odakle njima to? ne zelim da me uznemiravaju sa takvim laznim nadama....moje frendice su zloupotrebile mbg kojeg su nasle u dnevnim novinama!!!!sta bi ti radio da bliz objavi tvoj maticni broj? on nije tajan ali nije ni za siru javnost. ako ti mislis drugacije to je tvoje pravo al ne mislim da se treba olako odnositi prema tome
[ Deep|Blue @ 16.02.2006. 15:24 ] @
savanah kao sto rekoh:
Citat:
Ali zloupotreba nekog maticnog broja je ista kao i zloupotreba imena i prezimena
ukoliko smatrate da je maticni broj tajna, onda slobodno nemojte davati drugim ljudima i institucijama vase ime i prezime. da biste ispunili vasu paranoju do kraja hvala na razumevanju


A tvoje prijeteljice nisu zloupotrebljavale mbr, vec sluzbeni polozaj krseci pravilnik firme i pravila rada, ja, iako mi na dohvat ruke stoji masa nmbr-ova zasigurno ne bih mogao da napisem kaznu za voznju u gsp-u posto ne radim tamo i nemam dodira sa ljudima koji rade tamo.
[ superbaka @ 16.02.2006. 20:32 ] @
ja svakodnevno upisem oko desetak JMBG-a, i ono sto sam primetio je da vise od 90% muskaraca u Paracinskoj opstini ima formu xx xx xxx 7232xx
72 je oznaka za Pomoravlje i to mi je jasno, ali ako ste rekli da su muskarci 000-499, nemoguce da je bas ovolika koincidencija da su svi oni (pocev od čiče koji je '16-to godiste do jednog '76) upisani sa pocetnim brojem 32x u knjizi... verovatno da su i ta prva dva broja neka oznaka za opstinu, delodvornik ili sta vec... ima li neko ideju?
[ savanah @ 17.02.2006. 01:29 ] @
pogledaj pazljivo sutra maticne brojeve....posle 7 cifara datuma rodjenja ide ti cifra za region npr. 7, pa za opstinu npr.6 pa za pol 0(m) ili 5(zenski). tako osobi muskog pola rodjenoj u beogradu posle 7 cifara datuma stoji 710 a zenskim osobama 715.osobama rodjenim u pancevu muskim stoji 860 a zenskim 865....pa onda ide broj kojim je upisan u maticne knjige rodjenih.uzmi i u obzir da je nekim ljudima mat.broj naknadno dodeljen dok ga neki imaju od rodjenja. a uostalom posto se mat.broj sastoji iz 13 cifara ne znam koliko iznosi verovatnoca da se poajve dva lica sa istim mat.brojem cak i da su rodjeni istog datuma
[ commissar @ 17.02.2006. 03:48 ] @
Ne postoji nikakva verovatnoca da dva lica imaju isti maticni broj.
Prvih sedam cifara - datum rodjenja
Osma i deveta - region i grad rodjenja
Deseta i jedanaesta - pol
Dvanaesta i trinaesta - redni broj (da ga tako nazovemo) novorodjenceta.
Izvor - moja keva, dugogodisnji sef odseka za upravne poslove u valjevskom SUP-u.
Posto imamo dve cifre za redni broj, 99 ljudi istog pola rodjenih u istom regionu istog datuma moraju imati razlicite brojeve, zar ne?
[ anon17194 @ 04.11.2008. 21:36 ] @
Eto, ja sam jedinstveni slucaj da nemam jedinstveni maticni broj!
[ nkrgovic @ 04.11.2008. 21:39 ] @
Citat:
commissar
Deseta i jedanaesta - pol

Jednobitna informacija "pol" je kodirana sa DVE CIFRE? Nije nemoguce, ne kazem, samo govori o onome koji je pravio sistem... :D
[ mrle 011 @ 04.11.2008. 22:19 ] @
uglavnom, svi se slazu da je prvih 7 cifara datum rodjenja.
ono ostalo su relativni brojevi.
[ Catch 22 @ 04.11.2008. 22:44 ] @
Citat:
mrle 011: uglavnom, svi se slazu da je prvih 7 cifara datum rodjenja.
ono ostalo su relativni brojevi.

Pa nisu relativni, kod mene svi rođeni u mom gradu iza prvih sedam cifara, koje označavaju datum rođenja imaju:
89=Sremska Mitrovica
00=muško / 50=žensko
nn= redni broj iz matične knjige rođenih za taj datum
[ mrle 011 @ 04.11.2008. 23:12 ] @
pa gde je onda ta poslednja, kontrolna cifra?

EDIT:

prvo su se svi usaglasili da samo 10-a cifra oznacava pol (0-musko, 5-zensko).
ja gled'o L.K. ukucana i slaze se.

onda se pojavio ton majstor sa svojom L.K. i pomrsio sve konce.

onda se u opticaju pojavilo da, pored 10-e, i 11-a cifra oznacava pol (ovo sto ti tvrdis).
deluje nelogicno, al' ajde.

onda su svi poceli da se svadjaju dal' se taj broj moze zloupotrebiti ili ne.

u medjuvremenu se pojavio link ka wikipediji, koji objasnjava da cak 3 cifre (10-a, 11-a i 12-a) oznacavaju pol.

onda se sve pobrkalo i na kraju pitanje iz naslova teme nije ni dobilo odgovor.

