[ obucina @ 16.02.2006. 09:32 ] @
Intro:
Svega ovoga ne bi bilo da mi neki idiot nije napunio sanduče spamom.

Izdvojio sam delove zakona o oglašavanju koji pokrivaju dobijanje neželjene reklamne e-Pošte kao i neželjenih reklamnih SMS poruka.

Zakon se može preuzeti sa adrese
http://www.minttu.sr.gov.yu/brojklikova/click.php?id=93

Ko nema živaca za pravnu terminologiju, ukratko:
Da bi vam neko slao reklamnu e-Poštu i SMS poruke, mora imati vašu saglasnost za to, tj vi treba da tražite da vam šalje takve poruke. Ko vam pošalje reklamnu poruku e-Poštom ili SMS-om bez vaše saglasnosti, čini prekršaj. Kazna je od 100k do 1M dinara za pravna, odnosno 20k do 50k dinara za fizička lica. Prekršaji se prijavljuju Tržišnoj inspekciji.

Važni telefoni (za područje Beograda):

- Tržišna inspekcija, 27. marta 43-45, 3227-376
- Turistička inspekcija, Dečanska 8/IV, 32-33-435

Verujem da ostalima neće biti teško da pronađu brojeve inspekcija u svojim regionima.

Naročito vam skrećem pažnju da je slanje reklamnih SMS poruka, koje praktikuje Telekom, takođe prekršaj. I naravno, apelujem da ih prijavite kada sledeći put dobijete takvu poruku.


Zakon o oglašavanju

Član 9, tačka 3.
Zabranjeno je oglašavanje slanjem oglasnih poruka putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uređaja ili elektronskih poruka, bez saglasnosti primaoca oglasne poruke.

Član 104. tačka 1.
Ministarstvo nadležno za poslove trgovine, turizma i usluga, vrši inspekcijski nadzor preko tržišnih i turističkih inspektora.

Član 108.
Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:
1) se ne pridržava načela oglašavanja postupajuci protivno odredbama člana 3 - 10. ovog zakona;
...
Za radnje iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara.
Za radnje iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 100.000 do 500.000 dinara, odnosno fizičko lice novčanom kaznom od 20.000 do 50.000 dinara.
Uz novčanu kaznu za prekršaj iz stava 1. ovog člana može se izreći zaštitna mera zabrane obavljanja određenih delatnosti pravnom licu u trajanju od šest meseci do jedne godine, zaštitna mera zabrane obavljanja određenih poslova odgovornom licu u trajanju od šest meseci do jedne godine.
[ vladimirt @ 10.03.2006. 20:26 ] @
Ma jel' ti to ozbiljno? Pa kod nas ne možeš da dobiješ spor ni za najbanalnije stvari, a naravno inspekciju za tako nešto boli uvo. Uz to, meni je sanduče puno spama iz sveta. Kome da se žalim? Vodovodu? Jedino filteri koliko-toliko pomažu. (Za sada)

[Ovu poruku je menjao vladimirt dana 10.03.2006. u 21:29 GMT+1]
[ pctel @ 10.03.2006. 22:30 ] @
Citat:
vladimirt: inspekciju za tako nešto boli uvo.

Neee, inspekcija je oduvek kukala kako gradjani nisu savesni i retko prijavljuju krsenje zakona. E, pa, zar ne mislis da bi mogli to malo da promenimo i da budemo savesni barem jednom mesecno svako od nas da ih pozove i izdiktira spisak krsenja zakona.
Ili nek primenjuju zakon, ili nek ga ukinu, necemo valjda da se brinemo sto njih "boli uvo"? Ja spamere za sada pismeno obavestavam o krsenju zakona i posledicama koje ce nastati ako jos jednom dobijem njihovu poruku i to za sada daje rezultate, niko ne spamuje ponovo. Mislim na one kojima je moguce uci u trag, one koji su anonimni za sada ne obavestavam, verovatno su vec obavesteni.
[ obucina @ 17.03.2006. 16:26 ] @
Citat:
pctel: Ja spamere za sada pismeno obavestavam o krsenju zakona i posledicama koje ce nastati ako jos jednom dobijem njihovu poruku i to za sada daje rezultate, niko ne spamuje ponovo.


