[ darkomit @ 08.03.2006. 14:02 ] @
Da li neko mozda ima zadatke i teorijska pitanja koja se daju na takmicenjima srednjih skola iz modeliranja(ProE ili ProDektop)??Hitno su potrebna?!!Hvala unapred!!
[ sanibo @ 11.03.2006. 13:03 ] @
Ako tako mislis pobediti, onda nemam reci!!!
Gde je entuzijazam, zelja za pobedom, ferplay???
[ googi @ 13.03.2006. 06:02 ] @
Ja imam odstampana pitanja i zadatke, a mozes ih naci na www.tsms.kg.edu.yu i izaberi opciju takmicenja. Gde se odrzava takmicenje na koje ides ja idem u Kraljevo.
[ darkomit @ 07.04.2006. 14:02 ] @
Pa nema nista na tom sajtu...:(
[ K_r_L_e @ 07.04.2006. 22:26 ] @
>
[ K_r_L_e @ 07.04.2006. 22:39 ] @
Da li si pokusao na opciji PREUZIMANJE.
Tu su se prosle nedelje nalazili i testovi i predlozi radova.
Od tih radova je izvucen jedan koji je bio za oblasna takmicenja.
Ako te interesuje zadatak za republicko takmicenje, on ce biti potpuno nov, a najverovatnije ce ga zadati neko sa Masinskog fakulteta ili iz privrede.
[ Mementor @ 07.04.2006. 22:41 ] @
Na oblasnom,na kome sam i ja bio,u Smederevskoj Palanci,pobedila je ekipa iz Smedereva,radeci u programu Solid Works 2005...Zadatak je bio predlog prakticnog rada iz Leskovca,jahac zice vucne zeleznice.Verovatno su upuceni videli,to je onaj stalak sa jednim velikim,jednim malim koturom,obvojnicom i kukom....Znaci prva tri mesta Smederevci i 4. Boranin...Svo cetvoro idu na republicko,ali mislim da ce opet Tehnoart iz Bg-a biti najbolji...Inace kad sam vec kod njih,da li neko zna njhov sajt,ako ga uopste imaju,jer ja nisam mogao da ga izguglujem..?
[ K_r_L_e @ 07.04.2006. 22:51 ] @
Ja sam vam bio u komisiji za prakticne radove
[ Mementor @ 07.04.2006. 23:05 ] @
Hm,evo sad gledam bilten,i nema tvog imena,jedino ako nisi Dusan Krstic iz Cuprije?
[ K_r_L_e @ 08.04.2006. 18:21 ] @
Glavom i bradom. Samo sam ipak Dragan Krstic a u Cupriji radim u Tehnickoj skoli.
[ googi @ 10.04.2006. 13:51 ] @
Na republickom ce biti primer kardanskog krsta. Vec sam cuo neke najave oko toga. Inace ko koristi Solid paket taj razbija na takmicenjima.
[ Mementor @ 10.04.2006. 17:36 ] @
Ej,majstore,jel ima negde PDF tog kardanskog krsta?.Cuo sam da nije naivan,ali da je dosta laksi od onih ranijih primera iz Tehnoarta
[ googi @ 11.04.2006. 06:25 ] @
Valjda ima na sajtu www.tsms.kg.edu.yu ali je oko 8 MB-a kako sam ja cuo. To su mi rekli takmicari iz Uzica koji su znali koji ce primer biti pre takmicenja i oboje se plasirali na republicko, a radili su Pro Desktop 2001.
[ Mementor @ 11.04.2006. 12:22 ] @
Ma nema to na ovom sajtu,moracu da potrazim na nekom drugom..>U svakom slucaju 'fala
[ mnicic @ 27.04.2006. 14:50 ] @
pazi, bio ja svojevremeno (u cetvrtoj godini s.skole - pre 2 god) prvo na okruznom (ili kako se vec zove) i onda na republickom. mozes slobodno da vezbas bilo koje primere, jer ti u sustini razvijas logiku. prvo sto cu ti preporuciti je da ako si u mogucnosti ne radis u ProDesktopu, mene je on na oba takmicenja zeznuo jer se iskljucuje. ima program neke gadne probleme. to si i verovatno ti primetio pri radu. jer ce ti se desiti kao i meni da ti se iskljuci u toku rada i onda sve iz pocetka.

nemoj da bezis od tezih primera, bolje potrosi vise vremena na taj jedan zadatak nego da uradis vise zadatka za to isto vreme.

p.s. i da ti preporucim da ucis teoriju. elemente, konstruisanje... znas sta vec sve ide.
[ grga1987 @ 28.04.2006. 22:20 ] @
U pravu si shto se tice Pro/Desktopa.Pravi je shit.
Mene je proshle godine zeznuo na republickom takmichenju.Zato ove godine radim u Solid Works 2005.
I za takmichenja je odlichan.Brz je i nema bagova kao Pro/Desktop.Mada su svi Solid paketi odlichni nema shta da im se zameri.