.... a postoje tamo neki pdf-ovi koji objasnjavaju kako se racuna poslednja-kontrolna cifra.
ne verujem da je to neko bezveze pravio, al' onda to znaci da ovo sto ti kazes nije dobro.

ustvari, mozda je ipak najtacniji odgovor da su ovih 6 zadnjih brojeva ipak relativni :)


[Ovu poruku je menjao mrle 011 dana 05.11.2008. u 00:49 GMT+1]
[ Catch 22 @ 05.11.2008. 00:00 ] @
^ Elem da ponovim svako ko je rođen u Sremskoj Mitrovici ima zadnjih 6 cifara u sledećem obliku
muški: 8900nn
ženski: 8950nn
a ti sad to shvati kako ti drago...
[ mrle 011 @ 05.11.2008. 00:45 ] @
pa nemam pojma.
mnogo mi je smesno ovo.

u medjuvremenu sam procitao i ovu temu
http://www.elitesecurity.org/t43081

tu provladjuje misljenje da su dve poslednje cifre kontrolne.

... a ima i jedan covek koji je blizanac, i koji rusi u vodu teoriju o povezanosti redosleda radjanja sa nekim ciframa u JMBG, jer se njegov i broj njegovog brata blizanca mnogo razlikuju i obrnuti su.

zanimljivost je sto se na toj temi pojavljuje i jedan covek koji tvrdi da je svojim ocima video JMBG od 14 cifara, kako sam ga ja shvatio, mada ima tumacenja da je mislio na 15 cifara.
posle se nije vise javljao.

elem, ja mislim da bi se svo sakupljeno znanje moglo sada rezimirati:

1) prvih sedam cifri su datum rodjenja.
2) neodredjeni broj cifara posle toga nema nikakve veze, mada ne mora da znaci.

[ commissar @ 05.11.2008. 02:30 ] @
@mrle 011: ono oko cega se lome koplja su poslednja 4 broja. U teoriji bi trebalo da bude da 9 brojeva odredjuju dan, mesec, godinu, drzavu i okrug gde je neko rodjen, sledeca tri su kombinacija pola i rednog broja (koji po redu je rodjen ili upisan, od 000 do 499 muskarci od 500 do 999 zene), a poslednji je kontrolni broj dobijen nekom matematickom funkcijom od prethodnih 12. Tako je predvidjeno Zakonom o upravnom postupku, i opisano u udzbenicima upravnog prava. To je, dakle, u teoriji.
U praksi je malo drugacija situacija, tako su bar radili u Valjevu, znam sa sigurnoscu: prvih devet brojeva je nesporno, naredna dva su za pol (00-49 muskarci 50-99 zene), a poslednja dva su redni broj (opet ne znam da li se odnose na rodjenje ili upis u knjigu).
E, sad.... Zasto u zakonu pise jedno, a ljudi koji sprovode zakon rade drugacije, to tek ne znam......
[ Deep|Blue @ 05.11.2008. 07:59 ] @
ufff ljuda, ala komplikujete....

Sve je vec objasnjeno ..
trocifreni broj koji oznacava pol nije samo to, vec oznacava i pol i redni broj u maticnoj knjizi.
2 osobe tesko mogu da imaju isti maticni broj, i to moze da se ispravi.
problem sa neserijalnim brojem blizanaca jeste u tome sto opstina dobija spiskove novorodjencadi od bolnice pa upisuju shodno tome.

slicni serijski brojevi u nekom podrucju poticu od toga sto je moguce da pojedine opstine i MZ imaju odvojene maticne knjige od same SO, samim time njima je rezervisan neki mali opseg brojeva za upis u knjige, da se ne bi ponavljali sirom same SO.

@mrle, cudis me, obicno volis zavere, a sad kao one cifre posle sedme, nisu bitne
bitne su, bitne!

Sta mislite, zbog cega vam, pri popunjavanju obrazaca svugde traze jmbg?
Razlog je jako jednostavan, jer u srbiji verovatno postoji preko hiljadu jovana jovanovica, ali samo je jedan jovanovanovic sa jmbg 1111111111111.
Stoga da vam ne bi stigla tudja kazna na vas racun, prebacili vasu platu na tudji racun, pogresno vas optuzili za ocinstvo za dete komsinke ....

[ Java Beograd @ 05.11.2008. 08:23 ] @
Evo jedine i prave istine:
Prvih sedam cifara (to je svima jasno) je datum rođenja ddMMyyy
Druge dve cifre su kod opštine


ONDA SLEDI REDNI BROJ ROĐENJA TOG DATUMA ZA TU OPŠTINU I TO
1 - 499 za mušku decu
500 - 999 za žensku decu

I na kraju je kontolna cifra

Mnogi su primetili da je 5 za žensku decu, ali to je samo zato što je najčešće da se ne rodi preko 100 ženskih deteta u jednom danu u jednoj opštini. Analogno važi i za mušku decu. Ipak, ostavljena je mogućnost da se rodi do 500 dece istog pola u istoj opštini i to će ovakva organizacija JMBG-a da podrži.


