[ Miloje Sekulic @ 29.11.2002. 12:57 ] @
Da li imate iskustva sa kupovinom u domacim online prodavnicama?

Kako ste platili, koliko ste cekali dostavu? itd

Ja sam jednom narucio neki cd pa kad su me ljudi pozvali da provere narudzbinu ispostavilo se da mi je lakse da prosetam do njih nego da cekam da mi stigne posiljka i da placam postarinu. :)
[ Dragoslav Krunić @ 29.11.2002. 17:56 ] @
Hehe, pa šta si ti mislio? To ti je bre online trgovina na srpski način
[ Ivan Tanasic @ 30.11.2002. 12:11 ] @
Od prilike da je velika vecina odavde kupovala na pcdesign.co.yu ;)

Mogo si da nadjes negde komentare, u glavnom ljudi su se zalili na sav glas dok ja nikad nisam imo problema ;)
[ srlexic @ 30.11.2002. 15:20 ] @
Eh, voleo bih da ih je bar vise...
[ Ivan Dimkovic @ 30.11.2002. 17:15 ] @
Online shopping ponekad i nije tako "convinient" kako izgleda.. ja srecom uzivam u blagodetima neogranicenog (granicama) online shoppinga nekoliko meseci, i mogu da iznesem neke opservacije na temu nekih sluzbi u inostranstvu (EU)- posto je to nesto cemu YU internet i e-banking community tezi:

1. Amazon.com / .co.uk / .de - lepo je kupovati diskove i knjige online, ali ponekad im treba dosta da stignu, a takodje ponekad prolongiraju estimated delivery zato sto neki disk i sl. nije available, itd.. to su mane online shoppinga :)

2. Polovni diskovi preko amazona - ovo moze biti macka u dzaku, ja sam skoro kupio polovni DVD i nikad ga nisam video, a mrzelo me je za 10 funti da se j**vam sa amazonom i njihovim refund policy.

3. Online servisi (pretplate, PDF papiri, itd..) - odlicno ! ovo bas smanjuje vreme

4. Avionske karte, vozne karte - i ovo krati vreme a moze i da se pretrazuje vrlo lepo (www.travelocity.com, www.flug.de, www.bahn.de) - prosto je neverovatno koliko se vremena ustedi sa ovim :)

5. CE elektroniku preferiram da kupujem u radnjama , volim da stvar vidim pre nego sto je kupim :))

6. RealOne online pretplata nije losa ako neko ima broadband

Ono sto je najvaznije, i mislim da se malo zapostavlja - je direktni i e-banking, kada nase banke budu omogucile da se racuni placaju online to ce biti pun pogodak - redukcija redova za placanje telefonskih/EPS/komunalnih racuna, a takodje ce sve transakcije moci da se obavljaju od kuce. Meni je e-banking postao stvar koju vise i ne mogu da zamislim da ne postoji ... Dok sam ziveo u YU svaka 3-4 dana sam gubio bar sat-dva na odlazak u banku/postu i placanje svega i svacega.



Dakle, ja bih (da zivim u) YU prvo voleo da banke imaju online saltere, zatim da JAT/ZTP/... imaju online booking i kupovinu karata (sa pretragom), - a tek onda online prodavnice diskova, elektronike, itd..

[ Ivan Dimkovic @ 30.11.2002. 17:20 ] @
Da, zaboravih da dodam da je ovde sve "e- " :)

Dakle, od planova grada, telefonskih imenika, informacijama o drzavnim sluzbama, e-saltera banaka, pa do online prodavnica, registracije za racune, kreditne kartice, itd..

Neophodno je kroz jaku kampanju "opismeniti" raju da je koriscenje Interneta za placanje racuna, trgovinu i snalazenje mnogo lakse, brze i jeftinije od klasicnih metoda. Naravno, pre toga treba formirati sve ove sisteme :)
[ Noe @ 30.11.2002. 17:41 ] @
evo nama od nove godine e-bankinga .
za gradjane neke banke vec rade .
[ Dragan Varagic @ 07.12.2004. 16:23 ] @
Primetio sam da online narudžbine mnogo više pristižu (procentualno posmatrano) iz sredina gde je veći problem naći da se kupi nešto što se već nudi preko Weba. Iznenadio sam se ih kojih sve mesta stižu narudžbine za moju knjigu, iz prostog razloga što tamo nema šanse da pronađu ono što im treba. To nije slučaj samo za knjige...
[ AcidMaster @ 05.03.2005. 19:46 ] @
Kod domace online kupovine najbolje ti je, ako pise placanje pouzecem. Dodje ti postar kuci, das mu pare i to je to...
[ broker @ 06.03.2005. 00:25 ] @
Kupovao sam na www.svezakucu.co.yu i dosta je fino funkcionisalo.

[ ne_zbam @ 13.03.2005. 13:55 ] @
Ljudi ne zaludjujte se kod nas NEMA e-trgovine.

JER:
1. NEMA KARTICA KOJIMA MOZETE PAZARITI NA INTERNETU U DINARIMA
2. NE POSTOJI E-BANKA KOJA BI VRSILA NAPLATU I PROVERU KARTICA

Lepo je to pocelo davne 2001 ili 2002 nisam siguran. Otvorila se e-banka, otvorile se radnje na internetu ali nije bilo kartica. Pa polako evo danas ni jedna ne radi ili cisto stoji pa ko poruci pouzecem i zajebe se.