Ima li ko da dolazi sada 12 i 13 maja u Kraljevo na republichko takmichenje?

[Ovu poruku je menjao grga1987 dana 28.04.2006. u 23:23 GMT+1]
[ mnicic @ 28.04.2006. 22:24 ] @
mozes i u solidworks. i on je isto jak alat. samo max. izbegavajte ProD. mene je zeznuo na takmicenju a i ovako pravi probleme. ja sam presao na inventor, catia-u...
[ Zeger @ 08.05.2006. 13:48 ] @
Ima li neko da je radio u ProENGINEER Wildfire 3?
[ Mementor @ 08.05.2006. 19:57 ] @
Paracinci su radili u Wildfire 2.0 ,ali su imali nekih problema,jer je program zakucavao i pravio neke ''pometnje''
[ mvucetic @ 09.05.2006. 16:03 ] @
Ja idem u Kraljevo i radim u Pro/Engineer WF2.0.

Sto se tice WF3.0 mislim da nece nikog biti jer je jos uvek slabo zastupljen kod nas/
[ blekiwajt @ 06.03.2007. 18:20 ] @
Jel zna neko gde mogu da nadjem model kompletnog vagona voza sto je uradio neki kralj iz NS i dobio nagradu 2003god...tad sam i ja bio u srednjoj i takmicio se u somboru u Pro/Engineer-u
Zelim da pogledam taj fantasticni rad
[ DREAMER_031 @ 16.05.2008. 14:59 ] @
Ovako, ove godine je Republichko Takmichenje odrzhano u Pozhegi (moj rodni grad)...
Praktichni rad je bio potpuno nov, i uradjen je nezavisno bash za takmichenje, i stigao je u zadnjem trenutku koliko sam obaveshten...
Rad se sastojao iz sedam elemenata, inache to je bio Vadichep za pampur iz flashe...

Shto se tiche komponenti, bilo ih je zaista malo kao shto vidite, ali to su ipak bile problemske komponente...
Najvishe vremena odnoslio je telo, (kako zbog kompleksnosti, tako i zbog po malo nejasnih projekcija)...
Takodje, spiralni deo jedne komponente je zadavao svima velike muke, jer u principu pravilno mogu da ga odrade samo Pro/Engineer, i Catia, zbog promenljive krive... ja sam u Solidu uspeo da odradim tu spiralu, ali dodushe ne potpuno identichnu, ali vrlo priblizhnu (samo sam izostavio neke radijuse-nisu mogli da se urade)...

Inache moja malenkost (JA, he he, moram malo da se hvalim, jbg, nadam se da mi necete zameriti) sam na praktichnom radu uzeo 144,1 poen, i tu sam bio drugi, odmah iza nekog lika iz Tehnoarta koji je imao oko 146, dok sam na teorijskom takodje bio drugi, s'tim shto je taj dechko iz Tehnoarta dosta slabije odradio od mene, tako da je konachan skor Prvo mesto sa 182,56 poena... I ja sam vrlo zadovoljan... :D he he...

Da li zbog treme ili necheg drugog, teorijski deo je jako loshe uradjen, niko nije imao preko 39 poena, ja lichno 38,5...
Inache treca sam godina, i proshle godine sam uchestvovao na ovom takmichenju, i zauzeo 5. mesto.. Eej mozhda me neko i poznaje ovde????... :D he he he... :D

[ mensa @ 16.05.2008. 20:16 ] @
moras da vodis malo racuna kad pises nesto na nekom forumu da mozda ima neko ko se bavi konstruisanjem i ko je mozda bio u nekakvij komisiji na takmicenju. takmicari su 2 dana otprilike znali sta ce da padne na testu. kako biva na svakom takmicenju, u svakom gradu domacini imaju neke privilegije. svaka cast na postignutom rezultatu i samo tako nastavi, jos i da ti kazem da se ne hvalises nego nastavi kako si i do sad. posto si 1/3 fazona pohvatao iz modeliranja savetujem ti kao prijatelj da pocnes da modeliras u CATIJI ILI PRO E. Ako imas neke nedoumice javi se rado cu da pomognem. inace ajde i ja da se pohvalim. JA SAM EVROPSKI PRVAK U KONSTRUISANJU I MODELIRANJU. POZZZ
[ tibetanac @ 17.05.2008. 21:07 ] @
Da li neko moze da postavi slike tog rada sa republickog takmicenja u Pozegi.