Takođe. Lepo objasnim da će da bude 50k po džepu ako nastavi da smara, i stvarno daje rezultate.

Što se tiče letaka u poštanskom sandučetu, dovoljno je napisati na sandučetu da ne želiš da primaš reklamne poruke (tako je to regulisano u npr Švedskoj). Pošto je ovo ipak Srbija, verovatno će biti potrebno dodatno objasniti posledice ubacivanja neželjenih poruka. Dakle, navesti i kaznene odredbe Zakon o oglašavanju...
[ madamov @ 17.03.2006. 21:24 ] @
Citat:
Što se tiče letaka u poštanskom sandučetu, dovoljno je napisati na sandučetu da ne želiš da primaš reklamne poruke (tako je to regulisano u npr Švedskoj).

U Portugalu i Španiji, gde živeh neko vreme pre par godina, se u poštama može uzeti nalepnica koju nalepiš na sanduče i ko ubaci nešto neželjeno, odereš od kazne onog čiji je prospekt ili reklama ubačen.
[ Vladimir Petrovic @ 22.08.2006. 11:10 ] @
Takodje i u Holandiji.
[ DarkMan @ 22.08.2006. 19:18 ] @
Jel se moze tuziti telekom za onaj SMS "pozovite JukeBox"?
Ne secam se da li sam potpisao neki ugovor gde pise da mi mogu slati te poruke.
U zadnje vreme su smanjili (tj. povecali interval slanja) poruka ali i dalje salju.
[ Nemanja Avramović @ 06.09.2006. 11:09 ] @
Ne znam da li ih možeš tužiti ali sam čuo da možeš da pozoveš 789 i da im kažeš da ne želiš da primaš reklamne poruke - kažu da deluje.
[ Jbyn4e @ 03.11.2006. 14:59 ] @
Imam jednu dilemu, i zato moram da citiram pominjani clan 9 zakona o oglasavanju, samo u celosti:
Citat:

3.7.Načelo zabrane pojedinačnog oglašavanja ličnim obraćanjem
član 9.
Oglasna poruka ne može da se uputi pojedinačno određenom licu, ako je
ono jasno izrazilo volju da mu se ona ne upućuje.
Nije dopušteno oglašavanje slanjem nenaručene robe, kao ni direktnim
obraćanjem licu na javnom mestu ako je određeno lice jasno izrazilo volju da mu se ne
može obratiti i ako takvo obraćanje nije u skladu sa propisanim uslovima i načinom
oglašavanja.
Zabranjeno je oglašavanje slanjem oglasnih poruka putem pozivnih
sredstava sa i bez ljudskog posredovanja, putem telefaks uređaja ili elektronskih
poruka, bez saglasnosti primaoca oglasne poruke.

Moje pitanje je - da li se ovaj clan odnosi na oglasavanje obracanjem pojedincu ili firmi? Dakle, moze li se uzimati ovaj clan selektivno (poslednji pasus), gde se to onda odnosi na pravna i fizicka lica kojima je oglas upucen, ili na celokupni clan koji pocinje sa "pojedinacno odredjenom licu" i kao sto ceo deo zakona govori o "pojedinacnom oglasavanju licnim obracanjem"?
Ako je ovo drugo, da li postoji neki clan koji zabranjuje to za pravna lica? Ovako ispada da se pravnom licu moze uputiti reklamna poruka putem e-mail-a?

Drugo moje pitanje je: sta znaci "putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja"? Da li je ovde uslo u zakon oglasavanje pismima, lecima i slicno? Da li je zabranjeno ili ne poslati pismo sa brosurom na kucnu adresu nekome? Da li to isto vazi ako neko posalje oglas kao pismo na adresu firme?