Mislim mozete vi da kupujete sa VISA electron i slicnim na eBay-u, Amazon-u ... ali ne mozete da kupite od malog Radojice iz Sirogojna kajmak jer kad bi mu platili u devizama mali Radojica bi platio ogromnu kaznu ili cak otisao u zatvor. Zato dok se ne otvori e-banka i DINA kartica postane aktivna na internetu nema nama e-komerca sa musterijama.
Trenutno su moguci neki B2B oblici.
[ Jbyn4e @ 15.03.2005. 12:04 ] @
Citat:
ne_zbam: Ljudi ne zaludjujte se kod nas NEMA e-trgovine.
1. NEMA KARTICA KOJIMA MOZETE PAZARITI NA INTERNETU U DINARIMA

Netacno. Na knjizara.com imas placanje sa 2 (DVE) domace kartice u dinarima (Akademik i Diners). To koliko su one zastupljene je druga prica, ali cisto da ilustrujem da se to ipak krece pomalo...
[ ne_zbam @ 16.03.2005. 23:52 ] @
Pa dobro bre sta sam ja rekao.
NEMA ON-LINE PLACANJA KREDITNIM KARTICAMA ILITI ELEKTRONSKE TRGOVINE IZMEDJU FIRMI I KRAJNJIH POTROSACA (B2C) U CELOJ SRBIJI. NEMA I TACKA.

Da si malo bolje pogledao primetio bi da se po porudzbini opredeljujes za jedan nacin placanja od cetiri ponudjena.
Pa kad izaberes Diners karticom, dostavljac ti lepo posle 5-10 dana dodje na vrata sa citacem i naplatiti RUCNO. A pre toga moras da prodjes 3 prstena provere kako bi se oni uverili da nisi jedan od onih 100 koji su porucili cisto jer im je bilo interesantno. Tako da ovo je jos uvek samo PORUDZBENICA a ne ON-LINE NAPLATA.

OVOGA JE BILO I PRE 10-15 godina NISTA NOVO

Sledeci put se malo raspitaj pre nego sto nekom odbrusis da nije u pravu. I kad dajes objasnjenje molim te dva puta ga proveri.
[ Jbyn4e @ 17.03.2005. 08:48 ] @
Citat:
ne_zbam: Pa dobro bre sta sam ja rekao.
NEMA ON-LINE PLACANJA KREDITNIM KARTICAMA ILITI ELEKTRONSKE TRGOVINE IZMEDJU FIRMI I KRAJNJIH POTROSACA (B2C) U CELOJ SRBIJI. NEMA I TACKA.

Pa dobro BRE sta sam ja rekao ???? IMA ON-LINE placanja i AKADEMIK i DINERS karticom. Lepo odaberes diners karticu,prebaci te na sigurni server gde upises podatke o kartici i zavrsis kupovinu. NIKO TI NE DOLAZI NA VRATA SA CITACEM (barem ne iz knjizara.com, ako ti posalju nekoga iz DINERS-a, to mi vec nije poznato).
Citat:

Da si malo bolje pogledao primetio bi da se po porudzbini opredeljujes za jedan nacin placanja od cetiri ponudjena.
Pa kad izaberes Diners karticom, dostavljac ti lepo posle 5-10 dana dodje na vrata sa citacem i naplatiti RUCNO. A pre toga moras da prodjes 3 prstena provere kako bi se oni uverili da nisi jedan od onih 100 koji su porucili cisto jer im je bilo interesantno. Tako da ovo je jos uvek samo PORUDZBENICA a ne ON-LINE NAPLATA.
OVOGA JE BILO I PRE 10-15 godina NISTA NOVO
Sledeci put se malo raspitaj pre nego sto nekom odbrusis da nije u pravu. I kad dajes objasnjenje molim te dva puta ga proveri.

Pa nisam malo bolje pogledao jer NEMAM Diners karticu, ali su uplate prosle sto prodavac moze pogledati i licno i to izgleda nesto ovako (morao sam da cenzurisem):
Citat:

Rb Order id Broj kartice Ime i prezime Iznos Response_code Auth_code Vreme Status
2 70902323 3xxxxxxxxxxxxx8 prezime ime 104.80 000 Odobreno 22538 18/02/2005 11:42 5
9 74862323 6xxxxxxxxxxxxxx3 prezime ime 335.00 000 Odobreno 231231 06/10/2004 00:29 2

Dakle, ja ne znam sta DINERS radi kad dobije da je neko upisao broj kartice, ali pretpostavljam da NE IDE po kucama i trazi - "molim vas vasu karticu da je ocitam" (jer bi to bilo bas glupo).
Da li to pricas iz sopstvenog iskustva sa DINERS karticom i online kupovinom?

[ Mister Big Time @ 18.04.2005. 18:07 ] @
A neka lista domacih online "radnji" ? ja sam ranije znao za jednu ali je ugasena..

[ bojan_bozovic @ 18.12.2005. 13:54 ] @
A ta DINA kartica je narocito sr... , nesto mi se ne cini da Englezi imaju posebnu karticu za funtu!!! A Ujedinjeno Kraljevstvo ima bar 60 miliona stanovnika, mnogo vece trziste... J... ti drzavu! Hoce DINA karticom da nas zatvore u e-geto!!!
[ eximag @ 15.01.2006. 10:46 ] @
Postoje dva efikasna (po meni) nacina za e-kupovinu kod nas:

1. Karticama gore pobrojanim, koje se mogu verifikovati od procesora i naplatiti;

2. Klasicnim on-line placanjem sa tekuceg racuna u Banci. (Nema iole ozbiljne banke koja nema taj servis. Procedura: Odes u banku i otvoris namenski tekuci racun, uplatis potrebna sredstva na taj racun, od banke trazis da ti omoguci pristup e-banci, odes kuci i preko Interneta pristupis svom racunu, ukucas racun primaoca (svako mora da ga ima otvoren u poslovnoj banci) i iznos pa potom cekas postara da ti donese ono sto si platio.