[ RonJ @ 05.11.2008. 08:34 ] @
Citat:
Java Beograd:


ONDA SLEDI REDNI BROJ ROĐENJA TOG DATUMA ZA TU OPŠTINU I TO
1 - 499 za mušku decu



000-499 je za musku decu
[ vilil1 @ 05.11.2008. 09:47 ] @
Citat:
Java Beograd:
Druge dve cifre su kod opštine


ONDA SLEDI REDNI BROJ ROĐENJA TOG DATUMA ZA TU OPŠTINU I TO
1 - 499 za mušku decu
500 - 999 za žensku decu

I na kraju je kontolna cifra

Kako je moguce da je moj drugar stariji od mene 2. meseca, a brojevi su jedan do drugoga. On 710059, ja 710060.Dalje, ako su ti brojevi vezani za opstinu rodjenja, kako se dodeljuje jmbg deci rodjenoj u inostranstvu?
[ Java Beograd @ 05.11.2008. 10:09 ] @
On je rođen kao 5. (peto) muško dete na dan svog rođenja, a ti kao šesto muško dete na dan SVOG rođenja. Ne znam šta ti je tu nejasno. Devetka u njegovom JMBG i nula u tvom su kontrolne cifre.
Ne znam kako se dodeljuje teritorijalni kod (kod "opštine") za decu rođenu u inostranstvu.
[ mrle 011 @ 05.11.2008. 10:19 ] @
Citat:
Java BeogradEvo jedine i prave istine:
Prvih sedam cifara (to je svima jasno) je datum rođenja ddMMyyy
Druge dve cifre su kod opštine


ONDA SLEDI REDNI BROJ ROĐENJA TOG DATUMA ZA TU OPŠTINU I TO
1 - 499 za mušku decu
500 - 999 za žensku decu

I na kraju je kontolna cifra

Mnogi su primetili da je 5 za žensku decu, ali to je samo zato što je najčešće da se ne rodi preko 100 ženskih deteta u jednom danu u jednoj opštini. Analogno važi i za mušku decu. Ipak, ostavljena je mogućnost da se rodi do 500 dece istog pola u istoj opštini i to će ovakva organizacija JMBG-a da podrži.


ovo se slaze sa svim postovima ovde.
superbakin post (desetak iznad tvog) ne iskljucuje ovo, ali ipak nekako dovodi u sumnju.
[ RonJ @ 05.11.2008. 10:25 ] @
Pa kakve veze ima sto je rodjen 2 meseca posle tebe,71-rodjeni ste u BG, 005-006 brojevi upisa(ti si mozda 5 dete upisanu u maticnu knjigu tog dana on je 6 dete upisano u knjigu za svoj dan rodjenja) zadnji broj je kontrolni broj dobija po formuli.

Ono sto unosi zabunu su ova tri broja (10,11,12 po redu),predpostavlja se da se taj broj dobija po redu upuisa u maticnu knjigu.Npr.za dan 05.11. prvo musko dete koje se upisuje dobija broj 000 drugo 002 itd a prvo zenko dete broj 500 drugo 501 itd.Mada i ovo nemora da znaci,ja imam te brojeve 100 sto bi znacilo da sam ja 100 musko dete rodjeno bas na taj dan sto je malo verovatno za opstinu od 70 000 stanovnika.

Ono sto je sigurno je da muskarci dobijaju brojeve 000-499 a zene 500-999.

Citat:
vilil1: Dalje, ako su ti brojevi vezani za opstinu rodjenja, kako se dodeljuje jmbg deci rodjenoj u inostranstvu?


Vezani jesu za opstinu rodjenja a za decu u inostranstvu ne znam kako se odredjuju.


[ vilil1 @ 05.11.2008. 10:31 ] @
Citat:
RonJ: Ono sto unosi zabunu su ova tri broja (10,11,12 po redu),predpostavlja se da se taj broj dobija po redu upuisa u maticnu knjigu.Npr.za dan 05.11. prvo musko dete koje se upisuje dobija broj 000 drugo 002 itd a prvo zenko dete broj 500 drugo 501 itd.Mada i ovo nemora da znaci,ja imam te brojeve 100 sto bi znacilo da sam ja 100 musko dete rodjeno bas na taj dan sto je malo verovatno za opstinu od 70 000 stanovnika.

Upravo tako. Ukoliko neko ima br. 71499. znaci da je 499 musko dete rodjeno dana tog i tog... Nekako ne ide...

edit moja zena je rodjena u inostranstvu, i ima br. 715323. Kako su odredili taj broj, niko ne zna.
[ RonJ @ 05.11.2008. 10:41 ] @
Mozda su neke opstine upisivale redom npr.od danas se krece za musku decu 000 pa redom upisujemo do 499 pa opet iz pocetka a mozda su neke svaki dan kretale od 000.

