[ elitefan @ 20.11.2002. 11:41 ] @
Pozdrav,


potrebna mi je pomoc, a radi se sledecem.

Kako da napravim ODBC konekciju za MS-access preko linuxa. Znaci i sama baza podataka se nalazi na linux racunaru. Postoji li neko brzo rjesenje??

Ako to pak nije moguce ili lako rjesivo postoji solucija da bazu podataka prebacima na win racunar ali su php skripte na linuxu tako da bez odbc-a nece moci nikako.

Transormiranje u mysql iz accessa nedolazi u obzir.

Hvala unaprijed..
[ Goran Rakić @ 20.11.2002. 13:54 ] @
Imaš samo Access bazu sa podacima? I php skriptove za prikazivanje tih podataka? Pa mozes da na windows-u kreiras ODBC, pa onda koristis taj ODBC iz php-a. Plus php skriptovi se lako prebacuju na windows ;). Mada, ako hoces da sebi otezas posao, mozes da svremena na vreme exportuješ podatke iz access-a u CSV fajl, pa to importujes u mySQL.
[ elitefan @ 20.11.2002. 14:21 ] @
da imam samo access sa bazom podataka i php. Upravo to i jeste problem, jer do sada je bilo sve na IIS serveru, medjutim sada je odluceno da se sve prebaci na apache. Naravno php nije problem ali ne znam kako da prebacim i access da sve radi. Neprervaljaju mi se sve php skripte tako da sam mislio da koristim i dalje access samo sada na linuxu. Ma mora da postoji neko rjesenje ili??

A do sada je kao sto sam gore napisao bilo sve na IIS-u preko ODBC-a..


Pozdrav
[ dwarf @ 20.11.2002. 17:24 ] @
Pa, sve zavisi od nivoa kontrole koji imas na serveru. Ako mozes ti, ili neko drugi ko to zna, da kompajlira nove stvari, postoji i ODBC paketi za UNIX-e, pa i za Linux. Mislim da se jednog secam i zove se openODBC ili unixODBC. U svakom slucaju, Google is your friend pa cepaj...

E, vidis, bas zbog ovih situacija se koriste tzv. database abstraction layeri, recimo PEAR DB. No, dobro, neka ti bude nauk za sledeci put. :))

Probaj da nadjes ove pakete i javi sta si uradio.
[ -zombie- @ 20.11.2002. 17:51 ] @
tip: apache se isto tako lepo oseca i na windowsu (nt, w2k, xp...)
[ dwarf @ 21.11.2002. 12:28 ] @
Mislim da ovo coveku treba za production okruzenje, tako da bas ne vidim da je pametno preporucivati coveku da tera Apache na Win-u. Pogotovo sto ne zna kako ce se isti ponasati.

Elem, ODBC za UNIX postoji, a mislim da je ovo jako lepa lekcija zasto je korisno u kod ubaciti i DBAL-ove (PEAR DB, recimo).
[ elitefan @ 21.11.2002. 13:41 ] @
Sto se tice apache na win-u mislim o tome ne treba ni govoriti. To jeste mozda za kucnu upotrebu ali nikako za okruzenje u kome se nalazi ovaj server. Sto se tice mog polozaja na serveru stvar je jasna kao dan. Ja sam jedini koji ima root access na linuxu. Sto se predloga tice ODBC na linuxu i to je jasno. Nasao sam ODBC paket za linux i instalirao ga. www.unixodbc.org


Medjutim i dalje mi ostaje tehnicko pitanje kako da postavim da pronadje ms-access fajl koji se isto nalazi na istom serveru.


Pozdravljam
[ dwarf @ 21.11.2002. 18:41 ] @
Pa valjda postoji negde u dokumentaciji...Da ne postoji, ipak, samo prica kako podesiti ODBC konekciju ka Access fajlu na Windows hostu??
[ Dragi Tata @ 21.11.2002. 18:53 ] @
Citat:
elitefan:
Sto se tice apache na win-u mislim o tome ne treba ni govoriti. To jeste mozda za kucnu upotrebu ali nikako za okruzenje u kome se nalazi ovaj server.


To je tačno ako se govori o Apache 1.3. Međutim, verovao ili ne, Apache 2.0 radi na Windowsu (NT verzije) bolje nego na Linux-u (sa stanovišta performansi). Pogledaj tekst na sledećem linku:

http://www.eweek.com/article2/0,3959,15300,00.asp
[ alex @ 21.11.2002. 23:20 ] @
Dragi Tata, taj isti article je napisala firma kojoj je MS platio da isti napise - provaljena je cela prica i nasiroko diskutovana na SlashDot-u.

S druge strane, MS Access bazi je trenutno neizvodljivo pristupati sa Linux masine. Moguce je napraviti bridge, pa se povezati na ODBC DSN na drugoj masini, ali takav drajver nije besplatan.

na UnixODBC sajtu lepo pise (velikim slovima) da ne funkcionise sa MS Access bazama, vec samo sa MS SQL serverom (kao bridge).