Pozdrav



[ zikaa @ 18.03.2006. 05:21 ] @
evo jedne domace radnje koja naplacuje i online
www.serbianaart.com
[ extramedia @ 03.06.2006. 17:38 ] @
Dobro,

Evo nekoliko domacih on-line prodavnica....

Mogli bi svi zajedno da napravimo listu pa da ih lepo kemontarisemo, ako (bar jedna od njih) ima nesto kao Customer Relations Sector..... hahaha, sumnjam.... mislim da ce im ovi podatci biti od koristi.
Zar ne zelimo svi mi isto: shto laksu i udobniju on-line kupovinu (udobnost direkto zavisi od fotelje ili stolice u kojoj sedite :)

Dakle...
1) http://www.serbianaart.com/
- nije lose, koriste 2CO kao payment processor... mada se vidi da je sajt namenjen dijaspori, kao da su oni jedini koji imaju pare.

2) http://www.svezakucu.co.yu
- zaista dobar sajt... lepo organizovano (sa malim zamerkama za navigaciju)... placanje je dostupno svima (bez potrebe za kreditnom karticom)... do duse NEMOGUCNOST placanja kreditnom karticom je veeeelika mana, ali u sustini dobar sajt za domacu populaciju.

3) www.knjizara.com
- hmmm... izgleda da ovim ljudima nije bas najjasnije na kojem su domenu, .com ili .co.yu
- takodje se sama aplikacija izvrsava vrlo sporo... kao da hosting radi verat.net >:)
- zavrsna stranica narudzbine je lepo osmisljena ali ne bas lepo dizajnirana.... ovo je za one bas neuke, znaci momci su se bas potrudili da vam lepo NACRTAJU uplatnicu.... lepo osmisljeno, mada malo vredja inteligenciju... ali dobro sad, sta je tu je.
- takodje nemoguce je naruciti kreditnom karticom

4) http://www.neckermann.co.yu
- Mislim sta reci.......
- Ok, relativno dobro dizajniran i funkcionalan site... ali..
- SHTA JE KOG DJAVOLA ADRESNI KOD !!??!?!!?!?!?!?!? Cak ni na sajtu posta.co.yu nisam mogao to da saznam (a tamo sam upucen od strane neckerman-a)
- Mislim da preterano puno informacija traze prilikom narucivanja.... mislim ako im bas treba uzorak mokrace, mogu lepo da zamole.

Dobro... znam da nisam naveo sve ali... eto nesto i vi da radite....

Interesuje me da li iko zna kako je on-line shop kod nas PRAVNO regulisan?

pozdrav svima.


[ extramedia @ 03.06.2006. 17:42 ] @
Mala ispravka što se tiče adresnog koda....

Da biste pronašči odgovarajući kod.... logično, koristite NAŠA slova :)

Pozdarv
[ Jbyn4e @ 05.06.2006. 11:23 ] @
Citat:
extramedia: Dobro,
3) www.knjizara.com
- hmmm... izgleda da ovim ljudima nije bas najjasnije na kojem su domenu, .com ili .co.yu
- takodje se sama aplikacija izvrsava vrlo sporo... kao da hosting radi verat.net >:)
- zavrsna stranica narudzbine je lepo osmisljena ali ne bas lepo dizajnirana.... ovo je za one bas neuke, znaci momci su se bas potrudili da vam lepo NACRTAJU uplatnicu.... lepo osmisljeno, mada malo vredja inteligenciju... ali dobro sad, sta je tu je.
- takodje nemoguce je naruciti kreditnom karticom

Ja sad ne mogu a da ne komentarisem...
- .com i .co.yu - moze lepo da se bira, sta god da napises dobijes sta si trazio. Ne moraju ljudi da razmisljaju da l' bese .com ili .co.yu
- STA ti se tacno sporo izvrsava? (kazi pa da ispravimo :))
- da ti znas koliko ljudi koji kupuju online ne znaju kako da popune uplatnicu - sve bi ti bilo jasno. Nije zbog vredjanja inteligencije, vec samo iskustvo ;(
- karticom je moguce platiti samo "od napolje" jer ne postoje kartice koje mozes da naplatis u dinarima online.

Mene vise zanima koliko su ljudi bili zadovoljni ili ne (i zasto) uslugom sa knjizara.com/co.yu?
[ extramedia @ 05.06.2006. 13:31 ] @
Ok,

Kao developera www.knjizara.com sigurno te je poruka uznemirila.
Nemam nameru da pljujem po online shopovima, vec (kao shto mi je to uspelo :) izazovem reakciju ljudi zaduzenih za odnose sa kupcima.

Ideja o registraciji DVA domena je ok.. ali mislim da bi sama applikacija odnosno shop trebala da bude postavljena na .com domen a da na co.yu postoji samo redirekcija. Ili da tu redirekciju sredis u samim podesavaljima web servera ukoliko je isti DNS za oba domena.