Mislim da u Hrvatskom zakonu o JMBG pise da se za osobe rodjene u inostranstvu broj odredjuje prema upisu u knjigu drzavljana mozda je i kod nas slicno.
[ Java Beograd @ 05.11.2008. 12:52 ] @
JMBG je uveden na teritoriji SFRJ pre ratova / podela. Tako, mislim da su pravila i danas jedinstvena za sve zemlje - republike bivše Jugoslavije, osim ako je neko baš nešto naročito menjao, ali ne vidim zašto bi. Sistem je jednostavan, pouzdan i što je najvažnije, kad se već uvede - jako je teško i skupo sve to menjati.
[ aco10 @ 05.11.2008. 13:17 ] @
Citat:
Java Beograd: On je rođen kao 5. (peto) muško dete na dan svog rođenja, a ti kao šesto muško dete na dan SVOG rođenja. Ne znam šta ti je tu nejasno. Devetka u njegovom JMBG i nula u tvom su kontrolne cifre.
Ne znam kako se dodeljuje teritorijalni kod (kod "opštine") za decu rođenu u inostranstvu.

Mozda kao seto i sedmo
Moj maticni broj je xxxxxxxxx0006 onda bih ja po tvom bio nulto dete rodjeno u opstini
[ Deep|Blue @ 05.11.2008. 13:45 ] @
ufff.
ajde polako
po propisima i svim normalnim nacinima upotrebe 3 sporne cifre se generisu prema polu i redosledu upisa u maticnu knjigu dakle 000-499 decaci, 500-999 devojcice i tacka.

Citat:
Catch 22: Elem da ponovim svako ko je rođen u Sremskoj Mitrovici ima zadnjih 6 cifara u sledećem obliku
muški: 8900nn
ženski: 8950nn
a ti sad to shvati kako ti drago....


ehm..
a sta ti je tu cudno?!?
sremska mitrovica je najveca opstina u tom delu i ona je nosilac tog maticnog broja 89.
grad sremska mitrovica ima oko 50000 st i u proseku bi trebalo da ima 4-5 beba dnevno, uzmimo za primer 2m i 3z. znaci maticari dobiju izvestaj iz bolnice i u maticne knjige za tekuci datum upisuju 5 osoba, te zauzimaju brojeve
89 001x
89 002x
89 500x
89 501x
89 502x
Sledeci veci grad u okolini bi bila ruma. recimo da su maticari u rumi rezervisali neki opseg tipa 50-100 tj maticne brojeve
89 050x - 89 100x
89 550x - 89 650x
....
dalje sid
89 100x - 89 150x
89 600x - 89 650x
...
...

@catch22 sad mi reci jel ti jos cudno podudaranje maticnih brojeva?

Citat:
RonJ: ...
Ono sto unosi zabunu su ova tri broja (10,11,12 po redu),predpostavlja se da se taj broj dobija po redu upuisa u maticnu knjigu.Npr.za dan 05.11. prvo musko dete koje se upisuje dobija broj 000 drugo 002 itd a prvo zenko dete broj 500 drugo 501 itd.Mada i ovo nemora da znaci,ja imam te brojeve 100 sto bi znacilo da sam ja 100 musko dete rodjeno bas na taj dan sto je malo verovatno za opstinu od 70 000 stanovnika.

sa 1 cifrom nije moguce sifrirati sva mesta u srbiji ili vojvodini, vec je ta cifra nosilac podrucja. a shodno tome sto sam gore pisao tvoje mesto je rezervisalo brojeve oko cifre 100. Moguce je da si upravo ti prvo dete rodjeno tog dana

Citat:
vilil1:  ...
moja zena je rodjena u inostranstvu, i ima br. 715323. Kako su odredili taj broj, niko ne zna.

pa, zna se, nije joj ga doneo deda mraz.
do pre 4-5 godina osobe koje su tek stekle drzavljansto srbije su upisivane u maticne knjige u beogradu, naknadno su poceli da upuisuju osobe u lokalnim mestima gde vec prebivaju.
tvoja zena je upisana u beogradu i zato ima 71, 5 jer je zensko a 32 jer je 33 upisana tog dana.

Citat:
aco10:...
Moj maticni broj je xxxxxxxxx0006 onda bih ja po tvom bio nulto dete rodjeno u opstini

hmm, a sta ako numerisanje krece od 0??
onda si prvo dete u tom danu
[ Deep|Blue @ 05.11.2008. 13:46 ] @
@Catch22
sad nadjoh pravilo za vojvodinu
88 - Ruma region (Sremski okrug: Inđija, Pećinci, Ruma, Sremska Mitrovica, Stara Pazova, Šid, Irig)
89 - Sremska Mitrovica region (Sremski okrug: Inđija, Pećinci, Ruma, Sremska Mitrovica, Stara Pazova, Šid, Irig)
[ mrle 011 @ 05.11.2008. 13:59 ] @
Citat:
Deep|Blue: ......
onda si prvo dete u tom danu :)


kako objasnjavas ovo sto superbaka kaze

Citat:
ja svakodnevno upisem oko desetak JMBG-a, i ono sto sam primetio je da vise od 90% muskaraca u Paracinskoj opstini ima formu xx xx xxx 7232xx

