[ nvukelic @ 23.02.2006. 13:18 ] @
Od juce mi se iz HD-a cuje vrlo cudan zvuk, do sada ga nikada nije bilo, vrlo visok i piskav, kao npr. kad se brusilicom nesto brusi. Zvuk nije konstantan, vec se javi tako na 10-15 sekundi. Da li mi HD odumire, ili je nesto drugo u pitanju?

Nisu cooler-i, nije nista drugo, sigurno je iz harda.

Pomagajte, bojim se da ne pogubim sve sto imam. Inace HD je star 3 godine.
[ JOJO847 @ 23.02.2006. 15:39 ] @
Prvo svakako napravi backup!!Svaki zvuk iz hdd-a ovakve prirode nije baš poželjan i imaj na umu mogućnost da ako "čačkaš" po njemu da mu to samo može naštetiti.
Kad napraviš backup pogledaj na wd-om sajtu za neki dijagnostički alat da ga pregledaš s njime da vidiš što je, pa onda ako je neispravan možeš ga dati na servis ili kupiti novi.
[ Vill @ 23.02.2006. 22:11 ] @
Bas to sto rece jojo skokni do wd podrske i skini windows verziju wddiag.
Mnogo dobar programcic, ako hdd prodje 2 test koji je u njemu (traje vise od
sata) znaci da je hdd ok, ako nesto nije u redu on ce ti reci. Mali je, pola
mega
[ nvukelic @ 24.02.2006. 00:06 ] @
Uradio sam to (ako si mislio na WD Datalifeguard Diagnostic Tool), prosao je test bez ikakvih gresaka, ali meni je ipak i dalje sumnjiv. Po nekoj logici, svaki zvuk koji se iznenada pojavi, nije ga bilo pre, a pri tome ne zvuci bas lepo, ne sluti bas na dobro. Ili daj Boze da gresim. Samo mi ostaje da se nadam da ce poziveti dok ne skupim pare da kupim novi.
Ima li jos neko neku ideju?
[ codeus @ 24.02.2006. 00:55 ] @
taj zvuk koji si opisao (kao busilica) se desava kada motor izgubi jedan od kontakta te lepo skini plocu i malo iskrivi na gore sva 4 pina od motora da bi imali bolji kontakt.
[ Goran Mijailovic @ 24.02.2006. 01:54 ] @
Koju plocu?
Elektroniku sa harda ili sta??!
[ Vill @ 24.02.2006. 10:43 ] @
Uh, drugar je u pravu, elektronika, na to je mislio. Moje uh ide u tom
pravcu sto elektronika nekad zna da bude zasrafljena torex srafovima.
Videces i sam, mnogo cudan srah, kao impus ali nije. Ja sam uspeo da otvorim
to, zamisli, minus kljuc, stavis, cuknes malo, npr sa rukom, ili cim vec, i
odmah popuste. Pazi, dobro proceni da li ce ti se iskriviti srafciger ili
sraf zglazhuti(malo verovatno). Glupo sada da ides da pazaris torex samo za
to.

Jos nesto. Nabavi progrem Active Smart 2.4x. On ce ti odmah po paljenju
racunara pokazati kakvo je stanje diska. Meni je jednom wdu pokazivao spin
time problem u smartu, i posle 1 mesec on je poceo da klapce. Mozda nije
zbog toga sto je on rekoa, ali je na kraju predosetio kraj diska.