Hmmmm... shto se tice uplatnica... verujem da svi ljudi koji toliko znaju da koriste kompjuter da bi kupovali o-line, znaju vrlo dobro kako se popunjava uplatnica... ali... u ovoj prici pobedjuje tvoje iskustvo.

Kazesh da je karticom moguce kupiti samo "od napolje".....
Nisam siguran kako poveravate ko je "od napolje" a ko "iznutra" ali... ja konkretno imam VISA CLASSIC karticu Pro Credit Banke, iz Vrsca sam (shto valjda znaci "Iznutra") i hocu da svojom karticom kupim knjigu ili cd kod vas.... prilikom checkout-a nisam bas primetio opciju za odabir nacina placanja... pomoc???

Ok, pogresio sam shto se brzine tice, do mene je bio problem, dakle izvini zbog ovoga.

Interesuje me kako ste zadovoljni uslugom hosting-a EuNet-a? (predpostavljam da tamo hostujete aplikaciju)

Mozda bi bilo ok da sadrzaj korpe ili bar ukupan iznos artikala UVEK bude dostupan kupcu... malo smara kada posle pola sata biranja artikala morash da klikces u na korpu da bi video shta si kupio.

Toliko od mene za sada.

Pozdrav i nastavite sa dobrim radom.
[ Jbyn4e @ 05.06.2006. 14:46 ] @
Da ne preraste ovo u pricu o knjizara.com.... ja cu samo kratko (nadam se)
Ma jock, poruka me nije uznemirila, samo me zanimaju argumenti - i ako nesto ne valja kako to ispraviti. Znaci to je sve shvaceno kao dobronamerna kritika, uopste nisam shvatio da treba da to shvatim kao nesto lose. I nisi izazvao "reakciju ljudi zaduzenih za odnose sa kupcima" vec samo jednog developera/admina toga ili dela toga... I moja pitanja su bila u tom smislu. E sad:
- .com i .co.yu su na istoj ip adresi, istom direktorijumu, da ne kazem da je co.yu samo alias u apaceh-u za .com (ili obrnuto... ko ce se toga vise secati). Dakle, sve je isto, samo se u browseru vidi .com ili .co.yu - ne vidim sto bi to predstavljalo problem nekome.
- "od napolje" = kupci koji nisu iz SiCG, tj. koji odaberu zemlju koja nije SiCG (uskoro cemo i to morati da menjamo :(( ). Cena za "strance" je veca, pretpostavljam da ti ne bi voleo da ti naplatimo vecu cenu u evrima a posaljemo u Srbiju? Kad bude neko odradio (citaj - zakoni, banke i ostali..) placanje u dinarima, dodacemo (kao sto smo prvi imali i Akademik i Diners karticu) i dinarsko placanje karticom.
- posto je aplikaicja u frejmovima (i nazalost ne moze da izadje lako iz frejmova), i deo aplikacije ne kontrolisem ja, vec druga firma, nije bas moguca takva integracija. Zato se korpica ne vidi stalno. I mnoge druge stvari su takve kave su zbog nemogucnosti izmene svega od strane nas, vec uvek postoji delay... ovako je to svedeno na minimum.
- nije problem kad je problem brzine kod tebe, ali me zanima ako se nesto desava kako ne treba - da to uvidimo i ispravimo.
- sto se tice hostinga kod euneta, ne - nije hosting. To je housing (nasa masina je kod njih). Moze se reci da smo zadovoljni... (uvek moze bolje)


[ extramedia @ 05.06.2006. 18:40 ] @
Dobro,

drago mi je da imas sasvim prizeman stav.
Nije mi bas jasno shto podeliti kontrolu shop-a na dve razlicite firme.. ali dobro, sada to i nije vazno.
Naravno ne zelimo da ovu temu preusmerimo samo na www.knjizara.com

Da li mozesh navesti par stvari koje bi globalno trebalo da se urade (mislim na nivou drzave) da bi se on-line shopping ucinio shto dostupnijim gradjanima?
Da li bi mogao da izdvojish nekoliko domacih shop-ova koji ti se dopadaju?
Shta po tvom misljenju kupca prvo privue/odbije kod on-line radnje?

(... e zadrzi me.. istripovao sam se da pravim intervju :)
[ Jbyn4e @ 06.06.2006. 12:19 ] @
Dve firme iz razloga baze podataka (aplikaciju je radila druga firma).

Na nivou drzave - jednostavno je. Doneti odgovarajuce zakone koji ce omoguciti otvaranje "payment" provajdera u dinarima preko kartica (u saradnji sa bankama ili cime vec), tako da ljudi ne moraju da idu u postu ili bilo gde da bi uplatili robu. I globalno prodavci (npr. izdavaci) koji bi trebalo da shvate prednost online kupovine i da omoguce takvim firmama da uz vece popuste prodaju robu (sada imamo situaciju da knjizara.com dobije manji popust od nekog izdavaca nego sto on prodaje te iste knjige u svojim (ali iskljucivo svojim) knjizarama. Npr. ti mozes otici u knjizaru koju drzi izdavac i dobiti 40% popusta (necu da kazem koju da ne bi ljudi odlazili :)) a da knjizarama koje prodaju njihove knjige daju npr. 25% popusta (rabat).Takvo ponasanje je nedopustivo ali se ne moze tek tako izmeniti.

Ne bih da izdvajam bilo koji online shop jer nisam dovoljno upoznat sa radom istih.

