[ Hrčak @ 22.11.2002. 12:51 ] @
Da li neko moze da mi kaze kako da postavim stvari na path (da mogu da ih pozivam odakle god) i kojoj komandom da dodeljujem atribute fajlovima? X atribut je za izvrsne fajlove, jel tako?
[ B o j a n @ 22.11.2002. 19:14 ] @
Novi $PATH setujes sa:
PATH=$PATH:/moj/programski/dir:/drugi/dir
sto stvara novu $PATH varijablu sastavljenu od starog $PATH-a, i direktorijuma/e koji/e dodajes.

Atribute menjas sa chattr(1) i chmod(1).
[ Hrčak @ 23.11.2002. 16:26 ] @
Hvala na ogovoru, ono sa atributima sam skontao, ali zaboravih da napomenem da sam pocetnik, tako da mi ono sa path-om nije bas najjasnije. Mozes li malo da mi pojasnis, samo vise moron friendly?
[ B o j a n @ 23.11.2002. 23:30 ] @
Okej

export PATH=$PATH:/path:/path2:/path3

Ovde ti je separator : ( dve tacke ), kojima odvajas sta sve zelis da strpas u novu varijablu.
Mozda je zbunjujuce sto imas "PATH" sa obe strane jednakosti.
Ali hej, gledaj to sa skolske strane, sigurno si radio Pascal u prokletoj srednjoj skoli .... i one magije: A:=A+B;


U vezi sa $PATH-om ima jedna caka, a to je da je vrlo opasno drzati . ( current dir ) u $PATH varijabli kao root korisnik. Maliciozni korisnik moze smestiti zlonamerni izvrsni fajl, u na primer /tmp, i nazvati ga cp, ls ... ili slicno. Kada root izvrsi file listing u tom direktorijumu, izvrsice se korisnikov "program". l;)