[ Dragi Tata @ 21.11.2002. 23:35 ] @
Eeeee, ako je provaljeno na Slashdot-u, onda je to druga pesma.

Šalu na stranu, teorije zavere me ne interesuju. Imaš li link na neko istraživanje koje daje drugačije rezultate (makar to istraživanje platio Sun ili Linus Torvalds lično)?

Kad god se pojave neki rezultati u kojima se MS proizvodi dobro pokažu, čujem samo takve reakcije. Ako neko sumnja u rezultate, neka lepo ponovi istraživanje i neka objavi do čega je došao. Interesuju me brojke, a ne ogovaranja.
[ Mihailo @ 22.11.2002. 00:23 ] @
Offtopic:

Eweek smatram za dobar izvor informacija, pratim sajt redovno, i potpuno je netačno da favorizuju MS. Pre neki dan su mi trebali benchmarci za DBMS-e i neke sam između ostalog pronašao baš na eweek-u, pa se sami uverite:
http://www.eweek.com/slideshow...=23120&po=1&i=1,00.asp
http://www.eweek.com/slideshow...=23120&po=2&i=1,00.asp

OK, nije nemoguće da je autor korumpiran, ali 'ajde sad, to možemo uvek da kažemo kad nam se nešto ne sviđa :)
[ degojs @ 22.11.2002. 02:45 ] @
Offtopic u vezi slashdot-a:
http://www.cs.washington.edu/homes/klee/misc/slashdot.html

jos samo treba tamo (na slashdot-u) da pocnu o zaverama tipa krstasi, masoni, itd. :)

pozdrav
[ elitefan @ 22.11.2002. 08:12 ] @
Prijatelji vidim opet pocinje Microsoft protiv Linuxa i obratno. Pa cemu to vodi? Moje misljenje sto se toga tice je jasno.

SVAKO TREBA DA KORISTI ONAJ OS SA KOJIM SE NAJBOLJE SNALAZI. Bio to MS ili Lix ili pak Mac OS System. U cemu je problem?

Sta se meni u toj cjeloj prici nesvidja je da pojedinci koji krenu da koriste Linux odjednom postanu najveci protivnici MS-a, a da pri tom neznaju ni sta pricaju.

Npr. ja koristim linux zato sto mi ide uz posao i lakse se snalazim sa njim, jer sam zaduzen za stabilnost mreze u jednoj pomanjoj firmici sa oko 2000 racunara ;)

Mnogo programa koji su mi potrebani za stalni rad su vec unutra i to je pravi razlog.

Nego da se vratimo na bazu podataka, meni jos nije jasno dali je to moguce ili ne. (kostalo ili ne)

Ja u istinu nisam specijalista za baze podataka, tako da se nadam da ce se ovdje naci neko ko ce mi moci pomoci.

Pozdrav
[ alex @ 22.11.2002. 09:15 ] @
Ej, pre nego sto ovaj topic preraste u flame, samo da napomenem da sam, onako uzgred, napomenuo to za taj clanak i za slashdot. Niti sam to spomenuo da bih blatio MS niti da bih pokrenuo flame, prema tome, okanite se toga.

Zasto ste svi samo procitali prvu recenicu moje prethodne poruke i odmah kliknuli reply?

U svakom slucaju, MS-u to nije prvi ni poslednji put da "plati" nekoga da se izrezira takav clanak.
[ Dragi Tata @ 22.11.2002. 16:13 ] @
Dobro. Rasprava o "stranim plaćenicima" na stranu, vratimo se na temu.

Apache 2.0 za Windows (radi samo sa verzijama sa NT kernelom) je, za razliku od Apache 1.3 verzije, radio neko ko zna kako se prave server-side programi za NT. Sistem je zasnovan na thread pool-u i IO Completion Port-u, baš kao i IIS. Znajući to, podaci na koje sam dao link gore deluju vrlo ubedljivo, i ako već moraš da koristiš Access, mislim da ti je pravo rešenje da umesto Apache 1.3 + Linux koristiš kombinaciju Win2000 Server + Apache 2.0. Linux je bolje rešenje ako imaš server sa malo memorije, jer mnogo bolje "swapuje" nego Windows, ali memorija bar nije skupa.
[ mikis @ 22.11.2002. 17:06 ] @
Da rezimiramo: vrlo ćeš teško (ili nikako) pročitati Access bazu na Linux serveru. Ili je ostavi na Windows mašini pa preko ODBC-a pristupaj sa Linux/Apache servera, ili što je bolje rešenje, okani se Accessa koji ionako nije primeren za korišćenje u mreži i portuj bazu na nešto ozbiljnije -- bilo da je to MySQL, MS SQL ili nešto peto.

Apache 2.0 za Windows uopšte nije tako loše rešenje.