Sto se tice odbijanja: mislim da prenatrpane strane, nedostatak search-a, nepregledno "dugme" za kupovinu, visoke cene, lose organizovane kategorije ili nedostatak istih, previse reklama (ovo bitno utice po mom misljenju), previse stvari koje "trce" po strani (narocito flash navigacija koja ne radi na 64-bitnim masinama) i ostalo cega se nisam setio uveliko uticu da neka radnja brzo propadne... Eh da, i kradja podataka od druge radnje (knjizara.com se stalno srece sa time i pratimo gde se nasi podaci pojavljuju i reagujemo na razne nacine). I jos - nedostatak help strana, i jos , najbitnije, nedostatak kontakt telefona, adresa gde se neko nalazi stvaraju sumnjiv online shop - nikad ne bih kupovao kod nekoga za koga ne znam gde se nalazi. I komplikovan sistem za kupovinu (npr. sa obavezom da napravis korisnicko ime i lozinku i da moras da razmisljas posle koji li su ti) moze da odvrati kupca (ali otvara mogucnost da se prati gde se kretao pa da se kaze -kupci koji su kupovali ovo kupovali su i ...). Previse koraka kupovine je isto losa praksa.

Naravno, knjizara.com ima svojih nedostataka, ali se trudimo da sve napravimo kako treba (jos nam nije uspelo, a ka' ce - ne znamo).

Toliko ukratko... valjda nisam nista bitno ispustio.

[ 0pavlov @ 11.07.2006. 05:00 ] @
da ovo stvaaaarno ne preraste u pricu o knjizara.com evo male digresije koja se drzi teme (vidi naslov teme za vise inf.)

Ja sam skoro kupovao u www.gigamarket.e-kommerc.com , platio e-bankingom i dobio na vrata posiljku u roku od 24-48 tako nesto bi, sati. nudili su mi i placanje pouzecem. dostava je kostala 200 din i mislim da je kako kod njih procitah ista za sve posiljke za bilo koju lokaciju u Srbiji. Tol'ko od mene.

Neko je negde pitao koja to banka daje ZA FIZICKA LICA ON-LINE BANKING?

http://www.hypo-alpe-adria.co.yu/dbHypo/HypoAT/cms_new/home.nsf

[Ovu poruku je menjao 0pavlov dana 01.08.2006. u 09:08 GMT+1]
[ extramedia @ 16.09.2006. 10:14 ] @
Pozdrav svima.

Dosta vremena je proslo od kako na ovoj temi nije bilo nikakvih aktinvnosti. Pokusali smo sumirati dobre i lose strane online prodavnica kod nas. Nisam bas siguran da smo upeli u tome, jer smo se fokusirali na svega par njih (da ne kazem jednu :) sto i nije neki uspeh.


U medjuvremenu, razvijen je sajt www.web-kupovina.com

Osnovna namena sajta NIJE on line shopping, kao shto bi se to na prvi pogled moglo zakjuciti iz naziva, vec da posetioce sto detaljnije informise o sledecima stvarima:
- Sta kupiti?
- Gde kupiti?
- Pod kojim uslovima (popust na gotovinu, popust na online kupovinu, na odlozeno kreditnim karicama, kreditima banaka...)?
- Sta kazu ostali korisnici tog proizvoda ili te prodavnice?
- Uporedjivanje karakteristike proizvoda i cena.
... i josh mnogo toga.

Ovom prilikom bih zeleo da izizovem paznju vlasnika online prodavnica i pruzim mogucnost da na odredjeni period BESPLATNO promovisu SVE svoje proizvode na nasem sajtu.
Sta bi to znacilo za krajnjeg kupca, koji je (ili bi bar trebalo da bude) najznacajniji za sve prodavnice. (i online i offline)?
- Mogucnost da na jednom mestu pronadju sve proizvode koji ih interesuju!!
Sada ce neki od vas posmisliti "Sta mene briga, moj online shop ima 20000 proizvoda". Slazem se, pozamasan broj, ali zar ne bi bilo josh bolje da kupac na jednom sajtu moze da prebira izmedju 100000 proizvoda !??!?!?! Pa josh da moze da uporedi cene na nekoliko prodajnih mesta. Ukoliko ste stvarno online shop koji nudi najbolje uslove kupovine, posetilac ce se iz jednog klika naci na stranici Vaseg online shopa gde moze shodno Vasim pravilima isti odmah kupiti.

Zamislite samo koliko manje muke bi kupci imali kada ne bi trebali da pamte 10 sajtova koji prodaju filmove, 10 za muziku, josh 5 za slicice i melodije za telefone, josh 10 za kozmetiku, namestaj, ..... a racunarski hardver da i ne pominjem!!!!

