[ PredragDJ @ 29.03.2006. 23:36 ] @
Pozdrav,
quark i fontovi...koliko se samo to spominjalo :D
Radio sam u Indesign-u i sve je bilo uredu prepoznao je normalno cirilicna slova, ali nisam mogao dalje da radim sa Indesign-om jer mi je sporo radio ( 5 strana uradim za sat vremena), dok u quark-u za sat vremena ceo bilten (u latinici) od 60 strana (brz program i jednostavan). Moj problem u quark-u je sledeci :
- Prvo dobijem tekstove na papiru, ja ih skeniram u JPG, i u ABBY-u skinem tekst i prebacim u WORD. A sad najbitnije posto u WORD-u mi je po default-u ARIAL ( kad prebacim tekst), sledeca stvar koju uradim u WORD-u jeste da Izbrisem font ( Clear Formatting) i stavi mi Times New Roman, i stavim u WINDOWS-u na Serbian(Cyrilic) i nastavim da pisem ( ja mislim da je to Unicode). Posle ja slozim tekst kako treba da bude, i uradim ( t.j. pokusavao sam da uradim ) da uz pomoc Yucc programa u WORD-u prebacim iz Latinice u Cirilicu ( ima i iz Latinice u Latinicu - ali to mi ne treba ), sve sam pokusavao ali nece u Quark-u da prepozna.....sve sami znaci Upitnika.... :(
- Da li treba posle Yucc u neki "ispravljeni" Yu times font prebacim ili neku drugu caku da upotrebim???
Hvala na razumevanju
[ vladimirt @ 30.03.2006. 09:51 ] @
Koristi Passport 6.5, ne bi trebalo da imaš problema.
[ henrik @ 30.03.2006. 12:37 ] @
Za razliku od InDesigna i sličnih savremenih programa, Quark ne podržava Unicode, zaključno sa verzijom 6.5. Za sedmicu su najavili tako nešto, a u međuvremenu moraš da koristiš YUSCII raspored, ili Type 1 EastEuropean verzije fontova, ako uspeš da ih nađeš.

[ PredragDJ @ 30.03.2006. 23:29 ] @
Pokusacu da nadjem quark 6.5 passport, i pokusacu sa tim fontovima.
Hvala
[ vladimirt @ 30.03.2006. 23:44 ] @
Citat:
u međuvremenu moraš da koristiš YUSCII raspored


Apsolutno netačno. Quark čak i u ranijim verzijama (5.0 sigurno, koliko se sećam i 4.x, možda čak i 3.31) prepoznaje Unicode fontove (Arial, Times New Roman itd.) ali ih deli na više različitih -- nprr Arial na Arial CE (latinica), Arial CYR (cirilica) itd. U verziji 6.5 su otklonjeni neki drugi iritirajući problemi, kao što je problem štampanja ćirilice i latinice u istom tekst boksu.
[ henrik @ 31.03.2006. 09:55 ] @
Citat:
vladimirt: Apsolutno netačno. Quark čak i u ranijim verzijama (5.0 sigurno, koliko se sećam i 4.x, možda čak i 3.31) prepoznaje Unicode fontove (Arial, Times New Roman itd.) ali ih deli na više različitih -- nprr Arial na Arial CE (latinica), Arial CYR (cirilica) itd. U verziji 6.5 su otklonjeni neki drugi iritirajući problemi, kao što je problem štampanja ćirilice i latinice u istom tekst boksu.


Unicode upravo i jeste mogućnost postojanja više kodnih rasporeda u jednom fontu. Quark ga ne podržava, zato i radi to što si opisao. Plus - to što radi, radi sa Type 1 fontovima, dok OpenType uopšte ne podržava.

[Ovu poruku je menjao henrik dana 31.03.2006. u 10:56 GMT+1]