Pozdrav!
[ googi @ 18.05.2008. 14:41 ] @
Imate tehnicku dokumentaciju za primer sa republickog takmicenja u Pozegi na RapidShare-u. Evo i linka za skidanje fajla vadicep u pdf-u

http://rapidshare.com/files/115789287/vadicep.pdf.html

Poz
[ grga1987 @ 19.05.2008. 20:27 ] @
Model uopste nije bio tezak, ali je zanimljiv za rad. Filipe tebi svaka cast, nastavio si tradiciju!
Pozdrav
[ Leruman @ 21.05.2008. 06:08 ] @
Interesuje me koliko je vremena bilo dato da se uradi model koji je bio na takmičenju u Požegi.
[ tibetanac @ 24.05.2008. 10:34 ] @
Da li je neko uradio zabusivac.
Cini mi se da on nije bio bas jednostavan.
[ DREAMER_031 @ 07.11.2008. 10:56 ] @
Uff, evo mene opet... Ma mensa, ne hvalim se, vishe sam pokushao da kazhem da se nije znalo do zadnjeg trenutka shta ce biti na takmichenju, poshto je stiglo zapechaceno, i da kazhem kako je samo takmichenje proticalo...

I nikakvih ustupaka, niti bilo kakvih pogodnosti nije bilo za domacina, da je tako bilo, ne bih se uopshte ni takmichio... Chak mi je posle takmichenja recheno da se moj komp u toku pregledanja zabadao i bagovao (a imao sam muke sa tim u toku rada - 3 puta mi je pucao program)...

Da, da, u pravu si , Catia je odlichan program, vrlo pouzdan, i vrlo popularan, znam da radim dosTa u njemu... Medjutim, i Catia ima svoje bagove, i momente kad pochne da puca i zeza...
Preko leta, sam radio sa Catiom, i imao sam veeeelikih problema sa konverzijom iz Solida u Catiu (step, igs), a po nekad, i iz Catie u Power Mill (takodje step, igs), pa nisam bash zadovoljan kako je to funkcionisalo, i zato josh neko vreme nemam nameru da se prebacujem sa programa na program, kad sam Solid savladao, onoliko koliko smatram sebi za potrebnim, a to def. nije samo modeliranje sa gotove tehnichke dokumentacije...

Shto se tiche rada, bilo je dato 3 sata za rad sa tehnichkom dokumentacijom...

Zabushivach je mogao da se uradi dosta brzo, ko je znao...

Meni je inache za zabuishivach bilo potrebno 25 minuta (nisam 25 minuta crtao vec sam 20 minuta od tih 25 smishljao kako na najlakshi nachin da ga uradim), dok nisam ukachio fazon kako da postavim krivu na kojoj ce moci da prodje sweep bez problema... naravno, sve shto sam izostavio prilikom modeliranja, mi je oduzeto od bodova... to su nekih 5.9 poena, shto zbog tih sitnih propusta, shto zbog izostavljenih osnih linija i kota...

Najvishe vremena za rad, i samo modeliranje, je mozhda nosilo telo, ali dobro...

Naravno sad kada chovek razmishlja, seti se da je mogao na mnogo lakshe nachine da odradi model, ali na zhalost, vecina zna kako po nekad ume trema da zezne stvar...

Takodje Uzhichani su jako dobro ove godine odradili takmichenje...

Hvala Grga, videcemo shta ce ove godine biti...

Nadam se da sam odg. na ono shto vas je zanimalo... Pozzz!!!

[ mensa @ 07.11.2008. 11:14 ] @
slusaj sta je bilo bilo je. . ako te modeliranje zanima samo nastavi napred. svasta se desavlo u pozegi i nastavi da radis sa catiom. ne opterecuj se sa pozegom ili bilo cime sto je vezano za nju. puno srece u daljlem radu. ako ti nekad bude trebala neka pomoc javi se
[ Profes @ 22.11.2008. 22:13 ] @
Pozdrav za Vesnica. Lozana
[ cirko @ 23.11.2008. 15:38 ] @
Prema prici ocevidaca koji su bili u Pozegi
na takmicenju kazu da je bilo mucki
jer nisu dali sa se vide radovi.
[ CigaJazz @ 19.12.2008. 14:44 ] @
[email protected]

Ko će da ide na takmičenje 2009e :)
[ slobarunner @ 05.04.2009. 15:19 ] @
Moze li neko da okaci prakticne radove koji su bili par prethodnih godina na republicnim takmicenjima???
I da li neko mozda zna rezultate sa owogodisnjeg oblasnog Wojwodjanskog takmicenja??
Pozdraw

[Ovu poruku je menjao slobarunner dana 05.04.2009. u 17:02 GMT+1]
[ cirko @ 08.04.2009. 14:46 ] @
Kakvi su zadaci sada bili imali koga da kaze
[ slobarunner @ 09.04.2009. 21:41 ] @
Na owogodisnjem oblasnom Wojwodjanskom takmicenju koje se odrzalo u Subotici, prakticni rad je bio anemometer, koji je po mnogima bio tezak... Ima li neko mozda tehnicku dokumentaciju anemometra??
Pozdraw
[ tibetanac @ 10.04.2009. 00:15 ] @
Uskoro bi trebalo da zavrsim t.d. pa cu da stavim svima koji su radi da pogledaju. Mogu i modele da postavim. Samo da zavrsim.]

