[ nerus @ 19.02.2006. 13:54 ] @
Moj rodjak je htio sam staviti dvd przilicu ali tako da mu ostane cd przilica gore.
i tako kad je vec otvorio kuciste vidio je da nece znat kamo spojit drugi kraj ide kabela s obzirom da je vec cd przilica bila spojena pa je odlucio izvuc taj ide kabel i samo ovu spojiti a ona da ostane dokle unutri, spojio je napajanje i onaj drugi mali kabel-valjda zvuk, ali misli da je ostavio na master.

komp se poceo paliti i ugasio se i vise ne daje nikakvog znaka cak ni od napajanja.

konfig je stara 4 god.

celeron 800 mhz, 128 rama, neka malo slabija graficka.

sad zna da nije smio sam ali sta je tu je samo treba vase misljenje sta je moglo crknut dal da popravi ili ne i sta je uopce poslo krivo
[ braker @ 19.02.2006. 18:25 ] @
Crklo napajanje.
[ nerus @ 19.02.2006. 20:44 ] @
To smo i pomislili ali opet mislili smo da nije mozda maticna, jer u tom bi slucaju kupio novi komp obzirom da je ovaj slab iako mu ne treba puno tj. samo za surfanje i rad u MS Office-u.
Jel bi to mogli sami promjenit da ne nosi u servis...
[ braker @ 19.02.2006. 23:21 ] @
Uradi sam-najbolji nachin da neshto nauchish.Ako kojim sluchajem imash neku staru mashinu skini napajanje sa nje.SHarafciger u ruke i kad budesh skidao napajanje samo pogledaj kako je vezano,i to je to.Obavezno iskljuchi iz struje:D!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
[ JOJO847 @ 20.02.2006. 11:10 ] @
Mislim da ste vi tu nesto krivo spojili ili rukom nehotice pobrckali prilikom prespajanja IDE kabela. A to sto se komp sam ugasio vuce na napajanje.
Otkopcaj taj dvd, hdd i probaj ukljuciti masinu.
Inace kad otvoris komp a neznas gdje ide koji kabel pozoves nekoga tko zna ili pitas ovdje kako sto spojiti pa nemas ovakvih problema!
[ braker @ 20.02.2006. 22:29 ] @
@JOJO847
Imao bih jedno pitanje:naime,gde bi se mogla napraviti greshka prilikom ubacivanja optichkog uredjaja?Prikopchati se mogu,valjda,samo oni kablovi koji pashu,i ako se ne varam nemoguce je napraviti greshku?Stoga bih bio slobodan pretpostaviti da je napajanje konfig. kakvu je naveo bilo preslabo i izraubovano.Naravno mozda greshim,ali chisto zbog onog ko ima problem i pitam.
Mislim,ovo govorim prisecajuci se,kako su se stvari odigravale kada sam po prvi put otvorio kucishte kompa(od tada ga ne zatvaram(:).
Pozzzzzzzz
[ JOJO847 @ 21.02.2006. 09:25 ] @
@braker
Moja malenkost nije mađioničarske prirode da zna kakvo iskustvo i znanje ima rodjak od nerusa Nebi vjerovao kakve pogreske se desavaju neiskusnima u spajanju optickih uredjaja ili HDD-a!
vidi ovo npr: http://www.elitesecurity.org/tema/158931-LG-CD-RW-mrtav-skroz
e pa,vrlo cesto se krivo podese jumperi sto doduse nedaje ovakve simptome,
ima jos dosta starijih IDE kabela koji nemaju "zastitu" protiv krivog okretanja sto daje slicne simptome, u ovoj temi vidimo da je moguce krivo okrenuti molex...itd itd.Ne govorim ja da je doticni to namjerno uradio ili nesto lose protiv njega ali greske se desavaju i nehotice, zbog neiskustva,nepaznje i neznanja.
Slazem se i ja da je ovdje vrlo vjerojatno napajanje u pitanju, narocito ako nije odspojio molex konektor s onog cd-roma.Inace okvirno uzeto dvd/rw je za cca 10w jaci potrosac od cd-roma.

[ buljko @ 21.02.2006. 10:15 ] @
Citat:
braker: Prikopchati se mogu,valjda,samo oni kablovi koji pashu,i ako se ne varam nemoguce je napraviti greshku?


Posle desetak vadjenja i guranja Molex-a moguce ga je nehotice ugurati kako god hoces jer podjednako tesko ide i ovako i onako. To sam video vec dva-tri puta a da nisam video i ja bih tvrdio isto sto i ti. Znaci, sve je moguce ali, to se cuje, vidi i oseca. Cvrcalo bi na sve strane (+12 na +5 granu!).
[ nerus @ 21.02.2006. 15:02 ] @
Ja nisam bio u blizini kad je to radio a i nisam neki expert u svom zivotu promjenio sam samo floppy i to nepotrebno, al to sad nije bitno.
Kako mi je objasnio a i rekao je da je gledao malo po internetu kako spojiti, al nije bas postavio pitanje, moglo bi bit napajanje jer je DTK od 200W, a i kod nas cesto grmi i nestaje struja pa kad tako struja nestane a komp je upaljen nakon toga kod gasenja mu se pojavljivala poruka Its now safe... i nije mogao ugasit na gumb gdje se pali nego samo na sklopki od napajanja i opet kad bi se ona upalila palio se i komp, nakon nekog vremena sve bi mu se vratilo na normalu do sljedeceg nestanka struje ili dok on sam nebi ugasenom komp iskljucio iza pa onda upalio.

Uzet ce neko najjeftinije od 300 ili 400W, pa cemo probat, jedino ne kuzim sta je Braker mislio pod ono:pazi kako je vezano?
[ buljko @ 21.02.2006. 15:49 ] @
Kod ATX napajanja nemas sta paziti kako je vezano, trebas biti kreten (i to jak) da promasis kopcu i zub i uz to uguras silom konektor od napajanja. Ranije (kod AT) napajanja je bilo dalako lakse pogresiti ali, verujem da nemas AT napajanje.
To sto si objasnio je malo konfuzno. Izgleda da ima instaliran Win98, a ne mozu ugasiti na prekidac! Zna li kako se to radi na ATX napajanju. Nisam sreo napajanje koje se mora vaditi iz napona da bi se ugasilo. To sto se pali po dolasku napona je stvar postavki BIOS-a ali, sve na stranu, probaj sa nekim starim napajanjem 300-350W pa ako sve radi kako treba kupi KVALITETNO napajanje. To nikad nije bacena para, doprinosi pouzdanosti rada a ne mora se menjati kada i sve ostalo. Ja sam, unazad godinu dana, tri puta menjao plocu i proc i jos stosta ali je kuciste i napajanje isto. To je osnova koja uvek mora biti kako treba. Ako to nije dobro, dzaba ti sve ostalo!
[ braker @ 21.02.2006. 22:03 ] @
Citat:
JOJO847:Nebi vjerovao kakve pogreske se desavaju neiskusnima u spajanju optickih uredjaja ili HDD-a!
vidi ovo npr: http://www.elitesecurity.org/tema/158931-LG-CD-RW-mrtav-skroz

No comment

Ja se vodih chistom logikom pa sam takvo shto iskljuchio kao mogucnost,ali eto sve je moguce.Obzirom na sve,ne bi bilo zgoreg obratiti paznju na konektore:)