[ E nn A @ 04.04.2006. 17:50 ] @
Pozdrav.
Trebala bi mi mala pomoc. Radim seminarski na temu Dinamicko pretrazivanje na mrezi, pa me zanima da li iko ima kakve literature i gdje bih je mogla naci na internetu. Potrebno je da uradim i kakav primjer u nekom od programa, najbolje bi bilo u Matlabu, C-u ili MathCadu....
Unaprijed hvala.
[ NrmMyth @ 04.04.2006. 20:07 ] @
pojasni o cemu se radi da ti mozemo pomoci
[ E nn A @ 04.04.2006. 21:07 ] @
Predmet iz kojeg radim seminarski nosi naslov Teorjia optimalnih rješenja. Trebala bih obraditi nešto kao pretraživanje preko (tačaka) grafova...s tim da se koncentrišem više na pretraživanje mreže. Sad morala bih i ja još malo istražiti o čemu se tačno radi, ali ugrubo, sam naslov je eto dinamičko pretraživanje po mreži.
Predmet je čisto teorija o raznim načinima nalaženja optimalnog rješenja nekog problema, neke funkcije kriterija...pa je jedan od metoda to dinamičko pretraživanje.
Thx:-)
[ NrmMyth @ 05.04.2006. 20:16 ] @
mislim da trazis ovo, evo ti neki pojmovi za pretragu:
Citat:
DFS, BFS, MST, Shortest paths

i varijacije na svaki

I, jeli to to?
[ E nn A @ 06.04.2006. 16:40 ] @
E ovako, u principu jeste. Ja sam skroz smetnula da to jeste ustvari problem najkraceg puta. Stos je u sljedecem - recimo imam neku zadanu mrezu, sa cvorovima i odredjenim vrijednostima prelaza izmedju pojedinih cvorova. Potrebno je naci najkraci put od nekog cvora na pocetku do cvora na kraju.
Nisam bas jaka u programiranju...taj bi problem valjalo i tako prakticno prezentirati..pa mi je stoga malo frka.
Ako Ti jos stagod naleti pod ruku oko ovoga...send pls.
Ej i hvala sto pomazes:-)
[ dimitar 16 @ 06.04.2006. 19:32 ] @
Potrazi na google -> "Dijkstra algorithm"
[ NrmMyth @ 06.04.2006. 19:33 ] @
Single source shortest paths:
Dijkstra - najbrzi
Bellman-Ford - radi i sa negativnim tezinama rubova

All pairs shortest paths:
Floyd-Warshall - lagan za iskodirat, sporiji
[ ® marsal ® @ 08.04.2006. 00:23 ] @
Mislim da ti je najbolje da promenis temu za diplomski...