POZDRAV!
[ grga1987 @ 11.04.2009. 11:59 ] @
Evo tehnicke dokumentacije od anemometra koji je io na takmicenju. Deo je izuzetno zanimljiv.


http://www.megaupload.com/?d=PG2HN95W

Evo i linka od grupe sa facebook-a gde sam ostavio slike, za one koji hoce da vide kako izgleda kada je uradjen :D

http://www.facebook.com/group.php?gid=49605835036

[Ovu poruku je menjao grga1987 dana 11.04.2009. u 13:20 GMT+1]
[ tibetanac @ 11.04.2009. 14:00 ] @
Da li je neko raspolozan da postavi delove i sklop za anemometar. Ja sam uradio u SW ali mi pokazuje da ima neka preklapanja. Neznam da li sam ja napravio neku gresku ili ne.
POZDRAV!
[ grga1987 @ 11.04.2009. 23:08 ] @
Sigurno si napravio gresku, nema preklopa i dokumentacija je korektna.

[Ovu poruku je menjao grga1987 dana 13.04.2009. u 02:43 GMT+1]
[ cirko @ 12.04.2009. 20:53 ] @
Ako si tacno uradio nema preklopa
[ slobarunner @ 21.04.2009. 00:59 ] @
Ima li neko tehnickih dokumentacija od raznih radowa da postawi na owaj sajt, mislim da ce swakome dobro doci da malo wezba? ;)
Pozdraw
[ MaliBatica @ 25.04.2009. 15:16 ] @
Jel to to sklop sam po sebi nije ni najmanje tezak samo ima malo vishe cifranja pa jel ima neko josh neke dokumentacije,
Evo iz drugog ugla jel dobro

[Ovu poruku je menjao MaliBatica dana 25.04.2009. u 17:20 GMT+1]
[ cirko @ 25.04.2009. 16:03 ] @
Na telu ti rebro nije dobro uradjeno ili se ne vidi
Pozzzzzzzzzzzzzz
[ tibetanac @ 19.05.2009. 16:16 ] @
Da rebro nije dobro uradeneo.
Da li neko ima tehnicku dokumentaciju sa republickog takmicenja u Smederevu od 15.05.2009.

POZDRAV!
[ cirko @ 19.05.2009. 22:35 ] @
Koliko sam obavesten bio je zanimljiv zadatak
Nosac alata rendisaljke
[ MaliBatica @ 20.05.2009. 16:24 ] @
Koje rebro,recite mi da ispravim.Ako uspem negde da skeniram postavicu par sklopova,A0 i A1
[ Sc0rp10 @ 12.10.2009. 19:08 ] @
Jel bi neko bio ljubazan ako ima da postavi uradjen anemometar u proE,mislim na 3D modele ne sliku?
[ tibetanac @ 23.05.2010. 19:52 ] @
Motorna testera, zadatak sa republickog 2010. Da li je neko probao da odradi stublinu. Sve sam odradio samo mi nije jasan deo tamo gde treba da bude svecica. Ili nije sve definisano ili ja to ne razumem.

POZDRAV!
[ Profes @ 27.05.2010. 12:32 ] @
Ima li neko bodovnu listu masine za cedjenje koja je bila na Oblasnom takmicenju?


[Ovu poruku je menjao Profes dana 27.05.2010. u 15:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Profes dana 27.05.2010. u 17:22 GMT+1]
[ grga1987 @ 27.05.2010. 13:47 ] @
Jel ima neko da mi da link ili okaci dokumentaciju radova sto su bili na oblasnom i republickom takmicenju 2010 godin?

Hvala!
[ nikolaiffb @ 29.11.2010. 23:41 ] @
Citat:
grga1987: Jel ima neko da mi da link ili okaci dokumentaciju radova sto su bili na oblasnom i republickom takmicenju 2010 godin?

Hvala!