Dakle, da skratim pricu, pogledajte koje Vam mogucnosti daje sqajt www.web-kupovina.com razmislite....
... i naravno, dajte da se udruzimo!
[ krabbe @ 28.11.2006. 01:46 ] @
Hvala na informaciji za taj sajt.
[ WhiteBlue @ 20.07.2009. 13:32 ] @
EuroMerket.rs, imas najveci izbor, oko 20.000 proizvoda, igrice, majice, kompjuterska oprema,. Dostava pouzecem.
[ Sara 87 @ 05.10.2010. 17:51 ] @
Smatram da, kao i pri svakoj drugoj kupovini, neophodan je oprez, a posebno ako niste u direktnom fizičkom kontaktu sa robom. No, imam iskustva sa jednim sajtom, i mogu vam reći da sam jako zadovoljna i toplo ga preporučujem svima. U pitanju je sajt www.foxoglasi.com , jako dobro osmišljen i podjednako dobro realizovan sajt sa oglasima iz svih područja. Ima oglasa iz sveta tehnologije (kompjuteri, TV i video uređaji, nekretnine, sve vrste prevoznih sredstava, odeća...), da ne nabrajam, ima bukvalno svega. Ja sam preko sajta prodala laptop, gde sam se besplatno oglasila, a moj brat je kupio bicikl za koji imam sve pohvale... Primetila sam da im je i posećenost dobra, a kako sam pročitala imaju i povoljnosti za firme koje se oglašavaju banerima, izlogom itd... Verujem da se samo treba dobro raspitati i stvar je pod kontrolom ; )
[ kes011 @ 13.10.2010. 17:54 ] @
MAGICNI LETECI TANJIR.PRODAJA!!!

[email protected]



http://www.youtube.com/watch?v=QkTKQhTO0EQ
[ ciking @ 13.03.2011. 11:00 ] @
Moje iskustvo : Kupio sam auto antenu kse22 preko http://www.tehnikplaza.com. Sve uredno i brzo stiglo i ja platih (express). Posto su mi "braca samo pozajmila" stari stap sa antene, htedoh samo da zamenim/zasrafim isti. Ali videh da je 1/3 mm siri navoj nego sto treba, a kada sam pogledao deklaraciju, shvatim da su je sami stampali i zalepili na neko kinesko sra... Sta da se radi u toj situaciji ? Ajde, oprostim se od 1000 din, ali sta bi bilo da sam narucio laptop i dosao bez HDD? Da otvaram paket na licu mesta i montiram antenu, palim laptop, mislim ne znam sta ce reci ovi iz express-a na sve to ??
[ ciking @ 14.03.2011. 20:34 ] @
Moram da se izvinim http://www.tehnikplaza.com, zbog moje prethodne poruke. Zbor greske u robi, vratili su mi pare. Sorry jos jednom.
[ Necrofenser @ 24.03.2011. 08:47 ] @
Jer ima neka dobra domaća ili strana web prodavnica da vrše dostavu u Srbiju ili BiH?
Ali da se bave prodajom muzičkih CDova? eBay i Amazon preskočite
[ rockk @ 07.06.2011. 13:43 ] @
www.racunari.net odlicni , veoma pozotivna iskustva

www.emmi.rs, nakon reklamacije HDD zbog losih sektora zovu me i kazu da je HDD fizicki ostecen i da nece uvaziti reklamaciju....a HDD sam poslao u prefektnom stanju dve nedelje posle kupovine .... ne dao bog da koristite reklamaciju kod njih....
[ bojan_bozovic @ 07.06.2011. 14:13 ] @
http://www.komparator.rs/

Kod njih sam kupio igru World of Warcraft sa Burning Crusade i Wrath of the Lich King, i kupovao kartice za dopunu vremena za igru za dva meseca.

Plaćao sam unapred uplatnicom u banci, sve je išlo OK, nikakav problem. Ne igram, medjutim, od najnovije ekspanzije (Cataclysm).
[ Anonima @ 27.06.2011. 13:16 ] @
ja kupujem preko yu4you i veoma sam zadovoljna. imaju razlicite nacine placanja, mada je paypal najsigurniji, da ne kazem najlaksi. veoma su korektni, isporuka za par dana, a s vremena na vreme dobijem i poklon
[ Boris @ 02.02.2012. 11:30 ] @
Citat:
rockkwww.racunari.net odlicni , veoma pozotivna iskustva

www.emmi.rs, nakon reklamacije HDD zbog losih sektora zovu me i kazu da je HDD fizicki ostecen i da nece uvaziti reklamaciju....a HDD sam poslao u prefektnom stanju dve nedelje posle kupovine .... ne dao bog da koristite reklamaciju kod njih....


rockk,
isti slučaj sa Emmi-jem i kod mene, po prijemu HD-a odmah sam čuo da se čuju čudni zvukovi iz njega jer mi je računar veoma tih,

poslao sam ubrzo zatim HD na reklamaciju, prvo su mi napisali da je zamenjen, ja pogledam kad ono isti serijski broj, probam ista situacija kao i prvi put,
reklamiram opet, e sad je kao "fizički oštećen",

NIKAKO ne preporučujem da se bilo šta kupuje u radnji Emmi.
[ Milutin83 @ 02.02.2012. 13:54 ] @
Hvala na linkovima
[ posao2447 @ 05.03.2012. 14:41 ] @
Ja sam porucivao preko cvecara-online.com i odlicno su se pokazali. Izuzetno usluzni i efikasni.
[ drradak @ 15.03.2012. 13:22 ] @
Ja imam odlična iskustva sa on-line radnjama. Često naručujem on-line pošto nisam iz BG i većinu proizvoda ne mogu da skočim i pogledam.
Osim toga imam iskustva i u pravljenju ovakvih sajtova. S obzirom da kod nas još uvek nije popularno plaćanje karticama, nabolja varaijanta je plaćanje pouzećem preko nekih od express službi.
Tu se ponekad javi poneki problem sa ovim službama oko naplate, ali je to jedan u 100 slučajeva pa može da se toleriše.
Pozdravljam Internet prodaju i podržavam.
[ tdjokic @ 15.03.2012. 15:36 ] @
I ja koristim online domace radnje i zadovoljan sam.