[ Deep|Blue @ 05.11.2008. 14:08 ] @
@mrle011

mrle, ajde procitaj jos jednom sta sam napisao.

koliko paracin ima stanovnika? oko 30000?
sa dnevnim prirastajem od recimo 2-3 bebe, shodno tome i upotrebom od samo 2-3 maticna broja dnevno.
ako uzmemo da 72 vazi za podrucje sumadije i pomoravlja
(Šumadijski okrug: Aranđelovac, Batočina, Knić, Kragujevac, Rača, Lapovo, Topola),
(Pomoravski okrug: Despotovac, Paraćin, Rekovac, Jagodina, Svilajnac, Ćuprija)
onda je 72 320x - 723YYx rezervisano za podrucje Paracina.
Posto ima mali dnevni prirastaj, onda je normalno da je svima slican taj deo maticnog broja.

[ mrle 011 @ 05.11.2008. 14:39 ] @
Citat:
Deep|Blue: @mrle011

mrle, ajde procitaj jos jednom sta sam napisao.
......


dobro.

dakle ovako (?)

10-a cifra odredjuje dve stvari, i pol i neki prostor.

11-a (zajedno sa prethodne 3 cifre) odredjuje prostor.

12-a odredjuje neki vremenski redosled toga dana.


[Ovu poruku je menjao mrle 011 dana 05.11.2008. u 16:06 GMT+1]
[ Zeleni zub @ 05.11.2008. 14:52 ] @
Pre par godina sam ucestvovao u jednom projektu gde su se u neku bazu unosili ljudi sa svojim maticnim brojevima.
Aplikacija je imala validator maticnog broja, tako da ako se jedna cifra ne uklopi moralo se od tog Ministarstva traziti da za te ljude generisu maticni broj (samo za potrebe projekta).
Vremenom je zbog guzve i zahteva u Ministarstvu doslo do zastoja zbog kojih je projekat cekao, tako da sam na svoju ruku i pomocu nekih tutorijala A ZA SVOJE POTREBE napravio program koji proverava validnost maticnog broja.
Kad sam video da ovi iz Ministarstva sve brojeve koje nama vracaju imaju 8.i 9. cifre '99', a 10. i 11. '00' ili '50' u zavisnosti od pola napravio sam i generator koji je uspesno varao tu bazu

Evo dela koji sam nasao na jednom svom backup-u iz tog perioda:

=============
prva verzija

Prvih sedam cifara - datum rodjenja
Osma i deveta - region i grad rodjenja
Deseta i jedanaesta - pol
Dvanaesta i trinaesta - redni broj (da ga tako nazovemo) novorodjenceta.

druga verzija

JMBG=ddmmyyyyABCDEF
ddmmyyy-prvih sedam brojeva, datum rodjenja
ABCDEF:
AB-region
CDE- 000-499 muska deca upisana u kjnigu tog dana
500-999 zenska deca upisana u knjigu tog dana
F- chekcsum po modulu [11] za prethodnih 12 brojeva, posto je 11 prost broj,
Ako je region 00, onda je sistemski upis (nije bio dostupan prilikom odredjivanja broja, znaci inostranstvo, bekstvo itd ili je u pitanju stari broj koji je ponisten i dodeljen novi broj kod npr. promene imena i prezimena)
=============
[ budjavlebac @ 05.11.2008. 14:57 ] @
Evo šta kaže prijatelj Wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Jmbg
http://sr.wikipedia.org/wiki/Jedinstveni_matični_broj_građana