Javi mi se na email i poslacu ti!
By the way...bio sam na oba takmicenja.
[ mensa @ 30.11.2010. 16:26 ] @
ahhhhhhh svake godine u isto vreme eh to takmicenje iz modeliranja.
[ sanibo @ 30.11.2010. 20:14 ] @
Citat:
mensa: ahhhhhhh svake godine u isto vreme eh to takmicenje iz modeliranja.


ne znam da li je ovaj komentar kao uzdah za propuštenim ili nešto drugo, ali nešto mi govori ako bi se takmičenje iz modeliranja organizovalo u "grandu" na ružičastoj televiziji bilo bi mnogo više emotivnih komentara, možda i navijačkih :)
[ Milos Majstorovic @ 06.12.2010. 22:42 ] @
http://www.msradojedakic.edu.rs/PROFESORSKA%20TABLA.html
[ mensa @ 06.01.2011. 15:34 ] @
realno gledano ono sto sam ja izmodelirala ti nikad neces, a tvoje prozivke na ovom forumu nikuda ne vode
[ sulccc @ 06.01.2011. 15:59 ] @
Aleksandra,daj da pogledamo tvoj rad!?
[ sanibo @ 07.01.2011. 13:04 ] @
Citat:
mensa: realno gledano ono sto sam ja izmodelirala ti nikad neces, a tvoje prozivke na ovom forumu nikuda ne vode

Realno gledano, očekivao sam suvisliji odgovor od osobe koja se potpisuje sa "mensa". To je dokaz da je kod nas skoro sve naopako. Ne pada mi na pamet da kažem da TI nećeš nikad izmodelirati ono što sam ja, jer nisam toliko ograničen. Svi znamo da u ovom poslu ne postoji ništa što neko neće moći izmodelirati samo je pitanje vremena koje će utrošiti, neko manje neko više. Ali da ne bi filozofirali ja ću okačiti jedan od mojih modela koji mi je pri ruci, a nakon što ti okačiš nešto svoje ubaciću i robota koji ima SAMO 29000 PARTOVA!

ps. Moja opaska u vezi takmičenja je u prevodu značila da ni meni nije više zanimljivo modelirati nož za pizzu ili vadičep, ali ovi mladi ljudi moraju početi od nečega i dobro je da ih to interesuje.
Ajd uzdravlje i SRECNI PRAZNICI!


[Ovu poruku je menjao sanibo dana 07.01.2011. u 14:49 GMT+1]
[ MaliBatica @ 07.01.2011. 13:45 ] @
Citat:
mensa: realno gledano ono sto sam ja izmodelirala ti nikad neces, a tvoje prozivke na ovom forumu nikuda ne vode


Modeliranje,modelovanje,dizajniranje...itd nije masinstvo,nije filozofija masinstva izmodelovati,neku nepravilnu povrsinu,recimo zavesa na promaji ili neke druge nebuloze.Ja sam studirao da bih bio masinski inzenjer a ne dizajner ili modelar.

Ima tu mnogo dumanja i razmisljanja sto Sanibo kaze,sve se moze uraditi,samo je pitanje vremena,nekom treba za neku stvar vise,a nekom manje vremena,vazan je pristup resavanju problema i nacin razmisljanja,opet ti ponavljam masinstvo nije modelovanje ekstremno slozenih povrsina koje nicemu ne sluze osim da kazes da eto znas to da uradis.

Arogantnost,oholost i prepotentnost znaju jako da se obiju o glavu,a to znam iz licnih i pozitivnih i negativnih iskustava.

Hvala Sani,i ja svima zelim sretne praznike!!!
[ grga1987 @ 07.01.2011. 19:18 ] @
Potpuno ste u pravu, nije masinstvo modeliranje vec sasvim druga stvar. A modeliranje je samo alat koji pomaze inzenjerima pri radu. Bez nacina razmisljanja dzaba je znanje modeliranja.

Srecni praznici.



[ Aleksej79ns @ 18.02.2011. 19:48 ] @
https://static.elitesecurity.org/uploads/2/7/2778989/ASM_1.jpg

Ovo izgleda dobro do jaja! :)

Zanimljiva tema... Ja sam isto srednjoj isao na takmicenje masinskih skola. 8) Samo tada to nije bilo fensi kao danas! ;)

To su bile 90. i svi smo bili siromasni, niko nije imao kompjuter... :( Tako da i nije bilo smera za kompjutersko projektovanje, ili kako se vec zove.
[ tibetanac @ 18.02.2011. 19:57 ] @
Moze li neko da da crteze za ovaj zanimljiv sklop ili partove ako ih ima.
[ sanibo @ 19.02.2011. 14:17 ] @
Citat:
tibetanac: Moze li neko da da crteze za ovaj zanimljiv sklop ili partove ako ih ima.

ne moze :)) autorska prava i ostale kocnice...
[ nikolaiffb @ 30.06.2012. 12:25 ] @
Zadatak sa Republickog takmicenja 2012:
Podsklop masinice za ribolov.
Download:
http://zms.edu.rs/kompkonstruisanje1.html?download=93

Ako neko ima zadatak sa oblasnog takmicenja 2012 neka postavi? Nema ga nigde na netu...

