[ ctpaba @ 14.03.2006. 16:50 ] @
Solaris 5.8

kako da prijavim dns server na masini koju ne smem restartovati ?
ja sam dodao u fajl /etc/resolv.conf (fajl nije postojao na kompu kada sam ga preuzeo i to me malo cudi) ove linije :

domain domain.com
nameserver 163.104.120.82

ali koliko vidim masina ne ide direktno da gleda taj fajl nego prvo proverava kesh ili nesto drugo pa me intresuje da li ima komanda (tipa dnsconfig,dnasadd.... ???) koja bi momentalno prihvatila adresu IP servera, bar dok ne restartujem masinu.

10x
[ nkrgovic @ 15.03.2006. 11:14 ] @
Citat:
ctpaba: Solaris 5.8

kako da prijavim dns server na masini koju ne smem restartovati ?
ja sam dodao u fajl /etc/resolv.conf (fajl nije postojao na kompu kada sam ga preuzeo i to me malo cudi) ove linije :

domain domain.com
nameserver 163.104.120.82

ali koliko vidim masina ne ide direktno da gleda taj fajl nego prvo proverava kesh ili nesto drugo pa me intresuje da li ima komanda (tipa dnsconfig,dnasadd.... ???) koja bi momentalno prihvatila adresu IP servera, bar dok ne restartujem masinu.

10x


Proveri na sta lici /etc/nsswitch.conf . Taj fajl sluzi da masini kaze kako da rezolvuje imena - koristeci samo fajlove (hosts), DNS, NIS, LDAP ... U /etc/ bi trebalo da imas i gomilu template-a (/etc/nsswitch.dns npr. je onaj koji ti treba) kojima mozes zameniti originalni fajl, da ne bi rucno editovao - mada nije tesko. Red u kome sad verotano stoji :

hosts : files

treba da izgleda ovako :

hosts : files dns

Opet, lakse je da koristis gotov template ako je jos uvek tamo.

Nema apsolutno nikakve potrebe da restartujes masinu u bilo kom trenutku. :)

[ ctpaba @ 15.03.2006. 13:16 ] @
Code:


passwd:     files
group:      files
hosts:      files dns
ipnodes:    files
networks:   files
protocols:  files
rpc:        files
ethers:     files
netmasks:   files
bootparams: files
publickey:  files
netgroup:   files
automount:  files
aliases:    files
services:   files
sendmailvars:   files
printers:       user files
auth_attr:  files
prof_attr:  files
project:    files

evo ovako izgleda moj /etc/nsswitch.dns
a /etc/resolv.conf iegleda ovako :
Code:

domain neki.tamo.domen.fr
nameserver 163.104.120.82

i opet mi rezolucija imena ne radi :(

a da restartujem cu morati jer cekam da mi stigne jos 2 Gb memorije i dva procesora a njih ne mogu da menjam na "vruce"
[ nkrgovic @ 15.03.2006. 16:34 ] @
Meni i za ipnodes stoji files dns, a ne samo files... Ali bitnije : kako tebi izgleda nsswitch.conf ? Iskopiraj nsswitch.dns u nsswotch.conf i njime pregazi stari. nsswitch.conf je jedini fajl koji sistem cita, .dns ti je samo template koji sluzi da njime pregazis .conf fajl.
[ ctpaba @ 16.03.2006. 16:56 ] @
evo i to sam uradio i dodao sam dns iza ipnodes i opet mi rezolucija ne radi

Code:

[root@v440serv1]: /etc #ping 163.104.30.158
163.104.30.158 is alive
[root@v440serv1]: /etc #ping GR9SOB07
ping: unknown host GR9SOB07


[ Marko_R @ 19.03.2006. 11:47 ] @
A da pinguješ taj dns server?
[ nkrgovic @ 21.03.2006. 15:47 ] @
Trenutno, ja bas nemam ideja.... Je'l ti dobro podesen resolv.conf? Sto rece Marko, mozes li da pingas DNS? Jesi li probao neki javni DNS? Mozes li da rezolvujes neki FQDN - radi li ti

$ host www.google.com

ili tako nesto?
[ neetzach @ 21.03.2006. 15:56 ] @
Ocito je covek uspesno pingao server :)

Je l' mozes da pingas nesto po IP-u? Da li su rute (default route recimo) dobro podesene? Da li ti je masina iza nekog firewalla?

Uzgred, nije to Windows da restart pomogne. Ako ne radi sada, nece ni posle restarta.

[Ovu poruku je menjao neetzach dana 21.03.2006. u 17:09 GMT+1]
[ caboom @ 21.03.2006. 16:03 ] @
hm... sta je GR9SOB07? da li je na bilo kakav nacin vezan za lokalni domen, ili da li si dodao search u resolv.conf - toplo preporucujem man resolv.conf.
[ neetzach @ 21.03.2006. 16:08 ] @
Jos jedna stvar. Da li si ti stvarno stavio domen.com u resolv.conf ili imas tamo pravi domen?

Kad uradis:

# ping GR9SOB07

to znaci da pingas host bez domena, pa ce resolver automatski da nakaci domen koji si stavio u resolve.conf, sto znaci da ce zapravo pingati:

GR9SOB07.domen.com

[ ctpaba @ 21.03.2006. 20:10 ] @
Code:

domain neki.tamo.domen.fr
nameserver 163.104.120.82

ovo je sadrzaj mog fajla resolv .conf (ponaljam se) samo sto sam ovde postovao kao neki.tamo.domen.fr a kod mene je pravi ime domena sa kojim radim, inace DNS server pingujem bez problema po ip adresi ali ne i po imenu masine.
Cela mreza je na intranetu i ne mogu pingati FQDN domene, inace u mrezi imam jos 6 servera (Sun Fire 290R) kojima je taj isti resolv.conf isto ovako podesen i na njima sve radi dok na ovoj novoj masini (Sun Fire V440R) nikako nece ta rezolucija i primetio sam da kad se kacim sa windowsa terminalom (putty) prodje mi najmanje desetak sekundi dok mi prikaze login : dok na ostalim serverima isto to dobijam momentalno, a kad se opet telnetujem sa neke druge Solaris masine odgovor je opet istovremen. Inace mreza mi je /22 i win stanice su mi na 163.104.30.*** a serveri na 163.104.28.*** ali to ne bi nikako trebalo da mi predstavlja problem jer na svemu ostalom radi.
Ako nista drugo kad mi stignu procesori i memorija obrisacu celu masinu i staviti sve ispocetka posto je ova instalacija direktno SUN-ova i particije mi se bas ne svidjaju ovakve kakve su sada.

jel moze neki predlog od iskusnih SUNovaca kako particionirati ?
fizicki imam 4 diska od 75GB i planirao sam hardwerski RAID1
na serveru ce biti Oracle sa 4 instance i tri WebLogica (1 kontroler i dva klustera)


10x
[ neetzach @ 22.03.2006. 06:18 ] @
Jos jednom. Jesi li pogledao default rutu? (netstat -rn)

Kako particionisati zavisi od tvojih potreba, pa ti to tesko moze neko reci ovako ;) Za velicinu swapa konsultuj dokumentaciju softvera koji ces da koristis, s obzirom da Oracle ima svoje specificne zahteve u vezi sa istim. Direktorijume koji imaju tendenciju da se zapune (kao /var i /home) treba drzati odvojeno da ne bi pravili probleme.


[Ovu poruku je menjao neetzach dana 22.03.2006. u 07:21 GMT+1]