Generalno, kod ovlascenog servisera (ovo je PROVERENO) ce pokrnuti isti taj
progrem WDDIAG, odradi oba testa, na sajtu proveriti garanciju (sto i ti
mozez) i onda, ako je garancija ok, i disk ne valja po testu, zamenjuju
disk, ako je ispravno, kao sto kazez, verovatno, ako su dobre volje
namestice ti te pinove, ako ne, ima da te oduvaju sa "pa dobro poceo je da
vezba muzicko"

Pozdrav
[ ranikolahdd @ 24.02.2006. 10:50 ] @
ako uradis gore navedeo sigurno ostajes bez garancije a mozes i disk da zeznes.
Ako ti neko daje savet u vezi hard a nema ni torax ( sada skoro uvek prisutan na hdd-ovima onda treba da se zapitas....)
Taj zvuk nije od motora posto motor ne moze da radi bez jednog kontakta (step motor)
Zvuk koji se cuje je glava koja svojim nosacem udara u magnete sa zadnje strane jer joj firmwer zadaje muke.
Nikola
[ Vill @ 24.02.2006. 14:50 ] @
Sory Nikola, stvarno ne zelim da se pravim da znam nesto sto ne znam. Samo
sam coveku objasnio kako sam ja to radio kada mi torex nije bio pri ruci.
Znas, nesto mi nije stalo da kupujem i drzim torex u kuci kada cu ga
upotrebiti samo da razbucam hdd na rastavne delove (i to jednom u 10
godina). Elektronika, motori i sve ostalo... Pa jednostavno, zato imam tebe,
ako ikada budem imao problema sa hddom tebi cu se javiti.

Nego, pre si govorio da nije lako da se popravi firmware na hardu (udateuje
, flesuje). Da li je za to potrebno cupanje cipova sa elektronike, da li bi
coveku zamena elektronike donela boljitak,

Koliko uopste cenis da taj hdd ima da zivi sa takvom mracnom prognozom
(igla, udarci, magneti)?
[ ranikolahdd @ 24.02.2006. 15:39 ] @
izvini jesam preterao
pozdrav
[ nvukelic @ 25.02.2006. 13:14 ] @
Ljudi, otisli ste gde ne treba! Necu ja da otvaram svoj hard disk i samostalno da ga "popravljam" jer ipak nisam dovoljno kompetentan, mene samo interesuje da li je neko imao slicna iskustva i kakve su bile posledice, tj. da li mu se blizi kraj i vreme da ja kupim novi?
[ D3dBl4cK @ 11.11.2014. 12:23 ] @
Imam problem sa hardom od juce. Sve lepo radi i onda odjednom se cuje kako hard usporava tj staje i onda se ponovo pokrene. Posle tog zvuka sve mi na racunaru stane (ako igram igricu samo zabaguje,svi otvoreni prozori pise "not respondig") ali mis mogu da pomeram i mogu da refreshujem. Minut nakog toga opet sve radi normalno. Ovo mi se desava sve cesce pa bih voleo da mi neko kaze sta da radim i da li ima nade za ovaj hard. Molim vas odgovorite sto pre jer sam nasao da kupim neki hard povoljno a ne bih da ga kuupujem dzabe ako ovo moze daq se popravi.Hvala
[ gilopile @ 11.11.2014. 12:45 ] @
Prvo proveri, tj. disable-uj u power managmenet-u da se HDD ne gasi kada nije uposlen u roku od 3 min. Mozda mu treba toliko vremena da se inicijalizuje posle gasenja, pa ti zato zabode sistem...

[ D3dBl4cK @ 11.11.2014. 12:51 ] @
Hvala na brzom odgovoru. Nije to. Bilo je do sata kabla. Zamenuo sam ga i evo sad radi ok. Odradio sam test u wd programu za hard i pise da ima neke bad sektore. Zna li neko neki besplatni program koji popravlja bad sectore? Probao sam sa hdd regeneratorom ali on popravi samo jedan jer je ne registrovana verzija, takodje sam probao da ga registrujem ali ne ide. :P Na proslom kompu ovaj program je odradio odlican posao a sad nmg da ga registrujem
[ D3dBl4cK @ 12.11.2014. 22:42 ] @
Evo slike od harda pa mi recite da li je to strasno,tj da li moze da se popravi? Od kada sam promenuo sata kabl nema problema ali sam ipak proverio u sentinelu i ovaj rezultat sam dobio.