Edit:
Nasao sam ga ovde http://www.sezaisurroi.com/att...cle/52/SIGURNOSNI%20VENTIL.pdf
[ ProfesTD @ 03.07.2012. 18:01 ] @
Ima li neko zadatak u .pdf sa Oblasnog takmičenja 2011. Ventil sa sondom
[ nikolaiffb @ 22.07.2012. 12:20 ] @
Citat:
ProfesTD:
Ima li neko zadatak u .pdf sa Oblasnog takmičenja 2011. Ventil sa sondom

Imam ja modelirano u SW. Napravio sam PDF od crteza.
Izvinite na kasnom odgovoru. Ne dolazim cesto ovde ;)
Code:
https://www.dropbox.com/s/ml2sa6ca2niydee/VENTIL%20ZA%20SONDU%20-%20OBLASNO%202011.pdf


[ ProfesTD @ 22.07.2012. 17:25 ] @
Pa ovo je bolje od originala. Svaka čast.
[ Milos Majstorovic @ 23.07.2012. 14:52 ] @
http://www.msradojedakic.edu.rs/PROFESORSKA%20TABLA.html

Na ovoj strani imate 50 -tak konstrukcija za crtanje.
[ ProfesTD @ 24.07.2012. 15:01 ] @
Stranica je veoma korisna. Ako smem da primetim bila bi još bolja ako biste stavili zadatke sa školskih i gradskih takmičenja u Beogradu ( neke ste postavili ). Test iz modeliranja za treći razred trebalo bi dopuniti pitanjima iz modeliranja ( čini mi se da su sva ova pitanja iz mašinskih elemenata ). Bez obzira na ove male predloge stranica je odlična i veoma korisna.
[ Milos Majstorovic @ 09.10.2012. 21:49 ] @
Ja sam postavio sve zadatke sto imam, ako imate jos neki zadatak posaljite mi ga. Test iz modeliranja koji ste pokrenuli je za ucenike III razreda smera masinski tehnicar za kompjuterko upravljanje. Po programu ja im predajem i modeliranje i masinske elemente u okviru tog predmeta.
[ tibetanac @ 03.12.2012. 13:30 ] @
Da li neko ima izmodeliran deo "ZICA" za masinicu za ribolov. Interesuje me kako je odradjena zica, pomocu revolve ili nekako drugacije.
Cini mi se da u zadnje vreme se malo preteruje sa ovim zadacima iz modeliranja, ovako teske zadatke ne rade ni na fakultetu to su reci jednog asistenta.

HVALA!
[ ture27 @ 04.12.2012. 11:55 ] @
Mrzelo me da čitam sve postove pa pretpostavljam da se radi o žici koja namotava najlon na kotur mašinice.
Ne znam u kojem programu modeluješ, ali u SW-u otprilike ovako:

koristi 3D Sketch da bi nacrtao konturu žice. Sa TAB tipkom prelaziš iz jedne ravni u drugu. U jednoj ravni ćeš imati onaj glavni luk žice a u ostalima onaj deo preko kojeg se žica spaja sa ostatkom mašinice.

Kada to završiš, normalno na jedan kraj žice napravi ravan, u kojoj ćeš nacrtati kružnicu koja je prečnika kao tvoja žica.

I uz pomoć opcije SWEP (valjda se tako piše, zaboravih) odradiš posao.

Nadam se da sam dobro shvatio tvoje pitanje.

POZZ
[ tibetanac @ 04.12.2012. 15:49 ] @
Hvala, radim i u SW i Inventor-u. Pretpostavio sam da mora 3D skica. Nisam još odradio ali se nadam da cu uspeti.
Mene interesuje samo ko smišlja ove zadatke, mislim da su malo preteški za decu srednjih škola. U čemu je onda poenta da neko modelira tri sata
i da ne može da završri sve.

Hoću reći da ga preteruju!!!!


POZDRAV!
[ smsoft @ 04.12.2012. 18:45 ] @
Bravo Sanibo, ako si ti ovo izmodelovao. Inace za one koji ne znaju, to je obrtno postolje teretnog vagona (Y25 Lsd), sa sve bocnim klizacima i gornjom i donjom obrtnom soljom.
Da bi se ovo pravilno uradilo potrebno je dosta vremena, a pre svega odlicno poznavanje kolskog sloga i vagonogradnje uopste.

moje izvinjenje, nisam gledao datume na prethodnim postovima
[ tibetanac @ 22.12.2012. 14:45 ] @
Dam li je neko odradio oprugu za sigurnosni ventil. Ako je neko uradio moze li reci u cemu je caka. Ja je odradim ali nikako da pogodim dimenziju od 175 tj visinu opruge.