70-79 – Central Serbia
71 - Belgrade region (Grad Beograd: Stari Grad, Savski Venac, Voždovac, Vračar, Palilula, Zvezdara, Rakovica, Čukarica, Novi Beograd, Zemun, Mladenovac, Barajevo, Grocka, Obrenovac, Sopot, Lazarevac)
72 - Šumadija and Pomoravlje regions (Šumadijski okrug: Aranđelovac, Batočina, Knić, Kragujevac, Rača, Lapovo, Topola), (Pomoravski okrug: Despotovac, Paraćin, Rekovac, Jagodina, Svilajnac, Ćuprija)
73 - Niš region (Nišavski okrug: Aleksinac, Svrljig, Niš, Gadžin Han, Doljevac, Merošina, Ražanj), (Pirotski okrug: Babušnica, Bela Palanka, Dimitrovgrad, Pirot), (Toplički okrug: Blace, Žitorađa, Prokuplje, Kuršumlija)
74 - Southern Morava region (Jablanički okrug: Leskovac, Vlasotince, Medveđa, Lebane, Bojnik, Crna Trava), (Pčinjski okrug: Vranje, Bujanovac, Surdulica, Bosilegrad, Preševo, Trgovište, Vladičin Han)
75 - Zaječar region (Zaječarski okrug: Zaječar, Boljevac, Knjaževac, Sokobanja), (Borski okrug: Bor, Majdanpek, Kladovo, Negotin)
76 - Podunavlje region (Podunavski okrug: Smederevska Palanka, Velika Plana, Smederevo), (Braničevski okrug: Veliko Gradište, Kučevo, Petrovac na Mlavi, Požarevac, Žagubica, Golubac, Žabari, Malo Crniće)
77 - Podrinje and Kolubara regions (Mačvanski okrug: Loznica, Krupanj, Ljubovija, Šabac, Bogatić, Koceljeva, Vladimirci, Mali Zvornik), (Kolubarski okrug: Valjevo, Lajkovac, Ljig, Ub, Osečina, Mionoca)
78 - Kraljevo region (Raški okrug: Kraljevo, Vrnjačka Banja, Novi Pazar, Raška, Tutin), (Moravički okrug: Gornji Milanovac, Čačak, Ivanjica, Lučani), (Rasinski okrug: Aleksandrovac, Brus, Kruševac, Trstenik, Varvarin, Ćićevac)
79 - Užice region (Zlatiborski okrug: Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Nova Varoš, Požega, Priboj, Prijepolje, Sjenica, Užice, Čajetina)
80-89 – Serbian province of Vojvodina
80 - Novi Sad region (Južnobački okrug: Bač, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Vrbas, Žabalj, Novi Sad, Srbobran, Sremski Karlovci, Temerin, Titel, Bečej, Beočin)
81 - Sombor region (Zapadnobački okrug: Sombor, Apatin, Kula, Odžaci)
82 - Subotica region (Severnobački okrug: Bačka Topola, Subotica, Mali Iđoš)
85 - Zrenjanin region (Srednjebanatski okrug: Zrenjanin, Nova Crnja, Novi Bečej, Sečanj, Žitište)
86 - Pančevo region (Južnobanatski okrug: Alibunar, Bela Crkva, Vršac, Kovačica, Kovin, Pančevo, Opovo, Plandište)
87 - Kikinda region (Severnobanatski okrug: Ada, Kikinda, Kanjiža, Novi Kneževac, Senta, Čoka)
88 - Ruma region (Sremski okrug: Inđija, Pećinci, Ruma, Sremska Mitrovica, Stara Pazova, Šid, Irig)
89 - Sremska Mitrovica region (Sremski okrug: Inđija, Pećinci, Ruma, Sremska Mitrovica, Stara Pazova, Šid, Irig)
90-99 – Kosovo
91 - Priština region (Kosovski okrug: Priština, Obilić, Podujevo, Štrpce, Lipljan, Glogovac, Kačanik, Kosovo Polje, Uroševac, Štimlje)
92 - Kosovska Mitrovica region (Kosovsko Mitrovački okrug: Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić, Zubin Potok, Vučitrn, Srbica)
93 - Peć region (Pećki okrug: Peć, Istok, Klina)
94 - Đakovica region (Pećki okrug: Dečani, Đakovica)
95 - Prizren region (Prizrenski okrug: Gora-Dragaš, Orahovac, Prizren, Suva Reka)
?? - (Kosovsko Pomoravski okrug: Gnjilane, Kosovska Kamenica, Vitina, Novo Brdo)
BBB – unique number (usually representing the entry number in the registrar of births)
000-499 – male
500-999 – female
[ mrle 011 @ 05.11.2008. 16:07 ] @
ja se predajem.
[ Deep|Blue @ 05.11.2008. 20:21 ] @
8 i 9 cifra -- drzava i region
10-12 cifra je trocifreni broj koji oznacava pol i redni broj u danu tj
decaci dobijaju redne brojeve u rasponu 000-499
a devojcice 500-999

e sad, da se ne bi desilo da se maticni brojevi ponavljaju ili da maticari zivkaju po ceo dan centralnu maticnu sluzbu,
unapred se po pojedinim opstinama i mz rezervisu odredjeni opsezi brojeva za dodelu. Tako da ovi trocifreni brojevi, posredno, mogu da pokazu i mesto gde je upisan, ali ovo vec nema tolike pravilnosti i zakonitosti.


I i dalje mi nije jasno sto vam je ovo toliko tesko za shvatanje ?!
[ mrle 011 @ 05.11.2008. 20:47 ] @
pa ja sam taman pomislio da sam sve ukapirao, a onda se pojavio zeleni zub.
[ chupcko @ 05.11.2008. 21:19 ] @
Eh, pa tesko je shvatiti da je neophodno imati jedinstvenost, a ne i red.

Ima nekoliko zackoljica, region nije region rodjenja, nego region gde se dobio JMBG. (ja sam ziv primer, nisam rodjen u BGD-u, a imam 71 za region, naravno jer sam alocirao borj u BGD-u). U zadnjih 20 godina ipak to nije slucaj, mada ko zna.
Druga zackoljica je sta ako se u nekom kraju rodi vise od 500 muske ili zensk dece u nekoj opstini (malo verovatno :))) ).
Treca zackoljica: sta ako neko zivi vise od 1000 godina :). (jos manje verovatnije).

