[ Shadowed @ 14.11.2002. 16:46 ] @
Posto sam totalni pocetnik sa assemblerom (znam pomalo kako funkcionisu stvari ali nista nisam probao) interesuje me da li postoji neki standardni editor i kopajler (po mogucstvu da je to jedan program). Znaci da postoji provera sintakse i sl u editoru. Takodje pod onim standardni podrazumevam da mogu da se koriste sve instrukcije i najnovijih procesora (znam "pocetnik a odmah bi sve" ali hocu da ako ucim da radim sa tim imam sve mogucnosti na raspolaganju) i da je u pitanju software neke poznatije firme, jednom recju nesto sto predstavlja standard. Kao Microsoft C++, Borland C++ itd.
[ ljuban @ 17.11.2002. 19:56 ] @
To je sada malo diskutabilna stvar. Zasto za pocetak ne uzmes Macro Assembler, ili MASM. Zadnja verzija koju sam koristio je 6.13, mada su ti za pocetak i ostale dobre. U okviru njega imas sve editor, kompajler, dibager...

[ Mikky @ 18.11.2002. 00:43 ] @
zavisi za koju platformu, npr ja koristim RadAsm jer pretezno pisem win32 programcice pa ti za to mogu dati savete

potrazi na google "RADasm"
win32 editor, po ugledu malo na visual c++
ja ga koristim i zadovoljan sam

to ti je entuzijasticki projekat od asm programera za asm programere
u stvari pretezno je napravljen za pravljenje win32 aplikacija, mada mozes i da pises i za dos

trebace ti i masm
njega ces naci na sajtu hutch-a, kucaj "hutch masm" posto te sajtove nepamtim bas najbolje

za debuger googlaj "ollydbg"

za tutoriale www.win32asm.cjb.net

to je dovoljno za start

eh da ovo sam ti dao znaci asembler u win32 okruzenju, mozda bi bilo najbolje ako si pocetnik, da se prvo malo zezas u dos-u, potrazi knjigu art of assembly language i kompajler A86, to je jednostavan kompajler za dos
ja sam sa njim poceo

procitaj neke starije teme odavde i nacices jos korisnih saveta + resursa za ucenje
[ Shadowed @ 18.11.2002. 13:03 ] @
E hvala vam na odgovorima. Mislim da cu probati sa MASM-om...
Ovde prilicno pominjete platforme (OS-ove) za koje je neki assembler. Da li je moguce praviti programe u asm-u tako da rade pod svakim operativnim systemom (ionako se u asm-u radi direktno sa hardverom)?
Nisam stigao da pogledam ovaj www.win32asm.cjb.net ali da li ima nekih tutorijala na srpskom?
[ Mikky @ 18.11.2002. 22:01 ] @
pa program u asm mora da stoji u nekom izvrsnom obliku, taj izvrsni oblik zavisi od operativnog sistema
na win32 to je PE exe
na unixu je to npr elf file format

asm nije kao C znaci platform independent, vec veoma zavisi od pc arhitekture i operativnog sistema

za tutorial na srpskom....hm znam ali necu da ponavljam 100 puta
pogledaj stare teme i ove sticky
[ Shadowed @ 19.11.2002. 12:36 ] @
Kada sam pomenuo platformu mislio sam na OS.
Nisam imao pojma da prevedeni C moze da se izvrsava na vise operativnih sistema.
Izvinjavam se ako sam pitao za nesto sto je vec bilo na forumu ali sam tad bio u zurbi (pa nisam pogledao cak ni link koji je bio na ovoj temi). Odoh sad da trazim...
[ Mikky @ 19.11.2002. 22:38 ] @
ne moze prevedeni C da se izvrsava na razlicitim platformama
nego C sors mozes uz male ili nikakve izmene da kompajliras na razlicitim platformama i da se uspesno izvrsavaju (naravno uslov je da se pri pisanju sorsa programer pridrzazvao standarda koji omogucava tu portabilnost, ANSI standard)

to je jedna od jacih pozitivnih osobina C-a
[ Shadowed @ 20.11.2002. 16:11 ] @
E, to vec ima smisla. Ja sam tako i mislio dok nisam procitao tvoj post ali smo se sporazumeli.
Sto se assemblera tice koristio bih MASM samo sto niko nije ostavio link. Odoh sad na Google, mada bih voleo da znam koji je sajt proizvodjaca da ne skidam svasta.
[ Mikky @ 23.11.2002. 01:03 ] @
masm skini odavde http://www.movsd.com/