HVALA!
[ rade.zrnic @ 22.01.2013. 05:10 ] @
Pratim sve teme koje se tiču modeliranja. Malo sam stariji da bih učestvovao na takmičenju. Radim u ProDestop-u i mislim da se dosta dobro snalazim. Program je zastario i "voli" da podmetne nogu ako nije "Ctrl+S" posle maltene svake povučene linije ili ekstrudiranja, hehheh... Hteo bih da radim i u nekom drugom programu, SW, Katya ili neki drugi nebitno, samo što nemam pare da kupim tako nešto. Imal' neko ko mi može pomoći oko toga?
Ovde sam okačio jedan rad u .JPG formatu koji i nije samo puko modeliranje, zaista radim tu mašinu a imam nameru da je dovedem do CNC upravljanja.
Hvala unapred, pozdrav
[ A.G.KG @ 22.01.2013. 07:43 ] @
moja iskrena preporuka je Autodesk Inventor ...posle verzije 2009 inventor postaje ozbiljan alat.
postavljam detalj mashine koju smo radili prethodne godine ... masina ima oko 17.000 elemenata.
neki podsklopovi su bili pod FEM analizom i kasnije provere su potvrdile rezultate. Bitniji sklopovi su parametarizovani i vrshena je simulacija kretanja, kasnije su pravljene renderovane slike i video radi prezentacije.
Moje mishljenje i mishljenje mojih kolega sa kojima radim da je Inv2012 sasvim pristojan alat ...da ne kazem veoma dobar. :)
Tako da ti preporuchujem da se oprobash u njemu

sve najbolje u zivotu i radu
[ ProfesTD @ 06.03.2013. 09:19 ] @
Da li neko zna gde će biti Oblasno takmičenje za mtkk 26.04.2013. ?
[ tibetanac @ 06.03.2013. 19:25 ] @
Za koju oblast, Niš-Leskovac-Vranje i ostala mesta u ovoj oblasti valjda u Prokuplju, ali nisam siguran.
[ ProfesTD @ 10.03.2013. 09:40 ] @
Mislio sam na raški,rasinski,zlatiborski,moravički,kolubarski i mačvanski okrug. Najveća oblast .
[ nikolaiffb @ 30.03.2013. 11:04 ] @
Jel moze neko da postavi rad sa oblasnog takmicenja 2013. ?
[ tibetanac @ 29.04.2013. 14:13 ] @
Voleo bih da onaj ko smišlja zadatke za modeliranje okači i negde rešenja. Mislim partove i sklop. Na ovom takmicenju ako sam ja dobro video problem za modeliranje je bio točak. Paok točka je trebalo da se odradi opcijom loft ali tu nastaje problem jer pojedini programi ne mogu da spoje paok sa ostatkom točka. Onaj ko zadaje zadatak trebalo bi i o tome da vodi računa.

[Ovu poruku je menjao tibetanac dana 29.04.2013. u 15:33 GMT+1]
[ tibetanac @ 24.05.2013. 22:52 ] @
Zadatak za republicko takmicenje 2013 da li neko ima

[Ovu poruku je menjao tibetanac dana 25.05.2013. u 19:56 GMT+1]
[ Milos Majstorovic @ 27.07.2013. 08:12 ] @
Evo jedne nove dokumentacije za crtanje.

http://www.msradojedakic.edu.r...IRANJE/Autodizalica%20TARA.pdf
[ Milos Majstorovic @ 27.10.2013. 07:51 ] @
http://www.msradojedakic.edu.r...E/Hladnjak%20ulja%20Milica.pdf
[ sanibo @ 28.10.2013. 23:56 ] @
Uvek pogledam zaatke s takmicenja, kada deca ovo izmodeliraju da li uce kako to i da izrade? Kojom tehnologijom?
Konkretno me zanima nosac navrtke na autodizalici, kojom tehnologijom ce se napraviti odn. tehnoloski postupak u par recenica i s kojim alatima?
[ Milos Majstorovic @ 30.10.2013. 12:36 ] @
Plasticnom deformacijom, prvo probijanje otvora, isecanjem po obimu spoljne konture, pertlovanje oko ivica i na kraju savijanje na sredini. Tesko bi se dobio tacan taj oblik na sredini, morali bi da se pertlovi vare. Moze da se napravi ovako nesto, treba dva alata.
[ Milos Majstorovic @ 30.10.2013. 13:51 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=Da57Qs5t44s
[ smsoft @ 30.10.2013. 19:31 ] @
Tesko ce i otvori posle savijanja biti u osi...
[ Milos Majstorovic @ 30.10.2013. 20:13 ] @
Da ako mrdne malo levo desno nece biti otvori u osi, a ne mogu se probijati otvori posle savijanja. Taj alat bi morao tacno da fiksira linije savijanja i mora ga saviti preko 90 stepeni jer se materijal elasticno vraca. Tek krakovi su uzasno komplinovani tehnoloski, treba one zupce napraviti pravilno. Ako se zupci ne sprezu pravilno teret (automobil) nece ici pravo. Slazem se sa vama, bilo bi jako tesko napraviti tu dizalicu.
[ sanibo @ 31.10.2013. 18:29 ] @
Citat:
Milos Majstorovic: Slazem se sa vama, bilo bi jako tesko napraviti tu dizalicu.