Moram priznati, malo me zbunjuje sta je sve ovaj zakon regulisao a sta nije? Kako mogu nekome da kazem da krsi ovaj clan, ako ne znam da li ga krsi ili ne?

[ broker @ 03.11.2006. 16:42 ] @
Lice moze biti fizicko ili pravno. Ako u zakonu nije navedeno na koje se zakon odnosi, vec se navodi sam lice, onda nema razlogane smatrati da se odnosi na oba. Uz to, cak i ako je spam poslat na firmu, opet on zavrsava kod nekog fizickog lica koje taj spam mora da procita.

ZAovo drugo ce izgleda morati da tumacenej da neki pravnik. Ovako gledano zaista se moze tuamciti i da trpanje relamnih letaka u sanducad ili slanje brosura postom nije pozakonu, odnosno da je po zakonu oglasavati se samo na nacin koji se ubocajno ismatraoglasavanjem: oglasavanejm na za to unapred predvidjenim mestima.
[ bobpp @ 12.02.2007. 11:53 ] @
"Drugo moje pitanje je: sta znaci "putem pozivnih sredstava sa i bez ljudskog posredovanja"? Da li je ovde uslo u zakon oglasavanje pismima, lecima i slicno? Da li je zabranjeno ili ne poslati pismo sa brosurom na kucnu adresu nekome? Da li to isto vazi ako neko posalje oglas kao pismo na adresu firme?"

Evo neko tumacenje sa "iskon.hr",izgleda da su clanovi zakona samo prepisani:
"Uporaba pozivnih sustava s i bez ljudskog posredovanja, telefaks uređaja ili elektroničke pošte u svrhu izravne promidžbe dopuštena je samo uz prethodno pribavljenu privolu korisnika usluga.
Zakonska regulativa odnosi se ne samo na elektroničku poštu, već i na govorne automate, promidžbene telefonske pozive (tzv. telemarketing), te promidžbu putem telefaks uređaja. Zahtijeva se prethodno pribavljena privola korisnika usluga. U praksi to znači da vas, uz neke iznimke, niti telefonom, niti faksom niti e-mailom, a u reklamne svrhe, ne može kontaktirati nitko kome to niste prethodno dozvolili.
Sam čin pribavljanja vašeg pristanka na primanje promidžbenih poruka, ne može biti obavljen nekim od tih sredstava. U praksi to znači da ukoliko primite e-mail poruku, faks ili telefonski poziv u kojem se od vas traži sama privola, takvo telekomunikacijsko priopćenje takožđer je nedopušteno."
Uglavnom,"lisce" se ne spominje.