E sada sta ce ljudi kada vole teorije zavere :))). Evo jedna cudna stvar peta cifra je ili 9 ili 0, ali ovde nema nikog ko ima petu cifru 0 u jmbg-u :))). A, vidite vi koja je to teorija zavere, a opste je poznato da je 9 naopaka 6, aha tri 6, nisu tu cista posla, i jos ko je odlucio da jmbg ima 13 cifara ? Sta ako je petak ?
[ Goran Mijailovic @ 05.11.2008. 22:27 ] @
Broj je napravljen od 13 cifara u formi „DD MM GGG RR BBB K“ (bez bijelih mjesta), gdje su:

DD – dan rođenja

MM – mjesec rođenja

GGG – zadnje tri cifre godine rođenja

RR – politički regija rođenja (za građane rođene prije 1976. godine politički regija gdje su trenutno živjeli)

Citat:
* 00-09 – stranci bez državljanstva bivše SFRJ ili njenih naslednica. (stranci koji su postali državljani SFRJ dobijali su regularan JMBG, a ne ovaj)
o 01 - stranci u BiH
o 02 - stranci u Crnoj Gori
o 03 - stranci u Hrvatskoj
o 04 - stranci u Makedoniji
o 05 - stranci u Sloveniji
o 07 - stranci u Srbiji (bez pokrajina)
o 08 - stranci u Vojvodini
o 09 - stranci na Kosovu
* 10-19 – Bosna i Hercegovina
o 10 - Banja Luka
o 11 - Bihać
o 12 - Doboj
o 13 - Goražde
o 14 - Livno
o 15 - Mostar
o 16 - Prijedor
o 17 - Sarajevo
o 18 - Tuzla
o 19 - Zenica


Citat:
* 20-29 – Crna Gora
o 21 - Podgorica
o 26 - Nikšić


Citat:
* 30-39 – Hrvatska
o 30 - Osijek, Slavonija region
o 31 - Bjelovar, Virovitica, Koprivnica, Pakrac, Podravina region
o 32 - Varaždin, Međimurje region
o 33 - Zagreb
o 34 - Karlovac
o 35 - Gospić, Lika region
o 36 - Rijeka, Pula, Istra and Primorje regions
o 37 - Sisak, Banovina region
o 38 - Split, Zadar, Dubrovnik, Dalmacija region
o 39 - mešano
* 41-49 – Makedonija
o 41 - Bitola
o 42 - Kumanovo
o 43 - Ohrid
o 44 - Prilep
o 45 - Skopje
o 46 - Strumica
o 47 - Tetovo
o 48 - Veles
o 49 - Štip


Citat:
* 50-59 – Slovenija (samo 50 je korišteno)
* 60-69 – (nije korišteno iz neobjašnjivih razloga)


Citat:
* 70-79 – Centralna Srbija
o 71 - Beograd region (Grad Beograd: Stari Grad, Savski Venac, Voždovac, Vračar, Palilula, Zvezdara, Rakovica, Čukarica, Novi Beograd, Zemun, Mladenovac, Barajevo, Grocka, Obrenovac, Sopot, Lazarevac)
o 72 - Šumadija i Pomoravlje regions (Šumadijski okrug: Aranđelovac, Batočina, Knić, Kragujevac, Rača, Lapovo, Topola), (Pomoravski okrug: Despotovac, Paraćin, Rekovac, Jagodina, Svilajnac, Ćuprija)
o 73 - Niš region (Nišavski okrug: Aleksinac, Svrljig, Niš, Gadžin Han, Doljevac, Merošina, Ražanj), (Pirotski okrug: Babušnica, Bela Palanka, Dimitrovgrad, Pirot), (Toplički okrug: Blace, Žitorađa, Prokuplje, Kuršumlija)
o 74 - Južna Morava region (Jablanički okrug: Leskovac, Vlasotince, Medveđa, Lebane, Bojnik, Crna Trava), (Pčinjski okrug: Vranje, Bujanovac, Surdulica, Bosilegrad, Preševo, Trgovište, Vladičin Han)
o 75 - Zaječar region (Zaječarski okrug: Zaječar, Boljevac, Knjaževac, Sokobanja), (Borski okrug: Bor, Majdanpek, Kladovo, Negotin)
o 76 - Podunavlje region (Podunavski okrug: Smederevska Palanka, Velika Plana, Smederevo), (Braničevski okrug: Veliko Gradište, Kučevo, Petrovac na Mlavi, Požarevac, Žagubica, Golubac, Žabari, Malo Crniće)
o 77 - Podrinje i Kolubara regions (Mačvanski okrug: Loznica, Krupanj, Ljubovija, Šabac, Bogatić, Koceljeva, Vladimirci, Mali Zvornik), (Kolubarski okrug: Valjevo, Lajkovac, Ljig, Ub, Osečina, Mionoca)
o 78 - Kraljevo region (Raški okrug: Kraljevo, Vrnjačka Banja, Novi Pazar, Raška, Tutin), (Moravički okrug: Gornji Milanovac, Čačak, Ivanjica, Lučani), (Rasinski okrug: Aleksandrovac, Brus, Kruševac, Trstenik, Varvarin, Ćićevac)
o 79 - Užice region (Zlatiborski okrug: Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Nova Varoš, Požega, Priboj, Prijepolje, Sjenica, Užice, Čajetina)