To sam hteo da kazem a da se niko ne uvredi.
[ Milos Majstorovic @ 31.10.2013. 21:05 ] @
Kakav komentar se moze reci za ovu "motornu testeru". Kako li to radi i moze da se napravi.


http://www.msradojedakic.edu.r...epublicko%20takmicenje2010.zip
[ smsoft @ 01.11.2013. 06:32 ] @
Livenje, kovanje, masinska obrada, potrebna je detaljna analiza tehnoloskog postupka po pozicijama, zatim tehn. postupak sklapanja sa strogim tolerancijama. Poz. "Svecica" je bespotrebno crtana, to je deo koji se kupuje gotov i ima svoje oznaku i vrednost po kataloskom broju i standardu.
[ sanibo @ 01.11.2013. 20:19 ] @
Da kao što kolega reče, livenje, kovanje, masinska obrada.
Meni prvo što je zapalo u oči je da na većini crteža nema tolerancija, npr. na telu nema tolerancije normalnosti, cilindričnosti i sl. kao ni tolerancija za otvore i površinsku hrapavost, klipnjača je izuzetak. Celo telo bi se nakon livenja verovatno finalno doradilo na nekom obradnom centru. Sledeća primedba je da ni na jednom delu nema materijal od čega je deo izradjen, odn kvalitet materijala, zatim termička obrada na pojedinim delovima.
Svećica kao svećica treba da bude u modelu, da bi se izbeglo modeliranje gotovog proizvoda koji se kupuje obično na sajtovima proizvodjaća moze da se skine step ili igs fajl s tim proizvodima.

Pozdrav
[ Milos Majstorovic @ 20.11.2013. 22:22 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=Kgzl7ouN1aw
[ azinovic @ 04.12.2013. 21:26 ] @
ja bi hteo da idem na takmicenje iz modeliranja pa me zanima kako se to zadaje ja dobijam neki zadatak radionicke crteze ili vec uradjen deo u ruke pa da ga kopiram ili kako?
[ Milos Majstorovic @ 05.12.2013. 13:02 ] @
http://www.msradojedakic.edu.r...ODELIRANJE/Hladnjak%20vode.pdf
[ Milos Majstorovic @ 14.12.2013. 08:36 ] @
http://www.msradojedakic.edu.r...LIRANJE/Hladnjak%20vazduha.pdf
[ Milos Majstorovic @ 19.12.2013. 13:29 ] @
http://www.msradojedakic.edu.r...ashladni%20sistem%20CUNAMI.pdf
[ Milos Majstorovic @ 28.03.2014. 14:31 ] @
Obori mi direktor sajt koji sam pravio, pa zadatke sa raznih takmicenja sada mozete skinuti na sledecoj adresi.
http://www.scribd.com/mmajstorovic_1
[ Milos Majstorovic @ 28.03.2014. 14:39 ] @
http://www.scribd.com/doc/189547255/Hladnjak-vode
[ Milos Majstorovic @ 28.03.2014. 15:47 ] @
http://www.scribd.com/doc/187852129/Autodizalica-TARA
[ ProfesTD @ 29.04.2014. 17:38 ] @
Ima li neko zadatke sa Oblasnog takmičenja MTKK 2014 ( istok ) ?
[ tibetanac @ 14.05.2014. 20:41 ] @
Ima li neko zadatak za republičko 2014. g.
[ ProfesTD @ 07.04.2015. 22:40 ] @
Ima li neko zadatke sa Oblasnog takmičenja MTKK 2015 ( istok ), Beograd i Vojvodina ?
[ azinovic @ 07.04.2015. 23:11 ] @
Jel neko zna gde se uopšte mogu videti rezultati sa regionanih takmičenja? Za regiju sever (Vojvodina).
[ ProfesTD @ 23.04.2015. 14:52 ] @
Da li su u Vojvodini na Oblasnom takmičenju MTKK 2015 bili isti zadaci kao i u Beogradu ?