Ali nekako mi je smesno i cudno kad se o njima raspravlja, posto su tu, vrlo lako dostupne, placanje moze i pouzecem, dakle nema svih onih muka i problema sa kojima se srecemo sa kupovinom u inostranim online radnjama. Skoro da bih rekao malo u sali "Pa kakav problem sa njima uopste moze da bude?". A ipak ima problema.

Prvo, mnogi prodavci jos nemaju sajt ili je tamo nesto bledo, tipa "Imamo sve sto vam treba, dodjite pa vidite!" umesto da imaju na sajtu detaljnu ponudu sa cenom itd.

Ili imaju (retki) detaljnu ponudu, sa online prodajom, pa kad porucis nesto a oni ti javljaju da nemaju poziciju 2 i 5 i 12 i da ce ti poslati posiljku za koju neces morati da platis limit od 4.500 dinara nego dosta manje, jer nisi kriv sto oni nemaju robu koju si porucio i sa kojom si presao taj minimalni iznos za kupovinu. Radi se o bivsem Maxiju, sada ona belgiska firma. Ja razumem da neko ko prodaje tehnicku robu moze da nema odredjene stavke koje je stavio na sajt, mada ni to nije OK, ali ovi, koji prodaju prehrambenu robu, sta misle kad postavljaju na sajt odredjenu robu koju nemaju na stanju? Smesno.

Odlicna stvar kod ponude preko neta je sto ne moras da ides u 10 prodavnica i da se tamo cimas sta, kako, posto.

Suprotno kolegi, ja zivim u Beogradu, ali sam bolestan i ne izlazim iz kuce, pa mi je nemoguce da sam obilazim prodavnice i trazim nesto, a i zasto bih i da sam zdrav? Trazim najjeftiniju neku stvar, pogledam - ima je u Nisu, kod jednog poznatog prodavca online, porucim, donesu, platim, gotovo, a ove lencuge po Beogradu neka gube kupce kad im tako vise odgovara.
[ Kusur @ 19.05.2012. 00:20 ] @
Knjiga Knjiga
www.knjigaknjiga.com

Pregledna, brza mrežna knjižara. Veoma sam zadovoljan ponudom knjiga cenama i uslugom.
[ mmns21 @ 26.06.2012. 15:44 ] @
Osokoljen kupovinom preko interneta (kupovina sa kineskih sajtova) resio sam da narucim par stvari od domacih online prodavnica. Prva stvar koju sam narucio je bila Philipsova mini linija koju sam narucio od Gigatrona. Linija je dosla brzo i radila je lepo, sa jednom manom da potenciometar za glasnost nije mogao da se okrece normalno.

Pozovem servis i oni mi kazu da ce se problem najverovatnije resiti tako sto se isti naprska kontakt sprejom. Odnesem liniju u servis a oni nece da prihvate garanciju (Originalna garancija Philipsa nema pecat prodavca iako je izdata sopstvena garancija prodavnice). Pozovem prodavnicu i nadjemo resenje da ce mi u njihovom prodavnici overiti garanciju. U servisu ne mogu da odmah naprskaju potenciometar jer je u toku svetsko prvenstvo pa imaju posla, ne mogu da obecaju da ce uraditi danas ali ce se truditi. Prolazi par dana i interesujem se sta se desava. Otvorili su mini liniju i utvrdili da se mora zameniti deo. Ako u centralnom servisi imaju deo dobicu linijju za 2-3 dana a ako nemaju za dve nedelje jer treba da dodje deo.
Jos malo pa ce proci te dve nedelje, u servisu se menja prica, sada je rok do 45 dana ako ne dodje deo onda ce mi dati potvrdu da zamenim mini liniju u prodavnici.

Svi su bili ljubazni ali po meni odgovornost lezi na uvozniku Philips linije jer je istu po mojoj pretpostavci cuvao na neuslovnom mestu. Na kutiji se vidi kada je uvoznik poslao uredjaj prodavcu (posto sam ja izvrsio uplata) i pakovanje mini linije je spolja bilo veoma prljavo (kao da je stojalo u nekom magacinu sa puno prasine pa su kutiju onda obrsali nekom krpom i skroz je zamazali).

Uglavnom mini linija placena, dobijena jednog popodneva i sutra ujutro zavrsila u servisu i dalje ne mogu da je koristim.

Drugo iskustvo. Narucim racunar Altos u Winwin-u. Medjutim izrazim zalju da konfiguracija bude promenjena tako sto ce biti stavljen veci disk. Dobijem predracun, platim ga, racunar ne stigne posle dva dana vec tacno 7 dana od kada sam se interesovao ili 6 dana od kada sam ga platio. Preuzmem racunar i kada ga donesem kuci utvrdim da se u konfiguraciji na nalazi veci hard disk vec onaj koji ide uz konfiguraciju. U prodavnici ljubazni, pokusavaju da rese problem ali kao da u Winwin-u ne postoji procedura za ovo.
Sva propratna dokumenta uredna, deklaracija o usaglasenosti dobra, racun dobar, nalepnica na kutiji dobra a u racunaru nema dobrog hard diska. Tako su ga temeljno testirali posle sklapanja da nisu primetili.
Vracam racunar u prodavnicu i nadam se da ce pogledati i zameniti hard disk odgovarajucim. Medjutim zbog utvrdjivanja sta se desila i kako bi se dobio testiran racunar dat je nalog da se novi sklopi i ako bude sve kako treba dobicu ga za dva dana, znaci 9 dana od kada sam ih kontaktirao i 8 dana kako sam platio racunar.
Pokusao sam da dobijem nekog od nadleznih u winwin-u bez uspeha pa sam poslao poruku elektronske poste rukovodstvu. Prvih par sati nije bilo odgovora ali me je sekretarica direktora uputila na odgovornu osobu pa sam dobio uveravanja da ce sve biti uredu i da ce ovaj put ispostovati rokove. Potom dobijam i telefonski poziv od nekog od rukovodilaca koji se izvinjava za propust i govori mi da cu dobiti zvanican odgovor.
Ostavili su mi utisak organizacije koja sve radi pomocu stapa i kanapa. Da bi prodavali racunare preko interneta morali bi da budu mnogo ozbiljniji jer svaka greska sa njihove strane opterecuje kupca i usporava isporuku.
Vec sam slao vise poruka elektronskom postom, desetine telefonskih poziva, preuzeo racunar, raspakovao ga, vrati ga, i sada se nadam da ce konacno doci ispravan :).