Citat:
* 80-89 – Autonomna Pokrajina Vojvodina
o 80 - Novi Sad region (Južnobački okrug: Bač, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Vrbas, Žabalj, Novi Sad, Srbobran, Sremski Karlovci, Temerin, Titel, Bečej, Beočin)
o 81 - Sombor region (Zapadnobački okrug: Apatin, Kula, Odžaci, Sombor)
o 82 - Subotica region (Severnobački okrug: Bačka Topola, Subotica, Mali Iđoš)
o 85 - Zrenjanin region (Srednjebanatski okrug: Zrenjanin, Nova Crnja, Novi Bečej, Sečanj, Žitište)
o 86 - Pančevo region (Južnobanatski okrug: Alibunar, Bela Crkva, Vršac, Kovačica, Kovin, Pančevo, Opovo, Plandište)
o 87 - Kikinda region (Severnobanatski okrug: Ada, Kikinda, Kanjiža, Novi Kneževac, Senta, Čoka)
o 88 - Ruma region (Sremski okrug: Inđija, Pećinci, Ruma, Sremska Mitrovica, Stara Pazova, Šid, Irig)
o 89 - Sremska Mitrovica region (Sremski okrug: Inđija, Pećinci, Ruma, Sremska Mitrovica, Stara Pazova, Šid, Irig)


Citat:
* 90-99 – Autonomna Pokrajina Kosovo i Metohija
o 91 - Priština region (Kosovski okrug: Priština, Obilić, Podujevo, Štrpce, Lipljan, Glogovac, Kačanik, Kosovo Polje, Uroševac, Štimlje)
o 92 - Kosovska Mitrovica region (Kosovsko Mitrovački okrug: Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić, Zubin Potok, Vučitrn, Srbica)
o 93 - Peć region (Pećki okrug: Peć, Istok, Klina)
o 94 - Đakovica region (Pećki okrug: Dečani, Đakovica)
o 95 - Prizren region (Prizrenski okrug: Gora-Dragaš, Orahovac, Prizren, Suva Reka)
o 96 - Kosovsko Pomoravski okrug: (Gnjilane, Kosovska Kamenica, Vitina, Novo Brdo)




Izvor:
http://sh.wikipedia.org/wiki/J...mati%C4%8Dni_broj_gra%C4%91ana
[ Goran Mijailovic @ 05.11.2008. 22:30 ] @
BBB – jedinstveni broj

* 000-499 – muški
* 500-999 – ženski

K - kontrolna cifra

* Kontrolna cifra se izračunava formulom gdje DDMMGGGRRBBBK = ABVGDĐEŽZIJKL

Code:
 L = 11 - (( 7*(A+E) + 6*(B+Ž) + 5*(V+Z) + 4*(G+I) + 3*(D+J) + 2*(Đ+K) ) % 11)


% je MOD ili ostatak deljenja a ne / ili znak za deljenje
* ako je kontrolna cifra između 1 i 9, ostaje ista (L = K)
* ako je kontrolna cifra veća od 9, postaje nula (L = 0)

Na primjer, prvo muško dijete rođeno 1. januara 2100. godine u Beogradu će imati JMBG 0101100710006

Microsoft Excel formula za izračunavanje kontrolne cifre

A1 - podaci

prvih 12 cifara

B1 - kontrolna cifra (zadnja cifra)

Code:
=SUM(11;-MOD(((7*(MID(A1;1;1)+MID(A1;7; 1)))
                +(6*(MID(A1;2;1)+MID(A1;8; 1)))
                +(5*(MID(A1;3;1)+MID(A1;9; 1)))
                +(4*(MID(A1;4;1)+MID(A1;10;1)))
                +(3*(MID(A1;5;1)+MID(A1;11;1)))
                +(2*(MID(A1;6;1)+MID(A1;12;1))));11))


C1 - ceo broj sa kontrolnom cifrom

Code:
=CONCATENATE(A1;IF(B1<10;B1;0))


Izvor:
http://sh.wikipedia.org/wiki/J...mati%C4%8Dni_broj_gra%C4%91ana

[ Zeleni zub @ 06.11.2008. 22:50 ] @
Za one svoje programe mislim da sam upravo taj algoritam ispostovao.
I to sam nasao neki source ne znam kog jezika pa ga preveo na VB ;)
[ flighter_022 @ 07.11.2008. 07:24 ] @
Ja sam iz pouzdanog izvora koji je zeleo da ostane anoniman saznao da se neke od tih brojki mogu iskoristiti da u svakom momentu saznaju vasu lokaciju tj. gde se nalazite :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))