[ dslavko @ 18.11.2002. 14:30 ] @
Obraćam se kolegama koji se profesionalno bave projektovanjem i instalacijama računarskih i telefonskih mreža u objektima i drugima koji imaju dodira sa ovom oblašću.
Problem na koji nailazim jeste da predstavnici Telekoma Srbije neće da izvrše tehnički prijem objekata u kojima je urađen SCS (strukturirani kablovski sistem). Po Uputstvu o izradi telefonskih instalacija i uvoda koji je izdala Zajednica JPTT 1974. godine (Broj 02-1894/1-74) predviđa se korišćenje kablova prečnika 0.6mm u razvodu u objektima. UTP, FTP i drugi kablovi koji se koriste u izgradnji SCS su prečnika 0.5mm i ne zadovoljavaju taj uslov. Samim tim se korisnici primoravaju da ne uvode SCS ili da to rešavaju na nekakve druge načine.
Molio bih kolege da mi jave ako znaju kod kojih je objekata prošao tehnički prijem sa kablovima 0.5mm ili ako mogu da utiču da se ovaj pravilnik stavi van snage.
Ne moramo sami sebe vraćati unazad bar tamo gde ne moramo.

P.S. U Londonu postoji zakon iz nekog xy veka po kome svaki taksista mora da ima balu sena da ne bi izgladnjivao svog konja. Naravno tada je zakon imao smisla jer su taksisti imali zaprežna vozila a ne automobile kao danas. Zakon još uvek nije ukinut ali niko ne kažnjava taksiste. Eto i u drugim zemljama ima glupih zakona ali ne i glupih policajaca.
[ stivbor @ 02.08.2006. 23:40 ] @
Postovani,
zanima me da li mi mozete dostavti standarde koje pominjete ili kako do njih da dodjem?Mislim na Uputstvu o izradi telefonskih instalacija i uvoda koji je izdala Zajednica JPTT 1974. godine (Broj 02-1894/1-74).
Hvala!
[ fenixbgd @ 03.08.2006. 08:12 ] @
Ne znam za druge, ali ja osim u starim zgradama nigde nisam video 6mm i veće kablove.
Radio sam sa ljudima iz telekoma isto koriste 5mm(odnosno šta god imaju) i to nikad nikom nije bio problem!SCS se podrazumeva gde god je to moguće ili dge se to plati!
Verovatno je problematično samo SCS i veliki objekti čiji projekti prolaze određenu proceduru.
[ ljubac @ 03.08.2006. 21:46 ] @
Pominjete propise iz 74`. FTP.UTP.SFTP kao pojmovi su u opticaju sredine 90-tih i sami standardi su nastali u periodu 93-99 a neki cak i kasnije.

Medjutim,nije problem u tome .
Cudi me da predstavnici Telekoma,vrse tehnicki prijem unutrasnje instalacije.
Koliko mgod sam ja radio objekata a radio sam ih dosta,tehnicki prijem unutrasnje instalacije vrsi ovlasceno lice Investitora, a telekoma se tice kablovi koji stizu do Kablovske Glave eventualno do nekog raydelnika i ni centimetar dalje.
Oni ne bi trebali da turaju nos dalje od gore navedenog.Verovatno je u pitanju neko k**** cenje kao oni su neki faktor,zato prijatelju ne trazi ti propise neka ti oni pokazu resenje ko ih je ovlastio,po kom osnovu isl. Ako ih nije Investitor ovlastio da to cine slobodno ih napusi.

Pozdrav
[ dslavko @ 04.08.2006. 07:58 ] @
[ Guda @ 05.08.2006. 02:21 ] @
Po tom šta ljudi pišu i odakle su sve je jasno.
Pregled unutrašnjeg TT razvoda radi "Telekom Srbija", odnosno to revnosno rade samo u Novom Sadu.
Po drugim mestima ako i dođe do tehničkog prijema, uglavnom sve prolazi uključujući SKS... A zapisnici se
često pišu u kafanama uz meze...
[ Guda @ 05.08.2006. 02:25 ] @
... inače u istom tom uputstvu o izradi telefonskih instalacija piše da se mogu koristiti samo kablovi koji imaju atest ZJPTT
(organ koji više ne postoji). Za unutrašnje razvode to su TI-20, TC44 i IY(ST)Y kablovi, i ništa sem toga ne može da se koristi.
[ fenixbgd @ 05.08.2006. 08:32 ] @
Uf, sad me baš pogodi sa tim Novosadskim poštenjem!
[ Guda @ 05.08.2006. 14:45 ] @
Naprotiv, ne smatram ih poštenima već gov... koji hoće da strpaju pare u džep, tako što uvek traže nepodudarnost između projektovanog i izvedenog stanja, ne bi li za pare uradili projekat izvedenog stanja.
[ kbiskupovic @ 09.03.2010. 10:11 ] @
Poštovani,

Zanima me gdje mogu naći Uputstvo o izradi telefonskih instalacija i uvoda izdato od strane ZJPTT 1974.

Unaprijed zahvalan,

Krsto