[ gabapentinum @ 24.03.2006. 15:05 ] @
U zadnje vrijeme sam citao puno o assembleru na netu, pa sam odlucio da ga pocnem uciti.

Molio bi vasu pomoc u odabiru knjiga i linkova. Zanima me gdje mogu nabaviti knjige o assembleru u Hrvatskoj i tko su izdavaci i ako mi mozete reci par linkova za totalne pocetnike.

Koliko sam shvatio assembler je jako kompliciran i ovisi jako o elektronici pa bi volio poceti uciti nesta sto cu moc raditi na svim procesorima i sl. Tako da bi volio da mi preporucite linkove i knjige koje ce sve to objasniti. Procitao sam onaj sticky u kojima su linkovi ali mi je to malo sve komplicirano jer ne znam odakle da krenem.

Hvala unaprijed!
[ amel @ 02.06.2006. 13:49 ] @
Moj savjet jeste da na Google ukucas "aoa.pdf". To ti je najbolji pocetak. Naime radi se o knjizi The Art of Assembly Language, naravno na engleskom je. Knjiga je malo starija, odnosno (16 Bit tehnologija) ali nema veze. Sa AX Registar preko EAX (32 Bit) Registra ili na (RAX) 64 Bit Registar nije problem preci. Bitne su ti osnove na kojem principu sta radi, kako procesor reaguje itd. Ako imas Intel Procesor (za ostale isto vrijedi), mozes skinuti Manual koji se sastoji iz 4 dijela sa intelove stranice. U njemu isto pise dosta o procesoru i njegovom nacinu rada sto ti olaksava rad na asembleru takodje. Link glasi http://www.intel.com/design/Pentium4/documentation.htm i spustis se na Manuals i pocnes polako citati. Takodje pise o programiranju u ASM-u.
[ amel @ 02.06.2006. 13:54 ] @
Zaboravih reci,

Asembler nije komplikovan naravno ako ga poznajes. Sa par komandi kao ADD, MOV, CMP, JL, JLE, SUB, DEC ... mozes cuda da cinis, mozda bolje i racinoalnije nego sa nekim isim jezicima. Takodje ti je bitan STACK i organizacija Memorije. ostalo ide sve samo od sebe. :)

Pozdrav
[ Igor Gajic @ 06.06.2006. 20:28 ] @
Pogledaj na

Code:

http://www.freebyte.com/programming/assembler/


naci ces dosta linkova ka free assemblerima, knjigama, primerima...
[ zbokanov @ 10.06.2006. 01:02 ] @
Početničke stvari potraži i na www.fsr.ba/nastava/adr