Sad jedan drugi pogled:
Spam kao takav pogadja i mene kao i sve druge i naravno da smeta.Medjutim,ovde se pojavjuje jedan drugi problem.
Ja,kao laik, svrhu reklame vidim u dve stvari-prvo,da besomucnim bombardovanjem tamponima,uloscima i deterdzentima i mene,kao muskarca,ubede da mi je to neophodno,da su upravo njihovi ulosci najmeksi i najbolje upijaju i da su nesto sto moram imati...
Druga svrha reklame je da me obavesti o nekom novom proizvodu,novom prodajnom mestu,nekom popustu ili posebnoj ponudi.Medjutim,ukoliko nije dopusteno da me kontaktiraju kako ce to izvesti?
Treba li da gledam u pasulj da bih video da se pojavilo nesto sto me zanima pa da onda posaljem "zahtev za reklamu"?Naravno,za gorepomenute proizvede koji imaju vise miliona potencijalnih kupaca nije problem da se reklamiraju na "Pinku" ili u "Politici" ali nisam siguran da zelim da u reklamnim blokovima gledam reklamu za novu balanserku za gume ili novi aditiv za holandske kiflice.
Znaci,ukoliko neka firma prodaje,recimo,opremu za vulkanizere koji je nacin da se efikasno reklamira?Ima par hiljada potencijalnih kupaca,ne miliona.Da ih zove telefonom,faxom-zabranjeno.Da salje mail-zabranjeno.Strucni casopis "Vulkanizerstvo danas" jos uvek ne izlazi :).Reklama na tv neisplativa,to nije njihova ciljna grupa.Sajmovi su jednom godisnje,masine se kvare svakodnevno.Eventualno,ako je tumacenje dobro,ostaje slanje papira ali zar nije cilj sto vise posla obavljati elektronskim putem,bar zbog zastite suma ako ne brzine i efikasnosti?
Hocu da kazem da sam prosle godine,pored bezbroj beskorisnih i smarajucih,dobio i nekoliko veoma korisnih poruka i obavestenja koja su mi u krajnjoj liniji ustedela par stotina E pri kupovini odredjenih stvari.Bez obzira koliko lepo zvucalo,zabraniti sve u startu nikad nije bilo dobro.Obicno je bolje uloziti malo vise truda pa poraditi na finesama.
[ momsab @ 15.02.2007. 13:20 ] @
prijavi vulkanizersku radnju na odgovarajucem sajtu, napise da se zainteresovani za info javi tu i tu
barem takvih sajtova ima dosta...bdq sto se ne mogu setiti nijednog sajta :(
[ drnda @ 15.02.2007. 20:46 ] @
Koji, bre, zakon protiv spama, zakonu ne podlezu izgleda ni raznorazne banke, osiguravajuca i statisticka drustva od maltretiranja stanovnika pozivima na kucne telefone - to je izgleda "spam" za ljude koji tog momenta nisu na netu zauzeti brisanjem nepozeljnih poruka.
Meni ti programi za filtriranje poste samo zakomplikuju stvar, prosto mi jednostavnije da brishem.Nego, 'el zna neko dobar anti-spam program, a za "spam-inspektore" cemo poprichekati, ako nista ono ce prvo da te pitaju:"Je li ti, sho se zalis na spam postu, jesi ti to kao platio taj Windows, mozda?"
[ pctel @ 15.02.2007. 21:20 ] @
Citat:
drnda: "Je li ti, sho se zalis na spam postu, jesi ti to kao platio taj Windows, mozda?"

Podrazumeva se da sam platio, nego, ne vidim svrhu pominjanja Windows-a jer SPAM nije nesto vezano za odredjeni operativni sistem, to dobijas i na linuxu, UNIX-u, Solaris-u, XBOX-u i ostalim operativnim sistemima za kucne aparate koji imaju mogucnost pristupa internetu.
[ obucina @ 18.02.2007. 19:43 ] @
Citat:
bobpp: Medjutim,ukoliko nije dopusteno da me kontaktiraju kako ce to izvesti?
Treba li da gledam u pasulj da bih video da se pojavilo nesto sto me zanima pa da onda posaljem "zahtev za reklamu"?Naravno,za gorepomenute proizvede koji imaju vise miliona potencijalnih kupaca nije problem da se reklamiraju na "Pinku" ili u "Politici" ali nisam siguran da zelim da u reklamnim blokovima gledam reklamu za novu balanserku za gume ili novi aditiv za holandske kiflice.


Obrati paznju na sekciju u kojoj se nalazi clan 9:

3.7.Načelo zabrane pojedinačnog oglašavanja ličnim obraćanjem
član 9.

Dakle, zakon razlikuje pojedinacno i masovno oglasavanje. Masovno bi bilo radio, televizija, bilbordi, oglasi u novinama, itd... Oglas u mom postanskom sanducetu nije masovno oglasavanje. Ovaj clan se bavi pojedinacnim oglasavanjem. U slucaju koji si naveo, proizvodjac nove balanserke za gume ili novog aditiva za holandske kiflice moze dati oglas u dnevnoj stampi ili Halo oglasima, nekom casopisu o automobilima ili kulinarstvu, itd...