Za sada su ovakva iskustva pri on line kupovini kod nas.

Pre kupovine nekada treba konsultovati crne liste udruzenja potrosava (link)
[ Java Beograd @ 27.06.2012. 07:39 ] @
Jedno životno iskustvo: ništa ne plaćaj unapred, pre nego što vidiš robu ! Nebitno kako kupuješ, ne plaćaj ništa unapred ! Naravno to važi i za usluge.
[ mmns21 @ 12.07.2012. 17:44 ] @
Dugujem Vam i završetak priče.

Posle desetak dana Winwin je isporučio naručen računar koji za sada lepo radi. Kao nadoknadu što su kasnili i prvo isporučiki pogrešan računar dobio sam na poklon fleš disk od 16GB iz izvinjenje.

Što se tiče Philipsovog servisa, posle nešto više od tri nedelje je zamenjen pokvaren deo i preuzeo sam Philipsovu mini liniju. Međutim osetljivost radio prijemnika se smanjila, radio deo se povremeno palio i gasio sam od sebe a prilikom slušanja se mogao čuti tih ali primetan piskutavi ton.
Prvi odgovor na ponovnu reklamaciju Gigatrona je bio da mini liniju odnesem u servis pa da je oni opet popravljaju, servis nije hteo da izda potvrdu za zamenu a ja nisam mogao da vratim mini liniju prodavcu u roku od 14 dana jer servis nije hteo da mi je vrati kada sam to zatražio jer sam aparat predao na servis.

Uglavnom kontaktirao sam prodavca Gigatron i uvoznika Pin soft. Od njih nije bilo mnogo koristi i stekao sam utisak da me ignorišu. Kontaktirao sam predstavništvo Philipsa i poslao im informaciju kako je prošlo mesec dana od kupovine da je mini linija kod mene bila četiri dana a ostalo vreme u servisu i da opet ne radi. Philips je sutradan dao nalog za zamenu što je trgovac odmah ispoštovao.

Razlika u komunikaciji sa domaćim trgovcima je u tome što nisu vežbali komunikaciju sa potrošačima, posle razgovora sa njima sam bio iziritiran a prvi dan kada sam pričao sa predstavnikom Philipsa ništa mi nije obećano ali su bili ljubazni, drugog dana su se javili sa lepom vešću da će zameniti neispravnu liniju.

Danas sam dobio ispravnu liniju. Zaključak je da je poslovnost kod nas na veoma niskom nivou.
[ ademare @ 17.07.2012. 09:27 ] @
Po zakonu imas pravo da kada kupujes Online , kada si u mogunosti da vidis robu samo preko slike na Internetu, a nekad nemaju ni sliku, da u roku od cini mi se 14 dana , ne mogu sad da se setim, Vratis robu prodavcu bez obzira da li je ispravna ili nije. Ne samo tehnicku robu. Na primer Cipele nisi mogao da probas u radnji , narucio si online i tek si posle probanja video da su ti tesne.

To je razlika izmedju kupovine u obicnim radnjama i Online. Za obicne radnje to ne vazi. Sve Online prodavnice su duzne da to imaju vidno na Sajtu, mada ja nisam primetio ni kod jedne da to istice.

Tako da si pogresio sto si se preganjao sa servisima, trebao si to odmah da vratis. Prodavci naravno idu na to da kupci ne poznaju zakon i svoja prava. Po zakonu je kupac Zasticeniji kada kupuje online nego u obicnoj prodavnici.
[ Lavica1 @ 28.07.2012. 08:38 ] @
Ne bih bas znala oko tih zakonskih stvari, znam da to u praksi nikad nema veze sa zakonom, kako u obicnoj prodji,a u online da ne govorim, ja godinama koristim yu4you shop a sad rade i dostavu u Srbiji i ynam da s njima mogu da se dogovorim. Jednom sam greskom u korpu stavila 2 ista cda i lako smo se dogovorili oko razresenja, izasli su mi u susret iako sam, realno, ja bila kriva... TO mi je najvaznije, da s nekim mogu da pricam! A ne kao sto malopre neko rece da danima ne mogu nikoga da dobijem i svi su gluvi!
[ ekopuls @ 22.03.2013. 11:03 ] @
Na http://www.bidamon.com/ saradjujete sa korisnicima sa kojima mozete da se detaljno dogovorite oko detalja isporuke i uplate/isplate, korektan mehanizam saradnje online kupovine i prodaje