[ Troublemaker @ 04.04.2006. 14:32 ] @
Danas mi je stigao paket... vrednost robe koja je u njemu je 92 eur, a postarina 15 eur, doslo mi da platim carinu oko 3500!!
Nisam ga preuzeo naravno jer roba vrednosti do 100 eur ne podleze carini, nego resio da ga vratim na ponovno carinjenje. Zanima me ima li neko iskustva sa tim, koliko se ceka, ima li neki kraci put i tako to..?

cheers!
[ pctel @ 04.04.2006. 15:32 ] @
Carina se placa na vrednost robe + vrednost transporta do ulaska u carinski prostor, o tome smo vise puta pisali, znaci 92+15=107 tako da tu nema nikakve dileme, 107>100.
[ Troublemaker @ 04.04.2006. 17:36 ] @
Dal` je bas tako... http://www.carinskatarifa.com/trazili_ste/povlastptt.htm
[ tandrcak @ 04.04.2006. 18:13 ] @
A kako ide kada se narucuje posiljka iz USA, oni napisu iznos u $.
Dal iznos ide u protivvrednosti 100e takodje, tj nekih 120 $
[ ramiche @ 04.04.2006. 22:17 ] @
pctel je upravu vrednost robe + isporuka pa se na to placa carina. Ako je u vrednost US gleda se kurs na dan prijema robe na carinu
[ buljko @ 04.04.2006. 22:55 ] @
@ramiche
Mozda nisi posetio gornji link, tamo stoji ovakvo tumacenje
Citat:
PROPISI koji regulišu uvoz predmeta dobijenih u pošiljkama

Odredbama člana 192. tačka 4) Carinskog zakona ("Službeni glasnik RS", br. 73/2005, 61/2005) domaći i strani državljani oslobođeni su od plaćanja uvoznih dažbina na predmete koje prime iz inostranstva u pošiljkama.

Ova povlastica je preciznije definisana članom 272. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa carinskom robom, puštanju carinske robe i naplati carinskog duga ("Službeni glasnik RS", br. 127/2003, 20/2004, 24/2004, 63/2004, 104/2004, 44/2005, 71/2005. 76/2005). Shodno ovom članu, oslobođena su od plaćanja uvoznih dažbina, odnosno carine, lica iz člana 192. tačka 4) Carinskog zakona na predmete koje prime iz inostranstva, do ukupne vrednosti od 100 evra, u dinarskoj protivvrednosti. Ukupna vrednost od 100 evra odnosi se samo na vrednost predmeta i troškovi poštarine se ne uračunavaju u ovu vrednost. Troškovi poštarine se dodaju na vrednost predmeta ukoliko njena vrednost prelazi 100 evra. Pošiljka čija je ukupna vrednost veća od 100 evra, kao i nedeljiva roba, nije obuhvaćena ovom povlasticom.

Odredbama člana 26. tačka 7) Zakona o porezu na dodatu vrednost ("Službeni glasnik RS", br. 84/2004, 86/2004, 61/2005) propisano je da se PDV ne plaća na uvoz robe za koju je u skladu sa članom 192. Carinskog zakona propisano oslobođenje od carine. U slučaju da se u postupku uvoza robe ne može primeniti navedena povlastica, odnosno da se plaća carina, platiće se i PDV.



ŠTA TO PRAKTIČNO ZNAČI?

Primer 1.:

Ako se u poštanskoj pošiljci iz inostranstva dobije roba u vrednosti od 86 evra i ako su troškovi poštarine 32 evra, na ovu pošiljku neće se platiti ni carina ni PDV jer je vrednost robe, bez troškova poštarine 86 evra, tj. do 100 evra.

Primer 2.:

Ako je vrednost robe 102 evra a poštanski troškovi 25 evra, nemože se primeniti povlastica jer je vrednost robe preko 100 evra, pa se na uvoz plaća i carina i PDV. Carinska osnovica je zbir vrednosti robe i troškova poštarine i ona je u ovom slučaju 127 evra. Radi izračunavanja carine neophodno je utvrditi carinsku stopu svrstavanjem robe shodno odredbama Zakona o carinskoj tarifii. Množenjem carinske osnovice i carinske stope, izražene u %, dobija se vrednost carine koja se plaća na uvoz robe. PDV se plaća na osnovicu koja predstavlja zbir carinske osnovice i carine. PDV se plaća shodno odredbama Zakona o porezu na dodatu vrednost. Visina stope PDV-a, u zavisnosti od robe i njene namene, može biti 18%, 8% ili je roba oslobođena od plaćanja poreza.