Slazem se da se ponekad mogu dobiti i korisne informacije nezeljenim pojedinacnim oglasavanjem, ali zasto moje sanduce mora biti puno svega i svacega kada se to jednostavno moze zalepiti na neku oglasnu tablu (sto je vec masovno oglasavanje i nije pod udarom zakona), pa ja ako hocu, mogu tamo da pogledam.
[ broker @ 18.02.2007. 21:02 ] @
Znam za slucajeve da su spameri prijavljeni inspekciji i da je inspekcija reagovala.
[ drnda @ 18.02.2007. 21:08 ] @
pctel, win je pomenut iz razloga sto nasa inspekcija za bilo sta, nema pojma o cemu se sta radi, ali bi ipak nesto da naplate.Toliko.
[ bobpp @ 18.02.2007. 21:49 ] @
Razumem ali me jos bune dve stvari:
"Oglasna poruka ne može da se uputi pojedinačno određenom licu, ako je
ono jasno izrazilo volju da mu se ona ne upućuje."
Kako ovo da shvatim?Po logici, "zabrani upucivanja poruke" ovde treba da predhodi neko "izrazavanje volje" ili se jezik promenio od vremena kada sam isao u skolu?
Drugo,kako jos uvek rade razni besplatni oglasnici,npr "Telefonoteka" u NS?Za neupucene,u njima se nalaze reklame raznih firmi (2000+ firmi) a novi broj besplatno nadjete ispred vrata.
[ obucina @ 20.02.2007. 01:25 ] @
Citat:
bobpp: Razumem ali me jos bune dve stvari:
"Oglasna poruka ne može da se uputi pojedinačno određenom licu, ako je
ono jasno izrazilo volju da mu se ona ne upućuje."

Primer onoga sto ova tacka regulise moze biti covek koji nesto prodaje na ulici. On ne bi trebalo da ti se obrati ako ti ne das neki znak da moze da ti se obrati. Npr gledas u robu koju nudi, gledas u njega ili pitas nesto u vezi onoga sto nudi. Ako ti se obrati bez toga, ili, nakon tvoje izjave da nisi zainteresovan, on nastavi da ti nudi svoju robu, cini prekrsaj.

Citat:
bobpp:Drugo,kako jos uvek rade razni besplatni oglasnici,npr "Telefonoteka" u NS?Za neupucene,u njima se nalaze reklame raznih firmi (2000+ firmi) a novi broj besplatno nadjete ispred vrata.

Pa, oni rade, ali je pitanje koliko je to legalno. U svakom slucaju, ako kazes da ne zelis da primas reklamne poruke (npr za;epis poruku na postansko sanduce, ili se zalepi poruka na vratima ulaza, kao kod mene u zgradi), ko god ti uputi reklamnu poruku, cini prekrsaj.
[ bobpp @ 25.02.2007. 16:53 ] @
Nikako ne uspevamo da se sporazumemo.
Prvo da zenemarimo ono "3.7.Načelo zabrane pojedinačnog oglašavanja ličnim obraćanjem",to je samo naslov,a clanovi koji objasnjavaju taj naslov slede nize.
Kazes "On ne bi trebalo da ti se obrati ako ti ne das neki znak da moze da ti se obrati." a ja u zakonu citam "Oglasna poruka ne može da se uputi pojedinačno određenom licu, ako je
ono jasno izrazilo volju da mu se ona ne upućuje.".To su suprotne stvari.U prvom moras dati saglasnost da ti se neko uopste obrati a u drugom moze da se obrati ukoliko mu ne zabranis(osim pozivnim sredstvima,sledi nize).Ili nisam dobro shvatio.
Razlika je upravo u sledecem :"Ako ti se obrati bez toga, ili, nakon tvoje izjave da nisi zainteresovan..."Prvo je obracanje,koje ovaj zakon regulise a drugo vec moze preci u maltretiranje,koje u svakom slucaju treba biti kaznjivo.
I na kraju,vezano za sanducice,ako si zalepio obavestenje o neprimanju,cak i da nije kaznjivo nepristojno je ubacivati i to je razumljivo.Moje je pitanje sta je automatski zabranjeno,bez tih nalepnica?

[Ovu poruku je menjao bobpp dana 25.02.2007. u 18:03 GMT+1]