[Ovu poruku je menjao buljko dana 04.04.2006. u 23:58 GMT+1]
[ pctel @ 05.04.2006. 02:12 ] @
Priznajem, nisam znao za to. Za mene nije cudo da to ne znam, cudi me da to nisu znali carinici, mozda je zakon promenjen?
[ Troublemaker @ 05.04.2006. 03:15 ] @
Carinicima se jednostavno nekad vise isplati da se naprave blesavi, pa ako prodje prodje, ali ovaj put nece. Sumnjam ja da oni ne znaju za tu uredbu koja datira jos od 12. 2004.! Pre promene ogranicenje je bilo 100$, a u vrednost robe je ukljucivana i postarina, sada je ovako kako pise u buljkovom postu. Uostalom, posle duzeg razgovora sa carinikom koji je carinio paket, i sam mi je priznao da je napravljena greska (slucajna ili namerna) i da mogu da vratim paket na ponovno carinjenje. Sto bi rekli, pravda je na mojoj strani, pa ceracemo se :-)

[Ovu poruku je menjao Troublemaker dana 05.04.2006. u 07:28 GMT+1]
[ guru @ 06.04.2006. 11:28 ] @
Shta se deshava kada roba koshta vishe, na paketu pishe ispod 100e/gift, a carinik je naplatio carinu ? I shta se deshava kada naplate carinu i porez i na poshtarinu, tachno u dinar ? Kome se treba zaliti, i da li se uopshte moze neshto uraditi ?


[Ovu poruku je menjao guru dana 06.04.2006. u 12:29 GMT+1]
[ pctel @ 06.04.2006. 12:06 ] @
Citat:
Carinicima se jednostavno nekad vise isplati da se naprave blesavi, pa ako prodje prodje...

Mislim da nisi u pravu, carinici ne rade na procenat vec imaju platu propisanu za drzavne organe a greske bih pre pripisao nemarnosti nego licnom interesu.
Citat:
guru: Shta se deshava kada roba koshta vishe, na paketu pishe ispod 100e/gift, a carinik je naplatio carinu ?

Nista, carinik ne treba da se drzi toga sto pise kao "pijan plota" vec ako smatra da roba vredi vise po zakonu treba da obracuna carinu na pravu vrednost uvecanu za troskove transporta.

Kada se zalis placas lezarinu, zar ne? Da li to na kraju izadje jeftinija varijanta nego da se paket preuzme bez zalbe?
[ Troublemaker @ 06.04.2006. 12:49 ] @
Ne bih se upustao u dalju raspravu oko toga ko koga, koliko i zasto.. ali u ovom slucaju zakon je prekrsen, slucajno ili namerno. Da bih se postedeo daljeg smaranja i gubljenja zivaca sa postarima i carinicima, otisao sam malopre platio harac i zavrsio s tim.
Neki su delovi za bicikl u pitanju, a ne ceka mi se 2 meseca da to dobijem nazad, sezona je vec pocela.

I savetujem vam da izbegavate te granicne vrednosti od 100 eur, uvek cete biti u milosti i nemilosti tamo nekog zvekana sa carine, kako ce on da protumaci zakon i sta ti ja znam.. pozdrav!
[ guru @ 08.04.2006. 22:20 ] @
Nismo se razumeli. Shta ako je u pitanju polovna roba ? Ja sam to mogao da dobijem ispod 100e ako novo recimo koshta 200, zar ne ? I tako ce on da mi naplati na carinu za neshto shto sam stvarno platio ispod 100e ?

Ovo shto sam naveo, meni se desilo, ali sam pre toga naruchio 20xPSP (playstation portable) koji koshta 250-300$ i uvek proshlo kao "oslobodjeno carine". Svi su bili isto korishceni, ali oni ochigledno i ne znaju shta je to, pa su mislili da stvarno koshta 70$.

Ako smo mi prepushteni na milost i nemilost carine, to nije dobro, neko bi trebao da popije otkaze, ili batine :)
[ pctel @ 08.04.2006. 22:47 ] @
Citat:
guru: Shta ako je u pitanju polovna roba ?

Odlukom Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Srbije od 19. aprila 2004. polovna tehnicka grupa je svrstana u grupu opasnog otpada ciji je uvoz strogo zabranjen.
Citat:
neko bi trebao da popije otkaze, ili batine :)

Mozda bi trebalo, ali se ne isplati. Carinik je sluzbeno lice a za ometanje sluzbenog lica u vrsenju sluzbene duznosti zakon predvidja kaznu od 3 meseca do 3 godine zatvora, gde se 3 meseca dobija za pretnju upotrebom sile a tri godine za lakse telesne povrede.
[ tdjokic @ 08.04.2006. 23:01 ] @
Citat:
pctel: Odlukom Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Srbije od 19. aprila 2004. polovna tehnicka grupa je svrstana u grupu opasnog otpada ciji je uvoz strogo zabranjen.

Vazi li to za svu robu ili za stariju od ... ? Ima li veze i koja je grupa - elektronika, tekstil, posudje, knjige. Znaci li to da je stara knjiga "opasni otpad"? :-)
[ buljko @ 09.04.2006. 00:36 ] @
Gospodo, Vi niste tu da tumacite zakone, ako imate problema u ovakvim situacijama, posaljite svog advokata i istog momenta ste dobili spor! Shvatite da se sve zasniva na neobavestenosti klijenata (i prevarama) kao i na neznanju carinika. Shvatam neobavestenost (previd) Pctel-a jer sigurno do sada nije radio sa sumama 50-100 Eur ali, ako drzava od svakog od nas "ukrade" 30-tak Eur kao u navedenom slucaju, eto trinaeste plate za poslanike! A vidim da retko ko od Vas razmislja o ispravnosti stava (ako oni uopste imaju stav) carinika, vec se ... necu da budem grub!... Citajte, postujte zakon ali, i svoja prava!
[ pctel @ 09.04.2006. 01:03 ] @
Citat:
tdjokic: Vazi li to za svu robu ili za stariju od ... ? Ima li veze i koja je grupa - elektronika, tekstil, posudje, knjige. Znaci li to da je stara knjiga "opasni otpad"? :-)

ja znam za tehnicku robu, tj. elektronske uredjaje, za drugo nemam podatke.
[ buljko @ 09.04.2006. 01:15 ] @
Citat:
pctel: ja znam za tehnicku robu, tj. elektronske uredjaje, za drugo nemam podatke.


Nebitno, izuzev ako roba nije u posobnoj (povlascenoj) grupi (LB npr.) mada to skoro da i ne postoji vise!
[ guru @ 10.04.2006. 08:37 ] @
O chemu prichate ovo za polovnu robu ? Pa ako se tretira kao otpad, zashto dozvoljavaju da se uvozi uopshte, i kakve to veze ima sa mojim pitanjem ? :)
[ pctel @ 10.04.2006. 15:27 ] @
podsecanja radi pitao si:
Citat:
guru: Shta ako je u pitanju polovna roba ?

Na sta si dobio odgovor da je uvoz polovne robe zabranjen. Cesta je pojava da progledaju kroz prste i kao ne primete da je to polovno, kako ne bi vracali posaljiocu. Znaci, carinik ima izbor izmedju dve mogucnosti:
- doslovno ce se pridrzavati zakona, pitati te da li si ti narucio posiljku i vratiti je posaljiocu o tvom trosku.
- pravice se da nije primetio da je to korisceno i naplatiti carinu za nov uredjaj.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 10.04.2006. u 16:27 GMT+1]
[ guru @ 11.04.2006. 09:33 ] @
Citat:
pctel: podsecanja radi pitao si:

Na sta si dobio odgovor da je uvoz polovne robe zabranjen. Cesta je pojava da progledaju kroz prste i kao ne primete da je to polovno, kako ne bi vracali posaljiocu. Znaci, carinik ima izbor izmedju dve mogucnosti:
- doslovno ce se pridrzavati zakona, pitati te da li si ti narucio posiljku i vratiti je posaljiocu o tvom trosku.
- pravice se da nije primetio da je to korisceno i naplatiti carinu za nov uredjaj.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 10.04.2006. u 16:27 GMT+1]


Uvoze se polovni automobili, a ne moze da se uveze parche plastike ? Praksa govori potpuno suprotno od toga, od 30-40 paketa koji su mi stigli, samo sam na jedan platio carinu i porez. Shta sa ostalima, pogotovo shto je sve polovno, i vidi se da je polovno, jer su kutije oguljene, sve unutra izvadjeno iz svojih kesica, ambalaze, a oni sve to otvaraju i preturaju.

[Ovu poruku je menjao guru dana 11.04.2006. u 10:34 GMT+1]
[ pctel @ 11.04.2006. 10:37 ] @
Citat:
Uvoze se polovni automobili, a ne moze da se uveze parche plastike ?

Polovni automobili se uvoze na osnovu specijalne uredbe. Osim toga, svega nekoliko procenata mase automobila se ne baca vec se preko 90% mase automobila reciklira topljenjem u visokoj peci, za razliku od playstation-a koji je gotovo 100-procentni otpad.
[ guru @ 11.04.2006. 12:08 ] @
Ok, predajem se :)

Za koji dan mi stize paket u vrednosti od 340$, napisano 80$ value i poslato kao poklon, pa cu da vidim kako ce proci. Inache su u pitanju diskovi sa igrama...
[ Troublemaker @ 15.04.2006. 21:28 ] @
Guru, jel stigao paket, kako si prosao sa carinom?

[Ovu poruku je menjao Troublemaker dana 15.04.2006. u 22:29 GMT+1]
[ karadza3a @ 27.01.2010. 17:26 ] @
Citat:
pctel: Carinik je sluzbeno lice a za ometanje sluzbenog lica u vrsenju sluzbene duznosti zakon predvidja kaznu od 3 meseca do 3 godine zatvora, gde se 3 meseca dobija za pretnju upotrebom sile a tri godine za lakse telesne povrede.


Jesi li siguran da je samo 3 god... Izgleda da se Guru jos nije vratio...

E sad ozbiljno. Da li neko zna kakvo stanje u CG (tj ako se uvozi iz SRB u CG)?